na verbeten gevecht finale Prachtige derde plaats voor Kaagzeiler Beek Stoppen Wielerploeg niet naar Ronde van Polen zVereldtitelstrijd wielrennen begonnen Noorse boycot Géén mecanicien ohan Cruijff weer ij centrale train ing de Australiërs Toernooi Gouden atinibalen Op 60 ei» Om Europese titel Finjollen Ideaal weer ISDAQ 27 AUGUSTUS 1968 PAGINA 18 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD )8. )ME (GPD) Cees Stam moest na zijn serie bij de ama-' tayers van de fiets geholpen worden. Hij was volkomen put na een uitermate slopend duel met de Belg FiFmin de inck, die hem opgejaagd had als was hij een haas. Maar Iwas achter de Italiaan Giuseppe Grassi overeind geble- dat hij zeker is van een finaleplaats, zoals ook de Ita- |p Antonio Carniel, Giuseppe Grassi en Antonio Castello, de jaard Francisco Julia en de door Koch geleide Zwitser r zich al geplaatst hebben voor de eindstrijd. Dries Hei- moet het vandaag in de herkansing weer proberen. Is lang geleden dat Cees Stam t moeten afzien, zoals hij zelf op met moeite kon uitbrengen, mijn manier van rijden niet. al ga ik weg en rijd een forse maar je kunt hier op de baan Distant hoog tempo tijden, om- de grootste moeite met passe- lt. Ik moest steeds weer stop- weer aanzetten. Maar geluk- i ik me geplaatst. Nu kan ik bij de herkansing lekker kij- I st mijn benen in de lucht". 1 de Wit grinnikte. „Het is wel \ns een keer alles uit de tas te halen". „Ik spreek je mor- zei Stam. ris een slopend gevecht dat 1 De Fleminck hebben gele- >e Italiaan Grassi was uit positie snel naar voren, ge- hter Meulemans, de leermees- de Italianen, die samen met serse gangmaker Notter drie n een gouden salaris van de wielerbond heeft ontvan- un wachtte achter Koch even laatste positie, maar schoof prachtige wijze naar voren, igs De Fleminck, maar de lie zichzelf merkwaardiger- dens het rijden steeds voor uitmaakt) kwam onmiddel- ig. Etam gaf een afdoend i en heroverde de tweede Iakte even van de rol, maar vóór de Belg, die nu als- viel. Stam hield het met Nederlandse waterpolo- is gisteren t/ruggekeerd 6 Sowjet-Unie, waar zij in (mi en Tiflis aan de Zwar- heeft deelgenomen aan rr( toernooi. Aan deze vriend- r ipclijke krachtmeeting werd deelgenomen door een Tsje- zevental. de luchthaven zei trainer van Feggelen, dat de hen in grote onzekerheid ren over hun lot. Zij zijn ren in Moskou aangekomen met een Tsjechisch zevental. ii wij afscheid namen zei- de Tsjechen: ..Laat de in- tionale pers zich afvragen er hier met ons gebeurt", Rudy vain Feggelen. kkjt programma van het toer- is gewoon afgewerkt. Van joelen„Vorige week woens- agen wij in ons hotel piot- Tsjechische toeristen die de radio luisterden in hui- litbarsten zij vertelden rat er aan de hand was. De ihische waterpodo'ers heb- oen overwogen niet verder leien. Zij zijn toch doorge- ,Wat kunnen wij anders. ÜJn hier aan de kannibalen eleverd", zeiden zij. toernooi is door de Rus- [ewonnen. Het Nederland- oteam werd tweede. Sterk moreel Het gaf Stam natuurlijk voldoe ning, maan' ook Koch. die over de schrik van zijn val bij de training (oorzaak een klapband) heen was. „Stam en ook De Wit hebben een enorm moreel", vindt Koch, „dat is een enorm winstpunt". De 36-jarige Koch. die tot mei 1970 nog een con tract met de 35-jarige Proost heeft (.het kan natuurlijk afgekocht wor den maar dat kost dan wel tweemaal 15.000 gulden per jaar. dus 30.000 gul den