TOREN VOND GENADE Ondanks bedenkingen Twijfel tot liet laatst Breken voor bouwen Leidse raad vannacht om één uur naar huis Na vier uur discussie stemde de Leidse raad 19 voor en 12 tegen Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Eindexamens HTS Haarlem 1 DINSDAG 8 3VLT W68 LETOSCB BAOBtAt) PAGINA 3 - - ADVERTENTIE LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond na een discussie van ruiin vier uur een gewichtig be sluit genomen, dat voor een onaf zienbare reeks van jaren een wezen lijke band tussen stad en universi teit garandeert. Met negentien tegen twaalf stemmen werd het voorstel van B. en W. aanvaard om akkoord te gaan met de universitaire bouw plannen aan de Wittesingel. Deze omvatten een groots centrum voor de Universiteits-Bibliotheek en en kele alpha-faculteiten, welk com plex naar een ontwerp van de Am sterdamse architect Zanstra onder meer bekroond wordt door een toren van circa 120 meter hoogte. Vooral tegen deze toren was de laatste we ken nogal oppositie gevoerd onder de Leidse burgerij. De discussies werden gevolgd door een overvolle publieke tribune. Onder de toehoorders bevonden zich de prorector van de universiteit prof. Kuenen, vertegenwoordigers van curatoren van de universiteit en leden van het actiecomité tegen „de" toren. Tot na de beantwoording van de sprekers in de eerste ronde door de voorzitter en drie wethouders was de uitslag van de stemming onzeker. Pas in de tweede ronde bleek dat de Prot. Chr. fractie, die aanvankelijk een forse slag om de arm had gehou den. met de grootst mogelijke meer derheid de bouwplannen zou steunen ondanks niet weggenomen bezwaren, waarmee de zaak voor B. en W. (en vooral voor de Universiteit) in kan nen en kruiken was. De grootste tegenstand tegen het plan kwam van KVP-zijde: deze frac tie bleef, met de PSP en de Noodraad. tot het einde toe te gen in gezelschap van eenlingen uit andere partijen. KVP en PSP von den elkaar ook op andere wijze: bei de poogden door middel van een voorstel de beslissing uitgesteld te krijgen, welke pogingen faalden.. B. en .W zegden tijdens de debatten toe, te zullen streven naar een meer frequente voorlichting van de raad wanneer het over grootse projecten als deze gaat, d:V- jaren van voorbe reiding nodig hebben. Dit zou onder meer kunnen door regelmatiger con tact tussen betrokken raadscommis sies en Universiteit of andere orga nisatie die bij dergelijke plannen be trokken is. Er was in de raad kritiek op het feit dat voorlichting omtrent de ontwikkelingen van de plannen ontbroken heeft tussen 1962 toen het principe besluit genomen was om akkoord te gaan met het bouwter rein en het voorstel van 1968 om goedkeuring te hechten aan de schetsplannen. Heilloos avontuur Bij de aanvang van de debatten werd een motie van de heer Frans (.PSP) om de behandeling uit te stel len verworpen met 28 tegen 4 stem men. De sterkste opposanten van het to renplan kwamen het eerst aan het woord in de persoon van de heer L'jj- ten (KVP). Deze stelde dat Leiden zich met aanvaarding van het voor stel in een heilloos avontuur zou stor ten ten behoeve van een ander, na melijk het Rijk. Hij betwijfelde of het mogelijk is een centrum als van de ze omvang te situeren juist bij de grootste knelpunten van het Leidse verkeer. Heeft men zich wel gereali seerd dat verbetering van de infra structuur van het verkeer een nood- Voor de bouw van het toren complex moet de gehele bebou wing langs de Wittesingel tus sen de Groenho vens tra a t en het gebouw van het Leidsch Dag-blad verdwijnen. Reeds en'.