Britse tv moet stevig betalen Frans voetbal in het slot Controle Wout Bergers Cijfers Rijke clubs in Engeland subsidiëren de arme Geen subsidies van overheid of industrie Adidas- en Puma- voefbalschoenen BRITSE VOETBALCIJFERS M. de VRIES LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBL/ Lytham St. Annes (GPD) Allan Hardaker, een van de machtigste mannen in het Engselse voetbal, weet vanachter zijn enorme bureau in het hoofdkwartier van de Engelse Lea- que, geen speciale wensen te noemen. De 56-jarige secretaris van de grootste liga van Engelse profclubs is een tevreden man. De zaken gaan in Engeland sportief en zakelijk duidelijk naar wens. Twee jaar geleden werd Engeland wereldkam pioen op eigen bodem, dit seizoen veroverde Manchester Uni ted de Europa Cup, het afgelopen seizoen nam bovendien het aantal toeschouwers dat de wedstrijden in de vier afdelingen van de League bezocht met ruim 1,2 miljoen toe tot in totaal 30.107.298. Anders dan de Football Associa tion in Londen schrijft Allan Hardaker deze stijging slechts zeer ten dele toe aan de sportieve successen van de af gei open jaren. „De FA zou wel willen dat het uit sluitend door het wereldkampioen schap en de Europa Cup kwam." De werkelijke oorzaak is volgens secretaris Hardaker een andere. „De bezoekersaantallen zijn om hoog gegaan sinds wij twee jaar geleden de televisie onder controle hebben." Die controle bestaat uit het verbod aan de BBC en de commerciële televLsieorganisatie ITV voetbalwedstrijden recht streeks uit te zenden. „De BBC zendt zaterdagavond drie kwartier competitievoetbal uit en de ITV zondagsmiddags een hele wed strijd. Dat zijn reportages die door de regionale zenders worden uitge zonden van uitwedstrijden van clubs uit die streek. Dat is een enorme propaganda voor het voet bal. Mensen zien een plaatselijke club een goede uitwedstrijd spelen en nemen zich dan voor de volgen de week de thuiswedstrijd van die club te bezoeken. Een goede recla me voor ons en daarvoor krijgen we nog geld op de koop toe." Grote bedragen De BBC en ITV willen de League voor deze uitzendingen graag ka pitale bedragen geven. Logisch, want de uitzendingen van de BBC worden wekelijks door negenmil joen mensen bekeken. ITV maakte geen cijfers bekend. maar Hardaker schat het aantal kijkers op zondagmiddag op vijf k zes miljoen. Twee jaar geleden inte resseerde alleen de BBC zich voor dit soort achtenaf-verslagen van voetbalwedstrijden. Nu bieden ITV en BBC tegen elkaar op. „Daar door konden wij onze prijzen verho gen. BBC en ITV betalen door hun concurrentie graag." Deze keiharde manier van zaken doen van Hardaker heeft niet de sympathie van de FA, maar dat zal de League-secretaris een zorg zijn. „De FA heeft geen verstand van commercieel voetbal. Voetbal met alle toto's en zaken erom heen is hier een industrie. De FA begrijpt daar niets van. Ze ver kochten de Europa Cup-finale dit jaar voor een miljoen Zwitserse franken, een schijntje voor zo'n wedstrijd. De wereldkampioen schappen werden voor 300.000 pound verkocht. Nou, dat had ik moeten doen. Ik had zoiets voor één wedstrijd gevraagd." Allan Hardaker verwijt de FA niet al- ADVERTENTIE Wereldkampioenen spelen op de beroemde WOUT BERGERS heeft de gehele sortering! Voor al Uw sportspullen Haarlemmerstraat 232 TELEFOON 24681 Rijnsburgerweg 121 TELEFOON' 50007 nodig. Na een proces dat de De League heeft aan de 500.000 League aanhangig maakte moes- pound die dat oplevert ruim vol- ten zij na de oorlog copyright doende om rond te komen, gaan betalen. Hardaker„We hebben meer leen een gebrek aan zakelijk in zicht. Ook de medewerking die de League van de FA krijgt laat te wensen over. Als voorbeeld noemt hjj de overeenkomst, die de FA met de UEFA sloot over tv-uitzen- dingen van internationale wed strijden. Het heeft ons enorm veel moeite gekost daar vanaf te ko men. Nu hebben we de heren in Londen eindelijk