Saint-Laurent doet rokken de deur uit Brees tra at vlaggenzee Raadsels rond fabriek Leidse werf bouwt betoimingsvaartuig Proeven in Leids AZ niet transplantaties 'Leidse' propaganda in Hongarije in St. Jansleen Leidenaar met auto uit bocht 100 boete Directie zwijgt. PEPERZAK beheerst '1 vak Kerts, Bisam, Persianer JEUGD- MODELLEN ZOMER- KORTINGEN PEPERZAK beheerst 't vak VIJFENZESTIG JAAR GETROUWD pINSDAG 30 JULI 1908 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Burgerlijke Stand VAN LEIDEN GEBOREN Joh arknes Hendrikus Jacobus, z, v. J. H. Vink en N. de Jong; Angellka. d. v. J. Fuchs en A. Sira; Erika Marieke, d. v. C. A. de Jong en E. G. J. Schone- feld; Hendrlka. d v. J. J. Slijkhuis en! J. de Mooy; Catharina Petronella. d. v. A. Melet en C. P. Bastiaan; Mariene. d. v. J. W. den Eisen en M. Mlczinsky: j I Carola Paula. d. v. P. J. Wijnands ên K. Haze noot; Ramond Daniël, z. v F H. Terwlel en T. C. Schmalgemeijer; 1 Sandra Maria, d. v. J C. Hageman en H. D. Jansen; Ronald us Johannu6 I "Hieodorus. z. v. G M. Verberg en J E. M. van Klink; Erik Felke. z. v. F. de Jonge en M. J. de Rijder; Jean- Paul. z. v P. C W. de Gunst en M. J C Tuythoff: Manon Apolonia Gezl- na Wllhelmlna. d. v. J A M. Vellbrlef en W. van Kins; Wilhelmus Francis-1 cus. z. v. J. L. W. Nleuwenbrug en J. J. .T. Heemskerk: Angelica Maria. d. v J. L. van der Voort en A. J. Kok; Ca roline Cecilia Alexandra Maria. d. v. C. J. van Meurs en P. A. van Velsen; Sylvia, d v. J. J. van Leeuwen en J. C. van Zuilekom; Monique, d. v. J. Franse en S. van der Linden; Edward Anton, z. v. A. T. H. van der Kort en R. M. Kouwenhoven; Robert Hubertus Adam1 Cornells, z. v R. H. Pfjnaker en W. Landsmeer; René Daniël Adrianus. z.' v. W Kramers en A. Meijer; Robert, z. v K. ten Have en G. J. Rlkkerlnk; j Jessica, d. v. E. B. Fonjalont en M. Melnlcoff; Albertus. z. v. A Noort en J.1 C. Strijd; Kees Willem, z v. W. van der Plas en A. van der Wiel. GETROUWD J. J. C. W. Schoenmakers en C. P. J. Hagoort; N. Siebert en B. J. Cork; F A M. Schoone en H. L Tjlong; E. Willemse en A. M. Stouten; G. G Groenewegen en A J. J. M. van der Heiden: J. J. Kultens en A. M Del- naaij: N. F. F. X. 'Neuwahl en V. A. M. Gazzerl. LEIDEN Een groot gedeelte van de Breestraat is vandaag herschapen in één vlaggenzee. Deze kleurrijke vlagversiering is aangebracht door een Breestraat-actie- groep. die wil inhaken op het Rijnsburgse bloemencorso. De bloemenkaravaan trekt zoals bekend zaterdag a.s. van Rijnsburg naar Leiden. Ter gelegenheid van dit cor so wordt tevens een bloemenexpositie gehouden in de Burgerzaal van het Leidse Stadhuis, die van woensdag tot en met zaterdag duurt. Een twintigtal Nederlandse bloemsierkunstenaars zal hieraan medewerken. Wat de Breestraatversiering betreft, de vlaggen hangen over de rijbaan en geven het weggedeelte van Dief steeg tot Steenschuur een bijzonder vrolijk aanzien. Tal van eta lages worden bovendien met boeketten bloemen getooid. Kortom, het is op het ogenblik gezellig winkelen in de Breestraat. (Foto LD/Holvast DEN HAAG LEIDEN De afras tering op de hoek Herenweg Beek laan in Noordwyk is kennelyk het j trefpunt voor auto's die er uit de bocht vliegen. Toen een 30-jarige :Niet zaterdag maar dinsdag varen LEIDEN De licht-invaliden, die onder auspiciën van de afdeling Lei den van het Ned. Rood'e Kni!s een dagje gaan varen moeten hun ge „Keninginneplaat" vanaf de Haven Van rek gevallen Pantalons met tuniekfaponnen PARIJS (GPD) Yves Saint- Laurent deed voor de komende win ter vrywel al zijn rokken de deur uit. Bermudashorts en wijde pantalons in combinatie