Wethouder Sannes en de sport Elftal zonder sterren Door die financiële rem kun je niet doen wat je van plan bentje moet wachten en dat werkt wel eens frustrerend' FUSIES AAN \k DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD 15) l houd iet van reten, ant die loet je ïker als ethouder muien aar- ïaken Sinds 1962 beheert de heer S. Sannes (P.v.d.A.) als wethouder in Leiden de portefeuille van Onderwijs, Cultuur en Sportzaken. Een belangwekkend drieluikwaarvan het laatste onderdeel, zoals hij zegttevens zijn hobby is. Wie de heer Sannes (47) in de gemeente raad gadeslaat, neemt de indruk mee naar huis van een rustige, bedachtzaam, zij het nogal somber getinte particulier. Die rust en dat bedachtzame blijven ook in een persoonlijk gesprek de boven toon voeren, de somberheid maakt plaats voor een vriendelijke mededeelzaamheid, die de perken overigens nimmer te buiten gaat. „Ik houd niet van kreten, want die moet ik zeker als ivet- houder waarmaken en de praktijk zou leren dat dat niet altijd mogelijk is. Dan zit je", zo legt hij zijn voorzichtigheid uit. Voor de heer Sannes wethouder werd, was hij verbonden aan de accountantsdienst van het mi nisterie van Landbouw. In 1958 werd hij raadslid. In zijn jonge jaren heeft hij gevoetbald (in het Groningse GW), gekorf bald en getafeltennist (in het Leidse Scylla). Al heel vroeg koesterde hij een grote politieke belangstelling, die hij op zijn 21ste jaar (1946) in de PvdA on derbracht. Het aantrekkelijke van het wet houderschap vindt hij: „Je bent nauw betrokken bij veel wat er in de' gemeente gebeurt. Je staat nog vrij dicht bij de uit voering van plannen en ideeën. Het is nog allemaal te overzien, in tegenstelling bijv. met het werk van tweede-kamerleden. In mijn vorige beroep zat ik al tijd te pluizen in zaken die tot het verleden behoorden, hier help je mee vooruit te denken." Het trieste: „Je hebt het tijd stip van de uitvoering van de plannen niet meer in eigen hand. Als de raad.een voorstel heeft aanvaard dan* zou ik graag direct aan de slag gaan om het zo vlug mogelijk te rea liseren. Maar zo gemakkelijk gaat het niet. We hebben te ma ken met die rem op de gemeen- te-financiën. Iets ellendigs. Je moet dan wachten en nog eens wachten. Je kunt dan gewoon niets doen, maar de mensen be seffen dat lang niet altijd. Hard willen opschieten en niet kun nen. dat werkt wel eens frustre rend moet ik zeggen." Er is wel eens beioeerd dat er in de gemeenteraad te wei nig mensen zitten, die verstand van sportzaken hebben. De dis cussie over sport in de raad is niet bepaald indrukwekkend. Versnel en v. d. Vliet doen er iets aan. maar van anderen hoor je nauwelijks iets. De heer Sannes: „Er zijn zeker wel meer raadsleden op te noe men die geïnteresseerd zijn in de sport in Leiden. Voor mijn eigen fractie voert Versnel het woord op sportgebied, maar an deren weten er heus wel het no dige van. De kwestie is dat el ke fractie voor de goede gang van zaken bij een dergelijke pa- TRECHT (GPD) „We heb- geen elftal met sterren. Het allemaal goede voetballers, het gemiddelde iets boven de ielmaat." Met deze woorden kteriseert voetbaloefenmees- Pim van der Meent het elftal, rmee hij het landskampioen- -p zaterdagvoetbal behaalde sen. De „zaterdagschoppers," s de spelers in het zaterdag bal van de KNVB denigrerend ien genoemd, doen weinig on- voor hun amateuristische col 's die op zondag tegen de bal en te schoppen. De verschil- en de overeenkomsten kunnen r door Huizens trainer worden ffdeeld. Hij traint