ffflmi Fleet Hartige hap hoort erbij Ruud Wiggers: jongste in Roodenburg-bestuur Tevreden? Henk Holswilder timmerde aan teamgi WENST U EEN GOED SPORTSEiZOEN pi S-Ïïri r - V< LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - V - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBL Onvoldoende accommodatie voor eerste klasser. (Foto LD/Holvast/l LEIDEN Aan een lange tafel m de LFC-kantfne ztt een tiental mannen. Ze drinken een kop koffie, praten wat, maar de stemming is toch wat landerig. Het is de ploeg „doe-het- zelvers", die LFC bij de gemeentelijke instanties zon beste naam heeft bezorgd. De mannen popelen om op hun vrije zaterdag aan de slag te gaan. In dit geval het opzetten van een directiekeet, welke het accommodatie-arme LFC tijdelijk als bestuurskamer moet gaan dienen. Het kan niet. Buiten stort Pluvius met bakken tegelijk de regen op het „kanaries nest". Ook voorzitter Holswilder is aanwezig. Niet in overall. Hij draagt een donker costuum-met-visgraat. Moet in de middag uren zijn club vertegenwoordigen op de kampioensreceptie van Ajax. De kanaries hielden aan hun Zilveren Molentoer- nooi een prettige relatie over met de club van Jaap van Praag. Is Henk Holswilder tevreden over zijn eerste jaar als voorzitter van LFC? Zijn antwoord is: „Ja en neeNatuurlijk, een mooier succes in het eerste jaar ail een promotie had ik me niet kunnen indenken. Maar daar staan 'tegen over de teleurstellende prestaties van de reserve-elftallen. Het twee de team degradeerde to twee jaar tijd van de reserve eerste naar de reserve derde klasse. De kloof, die daardoor is ontstaan tussen de hoofdploeg en het elftal, waaruit in voorkomende gevallen de vervan gers moeten worden geput, vervult me met zorg. We zullen het straks dan ook zwaar krijgen. De eerste elftalspelers zullen ervan over tuigd moetón zijn, dat er van hen nóg iets meer zal worden verlangd dan in de tweede klasse. Dat be treft het trainingsbezoek en het op voeren van de conditie. Als men prestaties wil leveren, moet. men er ook iets voor over hebben," meent de heer Holswilder. Hij ver volgt: .Datzelfde geldt voor het kader. De mensen zijn capabel. Dat vooropgesteld. Maar er zijn er bij, die zich niet voor de volle hon Lach ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 182-184 - Leiden - Tel. 24872-41830 LID INTERSPORT ORGANISATIE Door LD sportredacteur René Vos derd procent inzetten en hun taak niet. serieus genoeg opvatten. Ook dat moet anders Is LFC met het „slechtste" elf tal van de laatste vijf seizoenen kampioen geworden? Henk Hols wilder lacht en zegt: Ja. be slist Waaraan is dat succes te danken? De LFC-voorzitter geeft een re soluut antwoord„Wij hebben het bij het kweken van de teamgeest over een andere boeg gegooid. Wy hebben meer contact gezocht met de spelers. Problemen, als die er waren, bespraken we wekelijks op d© laatste trainingsavond. We lie ten dat vergezeld gaan van een broodmaaltijd of een hartige hap. Een Hollander wil zoiets graag. Zitten in een brede kring, gezellig praten en vooral iets extra erbij. Zo kweek je een band, leef je samen naar de volgende wed strijd toe. Ook gingen we met de spelers enkele uren voor de aan vang van moeilijke wedstrijden ke gelen of biljarten. Dan kwamen ze even los te staan van de wedstrijd, waren even ontspannen. Ik dacht dat het voor een belangrijk deel aan de betere teamgeest te danken is, dat wij het met dit elftal zover hebben geschopt." De accommodatie op de Boshui- zerkade is voor een eerste klasser onvoldoende. Het. is een vaststel ling' waarmee bij de heer Holswil der bepaald een open deur wordt ingetrapt. „We hebben plannen ingestuurd voor de bouw van twee overdekte tribunes en een nieuwe kantine. In december zijn ze de deur uitge gaan. Toen hadden we er vanzelf sprekend nog geen flauw idee van dat we kampioen zouden worden. Ik had hooguit op een vierde plaats gegokt. Het. seizoen ervoor waren we immers bijna gedegradeerd Evenmin hadden we gedacht aan de mogelijkheid van een verhui zing van de Boshuizerkade naar het nieuwe sportcomplex langs de Vliet. Dat zou niet alleen voor ons, maai* ook voor de andere clubs die de Boshuizerkade bespe len onze (twee) velden komen dan ter beschikking een prach tige oplossing zijn. We zouden aan de Vliet een accommodatie kunnen bouwen voor 15.000 mensen. Als