met lange get~;,leerde jasjes of tuniekjurkjes vindt hij praktischer en daarom meer in deze tyd passend. De Parijse couturier vindt zwart voor deze winter de mooiste kleur. Van aldus getinte stof maakte hij dramatische pantalon-ensembles, die het grootste deel van zijn collectie innamen. Een wijduitlopende lange broek is wat Saint-Laurent betreft voor ieder moment van de dag ge- sohikt. Hij combineerde ze voor 's morgens met simpele rechte zwarte en chocolade- of havannabruine jurkjes met een doorgehaald veter- ceintuurtje van suède. Voor 's mid dags met een dubbelknoopsjasje en voor 's avonds met crêpe tuniek- japon. Werkte Saint-Laurent vorige sei zoenen nog bij voorkeur met goud- metalen knoopjes, kettingen en scha- kelseintuurs. voor de komende win ter versoberde hij al zyn creat en verving hy het goud door smeedijzer. De 1930-styl. die zo kenmerkend was voor zyn vorige collectie, weer spiegelde zich nu ondermeer in de op het voorhoofd gedragen haar bandjes van zwart fluweel of leer. Voor de enkele mantelpakjes met de vijftien centimeter tot boven de knie reikende plooirokken, gebruikte Yves S" '"t-Laurent jacquards in rood- bruin-groene mozaïekmotieven. S.rint-Laurcnts mantels - sommige in maxiformaat - waren van dubbel- knoopssluitingen en trenchcoatkra gen voorzien. Zijn Collectie was chi- LEÏDEN Eon 11-jarige jongen uit G e:-yen is g ir streeks kwart over twee in de speel tuin aan de Beriagrsna: v n Le_c.en- Zuidwest van een anderhalf meter tëZ&lZT 7 "JTï 7 7,1,77*^ 7 I* EH.D vervoerde hem Z 7L7 .7 belandde, bleek bU nw het Academisch zkfcenhuU. de zevende autobestuurder te zyn die zulks overkwam. „Het is er ook zo donker en ik was er niet bekend", verklaarde de Leidenaar. ..Temeer reden om er voorzichtig te rijden", aldus de opinie van de rechter. De Leidse automobilist had echter de schade die f30 bedroeg, meteen betaald. Met dat feit rekening houdend, wil de de officier volstaan met f 100 boete en voorwaardelijk zes maan den intrekking van het rijbewijs. De rechter veroordeelde conform de eis. VLISSINGEN (GPD) De breigoederenfabriek Jan Steen van de gebroeders Van Hove uit St. Jansteen, een plaatsje in j duld nog even op de proef stellen. In j Zeeuws-Vlaanderen, hult zich in raadselen. De fabriek zou zich ons blad van gisteren publiceerden i jn moeilijkheden bevinden en donderdag werd de fabriek voor wy. dat deze vaartocht zaterdag zou worden gehouden, het wordt echter onbepaalde tijd gesloten. Gisteren zou de directie beslissen dinsdag. Om n-gen uur vertrekt de over het al of niet voortzetten van de produktie.. Maar hoe de beslissing is uitgevallen, is niet bekend. De directeur van het arbeidsbureau in Hulst heeft verscheidene pogingen onderno men om de heren Van Hove (woonachtig in St. Niklaas in België) te bereiken, evenwel zonder resultaat. Valt de beslissing in ongunstige zin uit, dan komen 60 perso neelsleden op straat te staan. Er is, voor zover bekend, geen af vloeiingsregeling getroffen. Tn St. Jansteen is het overigens nes. waardoor de fabriek nog steeds geen geheim dat het al lange tijd j werkte met vlakbreimachines die vol- komen uit de tyd zfjn. Zo'n jaar of niet. best meer gaat met de fabriek Jan Steen. Er was geen geld aanwezig om te investeren in nieuwe machi- Eervol ontslag notaris Jongsma LEIDEN Bij koninklijk besluit is aan de heer W. s. Jongsma, op zijn verzoek, met ingang van 1 okto ber eervol ontslag verleend uit zjjn ambt van notaris. Notaris Jongsma werd op 4 maart 1943 benoemd tot opvolger van wijlen mr. H. M. A. Coebergh. Hij was sedert 1930 op het kantoor van zijn voorganger