ook eerste- ser (zondagvoetbal) Rooden- i. welke achter kampioen UVS Neptunus op de derde plaats ag legde. „Er is verschil, dat im van der Meent, oud-voet- er van DOS en NEC, leeft voor Jbal. hoewel hü overdags ande- >ezigheden heeft. Wil een voet- frainer niet liever naar een be de club? fa, dat wel, maar het trainen een zaterdagclub schenkt rme voldoening. Het zaterdag- Van der Meent over Huizen i voetbal is niets minder dan de zon dagafdeling. Het grote gebrek is hei ontbreken van een basis. Veel clubs hebben maar wat aan ge rommeld, een trainer was een overbodige post op de begroting en ging het er slechts om de leden ac tief bezig te houden. De resultaten kwamen op de tweede plaats. Nu ziet men in, dat ook de passieve recreatie geld opbrengt. Neem dé wedstrijden van Huizen. We speel den dit seizoen met een toeschou- ragraaf een woordvoerder aan wijst. Dat de discussie niet le vendiger is, komt voornamelijk, omdat de problemen van een bepaald voorstel vaak van te voren- al uitvoerig zijn bespro ken in de Sportstichting, die het advies levert en de Commissie Jeugd- en Sportzaken. Dat be vordert de snelheid van afhan deling in de raad omdat men de achtergronden al kent. Nee, ik ben het er niet mee eens, dat de raad onvoldoende begrip voor of van sportzaken zou hebben." Hoe staat u als zoethouder te genover de bureaucratie. Wordt u nooit eens wanhopig onder die eindeloze reeks van handelin gen, die papieren rompslomp om een plan te kunnen verwe zenlijken? „Bureaucratie is een wat be smet woord. In het gewone woordgebruik bedoelen we er mee: al die handelingen die fei telijk overbodig zijn. Daarover kan- ik kort zijn, alles wat over bodig is, is afschuwelijk. Maar je hebt ook nog zoiets als de wersgemiddelde vam ruim 3500. Bij de beslissingswedstrijd in de eerste klasse D tussen WHC (Wezep) en Go Ahead uit Kampen zaten maar liefst 11.000 mensen in het Zwolse sportpark en eenzelfde aantal boekte WHC in zijn thuiswedstrijd tegen IJsselmeervogels. Dat zaterdagvoetbal een toe komst heeft, bewijzen de accom modaties die allerwege verrijzen. Het. Katwykse Quick Boys was ja renlang de enige ploeg die bekend heid genoot. Het sportpark in de duinen is groots. Maar vergeet niet dat WHC het nog mooier heeft, dat Zwart Wit (Rotterdam) een veld heeft, waarop niet alleen een lichtinstallatie staat en tribu nes voor 15.000 mensen, maar dat de club tevens een geliefkoosde sparringpartner is voor Feijenoord, Sparta, Excelsior en andere semi- profclubs uit en rond Rotterdam. Huizen heeft ook een tribune neer gezet en zo zijn er meer. Dat Huizen geen sterren in de ploeg heeft, komt tot uiting in het feit dat we geen enkele man in de nationale seleotie hebben. Hoewel, doelman Jan Westland is er meer dan rijp voor. Zijn werk staat een grote carrière in de weg. Onlangs bureaucratische weg en die blijft volgens mij noodzakelijk. Een bepaald plan of voorstel moet door diverse afdelingen nauwkeurig worden bekeken. Pas als er een gefundeerd oor deel over is uitgesproken kun nen B. en W. verantwoord be slissen. Je kunt nu eenmaal niet maar raak doen. Het moet na tuurlijk wel vlot „doorstromen" en dat gebeurt niet altijd. Ik spring ook wel eens uit mijn vel, hoor." De voorzitter van de Sport stichting, drs. v. d. Reijden, zegt dat hij bij de verenigingen niet populair is. omdat hij niet aarzelt hardhandig met de waarheid op tafel te komen. Bent u het met zijn handelwijze eens, heeft het u wel eens moei lijkheden opgeleverd? „Ach, moeilijkheden, nee. Ik ben het