SPANNENDE 1500 METER Dolman was niet te houden Vermetel Manager Ton Vissers een van de grootste verliezers in wegkampioenschap bij profs Roger van Hamburg was meest bejubelde man in Zwijndrechtwaar Langerhorst en Schans zich niet waar konden maken voor Mexico De Vink AND AG 29 JULI 1968 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD De winnaars van de 1500 meter: Dick Langerhorst en Ada Kok. BELLA HAGE BEKEEK HET GOED. IVIJNDRECHT (ANP) Aan de vooravond I de nationale zwemkampioenschappen, die Idag a.s. in Utrecht beginnen, hebben Ada Kok )ick Langerhorst hun nationale titels op de j meter vrije slag geprolongeerd, die zij res- ievelijk sinds 1966 en 1965 in hun bezit heb- De hoop van Dick Langerhorst en Johan fins zich via dit nummer voor de Olympische en te kwalificeren, werd echter zaterdag in ^ïdrecht de bodem ingeslagen. Tussen deze i coryfeeën uit de selectie-groep Kerkhoven lg zich zelfs de 15-jarige uit Australië over ge en Carlile-pupil Roger van Hamburg. f spannendste 1500 meter race uit de geschie- s van het Nederlandse zwemmen werd op flslag beslist: 1. Dick Langerhorst 17.40.1, 2. (r van Hamburg 17.40.4 en 3. Johan Schans .5. Ook de als vierde aankomende Rinus van f bleef met 17.59.0 nog juist beneden de tot I enkele jaren geldende magische grens van tien minuten. (a zich op de 1500 meter ..waar" te maken 1 Mexico hadden Langerhorst en Schans dik Iden het vorige week door Langerhorst in !en gevestigde nationale record van 17.25.0 ten blijven. Beide zwemmers beseften dit ter- f. Louis Voll, de trainer van Langerhorst had een schema opgesteld van 17.10.0 met een over gangsmogelijkheid naar 17.04.0. Kerkhoven's sche ma voor Schans lag rond de 17.20.0. Reële ver wachtingen. gezien de prestaties van beide zwem mers in de landenwedstrijd in Leiden. Daar zwom het tweetal vrijuit. In Zwijndrecht gebeurde dat onder de druk zich waar te moeten maken. Boven dien kan een race een dergelijke verloop krijgen, dat er vanaf de kant in het geheel geen invloed meer op uit te oefenen is. Dat was zaterdag het geval, doordat twee alles- of-niets-zwemmers, Roger van Hamburg op baan 3 en Rinus van Beek op baan 5, zich in de strijd mengden. Met geen enkel schema als uitgangs punt knokten deze twee tot ze niet meer konden. Hun strijdlust sleepte de twee anderen mee, waar door een enerverend duel ontstond met verras sende positie-wisselingen. De totaaltyd werd ech ter door die tussensprints ongunstig beïnvloed. De rol van Rinus van Beek was na 400 meter uit gespeeld. Hij had als trekker gefungeerd en zijn tussentijd van 4.37.4 bood perspectieven voor de andere twee. Langerhorst kwam naar voren om het tempo te dicteren, maar op dat moment kwam naast Schans Roger van Hamburg opzetten. Schans verzette zich heftig. Ging Langerhorst voorbij, maar hoe het tweetal ook zwom, de hevig aangemoedigde VZC-zwemmer week geen meter. Op 800 meter passeerde Schans als eerste in 9.20.9. Van Hamburg keerde in 9.23.0, een nieuw adspi- rantenrecord. De mogelijkheid om onder de tijden van Leiden te blijven, zaten er nog steeds in. Een tweede tussensprint van Langerhorst werd afge slagen. Schans bleef in eerste positie, gevolgd door de gelijk opzwemmende Langerhorst en Van Hamburg. In dit gedeelte van de strijd liepen de tussentijden op tot boven de 1.10. Terwijl het pu bliek in ademloze spanning het drie-gevecht volg de, raakten Schans en Langerhorst ongemerkt steeds verder van hun Olympische doelstellingen verwijderd. Op 1400 meter verraste een spurt van Langerhorst de twee anderen. De vermoeide Van Hamburg lag ineens enkele meters achter. Bij het laatste keerpunt had hij zich