Paus verbiedt gebruik pil Israel rekent niet op Algiers' meegaandheid Otto Halm overleden £3 n.v. v. d. velde Citroen JAMIN Tot nu toe alleen vrouwen en kinderen teruggekeerd Vandaag beslissing toekomst Tsjecho-Slowakije KLEUTER (2) KLEM IN LIFT Uitbarsting goudgraantjes (3tic/ Q'/te teutoo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 JULI 1968 No- 32546 LEIDSCH DAGBLAD Jlrecteur: E. A. E. vaD Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), 4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 PRAAG/MOSKOU (AFP, 5PD) Een goed ingelichte lus in Moskou heeft van- ichtend meegedeeld dat de Jowjetrussische leiders zon- iagavond voor de bespreking net de Tsjechoslo waakse lei- Iers zijn vertrokken en dat de- te besprekingen vanochtend Dm 8 uur Nederlandse tijd zou- len beginnen. De leiders zijn Der vliegtuig naar Lwow of de grensplaats Oejgorod gereisd, vanochtend zouden zij zich met de trein die daarvoor bestemd is naar Tsjechoslowaaks grond- nen dat partijsecretaris Doebtsek ui crphipH hpapvpn I het vooroverleg succes heeft geboekt. s (Niet alleen omdat Swoboda een on- De samenstelling van de Sow jet- buigzaam voorstander van de politie- russische delegatie is niet precies be- ke vernieuwingsbeweging is. maar kend. Vermoedelijk wordt zij door de 1 ook aangezien zijn integriteit door de elf leden van het politbureau en I Russen nimmer in twijfel kan wor- enkele leden van het secretariaatden getrokken Hij was generaal in van het centrale comité gevormd. De afgelopen dagen zijn ongeveer hon derd personeelsleden voor de dele gatie, secretaressen, tolken, verbin dingspersoneel en lijfwachten, met het nodige materiaal op de plaats van bespreking aangekomen. De besprekingen zouden hoogstens twee of drie dagen duren en de Sow- netrussische leiders zouden „niet van plan zijn lang te onderhandelen maar een definitief antwoord verwachten op de brief van de vijf van War- shau en de voorwaarden die later gesteld zijn". Partijleider Brezjnew heeft de laatste acht dagen nits an ders gedaan dan deze conferentie voor bereiden. De ontmoeting geschiedt in de grensplaats Ciema Nad Tisoe, al dus de Russische informant. Ook onze reisredaoteur H. Kolb meldde vanochtend uit Praag dat de besprekingen begonnen waren. Een delegatie van leden van het presi dium van de Tsjechoslowaakse com munistische partij vertrok gister middag om zes uur onder leiding van president Swoboda uit Praag. Ande-| RcSllltflflt re presidiumleden reisden per vlieg- AieXander Doebtsek, op wiens schou- tuig uii Bratislawa. De toestellen zijn later in Kosi- tse, op 90 kilometer afstand van de kilometer lange grens met Rus land, geland. Nog voor zeven uur gis teravond reisde het gezelschap (de president, elf presidiumleden en drie plaatsvervangers) per trein verdei' naar de plaats van de conferentie. De onderhandelingen worden ver moedelijk gevoerd in een stationsge bouw of een treinstel in een herme tisch afgesloten gebied, nabij de grens. Op 89-jarige leeftijd is giste ren in Göttingen overleden prof. dr. Otto Hahn. Deze we- !T. reldberoemde Duitse natuur- lg kundige ontdekte in december 1938 de kunstmatige kcrnsplit- "~"sing, die enkele jaren later de fljontwikkeling van de atoom- ^Jbom mogelijk zou maken. Hij ^^opcnde met zijn ontdekking lechter ook een uitgebreid ter- Irein, waarop de krachten in de atoomkern zegenrijke arbeid kunnen verrichten. In 1945 faMwerd hem voor zijn ontdekking or ^de Nobelprijs toegekend. Op )uil|pag. 2 wijden wij uitvoerige aandacht aan deze grote fysi- 'cus. >an)a 'laiici ADVERTENTIE WEERBERICHT Aanhoudend droog Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: wolkenvelden af gewisseld door zonnige perioden en droog weer. Zwakke tot matige noordoostelijke wind en weinig ver andering in temperatuur. Opgemaakt om 11.40 uur) STRANDVERW ACHTING Af en toe enige bewolking, maar overwegend zonnig weer. Zwak ke oostelijke wind. In de middag tem peraturen van 20 tot 22 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: de komende dagen goed strandweer met een landwind. Zonnige perioden. 