D'66 WIL GEEN {SAMENWERKING Toch voedsel door lucht naar Biafra briljant, discussie P gang ^reiigen Apollo 11 okt. Belgische student in hachelijke positie in een grot bij Grenoble Siamese tweeling geboren Frontale botsing: 2 echtparen gedood Miljoenenstrop voor Zeeuwse landbouw r (9-uri Qlteuwo De kiezer zou er niets van begrijpen" Ook overt (laf* EISENHOWER RUSTIG. MAAR ZWAKKER r «erichf 1 maart 1860 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1968 No. 3256S ^Mor: S. Mrfdredsci EIDSCH DAGBLAD A vao Dtshoeck iteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per knartaai (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG (GPD) D '66 Jroorlopig niet meedoen aan irhandelingen over de vor- J[ van een progressieve con- ratie. jat is één van de opval! end- roorstellen. die het bestuur )ide jonge partij, half sep- ber voorlegt aan een leden- adering die aan de politie- Ïoekomst van de democra- s gewijd. party voelt niets voor bespre- i tussen de top van de partijen m nor de PvdA voor een gesprek J litgenodigd (D'66, PSP, PPR). kiezer", zo zei de democrati- ïactieleider, mr. H. A. F. M tierlo, gisteren in een toelich- ip de congresplannen, „zou van mengaan tussen de betrokken d op dit moment niets begrij- bor een progressieve eencell ig weten we op het ogenblik nog rrfenig van de verlangens van de jtte kiezer". -yarty wil eerst de mening van jurone man, die aan de voet van jlitiek staat, over de richting de partyvernieuwing moet voor zy over onderhandelingen >sen party besturen wil denken. In afdelingen de plaatseiyke afdelingen moet lesprek op gang komen, niet al- jonder party genoten, maar on- éllen die belangstelling hebben. 1 ^sprekingen moeten niet alleen adeiyke politiek tot onderwerp n. maai- ook die op lokaal ni- Dat daarby zeer verschillende km-sverbanden uit de bus |n komen acht D'66 geen be- „Dat zou het begin kunnen ran nieuwe politieke eenheden", mr. Van Mierlo. visie van het bestuur van D'66 Jhet congres (dat op 13. 14 en BAtember in de Stadsgehoorzaal ■den wordt gehouden) voorge- B fc twee ontwerpresoluties. Kile ene worden vier zaken voor- At op zoveel mogelijk plaatsen >ng brengen van de discussie partyvernieuwing, ook buiten ilftorlopig geen topgesprek over >Awerking met andere partijen. |ll de eerstvolgende kamerverkie- zal een congres byeen worden ;n om een uitspraak te doen de voorwaarden waaronder tidere party en zal worden sa- werkt en waaronder zal wor- «epwdaan aan een regering. Is er voor 1971 een kabinetscri- bmt wil D'66 onder alle omstan- wen vrkiezingen. WASHINGTON (AP/RTR) Het Amerikaanse bureau voor ruimte vaart Nasa heeft bekend gemaakt, dat de eerste bemande Apollo-maan- capsule op 11 oktober zal worden ge lanceerd voor een vlucht om de aar de van tien dagen. In december zal de volgende bemande Apollo een vlucht om de aarde maken en in fe bruari of maart de derde. Verlopen deze vluchten naar wens dan kan volgend jaar de eerste poging worden ondernomen om twee man op de maan te laten landen. De bemanning van de Apollovlucht van oktober zal onder leiding staan van Walter Schirra, die van decem ber onder leiding van Frank Borman beiden ervaren astronauten. DEN HAAG (ANP) Er is niets veranderd in het standpunt dat zaterdag door het Internationale Rode Kruis-comité in Ge- nève werd weergegeven in een verklaring. De berichten als zou het internationale comité thans afzien van hulpverlening aan de Biafraanse slachtoffers van de oorlog in oostelijk Nigerië door een luchtbrug te openen komen niet van het comité. Het internationale comité zal sa gen. Daartoe behoort ook het over dag door de lucht vervoeren van voedsel. Dit deelde vanochtend de president directeur van het Nederlandsche men met andere hulporganisaties de Roode Kruis, de heer A van Emden verantwoordelijkheid op zich nemen voor alle mogelijke maatregelen om voedsel naar de Biafranen te bren- Door het slechte weer EERBERICHT innige perioden KNMI verwacht van heden- ■Porgenavund: zonnige perioden, II ook plaatseiyk een bui. Over- "iiM matige wind tussen zuid en Iets hogere temperaturen Qdaag. (Opgemaakt om 11.40 uur) andverwachting Invoer van vochtige en