Leids eredoctoraat voor mr. Van Ewijk De de Haute Couture langste heeft tijd gehad verdiensten voor nieuwe B.W. Wegens Perfect Marie orgelspel van Claire Alain Vakantie-drukte op Leidse veemarkt Volgens Italiaanse zusters Fontana: c ZATERDAG 20 JULI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN De senaat der Leidse Universiteit heeft besloten het doctoraat honoris causa in de rechtsgeleerdheid te verlenen aan nir. O. W. van Ewijk te Wassenaar, hoofd van de staf af de- ling Wetgeving Nieuw Burgerlijk Wetboek van het ministerie van Justitie. Deze hoge onderscheiding, waarvan de uitreiking zal plaats hebben na de rectoraatsoverdracht op 16 september (ti aanstaande, is aan mr. Van Ewijk toegekend wegens zijn ver- ;111 diensten op het gebied van het Nederlands burgerlijk recht pe waarbij met name genoemd moet worden het belangrijke en centrale aandeel dat hij heeft gehad en nog heeft bij de tot standkoming van het nieuwe burgerlijk wetboek. 1 Mr. O. W. van Ewijk werd in 1905 'te Leiden geboren en studëerde al'hier na het behalen van het staatsexa men gymnasium-bèta, in de faculteit der rechtsgeleerdheid. Deze studie WATERPOLO De Zijl verslaat De Sleutelstad In de laatste competitiewedstrijd Iheeft De Zijl revanche op De Sleu- telstad genomen voor de eerder ge leden 13 nederlaag. De Leidse road witten behaalden een 74 overwin ning, waarbij zij zich de luxe permit- teeredn om tot vier maal toe een 6 strafworp onbenut te laten. 04 Beide teams traden onvolledig aan. uJ'Bij De Zijl ontbraken Kees Pont (mi litaire dienst) en Frits Welling, ter- De Sleutelstad het zonder Wim Zijl en Hans Hilkhuyzen moest stellen en halverwege de strijd Jan DlBreedeveld (blessure) moest missen. De invallers voor bovengenoemde spelers speelden een hoofdrol. Bij De nam de 15-jarige Jacob Spijker th« de aanvalsspits over van Kees Pont jPii volbracht zijn taak op uitstekende *- wijze in tegenstelling tot reserve-goa- ie Bert Mulder (Wim v. Rooijen ging |de aanval van De Sleutelstad leid- pen), die weliswaar twee strafworpen itstekend keerde, doch veelal onze ker keepte. In de eerste speelperiode loorde alleen Jacob Spijker. In de Joelpuntrijke tweede periode trof ;rst Wim Bergman doel, waarna jeo Onderwater de eerste strafworp werd bekroond met het doctoraal exa men Nederlands recht, waarna mr. Van Ewijk naar Nederlands-Indië vertrok. Daar was hij afgezien van de periode van internering tij dens de Japanse bezetting aan vankelijk in Makassar en vervolgens te Semarang werkzaam als advocaat en procureur tot 1946. In dat jaar volgde zijn benoeming tot hoofd van de afdeling juridische zaken yan het Hoge Commissariaat van de Repu bliek Indonesië in Nederland. Uit laatstgenoemde functie werd mr. Van Ewijk op 1 januari 1951 op eigen ver zoek ontslagen wegens zijn benoe ming tot raadadviseur in vaste dienst bij het Ministerie van Justitie. Na in mei 1955 te zijn benoemd tot raadadviseur in algemene dienst, werd mr. Van Ewijk op 21 april 1964 aan gewezen tot hoofd van de nieuw in gestelde stafafdeling Wetgeving- Nieuw Burgerlijk Wetboek. Mr. Van Ewijk heeft, vóór zijn tijd vrijwel ge heel door het nieuwe burgerlijk wet boek in beslag werd genomen, een belangrijk aandeel gehad in de tot standkoming van onder meer de Adoptiewet en de Wet tot opheffing van de handelingsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw. Zweed Andersson FJ-kampioeu HOLLAND-ON-SEA (ANP) De Zweedse zeiler Andersson heeft giste ren in Holland-on-Sea de Europese titel in de Flying Juniorklasse ver overd. In de laatste race gingen Lengton Heineke en Andersson als favoriet voor het kampioenschap van start. Perry Lengton met Edwin Prins als bemanningslid werd bij de start zwaar gehinderd door de Brit Allen, waardoor htf er niet meer in slaagde zich later onder de leiders te scha- LEIDEN Het totale marktbeeld werd gisteren bepaald door het aanvankelijk sober, later