zeker niet in alles met hem eens. Maar moet dat? Het is geloof ik wel een-s goed dat er verschillende standpunten zijn. Uit de botsing der menin gen komt de waarheid te voor schijn. Zo'n Sportstichting zie ik als een belangengroep ze werken voor hun- eigen standje en dat is hun goed recht. Het is heel juist dat ze met bepaalde kwesties aan de weg timmeren. Maar als wethouder kan ik niet op alles ingaan. Ik heb nog re kening te houden met andere belangen. Ik heb waardering en respect voor v. d. Reijden. Hij maakt er dan toch maar zijn tijd voor vrij. Het is bovendien zo'n on dankbare functie. Je kunt het onmogelijk in aller ogen goed doen. Stel je de ene groep tevre den dan is de andere zeer onte vreden. Als voorzitter van de Sportstichting moet je leven met allerlei conflicten en con- flictjes. Het is ook vergeet dat niet een ongesalarieerde functie. Ik zou daarin niet graag verandering brengen. Er moet altijd iemand onafhanke lijk tegenover het gemeente apparaat blijven staan: een man dus die op de kritieke mo menten niet bang hoeft te zijn, zijn mond open te doen." U kijkt in Leiden nogal eens naar voetbalwedstrijden. Vindt u het een gemis dat Leiden geen betaald voetbal heeft? Hoe staat u tegenover geldelijke SPORTSCHOENEN ALLE BEKENDE MERKEN Camping Sporthuis steun van de gemeente voor een semi-profclub? „Ik kan daar alleen mijn per soonlijke mening over geven. In de eerste plaats: heb je als ge meente een semi-profclub no dig? In het noorden en oosten ligt het anders. Daar heb je ver der maar zo weinig vertier. Dit even terzijde. Ik ben van me ning dat heel veel afhangt van de manier waarop zo'n semi- profclub wordt opgezet. We moeten, dacht ik zo, nooit meer terug naar een herhaling van het avontuur dat UVS destijds in het betaalde voetbal heeft be leefd. Als je dat zou doen, dan kom je weer niet verder dan zo'n 4 a 5000 toeschouwers per wedstrijd. Dan raak je finan cieel opnieuw in moeilijkheden. Nee, een nieuwe betaalde ver eniging in Leiden moet zo breed mogelijk worden opgezet, opdat zij kan stoelen op de steun van heel de bevolking hier. Persoonlijk sta ik niet af wijzend tegen geldelijke steun aan 'n dergelijke semi-profclub. Het zou een zaak moeten wor den van gemeente èn industrie, zoals je dat ook in andere plaat sen- ziet. Maar zonder die brede opzet en een commerciële on dergrond zal de industrie zich nooit storten in een avontuur, waarvan wel het begin maar niet 't eind zichtbaar is Indus trie en gemeente zouden ook een stem in het bestuur moeten hebben .geen meerderheid, maar inspraak. Om als semi- profclub een rol van betekenis te spelen, moet er een degelij ke aankooppolitiek worden ge volgd. Dat zou al direct na de overgang naar het betaalde voetbal moeten gebeuren. Je kunt niet met precies dezelfde spelers waarmee je amateur kampioen wordt het semi-pro- fessionalisme gaan beoefenen. Wil je voldoende belangstelling trekken dan moet je je als be taalde vereniging laten gelden, prestaties leveren. Anders is het beter en financieel gezon der om bij de amateurs te blij ven." Een oude affaire. De ge meente heeft UVS aan het eind van de betaalde periode een huurschuld van 7000 gulden kwijt gescholden. Was dat niet ivat voorbarig, had men die schuld niet beter een aantal ja ren kunnen „bevriezen"? Ten slotte moet elke vereniging toch huur betalen? „Een moeilijk vraagje. Ik meen dat de beslissing daarover nog door mijn voorganger is geno men, maar laten we dat maar even buiten beschouwing laten. Kijk, zou ik in 1962 