World in uniek colour" wordt in de wereld Verbittering over het uitblijven subsidie Onthulling monument kamp Dachau in v. m. 'lening 5 september .Egg in Hengelo „Zonder steun kunnen wij niet doorgaan" Prins Claus bezocht Jeugdfestival Velp Regen- en winterpak voor bouwvakkers U WORLD PRESS PHOTO kunst 25 jaar Hoofdstadoperette: ZONDAG 8 SEPTEMBFR: VERLOVINGSRINGEN DESIREE JAG 16 AUGUSTUS 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T US HAAG (GPD) Nederland krijgt volgende maand tografische expositie van even grote klasse als de ten ding „World Press Photo", die dit jaar voor de 14de innen onze grenzen komt. Het betreft „World in colour", »ld in kleur") een internationale wapenschouw van wat dds beste fotografen met modern kleurenmateriaal tot jrengen. De opening is 5 september in Hengelo. Het was ie een groot probleem voldoende foto's van topkwaliteit te brengen, terwijl ook de kosten een veelvoud bedragen zwart-wit expositie. Er zijn 3000 inzendingen uit 50 ie r waaruit 150 foto's zijn gekozen voor de tentoonstelling. ;cni ti I lagen van deze niet eerder aangevatte onderneming komt li belangrijk deel op de rekening van één man: Peter van en in het dagelijks leven chef fotoredactie van de Haagsche Zijn ervaring als voorzitter van de Stichting „World Press en als oud-voorzitter van de Ned. Vereniging van Fotojour- maakte hem door de vele contacten die hij in deze functies of de aangewezen figuur om het al langer bestaande idee te nlijken. Hij werkte samen met de Amerikaanse top-kleuren- if Morris Gordon niet zo heel toevallig ook bestuurslid orld Press Photo" en Joop Zwart, de man die bijv. het lad Avenue zijn gezicht geeft. Zij maakten de afspraak zich verwezenlijken in te zetten, zodra de gelegenheid zich voor- eis Ned htbsjlegenheid kwam héél snel Twentse machinefabriek dat lacht dat ze in 1968 precies ,l lang machines gefabriceerd v ph'et uitgebreide f eestpro- 'waar heel Hengelo deel aan nog ruimte voor een ori- jeurtenis, een manifestatie gebruikelijke evenementen P? ndrukwekkend jubileum nu vergezellen. Gedacht werd ld Press Photo". De inter- tournee van World Press te ver in de toekomst ult- __4 om dat te verwezenlijken. tens j 55 tiviteit voorop inwerking met Van Breu- toen een Stichting opge- als zeer algemene doelstel- wganiseren van internatio- ;ntoonstellingen". Honder- de fotografen werden aan- verzending en ontvangst geld, deelnemingsvoorwaar- teld. En het belangrijkste: den bij het reproduceren :ndia's als grote foto's van mtameter. ders dan de procedure die Press Photo" wordt ge eft bij de beoordeling van colour" voorop gestaan, dat de belangrijkste rol moest niet het gefotografeerde .de gebeurtenis. (ukelen ziet het zo: „in de lor en daar hebben we Press Photo natuurlijk in mee te maken wordt 1 weinig kleurenwerk ge- oPlld van „Jan d ;;t tie zwaan Rotterdam ROAM (ANP) Ter na- is aan Herman Heijermans Rotterdamse Kunststich- de beeldhouwer Piet van ngtl rg opdracht verleend tot g tn van een beeld, voorstel' n met de zwaan" uit het „Uitkomst". 1, met de afmetingen 160 cm. zal worden vervaar- j blank marmer. Het ligt m ing „Jan met de zwaan" te n een gazon aan de Blaak 1 lasstad. Het beeld zou osten, waarvan het Neder- J]jet Welverbond f 4500 voor zijn neemt. 