De slag om het kijkersvolk DALING NIET VERONTRUSTEND' Betaald voetbal in Nederland Zaak van miljoenen guldens (maar ook van stille armen A>n nieuwe prikkel °y' In Duitsland aanzienlijk minder toeschouwers9 maar perschef dr. Gerhardt zegt in rotsvast vertrouwen Hu Nederland M. de VRIES LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD s voetbal nog altijd de grote trekpleister de massa? Het is een vraag welke de ropese voetballers in steeds sterkere ite gaat bezig houden. De berichten over uglopende aantallen toeschouwers zijn, |oral uit Frankrijk, ronduit verontrustend en in Duitsland passeerden het afgelopen sei zoen zoveel minder kijkers de kassa's, dat pen ningmeesters van gerenommeerde bundesliga- clubs er slapeloze nachten aan overhielden. Is het een tijdelijke teruggang, zoals in Enge land, waar na een haast catastrofale ombui ging van de „kijkers-lijn" de loop naar de sta dions er weer heel plezierig inzit of Door LD sportredacteur René Vos 3f moet gezien de belangstelling voor het Europa cup-voetbal |tenslotte tóch het in de ijskast liggende plan voor een Europese upetitie op tafel worden gebracht, om het „kijken naar voetbal" l nieuwe prikkel te geven? Dit plan is ergens wel begrijpelijk bij de nationale bonden |t aangeslagen. Bij overgaan van een of twee clubs per land naar i competitie voor Nederland zouden dat op dit moment Ajax Feijenoord kunnen zijn zal, door het wegvallen van zulke „top- ts" (die ook in hun uitwedstrijden veel mensen trekken) de spoe- |g voor de overblijvende clubs in de „gewone" competitie nog dun- I r worden. En is het in feite water naar de zee dragen. Daarom lijkt zelfs een Benelux-competitie, waarover eveneens driftig b gedachten wordt gewisseld, een nauwelijks haalbare kaart... do ts laar hoe is nu de ©ituajtie in Ne- Waar het bestuur van de zfcie betaald voetbal al zolang het woord .sanering" vóór op i djippen loopt. Maar waar zo heel 'stqiig gebeurt en vele clubs r fl dikwijls minder kijkers trek- dan amateurverenigingen betaalde voetbal als het ware op etaling bedrijven. Waar zelfs j veelbelovende eredivisiecombi - je als Xerxes/DHC Delft Hóe immers nauwelijks interes- niet van de grond kon ko- |i 'an enig onbehagen is in het lte KNVB-bolwerk aan de Ver gde Tolweg, dat uiterlijk zoveel Iheeft van een solide oud-In- ie cultuuronderneming, geen ke. .ch, je leest wel ov er vermin- ig van de belangstelling, maar ijfers tonen aan, dat dit in Ne land beslist het geval niet is," telt de heer J. Huijbregts, se- iaris van de sectie betaald voet- Tipp ..We zijn zes maanden gele- and begonnen met het verzamelen f; de gegevens over de laatste I seizoenen. Die zullen een iwkeurig inzicht moeten ver- 3rgfeffen over de ontwikkeling van ,de betaald voetbal in ons land. In derlember zullen ze, statistisch daI divisie 'gerangschikt, verschij- ovei in het nieuwe KNVB-hand- vi s^et het verzamelen van deze peIjers, die nog niet compleet zijn, toch al wel een goed inzicht is de heer W. K. v. d. Gum- belast. De chef van de docu- lr htatiedienst van de KNVB bijeengaren van het mate- ll is een haast uitzichtloos kar- soms heb ik het gevoel dat ik n fig ben met het schrijven van cl4 dissertatie" is er bij de sa- 1. Welling van zijn statistieken cliiuit gegaan, dat alleen de wer- ijk betalende toeschouwers van kng zijn. zijn berekeningen „tellen" de idea's van seizoenkaarten en de soms is dat wel 15 pee^ent van het totaal aantal toe- bouwers dat 's maandags in de enjnt achter de wedstrijden staat O0pield niet mee. Ook de drom- die slag leveren om een toe- d%gsbewijs voor de Europa Cup de kijkers bij inter- of vriendschappelijke club- Ie%trijden blijven buiten beschou- De KNVB heeft bij dit on- bt<fzoek voornamelijk belangstel- meg voor het bezoek van de „ge- ne" competitiewedstrijden. Dat