sl\<>\ ZEKER VAN KANDIDATUUR? Noodtoestand in Baskenland Woningnood neemt af Jordanië wil VN- tuchtiging Israel orbraak Rockefeller zal wel niet lukken JAM SESSION Van Maslrii't '7*7- 1 tijdelijk voorzitter van .11.1 ITERBERICHT ?Skn: Buiig H eer Israëlische actie op Jordanns grondgebied Bij schietpartij in Los Angeles 3 burgers gedood Gevechten in Saigons omgeving Geen verhoging van de staalprijs Administrateur verduisterde 127.000 gulden ©uc/ Qlieuwo gericht 1 maart 1860 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1968 No. 32553 „EIDSCH DAGBLAD ear: E. A E. vaa Dlshoeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) MIAMI BEACH (GPD) Alle gegevens die op dit ogenblik beschikbaar zijn in Miami Beach wijzen erop dat aan de ver kiezing woensdagavond van Richard Nixon als de Republi keinse kandidaat voor het presidentschap niet meer getwijfeld kan worden. Ook wanneer de voormalige vice-president in de eerste stemronde het vereiste aantal stemmen niet behaalt, is het onwaarschijnlijk dat zijn aanhangers onder de afgevaardig den in de tweede ronde zullen overlopen naar gouverneur Rockefeller. Rockefellers strategie is er van de en wat stuurse image van Nixon meet af aan vanuit gegaan dat de j zelf. gouverneur van New York Nixon al- j leen zou kunnen verslaan, wanneer Pnnilï JiritPit diens benoeming tot en met de twee- r HCll de of derde stemronde geblokkeerd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het dage lijks bestuur van de Christelijk-His- torische Unie wil dat. de heer C. J. van Mastrigt, oud-voorzitter van het C.N.V.. waarnemend voorzitter van de party wordt. De heer Van Mastrigt zou de func tie moeten overnemen van drs. A. D W. Tilanus. die zyn handen vol heeft i aan het waarnemend fractie-voorzit terschap. I Op de eerstvolgende vergadering van het hoofdbestuur, die op 5 ok tober zal worden gehouden, zal over het voorstel van het dagelijks be stuur worden beslist- De heer Van Mastrigt is de tweede voorzitter van de Unie. Het '-<oofdbestuur zal waar schijnlijk tegelijkertijd zijn fractie voorzitter Mellema vanwege de ge ruchtmakende aanrijding en de daarop volgende veroordeling, voor een jaar vervangen door drs Tila nus. Voorzitter Tilanus heeft op de al gemene vergadering van de CHU in Groningen beloofd, dat dit zou ge beuren. toe SfrJ HAAG (ANP) Op 1 april van dit jaar stonden in ons f 59.496 woningen leeg. Van dit aantal waren 12.789 wonin- Miedet meer geschikt voor bewoning, zodat de werkelijke wo- ruim 46.000 bedroeg. Dit is 1,3 procent van de wo- 'oorrraad. Van deze reserve waren ruim 8.000 woningen nimmer bewoond geweest. zou kunnen worden. Volgens de ex perts zit die kans er niet meer in. Met het wegvallen van de spanning die het gevolg zou zyn geweest van even grote kansen voor de twee be langrijkste mededingers, heeft het partycongres het karakter gekregen van een verplicht ritueel dat nu een maal gevolgd moet worden omdat de spelregels dat eisen. Vice-president De enige opwinding die nog te ver wachten is. concentreert zich op de keuze van de kandidaat voor het vi- ce-presidentschap. Nixon heeft vol gens de berichten het voornemen een lyst van tien mogelyke kandidaten voor te leggen aan het congres. Op deze lijst zullen vermoedelijk de na men voorkomen van de jonge sena tor Percy van Illinois en van gou verneur Hatfield van Oregon, die als de belangrijkste kanshebbers /oor het vice-presidentschap worden be schouwd. Percy, die nog voor zijn dertigste Jaar president-directeur was van net grote Bell and Howell bedrijf dat o.a. filmcamera's produceert, heeft echter zijn steun gegeven aan gou verneur Rockefeller. Maar in de Amerikaanse partijpolitiek betekent dat geenszins dat hij zijn beschik baarheid voor vice-presidentschap naast de conservatievere Nixon daar mee introk. Bekend is dat Nixon senator Percy graag de kandidatuur