betere weer en de grote toeloop van vakantiegangers. De aanvoer was iets kleiner dan vorige week. De handel was afgestemd op de internationale verhoudingen. Aange zien het in Frankrijk beter gaar. floreert de schapenmarkt. In Italië zijn veel gasten, dus de vette kalve- renmarkt loopt ook goed. Voor wat Frankrijk betreft, zij nog opgemerkt, dat met name de varkensafdeling W. Bnijs beroepen Leiden De heer Buijs, theologisch kandidaat in Leiden, heeft een be roep ontvangen van de Chr. Geref. Kerk in Nijmegen. Draagt Elkanders Lasten Leiden De huis-aan-huiscollecte, die in Leiden is gehouden ten bate van „Draagt Elkanders Lasten", een algemeen sociaal fonds ter bevorde ring van de volksgezondheid, heeft ruim f 2879— opgebracht. 1 ren. De Zweed Brunssted nam de kop profiteert van de herstelde^ toestan- gevolgd door Tom Schimmer, Van Waning en Van Ravesteijn. In het voor de windse rak rukte Schimmer naar de eerste plaats op om die niet meer af te staan. In het laatste kruis rak zag Andersson zijn kans schoon om zich naar de tweede plaats ach ter Schimmer op te werken. De uitslag van de 5de en laatste races: 1. Schimmer (Ned.t: 2 An dersson (Zwe.); 3. Brunsted (Zwe.j; 9. Lengton (Ned.). Eindklassement: 1. en europees kampioen: Andersson 20.4 pt; 2. Lengton 21 pnt.; 3. Heineke 32 pnt.: 4. Schimmer 33 pnt.; 5. Van Ravesteyn 35,7 pnt. De derde race van het Europese kampioenschap Sharpies, dat in En geland wordt gezeild, is gewonnen door de Nederlander Mulderij. Deze den. De prijzen van de slaohtvar kens bewegen zich in stijgende lijn Verder was het deze week in het westen des lands zo, dat het weer (niet al te veel regen) meewerkte om een goed handelsverkeer mogelijk te maken en er is veel gras in de weide. Gebruiksvee Om deze tijd vau het jaar zijn de aanvoeren meestal niet groot. Gisteren viel het nogal mee. Dit temeer, omdat geen boer anders dan het nodige vee verkoopt, want er is eten genoeg. Toch was de handel in melkkoeien redelijk. Bij de vare koeien (mede in afwach ting hoe de slaohtveeprijzen zullen lopm) was het handelsverloop nog.il rustig. Notering: melkkoeien van f975.— tot f1300.— en f 1700.— vare koeien van f 680.tot f 1000 en f 1450 Jongvee Geringe aanvoer met een ongewisse handel. Op de ene wer deen dag eerder tweede. De uit- j markt verliep deze anders dan op slag van de derde wedstrijd was: 1. Mulderij (Ned.); 2. Thomas <GB) 3. Jos Cantos (Port.). de andere markt Slachtvee Runderen. Was het I de afgelopen dagen op de slachtvee- ROME (GPD) „Ik geloof dat er over vijf jaar geen haute couture meer bestaat", zei mevrouw Fontana, toen zij mij in haar atelier haar kleinemaar door de asymetrische halslijnen bijzonder originele wintercollectie liet zien. „Al het handwerk verdwijnt: de haute couture is uit commercieel oog punt gewoon niet meer te handha ven". Mevrouw Fontana, die met haar twee zusters tot de invloedrijk- ,oov De zyi miste en Jacob Spijker i mode-ontwerpsters van Mie be- 3-0 zorgde. Co Oudshoorn hoor'. J**'4 n«'r T",beeld„™ :oorde daarna het eerste sleutel. j B-aat Emilho Pucoi, de haute couture itad doelpunt, voordat Wim Berg- nan Bert Mulder voor de vierde passeerde. Wim v. Rooijen bracht de achterstand tot één doel- voorgoed de rug toegekeerd en is van plan om zich volledig aan exclusieve confectie te gaan wijden. De drie zusters lieten in Gastel Gandolfo, vlak naast het buitenver bunt terug door twee maal Joop Bodt I b,„( van Paus Paralus yi, een hy- |te verslaan. Vóór de tweede doelwis- permMte.ne fabriek bouwen voor het peling miste Jacob Spijker De Zijl's (tweede strafworp. In het derde kwartje" brachten Wim Bergman ^Jlen Loek v. Kampen wederom de targe van drie doelpunten terug, [waarna laatstgenoemde en Jac. Spij- :er ieder nog een strafworp misten. !n de slotfa-se bepaalden Bert Martijn in Wim v. Rooijen (strafworp) de indstand op 74. maken van minirokken, sportkleding en wat gewaagde