30 JULI Zo op: 4.58 uur; Onder: 20.33 uur Maan op: 10 48 uur: Onder: Z2.26 uur Hoogwater te Katwijk te 6.10 en 18.33 uur. laagwater te 2.09 en 14.26 uur het Rode Leger als commandant van een Tsjechische brigade tijdens de Tweede Wereldoorlog en draagt als overtuigd communist de hoogste Rus sische onderscheidingen. Alhoewel over de samenstelling van de Russische vertegenwoordiging wei nig bekend is, lijkt het in elk geval waarschijnlijk dat de delegaties on geveer in evenwicht zullen zijn, zo wel wat het aantal betreft als wat de representatie aangaat. Daarom zullen, naar men in Praag gelooft, behalve de Russische president Pod- gorni ook de partijleiders Brezjnew en Kosigin naar Tsjecho-Slowakije zijn gereisd Inmiddels zijn ook de Russische troepen, die in Moravie verbleven, in beweging gekomen. Zij zouden van daag uit het oefengebied wegtrekken, maar het was uit de berichten nog niet duidelijk of zij ook het land zou den verlaten. meer is opgebloeid uit angst dan uit overtuiging of eenstemmigheid. De brief van de schrijver Kohout, die het blad „Literarni Listy" vrij dag publiceerde als een appèl aan de leiders om onverschrokken aan het eigen beginsel vast te houden, is zaterdag en zondag aanleiding be- worden tot een ongeëvenaarde natio nale manifestatie. Honderdduizenden zijn alom in het land hun handte kening komen zetten, ter bevestiging van Kohouts oproep. In Praags ver drongen zich zaterdag en zondag honderden mensen in lange rijen bij de lijsten, die het middelpunt wer den van vurige straatdebatten. De telling reikte zondagmiddag al ver over de 50.000. (Zie verder pag. 12) Swoboda De aanwezigheid van president Swoboda bij het overleg kan beteke- ders nu een ontstellende verantwoor delijkheid drukt, heeft zaterdagavond in een televisierede, die overigens geen nieuwe gezichtspunten bevatte, laten blijken, dat hij van de bespre kingen geen onmiddellijke resultaten verwacht. Hij sprak van een geleidelijk op ruimen der misverstanden, doch zei ook „niet een enkele stap te zullen afwijken van de weg die wij begon nen zijn te gaan". Zelden zullen politici naar de on derhandelingstafel zijn gegaan met een zo grote en in velerlei opzichten ontroerende steun der bevolking, als hier in de laatste dagen is gegroeid. Daaraan wordt zelfs geen afbreuk gedaan door het besef, dat die steun VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft vandaag de pil en alle andere voorbehoedmiddelen verboden voor de half miljard r.-katholieken op de wereld. Voor half miljard r.-katholieken Tilly, de echtgenote van Johnny i Tijdens het weekeinde zijn moe- Op de foto de trotse moeder en Kraaykamp, heeft mijdag het le- der en kind thuis gekomen uit het I vader met hun nog zeer onge- ven geschonken aan een zoon.Diaconessenziekenhuis. interesseerde zoon Michiel. Armpje geamputeerd DEN HAAG (GPD) Het armpje van een twee jaar oud Haags jonge tje is zaterdagavond In een Haags ziekenhuis geamputeerd nadat spe cialisten van de Haagse brandweer anderhalf uur bezig waren geweest het kereltje te bevrijden uit een lift koker. Het slachtoffertje was met de linkerarm tussen