- ge jaren geler'.en werd een ont eigeningsprocedure mogelijk ge maakt door het aanvaarden van een desbetreffende wet door het parlement. Afgebroken moeten worden circa twintig veel al dubbel of meervoudig bewoonde woonhui zen, tw°e be-trijven en het oude Diaconessenh'iis. dat thans voor studentenhuisvesting wordt ge bruikt. Vervanging van deze studentenhuisvesting is thans m de maak door de verbouwing van de voormalige fabriek van de Gebr. Pel aan de Morsweg. zakelijke voorwaarde is en dat dit enorme bedragen zal vergen? Hij vroeg zich af hoe het mogelijk was dat het gemeentebestuur zich in blind vertrouwen verlaat op toezeg gingen van curatoren zonder de min ste zekerheid omtrent de bedragen die het Rijk ter beschikking zal stel len om de bijzondere consequenties van het bouwplan op te vangen. De geprojecteerde parkeerruimte voor 500 auto's is voorts onvoldoende. Spreker miste overigens de adviezen van de Planologische Dienst, de wel standscommissie en de monumenten commissie. Wat zeggen die over het sterke schaalcontrast tussen deze to renbouw en de monumentale binnen stad? In 1951 zijn er op de Wittesin gel afgeschermde lantaarns aange bracht omdat de sterrewacht last van de straatverlichting zou hebben. Is een 120 meter hoge toren dan geen belemmering voor observaties of is besloten de Sterrewacht dan maar naar elders te laten verhuizen? Alternatieven kon spreker niet ge ven, althans niet gemotiveerd, om dat hiervoor een diepgaand onder zoek op vele punten nodig zou zijn. Hij meende dat aanvaarding van het plan zou betekenen, dat de raad be wust zijn hoofd in een strop steekt ten aanzien van de financiering en met open ogen een kuil graaft van verkeersmoeilijkheden om daar zelf in te vallen. Hij stelde dat zon fractie niet kon en mocht stemmen voor dit voorstel omdat nadere studie nodig is. Hij stelde daarom voor, de beslissing op te schorten. Uitdaging De heer Kret (Prot. Chr.)) was cu ratoren van de Universiteit dankbaar voor hun besef, dat zij een offer van Leiden vroegen en voor hun bereid heid om met alle middelen zich aan de Leidse belangen aan te passen. Dit neemt echter het dilemma niet weg. Hoeveel bedenkingen er ook tegen het plan blijven bestaan, ver werping zou zeer veel schade berok kenen aan twee van de drie hoofd functies van Leiden, namelijk die van Universiteitsstad en die van centrum functie van Leiden. Bij wel aanvaar ding staan wij echter voor zeer zware financiële consequenties en voor pro blemen rond de infrastructuur van het verkeer. Problemen als deze zullen zich ook voordoen b.v. bij de ontwikkeling van de Merenwijk. Is het beleid van B. en W. wel krachtig genoeg om dergelijke grote problemen op te vangen? Van een weloverwogen plan matig beleid in de afgelopen zes ja ren by de uitvoering b.v. van het wegenschema is niets gebleken. Hier en daar wordt wel veel uitge voerd, maar telkens ontbreken er nog schakels zodat er niets reëels te voorschijn komt .Wanneer op het ge bied van verkeersverbetering in de afgelopen zes jaar niets wezenlijks tot stand is gekomen ziet het er som ber uit voor over zes jaar wanneer het singelcomplex voltooid zou zijn. Het beleid van de Universiteit is helder en doorzichtig en doortastend. Daar horen B. en W. eenzelfde be leid tegenover te zetten, maar daar schort het aan. De schuld van de ge volgen van een afwijzing zou daar- door niet bij de Universiteit liggen I maar bij het gemeentebestuur. i Spreker noemde het een uitdaging aan B. en W. te tonen, dat het colle- ge de situatie en ontwikkeling werke lijk in de hand heeft. Hij stelde de stem van zijn fractie afhankelijk van het antwoord van B en W. juist op deze uitdaging. J. LIJ TEN heilloos avontuur Gespleten fractie Niet namens zijn fractie maar per soonlijk stelde de heer Duyverman (VVD) dat de Universiteit onvol doende gebruik maakt van de thans ter beschikking staande outillage aangezien de talloze instituten Leiden in de avonduren met „dode ogen" aanstaren. Voorts vond hij een strij digheid tussen het feit dat wel voor het jaar 2000 gerekend wordt met grootse projecten