OVERLEG IN TSIERNA IN KRITIEK STADIUM V' Veertig miljoen voor aanvullende werken Paus doet beroep op echtparen JAMIN Russen zoeken zwakke plek in Tsjechische gelederen Pil is „verminking volgens Vaticaan (Sud Qïteuwo Bezoek Tito uitgesteld Tito Swoboda WFERBERtCHT TOENEMENDE ONWEERSKANSEN Weg lopen Reactie op kritiek Bestrijd ing i verkloosheid Gallup- opiniepeiling Nixon heeft voorsprong op andere kandidaten WEZEN EINDELIJ! „THUIS" MEER TROEPEN NAAR BORNEO Verschuivingen in inkomensverdeling Bouwwerken Jpgericlit 1 maart 1860 LEIDSCH WOENSDAG 31 JULI 1968 No. 32548 -Jr'JT-y.pw - DAGBLAD Urecteur: E. A E. van Dlshoeck loofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 PRAAG (Reuter, GPD, AP, AFP) Vandaag zullen de Rus ken in Tsierna aan de Tisa een beslissende poging doen om een fvig in de Tsjechische gelederen te drijven. De Tsjechische de legatie had, zo werd in welingelichte kringen in Praag verno- Jnen, het gesprek met de Russen gisteren al willen beëindigen. ^^)eze stonden er echter op dat elk van de elf leden van het Tsjechische partijpresidium afzonderlijk zijn standpunt uiteen ou zetten. Hetgeen de Russische delegatie de kans zou geven iran eventuele meningsverschillen in de Tsjechische gelederen gebruik te maken. In Praag acht men echter de kans gering lat de Russen hierin slagen. Tsjechische hoofdstad verluidt, heeft de Tsjechische president Swoboda als eerste een uiteenzetting gegeven en wel hij is tenslotte generaal over het brandende vraagsiuk van de legering van Russische troepen aan de Tsjechische westgrenzeu en over de verhouding tot de landen van het Oost-blok. De besprekingen in Tsierna wor- len overschaduwd door berichten >ver steeds groter wordende Russi- che troepenmanoeuvres, niet alleen n West-Rusland. Ook in Oost-Duitsland. Polen en de Jekraine zijn nu omvangrijke oefe- lingen aan de gang. Tsjecho-Slowa- ije wordt omringd door een ring van trydkrachten van het Warschau 'act die in de hoogste staat van pa- aatheid zyn De Russische minis- ;er van Defensie, maarschalk Gretsj- co die persoonlijk de oefeningen leidt, leeft besprekingen gevoerd met an- lere bevelhebbers van het Warschau 'act. Er zyn ook nog altyd Russl- i »che troepen in Tsjecho-Slowakije. folgens het blad ..Pratse" heeft het ommando van de Russen kwartier :emaakt in het noorden van Slowa- ye. Tsjecho-Slowakije wordt in feite belegerd. In Oost-Duitsland staan 175.000 man Russische en 90.000 Oostduitse militairen, in Polen 35.000 Russische en 150.000 Poolse mili- airen, in Hongarije 30.000 Russische en 75.000 Hongaarse militairen, ter wijl ongeveer 6.000 Russische mili tairen op Tsjecholowaaks grondge bied zijn. pi v Pl Het bezoek dat president Tito van daag aan Praag zou brengen, is naar verluidt dejr het voortduren van de icsprekingen in Tsierna uitgesteld :n voor alsnog een onbekend aantal lagen verschoven. Voorlopig houdt Praag vast aan vrijdag voor de tomst van de Roemeense partijlei der Ceaoesescoe. Maar het wordt nogelijk geacht dat zijn reis naar 'raag eveneens enkele dagen wordt litgesteld teneinde maarschalk Tito als eerste van Tsjecho-Slowakyes ehaarse vrienden te kunnen ont vangen. Over het verloop van de bespre kingen In Tsierna is in Praag zeer ireinig bekend. Naar in de ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 Het KLNMJ verwacht van heden- tot morgenavonc' Warm weer met veranderlijke bewolking en plaatse lijk eer regen- ot onweersbui Zwak ke tot matige wind, aanvankelijk oostelijk Is ter u:t uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt om 11.40 uur) STRANDVERW ACHTING Zomers strandweer met in de middag wat grotert kans op onweer Matige zuidoosten wind Ln de mid dag ongeveer 25 graden, zeewater 18 graden