'bijW. van Rotterdam hebben 'oorgesteld de Rotterdamse ersti Jtlng in staat te stellen om L44jaan te kopen, Irici maakt waarin het element kleur een werkelijk primaire rol speelt". „Natuurlijk proberen we ande re aspecten van het nieuwswerk door een speciale kleur-afdeling en de ver kiezing van de meest kunstzin nige foto niet te verwaarlozen, maar we hebben nu wel gemerkt dat er een heel grote groep foto's nooit op „World Press Photo" terechtkomt omdat de formule van de opzet van die tentoonstelling nu eenmaal sterk selecteert". Een „blijvertje" Honderdvyftig kleurenfoto's dus op de allereerste tentoonstelling ter we reld waar écht, levend kleurenfoto- werk wordt getoond van fotografen die op dit gebied de kinderschoenen zijn ontgroeid. Opstelling en verlich ting zijn uitneembaar en transporta bel. Na Hengelo gaat „World in Colour" op tournee. In h et buiten land en volgend jaar zal de ten toonstelling in het Haagse Congres gebouw te zien zyn, mogelijk uitge breid met nieuw materiaal. De organisatie hoopt op tenminste evenveel levenskracht als „World Press Photo" al jaren demonstreert. Geloof me", „World in Colour" is een blijvertje", aldus Van Breukelen. Met een beetje hulp op zijn tijd bezlit Ne derland na 5 september het alleen vertoningsrecht van een tweede foto evenement van wereldformaat. k3AeiöosQ29P Goya ontdekt? DIGNE (Reuter) Een advocaat uit Digne in Zuid-Frankrijk heeft meegedeeld dat men een tot nu toe onbekend schilderij van de grote Spaanse schilder Franceso Goya heeft ontdekt. De advocaat zei dat een van zyn cliënten het schilderij vier jaar ge leden geërfd had en tot voor kort niet wist dat het een Goya was. On langs was het op hout geschilderde werk door een Parijse deskundige onderzocht. De expert had ver klaard dat het schilderij echt was. Het schilder^ waarop een religieus tafereel is afgebeeld, is getekend „Francesco Goya - 1827". J sgrale uitvoeringen van J ihwins „Porgy and Bess" HAAG (ANP) Het Residentie-Orkest zal drie inte- ucertuitvoeringen geven van Gershwins opera „Porgy is" op 22 augustus in De Doelen in Rotterdam, op 23 au- n het Concertgebouw in Amsterdam en op 24 augustus rust in Den Haag. wordt verleend door terf 'saanse solistende sopraan Cruz, de mezzo-sopraan i. town, de bas William Pear- öior Wilic-<m Durnee en de 'illiam Shore. De koorpar- dei den gezongen door „Arti "y 11 Antwerpen. De uitvoering leiding van de Belgische I fendrik Ryoken. sigische koor„Arti Vocali" winte» het initiatief tot tb« concertuitvoering van de opera. De belangstelling ervoor was zo groot, dat het verwachte aan tal uitvoeringen moest worden ver dubbeld. Het laaiend succes leidde er toe, dat opnieuw voor België een reeks uitvoeringen werd geprojec teerd voor volgend voorjaar, waar van er één thans reeds is uitver kocht. Inmiddels had het Residentie- Orkest het Belgische initiatief over genomen. De solisten zijn dezelfde, die ook van de winer in België aan de concertuitvoering van „Porgy en Bess" meewerkten. I De heer P. van Breukelen,voorzitter van HWorld in colour Fons Rademakers bij Studio AMSTERDAM (ANP) Geduren de de eerste helft van het seizoen 1968/1969 zal Fons Rademakers ver bonden zijn aan de toneelgroep Stu dio. Hij zal optreden in „The suc- cesfull life of three" van Maria Irene Forners en in het stuk „Racket ba by" van Slavomir Mrozek. Beide stukken zullen worden geregisseerd door Huib Broos. Première van Die Czardasfiirstin AMSTERDA (GPD) - De Stich ting Hoofdstadoperette brengt zater dag 31 augustus in Hotel Gooiland in