Augustus jubelmaand „Trou moet Blij eken' Uw Leidsch Dagblad Vikingschepen eindelijk naar laatste rustplaats 25 king size filters 150 Grootse herdenking Uit jaren 1000-1050 Verheven orgels van Piet van Egme mee op vakantie Feesten in Lisse IN MUSEUM BIJ OSLO: Nederlandse Concert in Noord wijk Binn Amnestie voor Iraakse Koerden smokkelaars blijven nog in hechtenis Improvisatorgeen com/Hi PAGINA 8 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 6 AUGU 6 Als brief verzenden en frankeren met 20 ct. Ons HUISADRES ls: Naam straat .-.>;•:•:•»»» —v. no. woonplaats —w—w— Kwartaal wy hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES 1st doorhalen wat niet van toepassing is. P-a. -- straat plaatsnaam tijdelijke Inhouding, bovenstaand vakantie-adres Met invullen, maar wèl datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt 3 1e dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland en België f1,25 per vakantieperiode. Overige Europese landen f 0,40 per dag. Luchtpost f 0,60 per dag. Voor tijdelijk in te houden kranten wordt bi) restitutie van het te veel be taalde abonnementsgeld f0,50 In mindering gebracht voor administratie- LISSE De oudste Harmo nie van Lisse „Trou moet Blycken" gaat in deze augus tusmaand op feestelijke wijze het 70-jarig bestaan herden ken. Daarvoor is een ere-comité samengesteld waarin de nota belen van Lisse zitting hebben genomen. Daarnaast is een zeer actief werk-comité onder lei ding van de heer A. J. A. L. Bruggemans als voorzitter en de heer L. P. van Dijkhuizen als secretaris, al maanden lang hard aan het werk om dit ju bileum van „Trou moet Blyc ken tot een groots festijn te maken. De actie der voorbereiding is reeds begonnen op 6 april 1968 op het Kas teel Keukenhof. Uitgangspunt is ge weest om tegen de prestatie van de jubilerende vereniging als burgerij een tegenprestatie te leveren. Er is een loterij van grote omvang met als hoofdprijs 'n 'uxe auto, op stapel ge zet; deze loopt al vanaf 6 april j.l. De personenauto heeft een waarde van f 5.500,-. In het kader van de ju bileumviering is er het volgende pro gramma: Pryzen-parade op zaterdag 10 aug. De plaatselijke auto-dealers zullen met hun merken, met muzika le begeleiding van TMB, showen in een optocht door Lisse; op zaterdag 17 augustus wordt een interessante puzzelrit gehouden voor automobilis ten: start half 2 vanaf de Haven; za terdag 24 aug. wordt een groot Na tionaal Drumbandfestival gehouden. Niet minder dan 25 drumbands, tam boers en pijpercorpsen zullen door de straten van Lisse paraderen en op het terrein aan de Haven musiceren voor de jury. Lisse zal dan wel dave ren van de klanken. Het grote slotfeest wordt gehouden op zaterdag 31 augustus op Keuken hof, waar dan op attractieve wijze de trekking avn de grote verloting zal plaatshebben. Als 't avond gewor den is zal op het parkeerterrein van de HOBAHO aan de Schoolstraat een fraaie taptoe gehouden worden. Mèt dit jubMeum en alle activiteiten wil men trachten, mede door de finan- tieële steun van de burgerij, wat meer zomeractiviteiten in Lisse bren gen, waardoor het bollenstreek-cen trum nog aantrekkelijker wordt. kokette zwier van Loeill Stanley vonden wij dus m rug. Trouwens Mende» nates, een aantal poëtisch ten daargelaten, raken u Een heel andere toom men binnen met De Kif sia septimi Toni en metE octavi Toni van de Genfoj ganist Gabriël Verschrs zijn eigentijdse kerkelijkf oudkerkeltfke toonschredec naiever toonspraak, voor een beelden suggerej pen. Die plastisch kleuren tie leidde bij Verschraege k popperigheid. maai- deeltjes zijn ware „schatje* Van Egmonds onvern%£ kwartier durende Improver te berusten op flair en ip biedt een knappe imponekg helaas goedkope, lege shotti maal serieus kunstenaar^- dig. Met open mond lul'ei geloze, de