Windhoos trok over Twente Arrestaties roofoverval Sassenheim Molnyia Warmond viert feest tijdens de Kaagweek 5 TOUWTREKKEN OM DRIE WEZEN Jaap Kortekaas wint Tour de Lisse 1968 Frankrijk nam zijn tiende atoomproef Britse studenten en havenarbeiders raakten slaags Grootscheepse actie tegen aanval op Roemeense verstekeling' stilletjes vertrokken God is geen God van bevroren situaties Maximale verbazing Urenlang op Schiphol Saigon MA PAGINA !6 LEID SC H DAGBLAD MAANDAG 8 JULI 196. BEUNINGEN/DENEKAMP (GPD) Een kleine, maar on gekend hevige windhoos heeft zaterdagmiddag grote vernie lingen aangericht in de Losser- se buurtschap Beuningen en het centrum van Denekamp. Vooral Beuningen werd zwaar ge troffen. Enkele boerderijen werden totaal vernield. Een modern, ruim 300j vlerkante meter groot waren huis van de jonge tomatenkweker Jan Raatgerink werd als een luci fersdoosje in elkaar gedrukt. Hon derden dikke bomen werden afgerukt of ontworteld. Bovengrondse elektri citeitskabels lagen als spinneraggen over de straten gesponnen, zodat alle verkeer werd gestremd. Op de Eurowerft een plein in het centrum van Denekamp, dat door een nieuw winkelcentrum wordt ont sloten ontstond een complete chaos. Met een bulldozer moesten de tientallen kapotte etalageruiten, dui zenden afgewaaide dakpannen en zelfs wasketels, stoelen, duivenhokken en koelkasten opzij worden ge schoven. Bij een garage, waar 15 buiten staande auto's zwaar werden bescha digd. raakte de 16-jarige Tonnie Din- geldyn ernstig gewond door glas scherven. In het ziekenhuis in Oldenzaal diende men hem in allerijl bloedtransfusie toe. Zijn toestand is nu redelijk. Ook in Buurse (ten zuiden van Enschede) en in de nieuwe Ensche- dese woonwijk Wesselerbrink ont stond schade en veel ongerief. LONDEN (GPD) Gisteren heb ben zich in Londen botsingen voor gedaan tussen voor rassengelijkheid demonstrerende s tudenten en een groep van havenarbeiders en vlees sjouwers, die een betoging tegen im migratie van kleurlingen hielden en adhesie wilden betuigen met conser vatieve Lagerhuislid Powell, die stop zetting wil van immigratie van niet- blanken. Beide stoeten marcheerden uit verschillende richtingen gelijktij dig naar hetzelfde doelwit. Downint- Street 10. de ambtswoning van pre mier Wilson. Het straatje was echter hermetisch door een kordon agenten afgesloten. De politie slaagde erin de groepen te scheiden. Een aantal personen werd gearresteerd. Verschillende per sonen die bij de schermutselingen verwondingen opliepen moesten zich in het ziekenhuis laten behandelen. Als een verslagene loopt de 26-jarige tuinder J. Raatge rink tussen de ruïnes van wat eens zijn prachtige kwe kerij was. Hij heeft enkele vingers in verhand en trekt met een heen. De windhoos heeft hem twee keer opge pakt en neergesmakt. „Ik hen brodeloos", zegt hij. „Ik zou niet loeten wat ik moet doen". In 1965 besloot Jan Raat gerink in het bedrijf van zijn vader, die vlakbij de kweke rij een boerderij heeft fdie ook is vernield), te blijven. Maar het boeren leek Jan niet zo best. Daarom werd besloten voor hem een mo derne kwekerij op te zetten. Dat kostte op dat moment niet minder dan f 60.000. Vanzelfsprekend duurde het enkele jaren voordat de zaak goed draaide, maar dit jaar was het zover dat Jan Raat gerink kon zeggen dat hij prima geivas had. De toma ten zagen er best uit. Maar nu. vlak voor de grote oogst, is alles