Hilversum de première van de operette „Die Czardasfiirstin" naar muziek van Emmerich Kalman. „Die Czardasfiirstin" wordtg ere- giseerd door Walter Kochner die de laatste jaren ook de regie heeft ge voerd over verschillende andere pro* dukties van de hoofdstadoperette. In „Die Czardasfiirstin" maakt do tenor Hans Hageman, die eerder aan de Zuid-Nederlandse opera verbon den was, zijn debuut bjj de Hoofd- stadopcrette als Edwin Ronald, de zoon van Leopold Maria (gezongen door Karl Frey) en An Hilta (gezon gen door Clair Clairy) AMSTERDAM „Er zijn gezelschappen die f 450.000 sub sidie krijgen en die maar 30 voorstellingen per jaar geven. Wij geven 240 voorstellingen per jaar en wij krijgen geen subsidie". Mevrouw Hamel, sinds de dood van haar man Meijer Hamel, drie jaar geleden, met Ruth Aurich directrice van de Stichting Hoofdstadoperette zegt het verbeten en verbitterd. Verbitterd over het uitblijven van subsidie. „Wij hebben niet veel nodig. Ongeveer f 200.000.Dat lijkt veel, maar zoals ge zegd er zijn gezelschappen die meer krijgen en minder doen". Verbeten omdat zij ondanks alle tegenstroom het Nederlandse publiek operette wil blijven brengen. In ieder geval tot de operette van haar man volgend jaar aan het 25-jarig jubi leum toe ti. DEN HAAG (GPD) In het voormalige concentratiekamp Dachau, waar 650 Nederlanders de dood vonden, zal zondag 8 september een monument worden onthuld, dat tot stand is gekomen door de zorgen van het internationale Dachau Comité, waarin 23 landen samenwerken. Nederland leverde een bijdra ge van f 50.000 in de totale kosten van ongeveer een miljoen Duitse mark. Onder de ere-gasten zal zijn Prins Bernhard, ter wijl de Nederlandse regering zal worden vertegenwoordigd door de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, de heer H. J. de Koster. Het monument, dat werd gekozen uit een groot aantal ont werpen, is van de hand van de Zuidslavische kunstenaar Glid Nandor. Het is een sculptuur in brons van 12 meter breed en 7 meter hoog. VELP (ANP) Prins Claus heeft gistermiddag een bezoek ge bracht aan het Jeugdfestival Velp. De Prins, die om 2 uur arriveerde, werd verwelkomd door de voor zitter van de Stichting Jeugdfestival Velp, de burgemeester van de gemeente Rheden, mr. J. P. Drost. Geruime tijd onderhield de Prins zich met de Festivaldeelnemers, terwijl hij met name veel belangstelling toonde voor de creatieve arbeid van de jeugd in de litteraire „work shop". Tot slot van zijn bezoek aan het Festival woonde de Prins een muziekprogramma bij onder leiding van Pierre Coubois. Op de foto: Prins Claus wordt begroet door mr. J. P. Drost. De onthulling zal worden verricht door de Beierse minister en ex-ge vangene Hundhammer, waarna door alle nationaliteiten kransen zullen worden gelegd. In het gedenkteken wordt een urn met as, afkomstig uit het cremato rium, geplaatst. Daardoor is het ge heel een begraafplaats geworden en als zodanig gevrijwaard voor moge lijke afbraak in de toekomst. Van het eigenlijke kamp zijn al leen over een tweetal barakken en het crematorium. Er zijn drie ker ken gebouwd en een museum op d« vroegere appèlplaats. Vóór dit mu seum komt het monument. Oproep De bewoners van het kamp wer den op 29 april 1945 bevrijd door een tankcolonne onder bevel van de Amerikaanse generaal J. Devers van de Rainbow Division. Complete lijs ten met namen van ex-gevangenen en van nabestaanden zijn niet in het bezit vam het Nederlands Dachau Comité. Daarom verzoekt het dege nen, die geen circulaire ontvangen over het bijwonen van de plechtig heid, zich te melden tot uiterlijk 24 augustus bij de heer J. H. Broede- let. Conradstraat 65. Rotterdam 4, telef. 