Weer onrustig in Valkenburg Rosemeier ere-lid Ned. Kunstkring M. v. d. Voet statenlid Bij de staatsgreep in Irak werden slechts vijf schoten gelost 3 Westduitse ambassadeur schuldig aan dood Joden Jongen springt in Geul LEIDS KUNSTSCHILDER 80 JAAR Nederlands schip met pantserwagens naar Nigerië Oegstgeests wethouder opvolger van U. van der Kwaak Ray nu in gevangenis van Memphis Veehouder mag „rauwe volle melk verkopen VRIJDAG 19 JULI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Ofschoon de regen voor India en Pakistan na een periode van grote droogte een verademing was, hebben de door de zware re genval veroorzaakte overstromin gen heel wat ellende veroorzaakt. Honderden zijn verdronken en de schade is groot. Toen deze foto in Calcutta iverd genomen had deze Indiase stad meer dan 200 mm renwater in één etmaal geregis treerd. De gevolgen zijn maar al te duidelijk. BEIROET (Libanon) (AP, Reuter) Bij de staatsgreep in Irak, waarbü president Aref woensdag ten val werd gebracht, zijn slechts vijf schoten gelost, aldus een verklaring van de nieuwe president. Al Bakr. Ex-president Aref wordt door de nieuwe revolutionaire leiders goed behandeld: zij hebben hem een pen sioen als officier toegekend, aldus het Libanese dagblad Al Anwar. Volgens dit blad hoorde Aref voor het eerst van de staatsgreep toen de telefoon in zyn slaapkamer overging en een leider van de staatsgreep hem meedeelde, dat tanks onderweg wa ren naar het paleis en dat Aref beter rustig kon gaan leven. Aref probeer de enkele van zyn volgelingen op te bellen maar hij kon geen van hen vinden. Mogelijk hadden zij zich al by de opstandelingen aangesloten. rEii Teruggeroepen uit Lissabon BONN (GPD) De Westduitse ambassadeur in Lissabon, dr. Muller Roschach, wordt ervan verdacht deel te hebben gehad aan de moord op naar schatting 30.000 Bulgaarse en Hongaarse Joden in de nazitijd. Hij is door zjjn regering naar Bonn ge roepen om ..verslag uit te brengen". Het ministerie deelde gisteren mede dat Müller-Roschach inderdaad op het zogenaamde „Judenreferat" van het toenmalige ministerie van Bui tenlandse Zaken in Berlijn had ge werkt. Kort geleden rees de verdenking dat een diplomaat in deze functie be velen kon hebben gegeven, die tot de dood van de Bulgaarse en Hongaar se Joden hadden geleid. In het begin van dit jaar was Müller-Roschach als getuige opgetreden in het proces te gen de vroegere legatie-secretaris Von Hahn. Het was ook by dit pro ces, dat kortgeleden kanselier Kiesin- ger als getuige werd gehoord. Von Hahn werd beschuldigd van oorlogs misdaden. Tijdens de getuigenverklaringen van Müler-Roshcach bleek voor het eerst, dat deze diplomaat vroeger Müller hi geneten en onder deze naam ook aan het toenmalige minis terie van Buitenlandse Zaken had ge werkt. Na de oorlog had hy zich de naam Roschach er by gekocht. Het openbaar ministerie in Frank fort maakte dezer dagen bekend dat tegen Müller-Roschach nu een offi cieel onderzoek begonnen is. Ze deed dit op een eis van de advocaat van Von Hahn, die zich er over had be klaagd dat zyn cliënt kortgeleden wegens vluchtgevaar in verzekerde bewaring was gesteld. De verdedi ger eiste toen'dat zyn cliënt weer op vrije voeten moest worden gesteld, omdat ook Müller-Roschach niets m de weg werd gelegd. Minister van Buitenlandse Zaken Brandt heeft gis termiddag verklaard dat Müller-Ro schach zal worden ondervraagd en de volgende stappen zullen afhangen van zyn antwoorden. ..Ik belde het ministerie van De fensie op en zei dat er geen tanks nodig waren, dat een gewone auto voldoende was. De auto kwam. maar de tanks waren eerst gekomen en een van de paleiswachten loste vyf schoten. Ik gaf de wacht onmiddel- lyk bevel geen tegenstand te bieden. Het was het laatste bevel dat ik gaf. In het ministerie van Defensie", al dus Aref, „kwam ik te staan voor de leden van de revolutionaire com- mandoraad en verweet hun ondank baar te zyn. Sommigen van u waren in ballingschap of zaten in de ge vangenis toen ik u in 1963 bevryd- de". Maar zy waren meedogenloos en Aref stemde er tenslotte mee in het land te verlaten. Hy vertrok per speciaal vliegtuig, tien uur nadat de leiders