rOUR VAN JANSSEN Jan Janssen greep zege in tour die geen vergelijking kan verdragen met verleden ètjes en laggen EINDKLASSEMENT T ourklassemeiiteii Ik gaf allesik heb gevochten tot k leeg waszo alleen kan je winnen" ^hoao sa JUU ua» PAGINA 1 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD llNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIHflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIM llllllllllllllllllllllllllllllllllllll WHIHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIItllllllllllllHIIHIIIIIIIIIIIIIIIIItWIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIlIHflIIIIHIIItllllHllilllllllIHHWUIHliHIIIIHIIIIIHIIIIlllllllllllltlllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII llllllllllttlllllllllHlllllillllllllllllllllllllllHllilM (Door Fred Racké) RIJS (GPD) Jan Janssen zat aan de rand van de oude •rbaan, die nieuw was in de historie van de Ronde van lcrijk. Uitgeput staarde hij naar het cement. „Mag ik", zei iet trillende stem, „mag ik even niets zeggen? Laat me, maar". minuten die volgden zullen de renner, die tot het uiter- as gegaan, bijblijven voor altijd. De minuten waarin men- oestormden, naar dat eilandje van onzekere stilte, de mi- waarin fototoestellen klikten, de minuten waarin de klei- ereld van de Tour wachtte op de komst van Herman van igel. Geldermans kwam naderbij, greep Janssens hand, wilde eggen: „Jan, je en stokte toen. Ab Geldermans huil- inssen: ,Ab, jongen, even nog En toen was daar Van igel. En toen was daar die tergende laatste ronde van de En toen was daar de tijd, die in verlichte cijfers werd jecteerd, maar Janssen en Geldermans zagen het niet, ge en het niet. tenslotte kwam de Franse man, die de fotografen opzij >te en die dat mocht doen omdat hij jurylid is. Die man illeen maar: „Jean!" En Jan Janssen vloog overeind. Wild, irstelbaar gelukkig. Jan Janssen had eindelijk de Ronde Yankrijk gewonnen. te rekenen. Maar het viel tegen, in het begin. De ploeg verzwakte, er ge beurden dingen, waarop ik niet had gerekend. Pas in Albi, toen Ferdi Bracke was blijven hangen in dat groepje van Poulidor, die gevallen was, toen wist ik het bijna zeker, ik zou deze tour toch gaan winnen. Nee, er is, behalve het voortijdig vertrek van een paar ploegmaten, niets gebeurd dat echt de zaken verkeerd zou hebben doen lopen. Natuurlijk, het was beter ge weest als ik in die laatste etappes wat meer zekerheid had gehad. Maar dat kon ik niet bereiken. De anderen reden zo sterk, bleven zo sterk. Ik kon geen trap geven of ze waren bij me. vier. vijf man. Het moest gewoon op de tijdrit aanko men en die tijdrit heb ik niet ge vreesd". aferelen die volgden. Al die met petjes en vlaggen, die op- hoe dan toch? suppoosten gen en hosten en sclireeuw- in Janssen, die midden in die heen en weer wankelde en schreeuwde, in Frans en Ne- s beurtelings, flarden van van woorden. (sen. laat me. Cora, waar is ze. t mijn vrouw, ik heb gewon- lensen laat me toch". En de lie troep verplaatste zich over ferbaan en er kwamen steeds nensen toestormen. Met micro- en met camera's. En al die 1 hoorden alleen maar van jnssen de brokstukken van on- bleerde vreugde, neergeegd in eds weer herhaalde: „Ik heb heb hem". bereikte hij. die voor het eerst wielergeschiedenis Nederland e trui gaf aan het einde van de van Frankrijk, zijn vrouw, «litertje en het geluk was et. allen minuten later pas. her- an Janssen uit Nootdorp, wo- Ossendrecht. Nederlander in nieren. Fransman bijna naar ten, zichzelf als renner, die als een ander na een allesvergen- tatie tot koele analyse in staat Alles en vakman is. zoals de wieier- r maar weinig