Myrna van der Hoeven naar top 400 meter Teleurstelling voor Hill Krantenbezorger gevraagd Davis Cup Ik dacht daar gaat Jan Primeur van CHU Herman van Springel volledig ontgoocheld Nieuw wereldrecord 800m dames Agostini stelde titels veilig Janssen toch naar Nederlands merk Kees Pellenaars gaf „niet thuis Jo Siffert wint Engelse G.P. cü«d- PAGINA M MAANDAG 22 JULI 1968 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LONDEN (ANP) De Zuidslavische Vera Nikolic heeft zaterdag tijdens de open Engelse atletiekkampioenschappen in Londen het wereldrecord op de 800 meter verbeterd. Ze liep de afstand in 2 min 00,5 sec. Het oude record stond sedert 28 juni van het vorig jaar op naam van de Australische Judy Pol lock, die in Helsinki tot 2 min 1 sec. kwam. Nikolic, die twee jaar terug Euro pees kampioene werd, sleepte op de nieuwe Tartanbaan nog twee loop eters mee naar goede tijden: de 18- jarige Britse Lillian Board kwam tot 2.02.0 en de Amerikaanse Doris Brown tot 2.02.2. Ilja Keizer, Maria Gommers en Tilly van der Made, de Nederlandse 800 meter loopsters, die op de wereldranglijst van dit sei zoen zulke goede plaatsen bezetten, werd hiermee duidelijk gemaakt dat in Mexico zware strijd om de ere plaatsen zal moeten worden gele verd. Myrna van der Hoeven bevestigde in Londen, dat zij dit seizoen tot de top van de 400 meter is doorgedron gen De Haagse atlete, die vorig seizoen op de 400 meter 57.4 als beste prestatie liet afdrukken, kwam dit seizoen sterk naar voren en liep reeds 53,9 seconden, een tijd waar- mee zij zich onder de sterksten van dit moment schaarde. In Londen liet zij echter méér zien en verbeterde het Nederlandse record met 0.1 se conde tot 53.6 seconden. Het oude record stond op naam van Gerda Kraan (1962), Tilly van der Zwaard (1962), Hilda Slaman (1965) en Lia Louer (1968). Door deze prestatie staat zij tweede op de wereld ranglijst van dit seizoen: alleen Li lian Board was sneller met 53.5. De belangrijkste uitslagen: 100 meter: 1. Peat (GB) 11,5 (11.4 in serie), 2. Neil (GB) 11.5. 400 meter: v. d. Hoeven (Ned.) 53,6 (nieuw Ned. record), 2. Simp son (GB) 53,9, 3. Green (GB) 54.3. 800 meter: 1. Nikolic (Zd. Slavië) 2.00.5 (wereldrecord!2. Board (GB) 202,0, 3. Brown (VS) 2.02.2. Discuswerpen: 1. Illgen (O. Did.) 5723. 2. Spielberg (O. Did.) 56,64. Kogelstoten: 1. Gummell (O. Did) 16.98, 2. Els van Noorduyn (Ned.) 15.85 Reclame BRNO (ANP) Giacomo Agosti ni heeft, zoals algemeen verwacht werd overigens, in de races om de Grote Prijzen van Tsjecho-Slowakije de wereldtitels in de 350 en 500 cc- klasse veilig gesteld. De Italiaan was met zy'n vuurrode MV-Agusta ook tijdens de races in Brno op permachtig. Bti de halve liters be droeg het verschil met de Austra liër Jack Findlay, die tweede werd. zelfs meer dan vijf minuten. De Yamaha's zegevierden in de 125 en 250 cc-klasse. Bill Ivy werd in de lichtste klasse door een val uit geschakeld waardoor Read zonder moeite won. Alleen theoretisch kan Read de wereldtitel nog ontgaan Bij de kwart liters zorgden Read 1 on Ivy lange tijd voor een boeiend duel. Bill Ivy, die de ranglijst van het kampioenschap aanvoert, viel echter terug waardoor zijn stalge- noot de overwinning kon behalen. Al leen in deze klasse en bij de zijspan nen, die in Brno niet aan de start kwamen, is de strijd om de wereld titel nog open. Vier wedstrijden staan voor de 250 cc-motoren nog op het programma en slechts twee pun ten scheiden beiïie Yamaha-rijders. De uitslagen zijn: 125 cc-klasse (111,5 km): 1. Phil Read (Eng.) op Yamaha 48 min. 46,3 sec. (gem. 137,5 km/u), 2. Lasz- la Szabo (Hong.) op MZ 51.32.2. Stand wereldkampioenschap: 1. Read 40 pnt., 2. Bill Ivy (Eng.) en Ginger Molloy (Nw.-Zeel.) beiden 12 punten. 