-Brezjnew naar Praag? 3 Overleg in Honoloeloe van Johnson en Thioe Opel Rekord nu 7995.- MOBYLEÏTE de flets dl® vanzelf gaat HAAR 3.95 JAMIN Doebtsek wijkt geen duimbreedte Labour wint nippertje in op het Wales alles Gesprek over oorlog en vrede Vlieland (Sue/ teutob LOOIEN LOOPJES J Weerbericht Ojockwoe voor overleg naar Niamey JK- pindarotsjes Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 JULI 1968 No. 32538 LEIDSCH ^Hrectei iur: fi. A EL vaD Olshoeck loofdredacteurJ Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen f 15,75) 4,45 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 PRAAG (AP, DPA, AFP, Reuter, ANP) In verband met en bezoek, dat de Russische partijleider Brezjnew aan Praag al brengen, is de komst van de Joegoslavische premier en par- jleider Tito voor korte tijd uitgesteld. Dit meldde de correspondent van het Joegoslavische blad Jorba" gisteren uit Praag. Volgens de journalist werd de ont- oeting tussen Brezjnew en Doebtsek gearrangeerd door de ussische ambassadeur in Tsjecho-Slowakije. let bezoek van de Russische par- leider zou een nieuwe fase kunnen leiden in de betrekkingen tussen oskou en Praag die sinds gisteren Slowaakse communistische partij de Hongaarse, Russische. Bulgaarse, Oostduitse en Poolse eisen geformu leerd in een brief na afloop van de en het presidium van de Tsjecho- i conferentie in Warschau van de hand heeft gewezen een dieptepunt hebben bereikt. De Tsjechoslowaaksc partijleider Doebtsek nam gisteravond in een veertien minuten durende toespraak voor de Tsjechoslowaakse televisie nogmaals stelling tegen de eisen van de „vijf" van Warschau. In een rede die men als een begin selverklaring zou kunnen schetsen zoi Doebtsek onverbloemd dat de communistische partij van Tsjecho- SJowakije niet. van plan is ook maar een duimbreeo af te wijken van de ingeslagen hei vornnngskoers, die vol gens hem door de overgrote meer derheid van ae bevolking gewenst wordt. Alle eisen van de Oosteuro- pese ..zusterpartijen" om de toege stane vrijheid «an meningsuiting ten minste voor een deel ongedaan te maken wees hij van de hand met de verklaring da', er in het land na vele jaren een atmosfeer is ontstaan, waarin iedereen openlijk en zonder angst zijn mening kan uiten. ..Op het ogenblik is er geen andere weg dan met het volk van dit land de mgrypende democratische en socia listische veranderingen in ons leven te vervolmaken", zo stelde hij. ■t De Russische \zjneiv. partijleider ADVERTENTIE 'vindt U nu te kust en te keur! lief kanariekooitje 9 oi met plastic bak en -lade (mors- roestvrij) 14 »te kooi voor alle soorten 4 vogels in verschillende mo dellen. met morsvrije bak en lade 19,95 Mande ronde kooi (1.40 m. hoog) in verschillende I compleet 29,75 ••loistandaard in chroom of messing, van 29,75 nu voor 19,75 poor de tuinliefhebbers taaier van 43,95 voor 29,97 sschaar van 8,75 voor 4,95 5 hele grote kabouter voor 14,95 ïdwijzers van 12,95 voor 9,95 'Koopjes voor dier en tuin bij .weet heeft Weer olievlek uil lorre) Canyon voor Britse kust LONDEN (GPD) Met grote be- I zorgdheid volgen de bewoners van i Cornwall de grillen van een enorme olievlek, die een paar dagen geleden door RAF-vliegtuigen in de Noordzee werd ontdekt en die nu langzaam maar zeker naar de Br.'.ise zuidwest kust wordt gedreven. De vlek is veer tig kilometer lang en vier kilometer breed. „We proberen de marine er toe over te halen de vlek in zee te ver nietigen maar tot nu toe gebeurt er niets", verklaarde vanochtend een burgemeester van een der badplaat sen. Deze dorpen aan de Britse zuid kust hebben zich net hersteld van de grote ramp van vorig jaar. Het is namelijk juist vijftien maanden gele den dat de olietanker „Torrey Cany on" voor de kust van Cornwall ver ging en zijn inhoud over het strand uitstortte. „De schade was toen in totaal 30 miljoen gulden, maar door het weg blijven