Meerderheid wil ander kiesstelsel COMMISSIE-C ALS BRENGT NOG GEEN DUIDELIJKHEID J Hoe de fiseus kan worden bedrogen H A A G Si A G E N D MET EEN ENKEL WOORD Forse straffen voor twee smokkelaars ei dóe G^jQcfencla I HERENOVERHEMDEN 13.95 PAGINA 2 LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 16 AUGUSTUS' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De staatscommissie Cals-Donner ziet geen kans om de kiezer de vurig begeerde duidelijkheid te ver schaffen over het lot van zijn stem na kamerverkiezingen, zonder in conflict te komen met de grondwet. Dat is de belangrijkste conclusie van het eerste rapport van de commissie, dat gisteren aan regering en parlement is aan geboden. verbonden waren gebleven. De lijst- verbinding, zegt de commissie, kan dus een zekere samenbundeling van partijen tot gevolg hebben. Stembusakkoorden krijgen dus een kiesrechtelijk ruggesteuntje als lijstverbindingen weer worden toege. staan. Om het misbruik uit de jaren twintig te voorkomen wil de com missie enkele voorwaarden, zoals: tenminste één van de verbonden lijs ten moet zelfstandig een zetel ver overen; of: tenminste één van de lijsten moet al in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zijn; en: de ver binding moet aan het publiek wor den bekendgemaakt en moet een lan delijk karaker hebben. Het laatste is vooral van belang als een districten stelsel (met behoud van de even redige vertegenwoordiging) waar aan de commissie grote aandacht wijdt, wordt ingevoerd. Als namelijk in elk district andere lijstverbindin- gen worden aangegaan worden de toch al fletse politieke kleuren in dit goede land verbrokkeld tot een dermate politiek mozaiek, dat het zelfs de meest deskundige staatscom missie zou gaan duizelen. Het college, dat de naam „Staats commissie van advies inzake de grondwet en de kieswet" draagt advi seert de regering daarom (wij pu bliceerden dat reeds) een aantal ver anderingen in de kieswet te brengen, die gezien moeten worden als een eerste stap op weg naar een dras tische verandering van het staatsbe stel. De commissie adviseert afschaf fing van de opkomstplicht; ophef fing van het verbod van lystverbin- ding binnen een kieskring, vergro ting van het effect van de voorkeur stem en verhoging van het aantal handtekeningen, dat nodig is om een kandidatenlijijst in te dienen. Zy hoopt dat deze voorstellen lei den tot samenwerking tussen de be staande partijen; dat ze verdere ver splintering in de politiek voorkomen en tenslotte dat ze de burger het gevoel geven bij de gang van zaken betrokken te zijn. Bedrog Vooral van het toestaan van lijst- verbindingen verwacht de commis sie heil. Lijstverbinding werd in 1923 verboden. Er werd misbruik van gemaakt, waardoor de kiezers be drogen werden. Kleine groeperingen die elk afzonderlijk geen zetel had den behaald, plachten na de verkie zingen hun stemmen bij elkaar op te tellen om toch nog een zetel te bemachtigen. Zo kwamen zetels in handen van stromingen via stem men die voor een belangrijk deel voor andere bedoeld waren. Gevolg van het verbod: partijen die bij verkiezingen willen samen werken dienen met een gezamenlijke lijst uit te komen. De commissie-Cals-Donner vindt dat nietp assen in de huidige poli tiek. Zowel confessionele (de 18) als progressieve groeperingen (PvdA, PSP, PPR, D'66) zoeken toenadering, maar gezamenlijke lijsten, die op een fusie lijken, staan daarbij be paald nog niet voor ogen. Conclusie van de commissie: „Zou het verbod van lijstverbinding wor den opgeehven dan zou daardoor het samengaan van partijen bij de ver kiezingen worden vergemakkelijkt. Partijen die tot samenwerking be reid zijn krijgen daarmee de moge lijkheid hun politieke overeenstem ming te demonstreren". En: de op verbonden lysten ge kozen kamerleden zullen, zo zij al niet samen een fractie gaan vor men. een nauwere band met elkaar hebben dan wanneer de lysten on- partijen worden geprikkeld tot sa mengaan, 2. De versplintering wordt afgeremd. 