hebben ge weten, wat ik nu weet, ja misschien was bevriezen dan beter geweest. Maar men mag werd het reclamebureau, waar 'hij werkzaam is, naar Brussel ver plaatst en hij ging mee. De laatste weken ben ik naar hem toegeweest. om een training te geven, zodat hij in de running blijft. Ook het vorige jaar behaalden de groengele Huizenaren de afde lingstitel. Toen werd de kam pioenscompetitie een flop. „Routi ne, routine," mijmert. Van der Meent. „De jongens kennen elkaar ADVERTENTIE Lange Mare 104 Tel. 23827 Leiden Recht t.o. bushalte N.Z.H. en Maar se en Kroon nu beter. Ze begrijpen elkaar en spelen eindelijk modern voetbal, zonder het zelf te weten. Ik scherm niet met. dure woorden. Ik vertel ze niet, dat ze zo en zo moeten doen om het 4-2-4-systeem te spe len of 4-3-3. Dat doen ze wel dege lijk, maar ik noem het niet. Als een van de halfspelers uit zichzelf naast zijn spil schuift en Jan Veer man terugtrekt, heb je al 4-2-4. Nu trekt Piet Schipper nog verder te rug en ook Van Metelen komt wat naar achteren als we verdedigen. En nouplotseling speel je 4-3- 3. Simpel. Bereikt met weinig dure woorden!" Pim van der Meent ziet zijn suc ces aldus: „Het is werk van twee jaar. De jongens kenden mij niet, ik hen niet. Ik wist niet wat erin zat. Na enige tijd zie je het. je stelt je een doel en al het eerste seizoen pak je de kop, om een Jaar later landskampioen te' wor den. Natuurlijk blijf ik nog een Jaar. Wat er daarna komt zal ik wel zien. Ik hoop op betaald voet bal. Niet eenvoudig, omdat ik graag alleenzeggenschap over een elftal heb. In de betaalde clubs willen teveel mensen iets te zeg gen hebben. De jongens van Hui- niet uit het oog verliezen dat de beslissing werd genomen naar de omstandigheden van dat mo ment. UVS zat toen in de put, het moreel was geschokt, ze waren al hun eerste-elftalspe- lers kwijt, er moest bijna van voren af aan worden begonnen. De zorgen waren- groot en toen heeft de raad UVS die schuld kwijtgescholden. Het was juist dat UVS op dat moment een riem onder het hart werd ge stoken. Want zij heeft dan toch maar dat betaalde voetbal, dat we hier zo graag willen hebben, aangedurfd. Als gebaar, als waardering voor de poging was die kwijtschelding op haar plaats. Het was tenslotte maar een betrekkelijk klein bedrag. Zou het 60 of 70.000 gulden zijn geweest, ja dan wordt het na tuurlijk wat anders." IA het L.D. is enkele maan den geleden een plan ontvouwd over de velden aan de Voor- schoterwegLugdunum, het woonwagenkamp. Wat vond u daarvan. „Ik wacht nog op het volledig advies van de Sportstichting, dan ga ik het nauwkeurig bekij ken. Hoe eerder dat tweede deel van de Kikkerpolder er komt, des te beter. Maar men mag niet uit het oog verliezen dat er zo'n drie, vier jaar over heen gaar/, alvorens men er op kan spelen, zelfs al zou er di rect rijksgoedkeuring zijn. Wat de velden aan de Haarlemmer trekvaart betreft, je kunt wel zeggen dat die moeten worden zen accepteerden wat ik zei, ze voerden het uit en zagen resul taat. Dat schept wederzijds ver trouwen. Nu ben ik zover dat ze de eerste tien minuten van een wed strijd de tegenstander bekijken en dan hun tactiek bepalen. Dat geeft voldoening. Op deze wijze kam pioen worden is veel fijner dan met een club als Zwart Wit, dat barst van de talentvolle spelers. Daar komt het er alleen niet uit." Tenslotte het verschil tussen za terdag- en zondagvoetbal. „Tus sen de tweede klasse zaterdag voetbal (nog een jaar de hoogste afdeling) en de eerste klas zondag, is qua technisch