maar dat men geen plannen heeft met de door de nieuw bouw vrijkomende gebouwen in de binnenstad in 1975. Hij zou zijn steun niet kunnen geven. Een andere mening was zijn par tijgenoot de heer Zitman toegedaan. Hjj vond dat de uit de burgerij naar voren gebrachte bezwaren van rela tief slechts zo weinigen afkomstig waren, dat het overgrote deel van de bevolking blijkbaar geen bezwaar te gen het plan had. Het silhouet van Leiden zal ook be slist niet verstoord worden, en mo derne en historische monumenten behoeven ook zeker niet te contraste ren zoals een heel oude klok ook uit stekend. ja zelfs beter in een modern interieur kan uitkomen, dan in een eigentijds. Hij deelde mede dat de grootst mogelyke meerderheid van zijn fractie het plan zou steunen. Leiden niet opoffer en De heer Amptemeyer (PSP) meen de dat men niet kon zeggen dat de Universiteit Leiden zou moeten ver laten bij afwijzing van het voorstel: zij zou buiten de binnenstad gaan bouwen, maar dat is. wanneer men het meer dan benepen ziet, ook het Leidse leefgebied. Hy pleitte voor het „op poten zetten" van de verhoogde spoorbaan, zodat deze niet meer een barrière zou vormen tussen binnen stad en universitaire wijk in de rich ting van Oegstgeest. De verkeers technische aspecten achtte hy een overwegend bezwaar tegen het voor stel, evenals de financiële consequen ties. Hy meende dat de stad niet aan de Universiteit mocht worden opge offerd. Derhalve de PSP zou tegen stemmen Ook B zeggen legen A-faculteiten M VAN AKEN na A ook B zeggen Leiden is ondenkbaar zonder Uni versiteit, de grootste werkgever van deze gemeenschap en de stimulans tot de beweging, die een groeiende stad kenmerkt, aldus de heer Van Aken (PvdA). Leiden heeft indertijd een wys besluit genomen door A te zeggen en thans moet ook B worden gezegd tegen de A-faculteiten .De reactie van de burgerij ttfdens de KVP-voorlichtingsavond in de Burcht 'leeft hem de overtuiging gegeven dat B. en W. op de goede weg waren Hy was voor het plan omdat de Uni versiteit dit project nodig heeft en er geen bevredigend alternatief is. Niettemin bestonden er ook bö nog wel vragen, onder meer of het gemeentelijk apparaat wel voldoende geëquipeerd is voor de voorbereiding en uitvoering van dergelijke objec ten als de nodige verkeersvoorzienin- gen, de komende opbouw van de Me renwijk, de sanering van de binnen stad etc. De heer Van Aken gaf B. en Wf. in ernstige overweging een orgaan binnen de raad in het leven te roe pen dat regelmatig van gedachten zou kunnen wisselen met betrokken instanties zodat men met de ontwik kelingen op de hoogte zou kunnen blyven. Prijsvraag? De heer Nijssen (Noodraad) ver wonderde er zich over dat Oud Lei den niet in het geweer was gekomen tegen het plan en hy vroeg zich af waarom er geen prijsvraag was uit geschreven zoals voor het Amster damse stadhuis. Hy was tegen het voorstel. De heer Van der Vliet (Prot. Chr.) vroeg nog naar de storende „scha duwwerking" van het gebouw voor de televisie-ontvangst en wilde meer ze kerheid over de plannen van de spoorwegen om de baan naar Utrecht omhoog te brengen. Mevr. Blom-Vylbrief (CPN) ver klaarde zich voor het voorstel hoewel zij wel wat huiverig was voor de fi nanciële consequenties. Coördinatie Na een pauze voor voorbereiding van de antwoorden verklaarde de voorzitter burgemeester Van der Wil ligen dat B. en W. de uitdaging aan nemen en dat er een duidelijke coör dinatie tot stand zal worden gebracht tussen gemeentebestuur en Universi teit. en eventueel in de toekomst an dere instanties, zodat aan de sug gestie van de heer Van Aken gevolg kan worden gegeven. Wethouder Piena van openbare werken wees er op, dat de uitvoering van het wegenschema indertijd in drie moten is verdeeld, waarvan de eerste thans in uitvoering is en wel voltooid zal zyn in 1972 