kapot. De kweker is wel verzekerd, maar niet te gen gewasschade. En er stond zeker voor zo'n f 16.000.aan tomaten in het warenhuis. Bovendien is het de vraag of de kostbare grond, die voor de kwekerij moest wor den aangelegd, ooit weer in orde zal kunnen worden ge bracht, want het valt noa te bezien of dat tavijt van glas scherven wd zal kunnen wor den verwilderd. Ah men de bovenstlaan aarde namelijk zal weghalen, toil dat tevens zeaaen. dat alle tuinaarde zal verdwijnen. En een laag nieu we tuinaarde aanbrengen is era duur. DEN HAAG (GPD De Roe meense vliegtuigmechaniciën Viorel Marusan, die begin februari op spec taculaire wijze als verstekeling van Boekarest naar Amsterdam vlucht te in een wielgondel van een KLM- DC 9. is stilletjes weer naar zijn ver trokken. Op zijn woonadres in Ne derland was men al ongerust gewor den, omdat hij al enige tijd niet was komen opdagen. Een beleefd briefje uit Boekarest heeft nu een einde gemaakt aan de onzekeheid die na zijn plotselinge verdwijning was ontstaan. De Roe meen bedankte voor de goede behan deling die hij in ons land ha geno ten. bood zyn verontschuldigingen aan voor zijn onaangekondigd ver trek en verzocht om toezending van wat persoonlijke eigendommen, die hij inderhaast had achtergelaten. De reden van zijn vertrek werd uit de brief niet duidelijk. Men neemt aan dat hij hier niet heeft kunnen aar den en dat hij uit heimwee naar zijn land is teruggekeerd. Hoe hij deze reis ditmaal onopgemerkt heeft kun nen maken, is onduidelijk. Kort na zijn ongebruikelijke aan komst op Schiphol had de Roemeen in februari verklaard, dat hij z land om politieke redenen had ver laten. De justitilëe autoriteiten ge loofde hem na een grondig onder zoek en hy kreeg een verblyfsver- ginning. UPPSALA (A.N.P.) De Leidse hoogleraar, prof. dr. H. Berkhof, die binnen de Wereldraad van Kerken een groot gezag heeft, hield in de assemblee een theologische Inleiding over wat het geloof in Jezus Christus Inhoudt voor deze tijd. Prof. Berkhof wees erop, dat in de diepingrüpende veranderingen, die de hedendaagse wereld kenmerken, velen zich bezorgd maken over de toekomst. Zy willen terug naar de rustige, statische tyden van vroeger, maar God is geen God van bevroren situaties, maar van vernieuwingen en veran deringen, zo beklemtoonde de Leidse hoogleraar. Hy waarschuwde er ech ter voor dat de ..great society'" die wij met, elkaar aan het opbouwen I zyn, „onherroepeiyk in elkaar zal klappen, tenzy wy inzien dat in Chnstus de garantie ligt voor Gods toekomst met de wereld en de inspi ratie voor een werken in deze we reld zoals het evangelie dat wyst". MOSKOU <AFP. Tass meldt dat op vrijdag in de Sowjet- Unie een verbindingssatellier van de reeks j „Molnyia-A" is gelanceerd. De satel liet, onder meer bestemd voor relaye- ring van radio en televisie-uitzendin- j gen. is in een elliptische baan om de aarde gebracht. Ondanks regen veel deelnemers aan Northgo- wandeltocht NOORDWIJK Dat de Northro- wandeltocht hoog aangeschreven staat bjj de liefhebbers van de wan delsport, bleek zaterdag. Onafgebro ken kletterde de regen neer, een noordwester maakte het nog eens extra-guur, maar ondanks allee meldden zich toch ruim 350 wande laars aan het startbureau in de chr. nijverheidsschool voor meisjes. Veel meer dan de organisatoren onder de ze omstandigheden hadden durven hopen, maar minder dan de bUna zeshonderd, die zich in