we er dan ook onze lichtinstalla tie we zijn hard aan een nieuwe toe mogen opzetten, zou je kun nen zeggen: daar ligt een klein stadion Het toekomstbeeld lacht de heer Holswilder welwillend toe. Het LFC-bestuur heeft dan ook fel ge reageerd op het ingezonden stuk in het Leidsch Dagblad van oud-voor zitter Langezaal, waarin deze stel de dat LFC gezien de gro te investeringen van de vereniging op de Boshuizerkade allerminst geporteerd zou zijn voor een ver huizing. „We staan daar beslist niet achter en hebben de heer Langezaal verzocht zijn persoon lijke meningen achterwege te la ten Wat nu? Maar wat gaat er nu gebeuren? De gemeentelijke beslissing laat lang op zich wachten en dat vindt de heer Holswilder een bijzonder vervelende zaak. „Als ze straks in december zeggen: nou. mijne he ren, het gaat. niet door, blijft u maar op de Boshuizerkade zitten, dan heeft het LFC al veel geld ge kost. In die tijd zouden we op zijn minst al een overdekte tribune hebben kunnen bouwen. We heb ben een verzoek ontvangen van UVS en Roodenburg om onze en treeprijzen op te trekken naar eer- steklasse-fliivean. Daaraan kunnen we maar gedeeltelijk tegemoet ko men. Wy hebben immers geen overdekte tribuneEen uit spraak op korte termijn is voor ons dan ook bijzonder belangrijk. Dan weten we waar we aan toe zijnHet stil zitten afwach ten valt de heer Holswilder duide lijk zeei* zwaar Ais de verhuizing naar de Vliet niet doorgaat, wat gaat er dan op de Boshuizerkade gebeuren? „We willen een nieuw vereni gingsgebouw beneden kantine, boven bestuurskamer en vergader ruimte voor de commissies neerzetten op het braak liggende stuk grond tussen de onoverdekte zittribune en de kleedkamers. Men heeft ons echter al laten weten, dat wij voor dat plan nooit toe stemming zullen krijgen. Het ge bouwtje zou volgens de zegslie den een obstakel kunnen zijn voor de verkeersweg die er achter loopt. Maar als ik naar de bomen kijk waarachter het gehele ge bouw zal wegvallen, dan zeg ik voor mezelf: dat kan toch geen be lemmering voor het uitzicht ople veren, wie kan daar nu aanstoot aannemen Als noodmaatregel zetten we nu tijdelijk een directiekeet neer, die we in bruikleen hebben gekregen van een constructiebedrijf. Zoda* we tenminste onze gasten een beet je behoorlijk kunnen ontvangen en er wat ruimte vrijkomt, in de kan tine, die veel en veel te klein ia Ook dat. stuitte iri eerste instantie op bezwaren, rk begrijp het waar om ervan niet. Het gebouwtje is van de weg af niet te aen, het vatt nauwelijks opf Prettiger Veel profijt heeft LFC het afge lopen seizoen getrokken uit het werk van amateur-psycholoog Beune. .Met hem zijn we geluk kig geweest," verzekert de heer Holswilder. „In elke vereniging vind je mensen die elkaar niet zo best liggen. Dat schaadt de een heid. In heel veel gevallen is het de heer Beune gelukt die mensen dichter by elkaar te brengen en zelfs naar vriendschap te laten groeien. Hij komt ook dit seizoen weer in actie." Is LFC tevreden over de aantal len bezoekers die vorig seizoen werden getrokken? .Dat is een te genvaller geweest." erkent voorzit ter Henk Holswilder. „En toch heb ben we steeds aan de top kunnen meedraaien. Daarentegen zijn we zeer tevreden over de belangstel ling voor ons Zilveren Molentoer- nooi. De wedstrijden trokken dit jaar 16.000 toeschouwers De naam is Henk Holswilder. In het eerste jaar van zyn voorzitterschap promoveer 2 naar de eerste klasse. Werkte tien jaar in Australië voor grootwinkelbedrijven, o.J1' worth. Keerde, toen hij voor de tiende maal moest verhuizen, terug naar Nederland gemis aan comfort waar de Australiër niet zoveel om geeft niet opwegen tegen j" verdiensten. Was vóór vertrek naar Australië werkzaam bij Vroom en Dreesmann f*1 en lid van de elftalcommissie van LFC. (Foto LD/1 wi RUUD WIGGERS, leraar aan de Noordeinde Scholen gemeenschap voor Econo misch en Administratief On derwijs, is met zijn 27 jaar het jongste bestuurslid van de Leidse eersteklasser Rooden burg. Zelf voetbalt hij nog in het derde team, maar het zelf- spelen is, zoals hij zegt, op het tweede plan gekomen omdat aan zo'n bestuursfunctie heel wat meer vastzit dan buiten staanders nog altijd denken. Is er nu eigenlijk wel belang stelling van jongeren voor be stuursfuncties? De jeugd is wel vaak kritisch ingesteld ten opzichte van de