3. De evenredige verte genwoordiging die zo goed past bij het Nederlandse volk, wordt niet los gelaten, maar ontdaan van de be zwaren die een al te starre toepa sing blijkt mee te brengen. Duidelijk Vragen De commissie toont zich voorstan der van een ander kiesstelsel, waar bij zoveel mogelijk van de huidige evenredige vertegenwoordiging blijft bestaan. Er worden stevige stellin gen voor aangesleept, maar er blij ven zoveel verschillen van mening dat men niet tot een conclusie komt. Er zijn ook nogal wat onbewezen stellingen, die nadere studie vergen. En de kernvragen (wie worden er na de verkiezingen minister? Welke partyen gaan ministeries leveren? Hoe zal het regeringsprogram er uit- k de confectiefabriek Otten zien?) blijven ondanks de diepgaan- jin het Brabantse Reusel de pech van de beschouwingen van de commissie i zjjn leven Toen yy met veel moelte over een districtenstelsel dat b« de;dJ had opengebroken bleek er huidige grondwet past onwrikbaar rooie ,ln te zitten overeind. De commissie verzucht dan I ook: „Geen enkele staatsrechtelijkeBrug naar Maasvlakte Rotter - htrvorming binnen het. kader van i dam heeft de plannen gereed voor 'n de bestaande grondwet geeft de ze- brug over het Karteltkanaal, die de Door zo'n stelsel kunnen een hele boel politieke partijen „in dit land van minderheden" blijven bestaan, zo redeneert de groep. Door de voor delen, die de partijen evenwel van samenwerking bij verkiezingen kun nen hebben zal de neiging ontstaan over bepaalde verschillen heen te komen en de verkiezinguitslag de wil van de kiezers scherper zal mar keren. De zekerheid dat een bepaalde groep partijen in dit stelsel een meerderheid zal halen is er evenwel niet. „Maar," zegt het betrokken deel van de commissie-Cals-Donner, „meerderheidsvorming mag niet het hoofddoel van het kiesstelsel zyn." De rest van de meerderheid is het met dat alles eens, maai- ziet twee gevaren: 1. De onzekerheid of een groep samenwerkende partijen een meerderheid haalt, waarmee het doel van het veranderen van het kiesstelsel (verbetering van de re geerbaarheid en de inspraak voor de stappen. Dat komt de duidelijkheid kiezer) wordt gemist, 2. Nieuwe kri- ten goede: alleen op fundamentele j tiek. Het is namelijk vrijwel zeker punten zullen de verschillen zich dat de grote partijen meer zetels toespitsen. Daardoor zal de verkie- zu'lln halen iin zo'n stelsel. Daar- zingsstrijd zich meer op die punten I mee kan de indruk worden gewekt, richten, waardoor de grote politieke j dat de hele verandering alleen maar lijnen duidelijker naar voren zullen I daarom te doen is geweest. En dat zal de democratie een slechte dienst bewijzen. Een minderheid vindt tenslotte dat niet een ingreep in het kiesstelsel, maar een sanering van het partij wezen en een verandering van de spelregels van de partijen voor en na de verkiezingen de politiek in Ne. derland uit het slop moeten halen. Zy zeggen dat de partijen stem busakkoorden kunnen aangaan, dat een regering inzet van verkiezingen kan zijn en dat de Tweede Kamer in een openbaar debat een kabinets formateur kan aanwijzen. Zo heeft de commissie in het eerste rapport in