overtuigd. Dit jaar wordt de overeenkomst opge zegd. We willen zelf uitmaken wel ke wedstrijden rechtstreeks in En geland worden uitgezonden." Zonderlingen Wat Hardaker betreft geen enkele. „Tv-voetbal direct uitgezonden vermoordt de competitie. Als men eens in de week vanuit zijn luie stoel een wedstrijd kan bijwonen, heeft men zijn portie voetbal vóór die week gehad. Het zijn slechts zonderlingen, die dan een paar da gen later naar een koude, natte tribune trekken. De BBC bood ons elfmiljoen voor dertig rechtstreek se uitzendingen van competitie duels. Ze vonden het idioot toen we zeiden dat het te weinig was De clubs willen het nu eenmaal niet." De League is de spreekbuis van die clubs. Hun eigen organisatie. Uit zijn weelderige kantoor in de badplaats Lytham St. Annes aan de Ierse Zee behartigt de League de belangen van de profclubs. De plaats van het hoofdkantoor is goed gekozen. Het graafschap Lan cashire is het centrum van het En gelse voetbal met steden als Liver pool en Manchester, waar toon aangevende clubs als Manchester United, Europees kampioen. Man chester City, de Engelse kampioen, Liverpool FC en Everton massa's supporters trekken. Hun zoggen zijn de zorgen van de League in tegenstelling tot de FA, die de be- ADVERTENTIE SPORTCOLBERTS Haarlemmerstr. 149 t.o, Janvossensteeg totaal: totaal aantal gem. aantal tot. aantal bezoekers bezoekers wedstrijden 1948/49 41.271.414 20.350 2.028 1965/66 27.206.980 13.416 2.028 1966/67 28.902.596 14.252 2.028 1967/68 30.107.298 14.846 2.028 le divisie: 1948/49 17.914.667 38.626 462 1965/66 12.480.644- 27.014 462 1966/67 14.242.957 30.829 462 1967/68 15.289.410 33.094 462 2e divisie: 1948/49 11.353.237 24.574 462 1965/66 6.914.757 14.967 462 1966/67 7.253.819 15.701 462 1967/68 7.450.410 16.126 462 moeite om het geld weer aan de clubs kwijt te raken, dan om vol doende financiële middelen binnen te krijgen." „Dat heeft de volgen de reden: 42 procent van de winst gaat naar de belasting, met het gevolg da.t de clubs die winst lie ver investeren in spelers, voor wie men in de meeste gevallen teveel betaalt, dan het geld aan de overheid over te dragen. Dat is de oorzaak van de buitensporig hoge transferbedragen „Maar." zegt mr. Thomans de man voor transferzaken in de League, „ook in Engeland zijn be dragen van een half miljoen en hoger uitzonderingen. Negentig procent van alle transfertransac ties gaat het om bedragen onder de honderdduizend gulden." „Een merkwaardige transferregel is dat Engelse voetballers van de ene op de andere dag van club kunnen veranderen. Alleen vanaf 16 maart tot het einde van de competitie ligt dat anders. Dan kunnen zij wel naar een andere club overgaan, maar zy mogen niet voor hun nieuwe club uitkomen, tenzij met speciale toestemming van de League. Thomans: „Deze regeling heeft altijd goed voldaan. Wy zien het nut van gesloten transferperio des met in." De topclubs trekken in En geland bomvolle stadions. De tribunes van Manchester Uni ted waren week in week uit volledig bezet bij thuiswed strijden. Hier George Best in duel met een tegenstander. Achter hem zijn ploeggenoot Bill Dunne. Best het idool van de jeugdige supporters van de United zorgt er ook buiten het seizoen voor do middel van allerlei stunts laai de belangstelling te blijvdanc Vorige maand bracht hy z$ie vakantie door op Mallor^ h< Plotseling vloog hij op een djipp op en neer naar Manchest^ug George Best moest naar d kapper en wilde zijn imaj d niet laten verwoesten door «bel Spaanse barbier. eta] ie &de |ng -ft Ui langen van de profclubs onder gebracht in enkele andere, veel kleinere leagues en de ama teurclubs verdedigen. Geen import De League regelt de transfers en keurt ze goed en zorgt daardoor bijv., dat geen enkele buitenlandse speler in Engeland aan de slag kan. „Import van buitenlanders is nadelig voor de kracht van het na tionale team," luidt de argumenta tie. Andere zaken