Modernste asfaltfabriek ter wereld geopend Israël gelooft niet in Cairo's wil tot vrede Voorbehoedsmiddelen gebruiken is een zaak van gehuwden Leer van evolutie in G.O.S. V.N.O. is ongerust over N.V. belasting Zij gehoorzaamt aan elektronisch brein Hoogleraar in Milaan ontslagen wegens een reeks onwettige daden Instelling „lichte bedrijfschappen Welvaart gevolg van wegennet [«JDAO 11 Blad van Bisdom Limburg: 16 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ROERMOND (GPD) Als het •luk van hun huwelijk gehuwden fjagt gebruik te maken van voor- tboedsmiddelen, dan moeten zij dat jen. Het is hun oplossing voor de roblemen waarvoor zij staan: zorg ,or elkaar, de kinderen, de mense- )ke samenleving en zijn toekomst. Ufgchlen bezien de gehuwden deze iloislng als zondig of onvolmaakt, ok dat is een zaak van hun eigen meten. Zo stelt het gisteren verschenen lidomblad „Limburg" in een hoofd- rtikel op de voorpagina naar aan- Iding van de encycliek „Humanae Internationale raad van chr. kerken bijeen CAPE MAY (New Jersey Het rende wereldcongres van de Inter zonale Raad van Christelijke Ker- o is gisteren in Cape May geopend. Deze organisatie van betrekkelijk line kerkgenootschappen, die zich i izetten tegen de oecumenische be- [tng, werd toegesproken door de ^erlandse theoloog B. J. Ooster- f, die in an ij grote rede terugging it de bijbelse grondslagen van de l heer A. Warnaar jr., algemeen van de raad, die zijn «tel in Amsterdam heeft, zei |nde antl-Vietnam demonstranten: i hunner zyn oprecht, zij het Hun ogen lijken gesloten te n voor het gevaar van een nieuwe munistische overwinning". rganisatie iNVV ieuw orgaan voor toeristenwerving SIBN HAAG (GPD) De reorga- |tie van de Algemene Nederland- Vereniging voor Vreemdelingen- «er wordt een feit. Bij acclama- heeft het merendeel van de leden ermiddag tijdens een beslo- vergaderlng in het Kurhaus een rstel van het algemeen bestuur igenomen om alle wervende acti- lten in binnen- en buitenland en exploitatie van de buitenlandse ;.j toren over te dragen aan een uw orgaan. vee juristen buigen zich op het nblik over de vraag of dat een bting of een NV moet zijn. De Bitter van de ANVV, prof. dr. ir. C. J. H. Gelissen (oud-minister Economische Zaken) verklaarde een meerderheid in het algemeen tuur neigt naar de vorm van een iting. Enkele leden zijn voor een Beslissende stem hierin heeft de CH ering in de persoon van de staats- etaris van Economische Zaken, e voorzitter verwacht wel, dat de uwe organisatie nog dit Jaar zal den opgericht. en ander is een direct gevolg een onderzoek, dat door een Am- tiams organisatiebureau is inge- d naar de structuur en werkwijze de ANW. het bestuur leeft ook de wens organisatie van het VW-wezen te roderen. Gepleit wordt voor grote- geografische eenheden. De moei- heid daarbij is echter de autono- van elke plaatselijke WV, die dt gesubsidieerd door de gemeen- fltc 521 lijl N Vitae". Het blad wijst erop, dat iede re gehuwde zijn eigen geweten mag en moet volgen, hoewel het niet kan voorbijgaan aan dergelijke gezagvol le uitspraken als de encycliek. „Het is belangrijker, dat gehuw den het met elkaar eens zijn dan dat zij precies in de pas lopen met de buitenstaanders", aldus het bisdom blad, dat hetzelfde is in de bisdom men Limburg, Breda, en Den Bosch. Op dit hoofdartikel, geschreven van uit de centrale redactie, wenste het Bisdom Limburg geen commentaar te geven. „Het bisdomblad heeft zyn eigen verantwoordelijkheid", al dus de secretaris van de bisschop, drs. P. Moonen. LUNTEBEN (ANP) De Gere formeerde Oecumenische Synode heeft in haar gistermorgen in Lunte- ren gehouden zitting onder meer be sloten een bezwaarschrift van prof. dr. S. du Toit uit Potchefstroom inza ke de evolutieleer alsnog te aan vaarden en aan de commissie voor algemene zaken ter hand te stellen. De kerkeraad van de gereformeer de kerk van Lunteren zal de leden dor synode zondagmorgen na de dienst officieel ontvangen. De synode is uiteen gegaan tot he denmorgen, teneinde de commissies gelegenheid te geven hun arbeid voort te zetten. Vrijdag gaat zij in plenaire zittingen met de afwerking van haar agenda beginnen. DEN HAAG (ANP) In het bestuur van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is, bij een eerste bespreking van de voornemens van het kabinet wijzigingen aan te brengen in het wetsontwerp in Vennootschapsbelasting 1960, ongerustheid geuit over de verscherping der belasting. Het bestuur acht die verscherping moeilijk te rijmen met de eisen die thans aan de ontwikkeling der economie worden gesteld en de daarmee sa menhangende noodzaak tot opvoering der particuliere bespa ringen. Burgemeester Promyslow vav Moskou, zijn echtgenote en viei wethouders zijn een week de gas van de gemeente Amsterdam. Gistermiddag werd al direct eer tochtje gemaakt door het haven gebied. Op de foto van links naar rechts wee wethouders, de ambassadeur an de Sowjet-Unie in ons land. Ie heer Lawrow, de burgemeester an Moskou, zijn echtgenote en ie echtgenote van de ambassa deur. Het bezoek van de Russische gasten geschiedt op uitnodiging van burgemeester Samkalden, als tegenbezoek naar aanleiding van de reis die burgemeester Van Hall in 1965 naar Moskou maakte. De gasten hebben hun intrek geno men in het Amstel hotel. Op het geheel op toerisme Ingestelde programma prijken alle beziens waardigheden die het roesten van ons land te bieden heeft. Het bestuur ls van oordeel dat de nieuwe versie van het wetsontwerp op z.i. belangrijke punten een stap terug is. CHARTERVLUCHT VOLDEED NIET AAN DE REGELS DEN HAAG (GPD) De toe- stemmingsaan vraag van „African Safari Airways" voor een charter vlucht naar Cuba kwam pas woens dag 17 juli, na kantoorsluitingstijd, op de telex van «Ie Rijksluchtvaart dienst binnen. Nadat van die maat schappij nacere inlichtingen omtrent het karakter van de vlucht werden verkregen in de late namiddag van donderdag 18 juli, werd de beslis sing vrijdag 19 juli ter kennis van Het is, naar ons van de kant van het VNO wordt meegedeeld, vooral teleurgesteld dat het kabinet is te ruggekomen op herhaalde toezeggin gen van vorige kabinetten. Toezeg gingen om de dubbele heffing op uit gekeerde winsten (nl. met vennoot schapsbelasting en met inkomsten belasting) te verzachten. Het bestuur noemt het argument van het kabinet op dit punt de ont wikkeling in de EEG te willen af wachten weinig overtuigend, omdat de Bondsrepubliek Duitsland, Frank rijk en België wel voorzieningen kennen. Het bestuur van het VNO vreest dat het aantrekken van kapitaal door ondernemingen voor aanpas sing en vernieuwing bemoeilijkt zal worden by zgn. informele kapitaal- stertingen door het voorstel de ren te op daarvoor verstrekte leningen niet meer als kosten aan te merken. Tegenover een verruiming der mo gelijkheden voor beleggingsmaat schappijen in NV-vorm, staan, naar het bestuur van dit Verbond meent, minder gunstige maatregelen de maatschappij gebracht. De toe stemming om de chartervlucht uit i veel te voeren, werd geweigerd, omdat i voor de beleggingsfondsen, het te vervoeren