hoofdzaak vragen opgeroepen, waarop ze het antwoord nog niet durft te geven. Op verzoek van de regering stelt zij wat schaaf- werk aan de kieswet voor, waarvan ze ook zelf allerminst onder de in druk is. Ze zegt te beseffen dat het rapport „slechts een beperkte strek king kan hebben." Spanjaarden werven Philips Eindhoven heeft plannen om 100 a 150 Spaanse arbeiders aan te werven voor werk in de ploegendiensten. Bij een onderzoek in samenwerking met arbeidsbureaus is gebleken, dat er zich onder de daar ingeschreven werklozen vrywel geen mannen bevin den die geschikt zyn voor het werk in de bedrijven in de onderneming, en dat velen van hen zich niet aange trokken voelen tot regelmatige arbeid in de fabriek. Vliegveld Ypenburg Het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland over legt met de betreffende ministers over de noodzaak van het voortbe staan van het vliegveld Ypenburg, of demogelijkheid tot algehele opheffing ervan. Met de opheffing van het vliegveld zouden grote belangen wor den gediend. Brandkastkrakcr had pech Een nog onbekende brandkastkraker BINNENLAND Ned. Antillen: „Ulysses" (20/8); Nw.- Zeeland: „Ellinis" (22/8); Suriname: „Palamedes" 19/8)Verenigde Sta ten van Amerika: „Statendam" (20/ 8); „Atlantic Song" (22/8); Z.-Afri- ka (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: „Se- rooskerk" (21/8), „Indus" (22/8). In lichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkan toren. BUITENLAND Rodeo-rider Charlie Driver, prominent lid van de Rodeo Cow boys Association in Florida (VS) verdient goed, maar niet gemak kelijk. Soms verdient hij vijfdui zend gulden tijdens een weekein de. maar zijn vaardigheid is ver kregen nadat hij ontelbare gebro ken ledematen had gekregen. Op de foto overmeestert Char lie Driver een stier tijdens de Pi nellas Country Rodeo in Florida. kerheid dat aan deze bezwaren wordt tegemoet gekomen en dat de verkie zingsuitslag niet alleen bepalend wordt voor de samenstelling van het parlement, maar ook voor de vor ming van de regering". Alle vragen, die rijzen rondom het probleem van de kiezersinvloed op de samenstelling van de regering wil de commissie verder onderzoe ken bij de voorbereidingen voor een grondwetshei ziening, waarmee na voltooiing van het rapport over de kieswet meteen is begonnen. Een meerderheid in de commissie vindt dat er een ander kiesstelsel moet komen. Een deel van die meer derheid denkt aan 12 kiesdistricten, waar ongeveer evenveel mensen wo nen en waar volgens evenredige ver tegenwoordiging twaalf of dertien kamerleden gekozen worden. Vol gens deze commissiezijde heeft zo'n stelsel de volgende voordelen: 1. De verbinding zal vormen tussen de Maasvlakte en het. Europoortgebied. De brug, die 250 meter lang en 28 meter breed zal worden, moet dienen voor spoor- en wegverkeer en zal naar schatting 24.8 miljoen gulden kosten. Het Karteltkanaal zal als deze brug gereed is, naar de Maas vlakte worden doorgetrokken. Man verdacht van ontucht Een 62-jarige Amsterdammer die in zijn op de Mauritskade geparkeerde auto ontucht pleegde met een zevenjarig meisje is daarbij op heterdaad be trapt door twee motoragenten. De wagen trok de aandacht van de po litiemannen omdat de ramen met kledingstukken waren geblindeerd. Zy openden het portier en ontdek ten de onzedelijke handelingen van verdachte, die geen onbekende voor de zedenpolitie is. De man en het meisje kenden elkaar. Mr. Strict van Linschoten In een ziekenhuis in Deventer is maan dagmiddag overleden jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten, die