die uitsluitend de League aangaan is de verdeling van tal van gelden. De bezoeken de club ontvangt voor elke vol wassen toeschouwer één shilling (41 cent) en vier procent van de recette gaat naar de League, die het op die manier binnen geko men bedrag gelijkelijk over alle aangesloten clubs verdeelt. „De rijke clubs subsidiëren de arme," stelt Hardaker dan ook terecht vast. Dat moet ook wel. Overheids- of industriesubsidies kent het En gelse voetbal niet. De clubs be druipen zich zelf, zij het dat de zwakkere de touwtjes aan elkaar knopen door allerlei nevenactivi teiten voor de leden zoals loterijen, bazaars e.d. De begroting van de League wordt bekostigd uit de copyrights van het competitieprogramma. Een klein boekje dat voor het seizoen in een enorme oplaag verspreid wordt. Vooral de commerciële or ganisaties die de voetbaltoto ex ploiteren, hebben het boekje brood- Voor- bekervoetbal is in Frankrijk nog wel belangstel ling, getuige de volle tribunes tijdens de door St. Etienne ge wonnen finale. Frankrijk koestert veel zaken liever dan het voetbal. Louis Deguaugez, coach van het nationale elftal: Het moet héél lang geleden zijn, dat de belangstelling voor voetbal in Frankrijk zo gering was als dit jaar. De situatie is vooral verontrustend omdat maar zeer weinigen zich zorgen maken over de oorzakendie de populariteit van het voetbal zeer ernstig aantasten". Het cijfermateriaal steunt deze verklaring. In het afgelopen sei zoen verkozen opnieuw minder Fransen de zondagmiddag op het voetbalveld door te brengen dan in het seizoen l966-'67, dat al als diep tepunt omschreven stond. In de eerste divisie lag liet bezoekersge middelde by de wedstrijden van de twintig clubs niet hoger dan 8500. Boven de 10.000 reikten al leen St. Etienne (15.500), Marseille (15.000), Bordeaux (13.000) en Nan tes (12.500). Aanzienlijk minder aanloop krijgen evenwel de clubs van de tweede divisie. Het gemid delde daar steekt nog ongunstiger af bü de vergelijkbare Nederland se situatie. Sporadisch slechts ont vangt een Franse profclub die niet lot de eerste divisie behoort, meer dan 4000 toeschouwers. Het gemid delde van het laatste seizoen haal de nauwelijks de 2500. Niettemin: in Frankryk, waar het profvoetbal uit 1933 dateert, is de geringe belangstelling van het voetbalpubliek geen nieuw ver schijnsel. In een land. dat behalve bijna 1000 profvoetballers nog eens 600.000 amateurspelers telt, zijn de voetbalvelden nimmer zo in trek geweest als in Engeland, West- Duitsland of Nederland. De curve van het bezoek vertoont de laatste jaren echter een zo vaste richting naar omlaag, dat ook het Franse voetbal nu zijn verontrusten kent. Een van hen is Francois Thébaud, hoofdredacteur van het voetbal blad Miroir du Football. Thébaud wijst gaarne in volgorde de oorza ken aan, die tezamen aanzien en levenskracht van het al zo geteis terde Franse betaalde voetbal nog verder bedreigen. Thébaud: „Er is het geweld dat op de velden om zich heen grypt, er is de onmacht van de huidige scheidsrechters, er is de formule van de Cup-wedstrij den. die de toeschouwers besteelt, én er is het defensieve spel, dat al maar onaantrekkelijker wordt. Het betonvoetbal werkt het geweld in de hand en doodt het attractieve karakter van de voetbalsport." Al- bert Batteux, trainer van kam pioen St. Etienne, stelt zich op achter die mening: „Als men de huidige ontwikkeling van het voet bal accepteert, aanvaardt men te gelijkertijd iets veel ernstigere: het feit dat de voetbalsport voor het publiek dood zal zijn." Batteux was het afgelopen seizoen Frankryks meest bewonderde trai ner. St. Etienne nam het kam pioenschap van Nantes op zeer imponerende wijze over. Het elftal, waarin Mekoufli een schitterend seizoen beleefde, veroverde na een 2l zege op Bordeaux niet alleen de Franse voetbalbeker, maar fi nishte ook met een geweldige voor sprong in de strijd om de landsti tel. De