de vooraf gaande weken hadden laten inschrij ven. Veertig liefhebbers meldden zich voor het 40 km-parcours. Wegens het slechte weer werden de trajecten in gekort tot 5, 10 en 15 km, evenwel lang genoeg om tot op de huid door weekt te worden. Slechts weinig wan delaars maakten van de gelegenheid gebruik om het keuze-parcours langs het strand te lopen. Men verkoos lie ver de duinen, de villawyken en de beboste wegen en paden in het Noordwykse landschap. In verband met de slechte weersomstandigheden moest de mars- en showwedstrijd van de drumbands worden afgelast. De groepspryzen werden als volgt toegekend: 5 km: Vereniging Molen- brug (Bodegraven); 10 km: De Zwer vers (Beverwijk); 15 km: Nooitge- dacht (Dubbeldam). By wyze van compensatie zal het Northgo-comité op woensdag 24 juli een avondwandeltooht organiseren. Er zal gelopen worden over afstan den van 5, 10 en 15 km. Ook zal over het strand worden gelopen. De start vindt plaats bij het Oranjebad aan de Koningin Wilhelmina Boulevard. RAI weerspreekt geruchten over hogere autoprijzen AMSTERDAM (ANP) De RAI heeft stealing genomen tegen de be wering van sommige autohandelaren dat nu het wetsontwerp op de nieuwe omzetbelasting (b.t.w.i is aanvaard, de prijzen van automobielen op 1 ja nuari met 12 procent omhoog zullen gaan en men daarom beter voor die datum een nieuwe auto zou kunnen kopen. Dit verkoopargument, is aldus de RAI. geheel onjuist. In een com muniqué zegt rij. dat het op het ogenblik nog niet is te voorspellen, wat precies de gevolgen van de b.t.w. en de gelyktydig te heffen bij zondere verbruiksbelasting op perso nenauto's zullen zyn. Volgens de ver eniging is het echter zeker, dat ver scheidene modellen niet of mauwelyks in prijs zullen stijgen, terwyl bij de overige modellen eventuele prysver- hoglnge. tot enkele procenten be perkt zullen biyven. LEIDEN (Eigen berichtgeving) De Amsterdamse polit heeft vanmiddag in verband met de zaterdagavond gepleegi roofoverval op het benzinestation aan de Rijksweg 4 bij de 4 rit naar Sassenheim, waarbij de 34-jarige pompbediende Joi Wassenaar zwaar werd gewond, twee arrestaties verricht. De eigenaar van de auto, de 23-jarige Duitser S. S., die Enschede woonachtig is, werd opgespoord en eveneens wei aangehouden de 21-jarige Duitser S. L., die met de reeds g arresteerde verdachte naar Nederland was gekomen en m hem een kamer had betrokken in Amsterdam. Wie de med dader van de overval is geweest, is nog niet bekend. Dat zal u het verhoor, dat in de loop van de middag door de rijkspolit zou worden afgenomen, moeten blijken. Rijkspolitie verzoekt om inlichtingen WADDINXVEEN De groeps commandant van de Rykspolitie in Waddinxveen verzoekt inlichtingen over de omstandigheden, waaronder zaterdag jj. omstreeks 10.15 uur op het gedeelte van de rijksweg Den Haag—Utrecht onder Waddinxveen een ongeluk plaatsvond. Hierbij raakte de bestuurder van een witte personenauto, merk Opel- caravan. van de weg en kwam in de berm terecht. Hij werd gewond en I verloor het bewustzyn I Inlichtingen kunnen worden ver strekt per telefoon nummer 01828 3000 of by de plaatseiyke politie. WARMOND Ook dit jaar xal de Warmonder feestweek niet in sep tember worden gehouden maar sa menvallen met de Kaagweek. Er is een zeer uitgebreid feestprogramma samengesteld door de commissie tot viering van Warmonds feesten, de V.V.V. Warmond en de winkeliers vereniging Warmond. De festiviteiten beginnen met een muzikale rondgang door het dorp van de beide muziekverenigingen op vrijdagavond 12 juli (7 uur). In de Dorpsstraat is er dezelfde avond het traditionele tobbetje steken voor he ren vanaf 17 jaar. Vanaf zaterdag 10 uur is de ker mis geopend op de Baan. Het jeugd- circus „Atleta" geeft om 3 uur een voorstelling op het plein van de St. Nicolaasschool. 