Surplus aankomende medici vergt 3 extra faculteiten GOUDEN Geef gevel een corsage Huidige capaciteit opleiding voldoende voor de behoefte aan nieuwe artsen Viertal wegen Dagen geteld van een ontsierend gevaarte KIRMAN PIERROT SCHUDEL Cl STOOKTE CITROEN FORD (ORTINA „RIJNLAND" N.Y. Gouden bruidspaar PERZISCHE TAPIJTEN Gekruisigde man in Londens park Breestraat haakt in op corso Ian Smith naar Zuid-Afrika Cong res van jonge emigranten in Berlijn verboden Twee gewonden bij ongeluk niet brommer VRIJDAG 26 JULI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA B q a'1 t/B iim 'ene LEIDEN De huidige opleidingscapaciteit van de zeven me dische faculteiten moet voldoende worden geacht om in de toe komstige behoefte aan artsen te voorzien. De capaciteit is echter onvoldoende om de huidige stroom van aankomende medische studenten te verwerken. Het „teveel'' aan aspirant-medici is zo groot, dat eigenlijk nog drie medische faculteiten meer dan de bestaande nodig zouden zijn om de opleiding op het gewenste niveau te houden en binnen de gewenste Uid mogeliik te maken. Er zijn in principe vier methoden om de moeilijkheden van een te grote toevloed op te lossen, doch de medische faculteiten hebben niet tot taak, een beslissing te nemen over de te volgen weg. Dat moet op overheidsniveau gebeuren, en daartoe zal in september overleg tussen overheid en medische faculteiten plaatsvinden. Aldus samengevat een onderhoud dat prof. dr. Th. G. van Rijssel, hoogleraar te Leiden en voorzitter van het Interfacul tair Overleg van de Nederlandse Faculteiten der Geneeskunde ons toestond over de alarmerende situatie ten aanzien van de medische opleiding. tijd nog wel een half miljard per stuk moet worden geïnvesteerd, wel nodig zijn. Volgens de berekeningen en de opinie van de commissie-Van Walsum is de huidige opleidingsca paciteit <1435 plaatsen) voldoende voor de 1.4 medici per duizend inwo ners in 1982, die nodig worden ge acht. Er is nu een tekort aan medici maar dit tekort zal zijn weggewerkt denten zijn afgestudeerd. Dat tekort is mede veroorzaakt doordat er jaren zijn geweest waarin zeer weinigen afstudeerden. Eertijds bedroeg dit ongeveer 800 per jaar maar het is een jaar of tien geleden teruggelo pen tot 400 per jaar. Thans is het niveau weer terug op 800, en over twee of drie jaar zal het meer dan duizend bedragen. Dat aantal is vol doende voor de noodzakelijke aanwas van het bestand aan medici. Meer dan een jaar wac hten da, llUI po. De medische faculteiten streven er naar. het opleidingspeil ten min ste te handhaven. Het zou in prin cipe verbeterd moeten worden en te zelfdertijd versneld, doch daarvan kan bij de huidige toevloed van stu denten geen sprake zijn. Alleen bij de zevende faculteit in Rotterdam wordt met een nieuwe opleidings vorm geëxperimenteerd, die onder meer een verkorting van de studie duur tot zes jaar inhoudt in plaats van het gemiddelde van acht-en- een-half jaar dat voor de andere fa culteiten geldt. Om dit experiment niet te storen en vanwege de zeer snelle opbouw kan men deze Rotter damse faculteit niet met meer aan komende studenten belasten dan er reële plaatsen zijn. Dat wil zeggen dat het surplus van het nieuwe aca demische jaar (ongeveer 600 voor heel Nederland) by de zes andere faculteiten moest worden onderge bracht, dat is dus gemiddeld honderd aankomende medici te veel per fa culteit, bij een totaal aantal aanko mende medici van ruim 2000 in het gehele land. Er zyn volgens prof. Van Ryssel In principe vier mogelijkheden om dil aanbod te verwerken. In de eer ste plaats zou een numerus fixus kunnen worden vastgesteld om de toeloop te reguleren, waarbü b.v. de eindexamencijfers bepalend zouden kunnen zijn voor toelating tot de medische studie. Dit komt echter