werk zaam. advertent ie Op een der belangrijkste buitenlandse inkoopveilingen kochten wij bijzonder fraaie bontvellen Hiervan stelden wij een wel zeer aparte col lectie bontmantels samen in Juis.t NÜ is het bijzonder in teressant om deze collectie vrijblijvend te komen bewon deren. En let u dan ook op onze afdeling: (reeds vanaf f 268. NU koopt u met en kan in de winter betalen Desgewenst betalingsspreiding. GRATIS BEWAREN VOLLEDIGE GARANTIE want SPUI 149-151 - DEN HAAG TELEFOON 070—604895. Leidse huisvrouw zat in de narigheid en stal DEN HAAG LEIDEN ..Dat u in de narigheid zit. behoeft nog geen reden te zijn om ook anderen daarin te brengen", aldus het standpunt van de officier van justitie by de Haagse rechtbank. Een 50-jarige huismoeder uit Lei den motiveerde namelijk het feit. dat zy uit een zelfbedieningswinkel in de Sleutelstad twee pakjes vlees, twee tabletten chocolade, een paar sok ken en een stukje kaas had gestolen met een verhaal omtrent de narigheid waarin ze verkeerde. „Die zaken moeten ook zien dat ze rond komen en door al de diefstal len wordt heel wat schade veroor zaakt", stelde de officier vast. Hij wilde verdachte een flinke waarschu wing geven, niet alleen door het op leggen van een geldboete van f 100 maar ook dooi- twee weken gevange nisstraf voorwaardelijk op te leggen. De rechter vonniste conform de eis. LEIDEN De scheepswerf Gebr. Akerboom N.V. in Leiden gespe- Lever, darm en alvleesklier GRONINGEN (ANPi In het Leids Academisch Ziekenhuis wordt geëxperimenteerd met levertrans plantaties en worden voorbereidin gen getroffen voor transplantatie van darm en alvleesklier. Dit schrijft dr. L. B. van der Slikke, lid van de Groninger werkgroep voor trans plantaties, in het jaarboek van de Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek. In dit artikel wordt gewezen op de immunologische problemen van transplantaties en wordt herinnerd aan de eerste niertransplantatie in Nederland, die in 1966 in het Leids Academisch Ziekenhuis werd uit gevoerd. Voorts wordt gezegd dat proeven met levertransplantaties ook worden gedaan in het gemeentezie kenhuis te Arnhem, dat ook het Dykzigt Ziekenhuis in Rotterdam voorbereidingen treft voor transplan tatie van darm en alvleesklier en dat in het Academisch Ziekenhuis te Groningen experimenten worden verricht op het gebied van longtrans plantatie. Er is volgens het artikel een nauwe onderlinge samenwerking tussen vele ziekenhuizen en medische cia' °erd 'in de bouw van „bijzon dere" vaartuigen heeft van de Dienst Zuiderzeewerken" in Den Haag de opdracht ontvangen voor de bouw van een dubbelschroef beton- ningsvaartuig. Het schip zal worden ingezgt voor betonning en bebakening van de zes geleden daarentegen behoorde deze breigoederenfabriek tot de wel varendste bedrijven uit de hele streek. In St. Jansteen werd toen zelfs een straat, de Van Hovestraat genoemd. Er werkten toen ruim 150 werknemers. Geen orders De grote klap kwam toen men geen orders meer kreeg van het mi nisterie van Oorlog. De gebroeders Van Hove schenen op bijzonder goe de voet te staan met het ministerie en wanneer het leger weer eens dui zend truien nodig had, ging deze or der zonder ook maar een verzoek om prijsopgave, gewoon naar de fa briek in St. Jansteen. Totdat er op een zeker moment wel om een prijs opgave werd gevraagd en ook an- dere fabrieken in de gelegenheid wer- reeds bestaande en toekomstige rand- den gesteld om hun prijzen bekend meren rond de IJsselmeerpolders. Het te maken. Toen bleek Van Hove wel vaartuig wordt 25 meter lang. 5.50 erg aan de hoge kant te zitten en meter