Minister De Block in een moeilijke positie Luns en Malikeens over West-Irian SPINAZIE 60(FVr 99 ko Twee gewonden bij schietpartij Haagse bar in NIEUWE OOGST JAMIN Scheepswerven presenteren rekening GEBR. HUISMAN cocktail NDSM moest vóór alles worden gered FIAT 600 WFERBERICHT IETS WARMER Strand verwach ting Ook inamnioetdok Toezeggingen Reparatie Bij Soeliarto Geen belangstelling Eerste wankele pasjes in zonnig Porto Ereole DE GAULLE OVERWEEGT INGRIJPENDE HERVORMINGEN GUERRILLEROS IN INDONESIË WEER ACTIEF (9uc/ Qïteutvo Opgericht 1 maart I860 LEIDSCH DONDERDAG 4 JULI 1968 No. 32525 DAGBLAD Hrecteur: ts A E van Disboeck loof dred acteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 DEN HAAG (GPD) Wilton-Fijenoord en de Rijn-Schelde groep hebben minister De Block van Economische Zaken met ben aankondiging tot vérgaande samenwerking in een uiterst frioeilijke positie gemanoeuvreerd. LWant dit is de laatste dagen wel duidelijk geworden: de inister heeft zich de afgelopen weken met huid en haar aan Verolme overgegeven en krijgt daarvoor nu de rekening ge presenteerd. Overigens heeft de bewindsman dat moet er eerlijkheidshalve worden bijgezegd gehandeld onder pressie van het gemeente bestuur van Amsterdam. Daar ligt namelijk de sleutel tot de on verwachte gebeurtenissen van de afgelopen weken op het gebied van de Nederlandse scheepsbouw, een sleutel die men kan aanduiden met de letters N.D.S.M, De uiterst precaire situatie, waarin deze maat schappij zich de laatste jaren heeft gemanoeuvreerd, ivas èn voor het gemeentebestuur van Amsterdam èn voor de regering een bron tvan grote zorg. Een sluiting van de Amsterdamse werf behoorde namelijk tot voor kort niet tot de onmogelijkheden, hetgeen uiteraard grote politieke gevolgen ion hebben gehad: vermindering van de werkgelegenheid in de toch al links georiënteerde hoofdstad met ne veneffecten als stakingen, demon straties enz. Daarom was er zowel ie regering als het gemeentebestuur van Amsterdam alles aan gelegen im de NDSM „overeind" te houden. Verolme heeft daarbü de helpende band geboden, maar vroeg uiteraard z(jn „provisie". Zij bestond uit rege ringskrediet voor het mammoetdok in Botlek. Maar de concurrentie heeft bliksemsnel gereageerd en nu zit de minister met de brokken. Vorige week donderdag vergader de de minister met de directies van de scheepswerven, die een mam moetdok op de Maasvlakte willen bouwen. Aanvankelijk bestond de groep uit Wilton. Rijn-Schelde en de NDSM. maar de laatste was door de overneming door Verolme buiten epe) geplaatst. De minister deelde de ADVERTENTIE Reeds een nieuwe VOOR f 935— als eerste aanbetaling. Off. Fiatdealer LEVENDAAL 80. LEIDEN, TELEFOON 34000—22962 De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond droog en zonnig weer met een zwakke, later overwegend matige naar oostelijke richtingen draaiende wind. Iets hogere tempe raturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.40 u.) Een hogedrukcentrum trekt naar de Noordzee. Ook morgen zonnig en goed strandweer. Zwakke landwind. Temperatuur 2022 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: enkele dagen goed strandweer met nog enige styging van de temperatuur. 5 JULI 1968 Zon op: 04.27 uur, onder 21.01 urn- Maan op: 16.53 uur. onder 00.32 uur Hoogwater te Katwijk:: 10.11 en 22.42; laagwater: 5.46 en 18.22. Dit nummer bestaat alt 20 pagina's groep mee. dat hij overwoog de kre dietgarantie voor het dok aan de goep Verolme te geven, maar zei er bij dat hij het op prys zou stel len, dat de twee gescheiden groepen nu tot overeenstemming zouden ko men. Er zou bijvoorbeeld per jaar een aantal dokdagen bij Verolme kun nen worden gehuurd. De bewinds man wilde zo snel mogelijk een ant woord. liefst nog staande de vergade ring. Maar daar gingen de scheeps bouwers niet mee akkoord: zij wen sten nader overleg voordat zij hun antwoord gaven. Dat