iets war- lucht. Hierdoor morgen perio- goed strandweer met wat J zon. Temperatuur ongeveer 20 zeewater 17 graden. Matige [westenwind, uitzichten: Nog niet geheel maar wel beter strandweer e vorige week. 21 AUGUSTUS 1968 op: 05.34 uur; onder: 1951 uur. "op: 0.1.48 uur, onder: 19.22 uur. oogwater r,e Katwijk te 1.27 en uur; laagwater 9.31 en 21.56. to op: 1.48 uur; onder: 19.22 namraei oestaat alt 14 pagina» „Geloofwaardiger" In de tweede resolutie, die het con gres wordt voorgelegd, wordt vooral aangedrongen op het betrekken van de burger bij alle beslissingen die over hem worden genomen en: reke ning houden met internationale ont wikkelingen by het uitstippelen van de binnenlandse politiek. Mr. Van Mierlo verklaarde dat naar zijn mening het gebrek aan nut tige informatie één van de oorzaken is van de frustratiegevoelens by de burgers. Hij zei het als een wezen lijke taak voor politieke parrtyen te zien daaraan tegemoet te komen. „D'66 kan daarby met haar blanco verleden een nuttige functie vervul len, omdat zij geloofwaardiger is dan de oude partyen", betoogde hy. Fractievoorzitter Van Mierlo en Tiveede Kamerlid De Goede tijdens de persconferentie in Nieuwspoort. Daarom zullen de democraten in Leiden een voorstel voor zich krijgen waarin wordt gesteld 1) Dat de party zich zal inzetten voor realisering van grotere betrok kenheid van de burgers by de poli tieke beslissingen en het internatio nale aspect van de binnenlandse po litiek. 2) Het daarbij aanpassen van het party programma. 3) Het in de praktijk brengen van die gedachten op gemeentelijk ni veau. Zie voor een commentaar pagina 2. GOES (GPDDe Zeeuw se landbouw zal dit jaar een flinke tegenvaller moeten in casseren. Oorzaak: het slechte weer van de afgelopen weken. Nu al is er sprake van een mil joenenstrop. PARIJS (GPD) De positie van een Belgische grotonderzoeker, de 21- jarige student Yves Peters, die zater dag in een 600 meter diepe grot by Grenoble een val heeft gemaakt van eerst acht en daarna van vijf meter wordt in vakkringen als hachelijk be schouwd. Een touw, dat rondom een glibberige rots was geslagen, slipte en de jongeman bleef met ernstige ver wondingen aan schouders, armen en wervelkolom liggen. Bij de pogingen hem veilig boven de grond te bren gen stapelen de moeilijkheden zich op. Hy mag niet op een brancard vervoerd worden wegens beschadigde rugwervels. Hy moet op een speciaal voor hem gemaakte plank bltfven lig gen, terwyl de weg naar boven be zaaid is met hindernissen, zoals zeer smalle gaanderijen, rotsen van veer tig tot vijftig meter hoogte en door regens gezwollen meren met stroom versnellingen. Gisteravond hadden zijn redders honderd in getal een diepte be reikt van 250 meter, toegankelijk voor een arts die tot op dat uur al leen maar aan reddingsploegen tele fonische aanwijzingen had kunnen geven wat voor antibiotica en wat voor injecties moesten worden toege diend. IVIaar de laatste loodjes wegen ook hier het zwaarst. Want de af stand van slechts 250 meter, die de gewonde nog van de ingang van de grot scheidt, zal nog een volle dag en nacht in beslag nemen. Uiterlijk vanavond of woensdagochtend kan Peters per helikopter naar een zie kenhuis in Grenoble worden overge bracht, aangenomen dat hij dan nog leeft. Peters was met andere speleologen bezig het materiaal van een expedi tie naar boven te brengen toen hy viel. De telefonische verbindingen waren toen reeds afgebroken en een van zijn collega's moest naar boven klimmen om alarm te slaan. Vrywil- ligers, politie, soldaten, Rode Kruis en leden van de Bescherming Bur gerbevolking nemen aan de reddings acties deel. Door de hevige regenval van de afgelopen weken stromen in de grot talloze onderaardse rivieren en hebben zich verschuivingen voor gedaan. PRINSENBEEK «ANP. In het Brabantse dorp Prinsenbeek heeft gisteravond de 22-jarige mevrouw J. van Dyk-van der Aa het leven ge schonken aan een Siamese tweeling. De kinderen, meisjes, werden ter wereld geholpen door een vroed vrouw. Toen deze ontdekte wat er aan de hand was. schakelde zy on middellijk de huisarts in, waarna de kinderen in ijltempo naar het diaco- nessenhuis