ond de tafel met: age scheidsrechter sterker op voorgrond FRANS DERKS LOU VAN RAVENS THEO ROOSTEN T Ook scheidsrechters houden van applaus •- V r;-> IDSCH DAGBLAD - SPORT - LEID! DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD ïtigt shir, en( clu el en n< iiiiiiinwiiiininiiiniMiiiniiii illillllillMlIlllllllllMllllllllffllllffllllllI iiiiiiHiinininuuiiii .Waarom wordt men :hter?" 'ens: Ik heb vroeger zelf ild, maar in die periode .ngen gekend. Voetbal- in teamsport. Je moet het mensen goed doen wil je Dat ontbrak in mijn fOf voetbalde rond '48 in het fjjiftran SW. We moesten drie de week trainen, de mees- ^kmen hooguit één keer. Zon- Bdden juist deze mensen de waffel. Als ik iets doe, wil doen. Op 'n dag dacht scheidsrechteren. Dat doe Alles wat ik zal berei- alleen. Ik heb niets anderen te maken. ik ben hoofdzakelijk ^ehter geworden, omdat ik actieve periode als voetbal- Sportclub Emma in bewe- ÉPildeblijven, ik begon als chter. Hoofddoel was ech- QÊk op latere leeftijd in de kunnen bewegen, s: ik heb gevoetbald, maar »it een grootse speler ge- Ik voetbalde in schoolelftal- V k ik een blikje zag liggen, Ik er tegenaan. Ik kon aar- i lelpunten maken, ramde |doorheen. Ik heb gehand- fan atletiek gedaan. Scher en ik erg aardig. Alles wat brt te maken heeft, vind ik 1. Ik was handbalscheids- 21 Op 'n gegeven moment r 'n man van de KNVB naar en zei: daar zit wat in voor doet het niet onaardig, rtijd had de scheidsrechter Jjks image. Nu is hij veel een essentieel onderdeel •lpatroon. En dan krijg .ie •id, 'n eerzucht, 'n gel- jang om iets alleen te doen. jevaleert bij me, ik ben op lenblik publiciteitsgevoelig. jfcj Ravens: vroeger kwam je fflBJeëntwintigste man 't veld is nu niet meer het geval. I |it belangrijker geworden, loor het betaalde voetbal. Ik as niet zeggen dat ik ben Scheidsrechteren, omdat het periode zo leuk leek. de scheidsrechter is nu belangrijk als vroeger Zijn is echter, vooral door de te- sterk op de voorgrond ge- Men is terecht voor illeider meer belangstelling richtlijnen, speciale aandacht voor buitenspel, positie en voordeelre- gel. Ik wil echt met de grensrech ters samenwerken, maar er is maar één man die scheidsrechter is, dat zullen zij moeten begrijpen. Derks: Je moet uitgaan van het standpunt dat grensrechters capa bele mensen zijn. Iedere grens rechter heeft het groene boekje ontvangen waarin hij zijn richtlij nen kan vinden. Ik ben een scheidsrechter die vcor een wed strijd nooit lang in een hok kan staan. Ik ben het liefst tot tien mi nuten voor een wedstrijd 'n beetje aan het wandelen of in de auto zit- 1»C1 •I? Ravens: vroeger wist men JNIjens wie de scheidsrechter wïu vraagt men: wie fluit er? ^praken Hoe ls het contact tussen Idsrechter en grensrechters? te afspraken maken zij? Ravens: ik maak voor 'n ijd een behoorlijke afspraak, i bijtijds dat is 'n uur voor tist rijd in het stadion, jhrift is drie kwartier. Met msrechters ga ik 'n goed Ur voor de wedstrijd naar de ïtmer. Dan ga je je heel rus- fkleden en maak je afspra- let gebeurt wel eens dat er og iemand binnenkomt, daar niet zo van. Tegen de grens- rs zeg ik hoe ik het graag ebben: .er is vandaag één Brechter en twee grensrech- det z'n drieën scheidsrechte- Ri niet. Dus jullie zijn assis- Stel je zo scherp mogelijk >t belangrijkste voor 'n grens- r vind ik buitenspel. Voor Vertreding heb ik liever dat niet voor vlaggen. Buitenspel k zeer belangrijk. Blijf bij die e kerel en steek de vlag re- i omhoog. Fouten maken we tel. Als je het resoluut doet. n ze het van je. Douw die In de hemel: pats