kent. Die daar- rappe zinnen kon schilderen, in die laatste, keiharde kilo van de Tour was gebeurd. Mijn ronde fanssen, de Tourwinnaar: „Ja, dat ik in die laatste kilome- iep op Van Springel. Ze hiel- op de hoogte. Ik voelde, dat n het laatste stuk moest waar- Ik kon hem hebben. Dit was inde. Dat was het bijna steeds Ik gaf alles, ik heb gevoch- 1 ik leeg was. Zó alleen kan je er iemand, die op dat moment om het secondenverschil. dat nssen de zege bracht in Pa- fist eigenlijk in die dolle me- emand hoeveel Janssen was lieven op Herman van Sprin- verslagene, die schreiend er- nder de tribune de nederlaag !te? Jan Janssen wist het niet. wil- niet weten. Hij wilde slechts i en huilen van vreugde, tel- >eer. En tenslotte, toen hij in He betegelde kamertje bij het kwartier nog eenmaal getui- ad moeten afleggen van de foor geen stimulerend middel X)k aangewakkerde kracht. hij de ronde had gewon nen hij zich, gehuld in een euwe gele trui opmaakte om Hinder geëmotioneerd nu. naar «lende wielervolk terug te ke- *n ontmoette hij Herman van el. de eenvoudige Belg, die nèt i bg genoeg kon reiken. Zwi jgfiid Ban van Springel schudde de innaar de hand, zwijgend, n: „Herman, jongen, ik kon er an doen. Het moest". Springel slikte zijn verdriet Bij zei: „Natuurlijk. Jan, na- k. Jij was de sterkste". Toen aeft men aan de rand van de in Vincennes het strijdverloop ronde gerecapituleerd, sen: „Vanaf het vertrek in wist ik. dat dit mijn ronde zou Under hoge bergen, zware vlak- 'Ppes, een tour om te rijden en Hij heeft er. tussen Melun en Vin cennes. alles in gelegd, dat een ren ner. die nog slechts haakt naar het mooiste ogenblik dat in een wieier- loopbaan rest, kan geven. Hy daver de. wiegend met het bovenlichaam, stampend op de pedalen, op weg naar de laatste kilometers, die Her man van Springel de nekslag zou den geven. Die vijf maal duizend meter, die zelfs een in het geel gehulde coureur teveel kunnen zyn. Omdat hy daar voor al tot aan de grenzen van zyn opgeschroefde macht is gegaan. Zo precies verloor Herman van Sprin gel de Ronde van Frankrijk. De Belg, timide, in korte zinne tjes. het verdriet nog altijd niet de baas blijvend: „Ik wist het. Hij kwam terug. Eerst, was ik voor. tot halver wege. Toen begon hij in te lopen. Ze riepen het. Ik gaf alles. Maar in de laatste kiometers stortte ik ineen. En hij moet het geweten hebben". Maar terwijl Herman van Sprin gel vergeefs zocht naar het vloeien de ritme. het ritme alleen dat een ge vecht tegen de klok voordelig moet beslechten, kende ook Jan Janssen j zijn moeilijke ogenblikken. Het wa- i ren de momenten, die door Ab Gel- dermans. de oud-wielrenner met im- i mense ervaring, waren voorzien. Ab Geldermans, schor al van de aanmoedigingen, van het voortdu rend schreeuwen naar die steeds Met een van inspanning ge tekend gezicht legt Jan Janssen de laatste kilometers af die hem nog scheiden van de grootste triomf in zijn loopbaan: het win nen van de Tour de France. maar verbeten de pedalen ranselen de Janssen, greep een megafoon en brulde het Jan Janssen toe: „Door gaan Jan. doorgaan, het gaat. je komt er. Doe het voor alles wat je lief is. Denk aan je vrouw, aan je kind. Jan geef alles!" Jan Janssen gaf alles. Tot er mets meer was. Tot er nog slechts de mi nuten waren van uithygen, van sta ren, met nietsziende ogen. Van wachten op Van Springel. Van wach ten ook. op wat hij later tientallen malen zou herhalen: „Dit is de mooiste dag van myn leven, echt waar. de mooiste, mensen wat is dit prachtig." Vergeten waren het wereldkam pioenschap, dat de jonge Janssen tot een vedette maakte. Vergeten waren de ogenblikken