van 1946 tot I960 burgemeester van Zwolle was. Hij bereikte de leeftijd van 73 jaar. De begrafenis heeft vandaag in alle stilte plaatsgehad. Extra vakantie De leerlingen van de nieuwe tienklassige St. Jozef school in het Brabantse Schaijk. die met frisse tegenzin aan het nieuwe schooljaar wilden beginnen, zijn weer naar huis gestuurd omdat de le verancier van de schoolmeubelen ver stek had laten gaan. Er was ondanks de afspraak geen stoel of tafeltje in de hele school te bekennen. Johanna Louise De Neeltje Ja- coba. de bekende reddingsboot van de KNZHRM in IJmuiden, kan dooi de maatschappij met een gerust hart. op de markt worden gebracht .Haar opvolgster Johanna Louise heeft na melijk gistermiddag in Delfzijl een proef van bekwaamheid afgelegd die zo goed verliep dat zy zonder vrees voor haar belangrijke en menslie vende taak kan worden ingezet. Echtpaar gedood Gisterochtend is op het kruispunt E 9 onder Maar- heeze een zeer ernstig ongeluk ge beurd. Het echtpaar Verheyen uit Venray kwam daarbij om het leven. Drie personen werden ernstig ge wond. De bestuurder van de personen wagen, die uit de richting Someren kwam. stak voor een aankomende vrachtwagen, die op de E 9 reed plot seling de weg over en werd geschept. De auto werd aan de kant geworpen. Zeepost Met de volgende sche pen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argen tinië: ..Cap San Lorenzo" (20 8); Australië: „Westerkerk" (22/8»; Bra zilië: „Graveland" (20 8); Canada: „Mo.se Jaw" <21 8>: Chili „Ares" (21/8; Indonesië: „Dusseldorf"20/8 Ontslag genomen De Zuidafri- kaanse hoogleraar aan de universi teit van Kaapstad, M. W. Pope, heeft gisteren ontslag genomen uit protest tegen het besluit een Bantoe-lector, Mafeje, niet tot de universiteitsstaf toe te laten. Mafeje was aanvanke lijk aangesteld als lector in de socia le anthopolitie, maar deze aanstel ling werd later door het universi teitsbestuur ingetrokken toen de re gering bezwaar maakte. Prof. Pope diende zijn ontslag in nadat 300 stu denten woensdag een zitstaking hiel den om kracht bij te zetten aan hun eis. dat de maatregel tegen Mafeje zou worden ingetrokken. Grootste ter wereld In Jokoha- ma is gisteren het grootste schip ter wereld ten doop gehouden. Het kreeg de naam „Universe Ireland". De doop werd verricht door de echtgeno te van de premier van Ierland, me vrouw Mairin Lynch. Het 312.000 ton metende schip, een tankschip, zal op 23 augustus worden afgeleverd aan National Bulk Carriers Inc., en zal olie vervoeren voor Gulf Oil Corpo ration. Het schip is 346 meter lang, 53,3 meter breed en heeft een diep gang van 24.1 meter. Het schip zal een bemanning hebben van slechts 53 koppen een gemiddelde snelheid van 14.6 knopen. Kosten: 9 miljoen pond. Cubanen vragen asiel in de VS Veertien Cubanen zijn in een twee dekker van Russische makelij in Ho mestead (Florida, VS) geland. Zij hebben asiel gevraagd. Het zijn vyf mannen, vijf vrouwen en vier kin- deren.Zy waren in het bezit van drie revolgers en een geweer. Het toestel waarmee de Cubanen zyn uitgewe ken werd gebruikt voor insektenbe- j strijding. De vluchtelingen vertoon den lichte vergiftigingsverschijnse len als gevolg van het contact met de lading vergif die zich nog aan boord bevond. Nog 15 bommen Volgens de Griekse politie heeft de man die de mislukte aanslag heeft gepleegd op de Griekse premier Papadopoelos na door de politie te zijn gearresteerd, aan deze de plaa tsen bekend gemaakt waar nog 15 bommen lagen langs de weg die naar de Griekse hoofdstad leidt. Panagoelis zou de dynamietla- dlngen