van talrijke toeristen zijn we er veel meer bij ingeschoten", aldus een hotelhouder. Dit jaar hoopten we dit weer in te lopen. Maar als de wind niet snel draait is de kans groot dat het strand opnieuw een zwart-ro- de en bijna niet te verwijderen vet laag krijgt. De „Torrey Canyon" zal dan opnieuw hebben toegeslagen, want naar men algemeen aanneemt, is deze olie afkomstig van de op de zeebodem liggende tanker. Enkele mnd. geleden reeds had een duiker hiervoor gewaarschuwd. Hij had ont dekt. dat nog steeds een der tanks, met een inhoud van 5000 ton ruwe olie, onbeschadigd is. hoewel de olie er heel langzaam uitsijpelt. Waar schijnlijk is de tank tijdens de felle storm van vorige week stukgeslagen. vanzelfsprekend dat de partij, als zij een juist beleid wil voeren, niet van volk. maar alleen van leiding kan verwisselen" Met nadruk verklaarde Doebtsek dat het doel van de nieuwe politiek ran Praag de opbouw van het socialisme alleen in samenwerking met de communistische landen, in het bijzonder de Sow.iet-Unie, bereikt kan worden. ,.Wij bewijzen dooi onze daden een en wankelbare trouw aan het prole tarisch internationalisme en juist door deze trouw worden wij gedwon gen zelfs niet de kleinste stap van ae weg te zetten die wij in de periode na de zitting van het centrale comi- té (in januari wisten Doebtsek en I ziin aanhangers via een zitting van I het centrale comité Novotny en an dere conservatieven definitief uit te schakelen red LDt hebben inge- slagen. Het lot van het socialisme is bii ons in goede handen, in de han- i den van het volk. de arbeiders, de I intellectuelen' Over het bestaan van anti-socialistische krachten in Tsje- nen via de vrije, progressieve socialis- cbo-Slowakije zei Doebtsek dat deze rische ontwikkeling". Volgens de par- j in iedere „brede stroom van gezon- tijleider is een verandering van de I de socialistische activiteit" voorko- partijpolitiek en methoden nodig men Deze groep is geïsoleerd en zal „omdat het volk niet tevreden was I op het verder? pad van de ontwikke- met de politiek in ons land. Het is I hng worden achtergelaten". Volk De communistische partij steunt op de vrijwillige ondersleuning van het volk. Zij ziet haar leidende rol niet in het heersen over de maatschappij, maar met een volledige overgave die- De Tsjechoslowaakse partij leider Doebtsek Vanochtend is in Praag het cen trale partijcomité in voltallige ver gadering bijeengekomen om zich uit te spreken over het standpunt van het partijpresidium in het conflict met Moskou. In tegenstelling tot de officiële mededelingen van gister avond wordt de vergadering door ra dio noch televisie uitgezonden Enige honderden afgevaardigden van plaat selijke organisaties en fabrieken wonen de zitting bij. waardoor aan dc eis dat de beraadslaging onder toezicht van het volk gebeurt, werd voldaan. (Vervolg op pag. 15) Nationalistische sprong voorwaarts uit protest LONDEN iGPD) Het nationa- Voor de Labourpartij nas de u'«t- lisme in Wales en een algemene slag in het mijnstadje in Wales dan desertie van de socialistische kie zers hebben gisteren de Labour- meerderheid bij tussentijdse verkie zingen in Caerphilly van 21.148 stemmen in 1966 teruggebracht tot 1874 stemmen. Op het nippertje slaagde de socialistische kandidaat Fred Evans erin deze traditioneel veilige socialistische zetel met 16.148 stemmen te behouden. Het was vooral de nationalistische ook een harde klap. ondanks de overwinning. Het was duidelijk, dat zij de greep op de mijnwerkers heeft verloren en dat deze uit protest te gen de politiek van premier Wilson op de nationalisten hebben gestemd. Het is een symptoom voor geheel Wales, waar door het sluiten van ve le mijnen acht procent der inwoners werkeloos is. De nationalisten bewe ren nu, dat dit de schuld is van Lon- partij in Wales. Plaid Cymru, die den. dat door de eeuwen heen meer het