et a zoals de bondsfunotionaris- het no emen de „speculatie- ldat toeschouwers, het echte kij- 'aci3et zijn de mobiele klanten in •enje gevallen wel vaste klanten, e W zij kunnen toch van de ene e 't op de andere zeggen: „Wij niet meer" van de semi- clubs en uit de gegevens, wel- een de heer v. d. Gumster aan ons Paj3jt wilde de cijfers van tien tbs moesten nog binnen komen is af te leiden, dat het bezoek h voetbalwedstrijden in ons land uitj stijgende Ijjn'nog steeds te pak- v°«h heeft. Het (nogmaals: onvol- lijstje ziet er als volgt uit: ag 62-1963 13-1964 1965 1 ($5-1966 an366-1967 Aantal kijkers 3.800.000 4.000.000 4.300.000 3.700.000 4.400.000 Bij het trekken van toeschou wers naai- de velden speelt een combinatie van factoren een rol. „Wij hebben rapporten van socio logen," vertelt de heer Huij bregts, „waarin haarfijn uit de doeken wordt gedaan in welke plaatsen of gebieden betaald voet bal zou kunnen worden gespeeld. Maar het is niet te realiseren. Je kunt niet zo maar zeggen: nou gaan we er hier een weghalen en er daar een neerpoten zie Xer xes/DHC waait daar is meer le vensvatbaarheid. Natuurlijk in de grote bevolkingscentra is meer be langstelling voor het voetballen. In een club als Feijenoord bij voorbeeld de roodwitten draai den in het afgelopen seizoen met een gemiddelde van bijna 50.000 toeschouwers zit een enorme „trek." Maar kijk nu eens naar Rotterdam, met zijn kolossale ag glomeratie. Dan staan de aantal len bezoekers aan de wedstrijden van de beide eredivisieclubs Feije noord en Sparta toch ook weer niet in veiHiouding tot het grote geheel van de inwoners. Bovendien trekken er veel voetbalenthousias ten uit Den Haag, Dordrecht, Lei den en Delft naar het Feijenoord Stadion. Eigenlijk is dat een merk waardige zaak. Zelfs als Feije noord het niet zo best doet komt men kijken. Waarschijnlijk spelen hierbij de sfeer in het stadion, waar men het gevoel heeft dicht bij het spel te zijn en de gemak kelijke bereikbaarheid een belang rijke roö In Amsterdam ligt het allemaal weer wat moeilijker. De accommo datie van Ajax is kleiner (24.000), Maar dit beeld behoort voor de meeste clubs tot de werkelijk- heid van een groot aantal zon dagen: grote hiaten op de dure tribunes, wanneer er geen topper op het affiche heeft gestaan. maaa- desondanks zijn er in het af gelopen seizoen nog vrij veel wed strijden geweest, waarbij het ter rein in de Meer niet was uitver kocht. En toch is Ajax dit seizoen voor de derde maal kampioen van Nederland geworden. De belang stelling is dus niet in zo'n sterke mate aan het succes van de club gebonden als wordt verondersteld, al werkt het logisch bijzon der stimulerend. Maar daar staat dan weer direct tegenover een club als PSV, die een afgrijselijk sei zoen had, maar meer bezoekers trok dan ooit tevoren Verwend De heer Huijbregts wil niet ont kennen, dat het publiek op het ogenblik niet bijster warm loopt voor vriendschappelijke interland wedstrijden. „Men wordt ook bij zonder verwend met topwedstrij den op de tv. Als je de ene avond Manchester UnitedBenfica voor geschoteld hebt gekregen die alles heeft gebracht wat je van voetbal kunt verlangen, ga je dan de vol gende avond naar Nederland- Schotland?" Werken tv-uitzendingen van voetbalwedstrijden stimulerend op de publieke belangstelling? „Ja en nee." meent de heer Huijbregts. „Een voorbeeld. In Engeland heeft de BBC de voetbal league een miljoen sterling gebo den voor het recht wekelijks één voetbalwedstrijd te mogen uitzen den. Die wedistrijd zou dan uit het programma van zaterdag worden gelicht en op donderdagavond wor den gespeeld en uitgezonden. Toch heeft de league dit vorstelijke aan bod niet geaccepteerd. Men heeft aldus geredeneerdals de mensen op donderdag een wedstrijd op tv kunnen zien, zal een