voor het vice- presidentschap zou zien krijgen. Per cy is gematigd leberaal e neen over redende persoonlijkheid die veel zou kunnen bijdragen tot de behouden- Blijkt uit cijfers van het Cen- ireau voor de Statistiek, gemeenten met minder dan staflwoners is een woningreserve procent voldoende Uit de cij- gebleken dat in meer dan de jig.'an deze kleine gemeenten de [g Reserve voldoende is: hier dus geen woningnood meer de helft van alle gemeenten- voldoende woningen aan we het CBS berekend. De 1 gemeenten (boven 50.000 inw.) voor het overgrote deel nog bc Ree Rc TMI verwacht van heden- morgenavond: zwaar bewolkt en top regen of enkele buien daar met onweer. In matige noordoos- ,ai.wind, elders zwakke verander- is ind en ongeveer dezelfde tem- naien als vandaag. (Opgemaakt uur) SalTRAND VERWACHTING byiPg met enkele onweersbuien -Nt in de late middag of avond 3 nog wel een buienk^ns maar Hfclaringen. Wat minder druk- Iets koelere zeewind, ^"fatuur 20 tot 22 graden, zee- 'T',8 graden. 'OOUitzichtenKleine verstoring ;D ikele buien, maar tendens en ;D atuur blijven zomers met pe- ,D van goed strandweer. ;d u 05.11 uur: onder: 20.19 uur yïp: 20 29 uur: ondPf 02 01 uur. in Katwijk: 1.50 en 14.25 trater: 10 09 en 22.38. immer bestaat alt 12 pagina's i niet over een voldoende woningreser ve (boven 2 procent) te beschikken. In Zeeland en in de drie noordelijke provincies bedraagt de woningreser ve in meer dan de helft van het aan tal g-emeenten 1.5 proeent of meer. Ook in het westen (Noord- en Zuid- Holland en Utrecht) is het relatieve aantal gemeenten met een woningre serve van 1.5 proeent of meer al zeer hoog. namelijk 40 proeent. Het oosten en zuiden vertonen in dit opzicht een mVider gunstig beeld. Het totale aantal leegstaande wo ningen is ten opzichte van 1 april 1967 met bijna 3.500 toegenomen en de werkelijke woningreserve met ruim 2.500 Deze stijging is minder sterk dan die van vóór april '67, als gevolg van een daling in het aantal leegstaande nieuwe woningen. Op 1 april 1967 stonden 19.002 wo ningen korter dan vier maanden leeg. een jaar later bedroeg dit aantal 20.832 woningen Voor de leegstand van 4 maanden of langer bedroegen deze aantallen resp. 15.123 <l-4-'67) en 17.717 woningen (l-4-'68). Voor de nog nimmer bewoond geweest zijnde woningen blijkt, dat de leeestind kor ter dan 10 maanden aanzienlijk is af genomen. De leegstand van tien maanden of langer bedroeg voor de leegstaande nieuwe woningen op 1 april 1968 2.189 tegen 1.454 op 1 april 1967. Bij het onderzoek zijn ook gegevens beschikbaar gekomen over de twee de woningen. Op 1 april 1968 bedroeg dit aantal in Nederland 5.648 Ten op zichte van 1 april 1967 betekent dit een stijging met ruim 18 pet. Hoe wel in alle landsdelen 't aantal twee de woningen is gestegen, is de sterke styging voor 't overgrote deel het ge volg van een toeneming van het aan tal tweede woningen met 25 procent in het noorden en zuidwesten des lands. MADRID (Reuter) De Spaanse regering heeft de uitzonderingstoe stand afgekondigd voor de noordelij- ke provincie Guipuzcoa in Basken land. Deze maatregel die voor drie maanden geldt, is genomen naar aanleiding van een toenemend aan tal gewelddaden, die de autoriteiten toeschrijven aan Baskisehe nationa- j listen. Volgens een in Madrid uitgevaar- jdigd decreet mogen de autoriteiten I var de betrokken provincie zonder j bevel tot huiszoeking woningen be treden en doorzoeken en inwoners naar andere delen van Spanje ..ver bannen" Voorts mogen verdachte oprsonen voor onbepaalde tijd zonder vorm van proces worden vastgehou den De toestand in Baskenland is ge spannen sinds in juni bij San Se bastian een lid van de Baskisehe on dergrondse organisatie „Eta" een po litieman doodschoot. Leden van deze beweging, die ijvert voor een onaf hankelijke Baskisehe staat, hebben bankovervallen gepleegd, helse