Juf, daar zit een weduwe in de boon' slaat alle records Met de boot varia. Amsterdam Li naar IXoorivegem Bestseller van Groninger schoolhoofd Henk Hoving Enkele vlindersuit Hovings nieuwste boek „Juf II' OPLAGE REEDS MEER DAN EEN KWART MILJOEN! IJ BINNENZEE IN AUSTRALIË en I „Ik, Jan Cramerde onverbiddelijke bestseller, is verslagen. Door een vrolijk weew- tje. Jans liefdeleven, dat 220.000 keer over de toonbank ging,.heeft het afgelegd tegen de humor. De humor van het kind, dat in de herfst een eenzame trekvogel op een tak ziet en uitroept: daar zit een weduwe in de boom". Het boekje met deze titel, waarin tal van kinderuitspraken zijn gebundeld, bleek een „hit": bijna een kwart miljoen „weduwen" werden verkocht. Het „smaldeeltje" heeft ruim een jaar na zijn verschijnen een goedlachs vervolg gekregen in ,Juf, die vlin der heeft mijn pyjama aan", ook wel Juf II genoemd. De samensteller van de beide „juffen" school hoofd Henk Hoving (51) uit Groningen, kan in het hoge noorden geen kwaad meer doen. Ouders, plattelandsvrouwen en bejaarden hebben hem eensgezind uitgeroepen tot de kinderhumorspecialist bij uitstek. Hij is vrij wel geen avond meer thuis, omdat het zo veelste gretige gehoor hem wacht. Carmiggelt In zijn lezingen „ik ben al tot Zwolle doorgedrongen" die rijkelijk zijn gelar deerd met anecdotes, geeft Henk Hoving ook steevast deze goede raad: „Met humor bereik je in de opvoeding meer dan met klappen". „Meester" Hoving, uiterlijk meer een vlot zakenman dan een onderwijzer, geniet spon taan van zijn succes: „Carmiggelt heeft al drie kronkels in het Parool aan de juffen ge wijd". De bewondering is overigens weder zij ds, want Hoving vindt Carmiggelt een van onze beste schrijvers. En Jan Cremer? „In dat eerste boek van hem heb ik tien bladzijden gelezen. Ik vond er niet veel aan. Ik geloof niet, dat je er een beter mens van wordt. „Moet dat dan?" „Nou, je moet er ook niet minder van worden". Boven zijn hoofd in het spreekkamertje van „zijn" school hangt een affiche van het jongste schrijversbal. Hij is er voor het eerst van zijn leven geweest. Met de „weduwe" heeft hij ook op de boekenbeurs in Amster dam gestaan. „Voor een schoolmeester zijn dat aardige ervaringen. Je komt eens uit je eigen be krompen wereldje". Een Amsterdammer, die op de beurs langs de stand van Hoving kwam, bleek de combina tie „noorderling" en „geestig zijn" moeilijk te kunnen rijmen. .Hebben Groningers ook humor?" vroeg hij een tikje ongelovig. Henk Hoving antwoordt: De meeste inzendingen voor mijn boekje kwamen wel uit het zuiden en het westen. Toch geloof ik niet, dat gevoel voor humor gebonden is aan de streek. Net zomin als ik geloof dat humor links is. Dat heb ik laatst ergens gelezen. Humor is universeel. Wel weet ik uit ervaring dat domme en autoritaire mensen er geen gevoel voor hebben". Niet van een vreemde Henk Hoving, boerenzoon uit de buurt van Hoogezand, heeft „zijn" gevoel voor humor niet van een vreemde. „Mijn vader corres pondeerde vroeger met de inspecteur van belastingen op de rijm. Hij was een man van weinig woorden, maar als hij iets zei, dan maakte het indruk. Ik heb een goede opvoe ding gehad". Hoe is hij op het idee van zijn boekjes ge komen? „In onze schoolkrant publiceerde ik grappige opmerkingen van kinderen, die collega's en ik hoorden. Ik ben ermee naar een onbeken de uitgever gestapt. Die zei: Je moet ermee- naar de Arbeiderspers gaan. Die zagen er wat in". „Misschien is het succes te danken aan het feit, dat een dergelijk boekje nog niet be stond. Het is een tegenwicht voor de narig heid, die je