350 cc-klasse (153,4 km): 1. Giaco mo Agostini (Italië) op MV-Agusta 1.04.19,6 (gem. 143,08 km/u), 2. Heinz Rossner (O.-Dld.) op Honda 1.05.45,5. Stand wereldkampioenschap: 1. Agostini 40 punten, 2. Pasolini (It.), Molloy en Rossner allen 12 punten. 250 cc-klasse (126,1 km): 1. Phil Read (Eng.) op Yamaha 50.39.4 (gem. 148.61 km/u), 2. Bill Ivy (Eng.) op Yamaha 50.53.9. Stand wereldkampioenschap: 1. Ivy 38 pnt., 2. Read 36 pnt., 3. Rossner 27 pnt. 500 cc-klasse (181,2 km): 1. Giaco mo Agostini (It.) met MV-Agusta 1.18.07.0 (gem. 149 km/u), 2. Jack Findlay (Austr. met Cardani 1.23.18,1. Stand wereldkampioenschap: 1. Agostini 56 pnt., 2. Findlay 28 pnt.. 3. Williams (Eng.) en Marsovszky (Zwit.) beiden 9 pnt. LENINGRAD 'ANP) De Oost duitser Jürgen Haase heeft zondag in Leningrad tijdens de atletiek wedstrijden om de Znamenski Me morial het Europese record op de 10.000 meter verbeterd. Hij noteerde Apn tijd van 28 minuten 04,4 secon den en bleef daarmee 6.2 seconden onder het oude record van de Belg Gaston Roelants. dat van 21 augus tus 1965 dateerde. De Rus Viktor Koedinsky bleef tijdens dezelfde wedstrijden onder het officiële wereldrecord op de 3.000 meter steeplechase. De tijd van Koe dinsky (8.26.0) was 0.4 seconden sneller dan het record van Gaston i Roelants. Vorige week echter liep de Fin Jouko Kucha in Stockholm deze I afstand in 8.24.2. maar het is onze- ker of dit record zal worden erkend. De Fin droeg namelijk tijdens de i-ace een reclame voor een benzine maatschappij op zijn shirt, hetgeen de reglementen van de IAAF niet toestaan. Het is dus mogelijk dat de tijd van Viktor Koedinsky als we reldrecord zal worden erkend. Tijdens deze wedstrijden in Lenin grad evenaarde de Russische sprin ter Vladislav Saps ja het Europees record op de 100 meter met een tijd van 10.0 seconden. De 25-jarige Sa- peja vestigde hiermee tevens een nieuw Russisch record. Het Euro pese record stond reeds op naam van. de Westduitser Armin Hary (1960) en de Fransman Roger Bam- buck <1968) De Rus Goeannadi Agoeanov stel de het wereldrecord 20 kilometer snel wandelen scherper. De Rus kwam tot een tyd van 1 uur 25 minuten 21,4 seconden. Het oude record stond met 1.25.57,2 op naam van een andere Rus, Alexander Vediakov. PRAAG De Oostduitse kogel stoter Dieter Hoffmann heeft zater- Willem 2 biedt contract aan Tweede triomf voor Jan Zoons HAARLEM De steeds meer op de voorgrond tredende Jan Zoons uit Voorschoten behaalde gisteren in de Ronde van Nieuw-Borgvliet (nabij Bergen op Zoom) zijn tweede zege van dit seizoen bij de amateurs. Hij ontsnapte vier kilometer voor het einde uit een kopgroep en bleef met 15 seconden voorsprong ruimschoots aan de winnende hand. Tweede werd Kisner en derde Tonnie Barten. Za terdag was Zoons in de Ronde van Ochten op de zesde plaats geëin- Een zesde plaats ook veroverde de Rijnsburger Cees Schijff zondag in da Ronde van Waarland. PARIJS (GPD) De kans bestaat dat Jan Janssen toch nog in Ne derlandse dienst komt tijden. In Vincennes aanwezige Willem 2- ploegleider Ton Vissers: „Uitslui tend met die opdracht van mijn directie ben ik naar hier gekomen. Het gaat voornamelijk om Jans- sens secundaire voorwaarden. Over zijn contract kunnen wij het eens worden, maar er komen nog een paar dingen bij die moeilijkheden opleveren". Een van die zaken is, dat Janssen pijs stelt op medewerking van een aantal Franse renners bij zjjn even tuele intrede in de Nederlandse ploeg. „Maar", zegt Ton Visser, „dat houdt in, dat wy voor iedere Franse renner twee Nederlanders moeten contracteren. In hoeverre dit financieel te realiseren is, kan ik op dit moment nog niet overzien. Wat Willem 2 betreft durf ik te zeggen, dat we er veel, zelfs heel veel geld voor