in stryd met de vrijheid van het hoger j onderwijs en vooral het streven om allen gelüke kansen te bieden. Een in principe juistere methode achtte prof. Van Rijssel van het propadeutisch examen na het eerste jaar een vergelijkend examen te ma ken waardoor het een zeef zou wor den waardoor alleen een vastgesteld aantal doorgelaten zou worden: dit aantal zou moeten overeenkomen met de reële opleidingscapaciteit. De aangekomen medici hebben dan de gelegenheid gehad om hun geschikt heid voor de studie te bewijzen, zo dat allen dezelfde kansen hebben ge had. Dit is echter een dure methode, want het zou betekenen dat die 600 „teveel" (naar de huidige stand van zaken genomen) toch altijd nog een jaar universitaire vorming hebben genoten, hetgeen een kostbare zaak is. Voorts is een derde methode, niet I op aantal selecteren maar uitsluitend op kwaliteit, waardoor ongetwijfeld i in de latere klinische periode van de opleiding gro*e opstoppingen ont- j staan cn grote studievertragingen optreden. Dit zou ongetwijfeld als een rem werken op het enthousias- me om een medische studie aan te vangen. In principe wordt thans deze weg gevolgd. Tenslotte is er nog de mogelijkheid, de opleidingscapaciteit sterk uit te breiden, maar om het huidige teveel op te vangen zouden drie volledige medische faculteiten extra nodig zijn. Niet op korte termijn Een oplossing op korte termijn is dat zeker niet. aangezien zelfs de vestiging van één nieuwe medische faculteit (de achtste) vermoedelijk een proces van tegen de tien jaar is. Men wil niet andermaal een facul teit uit de grond stampen zoals dat in Rotterdam is gebeurd, mede om dat dit een te grote aanslag op de wetenschappelijke mankracht zou zijn. Slechts bij een langere voorbe reidingstijd is een personeelsbeleid te voeren, dat een nieuwe faculteit inderdaad tot een vergroting van de opleidingscapaciteit zou maken. Het is overigens de vraag of zulke nieuwe faculteiten, waarin toch al- De veel te grote toevloed van me dische studenten van thans zal er overigens, volgens prof. Van Rijs sel. toe leiden dat grotere per centages de eindstreep niet zullen halen. Ongeveer 15 jaar geleden was het afwijzingspercentage bij het pro- paedeutisch examen 15 20 procent, thans is het over het gehele land al ongeveer 33 prccent. Deze stijging zal zich bij grotere aantallen studenten ongetwijfeld voortzetten. Maar zelfs wanneer dit percentage sterk op loopt, zullen met de huidige aantal len studenten toch in de klinische fase van het onderwijs wachttijden van ruim een jaar en langer gaan optreden, zeker wanneer men over gaat tot een veel uitgebreider kli nisch onderwijs dan thans, een voor nemen dat eigenlijk vereist wordt volgens de moderne inzichten. Waaraan het zo sterk stijgende aantal aankomende medici is te wij ten? Twee factoren spelen volgens prof. Van Rijssel daarbij een rol naast wellicht andere niet aanwijsbare factoren. In de eerste plaats is er in de jaren waarin voor de naaste toe komst een artsentekort dreigde te veel de "nadruk op dit verschijnsel gelegd: de reactie doet de wijzer nu i naai- de andere kant uitslaan. In de tweede plaats begint zich in de I maatschappij steeds sterker een af keer af te tekenen tegen een te alles overheersende technocratie. Men richt zijn aandacht allengs meer op mens en maatschappij. Dit kan een toevloed van medioi veroorzaken, zo als ook de sociologie zich in zo stormachtig groeiende belangstelling mag verheugen. Prof. Van Rijssel hoopt, dat de be sprekingen, die in september met de overheid zullen worden gevoerd over wat er thans moet gebeuren, zo vlot verlopen - dat men de aankomende medici reeds m het begin van hun studie kan vertellen, wat er al dan niet gaat veranderen. ADV EH rENTTE PROBLEEMLOOS KOPEN Probleemloos