in de kranten en op de televisie leest en ziet. Er is zoveel moois in de we reld, als je het maar wilt zien. Het tweede boekje is voor een goed deel tot stand geko men uit de reacties van lezers op het eerste". Zuur Henk Hoving wil zichzelf geen schrijver noe men. Aan de andere kant gaat de zure op merking van een collega: „Nou, dat is geen kunst, dat kan ik ook" hem te ver. Zo'n boekje schrijven lijkt gemakkelijker dan het is. Je kunt nog zo'n leuke opmer king horen, op papier zetten is vers twee. Je moet vooral kort zijn". Over Max Tailleur: „Die moppen zijn be dacht. Kijk, dat is nu bij kinderen zo aardig. De opmerkingen, die zij maken, zijn spon taan, komen vaak voort uit argeloosheid. Er zit zo iets levensblij's in". Over de humor van onze vaderlandse ca baretiers: 't liefste zie ik Toon Hermans. Bij Sonneveld en Kan vind ik dat de humor nog weieens ten koste van anderen gaat". Hovings „Weduwe" heeft hem geen wind eieren gelegd. Hij heeft een levensverzeke ring afgesloten om zich op zijn zestigste on bezorgd aan het schrijven en het houden van lezingen te kunnen wijden:. De 2cv is ver ruild voor een BMW. „De kinderen op school zeiden toen ze m'n nieuwe auto zagen: „Meneer, zou u de auto niet Juf noemen? Ze wisten heel goed, dat ik de BMW met dat boekje had verdiend. Het Groninger schoolhoofd Henk Hoving temidden van zijn klas. Als Juf n ook een succes wordt, komt er ze ker een derde boekje", weet Henk Hoving al» Humor rond de arts Intussen bereidt hij een nieuw boekje voor, dat de lachers op zijn hand zal brengen. Over de humor rond de arts. Een titel heeft hij alt „Zuster, ik mag van mijn moeder niet ge vuld worden" (meisje bij de tandarts). Hovings vrouw en zeventienjarige dochter is het lachen (nog) niet vergaan. „Toch", zegt dochter Wilma, „lachten we vroeger als vader met een grappige opmer king thuiskwam, vlugger dan nu. We zijn kritisch geworden". De Zuidaustralische autoriteiten bestuderen een project om het Meer Eyre in midden- Australië opnieuw vol te laten lopen met zeewater teneinde een permanente binnen zee te scheppen. Op het ogenblik is Meer Eyre een moerassig laagland van ongeveer 595.000 hectaren. Ingenieurs die de zaak hebben bestudeerd menen, dat het water door middel van een kanaal zou kunnen worden aangevoerd uit de Spencer Golf, 320 kilometer zuidelijker ge legen, ofschoon dit op één punt veertig meter omhoog gepompt zou moeten worden. Een van de voornaamste voordelen van het pro ject zou zijn bevloeiing van het land, aange zien het water vrij goedkoop met zonne- energie zou kunnen worden ontzilt. Sommige experts geloven, dat een gevuld Meer Eyre de temperatuur van de lucht in het binnenland zou kunnen verlagen en de neerslag zou kunnen doen toenemen. Dei» ister na. md 7% T Strij roor De snelste en gezelligste weg voor automobilisten en andere reizigers naar het Noorse vakantieparadijs loopt van Amsterdam, over de zilte zomerzee naar Kristiansand, aan de idyllische zuidkust van Noorwegen. Voor hen die over zee naar Noorwegen willen reizen, is de veerpont voor auto's en passagiers, de 10.000 tonner „Black Prince" van de Fred. Olsen Lines voor het tweede achtereenvolgende jaar ingezet op het rechtstreekse zomer traject van Am sterdam naar Kristiansand. Het sohip, met ruimte voor 600 passagiers en 200 auto's, vertrekt des maandags, donderdags en zaterdags (t.e.m. 9 september 1968) van Am sterdam en keert terug van Kristiansand naar Amsterdam op iedere woensdag, vrijdag en zon dag (laatste vaart terug op 8 september). De overtooht duurt 20 uur. Verleden jaar was deze route bijzonder populair, zowel bij auiiijki ten als bij andere reizigers. 