hier is ie! C voordeel zie, laat ik dóór lllen. Ik steek mijn hand op at merken dat ik hun gevlag l heb. Ze moeten ervaren dat it voor niets staan. Een vlag- M betekent echter niet dat er fluitsignaal op moet volgen, •sten: Ik ben 'n half uur voor •egin in myn kleedkamer. Ik hyn tijd en myn rust nodig. •1 per se tien minuten voor de 3*ijd klaar zijn, dan ga ik af ten maken. Precies volgens de JSi*' ten en naar muziek luisteren. Dat is myn wyze van concentreren. Ik dien me echter te richten naar mijn grensrechters. Er zijn er die veel tijd nodig hebben om zich te verkleden. Ik heb wel eens grens rechters by me gehad die hadden een corsetje aan. Daarom vraag ik de grensrechters altijd: hoe lang heb je nodig om daar te zijn waar je zyn moet. Ik heb altijd twee scherpe punten die ik de grens rechters voorhoud: let op de ach terste lijn en op de tijd. Ik kan zeg gen dat ik over het algemeen over de grensrechters erg te spreken ben. Boosten: Frans, helemaal eens ben ik het niet met je. En wel dat de grensrechters capabel zyn Derks: Daar moet ik van uit gaan. de KNVB heeft ze als orga nisatie aan mij toegemeten. Tij dens iedere wedstrijd wordt de grensrechter gerapporteerd door de scheidsrechter. Boosten: Dit wil nog niet zeggen dat die jongens capabel zijn Derks: Ik kan in drie minuten in de kleedkamer geen goede grens rechters maken als dat nodig zou moeten zyn. Moeilijkheden met spelers of publiek: vlag omhoog en pats! Ik laat mijn grensrechters nooit inpakken. Ik sta er altijd voor op de bres. Het allerbelang rijkste: samen doen. Samen alles doen. Stelling nemen en bloc. Je moet het met z'n drieën doen, maar één moet de eindbeslissing nemen. Ik ben tegen grote instruc tie, tegen overinstructie in de kleedkamer. Jij Lou, jij trekt je er geen moer méér van aan: al zit ten er honderdtwintigduizend man in het stadion. Maar dikwijls wordt 'n grensrechter geconfronteerd met een massaal publiek. Dat doet 'm iets. Al die instructies op 'n rijtje, dat publiek er by en dan al die beroemde mannen binnen het veld, het kan wel eens te veel wor den. Boosten: Oké, weet je wat óók belangrijk is: je moet ze laten voe len dat ze meedoen. Je moet ze be langrijk laten. Derks: Er is wel eens 'n kort sluiting. Er zyn wel eens dingen gebeurd die de beste instructie niet had kunnen voorkomen. Door de bereidheid grensrechter te zijn, ga je dus eigenlijk alles wat nega tief is op zij zetten. Je doet het met z'n drieën. Je hebt dus een po sitieve inzet. Waarom dan nog al die instructies? Jef Dorpmans bij de wedstryd EngelandWest- Duitsland was ook aan het doce ren, het ging als kouwe soep langs me af. Waarom? Vertel iets nieuws, dan luister ik. Maar er was niets nieuws. Het was het pro- to-type verhaaltje. Derks: Belangrijk is de homoge niteit van h et team. Dat moet men heel goed in de gaten houden. De scheidsrechterscommissie dient te weten of Lou en ik in een con flictsituatie leven. Om een vrouw, om een kind, om een boksparty. Weet ik veelDe drie mensen moeten, vooral als ze naar het bui tenland gaan, echte makkers zyn. Van Ravens: Het is in het verle den wel eens onaangenaam ge weest. Op het ogenblik mogen we niet mopperen. We hebben nu zes internationals, de verstandhouding is echt goed. Het zyn eerzuchtige mensen. Als de een 'n bepaalde wedstrijd krijgt, denkt de ander: die had ik wel willen hebben. Dat is toch normaal Autoriteit sing, het werd met applaus ontvan gen. Van de andere kant zijn er ge noeg fouten die je maakt en die je niet meer kunt herstellen. Dan denk je aan 'n uitdrukking van Leo Horn: op dat