gezelschap van 120 j Op dit moment niet mgaande op personen niet aangemerkt kon wor- de vraag wat er met de egalisatie reserve voor verzekeringsmaat- den als „besloten groep" in de zin van de beschikking inzake vluchten naar. van en via Nederland van vreemde burger'.uchtvaartuigen in niet-geregeld verkeer. Dit zegt mi nister Bakker van Verkeer en Wa terstaat in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer, drs. E. van Thyn (P.v.d.A.). Ook in het verleden is zowel aan buitenlandse als aan Nederlandse luchtvaartmaatschappijen toestem ming onthouden voor chartervluch ten. welke niet aan de gestelde regels voldeden. Dc minister noemt in dit verband vluohten van buitenlandse luchtvaartmaatschappijen in 1966 en 1967 naar Acapuloo. Johannesburg en Lourengo Maroues en vluenten van Nederlandse luchtvaartmaat schappijen in 1966 naar Euriname en naar de Nad. Antillen. Op woensdag 24 Juli is alsnog toestemming voor de vlucht gegeven, uitsluitend uit medeloven met dc passagiers, toen bleek, dat deze niet door de verant woordelijke luchtvaartmaatschappij of door de organiserende vereniging op de hoogte waren gesteld van de gegeven weigering en zioh derhalve van niets bewust naar de luchthaven Schiphol hadden begeven. 95 DEN HAAG (ANP) Het wetsontwerp tot wijziging van de |j ïtop de bedrijfsorganisatie is bij de Tweede Kamer ingediend. t ontwerp is gebaseerd op een SER-advies van januari 1966. er ierin is het voorstel van de SER opgenomen zgn. „lichte be- !e r ijfi schappen .in te stellen, waarvan de verordenende bevoegd- id beperkt blijft tot de registratie van ondernemingen, ver- meling van gegevens, inzage boeken en bescheiden en bijeen- nu engen van de geldmiddelen. in te stellen bedrijfschappen tal „lichte" bedrijfschappen wor- ii tenzjj de organisaties die de in- llng ervan verzoeken, uitdrukke- ni[ verordenende bevoegdheden wen- l Voor „lichte" en „zware" be ltschappen zullen de instellingsei- 1 ?elijk blijven. SER had voorgesteld dat een Iff Werheid van de georganiseerde IM tanemers én werknemers de in- Hing van een bedrijfschap kan roeken. ondertekenaars van wetsontwerp (de minister van dale Zaken en Volksgezondheid, staatssecretaris van Economische ^•fken en de minister van Landbouw Visserij) zijn echter van oordeel het moet blijven zoals het nu is: 1 ondernemerszijde een meerder- van alle bedrijfsgenoten, geor- Mseerd en ongeorganiseerd, k centrale overheid en de SER Bi zuilen de bedrijfschappen moeten ho ren bij het nemen of bevorderen van maatregelen op sociaal of economi sch gebied. Ook het voorstel van de SER om commissies „bedrijfscom- missies") van overleg en samenwer king in te steile/1, is overgenomen. Ook voor deze commissies stellen de bewindslieden een hoorplicht voor overheid en SER voor. De commis sies zullen de taak hebben die in de wet op de ondernemingsraden is toegedacht aan de daarin genoemde bedrijfscommissies. Verder kunnen de commissies periodiek rapporteren over het wel en wee in de bedrijfs takken. De bewindslieden, die overi gens van oordeel ztfn dat de bedrijfs organisatie niet is achterhaald door de maatschappelijke ontwikkeling, menen dat openbaarheid van be stuursvergaderingen als algemene regel moet worden voorgeschreven. schappijen zou moeten gebeuren, acht het bestuur het een bedenkelij ke wetgevingstechniek wanneer, zo als nu de bedoeling is met die ega lisatiereserve, een eenmaal toege stane fiscale reserve met terugwer kende kracht tegen het volle tarief wordt opgeheven. ARNHEM (GPD) Ons wegennet is geen gevolg van