op ongeveer een kilometer van elkaar hebben opgesteld langs de weg waar de aanslag plaats vond. Weer kerkschennis Een nieuwe golf van kerkschendingen werd gis teren uit de Nederlands-Duits-Belgi sche grensstreek gemeld. De politie van Geilenkirchen bericht dat een onbekende de woorden „Hei die Sa tan" met een rood potlood geschre ven heeft op de muren van de Maria kapel van een der plaatselijke ker ken. Op schilderingen van Maria en Johannes werden hakenkruisen ge krast. De woorden „Satan ist unser Gott" werden ook aangetroffen op de muren. De politie zegt dat de dader waarschijnlijk dezelfde is als de on bekende die woensdag in Venlo en Viersen ook kerkmuren heeft beklad. De onlangs gearresteerde en later vrijgelaten Hans van Ham kan vol gens de politie de wandaden niet be dreven hebben. Wallace of emigreren Als George Wallace geen president wordt, zal de familie Combs emigreren naar Nieuw- Zeeland. Herman Combs, woordvoer der van de familie die in de bergen van Kentucky woont, is van mening dat de „Verenigde Staten niet langer een geschikt land is om te leven", en dat ex-gouverneur van Alabama, George Wallace de enige presidents kandidaat is die het land kan redden van een „communistische machts overname". De familie Combs heeft dan ook onlangs besloten te vertrek ken als Wallace geen president wordt. En die familie Combs bestaat uit 1200 mannen, vrouwen en kinderen. Van Mierlo wil Biafra-kwestie in VN DEN HAAG (GPD) —Mr. H. van Mierlo. lid van de Tweede Kamer voor D'66. heeft de minister van Buitenlandse Zaken Luns gevraagd of hij bereid is op korte termijn te bevorderen, dat de kwestie-Biafra op de agenda van de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties of Veiligheidsraad wordt geplaatst. In een toelichting op zyn vraag stelt mi-. Van Mierlo, dat uit de be richten over de situatie in Biafra de mogelijkheid spreekt van ernstige schendingen van de rechten van de mens en zelfs van volkerenmoord. Mr. Van Mierlo verwijst naar de verklaring van de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties van 16 juli j.l., waarin wordt gezegd, dat iedere lid-staat het initiatief kan ne men om een ernstige situatie onder de aandacht te brengen van de des betreffende sector van de Verenig de Naties zoals de Algemene Verga dering en de Veiligheidsraad. OPENHAGEN (Reuter) - In de Deense hoofdstad zijn twee Neder landse vrachtautochauffeurs veroor deeld tot gevangenisstraf en boete nadat zij toegegeven hadden schuldig te zyn aan smokkel van sterke drank en sigaretten naar Denemarken. Een 42-jarige man is veroordeeld tot tachtig dagen gevangenisstraf en een boete van 67.252 kronen (ruim 32.000 gulden). Hij zou naai- eigen zeggen de afgelopen twee jaren 200 flessen sterke drank en 156.000 siga retten Denemarken binnengesmok keld hebben. Een 41-jarige man had verklaard 200.000 sigaretten gesmokkeld te heb ben. Hij is veroordeeld tot zestig da gen gevangenisstraf en een boete van 55.754 kroon (ruim 26.500 gulden). In totaal zijn onlangs in Denemar ken veertig personen gearresteerd, onder wie acht Nederlandse vracht wagenbestuurders, in verband met smokkel en het verhandelen van ge smokkelde waar. VRIJDAG KoningskerkRui lel ub, 7.30 uur nam. Oude Vest 13: Evangelisatie Chris tengemeenschap „Ecclesia". 8 uur nam. ZATERDAG Bellevue: Receptie t.g.v. 20-jarig be staan Famllierelsvereniging „Tot Ons Genoegen". 8 uur nam. ZONDAG Pinkstergemeente Oude Rijn 3: De heer Eikerbout 2 uur nam. Rijnlands Lyceum (M.H. Tromplaan l): Gemeente voor oorspronkelijk christendom, afdeling Oegstgeest. Spreker evangelist N. v. d. Brugge, 7.30 uur nam. Steenschuur 6; Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. 