moment wil je je fluit inslikken. Je moet probe ren die fouten zo onopgemerkt mo gelijk voorbij te laten gaan, dat is de kracht van de scheidsrechter. Van Ravens: Niet aan de ande re kant met een fout weer goed maken I Derks: Beslist nietl Van Ravens: Je geeft bijvoor beeld aan één kant een strafschop waar vele mensen het niet mee eens zijn. Dan komt er aan de an dere kant een geheide strafschop, daar fluit, je natuurlijk ook voor. Dan denken de mensen wel eens. hij wil het goed maken. Dat is dan niet waar. Publiek Vraag: Vinden de heren dat de spelers zich in het algemeen cor rect gedragen en dat zy de auto riteit van de scheidsrechter zon der meer accepteren? Van Ravens: Ik wil niet zeggen dat ze in Nederland niet correct zyn. Het spel is verruwd, zeggen ze. Daar ben ik het niet mee eens. Het is zonder meer harder gewor den. Maar tussen hard en ruw ligt een verschil. De mentaliteit van de Nederlandse voetballers is nu eenmaal wat anders dan die van de buitenlandse voetballers. De Nederlandse spelers willen geen autoritaire scheidsrechter, maar ze hebben er wel een nodig. In het buitenland geven ze en nemen ze wat. Daar ontbreekt het hier nog wel eens aan. Als hier een speler een tik krygt en de scheidsrechter fluit niet dan denkt h;j: ik geef hem een tik terug. Dat is de men taliteit van de Nederlandse voet baller. Boosten: Ik vind dat men de moeilijkheid van de scheidsrech ter te weinig met de spelers be spreekt. Derks: Och, het is een kwestie van reputatie. Boosten: Het hoe en waarom be paalde beslissingen genomen wor den, onder welke druk een scheids rechter kan staan. Daar mogen coaches wel eens op wijzen. Wat de ruwheid van de spelers betreft, dat valt hard mee. Praten Vraag: Wordt er door de spelers op het veld veel gepraat? Boosten: Enorm veel. Van Ravens: Tegen elkaar heb ben ze wel uitdrukkingen, die eigenlijk niet gebezigd mogen wor den. Die laat. je dan maar gaan, omdat ze het tegen elkaar doen. Die uitdrukkingen staan echt niet in het woordenboek. Het komt wel eens zo ver dat ik zeg: heren, nu een beetje rustiger. Derks: Ik vind dat de Neder landse speler zich aan één ding erg bezondigt: hy kletst, hy oha't te veel. Maar, gezien myn beperk te ervaringen, vind ik dat het nog wel meevalt. Ik vraag me wel eens af of de scheidsrechter niet kunstmabig een autoriteit wil zyn. Vraag: Wat doen de heren als ze enkele seconden na het fluiten tot de overtuiging komen: hè. dat was verkeerd? Van Ravens: Tijdens Sittardia— Feyenoord stond Moulyn volgens mij buitenspel. Ik floot. Op dat moment zag ik dat een verdediger van Sittardia op de doellijn stond. Ik heb toen rustig een scheidsrech- tersbal gegeven. Dat apprecieer den spelers en publiek. Je kunt het natuurlijk niet te veel gaan doen. Waarom zou je geen fouten erken nen? Boosten: Ik heb eens 'n scheids- rechtersbal gegeven na 'n vergis- Vraag: Hoe ervaart u de aanwe zigheid van het publiek? Van Ravens: Hoe meer publiek hoe beter. Hoe meer er meege leefd wordt. Zonder publiek is er geen sfeer. Ik heb bij het publiek tegenwoordig een naam. Vroeges was Leo Hom de katte mepper, ik ben de kikker. Ik lach er maar om. In liet veld zeggen ze: die vent loopt aityd te lachen. Dat weet ik zelf niet. Ze denken dat ik de spe lers uitlach. Ik geloof niet dat het een uitdrukking van spanning is. Ik maak me wel eens nijdig, maar dan heb ik een heel ander gezicht. Boosten: Ik vind de sfeer in en rond de wedstrijd belangrijk. Je hoort vanaf de tribune van alles. Ik hoorde eens iemand roepen: zeg, klzie je dat buitenspel niet! Dan heb ik innerlijk wel