1 be Kristiansand is de hoofdstad van S0riuit de op vijf na grootste stad in Noorwegeé0^ bevolking van ongeveer 52.000 zielen. *aa Voor reizigers, die van het vasteland va^it komen, is het de toegangspoort bij uitstee: sprookjesland Noorwegen, tot de idyllis Vc partijen, die de Noorse kust besohenne6C^ die kleine witte dorpjes uit de tijd va®^ schepen, tot woeste bergen, diepe dalen wereldberoemde Noorse fjorden, tot de besj Oslo en tot de middernachtzon in het h#ld 5 den. Goede verbindingswegen autc spoor- en waterwegen voeren van sand naar alle delen van Noorwegen. zelf heeft des zomers veel te bieden. fcarc Voor degenen, die per auto naar Noorse11 den, Is er een veerdienst van Hirtshals fer* ito-'1 ierd fit 1 n. I marken naar Kristiansand, met die 1 Stoomvaart Mij. Er is ook een rechtstreekse verbindingntri KLM van Amsterdam naar Kristiansand Riji ek. Het lieflijk gelegen Andalsnes M Romsdalfjord plm. 160 km ten zvf' van Trondheim aan de voet van\— gletschers bedekte hooggebergte. g 1 r9? Het is ouderavond geweest. Vraagt Wiesje de volgende morgen aan de kleuterjuf Hebt u mijn moeder ook gezien? Ze had een jurk aan, een rode jurk met een los hangend jasje. Dat is een jurk waar je baby's van krijgt". „Nu moet jij eens ophouden" zegt moeder tegen huilende Flip. „Waarom schrei je toch aldoor?" „Ik heb erge pijn in mijn werik- vrouwtjes"schokt het kereltje. Moeder is aan het winkelen en haar zoon tje van vier vergezelt haar. Komen ze voor bij een etalage met onderjurken, b.h.'s en aanverwante kledingstukken. Merkt Driesje op: Dan staan er allemaal stukjes moeder in de etalage". De familie Hansen bezoekt op een vakan tiereis een oud kerkje. Op het kerkhof zien ze heel oude grafstenen. Op een ervan zit een kokertje, waarin bloemen gezet kunnen worden. Vraagt Hansje: „Pappie, is dat een luidsprekertje?" Een jongetje ziet minister Luns in vol ornaat, dus met de borst vol ridderorden op de t.v. Zegt hij: „Wat heeft die een hoop speldjes. Zou hij die van de Volvo al heb ben?" Overheidsambtenaren zijn ambtenaren die over zijn. Drinkwater mag geen enkele levende organist bevatten. Proefwerk geschiedenis: 1517 kerkher vorming-Luther, Zwingli en Calvé. Uit een opstelletje over de ruimtevaart: „Tegenwoordig gaan de mensen met een kroket de lucht in". Geachte meester, hierbij deel ik u mede, dat Anne niet mag zwemmen in het water van zijn moeder. Opa is overleden en bij de begrafenis houdt de dominee een toespraak over de tekst: „Stof zijt ge en tot stof zult ge weder keren". Na afloop allen huiswaarts voor een maaltijd. Het is nogal winderig en opeens waait er door het open raam een wolk stof naar binnen. ,J)ag opa", zegt Jan. „Ma, onze meester vroeg vanmorgen in de klas naar het beroep van de vaders. Ik heb gezegd dat pappie journalist is, maar ik heb eraan toegevoegd dat hij vroeger heel erg aan de drank was". Men moet zijn naasten anderen zijn te ver. liefhebben, de „Mammie, ze hebben net voor de radio gezegd dat de hartplantage is gelukt". Uit een opstel over de moord op de De Witten„Ze hakten hun slachtoffers in kleine mootjes op het laatst lag er op het groene zootje een rood zootje: Johan en Comelis". Mammie, heeft pappie een haarvader? Didrik ziet zijn moeder voor het eerst zonder kleren als ze gaat douchen. Hij be gint te stikken van het lachen en zegt: Ha, ha, ha, jij hebt twee billetjes van achteren en twee billetjes van voren". eOgOK»OgaHSCgöK8C8aH»CgOHSCSaH«Q§OH^QgOir<*C60H2jKSOr<ÖC^<^^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 12