10.15 uur voorm. zondagsschool, 11 30 uur avondmaal. MAANDAG Stadhuis: Vergadering gemeenteraad 7.30 uur nam. DINSDAG Diamantplein 27Bahai-gespreks- avond, 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, 7- 8 uur nam. Charlotte de Bourbonhof: Elektron!- caclub „De detector", 7.30-9.30 uur nam. Pardoeza (Doezastraat)Politiek trefpunt. 8.30-12 uur nam. WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer): Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. Garenmarkt: Dagexcursie K. en O. naar Openluchtmuseum in Arnhem. 8 uur voorm. Levenslang voor SS-er Een rechtbank in Hamburg heeft gisteren de 53-jarige Wilhelm Rosenbaum, die in de nazi-tijd' lid van de SS en de Gestapo was, veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Hij is schuldig bevonden aan moord in 18 gevallen, maar volgens de rechtbank kan hem de dood van 148 mensen worden aan gerekend, die in 1942 en '43 in Bad Rabka, in Polen, zijn doodgeschoten. De 70-jarige gepensioneerde reclametekenaar, A. Rowaan uit Zeist, heeft voor de politie aan de hand van een signalementsbe schrijving van getuigen een por tret getekend vaii de man, die er van verdacht wordt een overval te hebben gepleegd op het bijkan toor van de Nutsspaarbank te Utrecht op 7 augustus. De man overviel de kassier en ging er met f 18.440.- vandoor. BIOSCOPEN Luxor: „Laatste gevecht basco a.l. Dag. 2.30, 7 en Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hoe versier ik zo'n 18 jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. 2.30. 4.45, 7 en 0.15 uur. Rex: „The bridge on the! Kwai", 14 jr. Dag. 2 en 8 uur.i 2. 5 en 8 uur. Vrijdag en J 11.30 uur nachtvoorstellingen, 1 sleten der liefde", 18 jr Trianon: „Thunderball", 14 tl 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.1( 7 en 9.15 uur. Camera: „De vierkante recruii Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondi 4 45 7 en 9.15 uur. Vrijdag en,- dag 11.30 uur nachtvoorst/ „Kool der liefde", 18 jr. Studio: „Samen uit. samen a.l. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Wassenaar Astra: „De van het eskader" (Blue Max) ma.). „De dood der desperado1! mi.). TENTOONSTELLINGEN I De LakenhalSculpturen van il van de Kop en volumes van Geraedts Jr. (tan. 15 septembt Galerie v. d. Vllst (Boternu f Tentoonstelling C. de Vries, E. 1( F. Erkeiens, G Zaalberg en j1 Geopend dinsdag t/m zaterdag voorm 6 uur nam (tot 1 6ep t Rijksmuseum voor de gesci der Natuurwetenschappen. Boe tentoonstelling l.vjn. 3de eeuwfi zijn geboorte. Werkd. 10 uur uur nam.; zondags 1-4 uur ni 1 december) Hortus Botanicus: Ten rootje over walvissen en walvisvaart. maandag t.m zaterdag 10 uur w 4.30 uur nam.; zondag 1-4 k nam. (t.m 15 september.). Molen „De Valk' Moienmusei geiyks (behalve maandags) voorm.- 5 uur nam. 's zondag* nam ADVERTENTIE Speciale verkoop Bell-O-Fast BEIGE CRÈME WIT BLEU RESIDA Haarlemmerstraat 172 - 174 GORDIJNENSHOP Haarlemmerstr. 179 Johnsons gezondheid De lijfarts van president Johnson heeft gisteren meegedeeld dat de onlangs van de president genomen röntenfoto's aan tonen dat er sinds 1966 geen veran dering van betekenis in diens fy sieke conditie is opgetreden. Lakenhal: Tentoonstelling Leldae fotografen". Geopend we uur voorm.- 5 uur nam.: zond. nam (tot 22 sept.). Ryksmuseum van OudheCi penburg 28): Werkd. 10 uur i 5 uur nam.: zond 1-5 uur nam. Rijksmuseum voor Volken is Steenstraat l): dag 10—8 u.; 3 dags 1—5 uur nam Ryksmuseum voor de geactiL der natuurwetenschappen: Da uur zond 1-4 uur n Rijksmuseum voor VoLkenf' Tentoonstelling „Viva Mexico" dageD IC uur voorm.