kenner daarei langt doodverveeld naar i De bekroning is altijd ecP geestelijk lied, maar def^ derd eerste maten b11 meestal hoegenaamd ni' maken. Van Egmond is V*3 sator, maar geen compona de scheppende vormen n/^ GPD Vijf echte, onvervalste Vikingschepen worden nu op gesteld in het speciaal voor hen gebouwde museum aan het strand van Roskildefjord. Het absoluut unieke is dat deze sche pen eens écht gevaren hebben, eens écht als oorlogs- of handels schip zijn gebruikt. Bij de tot dusver gevonden Vikingschepen, zowel in Noorwegen, als Engeland of in Denemarken, was dit nooit het geval. Dat waren schepen speciaal gebouwd voor de begrafenis van een vorstmèt de grote kans dat bij belang rijke details de hand gelicht is, voor wat de afwerking betreft. Dat is trouwens duidelijk te zien als men een bezoek brengt aan de mooiste Vikingschepen, die terugge vonden zijn. Deze staan opgesteld in een museum naby Oslo. Het zijn voornamelijk het Oseberg- en het Gokstadschip. Met het Gokstadschip kan men zich wel op de hoge golven Ole Crumlin-Pedersen bezig met de restauratie van een spant van het wrak nr. 1 van een der Vikingschepen. van de Atlantische Oceaan wagen... Maar als men de ranke, maar ove rigens wel mooie vormen van het sierlijke en ornamentrijke Oseberg- schip ziet.nee, liever ni et, als het niet beslist m o étBovendien heeft een getrouwe copie van het Gokstadschip aan het begin van de ze eeuw de reis naar Noord-Amerika gewaagd en is toen goed overgeko men. Maar dat bewees alleen dat het mogelyk wel zou kunnen Als het weer niet al te slecht is! Het was dan ook begrypelyk dat zowel de historici als de scheepsdes- kundigen reikhalzend uitkeken naar een echt Vikingschip. Maar de kans dat er een ooit gevonden zou worden was uiterst klein. Totdat maar liefst vijf echte schepen werden gevonden. Men meende eerst zelfs zes, omdat een schip dat niet minder dan 28 meter lang was. op zyn punt gezet hoger dan een huis van 8 óf 9 ver diepingen in tweeën was gebroken en men het voor twee wrakken aan zag. Alle schepen werden na moeizame bergingsarbeid geborgen, gerepareerd en gerestaureerd en nu is men aan de opbouw van het eerste schip in het nieuwe museum bezig. Zo gauw dit klaar is men legt thans de laatste hand aan het geheel gaat dit nieuwe museum feestelijk open en dan kan het publiek voor het eerst ADVERTENTIE Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie, als U wilt helpen, door: gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit ten minste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Welk een voorname en verheven speelsheid kon de concertgever, na de voorafgegane vermaarde koene Bach-Fantasie, tot gelding brengen in de even vermaarde Bach-Fuga in g, waaraan een voorbeeldige door zichtigheid werd geschonken. Voor Bach-spel is dit Noordwijkse opmer kelijk zuivere en eerlijke orgel uitermate geschikt. Niet minder ook voor een Aria van Loeillet. Met hy- perfyngevoel werden daar de door stromend© versieringen geciseleerd, in zodanige toepassing dat tegelijk de melodische lyn geheel open bleef. Dat het aanvangs-allegro van Handel's orgelconcert op 4/4 in F het gehoor verrukken zou, lga in de orde der verwachtingen. De „koe koek" werd er ingebouwd op een wil- ze, die het banale effect uitsloot en het duetteren tussen koekoek en nachtegaal werd een staaltje van nauwelijks te overtreffen speelmans kunst. Door zyn pittige, elastische ritmiek en zijn verleidelijk registra tie-instinct bleef de voordrachtstove naar onverminderd tovenaar ook in Stanley's populaire Trumpet Volun tary. Mendelsohn's 2de Sonate sloot wat minder goed aan bij een en an der. Willen behagen is geen trek van diens persoonlijkheid en die ietwat een echt Vikingschip bewonderen. Tevens kan men de film zien van de