in Breda werden ver voerd. Vandaar uit werden de kinde ken zeer snel naar het Sofia-kinder- i ziekenhuis in Rotterdam gebracht. I Het is sinds mensenheugenis de tweede keer dat er in Nederland een Siamese tweeling is geboren. De eerste maal was dat in 1953 in het Friese dorpje Bergum. toen daar Tjiske en Folk je de Vries ter wereld kwamen. Zy werden gescheiden en groeiden normaal op. De moeder 22 maakt het goed en de bevalling, die plaatshad onder leiding van een vroedvrouw is voor spoedig verlopen. Het zyn twee meis je die met buik en borst aan elkaar vergroeid zyn In het Sof ia-kinder ziekenhuis neemt men aan dat en kele dagen nodig zullen zyn om uit te zoeken of het mogelijk is de kin deren te scheiden. De bevalling vond twee weken te vroeg plaats. Het ge wicht van de Siamese tweeling is 3900 gram, dus bijna 8 pond. Prof. H. K. A Visser, geneesheer- directeur van het ziekenhuis ver klaarde dat de levenskansen van de meisjes afhankelijk zyn van de mate van vergroeiing en van de mate waarin zy gemeenschappelijke orga nen hebben. Het ziet er naar uit dat een medisch team van zeker tien art sen in de komende dagen aan het onnerzoek gaa* deelnemen. By berekeningen van de schade door rotting aan aardappelen, peul vruchten en vlas. komt men in land- bouwkringen tot een schadepost voor Zeeland van ongeveer vier miljoen gulden Als de regen terugkomt, is de kans op een zwart landbouwjaar groot Wordt het weer beter dan zijn er met name ook voor de granen en de bieten nog vrij gunstige oogst- perspectieven. Op dit moment zit de landbouw in Zeeland eigenlijk op de kentering tussen goed en slecht. De situatie is op dit moment kritiek. De Zeeuwse landbouwers grijpen elk droog uur aan om de oogstklare produkten van het land te halen en men is soms tot dier in de avond met' combines in de weer om te redden wat er te redden Verrol ZIERIKZEE (ANP) Ongelukken in het verkeer hebben gisteren 14 levens geëist. Bij een ernstig ongeluk op de Zee- landbrug bij Zierikzee kwamen vier inzittenden van een per sonenauto om het leven. In Hilvarenbeek verongelukten twee personen en voorts waren er acht ongelukken met één dode. Baby omgekomen in kinderstoel BERGEN (ANP) In het noord- Limburgse Afferden is gisteren de 10 maanden oude baby Mirjan Derks om het leven gekomen. Het kleintje, dat met een tuigje in het kinder stoeltje zat. is waarschijnlijk onder uit gegleden waardoor het zyn hals werveltje brak. Bn een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto op de Zeelandbrug by Zierikzee zijn gisteravond vier inzittenden van de personenauto om 't leven gekomen. Het waren de echtparen visser-Louis 76 en 74 j.) en Vlieger-Kerkhoven (be oen 79 jaar) uit Vrouwenpolder. De chauffeur van de vrachtwagen is 'niet ernstig) gewond in een zieken huis opgenomen De oorzaak van het ongeluk kon nog niet worden vast gesteld. Twee personen kwamen om het leven en een kindje werd min of meer ernstig gewond bij een bot sing tussen een tankauto en een personenauto op de weg tussen Til burg en Hilvarenbeek De bestuurder van de met ruwe olie geladen tank auto die voor een stilstaand voer tuig moest remmen. Kon door' nog onbekende oorzaak zijn .vagen niet tijdig tot stilstand brengen en kwam bij het remmen op de linkerweg helft terecht, waarna een frontale botsing volgde De slachtoffers zijn het echtpaar Van der Meer—Smol uit Rotterdam. Maar nu al is het zeker dat onge veer tien procent van de 9800 hecta ren Zeeuwse peulvruchten als verrot en dus als verloren kan worden be schouwd. Die schade is te becijferen op ongeveer één miljoen gulden. Van het doorregende vlas kan waarschijnlijk eveneens tien procent zonder meer worden afgeschreven. Bii een oppervlakte van 47000 hecta ren en een normale hectareopbrengst van tweeduizend gulden betekent ook dat een verliespost van 900 000 gul den. Een somber beeld geven verder de aardappelen op die gronden die te kampen hebben met een slechte ont watering. Men neemt aan dat van het totale Zeeuwse aardappelen-are' aai van 13.000 hectaren, nu vyf pro cent '650 hectaren» als gevolg van de vele regenval verrot is. De schade in deze sector komt dan bij een gemiddelde