antwoord lag maandag bij de minister: Wilton Fyenoord en Rijn- Schelde hadden besloten tot een ver gaande samenwerking en deelden mede over te gaan tot de bouw van een mammoetdok op de Maasvlakte. De optie van de gemeente Rotter dam voor 350 ha. was inmiddels aan vaard. Dat was een markante tegenzet. In feite werd de minister te kennen ge- voor de vestiging van een mammoet dok. maar wel de Maasvlakte. Boven dien zou een dergelijk dok ondanks de betogen van de zyde van Verolme voor een groot deel zijn aangewe zen op reparatie en niet op nieuw bouw. De cijfers van de nieuwbouw- prognose in de scheepvaart wijzen dat uit. Met andere woorden: Verol me zal in de toekomst niet genoeg hebben aan nieuwbouw voor de be zetting van het dok. en zal dus ook reparatieschepen gaan aantrekken. Maar reparatie is juist onze specia liteit. In het roppart-Keijzer «uitge bracht in 1965 na een studie over de problemen in de scheepsbouw- red.) wordt aanbevolen ter bereiking van een grotere doelmatigheid een split sing te maken tussen nieuwbouw en reparaties. Wanneer Verolme nu dankzy regeringssteun een dok in het Botlekgebied kan gaan bouwen, ont staat er juist een tegengestelde ont wikkeling. Vandaar dat wy zo direct en zo duidelyk hebben gereageerd". geven, dat hij het uit zijn hoofd moet laten om uitsluitend aan Verol me faciliteiten te verstrekken voor het nammoetdok in Botlek. Er zou dan immers sprake zijn van een on gehoorde concurrentievervalsing door de rijksoverheid. Waarom de één wel en de ander niet? Met dit antwoord is de minis ter in een uiterst lastig parket gema noeuvreerd. Het is inderdaad nu de vraag of hy zijn beloften aan Verol me gestand kan doen De zaak kan nu een politieke kwestie worden. De redenering van Wilton-Fije noord en Rijn-Schelde komt onge veer neer op het volgende: „Wij blij ven ons standpunt huldigen dat Bot lek niet het aangewezen gebied is De vraag is interessant in hoever re er van regeringswege al meer toe zeggingen zijn gedaan aan Verolme. Waar haalt hy de fondsen vandaan om de NDSM over te nemen? In scheepsbouwkringen fluistert men dat de regering hem daarvoor een kredietgarantde zou hebben verstrekt. De zorg om de werkgelegenheid in het bijzonder in Amsterdam-noord is politiek gezien een zo heet hangijzer, dat men bereid was tot niet geringe concessies aan Verolme. Voor alles wensten burgemeester Samkalden en minister De Block de NDSM gesa neerd te zien: dit bedrijf mocht een voudig niet voor de werkgelegenheid in Amsterdam verloren gaan. Er wordt echter in scheepsbouwkringen aan getwijfeld of de NDSM wel gron dig te saneren is: de vestigings plaats is uit een oogpunt van mo derne scheepsbouw namelijk onjuist. Vervolg op pagina 2. DJAKARTA (GPD) De Nederlandse en de Indonesische regering hebben vandaag volledige overeenstemming bereikt over de kwestie West-Irian. Dat heeft minister Luns van Bui tenlandse Zaken meegedeeld na een gesprek van anderhalf uur met zijn Indonesische ambtgenoot Malik. Na verscheidene beleefsheidsbezoe- ken waarbij op de markt de lemper (een rijstgerecht) werd geproefd en akkoord bevonden en by minister Malik de thee werd geroemd, zijn minister Luns en zyn gezelschap vanmorgen eindelyk tot zaken geko men. Na een beleefdheidsbezoek aan president Soeharto ging minister Luns, die er wat vermoeid uitziet en minder grappen maakt dan gewoon lijk, in het ministerie van Buiten landse Zaken tegenover collega Ma lik zitten. De beide ministers spraken ruim anderhalf uur over vele on derwerpen, zoals het Midden-Oosten en Vietnam. Voor het belangrijkste punt op de agenda, de volksstemming in Irian, was weinig tijd over. Mede gezien het feit. dat na de bespre kingen geen verklaring werd uitge geven, achten betrouwbare kringen het aannemelijk, dat hierover voor het slotcommuniqué van zondag nog wel gesproken zal worden door de tw°e ministers Dat dc 'gen van vandaag