berging, en de opbouw meema ken van de vier andere schepen, waar men dan aan begint. Het eerste schip, dat nu bijna klaar is, is een 18 m lang houten handels schip dat, dat kan niet anders, eens de Atlantische Oceaan heeft bevaren. Het heeft zeer hoge zijkanten, veel hoger dan men ooit dacht dat een Vikingschip zou hebben. Het was ge bouwd volgens een uniek systeem van versterking, zonder dat het ten koste ging van de wendbaarheid van het schip. De plaats waar het museum ligt, is eveneens uniek. Aan de rand van de stad, aan het smalle strand van de fjord, met door de brede vensters van het museum een prachtig uit zicht op het blauwe water. Als men het museum binnenkomt, één enor me zaal, slechts door halfhoge wan den in afdelingen verdeeld, ziet men zó de schepen liggen, als het ware dobberend op het water van de fjord een symbolische plaats, de stad be schermend, afsluitend de fjord, zoals ze eens, vele eeuwen geleden, een laatste keer dienst hebben gedaan. De vijf schepen zijn gebouwd in de jaren 1000 tot 1050. Dat heeft een houtonderzoek bewezen. Een ander onderzoek „vertelde" dat de schepen vóór 1100 tot zinken zijn gebracht. Waarom? Men weet het nog steeds niet. Aan boord is weinig gevonden. Ze zijn grondig leeggehaald voordat er gaten in werden gehakt. In het museum zal verder een serie foto's tentoongesteld worden van de ber ging en de restauratie. Verder zal er een voortreffelijke kleurenfilm ge draaid worden, eventueel met Engels gesproken tekst, waarin de gehele ge schiedenis nog eens visueel wordt verhaald. De andere schepen betreffen een uitermate goedbewaard koopvaardij schip. 13 meter lang, een schamel vaartuig, een soort vissersboot en twee oorlogsschepen. Een van 17 me ter lang, een snelzeilend vaartuig. ADVERTENTIE) Nieuwe GladstoneMile heeft meer: A ADVERTENTIE gemaakt uit de planken van een ou der schip een tweedehands dus en een kostelijk oorlogsvaartuig van 28 m lengte, met een drakekop aan de voorsteven. BAGDAD (AFP) Radio-Bagdad heeft een algemene amnestie voor alle Koerden bekendgemaakt. De nieuwe „revolutionaire raad" heeft medegedeeld, dat krachtens de op 29 juni 1966 gesloten overeenkomst met vertegenwoordigers van de Koer den, amnestie wordt verleend voor alle civiele en militaire delicten, „die bedreven zijn in samenhang met de gebeurtenissen in het noorden". In dezelfde verklaring wordt zonder on derscheid amnestio verleend aan alle leden van de Iraakse strijdkrachten, die naar het leger van de opstan dige Koerden zijn overgelopen. Zij worden in hun vroegere rang her steld. Driehonderd politieke gevangenen zijn onmiddellijk vrijgelaten. KOPENHAGEN (AP) De zes Nederlandse vrachtwagenchauffeurs, die vrijdag in Kopenhagen werden gearresteerd, omdat zij hun vracht wagens hadden gebruikt om drank en sigaretten te smokkelen, zullen tot 13 augustus in hechtenis blijven, zo heeft de Kopenhaagse politie meegedeeld. Dan zal een rechter be slissen of zij op borgtocht zullen worden vrijgelaten Behalve de zes Nederlanders, wor den ook drie Denen vastgehouden. De Nederlanders hebben niet bekend, maar één van de Denen heeft toege geven dat hy de sigaretten, die door de Nederlandse vrachtwagens wer den aangevoerd, in ontvangst nam. De politie wil geen verdere bijzon derheden bekend maken, maar heeft al eerder gezegd dat er meer arres taties verricht zullen worden. m De Grote Kerk van Noordwljk Binnen was volgestrc^j het concert, dat Piet van Egmond in opdracht van de;" Orgelcentrum verzorgde. „Verzorgd": dat is een sief bij deze organist. Als van Egmond zich met heel z'n pd» heid achter iets stelt, menigmaal het geval en al&e hem naar de zin is, dan treedt een verzorging van zijn*1 manummen te voorschijn, die fenomenaal heten mod

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 8