hectare-opbrengst van 3000 gulden, op een bedrag van bijna twee miljoen. Daarby komt dan nog de schade die. behalve bij aardappelen, vlas en peulvruchten, ook bij tarwe en gerst ingecalculeerd moet worden voor kwaliteitsvermin dering. mee. die dit van het internationale comité in Geneve vernam Hij voegde eraan toe te hebben vernomen dat i het Internationale Rode Kruis-comi- té bij zyn verklaring van zaterdag blijft en dat sindsdien geen nader commentaar is of wordt vertrekt. Het bericht uit de omgeving van het co-1 mité. dat het Rode Kruis niet van plan is de Nigeriaanse blokkade van Biafra te doornreken, zou volgens de heer Van Emden niet van het In ternationale Rode Kruis-comité af komstig zyn, terwyl het comité in zyn voorgenomen hulpverlening aan d® Biafranen ook niet een doorbreken var een blokkade ziet. Het bestuur van de Stichting Vluchtelingenhulp Biafraconflict heeft besloten van de gelden, verkre gen uit de nationale actie, waarvan de opbrengst thans de elf miljoen gu'den heeft overschreden, aan het imernationale Rode Kruis. „Mensen in nood" en „Oecumenische hulp" aanstonds eis anderhalf miljoen gulden uit te keren en aan Unicef een miljoen gulden. Met het oog op de van dag tot dag wijzigende situa tie zal over de bestemming van de resterende gelden op een later tijd stip worden beslist. WASHINGTON (Reuier, AFP) De toestand van oud-president Eisenhower blijft achteruitgaan en zijn hartslag blijft zeer onregelmatig. Dit werd gisteren meegedeeld in een medisch bulletin van het Wal ter Reed-hospitaal, waar de patiënt wordt verpleegd. In een medisch bulletin van gister avond 9 uur pl. tijd werd voorts ge zegd, dat Eisenhower geen pijn heeft. Hij slaapt af en toe en is voorts by kennis. Een elektrisch apparaat om de hartslag te regelen, dat tijdens het weekeinde was aangebracht, is ver wijderd omdat het na enkele uren on doelmatig bleek. Eisenhower had een groot aantal hartkrampen sedert het apparaat was verwijderd en aan twee ervan had men door middel van een elektrische schok een einde moe ten maken. Brand in strokartonfabriek Gis termiddag is brand uitgebroken in de strokartonfabriek Free en Co in Oude Pekela. De machines werden door het vuur ernstig beschadigd. De omvang van de schade, die zeer aanzienlijk is, kon nog niet worden vastgesteld. De oorzaak van de brand is onbekend. Twintigduizend vluchtelingen in Chinese kampen HONGKONG (AP) In het dis triet Sjaho bij Kanton in communis- tisch-China worden meer dan 20000 personen vastgehouden in werkkam pen wegens „vluchtpogingen uit China," zo hebben Chinese reiziger® vandaag in Hongkong gezegd. „Vry- wel allen waren zij betrokken in po gingen om uit China te vluchten of hadden zij anderen by vluchtpogin gen geholpen," aldus een reiziger. ADVERTENTIE De briljant solitairring is van onver gankelijke schoonheid en waarde vast. Eindeloze keuze van 120,- tot 2000,- en hoger. De oude. in zeer slechte staat verkerende hervormde kerk van Barsingerhorn, is gistermid dag opgeblazen. De toren bleek al niet meer geres taureerd te kunnen worden en 't gebouw verkeerde ook in zeer slechte staat. De pastorie blijft bestaan. Om drie uur gistermiddag was het zo ver: de oude toren boog het hoofd voor het geweld van de springstof O UWE LIER S Den Haag - Lange Poten 11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Amsterdam - Kalverstraat 123 Haarlem - Grote Houtstraat 63 ADVERTENTIE morgen voordeel bloemenzuurtjes 210 gram van 89 7Q voor #ar Uit het Leidsch Dagblad van 19 Augustus 1868: Gisteren-avond te halfze ven gingen 4 miliciens van de Infanterie buiten de Ma- repoort om zich te baden in een sloot langs de Haarlem mertrekvaart. Voorbij de Spoorbrug begaf er zich een te waterdie niet kon zwem- men. Hij zonk onmiddellijk. Het lijk van den ongelukkige werd eenige ogenblikken daarna opgehaald en naar de infanterie vervoerd. Als eene bijzonderheid deelt men mededat sedert acht dagen te Groot-Linden (N.-Br.) is gezien een zwarte ooievaar en dat aldaar dit jaar de ooievaars niet gelegd noch gebroed hebben en nog steeds aan het nestelen of timmeren zijn.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1