in Roubaix, toen hij zich in 's werelds zwaarste klassieker de sterkste van alle groot heden had getoond. En dichterbij, opeens, kwamen in de herinnering, de ogenblikken van de eerste triom fen. Van de wedstrijdjes op de Nootdorpse sintelbaan, de eerste, dwaze krachtpatserijen op een voor paardenraces bestemde piste, waar op tien jaar geleden een gebrilde jongen zijn sporen trok. Een jongen, die Nederlands beste wielrenner aller tyden zou worden, op 28-jarige leeftijd definitief, toen hij al was gegroeid naar wereldwijde bekendheid. Toen ock Frankrijk aan zijn voeten lag. Toen hij, verbeten zijn weg zoekend door een wereld die veel groter was dan hij ooit had kun nen vermoeden de standing had be reikt van een regeerder, die alles in zich bergt: kracht, berekening, zelf vertrouwen. Toen hij, weer terugke rend naar het beroep dat hij had gekozen, de zaken weer ter hand nam cp de momenten van zijn grootste glorie. „Nee, ik heb in deze ronde géén steun gehad van Fransen. Er was geen combine. Maar ik blyf in Frankrijk, in Franse dienst. Ik ben een echte Nederlander, maai- ik kan mijn vak er niet uitoefenen. De mo gelijkheden zijn nog te gering. Het zal misschien beter worden, nu ook door die tourzege, maar voorlopig lig gen mijn belangen hier". De beroepssportman, die de vreugde van een amateur niet de baas had gekund, had zichzelf hervonden. Er restte neg slechts de champagne en de plichten van een vedette. In het leven van Jan Janssen was alles be reikt. Jan Janssens geluk is com pleet: in de gele trui en mèt echt- genote Cora en dochter 1. Jan Janssen (Nederland) 133 uur 49 minuten 42 seconden 2. Van Springel (België A) op 38 seconden 3. Bracke (België A) °P 3 03 4. San Miguel (Spanje) 3-l? 5. Pingeon (Frankrijk) 329 6. Wolfshohl (Duitsland) 346 7. Aimar (Frankrijk B) 4 44 8. Bitossi (Italië) 4-59 9. Gandarias Spanjei 505 10. Gomez del Moral (Spanje) 713 11. Colombo (Italië) 7 55 12. Pintens (België A) 10-26 13. Gonzales (Spanje) 1042 14. Poppe (België Ai 1231 15. Schiavon (Italië» 1409 16. Houbrechts (België Bi 1723 17. Grosskost (Frankrijk B) 17.26 18. VandenBerghe (België B) 18.02 19. Vincentini (Italië) 18.19 20. Godefroot (België Bi 18.28 21. Dumont (Frankrijk C) 2008 22. Bayssière (Frankrijk C) 21.31 23. Lopez-Carril (Spanje) 21.38 24. Passuello (Italië) 2207 25. Chiappano Italië i 23 42 26. Den Hartog (Nederland) 29.34 27. Guyot (Frankrijk Ai 30.49 28. Wright (Groot Brittannië) 38.53 29. Echevarria (Spanje) -3928 30. Jimenez (Spanje) 39-56 55. Beugels (Nederland) 1.44.21 56. Dolman (Nederland) 1.46.50 In totaal hebben 63 renners de Tour uitgereden. Uitslag van de 21ste etappe (Be- sanconAuxerre over 242 km) 1. Le Man (Belg. B) 6.50.42 (bon. 6.50.22), 2. Wright (G.-B.) zelfde tijd (met bon. 6.50.32), 3 Lopez-Carril (Sp.) 6.50.44 (met bon. 6.50.39), 4. Ducasse (Fr. B> 6.50.46, 5. Dumont (Fr. C) 6.50.43, 6. Poppe (Belg. A> 6.50.49, 7. Dolman (Ned.) 6.56.36, 8. Denson (G.-B.) 6.56.38. 9. Bellone (Fr. Bi 6.57.28, 10. Guyot (Fr. A) 6.57.29, 19. Janssen (Ned.) 6.58.45, 24. Den Hartog <Ned.) z.t., 47. Beugels (Ned.) z.t. Dagploegenkiassement 1. Groot Brittannië (Wright, Denson en Hoban) 20.46.05, 8. Nederland (Dolman. Janssen en Den Hartog) 20.45.06. Uitslag van het eerste gedeelte van de 22ste en laatste etappe (Auxerre Melun over 136 km) 1. Izier «Fr. C) 3.43.56 (met bon. 3.43.36). 2. Wilde (W.-Dld.) 3.46.13 (met bon. 3.46.03), 3. Brandt (Zwits./Lux.i 3.49.03 (met bon. 3.48.58), 4 Brands (Bel. A) 3.55.06, 5. Bitossi (Italië), 6. Hoban (GB), 7. Van Ryckeegem (Belg.) Ai 8. Bolley (Fr. Bi, 9. Wolfshohl (W.