al weer naast Johan Schans gewerkt en op de laatste meter moest de verwoed spurtende Langerhorst alles geven om althans zijn kampioenschap veilig te stellen. Het lukte. Maar Roger van Hamburg was veruit de meest bejubelde man in het zwembad. Met 17.40.4 had hij zijn eigen aspirantenrecord in één ruk ruim veertig seconden scherper gesteld Ada Kok had ook haar zinnen gezet op een recordverbetering: dat van de 800 meter. De Am sterdamse vertelde zich echter en sprintte te laat. Nu was haar tussentijd precies gelijk aan haar Nederlandse record: 10.16.8. In het vervolg van de race had zij geen enkele tegenstand te duchten van de vrij zwak zwemmende concurrentie. Bij de wedstrijden in Zwijndrecht bleek op nieuw, welk een belangrijk onderdeel het jeugd- zwemmen langzamerhand in KNZB-kringen is ge worden. De „onder twaalfjarigen" zwommen op vrije slag, schoolslag en rugslag voor het eerst 100 meter. De prestaties waren alleszins accep tabel met als formidabele uitschieters de 1.08.5 en 1.08.6 van Anke Rijnders (AZPC) en Woudi de Ruiter 'Die Hague) op de 100 meter vrije slag. Deze twee legden ook beslag op de eerste twee plaatsen bij de 50 meter vlinderslag: Woudi de Ruiter 33.5 en Anke Rijnders 35.0. Zoals gebruike lijk in deze leeftijdsklasse waren de meisjes aan zienlijk sneller dan de jongens. De uitslagen zijn: 1500 m dames: 1. Ada Kok (De Futen) 19.26.3; 2. Yvonne v. Kuilenburg (HPC) 19.55.9; 3. Tineke Maat (VZC) 19.59.1; 4. Cora v. d. Veer (VZC) 20.13.7; 5. Madeleine v. d. Veld (Zian) 20.13.8. 1500 m heren: 1. Dick Langerhorst (HZPC) 17.40.1; 2. Roger v. Hamburg (VZC) 17.40.4 (nw. Ned. aspiranten record) 3. Johan Schans (Vecht streek) 17.40.5: 4. Rinus v. Beek ('t IJ) 17.59.-; 5. Henk ter Meer (Tiel) 18.27.2. ZEKER VAN ZIJN ZAAK BEEK (ANP) De nieuwe ederlandse kampioen by de lofs op de weg, de 22-jarige pert Dolman, presenteerde zich indag als eerste voor de do- |ngcontrole voor dokter G. foere uit Hazerswoude. Dol- fin was heel wat zelfverzekcr- r dan een jaar geleden toen 0 bü de controle probeerde te ■auderen, door de mand viel en, Strapt op doping, zijn kam- loenstrui weer moest inleveren. Üitmaal is er niets aan de ind. Dat weet ik zeker. Maar )ch zal ik blij zijn als straks uitslag binnen is. Want he- taaal ben je er toch nooit ge- Ist op. Ze kunnen zoveel met uithalen". eugilgolfleani in inale verslagen iUSSEL (ANP) Het Neder- se jeugdgolfteam heeft in het I pese kampioenschap beslag ge- op een tweede plaats. De Ne- nders. die zaterdag in Water iers t met 43 van .Vest-Duits- i wonnen, verloren in de finale [61 van Frankrijk. BEEK (GPD) Ton Vissers, de manager van de Willem 2- Gazelle-ploeg, is één van de grote verliezers geworden van het Nederlandse wegkampioenschap. Toen Eef Dolman opper machtig in de eindspurt de Adsteeg oprende en daarmee een van de fijnste overwinningen uit zijn met kampioenschappen bestrooide carrière behaalde, trok het gezicht van Vissers wit weg. Niet zijn Wagtmans, niet zijn De Roo, niet zijn Ottenbros en niet zijn Post deden een geslaagde greep naar de macht te midden van 75.000 wielerfans. Dolmans begeerte en wil om te winnen en duidelijk te tonen, dat hij ook vorig jaar een goed kampioen was. ondanks de dopingaffaire, waren zó sterk en overheersend in deze koers van 200 kilometer, dat hij alle com bines en financiële grootmachten omver fietste. erile plaats voor iinisteain (dames) IUQUET (ANP) Het Russi- damesteam is gisteren winnaar rden van het tennistoernooi om toupe Annie Soi^bault. De Rus- in, die in de halve eindstrijd de rlamdse dames met 30 hadden pt, versloegen in de finale cho-Slowakije jveneens met Nederland won in de strijd om srde plaats met 21 van Frank- gedetailleerde uitslag: Bakker (Ned.)