groot deel van hen op zaterdag niet naar een wedstrijd gaan kijken, maar er bijvoorbeeld met de familie op uit trekken. Pa heeft (op donder dagavond! zijn wekelijkse portie voetbal dan immers al gehad Aan de andere kant zijn er na tuurlijk evenementen, die propage rend kunnen zyn voor de voetbal sport. De Nederlandse clubs keren zich dan ook niet tegen tv-uitzen- dingen van voetbalwedstrijden, maar wel tegen een zekere regel maat daarin. De clubs zijn nu een maal misschien is dat wat sterk uitgeda-ukt ondernemingen die de eindjes aan elkaar moeten kno pen omdat men voor steeds zwaar dere lasten komt te zitten. En de tv is een concurrent Lasten Van zulke tribunes dromen de clubbestuurders in hun stoute dromen: eivol, mannetje-aan- mannetje. Sinds de instelling van de divi sies in het betaald voetbal in het seizoen 1956-1957 zijn de ontvang sten gestegen van zeven naar der tien miljoen gulden per jaar, blijkt uit dé cijfers van de heer v. d. Gumster. Desondanks is bij heel veel clubs in het betaalde voetbal de nood tot ver over de lippen ge stegen en spreekt men al van .stille armen." „De lasten worden ook steeds zwaarder," verzucht de heer Huij bregts. „Nu is weer de belasting „toegevoegde waarde" op komst. De entreeprijzen moeten dan weer omhoog, want het moet toch er gens vandaan komen. Dan beloop je de kans. dat dat weer van in vloed kan zijn op de publieke be langstelling. Als Feijenoord, met zijn grote aantallen toeschouwers, al voor een exploitatietekort zit, hoe moeten andere clubs de zaak dan rond krijgen Is de KNVB tevreden met de be zoekersaantallen in verhouding tol de bevolkingsaanwas? De heer Huijbregts: „Dat is een moeilijke zaaJk, want wat heet tevreden ADVERTENTIE TERLENKA PANTALONS Haarlemmerstr. 149 t.o. Janvossensteeg •OOOin deze vijf seizoenen liep het Thintal betalende clubs terug van W naar 61. ADVERTENTIE a LEIDEN "'Haarlemmerstraat 115 - ui FRANKFORT (GPD) Een zaterdagmiddag in Duitsland. Over het uitgebreide net van autobanen razen ontelbare auto's. Zijn zij voorzien van een club wimpel, dan is het overbodig te vragen waarheen de inzittenden op weg zijn. Het zijn de „Schlachtenbumm- ler," die vele kilometers afleggen om een van hun ge liefde bundesligacl,ubs aan de slag te zien. Maar het legioen van fervente supporters is kleiner geworden. De penningmeesters van de achttien verenigingen in de hoogste regionen van het Duitse voetbal hebben dit het afgelopen seizoen maar ail te duidelijk kunnen con stateren. Niet één, maar tal van clubs kwamen zelfs aan de rand van een bankroet. De schulden stapelden zich van week tot week op. Een toch vroeger bepaald niet arme club als de 1. FC Köln kwam tot een deficit van 600.000 mark. Hannover '96 zag de schulden oplopen tot bijna één miljoen en bij de M.S.V. Duisburg mocht het dan iets minder zijn, een schuldenlast van een half miljoen liegt er ook niet om. Uitzonderingen? Waarachtig niet. In de plaats van de drie genoemde clubs kunnen met evenveel gemak tien andere wor den genoemd. En dat allemaal in een land, waarin de belangstelling voor voetbal vooral sinds de verove ring van het wereldkampioenschap in 1954 in Bern nimmer aan de lage kant was. Maar dit jaar heeft de „Zuschauerschwund," zoals de Oosterburen de teruggang noemen, ongekende vor men aangenomen. Nóg zijn de totaalcijfers over het seizoen 1967, 1968 niet officieel bekend, maar vast staat reeds dat men niet komt aan de 7.129.485 en thousiasten. die in de competitie 1966/1967 langs de kassa's van de Duitse stadions stroomden. Geen won der dat de verantwoordelijken aan gene zijde van de grens naarstig speuren naar de oorzaken van de ach- teruitgang. In de bijzonder rustige Zeppelinallee, aan de rand van het woelige stadscentrum in Frankfurt, staat de witte villa waarin het hoofdkwartier