relatief niet zo belangrijk waren, wordt wel geïllustreerd door een op merking van mr. Luns na de bespre kingen, toen minister Malik verslag- gew te woord stond. Minister Luns toen: „Ik heb de antwoorden van minister Malik in het Indone sisch niet begrepen, maar ik ga er zonder meer mee akkoord". Voordat hij minister Malik zou spreken had minister Luns al gezegd, dat de Ne derlandse regering wat West-Irian betreft slechts zorg wil dragen voor de "'l'iif v»n lief ■••->r» rijf gebied op het zelf beslissen over zijn toekomstige status. De Nederlandse regering geen politieke belang stelling voor West-Irian. De kwestie van hulpverlening is wei aaneToerd, maar niet diepgaand besproken. De Indonesische pers en het pu bliek in Djakarta tonen zich inmid dels wat geïrriteerd door het be- sprekingspunt-West-Irian. Zij me nen dat Nederland wel ingelicht kan worden over deze kwestie, maar niet geraadpleegd moet worden. Maar mi nister Malik, gesteund door president Soeharto en de Indonesische rege ring, trekt zich niets van deze wre vel aan en is vast van plan voortdu rend contact met Den Haag te hou den over Irian. Regeringskringen menen, dat Nederland bij de verkie- ADVERTENTIE KWALITEITS DIEPVRIES zingen en daarna een belangrijke rol kan spelen. Wat betreft de volksstem ming in West-Irian kan Nederland vooral op financieel gebied helpen. En wat betreft de periode daarna Indonesiërs rekenen er vast op. dat de volksstemming voor hen gunstig zal uitvallen hoopt men behalve op financiële steun ook op Nederlandse kennis voor Irian. Prins Willem-Alexander heeft zijn eerste wankele pasjes gezet op het buitenverblijf van de koninklijke familie in Porto Ereole, wèl geleid door zijn mama. De kleine Prins, getooid met een ferme zonne hoed, maakte ook een ritje met zijn ouders in de speciale DAF met zomerse carrosserie (de stoelen zijn van rotan). Prinses Beatrix, Prins Claus en hun zoon verblijven al enkele dagen in Porto Ereole. Andere leden van de koninklijke familie wor den binnenkort verwacht. PARIJS (GPD, Reuter, AFP. AP) Volgens welingelichte zegslieden in de Franse hoofstad wil president De Gaulle de Franse sen aar samen smelten met de economische en so ciale raad en dit lichaam een zui ver raadgevend karakter geven. De senaat is thans een wetgevend orgaan, gekozen door leden van de nationale vergadering en leden van de gemeente- en departementsraden. Op een ministers-bijeenkomst in het Elysée heeft De Gaulle meege deeld dat het Franse kabinet gewij zigd zal worden na de bijeenkomst van de nieuwe nationale vergadering. In verband hiermee doen m diplo- tnatiek Parijs op het ogenblik ge ruchten de ronde dat De Gaulle pre mier Pompidou zou willen vervangen door de huidige minister van Finan ciën. Couve ae Murville. De Gaulle ^ou overwegen tot de instelling van het vice-presidentschap. Premier Pompidou wordt genoemd als kan didaat voor deze nog te creëren func tie. De Franse president zou het aan vankelijk voor 16 juni aangekondigde xeferendum, dat later uitgesteld werd begin herfst willen laten houden. De hervorming van de Franse senaat, en het creëren van een vice-president zouden onderwerpen zyn waarover het Franse volk zijn mening zou moe ten geven. Frankrijk heeft de internationale lucht- en scheepvaart gewaarschuwd dat met ingang van 5 juli tot nader aankondiging het gebied rond de ar- ehipel Moroera in het zuiden van de j .Stille Ocaan als gevaarlijk moet wor den beschouwd in verband met ko mende kempioeven. ADVERTENTIE morgen voordeel 210 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk DEN HAAG (GPD) Bij een sehietpariü in een pas geopende jeugdbar. de Dizzy Down-bar, aan de Haagse Nleuwstraat zyn gisteravond omstreeks kwart over acht twee Suri naamse jongemannen gewond. Het zyn een 21-jarige lasser, die in zijn rechtervoet werd geraakt en een eveneens 21-jari;e schilder, die een schotwond in zijn