over hebben om de eerste Nederlandse winnaar van de VERA NICOLIC snel op 800 meter dag tijdens atletiekwedstrijden ln Praag zijn eigen Europese record verbeterd. Hoffmann kwam tot 20.10 meter, hetgeen twee cm verder was dan zijn oude record. DUSSELDORP/BARCELONA (ANP) West-Duitsland en Span je hebben de interzonefinale bereikt van het toernooi om de Davis Cup. In de finale van de Europese zone versloegen de Westduitsers in groep A Zuid-Afrika met 3—2 en in groep B wonnen de Spanjaarden met 3—2 van Italië. In de interzonefinale ontmoet Spanje de VS volgende maand in Cleveland en West-Duitsland komt uit tegen de winnaar van India Japan. HONKBALWEEK IN HAARLEM HAARLEM (ANP) Nederland heeft in de openingswedstrijd van de honkbalweek zaterdagmiddag met 102 van de Nederlandse Antillen gewonnen. De gasten kregen weinig kansen. Zy scoorden hun twee pun ten in de derde innings op een honk- slag en een fout. De Nederlanders kwamen tot twaalf honkslagen, die twee homeruns opleverden. Richard son leverde een opmerkelijke presta tie. Hij zorgde voor vier honkslagen op drie verschillende Antilliaanse pitchers. Zondagavond liet het Nederlandse honkbalteam ook Italië kansloos: 8—1. Ook het Amerikaanse amateurteam Grand Rapid Sullivans boekte twee regelmatige overwinningen. De Ame rikanen versloegen Italië met 60 en de Antillen met 11—1. Moeder Janssen ronde van Frankrijk volgend jaar bij ons onder contract te hebben". Het merk van Jan Janssen, Pelforth, een bierbrouwerij, zal aan het ein de van dit seizoen stoppen. De ge ruchten in dfre richting waren in Vincennes tenminste bijzonder sterk. Voor Janssen liggen er even wel mogelijkheden genoeg in Frankrijk, zeker nu bekend is ge worden dat Raiael Geminiani en Raymond Louviot beiden al hebben laten doorschemeren, dat zij Jans sen gaarne zouden willen opnemen in de BIC-ploeg die dat staat al vast volgend jaar Jacques Anuetil zal moeten missen. Ook is er de mogelijkheid, dat de Franse benzinemaatschappij ELF volgend jaar op de markt zal ko men met een wielerploeg. Dat zou dan in samenwerking gaan met de firma Lejeune, een fietsenfabri-; kant, die tot nu toe altyd samen met Pelforth het overigens kost bare onderhodu van een wieler ploeg heeft opgebrahet. V NOOTDORP i OPD) „Geweldig. Een ontzettende prestatie." In een steeds opnieuw met gelukwensende bezoekers volstromend huis in de Nootdorpse Prinses Beatrixstraat raken de glunderende ouders van Jan Janssen haast niet uitgesproken over de zo glorieuze zegepraal van hun zoon. „We hadden er van meet af aan wel op gerekend." vertelt een trotse moeder Janssen tussen twee tele foontjes door. „De eerste week eigenlijk niet zo, waait toen zat Jan slecht. Toen zou ik hem wel een douwt je hebben willen geven. Nadat Jan eindelijk een rit had gewonnen was hij er door. Jan is een doorbij ter. Wat hij in zijn hoofd heeft, heeft hij ook in zijn benen." Erg zenuwachtig zijn de heer en mevrouw Janssen en hun kinderen Aad, de tweelingbroer van Jan, Ge rard en Toos, gistermiddag, kijkend naar de tv, niet geweest. „Alleen dat verkeerde bericht over de tussentijd van Van Springel vond ik verschrikkelijk. Be daoht, daar gaat Jan," herinnert zich moe der Janssen. Ze vond het een prettige bijkom stigheid dat haar zoon nu een .schone" tour heeft gewonnen. „Als moeder zijnde vond ik het heel erg dat hij zo vaak beledigd is over die doping. Jan is een echte sportman. Om die praatjes geeft hij zelf niks. Hij laat ze maar praten. Hij weet wel beter." Vader Janssen is minder spraak zaam: „Ik vind het harstikke leuk, maar ik heb er geen cent verstand van." Jan Janssen leidt in Super Prestige Pernod PARIJS (ANP) Jan Jans- ien heeft na ztjn overwinning in de Ronde van Frankrijk de lei ding in