in totaal") vindt het rijden met. Proost wel best: „Het is een makke lijke. hij traint niet veel. Hier in Ro me bijvoorbeeld oefende hij maar één keer". Voor Dries Helsloot lagen de pa pieren anders dan voor Stam. Door dat gangmaker Wiersma angstig ge worden snel naar huis ging. waar hij vandaag zijn 74ste verjaardag viert, moest de Amsterdammer een ander zoeken. Dat werd Walrave, die tot overmaat van ramp een vastlopende rem kreeg. Dat kostte Helsloot, die niet wist dat hij bij pech een ronde vergoeding kreeg, de directe finale plaats. Dat de rol toch op 60 cm is ge plaatst (UCI-man Linart drufde de verantwoording uiteindelijk niet aan deed toch weinig af aan de snelheid, die rond de 72 kilometer gemiddeld lag. Er moest na afloop van elke se rie aan de baan getimmerd worden en ear werden op alle hoeken van de pelouse gloednieuwe brandblusappa- raten gezet. Ze waren gelukkig niet nodig, ook niet in de laatste plaat singsserie. waarin de Rus Markow zal zich wel via de herkansing plaat sen. Onweersbui De laatste wedstrijden van de dag (de kwartfinales achtervolging da mes de series sprint profs en de tweede manches van de kwartfinales sprint dames) moesten worden afge last, omdat zich plotseling een on weersbui boven de baan ontlaadde. Olympische Spelen OSLO (ANP) Het Noorse Olym pische Comité overweegt zijn in schr ij vingen voor de Olympische Spelen van Mexico in te trekken, in dien de politieke situatie in Tsje- oho-Slowakye ongewijzigd blijft. Voorts hebben de Noorse en Deense sportbonden in overweging gekregen evenals Zweden het spor tieve contact tot nader orde te ver breien met de lanuen van het War schaupact. De nationale sportfede raties van beide landen adviseren de bonden geen wedstrijden te houden tegen afgevaardigden van de vijf lanoen, die vorige week Tsjeciio- Slowakije zijn binnengevallen. Wel werd er toen het droog werd kwistig met zaagsel op de baan ge- trooid en sloeg men aan het ve gen, maar de baan bleef gevaarlijk glad, ook voor de achtervolging die men aanvankelijk wél door wilde la ten gaan. Maar toen het Italiaanse meisje Terena Maffeis zich naar de startplaats begaf viel ze en bij de start zelf gleed ze direct onderuit. Voor Keetie Hage, die zich dooi- een uit stekende rit tegen de Russin Obo- dowskaja (die ook al tegen het glad de hout sloeg bij het inrijden) had ge plaatst voor de kwartfinale, brak er weer een nacht aan waarin het door de zenuwen moeilijk slapen was. Keetie Hage had 's ochtends een tijd van 4.9.1 gemaakt, de vierde beste I tijd van de dag. De Russin Obodows- kaja die Keetie Hage in 4.6.4. had verslagen, was de snelste. Bongers lootte in de plaatsingsse ries achtervolging tegen de Duitser Peter Glemser en Duyndam tegen de Deen Ole Ritter, die op deze baan al een tijd van 6.0.8. heeft gemaakt. Bij de profstayers start Oudkerk in de eerste serie, De Wit in de tweede en Vogels en Vam der Lans in de der de. De amateurstayer Helsloot rijdt de herkansing vandaag achter de Belg, Meuleman. na toestemming van diens Italiaanse coach Costa. ROME (GPD» De baan renners in Rome .rijden uiter aard wel voor het vaderland, in de oranjetruien. Er zijn begelei ders wat officials, maar er is geen enkele door de KNWU aangetrokken mecanicien. Dat is natuurlijk een kwalijke zaak. De coureurs moeten wel de Ne derlandse naam hoog houden, zoals dat heet, maar moeten maar zien hoe ze aanromme len met het, materiaal. Er