's Avonds om 7 uur kunnen de leden van de Warmondse verenigingen zich uitleven in de spuitbalwëdstryd die is georganiseerd met welwillende medewerking van de Vrijwillige Brandweer. Op maandag komt de jeugd aan de beurt: de kleintjes (van 6 tot 12 jaar) kunnen terecht op de kinderspeel plaats „De Burcht" van 2 uur af. Om 3 uur start ln de Dorpsstraat de braderie. Op het parkeerterrein ach ter het gymnastieklokaal worden vanaf half vier jeugdspelen gehou den. zoals „Ivanhoe" (jongens van 1214 jaar) en „Wie vangt de kwar- I tel" voor meisjes van 12—14 jaar. Om I 5 uur is er een poppenkastvertoning. (Ook dinsdag), 's Avonds komen de ouderen weer aan bod met dam-, schaak- en sjoelbakspelen. kruis- en klaverjassen en tafeltennis in Hotel ..De stad Rome". Ook dinsdag is de kinderspeelplaats weer vanaf 2 uur open. Op dezelfde tyd begint in de Dorpsstraat het ringsteken per auto (leeftyd vanaf 17 jaar) Om drie uur start men met de behendigheidswedstryd voor fiet sen op het plein van de St. Nicolaas school voor jongens en meisjes van 15 en 16 jaar. De laatste dag van de feestweek wordt er een kaartmiddag gehouden voor bejaarden in 't Trefpunt (aan vang 2 uur). Het geheel wordt be sloten met een groot tuinfeest op „Meerrust" met medewerking van een aantal orkesten. Iedere avond van de feestweek ls er in verschil lende hotels dansen. „Amusanto", het Katwykse mu ziekgezelschap, is by de duizenden gasten, die Katwijk aan Zee in de zomermaanden bevolken, graag ge zien. Dat werd ook nu weer duidelyk tydens het optreden op het Andreas- plein. Honderden jongens en meisjes stelden het klankfestyn by zonder op prijs. NOTTTNGHA M (Reuter) 3e eigenares van een hotel in "Jottingham, mevrouw Sparrow, lie schriftelyk een Nederlands meisje au pair had aangenomen en een welgeschapen mini-ge- rokte tiener verwachtte, keek vreemd op. toen een 61-Jarige vrouw met zeer lange rokken verscheen. Mevrouw Sparrow had har- correspondentie gericht aan een zekere mejuffrouw Kuiper r i Amsterdam, maar deze bleek te zyn terechtgekomen by een an der met dezelfde achternaam, die de baan kreeg. „Wy kunnen niet direct be sluiten wat wy zullen doen, maar voorlopig kan zy biyven en helpen in het hotel", aldus de eigenares na wat bekomen te zijn van haar verbazing by de eerste ontmoeting op het sta tion. sat an tit lac DC aa mi de br ee D( he la: hc sc Eerste van nieuwe serie Nieuw Zeeland, PARIJS (AP) De Amerikaanse en de Zuid Vietnamese marine zijn met steun van duizenden infanteris ten en een sterke luchtvloot een van de grootste acties van de oorlog in Vietnam begonnen rond Saigon. Het doel is het gevaar van een aanval van de Vietcong op de hoofdstad af te wenden. Men wil gebruik maken van de na tuurlijke hinderpalen op de wegen naar Saigon, zoals de Saigon-rivier en de zijrivieren ervan by de ooste lijke en zuidelijke toegangswegen naar de stad. Er wordt nu gecoordl- 'neerd gepatrouilleerd door marine schepen op deze waterwegen. Thant, de secretaris-generaal der Ver. Naties, heeft