het klassement voor de Super Prestige Pernod genomen. Hij heeft een voorsprong van 19 punten op Herman van Sprin gel, de Belg die in de Tour op de tweede plaats eindigde. Het klassement luidt 1. Janssen (Ned.) 158 pnt., 2. Van Springel (Belg.) 139 pnt., 3. Merckx (Belg.) 135 pnt., 4. Go- defroot (Belg.) 125 pnt., 5. Gi- mondi (It.) 120 pnt. 55 ROOSENDAAL (GPD) Na het Lekend worden van de unieke zege van Jan Janssen in de Ron de van Frankrijk kwam West- Brabant in de greep van de vreug deroes. die zich concentreerde in Ossendrecht waar de supporters club is gevestigd. In dat dorp en in het grensdorp Putte, waar een nieuw huis voor Janssen ivordt gebouwd, gingen de vlaggen uit en de burgemeesters van beide gemeenten zonden te legrammen aj aan het adres: „Jan Janssen, Parijs", in de hoop dat men daar de tourwinnaar wel zou vinden. Het etablisement ..Puts Molen tje", waar de supportersclub haar HAARLEM (ANP) De Christe lijke Historische Unie heeft zondag avond voor 'n sportieve primeur ge zorgd. Als eerste politieke partij in Nederland heeft de CHU een groot sportman telegrafisch gelukgewenst met zijn overwinning. Jan Janssen viel die eer te beurt, nadat hij als eerste Nederlander overwinnaar in de Ronde van Frankrijk werd. De secretaris van de CHU. dr. H. A. Schuring zond een telegram van ds volgende inhoud. „Wens u namens de CHU geluk met uw overwinning in de Tour de France. Uw inzet en afzien zijn indrukwekkend geweest. Moge uw overwinning in deze scho ne tour alle Nederlandse wielrenners inspireren". Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, dr. C. N. M. Kortmann, stuurde een tele^ gram naar de tourwinnaar waarin hij deze completeerde. Duiven vlogen P.V. Leiden '68 Wedvlucht van af St. Kath. Wavre 1-8 A. Pracht, 2- 3-4-5 S. Koster, 6-7-9 N. v. d. Dop, 10. A. v. d. Dop en Zn. thuishaven heeft, ivas weldra te klein om clle fans te herbergen. De telefoon was ervan de haak gelegd omdat het feestgedruis al le gesprekken onverstaanbaar maakte. Wie geen supporterspetje met de naam „Janssen" erop droeg, liep het risico in een fikse ruzie be trokken te worden, omdat de ge moederen, gevoed door vele gla zen bier, al snel oververhit waren. De interesse van velen richtte zich ook op Breda, waar ploeglei der Kees Pellenaars zich had la ten ontvallen dat „Janssen even weinig kans had om de Tour te winnen als lijn schoonmoeder" Er bleek voor Nederlands be kendste ploegleider maar één op lossing en dat was eveneens de telefoon naast het toestel depone ren, zodat allen die hem ter ver antwoording wensten te roepen de bezettoon kregen. Nu gebiedt de objectiviteit op te merken dat Pellenaars nooit in een zege van Janssen geloofd heeft. Dat had hem de gewraakte zin in de mond gegeven met de verve een Brabander eigen. Eerder had Pellenaars zijn me ning gegeven in het boek „Jan Janssen, ik verkoos de wieler sport". Daarin is een brief van Pellenaars afgedrukt, waarin hij erkent dat Janssen een groot ren ner is, die in alle onderdelen op vallende prestaties verricht, maar die toch altijd iets te kort komt. Ook daarin heeft Pellenaars dus ongelijk gekregen want Janssen is niet tekort geschoten in deze Ron de van Frankrijk. Hoe intens vooral de Bra banders meeleefden werd bewezen door de verlaten straten tijdens de televisie-uitzending. Andere eve nementen zagen geen bezoekers de kerkdiensten die om vijf uur zondagavond aanvingen, kregen heel wat laatkomers te verwerken. De bisschop van Breda, mgr H. Ernst, heeft dat vermoedelijk nie mand kwalijk genomen, getuige het feit dat ook hij onmiddellijk een gelukwens-telegram naar Janssen zond. De allereeerste hulde betuigin gen in het „vad&rland" zullen moeten wachten tot woensdag. Dan start de Tourwinnaar