Vooruitzichten: De eerste dagen van augustus hebben een zomerse temperatuur Het weer is echter on- 0stabieler en er is een kans op on weer. 1 augustus Zon op: 5.02 uur; onder: 20.30 uur. Maan op: 13.37 uur: onder 22.53 uur. Hoogwater te Katwijk om 7.35 en 20.00 uur, laagwatter om 3.27 en rhl 15.41 uur Dit tmmemr bestaat uit 18 pagina's Uit partijkringen valt immers te vernemen dat de secretaris van de Tsjechische communistische partij van het centrale comité in een voor- ber -hngsvergadering opdracht heeft gekregen om weg te lopen, wanneer de socialistische broeders van al te radicale verlangens zou den blijk geven. Doebtsek zou wel tot overleg mo gen komen over een lange lijst van min of meer ondergeschikte bijver- 1 sehynselen der politiek-reformatori- sche arbeid in zijn land. Wat de hoofdzaken betreft kan hij echter geen stap afwijken van het door hem zelf uiteraard geëffende pad, dat het centrale comité wil volgen. De Russen daarentegen beschik ken niet over een formele machti ging van hun centraal comité. Slechts het polit. bureau heeft een aantal voorbesprekingen aan de affaire Tsje cho-Slowakije gewijd waarin niet alleen de eigen overtuiging omtrent de verderfelijke Tsjechische activi teiten, doch ook pure angst van de bondgenoten Polen en Oost-Duitsland voor dergelijke verschijnselen in eigen land een rol heeft gespeeld. Wanneer Doebtsek inderdaad, naar politieke zegslieden beweren, zo na drukkelijk aan het standpunt gebon den is als hij het Tsjechische volk in een serie televisietoespraken heeft beloofd dan is een compromis uitge sloten. De toegeeflijkheid immers zou dan van Russische zijde moeten ko men. Bij alle militair gemanoeuvreer langs de Tsjechische grenzen schijnt by de Russen toch heel sterk de overtuiging te leven dat elk ingrijpen van gewelddadige aard, ieder gebruik maken van macht, hetzij economisch, hetzij militair, zich op den duur te gen de Sowjet-Unie zelf zal keren. Meer en meer begint daarom de mening veld te ruimen dat deze ene bespreking gevolgd zal worden door nieuw beraad met de Russen Doeb tsek zal dan wellicht nog sterker staan, al was het alleen maai omdat het komende partycongres zijn steun binnen de party zal verruimen. 55 VATICAANSTAD. (AP) Het Vaticaan heeft gisteren gereageerd op de toenemende kritiek in de gehele wereld op het pauselijk verbod van de pil. Het Vaticaan noemde het ge bruik van voorbehoedsmiddelen „een mentale, morele en lichamelijke ver minking". In de Osservatore Rommano werd er de nadruk op gelegd dat de en- cylcliek niet gericht is tegen ge boorteregeling. „De encycliek heeft wel degelijk oog voor de ernstige ge volgen die een ongeremde bevolkings aanwas kan hebben en hij ver waarloost de ernstige en pynlyke problemen niet die in een familie kunnen ontstaan", zo meldde de krant in een hoofdartikel. „Maar de encycliek staat geen eg- boor teregel ing toe door kunstmatige middelen, die de mensen zouden vrij stellen van een verantwoordelijk ge bruik van hun mogelijkheden en hen zou kunnen brengen tot een verkeerd gebruik van hun vrijheid", zo werd daar aan toegevoegd. Autoriteiten in het Vaticaan be richtten dat de paus honderden te legrammen had ontvangen van par ticulieren en episcopale conferenties, waarin dank werd uitgesproken voor de encycliek. Paus Paulus heeft zelf nog niets gezegd over deze zaak. maar men verwacht dat de 70-jarige paus woensdag by zyn audiëntie over d« encycliek zal spreken. Volgens een woordvoerder van he* Vaticaan lag de encycliek al vier maanden klaar, maar heeft de paur er op het laatste moment nog ver anderingen in aan gebracht. Beeld van de besprekingen tus- I qatie. Tweed" van rechts partij - sen Tsjecho-Slowakije en Rus- leider Doebtsek, naast hem