—De Roubin 6—0 62. Cazaux (Fr.)—Ju- Salomé (Ned.) 75, 75: Bak- laloméDe Roubin/Cazaux 0 6—1. ADVERTENTIE Vissers had een vermetel plan op gesteld: wanneer de twee gevaarlijk ste tegenstanders, Dolman of Duyn dam in een kopgroep voorin zouden zitten met een of meer van zijn cou reurs. zou zo'n 60 kilometer voor het einde van de koers volmacht gegeven worden om met de bank noten te zwaaien. Een Dolman bij voorbeeld zou dan voor het volgend jaar een contract voor de Willem 2- ploeg kunnen bedingen op een soort blanco volmacht. Hij zou dan niet mee mogen spurten naar de kam pioensbrui. Dat ging niet door. Wel zat Dolman vanaf het begin weg met Post, Ottenbros en de Caballero- renner Schepers. Post, de adjudant te velde met alle volmachten, nam con- 1 tact op met Vissers langs de kant. De ontsnapping had geen inhoud ge noeg. Post knikte van nee naar zyn baas. Het had nu geen zin om met Do'man te gaan praten. Trouwens, met déze Dolman kan op dit vlak niet gesproken wor den tijdens de koers. Hij wilde dit kampioenschap om de schande van vorig jaar uit te wissen. Bovendien had Willem 2 hem vorige week geen contract willen aanbieden, omdat men Dolmans' eisen te hoog had ge vonden. Vissers had nu spyt als ha ren op het hoofd dat hy Dolman niet had geaccepteerd. Dolman lachte ge lukkig, omdat hij op alle fronten wraak had genomen. del lijk vanaf de start demarreerde, vlogen Post en Ottenbros en on middellijk daarop Dolman ook ach ter de Limburger aan. De Roo had aan de vooravond in Elsloo, waar Wagtmans, Steevens, hijzelf en Ot tenbros zich als favorieten van de Willem 2-formatie hadden aange diend en een fikse som gelds aan de maten ter verdeling hadden beloofd bij het behalen van de titel, daar dan had De Roo al voorspeld dat ddt kampioenschap vanaf het begin stevige strijd zou geven, omdat de afstand van 260 tot 200 kilometer was ingekort. Geaarzel Karakter de sportieve ontspanning voor iedereen PP) MIDGET.GOLFBAAN VOORSCHOTEN tësQ d«3«lijk» fltcptnd MS <0-23 tuff Het was natuurlijk geen verras sing, dat kampioenschap van Dolman. Wie het karakter van de ze eerzuchtige renner kent, wist dat Dolman zioh helemaal op deze ti telstrijd had gezet. Hij had er zich zoals hij alleen dat bijna kan speciaal op geprepareerd. Hij had helpers om zioh heen gegroe peerd, bij wie zyn toermakkers Beu gels en Den Hartog. Ook Jan Jans sen luid bejubeld natuurlek had zich bereid verklaard de kansen van Dolman te steunen als dank voor diens diensten in de Tour. Maar Dolman bewees tijdens de- ze koers dat hij geen steun van an- I deren nodig had. Toen Schepers bezeten van revanchegedachten voor zijn mislukte Tour-avontuur, onmid- De Roo's voorzegging klopte. Het viertal Post-Ottenbros-Schepers-Dol- man stoof de ruimte in en scheen zelfs een kans van slagen te gaan krijgen, toen de voorsprong opliep tot drie minuten. Post begon te aar zelen. Moest hij doorgaan en Dolman in d'e sneltrein naar de eindstreep meenemen? Alleen Wagtmans had te kennen gegeven dat hij Dolman in de spurt niet vreesde. De anderen waren bang voor de geconcentreerde Dolman, die een stel lichte banden had gemonteerd op 28 spaaks-wielen. Hij reed niet meer op de uitgeboorde fiets, waarop hij wereldkampioen werd („dat was amateurgedoe", zei hij nu, het rood-wit-blauw koeste rend). „We hadden door moeten sja6sen", was de mening van Dolman. Natuurlijk. Schepers wilde wel. Met Zoontjes, Harings en Vianen had hij zich bij de Caballero's garant gesteld voor een finanoiële toelage aan de ploeggenoten bij het veroveren van het kampioenschap. Maar