in de I „Acht van Chaam". Vreugde en leed liggen dicht bij elkaar. Een Belgische reporter leidt hier de ontgoochelde Her man van Springel weg BRANDS HATCH (ANP) De Zwitser Jo Siffert heeft za terdagmiddag op het circuit van Brands Hatch bij Londen de Grote Prijs van Engeland gewonnen, de zevende van de twaalf wedstrijden die de competitie om het wereldkampioenschap der coureurs vormen. Het was de eerste zege van de 32- jarige Zwitser, die met een privé- Lotus uitkwam, in een wedstrijd gel dend voor de wereldtitel. De Grote Prys van Engeland vorm de een nieuwe teleurstelling voor Graham Hill, in wie velen enkele maanden geleden met grote zeker- Paardesport „Grandpa Jim", een 6-jarige Amerikaanse draver, heeft de zegereeks van het Franse paard Rocquepine een halt toege roepen. In een race om de „Chal lenge Cup" op de Roosevelt renbaan in Westibury sloeg Grandpa, die 26—1 genoteerd stond, op briljante wijze de aanval van de 7-jarige Franse merrie af. om in een matige tijd van 3.11.2 op de 2400 m. te winnen. heid de wereldkampioen van 1968 za gen. Op Francorchamps, Zandvoort en in de Grote Prijs van Frankrijk haalde de top-ryder van Colin Chap- mans Lotus-renstal de finish niet. Op Brands Hatch voerde de Britse veteraan lange tijd het veld aan. Een dubbele zege van Lotus-Ford scheen waarschijnlijk, aangezien Jackie Oliver in tweede positie reed. Een mechanisch defect maakte dat Hill in de 26ste ronde de strijd moest staken. Vergeefs poogde Oliver daar na de zege voor het Britse merk veilig te stellen. Toen de wa gens voor de 44ste maal de tribunes passeerden kwam ook voor Oliver het einde. Een kapotte versnellingsbak maakte hem kansloos. Daarna heeft Jo Siffert 36 ronden lang een gevecht moeten leveren met de 12 cilinder-Ferrari van Chris Amon, Bekwaam verdedigde de Zwit ser zijn eerste plaats. Het duel tus sen de beide coureurs had wel gevol gen voor de overige rijders, die allen één of meer ronden achterstand op het leidende tweetal opliepen. Met een voorsprong van nog geen 200 me ter werd Siffert afgevlagd. De uitslag luidt: 1. Jo Siffert (Zwits) met Lotus Ford de 80 ronden (325 km) in 2 uur 1 min. 20.3 sec. (gem. 168,69 km per uur), 2. Chris Amon (Nw Zeeland) met Ferrari 2.01.24.7. Op één ronde: 3. Jackie Ickx (Belg) met Ferrari, 4. Denis Hulme (Nw Zeeland) met McLaren Ford. Op twee ronden: 5. John Surtees (GB) met Honda, 6. Jackie Stewart (GB) met Matra Ford. Snelste ronde: Siffert 1.29.7 (gem. 171.14 km per uur). H Stand in de competitie om de we reldtitel: 1. Graham Hill (GB) 24 pnt., 2. Jackie Ickx (Belg) 20 pnt., 3. Jackie Stewart (GB) 17 pnt., 4. Denis Hulme (Nw Zeel.) 15 pnt. JO SIFFERT PARIJS (GPD) In een van de piepkleine kleedkamers van het stadion van Vincennes zat een volledig ontgoochelde en huilende Herman van Springel. De Belg bleef zijn hoofd schudden en wim pelde alle troostwoorden, die tot hem werden gericht, af. „Dit is de grootste ontgoocheling in mijn sportloopbaan. Nooit zal ik nog eens een tour kunnen winnen. Dit was voor mij de kans van mijn leven. Het kon niet erger. Ik ben met de gele trui in Parijs aangekomen en om hem dan op het allerlaatste moment te moeten afstaan, is wreed. Ik zal dagen nodig hebben om er overheen te komen". Inderdaad: de Vlaming Herman van Springel moest daar in Vin cennes ervaren hoe dicht vreugde en leed bij elkaar kunnen liggen. Zijn landgenoot Ferdinand Bracke was minder ontgoocheld. „We moeten het erkennen Herman: Jan Janssen was sterker dan wij. Je kunt er niet over blijven treuren. Het is hard te verwerken, maar er is niets aan te doen." ADVERTENTIE Leeftijd boven 15 jaar. Aanme'den Bureau LEID5C"! DAGBLAD, Witte Singel 1, Leic'r-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6