Ur>ir* land. Rechts de Tsjechische dele-president Swoboda. DEN HAAG (GPD) Ter bestrijding van de werkloosheid in de gebieden met een relatief groot aantal werklozen heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een extra aanvullend werkgelegenheidsprogramma goedgekeurd, dat rond 78.000 manweken werkgelegenheid zal bieden. De totale kosten van de in dit pro gramma opgenomen werken bedra gen f75.000.000, waarin een werkge legenheidssubsidie van f 40.000.000 zal worden verleend. Dit programma is aangekondigd in de op 20 mei jl. aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal aangeboden nota inzake het te voeren loon- en werkgelegenheidsbe leid. Het is één van de verdere maat regelen tot bestrijding van de huidi ge structurele werkloosheid waartoe de regering heeft besloten. het een relatief groot aantal werken die in het bijzonder geschikt zyn voor oudere werkloze werkne mers. die op grondwerk zyn aange wezen. De in het programma opgenomen moeten zijn aangevangen, omdat te- tegen die t ijd de w erkloosheid on der invloed van het seizoen zal op lopen. Overzicht van het extra werkgele genheidsprogramma per provincie: Groningen totale kosten 9.6 miljoen, subsidie 5.7 miljoen, Friesland 9.4 min., subsidie 5.2 min., Drente 12.1 min., subsidie 6.6 min Overijssel 10.2 min., subsidie 5.2 min., Gelder land 6 min., subsidie 1.6 min., Noord- Brabant 16.4 min., subsidie 8.5 min.. werken zullen vóór 1 november a.s. Limburg 11.2 min., subsidie 7 min. WASHINGTON (AFP) De jongste opiniepeiling van het Gallupinsti- tuut heeft Richard Nixon verras send aan het hoofd geplaatst van zowel de Republikeinse als de De mocratische kandidaten voor het Witte Huis. H\j ligt volgens de uitslag van het onderzoek twee procent voor op Humphrey en vijf procent op Mc Carthy, terwijl Rockefeller tegen de twee Democraten afzonderlijk geplaatst op „onbeslist" staat. Nog maar enkele dagen geleden leek het erop, of Nixon gemakkelijk door Humphrey en ook nog door McCar thy verslagen zou kunnen worden, en Rockefeller tegen hem meer kans zou maken. Rockefellers hoop, dat de opiniepei lingen hem belangrijk voordeell op leveren in de strijd om de Repu blikeinse presidentskandidaituur, zal door deze uitslag wel vermin derd zijn. Volgens een eveneens vandaag gepubliceerde raming krijgt Nixon op de volgende week beginnende Republikeinse conventie by de eerste stemming 542 stemmen (125 minder dan de vereiste meer derheid van 667) tegen Rockefeller 202. In 't kamp van de Newyorkse gouverneur wordt gevreesd. dat een aantal neutralen zich door de jongste opiniepeiling zal laten be ïnvloeden en op Nixon zal stem men. waardoor een kans op herstel van Rockefelller uitgesloten is. CASTEL GANDOLFO (AP) Paus Paulus, op wiens stand punt inzake geboortebeperking in de hele wereld kritiek wordt geleverd, heeft vandaag een beroep gedaan op rooms-katho- lieke echtparen zijn verbod van voorbehoedmiddelen te begrijpen en te aanvaarden. De 70-jarige Paus heeft ver klaard. dat hij wist dat zijn be slissing miljoenen pijn en moei lijkheden zou berokkenen. De korte verklaring werd ln ver schillende talen uitgegeven. In de Franse tekst bevestigde de Paus da* zyn beslissing inzake geboortebe perking de ernstigste i6 in zyn be stuur van vijf jaar. „Nooit, zoals in dit geval, hebben wy zo sterk het gewicht van plicht gevoeld in dienst van de gehele mens heid. Wij willen hopen dat allen, te weten de gehuwde christenen, zelf» als zij het gevoel hebben dat on» woord hard is, zullen begrijpen da* het alleen trouw is aan de gedacht* van Christus. die deze blijkbare strengheid motiveert". DJAKARTA (ANP) De Indone sische strijdkrachten voeren hun acties tegen communistische terro risten m West-Borneo op, zo