een beetje lol. Ik trek me er niets van aan en denk maar dat het ondes kundigheid is. Derks: Hoe voller de bak ls hoe beter. Ik vind dat ze allemaal naar mij kijken. Als ze joelen, dan meen ik dat ze dat voor het spel doen. Eén ding zou ik ze af willen leren: schimpen en gooien na af loop. Wanneer er slecht gespeeld wordt, dan heb ik dat niet in han den. Maar wél de spelers. Scheids rechteren eist conditioneel en gees telijk erg veel van je. Je hoeft geen applaus te krijgen, maar ook niet nageroepen te worden met woorden die men normaal ook niet in de mond neemt. Ik heb zeer re centelijk ergens op een tribune ge zeten tussen de zogenaamde upper- ten. Toen maakte collega Leo van de Kroft naar hun oordeel een foutje. Al die mensen die goed wa ren voor leiding in een fabriek of doktor waren of wat dan ook, maakten en masse de opmerking: viezerik! ViezerikErgens vind ik het begrijpelijk, die men sen zijn uit. Maar dat ze in ieder geval met hun handen en woorden na de wedstryd van de scheids rechter afblijven. Een midvoor die een doelpunt gemist heeft, slaan ze ook niet in mekaar. Vraag: Molestatie. Hebben de he ren dat wel eens een keer mee gemaakt? Van Ravens: Ze hebben me maar één keer aangeraakt. Dat was bij HeraclesGVAV. Niets bij zonders, 22 de uitslag. Ik loop rustig naar de grensrechters toe. Ik ga nooit vlakbij het hek afflui ten. Ik ga nooit hardlopend het veld af, al douwen ze me onder de grond. Daar komt by die wed strijd een knaap op me af met waarschijnlijk een paar pilsjes op en geeft me een trap tegen myn achterwerk. Tamelijk hard. Het deed me behoorlijk pijn. Ik draai me om ik heb nooit gebokst maar ik heb die vrijer een dreun op z'n kaak gegeven! Hij lag ge garandeerd vijf meter verder. Het was een knaap van minstens tach tig kilo. Ik denk dat hij nu nog naar de tandarts loopt. Boosten: Ik heb molestatie in 't betaalde voetbal niet meegemaakt. Wel in mijn amateurtyd heb ik twee keer klappen gehad. Toeval lig by dezelfde vereniging. Derks: Ik heb eens 'n keer 'n trap tussen mijn benen gehad. Van een speler. Er bestaat een essentieel verschil tussen molestatie door een speler of door een toeschou wer. Ik heb me voorgenomen, als het publiek me een stomp geeft, dan vecht ik me kapot. Ik sterf er net zo lief bij. Ik laat me niet slaan. Die speler die mij tussen mijn benen trapte, had ik kunnen vermoorden. Ik heb bewust tot tien geteld. Ik heb de aanvoerder geroepen en gezegd: verwijder dit stuk vuil! Ik voelde me zó smerig genomen in de sport op dat mo ment, ten aanschouwe van duizen den mensen. Ik geloof dat als een speler je molesteert, je de beheer sing moet kunnen opbrengen om via de weg van de aanvoerder ver wijdering van de speler tot stand te brengen. Angst heb ik nooit ge had. Vraag: Vindt u dat een scheids rechter talenkennis nodig heeft wanneer hij in het buitenland moet fluiten? Van Ravens: Ik heb geen talen knobbel. Ik schaam me er ook niet voor. Tijdens HongarijeRusland kon ik niemand verstaan. Ik fluit dan veel prettiger. Hier in Neder land hoor je alles wat de spelers zeggen. Voor en na 'n wedstryd is talenkennis wel belangrijk, maar niet in de wedstryd zelf! Derks: Ik ben een andere mening toegedaan. Ik zou. wanneer ik HongarijeRusland moest fluiten, by de ambassade enige kernachti ge uitdrukkingen gaan halen. Ik zou zo'n Gento bijvoorbeeld in zijn eigen taal tot de orde kunnen roe pen. Als je zo'n speler in zyn eigen taal toespreekt, komt dat hard aan. Boosten: Ik vind talenkennis al leen noodzakelijk voor en na de wedstryd. Vraag: Vinden de heren het juist dat