Guus Br ox (Feijenoord) „Onze top is nu veel breder geworden" „Ik juich altijd als het een keer wordt af gelast9 Transfer systeem moet op de helling I Geleerd m Somber [evr. Teddy Pieters Graafland-Draessen Hardheid BLCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD Iers, die zich in een wedstrijd door een moeilijke periode heen konden bijten. Het is toch onbegrijpelijk geweest, dat we vier, vijf punten voorsprong hebben laten schieten. Maar dat kwam omdat we niet ge noeg knokkers in ons elftal had den. Knapen ook, die anderen over hun moeilijkheden heen konden helpen. Toen dit seizoen de transferperio de begon, hebben we bij de aanko pen gedacht: a. het moeten spelers zijn, die je op vele plaatsen kunt gebruiken. Daardoor zouden we dan een flexi bel team krijgen. Een elftal, waar je vele kanten mee uitkunt. b. het moesten knapen met een goed karakter zijn. Jongens, die een klap kunnen incasseren en uit delen, als het nodig is. c. de klassespelers die we al heb ben iKindvall) zien te houden. Nu we voor het nieuwe seizoen staan, geloof ik dat we in onze op zet geslaagd zijn. In Eddy Treytel hebben we een prachtige plaatsvervanger voor Eddy Pieters Graafland. Theo La- seroms is een knaap, die Je als centrale verdediger, op het mid denveld en desnoods in de aanval kimt gebruiken. Wlm van Hane- gem is van origine een linksback, verder kun je hem op het midden veld en in de voorhoede zetten. Henk Wery voelt zioh op alle plaat sen in de voorhoede thuis. In een jongen als Frans van der Heiden hebben we ook een speler met wie je vele kanten opkunt. En stuk voor stuk zijn het knapen die er voor kunnen knokken." „Nu denkt het grote publiek mis schien, dat het gedaan is met het mooie voetbal bij Feijenoord, dat we tot een soort krachtvoetbal overgaan. Dat is niet zo. Goed voetbal is bij ons punt nummer één. Alleen vraag ik me af, of het droomvoetbal, dat een Henk Schouten bijvoorbeeld speelde, in deze tijd nog een haalbare zaak is. Maar als we het met mooi voetbal niet redden, hebben we nu een team, dat er met stug, gedegen spel ook kan komen. Trouwens wat heet eigenlijk tegenwoordig nog mooi voetbal? Kijk naar de Euro pa Cup. Je komt er daar eoht niet met een allerliefst tik-tak-spelle tje. prima spelersmateriaal wat is overigens .materiaal" een naar woord als het over mensen gaat en een vakkundige trainer, Kurt Linder. Het zou me niets verba zen, als PSV met de top mee gaat doen. En dat zou ik zonder meer fijn vinden. Want hoe breder de top in de eredivisie, hoe beter. Daar is iedereen mee gebaat." Tenslotte eindigt Guus Brox in een tikje sombere stemming. ,Jk maak me bezorgd over de toe- komst van ons voetbal, over de fi nanciële situatie bij vele clubs. Het transfersysteem is de schuld van alles. Daardoor kunnen vele clubs het financieel niet redden. Daar door moeten de toegangsprijzen omhoog. Daardoor is voetbal zon dure zaak. Want ga maar na: een speler, waar een club zo n vier ton ADVERTENTIE voor betaalt, wil zelf ook wel een veertig-, vijftigduizend gulden ver dienen. En een trainer, die zo n dure jongen onder zich krijgt, ver langt dan ook een vorstelijk sala ris. Ook begrijpelijk. En al die mensen, die bij een club in dienst zijn, denken dan: „Hij 50.000 gul den waard? Dan ik minstens.... en dan komt er wéér een kolossaal bedrag. Werkelijk, de hoge trans fersommen schroeven alle andere bedragen op. Maar helaas veran dert er maar steeds niets. Het transfersysteem blijft, de hoge transfersommen ook. WU hadden bijvoorbeeld Warnas wel van Go Ahead terug willen hebben, die vier Jaar geleden voor zo n 50.000 gulden bij ons wegging. Maar Go Ahead vroeg nu f 370.000 voor hem. Kijk, en dat vonden wa niet verantwoord. Dat geld kun nen we op een andere manier on getwijfeld beter besteden. Nog maals, het transfersysteem moet op de helling. Maar wie doet er wat?" ROTTERDAM Manager zijn bij een club als Feijenoord: een uiterst moeilijke baan. Want het grote publiek, het mach tige legioen is pas tevreden, als het allerhoogste bereikt is: het landskampioenschap dus. Een tweede plaats telt eenvou dig niet mee. Daarom heeft manager Guus Brox een enigszins grimmige trek om zijn mond wanneer hij zegt: Feijenoord had vorig seizoen zonder meer een goed jaar. Het b-elftal Werd landskampioen. Ons eerste amateurelftal, Feijenoord III, en de geselecteerde jeugd ook. En toch is ons publiek niet tevreden. En daar kan ik nog inkomen ook. Want Feijenoord- één moet weei; landskampioen worden. Voor een club als Feijenoord is alleen het allerhoogste goed genoeg. Hiermee bedoel ik niet, dat we van verbeelding naast onze schoenen lopen. Integendeel. Maar Feijenoord, dat zo veel mogelijkhe den heeft, mag zijn publiek niet teleurstellen. En daarom hebben we nu maar één doel: kampioen worden". Als we het over het komend voet- 'balavontuur hebben, komt natuur lijk ook de naam Ajax naar voren. Dat kan bij Feijenoord nu een maal niet anders. Guus Brox: „Toch Is de kans groot, dat het dit keer eens niet een echte tweekamp tussen Feijenoord en Ajax wordt. Ik sla bijvoorbeeld PSV ook erg hoog aan. In Eindhoven hebben ze Lange Mare 104 - Tel. 23827 Leiden Recht t.o. bushalte N.Z.H. en Maar se en Kroon M Mevr. Teddy Pieters if land-Driessen op het jzon van haar huis in Ba- recht met echtgenoot \y Pieters Graafland, hter Monique (acht jaar) eerzoon Michel (vijf jaar). c Jiique is niet zo gesteld op publiciteit die de sportcar- lanfe van haar vader mee- ngt. „Maar Michel houdt envan zo'n beetje belang- fling", zegt zijn moeder. Guus Brox heeft uit het afgelopen, teleurstellende seizoen voor Feijen oord Jieel veel geleerd. „Duide lijk kwam tot uiting, dat er vorig jaar fouten zijn gemaakt. Aller eerst was onze top niet breed ge noeg. Al werd ons reserve-elftal dus kampioen van Nederland, toch hadden wij niet voldoende klasse spelers achter de hand, die konden inspringen, ads anderen een inzin king hadden. En in zo'n lang sei- zoe krijgen de meeste spelers zo nu en dan een inzinking. Maar toen Coen Moulijn vorig seizoen een dieptepunt meemaakte, moes ten we hem handhaven. We had den geen goedie vervanger voor hem. Wat een Klndvall en een Sa- mardzic betreft, van hetzelfde la ken een pak. Ook Ove en Paja had den vorig seizoen wel eens een weekje rust mogen hebben. Maar we konden het ons gewoon niet permitteren. Verder hielden wij ons hart vast voor Eddy Pieters Graafland. Stel dat hij geblesseerd was geraakt. Een klasse-keeper achter hem was er niet. De fout van het gebrek aan goede vervangers hebben we nu goed ge maakt. Door onze nieuwe aanko pen kunnen we vrijwel iedereen, die uit vorm raakt, meteen even rust geven. Kortom, onze top is veel breder geworden." „We hebben uit de gang van za ken van vorig sejzoen nog meer opgestoken. We ontdekten, dat ons elftal niet hard genoeg was. En met „hard" bedoel ik nu niet .ste vig voetbal." Nee, we misten spe- TRAININGSPAKKEN IN CLUBKLEUREN Camping Sporthuis ADVERTENTIE LEIDEN HAARLEMMERSTRAAT 115 - 117 (Van een medewerkster RENDRECHT Bekende sportlieden hebben tegenwoor- 1 nog maar weinig „privacy." Het publiek kent hen bij roefam. en toenaam, ze 1 worden vaak onbekommerd getu- he/eerd en bij allerlei gelegenheden zonder veel omhaal ,ni8br vreemden aangesproken. Situaties die niet alleen voor en.. betrokkene maar ook voor zijn gezin roei eens onaange naam moeten zijn. Drukken roem en verplichtingen in de erg zwaar op het gezinsleven van de man, die m \h tot „top-sporter" heeft opgewerkt? ons valt dat allemaal nogal mee," zegt mevrouw Ted- Pieters Graafland-Driessen, blonde eii goedlachse echt- s mote van Feijenoords doelman Eddy Pieters Graafland. leeft natuurlijk wel heel anders. Je kunt nooit samen y^praken maken. Als je eens bij uitzondering samen ergens lacjen kunt is dat gewoon even gek. Er zijn ook altijd wel vmgen die je tefrwille van de voetbalcarrière moet omzei- n. Als je met een sportman getrouwd bentkun je bijvoor- niet verwachten dat hij tijdens het weekend de kinde- eens even opvangt. Maar zulke dingen moet je gewoon en oplossen." •ddy Pieters Graafland, ontspannen pratend in de ruime, t rustige smaak ingerichte zitkamer van haar huis in endrrecht, maakt niet de indruk dat het „dubbele leven" i haar man onoverkomelijke problemen voor het gezin \levert. „Ik wist immers van tevoren dat hij zou voetbal- Bovendien hebben we veel gezelligheid aan de sport te mken. Er zijn