Iiftvloer en liftko ker klem geraakt in de lift naar zijn woning. Terwijl brandweermannen een deel van de muur moesten slopen was een chirurg van het gemeenteziekenhuis via het noodluik in het plafond van de lift naar het jongetje geklommen om eventueel reeds ter plaatse tot amputatie over te gaan. Dat was niet nodig gebleken, maar het armpje bleek later zo ernstig te zijn gewond, dat amputatie noodzakelijk was. Het ventje was met zijn moeder en vijfjarig broertje in de lift gestapt. Bouw- en woningtoezicht stelt een onderzoek in naar de zeer ruime spe ling tussen liftdeur en -koker. JERUZALEM (GPD) Een schaduw van bezorgdheid ver donkerde de vreugde toen het El Al-toestel uit Zürich zon dagavond in Lydda landde met aan boord de zaterdag in vrij heid gestelde vrouwen en kin deren uit de naar Algiers ont voerde Israëlische Boeing. Het feit, dat alle mannelijke passa giers en alle zeven mannelijke leden van de bemanning in Algerije waren achtergebleven, deed vrezen, dat de zaak een lange nasleep zal hebben en mogelijk aanleiding zal geven tot een crisis, gevaarlijker nog dan die aan de vooravond van de zesdaagse oorlog. ADVERTENTIE De Paus gaf zijn langverwachte en historische beslissiJig uit in een encycliek, waarin de traditio nele kerkelijke leer tegen contra ceptie in stand wordt gehouden. Zijn uitspraak maakt officieel een einde aan alle twijfel als het om geboortebeperking gaai en maakt het tot een zonde voor r.- katholiekei echtparen enig voor behoedmiddel te gebruiken an ders dan het systeem van ont houding. De oeslissing is een verwerping van het standpunt van de meerderheid van de pauselijke commissie inzake geboortebeperking van 75 leden, die hem in juni 1966 aanbeval verlich ting aan te brengen in het verbod op geboortebeperking Dc conservatieve beslissing van de Paus zal een nieuwe uitbarsting tot gevolg hebben van de controverse in de wereld onder r.-katholieken en niet r.-katholieken. Uit overzichten en rapporten van prie? .lijkt, dat miljoenen r.-ka- tholieke echtparen al voorbehoed middelen zoals de pil gebruiken. van persoonlijke keuze voor de be trokken echtparen. Zelfs in de niet r.-katholieke we reld is er een enorme druk op het r.-katholicisme om geboortebeperking toe te staan als middel om de bevol kingsgroei in delen van de wereld waar honeer wordt-g eleden te doen verminderen. De encycliek, genaamd „Humanae Vitae" (over het menselijk leven) is gedateerd 25 juli 1968, de feestdag van de H Jacobus de Grote. De brief werd aangeboden tijdens een persconferentie van mgr Ferdi- nando Labruschini, een lid van de pauselijke commissie voor de geboor tebeperking en een vooraanstaande theoloog van het Vaticaan. Niet verwacht pa V ZUYLEN V, NUEVÈLTSTB. 372,- WASSENAAR, TEL.- 3013 2ÓETERWOUDSEWEG 23* - LEIDEN - TELEFOON 21156 Dit nummer bestaat alt 14 pagina's UTRECHT (GPD) „Ik had dit niet verwacht was het .val onthutste commentaar van de heer H. Leenen, secretaris van de r.-katholieke art senvereniging en secretaris-generaal van het Wit-Gele Kruis. Het verbod van de Paus bestempelde hij als pa ternalisme. ..Alle r.-katholieken moe ten vrij zijn het kindertal te regelen". Volgens hem ziei hei - i* van de r.-katholieke artsen in Nederland de pil en andere voorbehoedsmiddelen al jaren als een normale zaak De meeste r -katholieke gezinnen gebrui ken volgens hem. ook een 1 ander voorbehoedmiddel Vooral de jonge r.