rijden! doet U door 'n 1300 OF 1600 in onze showroom te bezichtigen. AUTOMOBIELBEDRIJF LAMMEN SCHANS PLEIN 6. LEIDEN - TEL. 30325--I2451 LEIDEN Met de kinderen een dochter met haar man en drie kin deren is er zelfs voor uit Canada overgekomen viert het echtpaar J. Schoonlingen-Ipenburg (Zeeman laan 43) in deze dagen zyn gouden bruidstijd. Op 2 augustus de trouwdag valt op 7 augustus zal dit gouden feest uitlopen op een fa miliereünie, waarbij niet minder dan zestig verwanten en vrienden worden verwacht. De bruidegom, die aanvankelijk de richting van het onderwijs insloeg, kwam in 1939 naar Leiden, waar hy werd aangesteld als verkoopleider en filiaalhouder van de „Electrolux". Toen in de bezettingsjaren de ma teriaalvoorziening zeer schaars was. werd hü op wachtgeld gesteld. Nieuw werk wachtte hem op het moment, dat tegen het einde van de oorlog de droppingsvluchten werden uitge voerd. Hij werd tewerkgesteld bij de „Meelcentrale", waaruit in later ja ren het hoofdbedrijfschap voor ak- kerbouwprodukten is voortgekomen. Vanuit de meelfabriek „De Sleutels" en de Touwfabrieken in Leiderdorp had de heer Schoonlingen mede een aandeel' in de verzorging van de voedselvoorziening. In 1946 werd hij overgeplaatst naar Den Haag waar hij eveneens werkzaam was op het terrein van de voedselvoorziening en de import. In 1957 volgde wederom een op wachtgeldstelling, waarna de heer Schoonlingen (in 1958) als boek houder emplooi vond bij Wernink in Leiden. Na al deze gevarieerde werk zaamheden ging hij in 1964 met pen sioen. Bruid en bruidegom, beiden 71 jaar, zijn in het bezit van een goede gezondheid en weten zich omringd door drie kinderen en vijf kleinkin deren. De hobby's van de bruidegom liggen op het terrein van de denk sport. Hij is een enthousiast bridger en schaker en doet ook veel aan puz zelen. Een aantal jaren was hij se cretaris van de Leidse bridgeclub V.O.G. ADVERTENTIE Onze showrooms en magazijnen zijn wel heel groot, maar ook die kunnen onze enorme collecties nauwelijks meer bevatten. Wij gaan dus nu ruimen, over de gehele linie, met werkelijk aan zienlijke prijskortingen. Komt U bepaald eens kijken bij Het huis met de grootste collectie Noordeinde 142-144, Den Haag Tel. 111171 Markante voorbeelden in onze 6 etalages LEIDEN Er heeft zich een Bree straat Aotie-groep gevormd, die op zaterdag 3 augustus zal inhaken cp het Rijnsburgse bloemencorso, dat dan door Leiden en ook de Bree straat trekt. Het ligt in de bedoe ling om het gedeelte Diefstceg-Steen- schuur van een vlagversiering te voorzien. Over de rijbaan komen vlaggen te hangen. Voorts zullen in de etalages van de deelnemende win keliers boeketten bloemen prijken. Op ruime schaal denkt men ook aan I cliënten boeketjes rozen uit te reiken. I Deze kleurrijke abten tie is voorzien van een takje groen en in plastic verpakt. Verder bestaan er plannen om dit gedeelte van de .Breestraat in de maanden november en december fraai te verlichten. De Rhodesische eerste minister Ian Smith zou vandaag naar Zuid-Afrika vliegen om belangrijke besprekingen te hebben met de Zuidafrikaanse eerste minister Vorster over de con stitutionele toekomst van Rhodesië. Als officiële reden voor zijn be zoek aan Zuid-Afrika werd het bij wonen van de rugby-finale tussen het Engelse team Lions en het Zuid afrikaanse team Springboks opgege ven. Maar politieke waarnemers in Sa lisbury venvachten dat Smith van de gelegenheid gebruik zal maken om Vorster te polsen over de con stitutionele voorstellen die tie Rho desische Prontpartij op het ogenblik bespreekt. De voorstellen van Smith zouden een eind maken aan alle hoop op een overeenkomst met En geland. Smith heeft een interim-parlement voorgesteld voor de komende vijf jaar, waarna een geheel blank cen traal