van de Duitse voetbal bond is gevestigd. In een riante kamer op die tweede verdieping zetelt achter een groot bureau dr. Wilfried Gerhardt, perschef van dé meer dan 2,5 miljoen leden tellende monsterorganisatie. Hij windt er geen doek jes om wanneer wij hem wagen of de daling van het aantal toeschouwers inderdaad aan de hoge kant ligt. „Ja, 't is aanzienlijk hoog," is het onomwonden ant woord. „Maar," zo laat hij er onmiddellijk op volgen, „ik geloof toch niet, dat we ons ongerust moeten ma ken. Zeker niet wanneer we naar de oorzaken kijken. Er was te vroeg bekend wie er kampioen werd en welke clubs zouden degraderen. Na de eerste compe titiehelft stond al zo goed als vast, dat de FC Nürn- berg de titel zou behalen en dat de Karlsruher Sport- olub en Borussia Neunkirohen naar de regionalliga zouden terugkeren. Juist in die tijd gingen de slechte weersomstandigheden ook nog een rol spelen. Viel er in de eerste competitiehelft nog een stijging van het' aantal toeschouwers te noteren, toen de spanning eenmaal was verdwenen kwam de terugslag. Deze- terugslag is echter beslist niet te wijten aan minder interesse voor de voetbalsport. Bij de promotie- en bekerwedstrijden kwamen er bijvoorbeeld meer kij kers dan in de voorgaande jaren. Als er maaa- span ning is." En de uitvoerige reportages van wedstrijden op de Duitse televisie, zijn zij ook niet debet aan de daling? „Och, niet zo erg als er wordt beweerd." zegt dr Gerhardt. „Onder omstandigheden zoals wij die in de tweede helft van de competitie hebben gekend werkt de televisie als een katalysator. Wanneer de spanning verdwenen is en daarbij ook nog de weersomstandig heden slecht zijn, verkiezen velen de t.v.-reportages in een behaaglijke huiskamer boven een koude en nat te plaats in een stadion. Dat is logisch. Is er evenwel spanning in de competitie, dan willen de mensen er zelf bij zijn. Zij willen die spanning en sfeer proeven en dat kan in een stadion nu eenmaal beter dan in de huiskamer. Daarom geloof ik niet dat we de televisie als de hoofdschuldige moeten aanwijzen, al willen de clubs veel hogere bedragen gaan vragen voor uitzen dingen. Daarover wordt nog altijd druk onderhandeld, tot nu toe is er echter geen enkel resultaat bereikt." „De clubs hebben overigens ook een enquête willen houden om de oorzaken van de toesohouwersdaling aan de weet te komen. Ik heb dit afgeraden. De En gelse bond heeft eens een keer hetzelfde gedaan. Ik heb gezegd: laten we de Engelse gegevens opvragen. Dat is gebeurd en toen bleek dat men in Engeland voor hetzelfde probleem heeft gestaan. Sinds de En gelse nationale ploeg evenwel wereldkampioen is ge worden, is daar de publieke belangstelling weer ge stegen. Voordien was er een duidelijke teruggang van het aantal toeschouwers te bespeuren. Ik ben verder van mening, dat de minder goede resultaten van het Duitse elftal in de strijd om het Europees kampioen schap ook een duit in de zak hebben gedaan. Dat is wel gebleken na de teleurstellende uitslag tegen Alba nië. Daarom vind ik van belang, dat de clubs mee werken om tot een zo sterk mogelijke nationale ploeg te komen. In zuidelijke landen als Italië en Spanje ligt dat anders. Daar is de interesse voor het club- voetbal groter. De Westeuropese landen moeten even wel beschikken over een sterke landenploeg om de interesse aan te wakkeren. Neen, dr. Wilfried Gerhardt is niet pessimistisch ge stemd. Hij heeft een rotsvast vertrouwen in de toe komst van het Duitse voetbal. „Zeker," zo gaat hij ver dei', „de clubs hebben een slecht jaar achter de rug. Maar dat vind ik niet zo erg. De clubbesturen leren nu zakelijker te denken. Dat is reeds goed te merken. Tot voor kort hebben ze vaak op een veel te grote voet geleefd. De schulden die ze hebben, moet men ook niet zo somber