dybeen kreeg. Een 17-jarig meisje kreeg bij een vecht partij, die vóór het schieten ontstond, een asbak tegen haar hoofd. De twee jongemannen en het meisje zyn naar het ziekenhuis Zuidwal ver voerd. Zy konden na behandeling huiswaarts keren. De lasser en de schilder wilden de bar betreden, maar zy werden niet binnengelaten omdat zy geen lid wa ren. Er ontstond een vechtpartij en plotseling werd er vanuit de richting van de bar vijf a zes maal geschoten. Er vlogen ook enige kogels door de ruiten van de bar. waarvan er één een gat boorde in de etalageruit van het kledingmagazijn Lynkamp, dat op de hoek van de Groenmarkt en de Nieuwstraat is gelegen. Twee agenten, die toevallig op de Groenmarkt surveilleerden, hoorden de schoten, snelden toe, maar konden niet verhinderen, dat enige lieden het hazepad kozen. De politie gren delde meteen de voor- en achterkant van de bar af en ongeveer tien re chercheurs begonnen de ongeveer vyftig, meest jeugdige bezoekers te ondervragen. Bij het onderzoek in de boven de bar gelegen hotelkamers kwamen vijf revolvers, een gummiknuppel en een groot dolkmes te voorschQn. De politie arresteerde de 27-jarige portier van de club. die de twee jon gemannen de toegang had geweigerd en die even later in de vechtpartij betrokken raakte Ook werd een 21- jarige kelner aangehouden, die zich op het moment dat de schoten vielen in de buurt van de bar bevond. Hij heeft vanochtend bekend de scholen te hebben gelost Het mag volgens de politie een wonder heten, dat niet meer en ern stiger slachtollers werden gemaakt. De jongeman stond op een gegeven moment bovei: op de tapkast, van waar hij zegt vijf waarschuwings schoten te hebben gelost om vervol gens twee gerichte schoten op de be nen van de ongewenste bezoekers af te vuren. DJAKARTA (.AP. ANP) In al le delen van Indonesië is een ver scherpte politieke en guerrilla-activi teit van de communisten gaande. De communistische partij die verboden is sinds de staatsgreep in 1965 waar bij Soekarno-gezinde elementen on der leiding van kolonel Oentoeng trachtten de groep Soeharto-Nasoe- tion uit te schakelen, heeft de afge lopen periode gebruikt om zich te hergroeperen voor een nieuw tref fen Tegelijk met de groeiende kritiek van de studenten-organisaties vormt deze hernieuwde communistische ac tie de grootste bron van zorg voor president Soeharto. De communis ten hebben een beweging gesticht die zy de ..Onder drukte mens" noe men en die vooral onder de boeren aanhang tracht te vinden. De „On derdrukte mens" zou de basis gaan vormen voor het gevormde „Volks bevrijdingsleger" By verscheidene acties op west- midden-Java heeft het Indonesische leger de afgelopen week eenheden "an dat „Volksbevrijdingsleger" on schadelijk weten te maken. Alleen al in het genoemde gebied werden 400 communisten gearresteerd- In het gebied van de berg Merapi op mid- den-Java werd een opleidingsschool voor guerrilla-strijders ontdekt. Vrijgesproken Het hof van be roep in Athene heeft drie personen, die tot gevangenisstraffen van 10 maanden tot vijf jaar waren veroor deeld in het proces rond de ramp me| de veerboot „Heraklion", vrijgespro ken. Vier andere veroordeelden kre gen vermindering van straf. A Uit het Leidsch Dagblad van 3 Juli 1868: De Burgemeester, Hoofd l van de policie te Leyden; Bij de nieuwe regeling der policie J het wenschelijk achtende persoonlijk bekend te zijn J met de bezwaren, waartoe de uitoefening der policie aan- leiding mogt geven Brengt ter kennis van be langhebbenden, dat bij hem i een register berustende is waarin de bezwaren die men 1 tegen de policie mogt hebben, kunnen worden ingeschre ven. Voor de herstemming op Vrijdag a.s. tusschen de hee- ren Dr. G. W. A. Plaat en P. L. Tichler blijven icij op de V bekende gronden aanbevelen V, jj Dr. G. W. A. Plaat. <SK»CKÖCSaKSQ5cK8e3cK

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1