ouderen, maar ik krijg niet de indruk dat ze staan te springen om zelf een bestuursfunctie op zich te nemen. Wiggers: „Ik kan alleen oorde len over Roodenburg en dan mogen we niet mopperen. Lou Zitman, Dick Bonnet en Ikzelf, we zijn nog vrij jong en* we heb ben een bestuursfunctie. De al gemene tendens is geloof ik wel dat de jongeren dit" soort baan tjes schuwen. Daar moet niet al te schamper over worden ge dacht. De kwestie is: als je jong bent, wie en wat heb je dan eigenlijk in een bestuur te vertegenwoordigen. Zoiets komt meestal pas later. Een ander punt is dat voetballen niet het enige middel is om je vrije tijd te vullen. Dat ging vroeger nog wel op, maar nu ndet meer. De jongeren willen nog zoveel meer en er zijn ook zoveel mo gelijkheden, dat een tijdrovende bestuursfunctie wel het laatste is dat ze ambiëren. Het is trou wens heel goed, ja noodzakelijk een aantal ervaren ouderen in het bestuur te hebben." Noem nu eens een verschil tussen een oud en een jong be stuurslid. „Om eens iets te noemen: we zijn wat gemakkelijker met geld, we zijn wat vlugger be reid te zeggen dat dit of dat wel kan. De ouderen kijken daar meestal wat anders tegenaan. Ze zijn voorzichtiger, ze herin neren zich nog de tijd dat de vereniging voor elk dubbeltje krom moest liggen". Ledenstop Er zijn verenigingen In Lei den die tot een ledenstop zijn overgegaan. Hoe is het bij Roo denburg in dit opzicht? „Het aantal velden is niet vol doende om de stroom jonge le den te verwerken. Noodgedwon gen hebben ook wij een leden - stop voor heel jonge voetbal lers moeten afkondigen. Het is triest, maar er is niets aan te doen. We hebben die ledenstop doorgevoerd in de vorm van een selectie. De besten, de meest talentvollen halen we er uit, de anderen moeten* even ge duld hebben. Het klinkt onaar dig, maar selecteren doe je im mers toch. Voor een goede voet baller wordt altijd ruimte ge maakt, hoe de omstandigheden ook zijn." Vorig jaar heeft mr. De Jongh, de Afdelingsvoorzitter, gezegd dat een ledenstop zo on geveer het ellendigste is dat in de voetbalsport kan plaatsviti- den. „Ja, natuurlijk, maar waar ha len we de velden vandaan? Bij ons voelen ook heel wat men sen zich ongelukkig bij dat se lectie-systeem. Ze zeggen: je moet de jeugd van die leeftijd niet selecteren, maar opvan gen. Maar nogmaals daar moet je dan toch de nodige velden voor hebben. De terreinen die we nu hebben worden- toch al veel te intensief bespeeld." Het heeft er even naar uitge zien dat Den Os en Heymans naar VCS zouden gaan. Was het niet vreemd dat ze van een Leidse eersteklasser naar een Haagse derdeklasser ivilden? „Ja, dat is het woord wel: vreemd. Je kunt alleen maar gissen en er wat van denken. Bewijzen kun je niets. Als je weet dat bij VCS onze vroege re trainer zit, jaLaten we maar zeggen dat het merk waardig is." Faciliteiten Men zegt dat het amateuris me in de Nederlandse voetbal gemeenschap niet overal smet teloos is. Zou je, om een eind te maken aan huichelarij, voor stander zijn van „tegemoetko mingen"? „Nee, ik ben daar niet voor, want waar begin je en waar eindig je? Waar is de grens, waar trek je de streep? Wat zou een eersteklasser aan tege moetkomingen mogen of kun nen geven en wat een vierde klasser? Wat doe je met de re serve-elftallen. Moet of mag het naar prestatie? Bij Roodenburg houden we er vrij strak de hand aan. De eerste-elftalspelers krijgen shirt en broelfe omdat zij tenslotte hek kaartje van de verenig^ voor voetbalschoenen ze zelf zorgen." (Hijc vervolgens dat er eenSpg bij Roodenburg kwam jj, kippen voor de spelöjj hebben toen gezegd: i maar bij de jongens dat soort dingen gaan als tussenpersoon fi Ik ben tegen te veel fa« omdat je dan gaat ve£ ken. Ik vind dat je als n voor je plezier, je ontsu behoort te spelen. DatL blijven in een maati waarin bijna alles tochL. cent wordt afgewogen, t ik dat je iets aardigs nen doen voor een teanT' een uitstekend seizoen ft zitten. Dat moet dan nL kern hoeven gebeuren." l. Voor welke speler f eerste van Roodenburg L de meeste waardering? P' (Denkt lang na, zegt geen gemakkelijke „Voor Isaac van WeerlC de manier waarop hij vóe bal leeft, voor zijn vee® voor de manier waaropw beroerde zaken accqp R. D.Ie I TB ADVERTENTIE \c vraj erl HAARLEMMERSTRAAT

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 28