parlement zou worden inge steld en drie provinciale raden, één blank en twee Afrikaanse, om de plaatselijke zaken te behandelen. Hoewel Rhodesië zonder steun van Zuid-Afrika het geschil met Enge land niet kan voortzetten, kan Smith erop wijzen, dat het zich op het ogenblik te weer stelt tegen de Afri kaanse nationalisten, die via Rhode sië naar Zuid-Afrika trachten te trekken. Zuid-Afrika heeft een aan tal politie-eenheden naar Rhodesië gezonden om de Rhodesiërs by te staan, maar de zwaarste last drukt op de schouders van de Rhodesiërs. Premier Vorster heeft er dus belang bij, dat een blanke regering in Rho desië aan de macht blijft en zal daarom de voorstellen van Smith vermoedelijk steunen. Winkelinbraken LEIDEN In de afgelopen nacht is ingebroken in een rookartikelen zaak aan de Maresingel. De gehele winkel werd doorzocht en een bedrag van ongeveer honderd gulden aan kleingeld ontvreemd. By een inbraak in een rijwielhan del aan de Haarlemmerstraat werd een kassa gestolen, waarin zich een bedrag van veertig gulden bevond. Van de daders ontbreekt elk spoor. LONDEN (DPA/AFP) In een park ten noordwesten van Londen heeft een park wachter gisteren een half bewusteloze man aangetroffen die met ontbloot bovenlijf aan een I twee en een half meter hoog houiten j j kruis was geslagen. Het bleek de 30- i j jarige schilder Joseph de Haviland tel j zijn. Hij is naar een ziekenhuis over- j I gebracht en nu buiten levensgevaar. I De politie heeft de vermoedelijke da der. de 41-jarige Leach. gearresteerd. j Leach is eveneens schilder. De hospita van De Haviland ver- klaarde: „Joseph is een zeer gods- dienstige jongen". Een paar maan- i den geleden had hy haar gezegd dat het „onvermijdelijk" was dat hy ge- kruisigd zou worden. „Hij wist zelfs de juiste plaats en datum en het juiste tijdstip", aldus de hospita. Cricket Engeland-Australië LEEDS i ANP) Op de eerste dag van de vierae testmatch tussen En geland en Australië, die in Leeds wordt gehouden. _i?bben de gasten dank zij 92 runs van Ian Redpath) en een aantal Britse veldfouten een stand opgebouwd van 258 voor vyf. Engeland, dat deze wedstrijd moet winnen om de hoop levend te hou den de ashes te heroveren, had ver schillende kansen de stryd een ander aanzien te geven. Ze werden echter ongebruikt gelaten. Redpath sloeg in de 3'a uur, dat hij aan bat vertoef de, 14 vieren. De cent/ury, die hy net miste, zou zijn eerste zijn ge weest in 22 te6twedstrijden. BONN <APi De drie Westerse mogendheden, verantwoordelijk voor het bewind van Berlijn (Amerika. En geland en Frankrijk), hebben giste- ren een congres verboden van jonge I Letlandse emigranten, dat het ko- mende weekeinde in Berlijn zou wor den gehouden. In verklaringen van de ambassades van de VS, Engeland j en Frankrijk werd gezegd, dat dit is gedaan omdat het houden van dit congres niet overeen zou komen met de belamgen van d*-ae landen en van Berlijn zelf. Oost-Duitsland had het congres „een provocatie tegen Sow- jet-Rusland" genoemd'. De Westber- lijnse senaat en Westduitse federa le autoriteiten hadden de organisa tors van het congres laten weten dat zij weinig voor het bijeenkomen van de ballingen in West-Berlijn voelden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Bernardus. z v. C. de Ronde en J, M. Bos. William, z. v. T. Sylla en F. T. J. Koopmans, Mireille Espérence, d. v. J. E. P. Nettekoven en P. A. Net- tekoven, Edward Johannes Bernardus, z. v. E. J. L. Kerkhoven en E. A. Su- vaal, Jacques, z. v. L. van der Zwan en C. Henderikse, Laura Consuelo Eleo- nora, d. v. F. A. Brunacci en S Sotte, Marco, z. v J. H. Hagemeijer en J. M. van Drongelen ONDERTROUWD E. H. M. Bouvy en A. M. W. Per- quln, A van der Wal en C J. Vln- court, J. M A Edelaar en H. C. Schel- fers. D, Mlchels