van de staatsgreep zyn ver trek via radio-Bagdad hadden be kend gemaakt. Tot zover Al Anwar. In het nieuwe Iraakse kabinet, onder leiding van kolonel Al Najef, zitten drie ministers uit de vorige regering. Twee Koerdische ministers, die enige tijd voor de staatsgreep ontslag hadden genomen, zyn in het kabinet teruggekeerd. In een radiotoespraak zei premier Al Najef dat hy de Iraakse nationale eenheid wil consolideren, onenigheid onder de burgers wil uitbannen en het Noordiraakse vraagstuk (de Koel den) wil oplossen. De premier zei verder, dat zyn regering op con structieve wyze zal samenwerken met alle Arabische landen teneinde de eenheid te verwezenlyken waar naar de Arabische volkeren streven. Over de economische toestand zei Al Najef dat de nieuwe leiding de eco nomie wenst te versterken en de na- tuurlyke rykdommen ten behoeve van het volk zal exploiteren. Het uit gaansverbod wordt verzacht. VALKENBURG (ANP) De politie in het Limburgse va kantiestadje Valkenburg moest gisteravond voor de tweede achtereenvolgende avond op treden tegen enkele honderden rumoerige jongelui, die zich rond het Valkenmonument op het Grendelplein hadden ver zameld. Reeds in de loop van de avond had de politie een aantal jongelui op diverse plaatsen in het stadje opgepakt in verband met ordeverstorin gen. De politie van Valkenburg had versterkingen gekregen van politiekorpsen uit omlig gende plaatsen. Op het Grendelplein werden kort na middernacht enkele charges uit gevoerd door de politie te paard. Met de wapenstok en de gummiknuppel we^d de rumoerige menigte uiteen gedreven. Een aantal jongelui werd naar het politiebureau gebracht. Van de grootste belhamels werd de kamp- kaart ingetrokken, hetgeen betekent, ADVERTENTIE TIJDELIJK VOOR dat dezen vandaag uit Valkenburg moeten vertrekken. Toen de jongelui omstreeks mid dernacht in het Valkenmonument klauterden om actie te forceren greep de politie hardhandig in. Tydens een charge door de politie te paard door de straten van het stadje, sprong een jongeman in de Bogaerdlaan in pa niek in de Geul. Hy maakte daarby een sprong van ongeveer zes meter. In de Geul staat in dit jaargetijde amper 20 tot 3£ centimeter water. Van het voorval waren diverse men sen getuige. De politie heeft langdu rig met schynwerpers de Geul afge zocht. Echter zonder resultaat. Het zoeken werd daarop gestaakt. Men neemt aan, dat de jongeman zyn sprong heeft overleefd en dat hy en kele tientallen meters verder via een van de Geultrapjes 'n goed heenko men heeft gezocht. ADVERTENTIE Belangrijke vondst uit stenen tijdperk PORT ELIZABETH «Zuid-Afrika» (AP) Oudheidkundigen, die in grotten aan de kust nasporingen doen. hebben duizenden beenderen, waaronder menseiyke, gevonden, die ongeveer 37.000 jaar oud zyn. Men vond ongeveer 150.000 voor werpen, waaronder primitieve kunst werken von groepen Jagers, die 35000 jaar voor Christus geleefd moeten hebben, aldus de leider van de groep, John Wymer. „Uit onze vondsten kunnen wij een lange ver wachte chronologie van het stenen tydperk voorberedden". Op een open plek van ongeveer een vierkante meter werden ongeveer 3000 gereedschappen gevonden op slechts 15 centimeter onder de op pervlakte. Er waren veel speerpun ten en harpoenpunten bij. De vondst zal naar het Zuidafri- kaanse museum in Kaapstad over gebracht woeden. LONDEN (AFP) Het Nederland se vrachtschip „Batu" van de Stoom vaartmaatschappij Nederland is met een lading Britse pantserwapens on derweg naar Nigerië. Het Franse persbureau AFP bericht uit Londen dat het gaat om een twintigtal pant serwagens van het type „Saracen" die vorig jaar door de federale Nige- riaanse regering zyn gekocht en be taald. Volgens een woordvoerder van de Britse regering was het niet moge lijk de verzending naar Nigerië tegen te houden. Volgens een directielid van de Stoomvaartmaatschappy Nederland zyn het slechts tien pantserwagens, die op 22 juli in de haven van Lagos moeten worden gelost. De levering werd bekend nadat de ze week een vertegenwoordiger van de Biafraanse regering het een goed voorbeeld van Engelse dubbelhartig heid had genoemd dat de Britse re gering aan de ene kant hulp