bepaalde plezierige dingen die je je finan- eel kunt veroorloven. Daar staat tegenover dat je als ira\Puw vaak (weeral alleen naar toe moet, veel alleen moet f ^knappen. Mijn man heeft tenslotte twee banende zaak i de voetballerij." «jjHobby :erlr i vde zaak en de voetballerij: de volgorde is willekeurig, want het echtpaar Pieters Graafland is de zaak in sportar tikelen een even grote hobby als de sportcarrière. Een hob- iccey overigens, waar behoorlijk hard. aan moet worden ge- )erkt. Teddy Pieters Graafland weet daar alles vanze D.leeft aktief meegewerkt in de zaak, springt nog wel.eens in te dat nodig is, doet de inkoop van de afdeling textiel en 'erzorgt de hele administratie. Het valt haar altijd weer op 1at de buitenwereld dit werk ziet als een soort verlengstuk jan de sportcarrière. denkt dat zo'n zaak vanzelf wel 'ijft op de naam, maar de klanten komen echt niet in de ïnkel om het gezicht van Eddy te zien. Dat is na twee of ie keer zoel over hoor. Dan gaan ze letten op de kwaliteit n je artikelen. Als je je naam niet waarmaakt, blijven ze •g." eeft een top-voetballer een strenge dagindeling, met uitge- "ide rusttijden en diëten? Mevr. Pieters Graafland schiet de lach: „Mijn man staat gewoon vroeg op, want hij AT moet op tijd in de zaak zijn. Voer speciale diëten hoef ik niet te zorgen, wel voor veel vlees, veel groente en fruit. We roken vrijwel niet en op de avond voor een wedstrijd komt er nooit alcohol op tafel. Wat wel veel tijd en organi satie kost: het vijf keer per iveek twee uur trainen. Verder tennissen we. En op winteravonden lopen we samen hard. Langs de spoorbaan in Barendrecht." Getrouwd zijn met de doelman van Feijenoord 1 betékent dat alle zondagen voor het voetballen zijn. ,JJat gaat bijna het hele jaar zo door," zegt de vrouw van de „voetballende ridder in de Orde van Oranje-Nassau." Jk juich dan ook altijd als er in de winter eens een wedstrijd ivordt afgelast. Zo'n vrije zondag vind ik heerlijk." In de nu zeventien jarige voetbalcarnère van haar man zijn er maar een paar momenten geweest waarin Teddy Pieters Graafland het voetballen zoel eens heeft verwenst. Tweemaal heeft mijn man een ernstige blessure gehad een zware hersenschudding. Toen héb ik gezegd: houd er nu alsjeblieft maar mee op. En dan die zeven jaar reserve- tijd bij het Nederlands elftal, met maar twee wedstrijden als onderbreking. Dat langdurige reserve-staan heeft me ook wel eens geweldig geïrriteerd. Nu moet ik wel eens lachen als jongere voetballers met een verongelijkt gezicht zitten te klagen dat ze al een jaar reserve staan." Gemakkelijk Vroeger ging mevr. Pieters Graafland elke week naar het voetballen van haar man kijken. Ze ging ook mee als er uit wedstrijden waren. „Ik dacht dat geen wedstrijd zonder mij door kon gaan. Maar als de kinderen op zeker ogenblik gaan zeggen dat mamma altijd weg is, moet je een keus maken. IJc geloof niet dat het goed is om kinderen iedere zondag maar uit te besteden bij de grootouders. Nu ga ik nog wel eens naar avondwedstrijden, die vind ik gezellig. En soms naar een belangrijke zondagwedstrijd." Een voetbalcarrière en een geslaagd gezinsleven kunnen ook heel best naast elkaar bestaan, is de mening van de vrouw die al elf jaar getrouwd is met één van Nederlands bekendste voetballers. „Bij ons kan het tenminste wel. Maar ik heb, geloof ik, wel een enorm gemakkelijke man. Je hoort wel eens over kinderen die op de ochtend van een wedstrijd de deur worden uitgewerkt, omdat pa zich op de ivedstrijd moet concentreren. Dat kennen wij helemaal niet. Het komt wel eens voor dat ik voor een ivedstrijd zenuw achtig ben. Hij niet. Hij speelt gewoon met de kinderen." Om naast een sportcarrière het privé-leven even geslaagd te houden, heeft men onder meer sterke benen nodig, ge looft Teddy Pieters Graafland. Sterke benen en het inzicht dat populariteit, bewieroking en adoratie maar tijdelijke en bovendien zeer betrekkelijke zaken zijn. „Je moet vooral nooit vergeten dat het eens allemaal voorbij zal zijn. Het is belangrijk om naast de sport veel andere interessen te heb ben. Gelukkig hebben Dij de zaak als grote hobby."

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 29