onze welvaart, maar onze welvaart is een gevolg van ons wegennet", zei gistermorgen ir. K. van Wester, directeur.Stichting Studie centrum Wegenbouw te Arnhem, bij de opening van de nieuwe betonfabriek van de Arnhemse Asfalt Fabriek N.V. AFA)De AFA noemt de machine zelf het modernste asfaltbrein ter we reld. De heer Weeter sprak de wens uit dat de regering de zeer noodzakelij ke financiële middelen beschikbaar aal stellen voor de vervolmaking van het wegennet in Nederland. Hij zei: „Het opschorten van belangrijke ke verkeersv.erken, in casu aanbe stedingen moge dan in het kader van het zgn. temporiseringsplam (in zui ver Nederlands gezegd: het bij mondjesmaat uitvoeren) verant woord schijnen, maar hierdoor wordt in feite niets opgelost. Noch econo misch noch recreatief of in verkeers veilige zin. Het hoge tal van onze verkeersongelukken en de verbijste rende autodichtheid op onze wegen met welke factoren we helaas pro centueel gezien een Europese toppo sitie Innemen laat zich niet rijmen met een vertragende (of beter: ver traagde) aanpak in onze wegen bouw". van toen. de woningnood, naar de tweede plaats. „Het heilige vuur doofde echter weer, maar we staan voor de harde feiten. De regering moet andere we gen gaan bewandelen om uit de im passe te komen", aldus de heer Wes ter. Hy prees zich gelukkig, dat de Nederlandse wegenbouwers niet zijn overvallen door de verkeersexplosie. Zij hebben tijdig de toenemende verkeersonveiligheid en de noodzaak van een gezonde doorstroming in het belang van onze economie en de re creatie onder ogen gezien en met vooruitziende blik grote investerin gen in hun bedrijven gedaan in de vorm van mechanisering en moder nisering. Luisteren naar Zorg om toekomst opdracht Hij sprak zyn waardering uit aan het adres van de AFA, die voor an derhalf miljoen gulden een elektro nisch bestuurde fabriek heeft ge sticht. „We iteben hier een asfalt- Ir. Wester sei niet zonder zorgen j brein, dat luistert naar de opdrach- ln de toekomst te kijken. Vorig jaar ten, die door een in een kokertje ver zette de Nederlandse politie de op- pakt programma worden verstrekt, lossing van de verkeersnood als punt i Het is zoiets als een grammofoon nummer een op hun verlanglijstje. Deze nood verdrong derhalve Neder lands sociaal vraagstuk nummer één MILAAN (AFP) De deken van de faculteit voor bouwkunde van de universiteit van Milaan, prof. Carlo de Carli, is gisteren bij decreet van de minister van Onderwijs van zijn functie ontheven. Volgens een com muniqué van minister Scalia Is dit ontslag „het onvermijdelijke gevolg van een reeks onwettige daden die prof. De Carli heeft verricht of heeft bevorderd". In het voorjaar hebben studenten verscheidene weken de faculteit voor architectuur bezet gehouden. Aan hangers van de pro-Chinese studen tenbeweging waren erin geslaagd van de faculteit een bijzonder „vooruit strevende" onderwijsinstelling te ma ken. Zo waren de traditionele exa mens vervangen door een „politieke analyse van het pedagogische experi ment". Om er zeker van te zijn dat een ieder voor deze proef slaagde, was ervoor gezorgd dat de meerder heid van de hoogleraren die het „examen" afnamen, voorstander was Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Rijssen (vac. J. van t Ende) en te Scherpenzeel J. Jon- gerden te IJsselmuiden. Te Oud Al- blas H. C. Bultman te Sommelsdyk. Aangenomen naar Engwierum J. F. N. van Harreveit te Saaksum. GEREF. KERKEN Beroepen te Wtnsum-Obergum F. de Jonge te Emmer-Compascuum. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te 's-Gravenzande H. C. van der Ent te Katwijk aan Zee en R Slofstra te Mussel. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Oo6terland P. Blok fee Dirksland. van de koers van de revolutionaire studenten. Talrijke studenten dde de studie al hadden opgegeven, lieten zich weer inschrijven en legden mei goed gevolg examens af. Volgens de Italiaanse pers was deze .reorganisa tie" voornamelijk het werk van Mar cello de Carli, een zoon van de deken die een van de leiders van de maoïs tische studentenbeweging is. In het communiqué van het ge noemde ministerie wordt prof. De Carli verweten, dat hij niet alleen geen bezwaren tegen de wensen van de studenten had gemaakt, maar ook geen gehoor heeft gegeven aan her haalde oproepen van de rector-mag- nificus en het ministerie van Onder wijs om de orde tc herstellen. Inspraak studen teil bij beheersvorm Rotterdamse universiteit plaat opzetten. Die en die tonen voe ren automatisch grondstoffen die en die zorgen voor de verwerking het mengproces, water en de nodig® temperatuur, en die en die voor transport en aflevering", zei ir. Wes ter. Aan het brein is 2,5 maand go- werkt. De dagproduktie bedraagt 2500 ton of levering van 9 kilometer wegdek: In het brein zijn 1000 pro gramma's mogelijk. Gazelle en V.N.R. gaan samenwerken UTRECHT (ANP) De N.V. Ga zelle RJjwielfabrlek in Dieren (680 werknemers) en oe N.V. Ver. Ned. Rij wielfabrieken JLS in Apeldoorn (ca 125 werknemers) hebben over eenstemming bereikt over een sa menwerking. In het kader hiervan zullen de door de VNR gevoerd® merken Juncker. Locomotief en Sim plex door Gazelle worden overgeno men. De produktie van de fietsen, welke on dei deze merken worden verkocht, zal vooralsnog in Apel doorn worden voortgezet, waarbij een aangepaste produktieverdeling tussen beide bedrijven geleidelijk zal worden ingevoerd ROTTERDAM (ANP) Vier stu denten, aangewezen door de Rotter damse Studentenraad, zullen met de besturen van de Nederlandse Econo- j JERUZALEM (GPD) In het mi- ideze omstandigheden overblijft, ls mische Hogeschool en de medische nisterie van Buitenlandse Zaken in ailtijd nog volgens Israëlische opinio faculteit, met hoogleraren en verte- I Jeruzalem houdt men vol, dat men al of niet tegen wil en dank voet genwoordigers van de wetenschappe- jniets afweet van de nieuwe Egypti- bij stuk te houden. Intussen moet hij Itfke staf, gaan overleggen over be Westduitse mening over de pil 8TUTTGART (DPA) Het In stituut voor opiniepeiling in Allens- bach meent op grond van een on derzoek in West-Duits land te kun nen zeggen aat ruim 55 procent van de Westduitsers, mannen zowel als vrouwen, gelooft dat de pil ter voor koming van zwangerschap, de mo raal van de vrouwen en meisjes aan tast en de vrouw lichtzinnig maakt. Ongeveer 34 procent van de onder vraagden geloofde niet dat de zeden lichter worden door de pil en 5 pro cent had geen mening. Uit het onderzoek bleek voorts dat 64 procent van de stemmen, die de pil in dit opzicht negatief beoorde len, van vrouwen afkomstig was en 58 procent van mannen Verder was 34 procent van de ondervraagden van mening dat de pil nadelig voor de gezondheid ia. stuur e«n organisatie van de univer siteit van Rotterdam. Deze universiteit, zo is althans de bedoeling, zal ontstaan door samen smelting van de beide instellingen voor hoger onderwijs in de Maas stad. De commissie, bestaande uit 25 personen, zal vermoedelijk in sep tember beginnen en het overleg in enkele maanden afronden. Kernvragen btf het overleg zijn of