is ook geen coach om hen bij te staan of te adviseren. Zo kon het gebeuren dat Kee tie Hage maar moest zien wie zo goed was haar fiets in orde te maken („Ik weet er zelf niets van"). Zo kon het gebeuren ook. dat Gert Bongers. in zijn cabi ne komend, merkte dat zijn spe ciale wielen met lichte banden van hemzelf verdwenen waren. Die zaten op de fiets van Kee tie Hage, die er een goede tijd mee maakte, dat wel. Bongers, die kwaad was: „Stel je voor dat ze kapot waren ge gaan, dan had ik ermee geze ten". Hij vindt het terecht een gekke zaak dat er geen mecani cien is. Zyn rivaal Leo Duyn dam is het. natuurlijk gloeiend met hem eens. „Belachelijk", vindt de man uit Honselersdijk, die als hij goed rydt in septem ber op dezelfde baan een aan val wil doen «*p het werelduur record van Bracke, dat ook in Rome gevestigd is. Iedereen gaat hier dan ook maar zijn eigen gang („Ze zor gen a:leen maar voor het coachen van de stayers", zegt Bongers». Duyndam zoekt zijn GERT BONGERS nijdig heil voor de training op de weg, samen met Van der Lans. Bon gers oordeelt het beter alleen maar op de baan te oefenen. Leo Duyndam. die nauwelijks op de baan te vinden is, voelt zich in uitstekende vorm. „Het zou me tegenvallen als ik niet bij de laatste vier kom. Ik re ken zelfs zeker op een derde plaats en meer nog. Ik hoor langs de kant niet anders dan dat ik goed rijd. Ik vind het al leen jammer, dat de achter volging over drie dagen gespreid is. Ik popel om te rijden. Het wachten is niks". Nu tocli nog naar Frankrijk? AMSTERDAM (ANP» Het be stuur van de Kon. Nederlandse Wiel- ren Unie (KNWU) heeft besloten voorlopig geen renners te laten deel nemen aan wedstrijden in oost-Eu ropa. Het besluit is genomen „in het belang van de renners, omdat men niet zeker kan zijn dat ze tijdig kun nen terugkeren". Hierdoor zullen de Nederlandse afvaardigingen naar wedstrijden in Tsj.-Slowakije, Honga rije. Roemenië en Polen komen te vervallen. Vooral de Ronde van Po len was van groot belang, omdat die de afronding betekende van de trai ning van onze Olympische wegren ners. De KNWU zoekt nu naar een andere mogelijkheid om de Olympi sche wegploeg in september (de Ron de van Polen is van 5 tot 15 septem ber) emplooi te geven. Alsnog deelne men aan de Ronde van de Toekomst zou alleen kunnen wanneer het NOC erin zou toestemmen, dat de weg ploeg en de begeleiders later dan 21 september naar Mexico zouden vlie gen. De Ronde van de Toekomst nl. eindigt op 22 september. Een woord voerder van de KNWU zal echter niet aan te nemen, dat het NOC hiermee akkoord zal gaan. „We zoeken wel naar een oplossing, maar vrezen dat wij die niet zullen vinden." zo zei hy. Volleybal De Nederlandse volleybalbond heeft in verband met de internatio nale ontwikkelingen de tournee van de Nederlandse dames- en herenvol- leybalploegen, die van 2 t/m 7 sep tember drie wedstrijden in Polen zouden spelen, geannuleerd. De te genstanders van zowel de dames (in Warschau» als de heren (in Lodz) waren: Polen, een Russisch bonds- team en Bulgarije. De Arnhemse handbalvereniging Swift heeft de Poolse club Slask uit Wroclaw laten weten dat de club niet welkom is in Arnhem. Swift ziet er vanaf als gastheer voor Slask op te treden. De Poolse club zou van 5 tot 10 sept. een bezoek aan Arnhem brengen. Dries Helsloot (achter stayer nr. 1) heeft zich gisteren in Rome niet direct in de finale kunnen plaatsen. Hier wordt hij gepas seerd door de Italiaan Carniel. Uitslagen Home De resultaten van de drie series achter grote motoren voor amateurs, die gisteren in Rome werden verre den. luiden: Eerste serie: 1. Carniel (Italië) de 50 km in 40.27.6. 