en A. J. Delmaar, E. J. J. Op 't Land en E. M. Koeman. J. H- T. Knook en L. A. M. Jansen, B. G. M. Oostdam en J. M. C. van den Berg, G van 't Spijker en J. Overduin, L. C. J. M. Fackeldey en C. S. M. Bouter. C. J. van Leeuwen en N. van der Ha ven, J. P. Zandbergen en W. H. Steen bergen. J M. van Kesteren en G de Woli, F. J. de Haas en E. van Tuijl. J. F. Driessen en W. A van Rooijen. F. A. van der Reijt en J. J. de Vries, H. D van Klaveren en L. van Haaster. GEHUWD S J. Geenjaar en M. Wassenaar, W. Roelaiidse en M. S. E de Haas. J. H. M Volwater en P. Prins, J. J. M. Im- mink en I. E. Wijling. B. J. Hessellng en A. M. van Bilsen. A. van der Harg en A. W. van der Plas. J. den Hertog en R. E. M. Sloos. OVERLEDEN D. de Mooij. 78 jr., man, A. J. Clive lier. 60 Jr.. man, J. Veldhuizen van Zanten, 71 Jr.. man. ADVERTENTIE DAMESRINGEN reeds vanaf f27,59 SLAVENBANDEN reeds vanaf f89, MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL. 20778 Eigen reparatie-atelier. LEIDEN Steen voor steen verdwijnt in deze weken een bijzonder ontsierend bouwsel nabij het station de hoge lompe schoorsteen van het verwarmingshuis van het Leids Academisch Ziekenhuis. De ongeveer veertig jaar oude schoorsteen is overbodig geivorden nu het A.Z. zich voor de centrale verwarming van het complex bedient van een directe stoomleiding vanaf de lichtfabrieken. De schoorsteen was in het bijzonder ontsierend voor het Stationsplein, van waar uit ge zien het gevaarte de aanzienlijk kleinere maar heel wat sierlijker to ren van het station volledig wegdrukte. Bovendien verspreidde de schoorsteen veel roet over de directe om gevingo.a. het nieuwe flat- en kantoorgebouw aan het Stationsplein. Aan dit euvel kioam geruime tijd geleden een einde toen op de nieu we verwarmingsmethode iverd overgeschakeld. De afbraak is een moeizaam karwei, want gezien de plaats van het bouwsel is het niet mogelijk het door springstoffen in elkaar te laten zakken of om te laten vallen. Het moet inderdaad steen voor steen gesloopt worden. Hoeveel honderdduizenden dat er zijn hebben wij niet geteld, maar het is in ieder geval een indrukwekkend aantal. (Foto LD/Holvast) ADVERTENTIE LEIDEN Een jongen en een meisje raakten gistermiddag om streeks kwart voor twee gewond bij een ongeluk met hun bromfiets in de Van Slingelandtlaan. Het tweetal, dat uit de Fagelstraat kwam. botste daar tegen een vracht auto. De bromfietsbestuurster, een 18-jarig mesije uit Oegstgeest, zou bij het linksaf slaan geen voorrang hebben verleend aan de vrachtwa genchauffeur. Het meisje kreeg een hersenschudding en hoofdwonden. Zij verloor bovendien al haar boven tanden. Een 12-jarige duopassagier, ook uit Oegstgeest, liep bij dit onge luk een hersenschudding op. Het tweetal is door de E.HJD. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. LEIDEN De oproep van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en de Leidse Bloemist-patroonsvereni ging: „Geef uw gevel een corsage" blijkt in de Sleutelstad niet onbe antwoord te blijven. Behalve dat aan tal van eengezins woningen reeds een bloemrijke corsage prijkt, hebben tal van flatbewo ners het initiatief genomen hun balkon met een fleurig „visite kaartje" op te vrolijken. Zij ma ken daardoor een kans een prijs te winnen in de door bovenge noemde vereniging uitgeschreven bloembakkenwedstrijd. Een des kundige jury beoordeelt deze maand en ook in augustus de resultaten van deze bloemsier- kunst. Bovenstaande foto toont, i icelk een feestelijke aanblik een I dergelijke versiering geeft. Grijze, grauwe steenmassa's ivorden op deze wijze bloemrijk doorbroken. J Gelet op het wedstrijdkarakter laten wij een nadere plaatsbepa- j ling achterwege. (Foto LD/Hoi vast)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3