mes had gezet in de socialis- uit Wales heeft gehaald dan het er tische meerderheid. Had de nationa- in heeft gestopt. President Johnson begroette de Zuitvietnamese president Thioe hartelijk bij diens aan komst op Honoloeloewaar beiden enige dagen besprekingen zullen voeren HONOLOELOE (GPD, AP) President Johnson en presi dent Thioe van Zuid-Vietnam zijn gisteren per vliegtuig op Hawaii aangekomen om te spreken over oorlog en vrede en om elkaar een hart onder de riem te steken. Johnson zei tegen Thioe. dat de Ameri kaanse belofte „om uw volk te helpen de agressie te verslaan, staat als een huis". Thioe zei: „Ik ben van mening, dat wij alle reden hebben om met ver trouwen naar de toekomst te zien". Thioe acht de topconferentie met Johnson een kans om het bereikte in ogenschouw te nemen evenals de 'voor ons liggende problemen'. Thioe sprak verder van een streven naar eeo rechtvaardige en eerzame vrede. De beide staatshoofden begonnen vanochtend met hun formele bespre kingen Die besprekingen zullen tot zaterdagmiddag voortduren. Na af loop mag een gemeenschappelijk communiqué verwacht worden. „Wij kunnen niet verslagen wor den door de communisten en de Ver. Staten zullen om redenen van eer en verantwoordelijkheid tegenover de vrije wereld nooit aanvaarden in Vietnam voor hen te moeten capitu- leren". zo verklaarde Thioe volgens het persbureau „Vietnam Pers". „Zelfs indien de Ver. Staten van plan zijn concessies aan de commu nisten te doen kan geen enkele druk de republiek dwingen hetzelfde te doen. Ik zal wachten tot de commu nisten naar de conferentietafel ko men, maar ze zullen dot pas doen na te zijn verslagen" Van hereniging kan slechts sprake zijn indien de Noordvietnamese communisten hun agressie tegen Zuid-Vietnam staken, aldus Thioe. De Amerikaanse minister van De fensie Clifford heeft in Saigon er de nadruk op gelegd, dat het Zuid- vietnamese leger beter bewapend en uitgerust zal worden In Saigon, maar ook in Washington, wordt dit uitgelegd als een eerste stap in de richting van een grotere autonomie voor het Zuidvietnamese militaire apparaat, dat nog niet zo lang gele den van Amerikaanse zijde bekriti seerd werd als inefficiënt. Met deze autonomie zou het aan deel van de Zuidvietnamese troepen in de oorlog langzaam aan die van de Amerikaanse troepenmacht kun nen overtreffen, zodat een geleide lijke terugtrekking van Amerikaanse eenheden tot de mogelijkheden gaat behoren. Het Zuidvietnamese leger bestaat op het ogenblik uit ongeveer 750.000 man. President Thioe heeft zichzelf 800.000 tot doel gesteld en zal daar voor vermoedelijk tot een algehele mobilisatie moeten overgaan. Waar schijnlijk zal deze verschuiving van militaire draagkracht naar de kant luwe Rijn SO Tfn 2 08 24 (0 17 10) i i KOEL WEER Ie Bilt venvacht van heden morgenavond vrij veel bewolking 'hier en daar 'een bui. Matige tot krachtige noordwestelijke wind weinig verandering in tempera- Opgemaakt om 11.40 uur) Qkrandverwaehting ^|a enkele wolkenvelden morgen l meer opklaringen. Zwakke tot fcige noordelijke wind Temperatu- 17 tot 19 graden, zeewater 17 iruitzichten: Het hogedrukge- ligt juist ten westen van ons waardooi bij ons de zwakke nog noordelijk is. Tijdens weekeinde wat drogere lucht met opklaringen en een afnemende wind. 20 JULI op: 04.44 uur ondei 20.48 uur ^i) op: 00.1 uur. ondei 17.16 uur. te Katwijk 11.20 en 23.42 laagwater 6.46 en 19.25 uur. listische kandidaat in 1966 nog maar 3950 stemmen, deze maal behaalde hij 14.274 stemmen. NIAMEY (AFP. Reuter. AP) Het Biafraanse. staatshoofd is van daag in de stad Niamey in de repu- Indien deze desertie zo doorgaat kan dit een groot gevaar voor de Labourpartij worden, aangezien de Britse socialistische partij altijd vooral zijn afgevaardigden heeft ge haald uit de nu zo nationalistisch ge worden delen van Engeland, Wales en Schotland. Vrouw komt 0111 bij