Post dus aarzelde en het viertal werd ingelo pen. Van der Horst de meest door peoh geplaagde man van dit seizoen, die even later ook met een kapotte krank zou uitvallen) joeg achter Beugels aan. die naar voren ging en dat werd het sein voor een algemene jacht. Er onstond een kopgroep van veer tien man, waarin Janssen te ver moeid van alle huldigingen maar de rit wel uitrijdend Harry Steevens (niet abtent) en Duyndam (valpar tij) als grote mannen ontbraken. De groep was niet meer te achter halen, al stelden Duyndam en Stee vens met wat anderen er nog wel pogingen toe in het werk. Het was een boeiende kopgroep, omdat er vier Willem 2-ers (Post, Ot tenbros, De Roo en Wagtmans), vier Caballero's (Vianen, Jan Harings, Schepers en Zoontjes), vier Smith- renners (Dolman, Zoet. Brouwer en Heynig) en twee „buitenlanders" (Den Hartog en Beugels) in zaten. Er was geen mogelijkheid voor com bine. Het zou een eerlijke eindspurt worden. Post, De Roo, Wagtmans, Schepers en Zoontjes probeerden in de laatste ronden nog wel weg te komen, maar Dolman was heel attent. Hij was bo vendien zo slim om tegen het einde, vlak voor de beslissende spurt, te doen alsof hij niet helemaal fris meer was. Hy bekeek de zaken. Post ging in de bocht naar de Ad- steeg de sprint aantrekken voor Wagtmans. „Maar het ging te lang zaam", zei Dolman. „Ik was bang dat de anderen links en rechts langs me heen zouden schieten en daarom ging ik zelf in een lange sprint weg". En zelfverzekerd: „Ik wist toch dat ik ze allemaal aankon in die spurt. Alleen de linke Jan Harings was een vraag teken, maar ook hij kon het niet red den". De Roo, die het wiel van Vianen had gepakt, zag zijn kans verkeken omdat Vianen zijn voet uit de toe clips werkte en even dwars kwam te staan. „Toen was ik kansloos", aldus de Zeeuw, die bij de nationale kam pioenschappen in Beek twee keer eerste, twee keer tweede en een keer vierde werd. Wagtmans gaf het toe: „Deze Dol man was te sterk voor my". Wat gaat Dolman nu doen? „Ik sta nu weer op het punt van vorig jaar. Ik ga de lijn doortrekken waar mee ik vorig jaar begonnen was. maar die door die dopingzaak werd afgebroken. Ik weet nog niet in wel ke ploeg ik volgend jaar zal rijden. Willem 2 zal nu wel moeten betalen als ze me nog hebben willen", grin nikte hy. Wellicht blijft hy by Smith, wan neer deze ploeg althans blyft bestaan. Dat is nog een vraagteken. Dolman maakte zich er na zijn „kampioen schap van de wraak" niet al te druk over. HIJ was gelukkig met zijn trui. Uitslag 1. Eef Dolman (Klimmen) de 204 km in 4.46.21, 2. Harm Ottenbros (Hoogerheide) zjt., 3. Jan Harings (Sibbe) z.t., 4. Wim Schepers (Meers) z.t., 5. Arie den Hartog (Elsloo) z.t., 6. Riny Wagtmans (St. Willebrord) z.t. 7. Jo de Roo (Kruiningen) z.t., 8. Bart Zoet (Waarde) z.t., 9. Eddy Beugels (Sittard) z.t., 10. Cees Zoon tjes (Tilburg) z.t. 11. Gerard Vianen (Kockengen) z.t., 12. Peter Peljnig Eef Dolman in de armen van ploegleider Ah Geldermans (Rotterdam) op 9 seconden, 13. Peter Post (Amstelveen) z.t. 14. Johnny Brouwer (Rotterdam) z.t. 15. Huub Harings (Sibbe) op 4.23, 16. Jan Janssen (Ossendrecht) z.t., 17. Harry Steevens (Elsloo) z.t. 18. Jef Drum men (Sibbe) z.t., 19. Leo Duijndam (Honselaarsdijk) zjt., 20. Leo van Dongen (Made) op 6.10. Maria's record was in gevaar MOSKOU (ANP) - Het wereldre cord op de 1500 meter, dat met 4 mi nuten en 15.6 seconden in handen is van de Limburgse Maria Gommers is zaterdag tijdens atletiekwedstrij den in Moskou ernstig In gevaar ge weest. De Russin Ludmilla Bragina benaderde met 4 minuten en 17 se conden het record van de Neder landse tot op 1.4 sec. De