zaterdag een blik sembezoek gebracht aan Parijs en besprekingen gevoerd met Averell Harriman, leiider van de Ameri kaanse, en Koean thoei, leider van de Noord Vietnamese delegatie op de vre desbesprekingen. De lunch nuttigde hy met Debré, de nieuwe Franse mi nister van Buitenlandse Zaken. Thant keerde daarna naar Genève terug SCHIPHOL (ANP) De drie kinderen Huisman, Mary- Ann (11 jaar). Caroline (8), en John (18 maanden) hebben za terdag vijf uur op Schiphol ge zeten zonder te weten naar wie zij zouden toegaan. Zij wisten niet, wie zij als pleegouders toegewezen zouden krijgen. De kinderen waren uit de Austra lische stad Sidney op Schiphol aange komen. Hun Nederlandse ouders kwamen vorig jaar november in Aus tralië om bij een autobotsing. De kin deren werden daarna opgenomen in het gezin van hun oom en tante, de heer en mevrouw H. van Drie uit Woollongong, ongeveer vyftig myl ten zuiden van Sidney. De kinderen konden daar echter niet blyven. In Uitgeest stond het kinderloze burge meestersechtpaar J. J. Aalders ech ter met open armen gereed om de kinderen te adopteren. De heer en mevrouw Aalders had den zich helemaal ingesteld op de ontvangst van de kinderen zaterdag zy hadden cadeautjes by zich, toen zy in alle vroegte naar de luchtha ven gingen. Zij hebben de kinderen niet eens te zien gekregen ,3y de wederzydse grootouders heerste onenigheid over deze adop tie", vertelde de voor de officier van Justitie van Haarlem optredende raadsman, de heer J. Verheus. te vens advocaat van de heer Aalders. De heer Aalders nam over de zaak contact op met de Raad van Kinder bescherming. die probeerde de kinde ren op de een of andere wyze aan het Üitgeestse echtpaar toegewezen te krijgen. Maar de officieren van Ju stitie van Haarlem en Alkmaar kon den de weg. die dan bewandeld moest worden, niet accepteren. Met de kibbelende grootouders op de achtergrond kon de urenlange touwtrekkery zaterdag op Schiphol niet tot een oplossing worden ge bracht. In het weekeinde zyn de kan- j toren veelal dicht. Dus moesten de kinderen tydeiyk worden onderge bracht in een rJc. kleutertehuis in Halfweg, waar de zusters goed voor hen zorgden. Maar hun ..nieuwe ma ma en papa" naar wie ze steeds vroe gen, hebben ze zaterdag niet te zien gekregen. Nederlands oudste zwerver Huibuit Kockengen werd gis teren 102 jaar. Het gemeentebe stuur van Harmeien kwam met geschenken en felicitaties. Japan en Peru protesteren PARIJS (AFP, Reuter) De ont ploffing van een kernwapen van mid delbare sterkte, die Frankrijk gister avond boven de lagune van Moeroe- roa ln de Stille Oceaan tot stand heeft gebracht, is de eerste van een nieuwe serie en de tiende die het land in totaal heeft veroorzaakt. De proef is in hoofdzaak genomen voor het scherp af stellen van meet- en waarnemingsinstrumenten die bij de volgende proeven zullen worden gebruikt. Er komen nog twee of drie ontploffingen van geringere sterkte, die bedoeld zyn voor het controleren van de werking van reeds beproefde atoomwapens. Later komt een twee de serie, waarin de eerste atoomkop voor raketten zal worden beoroefd Met deze raketten moet de Franse atoomonderzeeër „Le Redoutable" worden uitgerust. De sterkte van deze bommen is ongeveer 500 kiloton. 