010 - 136040. De Nederlandse regering heeft voor degenen, die niet anders kunnen reizen, een Fok ker Friendship beschikbaar gesteld. Voor de andere bezoekers Is gratis treinvervoer georganiseerd. De Johan Willem Friso Kapel zal samen met militaire korpsen uit België, Frankrijk en Engeland voor een muzikale omlijsting van de plechtigheid zorgen. „Maar", zegt zij somber, „zonder subsidie is het onmogelijk om door te gaan". De Hoofdstadoperette voert al Ja ren een gevecht voor subsidie. Toen mr. M. Vrolijk minister was heeft het gezelschap een keer een eenmalige subsidie van f 100.000. gekregen. Daarbij kreeg men te verstaan dat het na een dergelijke eenmalige sub sidie niet moeilijk zou zijn jaarlijks een bijdrage van het Rijk te krijgen. Mevrouw Hamel: ..Maar toen viel het kabinet en moesten wij weer op nieuw beginnen. Tot nu toe hebben wij niets bereikt. Wij moeten maar wachten, wachten en nog eens wach ten. Over twee jaar zal men ln Den Haag wel zeggen „Die Hoofdstadope rette moet eigenlijk subsidie hebben", maar dan zal het te laat zijn". „Veel hebben wij niet nodig. Wij heboen een zaak die goed loopt. Avond aan avond vrijwel volle zalen. 240 avonden ling. Wat is dan f 200.000. Bij een gezelschap dat 414 ton krijgt voor 30 voorstellingen per jaar betaalt het rijk zo'n f 1000 per plaats. En dan moeten ze nog maar ADVERTENTIE klassieke en moderne modellen. Wy hebben reeds ringen vanaf f 49,75 p. p. Op het graveren kunt O wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelfike garantie, F. W. FLESSEN BEVRIJMNGSrUEIN 1« LEIDEN Z-W TEL M6W Wel tegenstemmers in Spaans Guinee SANTA ISABEL (Fernando Poo* (AP) Gisteravond zijn de uitsla gen bekend geworden van de volks stemming over de nieuwe grondwet van Equatoriaal Guinea, dat op 12 oktober onafhankelijk van Spanje zad worden. De uitslagen waren als volgt: aan tal stemgerechtigden 125.253: aantal stemmers 114.853; voorstemmers 72.458 (63,1 procent); tegenstemmers 40.197 (35 procent); ongeldige stem men 2198. Het referendum werd zondag ge houden onder toeaioht van de Ver enigde Naties. Speciale lampen voor schilders DEN HAAG (GPD) In de nieuwbouw zullen de schilders voortaan ook in de donkere wintermaanden een normale werkdag kunnen maken. Voor hen zijn lampen ontwikkeld die geen hinderlijke schadu wen werpen. Een ander nieuw tje voor de bouwvakarbeiders is speciaal vervaardigde win- terkleding: een regenpak en een warm winterpak. De Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid die nu voor de zesde winter de bouw zoveel nogelijk op gang tracht te houden, heeft samen met de schilderspatroons de verlich tingsarmaturen ontwikkeld. Er wordt groot succes verwacht, niet in de laat ste plaats omdat de verletregeling uit de schilders-c.a.o. is geschrapt. Daar door zouden de verloren uren geheel voor de rekening van de schilderspa troons komen. Voor de straatmakers is nu ook 'n tent beproefd. In combinatie met be scherming van materialen en zand- bed wordt verwacht dat de straatma kers in regen en lichte vorst kunnen blijven werken. In de komende winter zal het be drijfschap schildersbedrijf opnieuw