een aanvoerder uitleg vraagt van een genomen beslissing? Van Ravens: Het ligt er maar aan wie het vraagt. We kennen na tuurlijk een hoop aanvoerders, ik moet helaas zeggen dat men in Nederland weinig goede aanvoer ders heeft. Ik geloof dat door de verenigingen het aanvoerderschap onderschat wordt. Ik vond het een blamage dat men de band invoer de. Een aanvoerder moet je niet alleen aan een band herkennen. Je moet hem gelijk al in het veld her kennen. Dit zie je helaas in Neder land niet. Het zyn harde woorden, maar Ik zie het niet anders. Als een aanvoerder drie of vier keer vraagt: waar fluit je nou weer voor? dan moét zo'n mijnheer niet verwachten dat hij antwoord krijgt. Maar als hij de eerste keer op 'n nette manier zegt: mijnheer Ravens, het is mij niet duidelijk, dan krijgt hij natuurïyk antwoord. Boosten: Ik vind dat Lou het erg cru stelt. De aanvoerder moet de tolk zijn van zyn elftal. Herken ning aan de band vind ik wel nut tig. Soms sta je te zoeken naar de man. Wanneer de vraag kort en correct is, oké. Maar meestal is het geen vorm van vragen, maar treiteren. Dat is de bedoeling van die aanvoerder. Even proberen: wat kan ik met die scheidsrech ter doen. Derks: Ik zeg altijd, begrijp uw taak, aanvoerders. Geen geleuter. Ik geef een aanvoerder hoogstens één keer opheldering. Als ik de aanvoerder nodig heb, roep ik hem wel. Het krachtdadig aanvoerder zyn is in Nederland een groot lnaat. Omdat het niet van bovenaf geïnstrueerd wordt. Men moet voor een jaar 'n aanvoerder kie zen, vind ik. Boosten: Het valt op hoe weinig instructies de aanvoerder krijgt. Ik heb het nu de laatste tijd twee maal meegemaakt ik zal de ver enigingen niet noemen de aan voerder komt naar me toe, ik geef hem de toss, hij gooit hem op en laat hem liggen. Ik heb tot twee keer toe moeten vragen: mag ik het muntstuk terug hebben? Derks: Ik ga er gewoon van uit dat ze het niet oprapen. Van Ravens: Ik laat hem niet val len. Ik vang hem altijd op. Vraag: Wat gebruikt u als munt stuk? Derks: Wat ik in m'n zak heb. Van Ravens: Een gulden. Boosten: Een Engelse pond. Over gehouden van 'n buitenlandse reis. Vraag: Laat u kritiek ijskoud? Van Ravens: IJskoud? neen Boosten: Mij ook niet, maar ik reageer er ook niet op. Derks: Ik trek me er geen donder van aan. Vraag: Hoe houden de heren zich in conditie? Van Ravens: Ik loop vijfentwintig maal tweehonderd meter. Twee maal per week binnen de twintig minuten. Ik loop overigens altijd op tijd. Ik doe verder grondoefe- ningen, sprintjes trekken. Zater dagmorgen ga ik naar de mas seur. Ik houd ook rekening met wat ik eet en drink. Ik heb 87 kilo gewogen, nu 80. Ik rook niet en drink weinig. Over het algemeen om elf uur 's avonds naar bed. Boosten: Ik train tweemaal per week. Ik kan het voor me zelf moeilijk opbrengen om helemaal alléén te trainen. Ik heb dus met opzet twee jonge knapen opge zocht die met me mee doen. Ik ga op tijd naar bed, half elf elf uur. Ik rook wel. Ik weeg nu 73 kilo. Derks: Ik heb altijd een goede con ditie gehad. Ook in de tijd dat ik nog geen scheidsrechter was. Ik train iedere dag anderhalf uur. Grondoefeningen, lichtgewichttrai ning. 