avondjurken. „Wij moeten wel, want zelfs onze beste klanten, de koningin van Libië, Ingrid Bergman, Elisabeth Taylor, Kim Novak en Audrey Hepburn Prinses Galitzine garneerde haar mantelpakjes in militaire stijd met grote vierkante metalen knopen. kochten niet ieder seizoen meer iets •nieuws". In Parijs, zo verwacht mevrouw Fontana, zal het met de haut couture ouk wel gauw afgelopen -zijn. De slui ting van het huis Balencina ziet zij als een teken aan de wand. Zo erg vindt ze het niét. ..Want", aldus me vrouw Fontana, „je kan beter blou ses voor een warenhuis ontwerpen, dau avondjurken voor een kostuum museum". Weinig voor-oorlogs De 1940-lijn, die de Italiaanse mo- die per stuk de waarde van riante sportauto's vertegenwoordigden. Het evenement waarmee de haute- coutureshows in Rome werden beslo ten, speelde zich af op de eerste eta ge van een zeer goedkope schilderij enwinkel voor aandoenlijke herders- tafreeltjes. Maar de weinig passende omgeving stoorde zelfs miljonairs-echtgenotes, die zich per Rolls Royce voor lieten rijden niet, want prinses Galitzine verraste haar showbezoeksters met een werkelijk vorstelijke collectie. De prinses, dochter van een Russische grootvorst, liet haar voorliefde voor haar geboorteland blijken door grijs groene gabardine mantelpakjes die uniformen leken. Met dat verschil dat de mannequins er voor de winter wel erg dunne doorkijkblouses onder droegen. De door Yves Saint Laurent devorsten voor de komende winter I gelanceerde rage om iets meer vrou hebben gepland, is er tijdens de shows I welijk schoon bloot te geven, sloeg bij van deze week niet zo heel erg uiige-i prinses aan. want ze lanceerde komen. ook een aantai flinterdunne zwart or- De mantelpakjes met hun lange ge tailleerde jasjes waren zowat, de eni ge creaties, die de vooroorlogse mo dellen wait benaderden. Zwart, wit, beige en kastanjebruin waren de favoriete modekleuren. Frederico Forquet, bij wie de Griekse Koningin Annemarie haar kleren laat maken, probeerde de mo delijn aan te houden met getailleer de mantelpakjes, jurken met aange knipte mouwen en capes, waarvan de zomen alle iets over de knie kwamen. Forquet garneerde zijn creaties met brede leren ceintuurs, die bij de avondkleding met imitatie-parel snoertjes waren bestikt. Waren de schouders bij Forquet vrü breed, Sarli, een jonge mode-ont werper uit Napels, hield een zeer slank silhouet aan. Geraffineerd wa ren zijn wjjde. schuingenomen gerui te mantels, die met een effen grjjze baan langs de taille en de zomen wa ren gegarneerd. Voor 's avonds lanceerde Sarli zwarte en witte zijde crêpe pellerine mantels, afgebiesd met stroken vosse- bont in dezelfde tint. Hij liet ze zijn mannequins over lange, zwierige or ganza avondjurken, met lange nauw aansluitende mouwen en een diep V- •ïalsdecolleté, dragen. Emilio Schubert, de man die eens wereldberoemd was, omdat hij de )i-uidsjapon en talloze statiegewaden voor ex-keizerin Soraya maakte, keek bij het ontwerpen van zijn winter collectie niet op een knoopje. Hij voorzag namelijk ook zijn linkermou wen en zelfs de zijnaden van knoops- sluitingen. Op zijn shows waren voorts man telpakjes te zien waarvan lange jas jes een trapvormige overslag hadden. Voor 's avonds ontwierp hij dramati sche gewaden, die door een overdaad aan brokaatborduursels wat operette achtig aandeden. Zijn mannequins droegen hierbij fluwelen haarbandjes met daaraan bevestigd de oor warmers van wit en zwart bont. Pai •ijs ganza-avondjurken met wijd uit zwie rende rokken en een gesmokt boven lijfje met lange mouwen. Ze leverden een daverend applaus vooral van de zijde van de bonthandelaren op, die de creaties vooral toejuichten omdat zij in de winter zeer zeker buitens huis wel met een bontmantel gedra gen moeten worden. Vestpakjes Minstens even succesvol waren echter de bruingrijze jersey vest pakjes, die de prinses voor de meer sportieve gelegenheden