subsidie voor binnenschilderwerk ver lenen, waardoor men de winterwerk- loosheid in het schildersbedrijf hoopt te kunnen bestrijden. De rijksbijdrage is verhoogd van drie ton (tijdens de afgelopen winter) tot 1,1 miljoen gulden. Voor het eerst vallen ook meewerkende patroons on der de subsidieregeling. In het schil dersbedrijf is deze verruiming van de subsidieregeling bijzonder goed ge vallen, aangezien ongeveer de helft van de rond 8.000 schilderspatcoons gewoonlijk meewerkt. MEVROUW HAMEL afwachten of er publiek komt, ons kómt dat publiek". Stichting In verband met het gevecht voor subsidie is de Hoofdstadoperette on langs een Stichting geworden. In het bestuur hebben naast de vroeger voor de operette reeds zo vriendelijke mi* nieter Vrolijk, de Kamerleden Voogt en Jkvr. Wttewaal van Stoet* wegen zitting naast Meijer Sluizer en dr. mr. F. Jonker. Ook de aanwezig* heid van dit gezelschap heeft tot na toe op de subsidiegevers in Den Haag weinig indruk gemaakt. Even is er een kans geweest. Pro beer tot samenwerking te komen met de Zuid-Nederlandse Opera, dan zal het wel lukken, zei men op het mi nisterie, Een dergelijke samen werking is echter onmogelijk geble* ken, ook nadat bij de Zuid-Neder* landse Opera een directeurs wisseling had plaatsgevonden. „Die f 100.000 van minister Vrolijk hadden we beter niet kunnen accep teren", verzucht mevrouw Ha mel. „Nadat wij die gekregen hadden hebben we de salarissen verhoogd. Nu verdere subsidie uitblijft kunnen wij de mensen niet zeggen* „Sorry, jullie krijgen minder". De f 200.000 die zij vraagt wil me vrouw Hamel enerzijds gebruiken om te voorzien in het tekort van ruim f 100.000 per jaar, anderzijds voo# uitbreiding van het orkest, uit breiding van het koor en voor het! aantrekken van betere gasten. Ook speelt zij met de gedachte met het gezelschap operavoorstellingen te gaan brengen. Een van mevrouw Hamets argu menten vóór subsidie is de belangrij ke rol die de Hoofdstadoperette met jaarlijks 240 volle zalen speelt op het gebied van de recreatie. „Als het niet zo goed liep, zou ik er niet voor vechten, maar alléén kunnen wij niet". Een unicum,, Rotterdam wil beeld van Wotruba ROTTERDAM (ANP) B. en W. van Rotterdam hebben de gemeen teraad toestemming gevraagd voor f 73.000 een beeld aan te kopen van de Oostenrijkse beeldhouwer Frlta Wotruba. Het Rotterdamse college zegt dat bij de onlangs in het mu seum Boymans-Van Beuningen ge houden tentoontelling van deze beeldhouwer het vrlangen is ont staan een beeld van zijn hand aan te kopen voor de gemeente. Fritz Wotruba neemt onder de kunstenaars, de tot de ontwikkeling van de beeldhouwkunst van deze eeuw in belangrijke mate hebben bij gedragen, een voorname plaats in, aldus het voorstel. De beeldhouwer blijkt bereid een beeld voor Rotter dam te hakken voor de som van 20.000 dollar, een „exceptioneel aan bod" gezien de waardering van ztfn oevre in de internationale kunsthan del. De beeldhouwer zal bij de vorm geving van zijn werk zijn eigen in zichten verwerken en de plaats van de sculpture zal in overleg met hem worden vatgesteld. Rotterdam zal door het verstrek ken van de opdracht in het bezit ko men van een unicum van een groot hedendaagse beeldhouwer, aldus B. en W De commissie voor de kunstzaken en voor de financiën uit de raad zyn reeds met het voorstel akkoord gegaan.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7