kunnen weinig verschil, de hardheid en inzet zijn eender. ADVERTENTIE LEIDEN HAARLEMMERSTRAAT 115-117 opgegeven ter wille van het woonwagenkamp, maar dat kost dan drie terreir/en om nog maar niet te spreken van het tennispark. Ik vind dat een pijn lijke stap, gezien de nood die er op dit gebied heerst. Je zou ook kunnen proberen het woonwa genkamp te verplaatsen. Ik weet niet wat goedkoper is; die velden opgeven en het woonwa genkamp royaal uitbreiden of de velden behouden en het woonwagenkamp naar een an dere plek overbrengen-. Ook dat moet grondig worden nage gaan. Zou Lugdunum in 1969 naar de Voorschoterweg gaan dan bete kent dat, dat je twee grote ver enigingen (LFC en Lugdunum) ir/ zuidwest hebt. Daar ben ik geen voorstander van. Grote verenigingen moeten evenwich tig over de stad worden ver deeld. We zullen proberen de meest bevredigende oplossing te vinden, maar of iedereen straks tevreden zal zijn, nou dat is maar de vraag. Er zijn nog zoveel andere problemen: Po mona moet weg, er zal op de Boshuizerkade wel een veld tus senuit moeten. Dat is allemaal verlies. Pas als dat achter de rug is, kunnen we echt aan uit breiding beginnen. Ik wil nog iets zeggen over de verenigingen aan de Boshuizer kade. Ik ben voorstander van concentraties op dit complex. Uit al die clubjes zou je toch, laten we zeggen, twee krachti ge verenigingen kunnen maken. Clubs, die financieel een wat krachtiger ondergrond hebben. Maar ik kan in dit opzicht al leen zeggen wat ik graag zou zien. Ik kan geen druk uitoefe nen." Scylla, een van de beste ta feltennisverenigingen van Ne derland, speelt zijn wedstrijden nog altijd in een gymnastieklo kaal, een ontoereikende accom modatie. Had de gemeente Scylla voor bijv. een belangrijke ivedsfirijd als tegen Nedlloyd niet eens ter wille kunnen zijn en een zaal van de Stadsgehoorzaal be schikbaar kunnen stellen? „Daar was over te praten ge weest, maar Scylla heeft daar toe overigens geen verzoek in gediend. Bovendien moet men daarbij wel voor ogen houden dat de zalen van de Stadsge hoorzaal vaak al maanden van tevoren zijn gereserveerd. Het gaat trouwens niet alleen om Scylla al is men daar die mening wel eens toegedaan het gaat ook om verenigingen als DOCOS en De Burcht. De zaal bij van Wijk zou eer/ mooie oplossing zijn voor het accom modatieprobleem bij tafelten nis, maar de heren kunnen on derling nog niet eens tot een akkoord komen over een geza menlijke vertegenwoordiger bij de sportraad, laat staan dat ze straks gedrieën in goede harmo nie de exploitatie van een grote zaal kunnen gaan voeren. En daar zou het toch naar toe moe ten. Zolang de heren bakkelei en, komen we geen stap ver der." Welke zaak in Leiden zit u op het ogenblik het meest dwars? „Daar kan ik vlug op antwoor den de overdekte zwemgele- genheid. Daar maak ik me zor gen over. Voor het gewone pu bliek is er alleen de Overdekte en daar moet nodig wat aan verbouwd en gerepareerd wor den, dat weet iedereen weL Destijds heeft de gemeente de zaak willen overnemen voor zo'n 4y2 ton. Dat was, vind ik zelf, een zeer mooi aanbod. We waren toen bereid er voor 800.000 gulden aan te verbou wen. De eigenaar is er na veel heen en weer gepraat toch niet op ingegaan. Stel nu eens dat Bouw- en Woningtoezicht er nauwkeurig gaat inspecteren en op zeker moment zou zeggen: zo gaat het niet langer, sluit de zaak maar, dan komen we in een pijnlijke situatie. Je hebt dan géén overdekte zwemgele- genheid in Leiden."

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19