-katholieke gezinnen hebben de pil volledig geaccepteerd n.eent hij. De heer Leenen gelooft n.ei dal het gebruik van voorbehoedsmiddelen door hel verbod van de Paus zal te ruglopen J Van dt zijdt van hel iari bisdom Veel vooraanstaande theologen was geen commentaar te verkrijgen houden vol dat welk standpunt de daar kardinaal Alfrink in Afrika ver- Paus ook iimeemt, dit «ien zaak blijft I blijft. Het is waar, de drie rtewardessen, de drie kinderen en de zes vrouwelij ke passagiers, die zondagochtend uit Genève waren vertrokken, hadden geen Klachten over hun behandeling in Algiers. Men was voorkomend en soms zelfs vriendelijk geweest en had zoveel mogelijk getracht hun van dienst te zijn. Vlak voor hun vertrek was hun ook verzekerd, dat de rest van de passagiers hen op de voet zou volgen, „in elk geval nog deze week". Maar in regeringskringen hier wordt daaraan weinig betekenis gehecht. Men is veeleer geneigd om te geloven, dat de Algerijnse autoriteiten zullen toegeven aan de druk van hun Ara bische bondgenoten, en in het bijzon der aan die van de diverse sabotage groepen. en zullen pogen „zaken" met de Israëliërs te doen en de achterge blevenen als gijzelaars vast te hou den. In die hypothese Is men hier nog versterkt door een interview van de Libanese televisie met de Algerijnse minister van Buitenlandse Zaken, dat zaterdagavond werd uitgezonden en waarin Bouteflika verklaarde, dat zijn regering de zaak zou behande len „overeenkomstig haar solidariteit met het volk van Palestina". Hy ont hulde verder, dat Algerije tevoren Een van de stewardessen van het gekaapte El Al-vliegtuig, na niet van de ontvoering op de hoogt» was, maai- dat men achteraf niet an ders kon handelen „dan elke andere Arabische staat zou hebben gedaan". Een officiële verklaring, die hier zondag na de gewone kabinetszitting werd uitgegeven, laat er geen twijfel aan bestaan, dat Jeruzalem niet be reid is tot enigerlei .regeling" me* Algiers en evenmin veel langer wer keloos zal blyven toekijken. Minister van Buitenlandse Zaken Abba Ebon heeft in de ministerraad een uitvoerig overzicht gegeven van de pogingen, die door het secretariaat-generaal van de Verenigde Naties, een aantal internationale organisaties op lucht vaartgebied en de regeringen van een aantal staten merendeels leden van de Veiligheidsraad zijn ge daan om Algerije tot andere gedach ten te brengen. Hij wees er daarbij uitdrukkelijk op, dat men zich ook in het buitenland ernstig bezorgd maakt over de mogelijke gevolgen van het inoident voor de toch al wan kele vrede in het Midden-Oosten. Minister-president Esjkol en minister Eban werden na langdurige bespre kingen gemachtigd een beslissing te nemen over verdere stappen. Daarbij wordt in dit stadium nog aan een verzoek om bijeenroeping van de Vei ligheidsraad gedacht, zo nodig nog voor het einde van deze maand. Dat betekent, dat de leiding van de zit ting bij de Algerijnse gedelegeerd» terugkeer in gesprek met 20X1 berusten! Anders dan de meeste bladen schijnt de regering daarin geen nadeel voor de Israëlisch» zaak te zien. haar persvertegenwoordigers. (ADVERTENTIE) morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wet heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 1 28 Juli 1868: De hitte dreef in de jong- 1 ste dagen alle Hagenaars naar Scheveningen. Dc bad- en pleiziergasten rijden er druk op afgeleefde paarden. Het „ongegeneerd leven 1 neemt er opmerkelijk toe. 1 Zelfs het corps diplomatique wordt losbandig. Een troep Scheveningsche visschers liggen met hunne echtvrien- dinnen in 't *~lle zand. In het legerkamp bij Wim bledon teekende de thermo meter van Fahrenheit Woensdag 101 gr. in de scha duw en 128 gr. in de zon. Gesprek moskou praag begonnen

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1