ontwierp. Aan het vest had ze aan weerszijden aan de zoom vierkante lakleren zak jes in dezelfde tint bevestigd. Het vest sloot evenals haar mantelpakjes met grote vierkante metalen knopen. Bij de jassen namen de slank afkle- dende redingotes de belangrijkste plaats in. Prinses Galitzine maakte ze voornamelijk van witte, zwarte en abrikooskleurige dikke wollen stof fen. Kiiulerniode In Rome worden zelfs de kinderen niet door de couturiers vergeten. Zin- gone ontwierp een collectie voor kleu ters tussen 3 en 10 jaar. De jongens en meisjes paradeerden in velours- paarse pakjes met witte kanten kou sen en zwarte lakschoentjes over het plankier. Het was een zeer fraai ge heel, vooral voor trotse moeders, om naar te kijken. Maar Zigone's keuri ge, maar veel te olijke kindercreaties zijn totaal ongeschikt om in te spe len. Tiziani tenslotte combineerde drie kwartmantelpakjes met charleston rokken. dat alles van zwarte en wit te wol. Zijn mannequins droegen hiebij, evenals bij zijn grijze geruite mantels, bijna twee meter lange shawls met een aangezet mutsje. Privé-show voor Pri ns Bernhard 's Werelds meest toonaangevende herenkledingontwerper Angelo Li tri - co. heeft zijn eerste wintermantel, een exemplaar van antracietflannel met een zwartfluwelen kraagje al verkocht. En wel aan de Zuidafri- kaanse chirurg dr. Barnard. Litrico, een Zuiditaliaanse vissers zoon, de oudste van 24 kinderen, die het tot kleermaker van wijlen pre sident Kennedy, oud-premier winterjurkjes van de prinses te zien, Chroestjsow en vele tientallen ande- Show van prinses Prinses Irene Galitzine, de Italiaan se modeontwerpster, die een half jaar geleden door het cosmetische concern Estee Lauder, van een drei gend faillissement werd gered, was in haar grijze salon aan de Via Ve- neto de charmante gastvrouw van de hele Romeinse society. Inkopers van confectiefabrieken en warenhuizen mochten tegen betaling van f 2000 plaatsnemen op de achter ste rij gouden stoeltjes om er samen met de moeder van prinses Paola en een reeks fameuze filmactrices, de markten rustig, gisteren, bij minder aanvoer, ging het nogal redelijk goed Reeds vroeg was alles ver kocht. Men dient hierbij niet te ver geten dat het volop vakantietijd isj en de omzeten in de slagerijen nietl zo groot zijn. Momenteel zijn er nog plm. 160 slagers met vakantie. Wij hebben de stellige indruk, dat het I resterende deel ie omzet best kan opvangen. Notering: van f3.75 tot f 4.35 en van f 4.80 tot f 5.15. Onge veer dezelfde prijzen als de vorige week. Vette kalveren Aanvoer ruimer. De handel verliep vlugger. De prijs daling is veranderd in een lichte stijging zodat de mesters ook tevre den kunnen zijn. Wol vee Mogelijk dank zij de kleine aanvoer een goede handel. Alle onderdelen, zowel de vette- als zuig- lammeren, werden goed en vlot ver kocht, terwijl de weid elamm eren vlug van de hand gingen. Notering: vette schapen van f 110.tot f 130 en f 150.zuigiammeren van f 125.— tot f 135.— en f 150.weidelamme- ren van f 100.tot f 115.en f 125.—. Varkens Aan het slaohtvarkens- front kon de vlag worden uitgesto ken. De prijzen liepen op, mede door het feit dat Fankrijk beter te be reiken viel. De handel had over de gehele linie een vlot verloop. Biggen en lichte varkens Een kleine aanvoer met een redelijke handel. Alles ging betrekkelijk vlug van de een naar de ander. Vooral de lichte varkens waren goed te plaatsen. Notering: lichte varkens van f85.— lot f115.biggen van f 65.tot f 70. Geiten Grote aanvoer met veel bezoek. Notering van f 20.to; f50.— en f75.