zien. Daar staan clubbezittingen tegenover. Het is verder bij ons ook niet zo als in Itailië, waar de bond de clubs steunt die in financiële moeilijkheden verkeren. Ook dient,er iets te wprden gedaan aan de verbetering van de toeschouwersaccommodiatie. De grote stadions moeten gemoderniseerd worden. Er moeten meer overdekte tribunes en grotere parkeerplaatsen ko men. Dat is vooral een taak voor de steden, want de meeste bundesligaclubs spelen in gemeentelijke sta dions. Ik geloof dat alleen Kaüsêrslautern en Eintracht Braunschweig in een stadion spelen dat hun eigen dom is. Schalke heeft de accommodatie onlangs aan de gemeente Gelsenkirchen verkocht. Ook met het oog op de wereldkampioenschappen, die we over en kele jaren in Duitsland gaan organiseren, vormt de modernisering van de stadions, een belangrijk punt. We hebben tegen de steden gezegd: willen jullie straks wedstrijden binnen jullie stadsmuren krijgen, zorg dan maar dat de zaak behoorlijk in orde is. Wie het eerst moderniseert, het eerst maalt, is wat dit be treft ons devies. De toeschouwers willen bij zo'n toer nooi voor het wereldkampioenschap heus wel twintig mark betalen, maar zij hebben gelijk wanneer zij er ook een behoorlijk comfort voor eisen." En het aantal bundesligaolubs, is dat niet te hoog? „Inderdaad. Er zijn er nu achttien en dat is teveel. Het ideale getal zou zestien zijn. Maar de clubs wil len er achttien. Zij denken dat een ga-oter aantal wed strijden meer inkomsten brengt. Maar dat is een ver keerde zienswijze. Met achttien olubö krijg je teveel duels die oninteressant zijn. Teveel wedstrijden tus- en olubs uit die middenmoot. Dat gaat weer ten koste van de spanning en ook ten koste van het spelpeil. Ook met het oog op de wedstrijden voor de Europa bekers zou een aantal van zestien clubs beter zijn." Met dit probleem zit de Duitse voetbalbond dan in hetzelfde sohip als de K.N.V.B. Niet echter wat d» hoogte van de transfersommen betreft. „Neen, de transferbedragen zijn bij ons niet zo hoog als in Nederland,' is het antwoord van dr. Gerhardt op onze vraag. „De grens van de bedragen ligt in Duitsland bij honderdduizend mark. Wil een vereni ging meer geven, dan is daarvoor speciale toestem ming van de bond nodig. De hoogste transfersom, die we tot nu toe hebben gehad, was 175.000 mark. Dat betaalde München '68 aan Frankfurt voor Lutz. Een jaar latei- was hij weer terug bij Frankfurt. Het maandsalaris van een speler mag niet hoger zyn dan twaalfhonderd mark. Wil een club meer geven, dan is weer toestemming van de bond vereist. In gewone competitiewedstrijdjen mag verder geen hoger be drag dan 250 mark aan premie worden uitgekeerd." De weg naar de stadions ligt voor de Duitse voetbal lers dus niet geplaveid met een dikke laag bankbiljet ten. zoals in sommige andere Europese landen. Van de 386 profs, die in de ledenlijsten van de achttien bundesligaclubs staan ingeschreven, zijn er dan ook maar bar weinig die voetballende rijk worden. De ani mo voor de sport met het ronde leer is er echter niet minder om. De Duitse voetbalbond telt namelijk niet minder dan 15.786 verenigingen, die 1.740.697 seniores, 409.658 jeugdspelers en 333.670 scholieren op de gras matten brengen. Een totaal van 2.484.025 actieven. Een machtig arsenaal waaruit voldoende „nach- wuchs" komt. En toch is de doorsnee Duitse voetbal liefhebber niet zo uiterst voldaan over het vertoonde spel in de bundesliga. „De Nederlanders die regelma tig naar de Duitse televisie-uitzendingen kijken," zo zeggen zy, „krijgen een verkeerd beeld van het spel peil. In de uitvoerige reportages worden de kijkers al leen getraoteerd op de doelpunten en de beste spelsi tuaties. Neen, het is beslist niet allemaal goud wat er blinkt

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17