prestatie van Bragina betekende een nieuw Russisch record en de tweede snelste tijd ooit ter wereld ge lopen. BELLA HAGE derde titel BEEK (ANP) De titelstrijd bü de dames op de weg heeft geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Na ruim 57 kilometer spurtte de Zeeuwse Bella Hage voor de deirde maal in successie tegen de Adsteeg op naar het kampioensshirt. Zy was van de tien dames, die in deze af valrace halverwege aan kop waren overgebleven, het minst actief ge weest, maar uiteindelijk werden de prijzen op de meet verdeeld. Het initiatief is in deze koers uit gegaan van haar zuster Keetie Hage en de oud -sohaatsenrij dster Henny Hondeveld, die om beurten in de laatste helling van de koers demar reerden, maai- elkaar ook zo goed bewaakten, dat elke vluchtpoging tot niets uitliep. Die krachtsinspanningen onderweg hebben Henny Hondeveld de titel gekost. Want in de laatste klim kwam zy een half wied te kort om Bella Hage te onttronen. De uitslag is: 1. Bella Hage (St. Maartensdijk) de 57,2 km in 1.34J21, 2. Henny Hon develd (Laren-Gr.) z.t., 3. Truus Smulders (Gerwen) z.t., 4. Janny Jonkers (Gameren) z.t., 5. Carrie Boon (Den Helder) z.t., 6. Keetie Hage (St. Maartensdijk) z.t., 7. Irene Paul (Den Haag) z.t. 8. Ria Heemskerk (Oud Ade) z.t., 9. Elly Meskers (Warmond) zjt., 10. Truus Laser ome (Zegge) op 24 sec. Duitse titel voor Rolf Wolfsliolil METTET (ANP) Ook in het buitenland zyn zaterdag en zondag wedstrijden om de nationale wegtitels gereden. In Mettet werd Julien Ste vens op vrij verrassende wyze Bel gisch wegkampioen by de professio nals. Hij legde de ruim 257 kilometer af in 6 uur, 12 minuten en 40 secon den. De werelduurrecordhouder Ferdi Bracke werd op drie lengten tweede en Guido Reybroeck op 20 se conden van de winnaar derde. Her man van Springel, die in de Ronde van Frankrijk van dit jaar beslag legde op de tweede plaats, eindigde in dezelfde tijd als Reybroeck als ze vende. Wereldkampioen Eddy Merckx werd op 24 seconoen elfde en Rik van Looy kwam in dezelfde tyd als Merckx als dertiende over de eind streep. In Pforzheim was Rolf Wolfslhohl ongenaakbaar. Met zeventien secon den voorsprong op de kampioen van vorig jaar, Wilfried Bölke, werd Wolfshohl voor het eerst in zyn wie- Ier carrière Duits titelhouder bij de beroepsrenners. Rudl Altig werd met een achterstand van ruim vijf minu ten negende. In Zwitserland was Karl Brandt do sterkste. Jan Janssen krijgt een gedenksteen OSSENDRECHT (ANP) Jan Janssen, die vorige week zondag da Tour de France won, is zaterdag avond in zijn woonplaats Ossendrecht op uitbundige wijze gehuldigd. Na een tocht in een open auto door de Brabantse gemeente, waar vele dui zenden hem toejuichten, werd Jans sen ontvangen op het gemeentehuis, waar burgemeester A. van Gils „de boeiende ingezetene" toesprak en hem symbolisch een gedenksteen aanbood. De gedenksteen, die ver vaardigd wordt door de Oosterhoutse beeldhouwer Niel Steenbergen, krijgt een plaats in de hal van de nieuwe bungalow, die Janssen momenteel laat bouwen in het Brabantse Putte. INDIGO WINT ZEILREGATTA TRAVEMUNDE (ANP) Het Amerikaanse jacht Indigo is zaterdag na toepassing van de ómrekenings- procedure tot winnaar verklaard van de Transatlantische zeilregatta. Schipper van de „Indigo" is de oud ste deelnemer, de 76-jarige „Scrub- bie" Wellman uit Cleveland. Twee andere Amerikaanse jachten bezetten de volgende plaatsen: Aura II (twee de) en Guinivere (derde). De „Ondi- ne" (eveneens Ver. Staten) kwam enkele dagen geleden als eerste in Travemunde aan, maar dit luxieuze schip had een grote handicap.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7