-Dld.)10. Clarby (GB), 17. Dolman (Ned.), 29. Janssen (Ned.), 50. Beugels (Ned.), 51. Den Hartog (Ned.) allen in 3.55.06. Ploegenklassement eerste gedeelte: 1. Frankrijk C (Izier, Bodin en Du mont) 11.34.08, 8. Nederland (Dol man, Janssen en Beugels) 11.45.22. Uitslag van het tweede gedeelte van de laatste etappe, een tijdrit over 54.7 km van Melun naar Parijs: 1. Janssen (Ned.) 1 uur 20 minuten 09,7 seconden (gem. 40.947 km/u), 2. Van Springel (Belg. A) 1.21.03,4, 3. Pingeon (Fr. A) 1.21.26,0, 4. Bracke (Belg. B> 1.21.32,9, 5. Wolfs hohl (W.-Dld.) 1.21.59,0, 6. Den Har tog (Ned.) 1.22.33,7, 7. Pintens (Belg. A) 1.23.03,0, 8. Grosskost (Fr. Bi 1.23.18,1, 9. San Miguel (Spanje) I.23.30,3, 10. Aimar (Fr. B) 1.23.31,6, II. Colombo (It.) 1.23.48*4. 12. Gomez del Moral (Sp.) 1.24.00.6, 13. Ganda rias (Sp.) 1.24.15.3, 14. Bitossi (It.) 1.24.26.8, 15. Brands (Bel. A) 1.24.49.3, 16. Gonzales -Sp.) 1.25.40.4, 17. Guyot (Fr. A) 1.25.51,3. 18. Schiavon (It.) 1.25.53,5, 19. Bayssière (Frankrijk C) 1.25.54.0, 20. Echevarria (Spanje) 1.26.13,0, 34. Beugels (Ned.) 1.28.54,4, 62. Dolman (Ned.) 140.15,9. Ploegenklassement tweede gedeelte: 1. België A (Van Springel, Pintens, Brands) 4.08.55, 2. Nederland (Jans- sen, Den Haitog, Beugels) 4.11.36. Algemeen ploegenklassement: 1. Spanje 403.47.51, 2. België A 404.00.03, 3. Frankrijk B 404.09.36, 4. Italië 404.12.52, 8. Nederland 405.36.02 Algemeen Bergklassement 1. Gonzales (Sp.) 96 pnt., 2. Bitos si (It.) 84 pnt., 3. Jimenez (Sp.) 72 pnt., 9. Den Hartog (Ned.) 26 pnt, 14. Janssen Ned.) 14 pnt. Puntenklassement 1. Bitossi 246 pnt., 2. Godefroot 219 pnt., 3. Janssen 215 pnt., 4. Van Ry- ckegem 167 pnt., 5. VandenBerghe 155 pnt. Combinatie: 1. Bitossi 11 pnt., 2. Janssen 18,5 pnt., 3. Pingeon 20 pnt. Gouden PyE 1. Pintens 92 pnt., 2. Bolley 64 pnt., 3. Leman 56 pnt. Het gemiddelde van deze ronde was 35.187 km/u. Het gemiddelde van de winnaar. Jan Janssen, was 34.894 km/u. PARIJS (GPD) De Ronde van Frankrijk 1968 is beslist niet een verschil van 38 seconden. En op een manier, die geen tourveteraan enkele uren vóór de zich in helse spanning voltrekkende finale voor mogelijk had gehouden. Want niet de gere nommeerde tijdrijder Ferdinand Bracke, niet de tot sensationele verrichtingen geroepen Roger Pingeon, noch de op vleugelen van het leiders gewaad naar Vincennes razende Herman van Springel won de tour. Jan Janssen, die in elke prognose van de laatste minuten niet hoger dan een derde plaats werd geschat, greep de zege in een in vele opzichten historische ronde. De tour, die geen vergelijking met welke recente voorgaande dan ook, kon ver dragen. Met bijna volledige zekerheid kan men name lijk aannemen dat men er anno 1968 eindelijk in is geslaagd de stimulantia zo ver naar de achter grond te dringen, dat tenminste van een pure krachtmeting kon worden gesproken. Een tour. die overigens door de diepste dalen van zijn bestaan is gegaan, toen in de eerste we ken het wielervolk vergeefs wachtte op de sen sationele krachtsontplooiingen, die aan het groot ste wielerspektakel bijna onvervreemdbaar ver bonden lijken. Het leek, alsof de tour te gemakkelijk was ge worden. Het was alsof al te licht was besloten het omvangrijke, al door ontbreken van grootheden wat ontkrachte peloton geringer opgaven te doen verrichten dan ooit het geval was geweest. De tour slingerde zich voort langs de wegen van de be rekening, van de onderdanigheid van het knech tenvolk aan de belangen van de sprinters, de prijsjagers. En wie vermoedde toen, dat pas in de laatste week het spektakel zou losbarsten omdat tóch de krachten waren gesloopt door de monotone ver richtingen van de voorafgaande