de universiteit een rijksinstelling moet worden, of een bijzondere in- stelling van universitair onderwijs en ook of anderen dan curatoren men j denkt in de eerste plaats aan hoog leraren in het toporgaan van de universiteit mee zullen spreken. Het resultaat van het werk van deze commissie „Commissie Universi teit Rotterdam" zal. als het wordt goedgekeurd door de huidige be sturen, aan de minister van Onder wijs en Wetenschappen worden voor gelegd. Verblinding seht: „vredesvoorstellen", waarvan de!dan pogingen aanwenden om Israël „New York Times" melding heeft ge- voor het forum van de wereld aan de maakt. kaak te stellen ais de onverzoenlijke De aanduiding, dat „welingelichte ai§ressor. elke toenadering van de Arabische diplomaten, die tot dehand wijst en als een moderne Shy- raadslieden van president Nasser be-1 het volle pond verlangt aan Ara- horen" binnenskamers bepaalde sug- hische grond en Arabische eer. gesties hadden gedaan aan Israëli sche staatsleiders, wordt hier be schouwd als een nieuwe camouflage van de werkelijke bedoelingen van Cairo. Die bedoelingen acht men in Israëlische politieke kringen maar al te duidelijk uiteengezet in .Nassers jongste rede, die oorlogszuch tiger was dan oodt. Ook wijst men hier op een recente verklaring in Nassers lijfblad „Al Achram", dat een vierde ronde tussen Israël en de Ara bische staten onvermijdelijk is en dat Egypte het eerst dient toe te slaan. Nasser terug naar Egypte Na een medisch onderzoek en een ver blijf van drie weken in de Georgische badplaats Tsjaltoebo zal president Nasser morgen terugkeren naar Egypte, zo meldt het dagblad „Al Ahram". De kuur die Nasser zou hebbeno ndergaan ter genezing van Pijn in de benen zou volgens de Rus sische geneesheren volledig zijn ge slaagd. Zogenaamd In Cairo, zo valt te vernemen in Jeruzalemse diplomatieke kringen, poogt men Israël Jekker" te maken met zogenaamde concessies en het er vervolgens toe te verleiden zich wer kelijk terug te trekken van het Suez- kanaal. In Jeruzalem wordt Nassers positie zo gezien, dat hy door ge bruikmaking van een dergelijke tac tiek iets probeert goed te maken voor het verlies van prestige in een wes terse wereld, die hem eindelijk „door" heeft. Naar Israëlische opvatting heeft hy zich door zijn extreme ver klaringen in een dwangpositie ge werkt. waaruit hij zich moeilijk zal kunnen bevrijden. Wat hem onder Israëlische waarnemers wijzen in dit verband op wat zy een verkrach ting van de VN.-resolutie van 22 no vember 1967 door Egypte noemen. Volgens Egypte wordt in dit besluit, dat na lang wikken en wegen tot stand is gekomen, gestreefd naar 'n duurzame vrede, speciaal te bereiken door evacuatie van het door de Is raëliërs bezette gebied. Maar aan zo'n ontruiming van veicverd gebied wordt in de resolutie noch een plaats noch een betekenis toegekend, die verschilt van de overi ge bepalingen. Deze laatste interpre tatie die volgens de Israëliërs vol strekt onaanvechtbaar is, erkent Cai ro niet. Israël kan in een dergelijke uitleg niets anders zien dan een ma noeuvre om de winst van de zesdaag se veldtocht te vernietigen zonder daarvoor ook maar iets ln de plaat® te stellen, dat op een oprecht streven naar normalisering van de Israëlisch —Arabische betrekkingen lijkt. On der deze omstandigheden past Jeru zalem er wel voor op zich door zoge_ naamde Egyptishe concessies te la ten verblinden en zich de kaas te la ten ontvallen zoals dat het geval wa® na de Sinaï-oampagne van 1956.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9