kracht van St. Etienne ont luisterde in feite het aanzien van de competitie. De nationale coach Duguaugez, die tegelijkertijd de supervisie uitoefent over Sedan, daarover: „De wedstrijden waren eigenlijk al gauw niet interessant meer voor het publiek. Nog voor de helft van het seizoen stond vast dat St. Etienne kampioen zou wor den. Zo'n wetenschap maakt de competitie kapot." Verlamming De aanwezigheid van één supe rieur regerende club verlamt dus ook in Frankrijk het élan van de cr.mpetitie. De ongenaakbare rol die St. Etienne speelde, droeg ze ker bij tot het teruglopen van de recettes. De Franse voetballeiders stellen daarvoor echter in eerste instantie het betonvoetbal aanspra kelijk. Het zeer defensieve spel, dat bijna alle wedstrijden bepaalt, valt zeker niet te rijmen met de wensen van de Franse sportlief hebbers. Het voetbalpubliek, dat ook meer en meer de weg naar de rugbyvelden weet te vinden, raakt bovendien uitgekeken op het vaste patroon dat in alle duels te consta teren valt: de thuisclub valt aan en de bezoekers verschansen zich bonkig voor de eigen goal. Van daar ook almaar minder doelpun ten in het Franse voetbal. Tegen over 4tïï doelpunt per wedstrijd in het eerste prof-seizoen 1933-'34, stond in de laatste competitie het schamele gemiddelde van 2 Ij. De competitie in Frankrijk moet het daarom ook geheel afleg gen tegen de wedstrijden om de beker, die het voetbal na 1 ja nuari geheel beheersen, en waarin de clubs vaak wel gedwongen zijn aanvallende strijdmethoden te han teren. De bekerstrijd in Frankryk ontleent zyn charme ook aan de deelneming van vooraanstaande amateurclubs. Geen wonder in elk geval, dat de wedstrijd die het vo rige seizoen de meeste kijkers in Frankryk trok de bekerfinale was. In het Parijse stadion van Colom- bes waren 45.000 toeschouwers aanwezig, een voor de huidige Franse begrippen bijna astrono misch cijfer. Het getal is overi gens misleidend: de Franse voet balbond FFF had 10.000 entreebe wijzen weggeschonken aan school jongens. De bond maakte eindelijk duidelijk, dat er ook op propagan- dagebied maatregelen moeten worden genomen om het Franse voetbal te redden. De FFF heeft volgens velen de laatste jaren een beleid gevoerd, waarvan het voetbal nauwelijks de vruchten plukte. Oud-international Just Fontaine: „In plaats van al tijd maar geld te vragen aan de televisie, zou het Franse voetbal veel meer gediend zyn met het vragen van televisietijd, waarin echte propaganda kan worden ge maakt voor het voetbal." Revolutie Fontaines naam is in Frankrijk nog altijd zeer bekend. De sport- handeleigenaar uit Toulouse is na het fameuze Franse voetbaljaar 1958 (derde op de wereldkampioen schappen in Zweden) maar zelden op de achtergrond geraakt. Fon taine, die hevig betreurt dat Frankryk internationaal maar wei nig méér kan imponeren dan b.v Nederland, was vorig jaar nog twee maanden coach van de na tionale ploeg. Frankrijk leed in die pericxie in eigen land nederla gen tegen Roemenië en Rusland, waarna Fontaine weer mocht ver trekken. Maar tijdens de .revolu tie" van enkele maanden geled kwam Fontaine geheel in de stijl van die roerige dagen voor het Franse voetbal op. Hy liet zich benoemen tot voorzit ter van het comité, dat het bonds- bureau van de FFF vijf dagen lang bezette. Fontaine, die ook het initiatief nam tot het stichten vay een vereniging van voetbalprofs, over zijn beweegredenen van toen: „De omstandigheden zyn voor de Franse voetballers niet correct. Daarop wilden wij wyzen. De bond doet immers niets voor de clubs en de spelers. Maar desondanks is zy zeer ryk. Alleen al haar gebou wen in Parijs zyn miljoenen waard. Toch wordttoegelaten dat de clubs arm zijn." De bond bleek niettemin in wat Frankrijks slechtst bezochte voet balseizoen werd, bereid tot activi teit. Onder leiding van Jean Sa- douï is een reorganisatiecommis sie aan het werk gegaan om de noden van de clubs te helpen ver- liohten. 