ma chines geplaatst in auto's en afgele« gen politieposten overvallen. Vrijdag jl. werd in Irun het provinciale hoofd van de veiligheidspolitie in zijn woning doodgeschoten. San Sebastian is de hoofdplaats van Guipuzcoa. In maart 1967 werd voor drie maanden de uitzonderings toestand afgekondigd voor de aan grenzende Baskisehe provincie Biscaje. waar toen grote onrust was onder de industrie-arbeiders die sta kingen hielden. Vóór de Spaanse burgeroorlog hadden de Basken in Spanje een ze kere mate van zelfbestuur, maar daar werd door Franco een einde ann gemaakt. De Basken die ook in zuidwest-Frankrijk wonen, hebben een eigen taal. Hun openlijk verzet tegen het huidige bewind in Madrid dateert van ongeveer vier jaar gele den. In januari 1965 werden 19 Bas ken veroordeeld wegens het lidmaat schap van een verboden organisatie en het voeren van onwettige propa ganda. Ondanks de schijnbare onvermij delijkheid van Nixons succes op het congres, blijft het opmerkelijk dat er in Miami Beach meer te merken is van enthousiasme voor Rockefeller dan voor Nixon. Nixons aankomst gisteravond in het Hilton Plaza hotel, waar hij en zijn staf drie verdiepingen hebben gehuurd (zyn privé-suite kost alleen al 360 dollar per dag), was bijvoor beeld veel minder spectaculair-ru- moerig dan die van Rockefeller. Mia mi Beach is weliswaar volgepakt en gehangen met Nixon-affiches. span- j doeken en plakplaatjes, maar de jongeren die in de avond in auto's de eivolle hoofdverkeersweg afrijden proberen Rocky" en geen ..Nixon" plakkaten aan de man te brengen aan mede-automobilisten. Wanneer Rockefeller woensdagavond op het concres voorgedragen wordt als me dedinger naar het Republikeinse pre sidentschap, zal de enorme zaal die plaats biedt aan 20.000 gasten dan ook ongetwijfeld een bijvals-demon- stratie beleven die alle andere kan overtreffen. Vervolg op pagina 2 NEW YORK (Reuter, DPA, AP) Jordanië heeft gisteren in de Veiligheidsraad verzocht sancties tegen Israël voor te schrijven wegens de „voortdu rende agressie" van dat land. Ook de Sowjet-Unie drong op LOS ANGELES (Reuter) Drie burgers zijn gedood en twee politie mannen ernstig gewond bij een schietpartij in een wijk van Los An geles waar hoofdzakelijk negers wo nen. Volgens de politie werden twee po litiemannen beschoten toen zij voor een routineonderzoek. een auto aan hielden met vier inzittenden. Drie in zittenden van de auto werden gedood toen een van de gewonde agenten zijn revolver leegschoot op de auto. De politie zoekt naar de vierde man. die wist te ontsnappen. SAIGON (Reuter) De Vietcong heeft gisteravond de militaire sector var. Binh Tsjanh. op vijftien kilome ter van het centrum van Saigon, met mortiergranaten beschoten. Ook Tsiau Doe op 170 kilometer ten zuid westen van de Zuid Vietnamese hoofd stad er Vinh Ha in het noorden van het land werden onder vuur geno men Bij een gevecht op 20 kilometer ten zuiden van Saigon doodden Ame rikaanse infanteristen 52 Vietcong- stryders. Twee Amerikanen sneuvel- HEDENAVOND unieke den en tien werden gewond. In rust gebieden ten westen van Saigon ver nietigde Zuid-Vietnamese militie 100 sampans, aldus Amerikaanse en Zuidvietnamese mededelingen. Kolonel Tran Van hai, directeur- generaal van politie, heeft bekend gemaakt dat 570 politiemannen zijn ontslagen wegens afwezigheid zonder' toestemming. De periode waarin de! ontslagen zijn gevallen, is niet be- I kendgemaakit. Prins Maurits in een reiswieg, Prins maakt een tweedaags tripje gedragen door zijn moeder, Prin- mee aan boord van de Piet Hein ses Margriet, en haar vriendin, over het IJsselmeer naar Medem- mevrouw Bierman. De kleineblik. strafmaatregelen aan. Israël beschuldigde Jordanië ervan terreurdaden van Arabische guerrillastrijders aan te moe digen. Zowel Amerika als Engeland oefenden kritiek op beide partijen uit. Een beslissing over