'n Duizend meter lopen en vervolgens interval. Als je me vraagt: wat laat je er voor? Niks! Ik weeg 73 kilo. Gewicht is het eerste punt voor de conditie. Vraag: De ambities van de héren? Van Ravens: Ik kan niet hoger meer. Ik wil erg hard mijn best doen voor Mexico. Booeten: Ik sta nu op de A-lijst. Tk zal er voor knokken om op de internationale lijst te komen. Derks: Mijn pretentie is straks bescheiden mijn vinger op te ste ken. Ambities Vraag: Hoe ontspannen de heren zich? Van Ravens: Ik heb weinig tijd voor hobbies. Waar ik graag naar toe wil: honkbal wedstrijden! Boosten: Mijn grootste ontspan ning is 's avonds thuis te zijn bij mijn vrouw en kinderen. Ik lees graag realistische boeken. Derks: Voetballen is myn ontspan ning. Ik span me dan in om me te ontspannen. En verder muziek. Chopin, Clementi. Klassieke jazz, Ella Fitzgerald. Het echte theater vind ik het einde. Vraag: Heeft u een idool als scheidsrechter? Van Ravens: Leo Hom. Ik heb veel van hem geleerd. Boosten: Leo Hom. Derks: Ik heb geen idool. Ik ben solidair met welke scheidsrechter dan ook. Ik heb geen idool, omdat ik niet met het scheidsrechteren leef, maar het scheidsrechteren met mij leeft. Vraag: Wie is volgens u interna tionaal gezien de beste voetbal ler? Van Ravens: Cruijff in Nederland, Far kas er buiten. Boosten: Charlton, Cruijff en Sohnellinger. Derks: Bobby Charlton. Bang? Nee, bang zijn ze niet, de heren scheidsrechter, die tüdens de competitie byna iedere zondag tussen 22 voetballers als spel leider optreden. Toch heeft het Nederlandse scheidsrechterskorps het in de afgelopen competitie weer moeilyk gehad. Er ging weer byna geen zondag voorby of er was by een van de wedstrijden in het betaalde voetbal en niet alleen in deze afdeling, wel een inci dent te melden, waarbij de scheidsrechter een of andere rol ver vulde. Ontaardde de voetbalmatch In een vechtpartij, binnen of buiten het veld, dan schoof men de arbiter de schuld hiervan in zijn schoenen. Verloor de favoriete club, dan werd de scheidsrech ter vaak beschuldigd van partijdig te zijn geweest. En de wed strijden, waarby een scheidsrechter door beide partijen werd ge prezen om zijn leiding en zijn beslissingen, waren ook dit seizoen in ons voetbalwereldje op een hand te tellen. Maar ook scheidsrechters houden van applaus. Lou van Ravens: „In de 20 jaar dat ik fluit in Nederland, heb ik nog nooit applaus gehad. In het buitenland is dat anders. In drie van de vier wed strijden, heb ik van het duizendkoppige publiek applaus gehad." Theo Boosten heeft eens gezegd: „wy zijn te lankmoedig. Wy zyn bijna gedwongen een wedstrijd kapot te fluiten". En Frans Derks: men is voor de spelleider meer belangstelling gaan tonen. Dat betekent derhalve: meer kritiek." Ons ronde-tafelgesprek met drie bekende Nederlandse arbiters vond plaats in de „Gouwe Geit" in Schiedam. We hadden Piet Roomer, de scheidsrechter van het jaar en Sjef Dorpmans ook graag rond de tafel gehad, maar beiden waren te druk bezet. Daarom volstonden wy met: Lou van Ravens (45) uit Schiedam, sinds enkele maanden tot de top van de Nederlandse scheidsrechterswereid behorend. Hy staat op de FIFA-lyst, leidde begin juni de wedstrijd Duitsland Engeland. Eveneens vers in het geheugen ligt nog zyn uitstekende leiding by Cardiff CityHamburger SV. Theo Boosten (39) uit Hoensbroek, de enige Limburger tussen de 36 scheidsrechters uit het betaalde voetbal hy leidde afge lopen seizoen belangrijke eredivisiewedstrijden, zoals Feijenoord Ajax. Hoopt binnenkort uit te komen op de internationale lyst. Momenteel staat hy op de A-ljjst. Frans Derks (wil zijn juiste leeftijd niet noemen) uit Breda. Hy behoort tot de jongste arbiters in het betaalde voetbal. Hy wordt wel eens de tweede Leo Horn genoemd, maar hjj zelf meent: „Ik ben de eerste Derks!" Hy staat voor wat hij zegt en is bereid de consequenties te aanvaarden. Uijn streven is de abso lute top. Nu staat hij op de B-ljjst.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 33