2. Julia (Spanje» op 290 meter, 3. Helsloot (N.) op 6 ron den en 25 meter. 4. Crab (Zwits.i op 7 ronden 370 meter. 5. Duschel (W.- Dld.) op 8 ronden 20 meter. 6. Kuten (Fr.) op 11 ronden 380 meter. Tweede serie: 1. Grassi (It.) de 50 km in 40 min 28,5 sec. 2. Stam (Ned.) op 25 meter. 3. De Vlaminck (Belg) op 70 meter. 4. Janser (Zwits.) op 5 ronden. 5. Marechal (Fri) op 5 ron den. 6. Lausmeyer (W.-DId.) op 8 ronden. Derde serie: 1. Haerger (Zwiteerl.) 50 km in 40.24.04. 2. Castello (It.) op 325 meter. 3. Markow (Rusl.) op 2 ronden. 4. Philippi (Fr.) op 3 ronden 5. Adrover (Sp.) op 3 ronden. 6. Hal botsen (Oost.) op 5 ronden. Zware opgave voor Wyoniia Tvus nam revanche WALNUT (ANP) Wyomia Tyus, Olympisch kampioene op de 100 me ter in Tokio, heeft, gisteren op de tweede en laatste dag van de Ame rikaanse Olympische selectiewedstrij den atletiek (dames), die in Walnut werden gehouden, revanche genomen voor de nederlaag die zij zaterdag op ae 200 meter ieed tegen de pas 17-jairige Margaret Bailes. De 100 meter besliste Wjomia Tyus in 11,3 seconde met miniem verschil in haa1- voordeel. Voor Margaret Bailes werd eveneens 11,3 sec. afgedrukt Op de 40J meter verzekerde Jardi Scott zich met 53.5 sec. van een plaats in de Olympische ploeg, even als Lois Drinkwater (54,0) en Esther Scroy (54,3). Jane Sharon Callaghan won het hoogspringen met 1.71 me ter. Voor de beste Amerikaanse sei- zoenprestatie op het discuswerpen zorgde Olga Connolly met 53 meter en 34 centimeter. Olga Connolly, die naar Mexico gaat, bleef hiermee nog 70 centimetor onder de beste Neder landse seizoenprestatie van Anneke de Bruin, die zondag in Amsterdam 54,04 meter wierp. Tennis Tom Okker heeft samen met de Braziliaan Thomas Koch, van «vie hij in het enkelspel verloor, de titel in het herendubbelspel van het toernooi van Quebec op zijn naam gebracht. De Nederlands, Braziliaan se combinatie won in de finale met 64. 61, van de Spaans/Indiase dubbel SanU.na/Krishnan. Koch had zaterdag de enkelspeltitel gewonnen door een zege in drie sets (75, o6, 64) op Santana. Valbovol mag niet meer in RHBS spelen WOERDEN (ANP, GPD) Het tweede-kamerlid H. J. L. Vonhoff (WD) heeft de minister van CRM vragen gesteld over de weigering van de directeur van de RHBS in Woer den, het gymnastieklokaal van zyn school ter beschikking te stellen van de volleybalvereniging Valbovol. Het verbod, leden van de vereni ging nog langer in het lokaal te la ten trainen, werd uitgevaardigd kort nadat het damesteam dit jaar lands kampioen was geworden. De heer Vonhoff wyst erop dat het merendeel der leden van Valbovol uit leerlingen en oud-leerlingen van de school bestaat, en dat het optreden van de directeur ernstige ongerust heid heeft gewekt bij een aantal do centen. Gezien de nauwe banden heeft de vereniging steeds de beschikking ge had over de faciliteiten die de school kon bieden. Hieraan heeft de direc teur van de RHBS zonder enige waar schuwing zijnerzijds na het behalen van het kampioenschap door het da mesteam in het voorjaar 1968 rauwe- j lings een einde gemaakt. Gesprekken j met alle betrokken partyen hebben mij geleerd, aldus de heer Vonhoff, dat daarvoor inderdaad geen wezen