'Vast staat al dat het aan tal clubs in de eerste divisie van 20 tot 18 wordt teruggebracht. Sa- doul over de motivering van het door de clubs met instemming be groete besluit: „We mogen niet toestaan dat de clubs failliet gaan. Hun grootste uitgavenpost vormen de meerdaagse reizen, die in Frankrijk nu eenmaal noodzake lijk zijn Twee uitwedstrijden min der scheelt veel geld. De competi tie kan met 18 clubs bovendien in teressanter worden." En financieel aantrekkelijker. In de te lange Franse competitie is het publiek na maait eigenlijk al uitgekeken op de eindeloze wed- strijdenreeks. Een tweede ingreep, die de clubs een prettiger toekomst moet be zorgen, is het plan van Sadoul om na het volgende seizoen een klas se onafhankelijken te creëren. Ter vervanging van de huidige tweede divisie van 20 clubs (Frankrijk kent in totaal 38 profclubs) dan een „open" afdeling, waarin ook plaats ingeruimd dient te worden voor een aantal van de 72 ama teurclubs uit de vijf hoogste dis tricts-klassen. Het plan zal onge twijfeld aangenomen worden. Wat dan in de praktijk zal betekenen dat de niet-eerste divisieclubs geen volledig prof-arsenaal meer behoe ven te financiëren, dat ook de ama teur-deelnemers drie of vier profs zullen opnemen, en dat ter ver dere financiële besparing het land zal worden verdeeld in drie regionale afdelingen van elk 12 clubs. Het zal de clubs niet onwelkom zijn. De Franse profvereniginger kennen veel financiële problemen Veroorzaakt door de hoge kosten van de reizen, het geringe bezoek en de salarissen van de spelers. In de eerste divisie bestaan de clubs voor 90 pet, uit full-profs, in de lan tweede uit 40 pet. En de spelers verdienen zeker in dé^r ste afdeling aanzienlijk me< dan de Nederlandse semi Salarissen van f 60.000 or zyn bepaald geen uitzondering Toch zijn de financiële zorg^ff de Franse clubs maar zelde ter dan die van de Neder^ hetgeen de verenigingen dai ken aan de steun die ovcj j Frankrijk de plaatselijke o^- verleent. Met uitzondering v; rys mag in elke Franse st^et meer dan één profclub spel^ de Fransen achten het overt maal, dat het betaalde voeC het plaatselijke subsidiebelei j. plaats verdient die maar Lg wordt achtergesteld bij h. b.v. de schouwburg ontvangt. Het merkwaardige is dati geldschieters de taak van meenten overnamen, de cli\ c vaak niet konden redden, kendste voorbeelden van cli^ui moesten verdwijnen, omdat yk nanciers met vele tonnen fcn tenslotte wegliepen, zijn club de Paris en Toulouse. I^( cingclub fusioneerde enkelejfo geleden met Sedan en spee^e meer in Parijs. De Franse stad met zyn vier miljoen Lt ners raakte vorig jaar oofo Stade Francais kwijt, dat keerde naar de rijen van d^g, teurs. Eerste-divisievoetbal^si Parijs vorig seizoen terug txfci. overigens alleen in de eige^, delijke buurt populaire, tfcg klasser Red Star de recht^zc Toulouse mocht overnemeW Franse voetbalbond is er h€ gens van overtuigd, dat het profvoetbal niets is zonda goede club in Parijs. Vandaf de pogingen van een aanteL bestuursleden van de Racige en de Stade om het komenfe zoen al met een nieuwe fe,, club te starten van harte V gesteund. Ook de gemeentej|r werkt mee en is bereid tot j>f, financiële steun. De gemeefi deneert vooral dat het Paly Princes gediend is met een bespeler. j. De clubs hoeven overigens aan overwinningspremies uit's ren. De hoge verdiensten vcx^ Franse profs schuilen vooraljjL salarissen. Een overwinning zelden meer dan f 150 op, ei. lykspel wordt meestal gehonP met f 75 en een nederlaag 62 niets op. De Franse motiVj de premies niet zo opschroevt de kans op ruw spel toeneeir clubs zijn ook niet bereid df>E derlandse fout van de waan» hoge transferbedragen te rt Een transfersom van lOO.OOOli den geldt in de Franse verhfc gen al als een zeer stevig b|i ADVERTENTIE LEII HAARLEMMERSTRAAT llij

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 16