—6 uur zon- en teestdageD 15 uur (t/m 1 december). Ned.-Legermuseum: Geopend n'a tot en met vrijdag 9 uur voorm, r. nam.; zon.- en feestdagen 1-6 ui Wassenaar (Kunstzaal Heuff) toonstelling aquarellen Johanm Ier- Limburg en keramiek van Verberkmoes. Geopend maanda zaterdag 10 uur voorm. 5 uufu Avond- en nachtdienst der apol d Geopend voor spoedeisende g«je Apotheek Herdingh en Blanke! "502. en Ap» 20, te. 2] rewoerd 171. tel. 20502. suld-West, Brahmsln. De zaterdag-, zondag-, avon nachtdienst van apotheek Breest Smallenburg te Lel<14 wordt waargenomen door ap Herdingh en Blanken. De dienst van Apotheek V»1 ten wordt op zondag 16 august^, 's morgens 8 uur tot 's avoi uur waargenomen door Apotheek West. WEEK l-,l NPEDIENST DE^>< HUISARTSEN. Zaterdagmorgen tot 10 uuiT plege meD de eigen hulsarts, iji tot zondagnacht 24 uur de do. telefoon 2 2 222 (Van donderdag 15 augustult t/m woensdag 31 augustus) DAGELIJKS Kon. Schouwburg, 20.15 uur: 29 aug.: „Veertig karaat" (T). Malieveld, 15.00 en 20.00 uui 18 augustus: Circus Sarrasani. Paviljoentheater 20.30 uur: (b )e ma- en di-avond): t.m. 1 sept A.B.C.-Cabaret o.l.v. Wim Kan e ry Vonk „Hop, Hop, Hop!". Theater Pepijn, 20.30 uur (b ma.av.): Cabaret Pepijn o.l.v., van Vliet: „Dag en Nacht". DONDERDAG Diligentia: 20.15 uur Cabaret mien van Veen „Harlekijn". VRIJDAG Diligentia: 20.15 uur Cabaret lekijn,T van Herman van Veen ONDAG Circustheater: 14.30 uur Resld Orkest o.l.v. Franz Allers, m.m.v. tine Deutekom, sopraan en Jule tin, bas. Actie Westduitse belastingambtenaren BONN (GPD) De Westduitse belastingambtenaren willen bekend maken op welke manier miljonairs de belastingen kunnen ontduiken, terwijl de ..kleine man" nog voor geen pfennig aan de manende vin ger van de inspecteur ontkomt. De actie gaat uit van de voorzitter van de Duitse Bond van Belastingambte- neren, Fredersdorf. die zijn onthul lingen wil doen in het lijfblad van de belastingambtenaren. „De Belas tingambtenaar." Fredersdorf krijgt de inlichtingen voor zijn onthullingen van zyn vroe gere ambtgenoten, die aan de zwijg plicht gebonden zijn, maar wier na men Fredersdorf dan ook weer niet hoeft prijs te geven, omdat, hij als hoofdredacteur (van „De Belasting ambtenaar") volgens de wetten van de deelstaat Nordrhein-Westfalen kan weigeren te getuigen. Fredersdorf heeft al een voor beeld genoemd. Hij vertelde van „een grote puddingfabriek." die in de jaren '50 een rederij begonnen was. Ieder kind in West-Duitsland is in staat te begrijpen dat het hier om het concern van dr. Oetker gaat. Fredersdorf vertelt dat deze firma miljoenen kon verdienen dooi- ge bruik te maken van de door de re gering toegestane gunstige regelin gen, die bestonden bij het oprichten van rederijen. I> belastingambtena ren zyn evenwel niet boos op de mil jonairs die, naar zij vinden, natuur lijk mogen proberen de belasting te ontgaan. Zij zijn eerder boos op de belRstingwetgevei die „lapwerk" geleverd heeft en het spel met mil joenen mogelijk maakte. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our) I <f°' Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Vlissingen Ypenburg ir' Hf regen 18 zwaar bew. 18 zwaar bew. 18 be zwaar bew. 17 11 half bew. 19 14 regenbui 17 13 regen 17 13 5e regenbui 18 U •egenbui 19 13 Zuid-Limburg zwaar bew. Aberdeen regenbui 15 Athene Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome «I1

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 2