breed en zal in verband met was het uit met de grote legeror- het vaargebied slechts een diepgang ders. .teams, sinds dit jaar ook in de werk- ivan 1.20 meter hebben. Voortstuwing gemeenschap orgaantransplantaties geschiedt door 2 dieselmotoren elk Inmiddels zwygen de gebroeders van de Stichting voor Fundamenteel 1160 pk. Voorts zal het vaartuig wor- j Van Hove. In de lege stille fabriek Geneeskundig Onderzoek (FUNGO).lden uitgerust met een hydraulisch wordt de telefoon aangenomen door Door uitwisseling van gegevens wordt gedreven laadinrichting 2.5 ton, echo- pen meisje dat met vriendelijke doch getracht de efficiëntie van het onder- jlood. radar en marifoon. Het schip besliste stem antwoordt niets bekun- zoek te stimuleren. zal in 1969 worden opgeleverd. nen zeggen. Op toeristisch congres LEIDEN Het Leidse gemeente raadslid W H. Koopmans heeft van 15 t/m 25 juni namens Nederland het interna tionaa' toeristencongres in Szeged (Hongarije) bezocht H;j kreeg van de Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer dia's mee. van het ministerie van Buitenlandse Za ken boeken over Nederland in Espe- ranto-uitgave om uit te reiken aan autoriteiten en var» de Nederlandse ambassade in Boedapest drie films over ons land. Dat de heer Koop- mans in Hongarije ook veel propa ganda voor Leid'heeft gemaakt behoeft eigenlijk niet gezegd. Het Leidse raadslid hield tevens een Es- peranto-cursus volgens de directe methode voor beginners en een serie van negen lezingen Op het congres waren o.m. Roemenië, Italië, West en Oost-Duilsland, Hongarije, Joego slavië. België, Bulgarije, de V.S. en Polen met veel jongeren vertegen woordigd. Ei- werd behalve aan toe risme veel aandacht besteed aan culturele evenementen als opera en ballet. Op het ogenblik neemt het gehele gezin Koopmans deed aan het Oecu- men!c">h Espera r. - Congres In Lim burg a d Lshn Duitsland). Leids echtpaar A. de Water-Bezie LEIDEN Voor het Leidse echtpaar A. de Water-Bezie was het vandaag een heel bijzondere dag. De heer en mevrouw De Wa ter kregen namelijk bezoek van burgemeester G. C. van der Wil ligen en zijn vrouw. Het burgemeesterspaar wenste man en vrouw in hun woninkje aan de Lusthoflaan (no. 15) ge luk met het feit, dat zij precies vijfenzestig jaar geleden in on dertrouw gingen. Al eerder had- den de heer en mevrouw De Wa ter van het Leidse gemeentebe stuur een mand met fruit ont vangen. Voor de bruidegom ivas het dubbel feest, omdat hij juist vandaag 89 jaar is geworden. Hoewel het tegen de bescheiden aard van de heer De Water in druiste, was hij na enig aandrin gen bereid om samen met zijn één jaar oudere vrouw voor de fotografen te poseren. De bruidegom is vroeger van zijn vak sigarenmaker geweest. Uit zijn huioelijk zijn negen kinderen geboren, van wie zeven, zes dochters en een zoon, nog in leven zijn. Deze kinderen hebben het hoogbejaarde echtpaar op hun beurt twaalf klein- en twaalf achterkleinkinderen geschonken. Op de foto wenst de burgemees ter van Leiden de heer en me- j vrouw De Water de trouwdag valt op 12 augustus geluk met dit zeldzame huwelijksfeest. (Foto LD/Holvast) que. maar in vergelijking met he* vorige seizoen door gebrek aan nieu we ideeën weinig opzienbarend. De show werd besloten met een reeks cocktallbroekpakken van zwart sa tijn. waaronder de mannequins zijn geheel doorzichtige blouses droegen, die hij ook al het vorige seizoen lan ceerde en die zo'n invloed hebben op de avondcreatie6 in de Parijse collecties. Coco Chanel, de 85-jarige grand old lady van de Parijse haute cou ture. die al weer met haar fameuze pakjes voor de dag