het Jordaan se verzoek werd gisteren nog niet door de Veiligheidsraad genomen. Vandaag worden de debatten voort gezet. Waarnemers by de Verenigde Naties zijn van mening dat de Vei ligheidsraad niet verder zal gaan dan Israël te berispen voor de aan val op zondag tegen twee Arabische guerrillacentra op Jordaans grond gebied. De Palestijnse Nationale Bevrij dingsbeweging „El Fatah" heeft Is raël van het gebruik van gifgas, na palm bij deze aanval beschuldigd. Onder diegenen die gisteren gewond raakten by de Israëlische aanval be vond zich 'n broer van de kroonprins van Koeweit. De prins. Al-Ahmed al- Sabbah. zou slechts lichte verwon dingen opgelopen hebben. Volgens de laatste bekendmaking in Amman zyn bij de Israëlische aanval 28 per sonen gedood en 82 personen ge wond. ADVERTENTIE aan de Kagerplassen Café Rest. KOMPAS, Kaagdorp. mm.v. Dave Pike vibrafoon, Mat Metthews accordeon, Victor Kahatoe. bas. Paul Ruys, orgel. Peter Iepman. drum, Richard Boele, trombone, Frans v. Bergen, viool en anderen. In Amerika WASHINGTON (Reuter) Dc „Republic Steel Corporation" heeft gisteren bekendgemaakt de prijs van staal voor munitie en voor de fabri cage van prikkeldraad voor militai re doeleinden niet te zullen verho gen. Vorige week kondigde de maat schappij prijsverhogingen aan. De bekendmaking wordt gezien als een overwinning voor president Johnson in zijn strijd tegen de ver hogingen van de staalprijzen. GOUDA (GPD) De politie heeft een 39-jarige Goudse administrateur gearresteerd, die wordt verdacht van verduistering van een bedrag van 127.000 gulden ten nadele van een klein Amsterdams constructiebedrijf, waarvoor hij de boeken bijhield. Het giro-adres van dit bedrijf was tevens het zijne, waardoor hij kon manipu leren met af- en bijschrijvingen. Als de nood aan de man was. dempte hy het ene gat met het andere. Van het geld is niets over. Het is opge gaan aan een goed leven van de man met vrouw en vier kinderen. Israëlische troepen zijn vannacht ten zuiden van de Dode Zee weer Jordaans gebied binnengegaan, waar zij, op enkele kilometers van de Israëlisch-Jordaanse grens, strijd geleverd hebben met „een groep ter roristen en Arabische saboteurs, die in Israël waren binnengedrongen en die zij achtervolgden". Dit heeft een Israëlische militaire woordvoerder bekendgemaakt. Volgens de Israëlische lezing zijn vijf saboteurs gedood en zijn twee gewonden gevangen genomen. Ook by Deboesia in het Golan-gebergte heeft vannacht een schermutseling tussen Israëlische en Jordaanse een heden plaatsgehad die twee uur heeft geduurd. Volgens een Israëli sche woordvoerder openden de Jor- daniërs met geschut en automatische wapens het vuur. Aan Israëlische zijde werden geen verliezen geleden. Egypte wil van Alexandrië aan de Middellandse Zee een 330 kilometer lange buisleiding naar de Golf van Suez aanleggen, waardoor jaarlijks ongeveer 50 miljoen ton ruwe olie kan worden getransporteerd. Iemand van de Britse onderneming die Egyp te bij de voorbereiding helpt, heeft in Cairo meegedeeld dat de leiding ongeveer 350 miljoen gulden zal kos ten. Zoals bekend, is Israël bezig .een buisleiding aan te leggen van de Golf van Akaba naar Asjdoth aan de Middellandse Zee. ADVERTENTIE morgen voordeel div. room bot e r koe kjes ISO gram van 119 voor 10S Uit het Leidsch Dagblad van 5 Aug. 1868: Naar men meldt, zijn de heeren L. C. E. E. Fock, me- dicinae doctor, en Manuel Wolff Mzn, schorsmolenaar en koopman, beiden te Amersfoort, werkzaam tot oprichting eener maatschap- py van zijdeteelt in Neder land, te vestigen aldaar. In de correctioneels zit ting der Rechtbank te Leiden zijn veroordeeld: J. J. P., P. L. v. A. en J. S. allen te Leiden, wegens diefstal, tot gevangenisstra) de le tot eene van 3 jaar. de 2de vrij gesproken en de 3e tot eene van 1 maand.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1