meldde gisteren het Indonesische persbureaj Antara. Maandag is, ter versterking van de reeds aanwezige veiligheids troepen (5000 man), een extra-in- fanteriebataljon naar het gebied ge stuurd. Communistische Chinezen uit Serawak z\jn in de betrokken provincie geïnfiltreerd, waarop zij in contact kwamen met de veiligheids troepen. Deze Chinezen, die zien guerrillastrijd krachten van het volk van Serawak" noemen en in totaal een macht van 800 man zouden vor men, geven zich over aan roof, plun* dering en moord, aldus Antara. DEN HAAG (ANP) - Het CBS hee't cuter- gepubliceerd over de in korrensverdeiing 1964. De gegevens zyn ontleen"1 aan de loon belast Ine - kaai ten er. ae definitieve aanslagen j ln de inkomstenbelasting. Uit de procentuele cijfers blijkt dat zich in de periode 1962 19<i4 een doide'yke verschuiving in de tnkomensveiueling heeft voorgedaan Zo had in 1962 45 procent van de be'ostlngpi'cntigen een totaal-inko men beneden f 5.ÜÜU, in 1964 is dit pei emagp gedaalo tot 35 procent Het aanta. personen met een inko men tussen f 5.00C en f 10.000 bleef aosomut procentueel - vrijwel con-tant t..w 2.2 miljoen of 42 pro cent Boven i 10 000 inkomen stee" het aanta' van 65O000 tot 1.200 000 of wel van 13 tot 23 procent. U tgaanöe vat iet totale inkomen blijkt dat dit inkomen gemiddeld voor de zelf standi een is toegenomen met f 3.590 (30 procent), gevolgd dooi de werknemers met f 1.440 (2b procent) Onder het algemeen gemid delde van 25 procent liggen de ge pensioneerde? met I 1 090 123 pro cent) en de directeuren van N V s me1 t 1.870 <5 procent), terwijl hei gemiddelde van dt personen zonder beriep met 2 procent of f 80 is ge daald. In het goedgekeurde programma, dat in overleg met de provinciale commissies voor de werkgelegenheid is opgesteld zijn naast door deze commissies voorgedragen werken, werken van verschillende ministeries en rijksdiensten opgenomen Het be vat o.m werken ter verbetering van dc infrastructuur, werken van de cultuurtechnische dienst, de Rijks waterstaat. het Staatsbosbeheer, re creatie-objecten. restauratiewerken van Monumentenzorg alsmede pro jecten op het gebied van de volks gezondheid en de bouw van sociale werkplaatsen. Bij het opstellen van het pro gramma is uitgegaan van de in de komende wintermaanden te ver wachten werkloosheid. Voorts is zoveel mogelijk rekening gehouden met de beroepsgroepen waarin de meeste werkloosheid voorkomt Zo bestaat in verband met de in de komende maanden te ver wachten toenemende werkloosheid onder bouwvakarbeiders in de ver schillende gebieden het goedgekeurde programma voor ongeveer de helft uit bouwwerken. Verder bevat De drie kinderen Huisman John (18 maandenMary Ann (12) en Caroline (8) die in Australië hun ouders hebben ver loren, zijn gisteren liefderijk op genomen door burgemeester A Aalders en echtgenote in Uitgeest. Dit na een uitspraak van da Haarlemse kantonrechtercon form het advies van de Raad voor de Kinderbescherming. (ADVERTENTIE) morgen voordeel mandarijnzuurtjes 210 gram van 89 voor 79 niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van n 30 Juli 1868 Maandag l.l. was het voor p de leden van het korps on- j derofficieren der d.d. schut- terij alhier een ware feest dag. Te 10 uren in den mor gen arriveerde een extra stoomboot van Dordrecht waarop zich bevond eene corporatie van onderofficie ren en korporaals der d.d. schutterij te Dordrecht, die een bezoek aan hunne wa- penbroeders alhier kwamen brengen. De heer M., te Parijs, ont- ving dezer dagen het volgen de telegram: ..Uwe schoon- moedei plotselinn overleden Als gij deze dépêche tijdig j ontvangt, vertrek per plei- ip ziertrein van negen uren".

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1