lijke reden was aan te voeren. In middels zyn de officiële banden tus- jsen Valbovol en de RHBS gestaakt ton koste van grote materiële offers van de vereniging. Veroordeelde Olympisch kampioen vrij MEXICO STAD (ANP) - Generaal Humbert Mariles, de eerste gouden medaille-winnaar van Mexico en eens de meest populaire sportman van zijn land, wordt wellicht uit de gevangenis ontslagen om in oktober de Olympische Spelen te kunnen by- wonen. De vierkant gebouwde generaal is enkele jaren geleden wegens moord veroordeeld tot twintig jaar gevan genisstraf Jlij won zijn gouden me daille bij de Olympische Spelen van 1948 tijdens het individuele spring- nummer van de Grote Prijs der Na tie» paardesporten leidde vervol gens zyn land naar een tweede gou den medaille by het springen voor teams. Het opperste gerechtshof van Me xico heeft thans een cassatieverzoek van generaal Mariles in behandeling. Deze betoogt dat het slachtoffer van zyn agressiede bouwvakker Jezus Velazquez Mendez stierf door gebrek aan medische hulp. Op 14 augustus 1964, precies zes tien jaar nadat hy voor Mexico goud won, raakte generaal Mariles betrok ken bij een auto-ongeluk in het Cha- pultepec-park in Mexico Stad. Tijdens de woordenwisseling, die volgde, zou Mariles zijn pistool hebben getrok ken en de chauffeur van de andere wagen hebben neergeschoten. Na de veroordeling verdween de generaal uit het licht van de publiciteit achter de tralies van de Lecumberri-gevan- genis. Met zijn opsluiting kwam er een einde aan de gewoonte om de Olympische triomf elke 14e augustus met parties en ontvangsten voor het publiek te vieren. T (ANP» Johan Cruijff maakt weer deel uit van de selectiegroep »ji t Nederlands elftal, zoals die gisteren door bondscoach Georg Kessler ingesteld. Cruyff, die zondag by zyn debuut in het nieuwe seizoen 'ix drie treffers voor zijn rekening nam. kon niet voor de eerste training, op maandag 5 augustus, in aanmerking komen wegens C ssure. Kessler heeft de Nederlandse elftalgroep, die zich voorbereidt J serste wedstrijd in de voorronden van het toernooi om het wereld enschap op woensdag 4 september in Rotterdam tegen Luxemburg, EKpracht van twintig tot veertien spelers. Van de oorspronkelijke kan zijn afgevoerd Mansveld (ADO), Suurbier (Ajax>. Wery (Feijen- Bóuwmeestcr en Van Gorp (beiden NEC», Bentzon en Klynjan( bei- arta). Alleen Cruijff is toegevoegd. De volledige groep, die donder- „augustus in Zeist de gehele dag besteedt aan de centrale training, als volgt uit: i Cruijff (Ajax), Theo van Duivenbode (Ajax), Bennie Muller (Ajax), ensenbrink (DWS), Wim van Hanegem (Feijenoord), Rinus Israel oord), Wim Jansen (Feijenoord), Coen Moulyn (Feijenoord), Wietse a (Go Ahead), Henk Warnas (Go Ahead), Nico van Zoghei (Go (f Willy van der Kuylen (PSV), Jan van Beveren (Sparta) en Hans roek (Sparta). Ier deelde later op de dag mee dat de centrale trainingsgroep na de Ijdcn zondag a.s. voor de competitie worden gespeeld, nog zal 'Uitgebreid met twee spelers: een verdediger en een voorhoedespeler, tal or de ontmoeting tegen Luxemburg zal zondagavond worden gemaakt. LONDEN (ANP) Australië zal op de laatste dag van de vyfde test match tegen Engeland, die vandaag op de Londense oval wordt beëindigd, in zes uur 339 runs moeten scoren om de wedstrijd te winnen. De Aus sies hebben nog acht wickets in handen. De Australische batslieden scoor den als antwoord op het eerste