wanneer het einde van de eerste periode is aange broken. Hij bestreed dat het college blindelings vertrouwen had in cura toren zoals ook in het verleden is ge bleken. Voor de Sterrewacht ligt het voorgenomen torenelement in de „do de hoek" voor de waarnemingen. Er is jaren naar alternatieve gezocht doch bevredigende zijn niet gevon den. Het Doelen terrein zal mis schien over enige tijd beschikbaar kunnen komen, maar nu nog niet en dit betekent dat het nu te verwezen- lyke object niet met deze toekomst mogelijkheid rekening kan houden. Voorts wees de wechouder er op dat ook bv. Amsterdam besloten heeft de alpha-faculteiten in de binnenstad te handhaven. Niet bij knelpunten Mevr. Den Haan-Groen had de taak als wethouder van verkeer de ernstige bezwaren tegen het plan te weerleggen. Zij wees er op dat juist de situering vlak by de binnenstad het aantrekkelijk maakt te voet of op de fiets naar het complex te gaan. Bij situering elders zou de auto- stroom veel groter worden. Het com plex zal vanaf de gedempte Trek- vliet bereikbaar zyn zonder kruising van het andere verkeer, en de Uni versiteit zal de kosten van de daar voor benodigde werken voor honderd procent dragen. Met nadruk wees zij er op, dat In de situatie zoals deze zich zal voor doen in 1975 het complex juist niet vlak bij knelpunten in het verkeer ligt. De Trekvlietweg geeft aan beide züden mooien aansluitingen op uit en invalswegen en is voorts een deel van de geprojecteerde ringweg, die het mogelijk maakt alle knelpunten in de binnenstad te omzeilen. Voorlopig achtte zy parkeerruimte voor 500 auto's voldoende en verder heeft de Universiteit alle medewer king toegezegd wanneer de parkeer- behoefte groter zou worden. Parkeer verboden zullen worden uitgevaar digd voor de omliggende straten, waarby echter aan de bewoners ver gunningen zullen worden verstrekt om wel te parkeren. Ingepast in aanvaard schema Wethouder Harmsen (Financiën) wees er met nadruk op, dat het we gen- en saneringsplan er nu eenmaal is, zoals het door de raad is aan vaard. In dit plan is nu het univer sitaire complex ingepast, niet omge keerd. Het universitaire plan zal wel iets meer investeringen vergen, maar die zijn in verhouding met wat het we genschema kost van kleine omvang. De verkeersvoorzieningen moeten dus niet als consequentie van het univer sitaire plan worden gezien, maar als op zichzelf staand noodzakelijk, het geen de raad heeft erkend door het wegenschema goed te keuren. Het valt nog niet te zeggen of er even tueel een extra Rijksbijdrage ver strekt zal worden voor de uitvoering van het wegenschema, maar dat staat'buiten de kwestie van de uni versitaire bouw. MEVR. N. A. DEN HAAN—GROEN neem de fiets In de tweede ronde van het debat handhaafden de meeste sprekeg-s hun standpunten doch verklaarde de heer Kret, dat, zijn fractie op één lid na door de argumenten van Bm en W. was overgehaald tot voorstemmen. Daarmee was het pleit beslist. Stemming Het voorstel van de heer Lijt^n om de beslissing uit te stellen werd ve>rworpen met twintig tegen elf I stemmen. Voor het voorstel stemden j mej. Van Buel en de heren Van der i Klugt, Ham. Lyten, en Lambermont (allen KVP), Pompe, Koppen en Nyssen (allen Noodraad). Duyver man (VVD), Frans en Amptmeijer I (beiden PSP). Vervolgens werd het singelplan aanvaard met 19 tegen 12 stemmen. Tegenstemmers waren de leden die voor het uittsel van de beslis sing hadden gestemd plus mevr. Geelkerken (Prot. Chr.) We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente endaar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan. Postbus 51Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo- theekaflcssingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken. Raiffeisenbanken. Postkantoren, Banken. Borgstellingsfondsen. Hypotheekbanken, Bouwfondsen. Spaarkassen. Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit Geslaagde leerlingen uit Leidse omgeving HAARLEM De volgende leer lingen van de Hogere Technische School in Haarlem, die in Leiden en omgeving wonen, zijn geslaagd voor het eindexamen: afdeling bouwkun de: J. C. W. van Egmond, Voorhout; B. C. van Beek. Haarlemmermeer; A. Th. W. Westgeest, Oegstgeest; afdeling weg- en waterbouwkunde: C. H. J. Duineveld, Lisse; J. L. G. Ransdorp, Haarlemmermeer; afde ling werktuigbouwkunde: L. A. van der Aar, De Kaag; C. J. van Kem pen, Hillegom; G. P. M. Nouwens. Oegstgeest; C. van Duyvenvoorden. Katwyk aan Zee; H. Th. van Eeden, Noordwijkerhout; G. M. Lommers. Hillegom; P. C. Meester, Leiden; D. Parlevliet, Katwyk aan Zee: W. Pors, De Zilk; A. C. Strik, Alphen aan den Rijn; E. K. Venema, Noord wyk; H. J. Westerink, Oegstgeest; J. de Winter. Voorhout;afdeling elektro techniek: H. P. de Roos. Leiden; C. J. Hilgers, Alphen aan den Ryn; K. D. Noort, Rijnsburg; P. J. Passchier, Noordwyk aan Zee: J. Roelofs. Lei den; L. H. J. Schaap. Noordwyk aan Zee; R. E. Spierenburg, Leiden; A. W. Stemerding, Hoofddorp; A. Ver biest, Leiden; J. A. P. v. d. Voort, Sassenheim; G. N. M. Zwartjes, Lei den; afdeling- scheepsbouwkunde: M A. J. Scholten, Alphen aan den Rijn. LEIDEN Rond het middernachtelijk uur begon de Leidse raad nog aan de behandeling van een agenda, waarop niet min der dan ruim 25 voorstellen voorkwamen. In recordtijd om één uur sloot de voorzitter de vergadering kregen al deze door ons reeds gepubliceerde voorstellen het fiat van de raad. Slechts bij een enkel agendapunt werd een korte vraag gesteld. Nog geen bouwgrond voor Leidse Spaarbank Een voorstel, waarover ongetwy- feld nog lang gesproken zou zyn (di verse raadsleden maakten kenbaar, dat zij over het voorstel het woord wilden voeren), werd aangehouden tot een volgende vergadering. Het was het voorstel om aan de Stich ting Leidse Spaarbank een perceel bouwterrein, gelegen aan het Bevrij dingsplein, te verkopen. Wethouder Piena zegde de raad toe, dat de raadsleden over dit voorstel nog na der zullen worden geïnformeerd, waarby ook de overwegingen van de winkeliersvereniging in dit stadsdeel in beschouwing zullen worden geno men. Afwijkingen in het eertijds op genomen bestemmingsplan spelen hier een rol van betekenis. Tot leden van de Culturele Raad Leiden (buiten de leden van de raad) werden gekozen prof. dr. A. Brouwer, de dames G. H. M. van Dongen-te Nijenhuis. W. v. d. Hulst- Mcngerink en F. Kuenen, prof. T. H. Lunsingh Scheurleer en de heren C. J. Buurman en A. Koningsveld. Voor de raad neemt in deze Raad zitting de heer Provo Kluit, met als plv. lid de heer J. Lijten. Op een schriftelijk gestelde vraag van de heer Amptmeyer (PSP) in zake het uitblijven van een ant woord op een brief van de heer Y. Brouwers namens de groep B37, deelde wethouder, mevr. Den Haan- Groen mee. dat de behandeling is vertraagd door o.a. het ontbreken van een adres op het verzoek en de daarop tijd in beslag nemende schriftelijke mededelingen van de afdeling Leiden van de N.VSH. en de voorzitter van het Kreatief Cen trum „Zisexzo," dat zy zich nadruk kelijk van de aotiviteiten van B37 distanciëren. ADVERTENTIE LEIDSCHE ZONWERINGFABRIEK MARKIEZEN. ROLSCHERMEN. ALUM. JALOEZIEËN Fa. D. LADAN Zn. MOLENSTEEG 27 EN 12 Leiden - Tel. 21375—43115 LEIDEN De jeugdleden van der Luit, is jeugd- en sportleider de judoclub „Eendracht" hebben gisteren hun ivitte judopakken aangetrokken om het huwelijk van twee judo-liefhebbers met ballonnen en een ereboog te vie ren. De bruidegom, de heer A. van en evenals zijn bruid, mejuffrouw L. Borst, lid van „Eendracht"Op de foto het jonge bruidspaar lachend onder de ereboog bij de uitgang van het Stadhuis. (Foto LD/Holvast)

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 3