dagen? Toen een maal de knechten wanhopig moesten erkennen, dat zij zich te vaak over ondergeschikte zaken hadden opgewonden en dat juist het voortdurend op een hoop jagen van het peloton funeste arbeid was geweest. Toen Roger Pingeon op de ene en Janssen, Aimar, Bracke op de volgende dag eindelijk toe sloegen, was de massa toch verslagen. Dat de ge renommeerde strijders in dat veld elkaar daarna geen meter ruimte toestonden, kon, met een pe loton, dat in deze samenstelling opereerde wor den verwacht. Zonder een Gimondi, een Motta, een Merckx vooral en ook een Altig, waren de kansen op bij zondere verrichtingen kleiner. Maar aan de an dere kant: zouden die vedetten niet nog veel lan ger hebben geweigerd méér te doen dan het hoogst noodzakelijke? Hoe vaak immers al ging een tour aan die strijdwijze ten gronde? De Nederlandse ploeg althans wat daarvan ls overgebleven kon in Vincennes met opgehe ven hoofd de ronde verlaten. En met volle beurs. Terwijl Jan Janssen zich opmaakte voor de cere monie. waarbij voor het eerst in de geschiedenis het Wilhelmus zou klinken, groepte het overgeble ven Nederlandse trio blij bijeen, pratend over de gulden dagen, die zouden komen. Schattend naar de bedragen, die lang een utopie hadden geleken, maar die dan nu in baar geld zouden toestromen. 50.000 gulden werd er wegge legd door de tourorganisatie voor het kleine groepje dragers van het oranje. Is het een won der. dat Beugels, Dolman vooral ook, hun vreugde niet op konden? Voor de laatste ls deze tour een keerpunt in zijn wielerloopbaan geweest. De altoos wat stille, vaak langs eigen wegen naar incidentele successen speurende oud-Rotterdammer, is gegroeid naar het vakmanschap, dat voor een beroepsrenner op de weg vrijwel onontbeerlijk ls. Was er van anderen verwacht, dat zij de tour zouden uitrijden, voor Dolman kon dat nauwelijks gelden. Toch reed de oud-wereldkampioen der amateurs naar Parijs. En op slag heeft hij daar mee de naam van een gerenommeerd coureur ver worven. Beugels was uiterdaard tevreden. Niette min had men juist van hem iets meer verwacht. De in Franse dienst rijdende Limburger had im mers al eerder van zich doen spreken op inter nationaal niveau. Over Arie den Hartog lopen de meningen uit een. Hij heeft zich uitstekend van zijn taken ge kweten, maar gegeven het feit, dat men op som mige dagen in zijn rijden opeens weer de oude, eens tot vedette uitgeroepen Den Hartog kon ont dekken, had men van hem juist wat meer ver wacht. Aan de andere kant: het geminiseerde ploegje diende zich geheel in dienst van Janssen te stellen en dat betekende bij een jacht naar per soonlijke successen natuurlijk een rem. Wel is zeker dat Arie den Hartog, bijna in ver getelheid geraakt, door enkele bijzondere ver richtingen in deze tour duidelijk heeft gemaakt dat hij de weg terug heeft ingeslagen, ook dat is een winstpunt van de tour '68 geweest. Ploegleider Ab Geldermans had zich geen beter debuut kunnen wensen, al is hij tijdens de tour vaak de wanhoop nabij geweest. De opofferingen die hij zich heeft getroost, leken bij de uittocht uit de oranjeploeg die opeens ontstond, allemaal vergeefs. En daarom juist was Ab Geldermans, die altijd heeft geloofd in een zege van Janssen in Vincennes de eerste die zijn emoties niet kon be dwingen. De man, die als renner zo vaak tegenslagen kende, die ook nu de hoogte van waaruit men op eenvoudig, klein geploeter kan neerkijken, niet leek te halen, kwam toch boven. Niet in het minst aan hem is het te danken dat Nederland in 1968 wielerhistorie maakte als nimmer tevoren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7