in ningstotaal van 494 runs van Enge land. 324 punten. De Engelsen trok ken daarop opnieuw naar de wickets en zorgden in hoog tempo voor 181 runs. De Australische achterstand bedroeg daardoor 351 punten. De gasten speelden ook in het be gin van hun tweede innings verre van indrukwekkend. De eerste twee wickets leverden slechts 13 runs op. In het laatste halfuur van de wed stryd vielen de wickets van Lawry goed voor 135 runs in de eerste innings en Redpath. Bat' afgelast (Van onze tafeltennismedewerker) LEIDEN Het invitatie-tafel tennistoernooi om het „Gouden Bat", waaraan de nieuwe Europese kampioen, de Joegoslaaf Dragutin Surbek, diens landgenoot Istvan Korpa en de Nederlandse kampioen Bert van der Helm zouden deelne men, gaat niet door. De Roelof- arendsveense organisatoren hebben bericht ontvangen, dat in ver band met de huidige situatie in Oost-Europa de Joegoslaven geen toestemming zullen krijgen om naar Nederland te komen. De driekamp. waaraan een uitdagingsstryd was verbonden, zou op zaterdag 31 augus tus (Amsterdam», maandag 2 sep tember (Rotterdam) en dinsdag 3 september (Deventer) worden ge speeld. MEDEMBLIK (ANP) De Deen Hans Wind, tijdens de Olympische Spelen van Japan winnaar van het brons, is gis teren éerste geworden in de openingswedstrijd van het Euro pese kampioenschap in de Finjollenklasse. In totaal zullen deze week op het IJsselmeer voor Medemblik zes wedstrijden wor den gevaren. Van iedere deelnemer zijn de beste vijf resultaten bepalend voor de eindrangschikking. I De wedstrijdenreeks om de Euro- pese titel, waarvan de Zweed Arwed van Gruenewaldt houder is, begon onder ideale weersomstandigheden. Er kwamen 38 deelnemers uit acht- i tien landen aan de start. De Tsje- I chen Cada en Vejovda. die zich had- den aangemeld, hebben verstek moeten laten gaan. De eerste dag werd begunstigd door een matige wind uit noordoos telijke richting, die het de deelne mers overigens niej eenvoudig maakte. Het IJsselmeer bil Medem blik is met oostenwind altijd moei lijk te bevaren voor zeiljachten dooi de hoge golven. Kus Na het eerste kruisrak had zich gisteren al snel een kopgroep ge vormd, bestaande uit Wind, de Zweed Akerson, de Oostduitser Deh- mel, de Rus Mankin en de Neder lander Frite Beek. de Olympische reserve voor Acapulco. De Kaagzei ler deed liet in dit sterke gezel schap bijzonder goed. Van de vyfde plaats in het begin van de race klom hij op naar een derde. In het I laatste kruisrak bedreigde Beek de Zweed Akerson, die tweede werd, nog ernstig. In die laatste fase van de wed stryd scheen -een zege van Akerson waarschijnlijk. Als eerste naderde deze de laatste ton. hij nam de boei echter zo slecht, dat Wind. die door Akerson in het voordewindse rak voorbij was gevaren, de eerste plaats kon heroveren. Olympisch zeiler Boudewyn Bink horst, die in een geleende boot zeilt, omdat zijn eigen boot vandaag naar Mexico vertrekt, stelde in de ope ningswedstrijd teleur. Met een 24ste plaats speelde de Amsterdammer een uiterst bescheiden rol. De uitslag van de eerste race was: 1. Wind (Denemarken). 2. Akerson (Zweden), 3. Beek (Neder land), 4. Dehmel (O.-Duitsland), 5. F. A. H. BECK in het voorste gelid Pym (Engeland). 6. Mankin (Rus land), 7. Raudaschl (Oostenrijk». 8. Mares (W.-Duitsland), 9. We- renskjold (Noorwegen». 10. May» nard (Engeland), 24. Binkhorst (Ne derland).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13