voor de slachtoffers van de Nigeriaanse bur geroorlog aanbood en aan de andere kant de wapens leverde. De Britse staatssecretaris van Defensie Morris heeft naar aanleiding van vragen in het Engelse Lagerhuis meegedeeld dat de pantserwagens niet gewapend zyn. ADVERTENTIE TIJDELIJK VOOR TIJDELIJK VOOR LEIDEN (Eigen berichtge ving) als vaststaand mag worden aangenomen, dat de heer M. van der Voet, Wethou der en loco-burgemeester van Oegstgeest, benoemd zal wor den verklaard tot lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland n de plaats v. d. heer D. van der Kwaak uit Leiden, die per 1 oktober als lid van Gedeputeerde Staten en Pro vinciale Staten heeft bedankt. Dit volgt uit het feit. dat voor pro vinciale statenverkiezing de CHU- kandldateniysten van de kringen Gouda en Leiden tot één ïyst waren verenigd. Daarby werd de afspraak gemaakt, dat by eventueel tussen- tyds aftreden van een statenlid, be horend tot de kring Leiden, dit lid door een Leidse kandidaat zal wor den vervangen (hetzelfde geldt voor Gouda). Daarom zal Ir. J. Sonne- veld uit Zoe term eer (behorend tot de kring Gouda), eerstvolgende op de ïyst, na benoemd verklaard te zyn, moeten bedanken om plaats te maken voor de heer M. van der Voet uit Oegstgeest. Wanneer de fractie, na het uittre den van de heer D. van der Kwaak weer voltallig zal zyn, zal sfj uit haar midden een kandidaat aanwyzen voor het lidmaatschap van Gedepu teerde Staten. Berichten dat voor deze functie mr. F. H. Piket, frac tievoorzitter van de CHU in de Pro vinciale Staten en voorzitter van de protestants-christelijke fractie In de Haagse gemeenteraad, kandidaat zou staan, worden van CHU-zyde onjuist genoemd. De verkiezing van een nieuwe gedeputeerde zal plaatsheb ben tydens de statenvergadering op 10 oktober. De heer M. van der Voet (87) maakt sinds 1958 als CH.U.-er deel uit van de Prot. Chr. Fractie in de gemeenteraad van Oegstgeest. .In 1961 werd hy wethouder van onder- wya en financiën en in 1966 volgde zyn verkiezing tot wethouder van openbare werken. Als raadslid en als wethouder heeft de heer Van der Voet steeds op de bres gestaan voor de belangen van het villadorp onder de rook van Leiden. Hy vervult vele functies op maatschappelijk terrein en is ook in LEIDEN De Leidse kunst schilder Alex Rosemeier, die gisteren zijn tachtigste ver jaardag heeft gevierd, is be noemd tot ere-lid van de Ne derlandse Kunstkring. De heer W. A. van Leeuwen, voorzitter van de kunstkring, die de kunstschilder in zijn woning aan de Burggraven- laan in Leiden met het berei ken van dit kroonjaar kwam feliciteren, deelde hem mede, dat het bestuur van de Ne derlandse Kunstkring beslo ten had hem tot ere-lid te be noemen op grond van zijn langdurige lidmaatschap en buitengewone verdiensten op het gebied van de beeldende kunst. Alex Rosemeier, die In Solo (Java) geboren werd, was de zoon van een resident by het binnenlands be stuur In het voormalige Neder- lands-Indië, die tevens een groot talenkenner was. De vader had gaarne gezien dat de soon een uni versitaire studie volgde of voor of ficier werd opgeleid. In 1902 keerde Alex Rosemeier met zUn vader naar Nederland terug, waar hy de hogere burgerschool bezocht. Reeds spoedig openbaar de zich zijn liefde voor de schilder kunst. Uü volgde de lessen van de bekende Frits Jansen, oud-leraar van Koningin Wilhelmina en stu deerde vervolgens bij de Belg Al- phons Bayens. In Leiden en omstreken werkte Ro semeier samen met A. G. van Driesten en Chr. van der Windt. Vele goede raadgevingen ontving hy van Floris Verster. In 1922 ves tigde Rosemeier zich voor enkele jaren in Noorden bij Nieuwkoop, waar hy onder anderen in contact Af. VAN DER VOET Statenlid de constructie- en technische instal latiebranche een zeer gewaardeerd en op de voorgrond tredend bestuur der. In de periode tussen het afscheid van burgemeester H. L. du Boeuff en de installatie van burgemeester Jhr. T. A. J. van Eysinga heeft hy op voortreffeiyke wyze als loco-burge meester leiding gegeven aan de ge meente, die hem zo lief is. MEMPHIS (AP, Reuter) James Earl Ray, de vermoedelijk^ moorde naar van ds. Martin Luther King is vandaag