kwam met dit verschil dat ze nu met goudgalon maar met zwart satijn waren afge zet is bepaald wel van haar eigen kunnen overtuigd. Zy showde gister middag op hetzelfde uur als Yvee Saint-Laurons, en moest het daar om met een vrijwel lege salon stel len. omdat odereen de voorkeur aan haar jeugdige collega gaf. Inmiddels schaarde gisteren ook Paco Rabanne zich onder het exclu sieve gezelschap van de Parijse cou turiers De plastic pailletten-man. dia liet zien dat zijn dóódsimpele mantel pakjes er ook best mogen wezen, maakte een goed debuut door een nieuwe, naar metaal ruikende, par fum te lanceren. Tuinfeest Het Parijse modespekakel. dat door minder Amerikaanse inkopers en mo deredactrices. maar door méér Rus sen. Polen. Tsjechen en zelfs Chine zen dan ooit werd bijgewoond, be sloot gisteravond met een tuinfeest in het buitenhuis van Jacques Es- terel. even buiten de Franse Hoofd stad, waar Bulgaarse mode-ontwer pers. op uitnodiging van de Parijse couturiers, hun creaties toonden. De eregaste was de Russische mannequin Tamara, die dit seizoen voor het eerst in een Parijse modeshow op trad. Verzet tegen schietterreinen op de Vliehors DEN HAAG (ANP» De Raad var? State behandelde vandaag eeh aantal beroepen bij de Kroon van instellingen op het gebied van vreemdelingenverkeer, natuur- en vogelbescherming en visserij tegen het besluit van B. en w. van Vlie- land, waarbij aan die minister van Defensie vergunning is verleend vootf een schietinrichting op een by de Koninklijke Marine in gebruik zijnd terrein op het westelijk deel van de gemeente Vlieland (de Vliehors). Alle appelanten hebben de Kroon verzocht de vergunning niet te ver lenen. Onder meer werd van de zijde van de appelanten aangevoerd, dat het houden van schietoefeningen op de Vliehors in geen enkel opzicht strookt met het behoud van de on vervangbare. natuurwetenschappe lijke waarden, die het waddengebied kenmerken. Gewezen werd onder meer op de miljoenen vogels. Dooar de oefeningen is reeds een belangrij ke pleisterplaats voor de wadvogels verloren gegaan. Men ziet in de in* williging van de aanvrage een nieu we bron van ernstige verontrusting^ Acht (loden door terreur in Saigon SAIGON (AP) Vietcong-terro risten hebben vanochtend drie gra naten geworpen naar een vol markt plein in de buitenwijken van Saigoi* Hierdoor werden acht personen ge dood en 42 gewond, aldus een" me dedeling van het militaire hoofd kwartier van de regering. Alle slachtoffers zyn Vietnamezen. Streekplannen Lauwerszee GRONINGEN (ANP) De Friee. Groningse streekplannen voor het Lauwerszeegebied, opgesteld in on derling overleg door de provinciale planologische commissies van Fries land en Groningen, zyn thans ala ontwerp gepubliceerd en gelanceerd, De streekplannen voor het Lau werszeegebied hebben voornamelijk betrekking op het bedykte gedeelte van de Lauwerszee. Globaal wordt de verdeling van de 9.100 ha grond in de Lauwerszee als volgt: landbouwgronden, inclusief het reeds buitendyks voor landbouw doeleinden in gebruik zijnde gebied 1.300 ha; natuurgebied, met. inbe grip van 2.000 ha zoetwater. 7.800 haj waaronder militair oefenterrein; vol- ledig opengesteld 625 ha; beperkt open gesteld 1.850 en agrarish proef terrein 500 ha. Ongeluk niet bromfiets LEIDEN Een 17-jarige Leide naar werd gisteravond omstreeks zes uur op de Utrechtsebrug gegrepen door een auto, toen hy plotseling met zyn bromfiets de rybaan opschoot. De bromfietser kreeg hoofdletel en moest door de E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overge bracht.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3