brand De 56-jarige mevrouw Van der bliek Niger aangekomen, waar beJ IJlreeht is ,n de afgelopen sprekingen worden gehouden van de nacht b,J ee" b:and bïar ,°ud« commissie van de Organisatie voor ™mn*aan de 2' •- de Afrikaanse Eenheid (OAE) over de oorlog tussen Nigerië en Biafra. Een delegatie uit Biafra kwam gis teren in Niamey aan. De zes leden tellende commissie van de OAE be gon maandag met haar besprekin gen. Zij heeft al overleg gepleegd met de Nigeriaanse leider, generaal- majoor Gowon. Op een persconferentie in Aba In Biafra stelde Ojoekwoe gisteren voor de hongerende bevolking van zijn land via de rivier de Niger en het in handen van de federale troepen zijn de Port Harcourt voedsel te zenden. Deze havenstad en bepaalde andere gebieden zouden dan gedemilitari seerd dienen te worden. Volgens het internationale Rode Kruis sterven in het kamp van die organisatie in Biafra, waar 80.000 Ibo's van wie 65 procent kinderen op eengepakt zijn, twee a drie honderd mensen per dag. De Verenigde Sta ten hebben gisteren een miljoen dol lar toegezegd voor hulp aan slachtof- j lag op bed te slapen, toen de brand kort na één uur ontstond. van het Zuidvietnamese leger een belangrijk gesprekspunt zijn in Ho noloeloe. President Johnson zal president Thioe ook zeker polsen over totale stopzetting van de bombardementen ten noorden van de gedemilitariseer de zone, zonder dit punt echter offi cieel aanhangig te maken. President Thioe heeft in januari verklaard dat de bombardementen niet ge staakt moeten worden, omdat zij van vitaal belang waren voor de verdedi- j fers van de oorlog in Nigerië. Voor ging van Zuid-Vietnam. Hij heeft j een verhaal over een Nederlandse deze positie, ook sinds de besprekin- hulpactie voor slachtoffers van het gen in Parijs begonnen, niet open- conflict tussen Nigerië en Biafra zie baar gewijzigd. I men elders in dit nummer. Toen de brandweer bezig was met de blussing kwam de 57-jarige schoenhersteller A. C. van der Meent totaal overstuur vertellen, dat zyn vrouw vermoedelijk nog in de woning aanwezig was. Hij was na zijn vrouw thuis gekomen. De brandweer kon door de enorme rookontwikkeling en de vlammenzee op de eerste verdie ping en de zolder ae woning evenwel niet meer binnen. Het was op dat moment trouwens al te laat. Nadat het vuur met twee nevelstralen en twee waterstralen was bedwongen, werd op een bed op de eerste verdie ping het verkoolde lichaam van de vrouw gevonden. De brand is vermoe delijk ontstaan door een bran dend peukje sigaret. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Veiligheidsstuur - Gescheiden femcircuits - Schijfrem men met rembekrachtiging, vóór - Buitenspiegel - Achteruitrijlamp - Uitklapbare zijruit, achter. nummer bestaat uit 20 pagina's ADVERTENTIE Kom de MOBYLETTB bekijken bij: GKRR. III ISMW Hogewoerd 66 68 Tel. 31292 Leiden ie 4anbetaling plm l K5.— Kestanl plm l 15.— oei maand Ir finaneiereD in fi - 12 18 24 maanden Breek uit Amerika. Shampo 3.50 Crème Rinse 3JO tijdelijk samen voor Maak rui voor deze prijs kennis mot Breek Crème Rinse en shampo. Breek Crème Rinse maakt klitterig en springerig haar na het wassen weer zacht en soepel. Dankzij het geheim van cocosolie wordt het kammen van aw haar nu ongekend gemakkelijk. Imp. CFG - 's-Gravenhaga Tel. 070-605800 (ADVERTENTIE) morgen voordeel 200 gram van 92 voor 79 niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 18 Juli 1868: Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat van één boom in een kerseboom gaard te Jaarsveld 550 pond kersen geplukt zijn. In Londen wandelt te genwoordig een Chineesche reus rond, die volgens som migen 81/2. volgens anderen 9 voet lang is. Het spreekt van .:lf dat hij het natio naal costuum draagt. Als hij wist dat het te Leiden ker mis zou zijn, kwam hij ook zeker wel eens hier.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1