in de gevangenis van Mem phis in de Amerikaanse staat Ten nessee opgesloten. Ray werd vannacht door de Engel se autoriteiten aan de Amerikanen uitgeleverd, waarna hy met een spe ciaal vliegtuig naar de Verenig de Staten werd gevlogen. LEIDEN Prof. mr. W. L. Haardt te Waasenaar is benoemd tot lid van een staatscommissie vennootschaps recht. Alex Rosemeier aan het werk in het atelier van zijn flatwoning aan de Burggravenlaan. (Foto L.D./Holvast) kwam met Welssenbruch en Wels- müiler. In 1927 en in 1928 ontving Rosemeier de koninklijke subsidie van Koningin Wilhelmina. In Ne derland heeft hy op vele plaatsen gewerkt en ln het buitenland in de Franse Jura. Zyn werk is, behalve in Paryg, in het Stedeiyke Museum in Amsterdam, in Kunstzaal Kley- kamp en Museum Mesdag in Den Haag geëxposeerd. Door particulie ren en gemeenten zijn veie werken van hem aangekocht. Rosemeier is ook stemhebbend lid van Slnt- Lucas ln Amsterdam geweest. Burgemeester reed onder invloed: ƒ.600.- boete ZWOLLE (ANP) De Zwolse politierechter, mr. L. J. 't Hooft, heeft de 46-jarige burgemeester van de Groningse gemeente Usquert tot een boete van f 600 en ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van negen maanden met aftrek ver oordeeld. Op 20 april, 's avonds laat, trof de politie de burgemeester met zyn auto op het linkergedeelte van een weg in Zwolle aan Hy wist niet dat hij in de Overijsselse hoofdstad weis en sloeg dronkemanstaal uit, o.a. over de burgemeester van Zwolle Tor terechtzitting erkende ver dachte onder invloed te hebben ge reden, maar hy meende, dat over vermoeidheid een belangrijke rol heeft gespeeld by zyn gedrag. In verband met zyn zwakke gezondheid had hy naar zyn zeggen geweigerd een bloedproef te laten nemen. De officier van justitie, mr. P. J. Stigter, die f600 boete en negen maanden ontzegging eiste, stelde dat een andere straf dan «en geldboete waarachyniyk het einde van de car rière van de burgemeester zou be tekenen De raadsman van verdachte betwijfelde of het bewijs van het rUden onder Invloed wel was gele verd, maar de politierechter meen de van wel en vonniste conform de eis. (ADVERTENTIE) TIJDELIJK VOOR HOOGEVEEN (ANP) De melk handelaar G. Stryker uit Hoogeveen heeft voor de rechtbank in Assen een kort geding verloren tegen de vee houder W. Jaarsma. De heer Jaars- ma verkoopt sedert enige tyd volle melk rechtstreeks aan de consument voor 40 cent liter. De heer Stryker meende, dat de heer Jaarsma onbe voegd was tot deze verkoop en dat hy hiermee de melkhandel oneerlyks concurrentie aandeed. Hy vroeg van de rechtbank deze verkoop te verbie den. De verdediger van gedaagde, mr. P. H. Suringar, meende, dat er van concurrentie met de melkhandel geen sprake was, omdat de heer Jaarsma een geheel ander produkt verkoopt, namelyk rauwe ongesteriliseerde vol le melk. De president van de arrondis sementsrechtbank. mr. W. H. T. C. baron Thoe Schwartzenberg en Ho- henlansberg, was het daarmee eens en wees de eis af. De heer Stryker die veroordeeld werd tot betaling van de proceskosten, is dn hoger beroep gegaan. Intussen gaat de heer Jaars ma iedere avond rustig door met de verkoop van zyn volle melk. Bewijzen tegen gravenscliencler stapelen zich op NEHEIM/HASSELT (GPD) Het onderzoek ln de grafschender- affaire gaat ln Neheim gestaag door. De bewezen tegen de maandag in Werl (by Dortmund) aangehouden oud-Utrechtenaar stapelen zich op. Een grafoloog heeft uit de schryf- proeven met byna volle zekerheid kunnen constateren, dat de opschrif ten, die de laatste twee jaar her en der in een groot deel van West- Europa op grafstenen en op kerk muren zyn geklad, door de Neder lander zyn neergeschreven. De ondervragingen van verdacht* zyn nu volledig door de militair* Justitiële autoriteiten ln Neheim- H us ten overgenomen. Het Hasselts* B.03.-team, dat de grafachender op het spoor kwam en hem tenslotte in Werl ontmaskerde is in Hasselt te ruggekeerd. Een woordvoerder van de Bel gische opsporingsbrigade verklaard* dat de intelligentie van verdachte zo hoog is. dat het voor hen haast on mogelijk is geweest de verhoren voort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11