—. in Leidse Pieterskerk LEIDEN De Sancta Musica heeft twee kinderen, die de massa en de snob niet kennen: orgelspel en a cappella zang. Toch zijn daarin de verhevenste en de algemeen menselijkste dingen uitgezegd. Bij het laatste „Leids Akkoord" was een half uur onbegeleide koorzang ingelast: de volle stadszaal raakte op kookhitte, maar had het te voren niet geweten, dat ook daar de huiverende schoonheid woonde. Wat het orgelspel in de Pie terskerk betreft, daérvoor lijkt het pleit gewonnen te raken: voor Marie Claire Alain was de kerk voller dan ooit. Men zij K. en O. en het College van Kerkvoogden daarvoor dankbaar. re vorsten en staatslieden bracht, is er niet zo van onder de indruk. In zijn atelier liet hij mij. vlak voor zijn vertrek naar Joego-Slavië, waar hij een aantal kostuums voor president Tito gaat maken, olijfgroe ne dubbelknoops colberts zien, die hij binnenkort tijdens een strikt be sloten show in Forto Ercole Prins Bernhard, die al zijn pakken door hem laat maken, zal tonen. volgt Na de coutures in Rome zullen de modeontwerpers in Parijs volgende week hun wintercreaties showen. Ik kan u nu al onthullen, dat er veel maximantels bij zullen zijn, die na de Viva Maria, de dokter Zjiwago en de Bonnie en Clyde-mode nu voor het derde seizoen hun reprise bele ven. dat waarschijnlijk evenmin als de vorige een succes zal zijn. Daar om zullen, zo verwacht men, de rok ken ook in de Franse hoofdstad voor overdag boven de knie blijven. Het zou trouwens wel wat merkwaardg zijn. nu zelfs de katholieke klooster zusters deze zomer voor het eerst in de geschiedenis ook op het St. Pie tersplein tot halverwege d e kuit reikende habijt mogen dragen, wan neer de komende winter schoolmeis jes en zakenvrouwen zich in lange re rokken zullen hullen. Ook voor de keuze van Charles de Wolff en Klaas Bolt, de eerstkomen de bespelers. En ons verheugt het, dat de Katwijkse organist Jan Wel- mers de vierde wordt, deze Neder landse kandidaat 1968 van de Haar- Voor de boutique-fabriek van Fontana poseerden de manne quins in de nieuwste creaties van de drie zusters. MARIE CLAIRE ALAIN lemse internationale orgelweek. Marie Clair had een Frans pro gramma, halverwege onderbroken door een groep Bach-werken. De perfectie van haar spel is legenda risch en door haar perstaties voelt ge u persoonlijk toegesproken. Hoe wel uitzonderingen de regel moeten bevestigen. Al die converserende stemmen in een Duo, Trio, Flütes, Récit de Nazard uit Clérambault's Suite du deuxième Ton zyn onweer staanbaar. En dit dan nog gevolgd door zo'n Noël als „Joseph est bien marié" van Dandrieu, die de volks inslag heeft van muziek van een speelman of reizend muzikant. Van Dandrieu naar Messiaen is twee eeuwen. Messiaen's Bergers be toveren door hun kleppend schal meien, door het oosters klimaat, door het eigenritmisch kwinkeleren van exotisch gevogelte en de „Desseins éternes" doen dat door mystieke klankspanningen. Van haar broer Jehan vertolkte de organiste Varia ties op een thema van Jannequin dit heeft zoals veel primitieve mu ziek (ook neg'-o's) een omvang van een kwint en verder diens Lita nies. Wat Bach betreft, drie koraal voor spelen verbonden Dandrieu, de speelman met de vermaarde Fantasie en Fuga in g, een der toppen van menselijk scheppen. Vraag werd of Marie Clare niet zelf te veel speel man is geweest, alleen het spelele ment in het klankbeeld ziende. Van die Fuga uit het land van Luther moeten we oordelen „gewogen en te licht bevonden", Naar geen temepo- relatie tussen Fantasie en Fuga was gezocht, de fraseringen verstikten in de tomeloze vaart, onpersoonlijkheid heerste waar we in de dansante polsslag, hartslag tevens, de zege nende blijdschap van de innerlijke rust hadden mogen verwachten. Was de gallische geest hier schuldig? V. Verkeerslicht voor voetgangers LEIDEN Maandagmorgen om 11 uur wordt de verkeerslichtinstal latie bij de voetgangersoversteek plaats ter hoogte van de Maarsmans- steeg op de Rreestraat in werking gesteld. Na de inwerkingstelling van deze installatie, die uitgerust is met druk knopbediening voor voetgangers, is het dus voortaan verboden anders dan bij groen oversteeklioht van dï zebra gebruik te maken.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3