30- maal die van Hirosjima. Tenslotte zal dan, vermoedelyk in oktober, de eerste Franse waterstofbom tot ont ploffing komen, met een sterkte van ongeveer duizend kiloton. Er zouden drie soorten zyn ontwikkeld, waar van er waarschynlyk slechts één zal worden beproefd omdat de landen rondom de Stille Zuidzee bezorgd zyn over het hervatten van de proeven Japan, Nieuw-Zeeland en Peru heb ben er tegen geproeseerd. In Frank rijk zelf is de MCAA, de beweging te gen atoomwapens, het er niet mee eens omdat de proeven „een zware last op de nationale begroting vor men". Frankrijk nam zyn eerste atoom- rpoef op 13 februari 1960 te Reg- gane. in de Sahara. Er volgden nog drie andere, waarna by Ekker. even eens in de Sahara, dertig onder grondse atoomproeven werden geno men. Na het onafhankelyk worden van Algerye verplaatste Frankryk zyn proefterrein naar de groep atollen op ongeveer 1.200 kilometer ten zuiden van Tahiti. In 1966 werden de proe ven in de atmosfeer daar hervat. Van 2 juli tot 4 oktober van dat jaar werden zes bommen tot ontplof fing gebracht, o. m.debomwaarmee de a toom bom m en w erp en Mirage-4 wordt uitgerust, en een bom voor ballastische raketten. Van 5 juni tot 3 juli vorig jaar werden drie proeven genomen, waar mee bepaalde berekeningen van na tuurkundigen werden nagegaan. Het proefterrein in de Stille Zuid zee omvat twee eilanden. Moeroeroa en Fangataoefa, onbewoonde koraal - atollen waarop de bommen tot ont ploffing worden gebracht, die om ringd worden door een serie waar nemingsposten. Fangataoefa ligt 40 km van Moeroeroa. Op het atol Hao is een internationaal vliegveld aan gelegd. Voor uitrusting en onderhoud van het proefterrein is voor de pe riode van 1963 tot 1970 meer dan vier miljard frank uitgetrokken. LISSE De Tour de Lisse 1968, die een bijzonder spannend verloop heefi gehad, is gewonnen door de Voorhouter Jaap Kortekaas. Het laatste onderdeel begon zaterdag avond om EVEN UUR: een tijdrit over 5 km. De snelste tijd werd ge maakt door Harry VAN DER Zwet. Tweede werd Jaap Kortekaas. de ge le trui-drager, en derde Bert Eigen brood. In het eind klassement bezette Jaap Kortekaas de eerste plaats, Harry v. d. Zwet de tweede en Ge rard Looyesteyn de derde plaats. Uitslagen: tydrit (6e etappe): 1. Harry v. d. Zwet 8.36. 2. Jaap Korte kaas 8.41, 3. Bert Eigenbrood 8.42. 4. Gerard Looyestein 8.44, 5. Jan Pater 8.40, 6. Gerard Trompert 8.58. 7. Jack van Ruiten 9.04, 8. Kees de Boer 9.05, 9. Bas Langeveld 9.10, 10. Ton van Schooten 9.15. Dagploegenkl assement1. Sc lira- ma-verf 26.23, 2. Melkhandel 26.57, 3 Grafius 27.53, 4. Beyersbergen 28.05 5. Ons Weekblad 28.10. De drie besten van de Tour di Lisse op het ereschavot: v-l.n.r, Harry v. d. Zwet, Jaap Kortekaas en Gerard Looyesteyn. <Foto LD/Holvast). Eindklassement: 1. Jaap Korte kaas 2.28.13. 2. Harry v. d. Zwe: 2.28.17. 3. Gerard Looyesteyn 2.28.28 4. Bert Eigenbrood 2.28.30, 5. Jan Pa ter 2.28.41, 6. Gerad Trompert 2.28.5C 7. Bas Langeveld 2.29.14. 8. Ton var Schooten 2.29.19, 9. Willy Stroomberge Schooten 2.29.19, 9. Willy Stroomber- gen 2.29.25. 10. Joop v. d Burg 2.29.35. Einduitslag ploegenklassement: 1- Schrama-verf 7.33.23. 2. Melkhande 7.35.34. 3. Ons Weekblad 7.36.46. 4 De Vlinder 7.37.30, 5. OraficiM 7.39.38. Winnaar auntenklassement: Ge rard Looyensteyn; bergklassement: Jaap Kortekaas: promotieprys etappe: Kees de Boer; ongelukkigs» renner 6e etappe Wietse Tjoelker strydlustigste renner van de tour: Harry v. d. Zwet; ongelukkigste ren-J ner van de tour: Wietse Tjoelker.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6