VERLIES N.S. 94 MILJOEN Gesprek over einde raketten wedloop Bogaers legt functie neer N, a onweer opnieuw zomers Oostduitse belasting op Westduits vervoer over de weg ingevoerd JAMIN Spoorwegen vervoerden in 1966 weer 5,5 miljoen personen minder Soberheid in o verga ngsfase WFERBERICHT id Luchtmacht luisterde naar Prins Nieuwe stap veiligheid op weg naar internationale van VS en Sow jet-Unie Bonn tekent kernstop- n iel verdrag gezakte Reeds meisjes toch nog geslaagd theespritsjes Opgericht 1 maart 1860 LEIDSCH DINSDAG 2 JULI 1968 No. 32523 DAGBLAD Directeur: E a. Ei. v&d Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 UTRECHT (GPD) De trein heeft in de scherpe concurren tieslag tegen de auto ook in het afgelopen jaar terrein moeten prijsgeven. NS vervoerden 5,5 miljoen reizigers (3 pet.) minder dan in 1966. De stijgende reislust door de toeneming van de welvaart ging dus geheel naar de auto. In financieel opzicht was er al evenmin een keer ten goede. Het jaar werd na aftrek van 35 miljoen gulden rijksbijdrage afgeslo ten met een verlies van f94 miljoen tegen ruim f79 miljoen in 1966. Voor dit jaar wordt na aftrek van de rijksbijdrage van f 70 miljoen een verlies in dezelfde orde van dat over 1967 verwacht. Dit blijkt uit het vandaag versche- fnen jaarverslag van NS over 1967, |.dat het kenmerk draagt van de over gangsfase, waarin het bedrijf thans 'verkeert. Tot 1970 is het parool van |INS: soberheid, zonder kwaliteit en I veiligheid in gevaar te brengen. Vóór 31970 moet een nieuwe financiële re- I geling tu«°n de overheid en NS tot I stand zijn gekomen. I NS bereiden dan ook een streef- plan 1970-1975 voor. dat richtsnoer voor het beleid zal zijn. In dat plan .worden ook de aansluitingen op an- I dere vervoertechnieken bezien even als de wenselijkheid van bepaalde uitbreidingen van het net. NS zeg gen alvast met nadruk, dat zij blij ven vasthouden aan het plan voor de ®ehiphol-Hjn. (Van onze weerkundige medewerker) DEN HAAG (GD) Het ivas gisteren de tweede tropische dag, die dit jaar in ons land werd ge- meten. April bracht op zondag de 21ste de eerste tropische verras- hing met in Limburg meer dan dertig graden. Gistermiddag iverd op de vliegvelden van Zuid-Lim burg, West-Brabant en Leeuwar den tweeëndertig graden afgele zen. Vlissingen kwam tot 29 en Den Helder tot 28 graden. Nog warmer ivas het in België, waar Turnhout 34 graden noteerde en Bordeaux Frankrijk37 graden. Mogelijk dat het vandaag in een deel van ons land opnieuw tropisch wordt, gevolgd door een tonweersstoring uit Frankrijk. vjo Daarna zal de wind naar west tot noord ruimen, zodat morgen de temperatuur zeker acht graden if J lager dan vandaag zal liggen. lil Voor de vakantiegangers evenwel geen verontrusting, want via de oceaan versterkt zich alweer een rug van hogedruk in de richting van de Britse eilanden met sta- .'bieler en zonnig weer. Het ver- ïd. dringen van de tropische lucht id. met onweer zal daardoor geen ingrijpende weer'somslag tot ge- nd volg hebben. M"- Strandverwachting Enkele regen- en onweersbuien zul len in de avond en de nacht de zeer warme lucht verdrijven. Morgen overwegend droog met geleidelijk weer zonnig. Flinke afkoeling met zwakke zeewind. Tempe-aturen tot 22 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Een nieuw hoge- ■•drukgebied zal vrij snel opnieuw zon- -■.nig en goed strandweer brengen. 3 JUL 1968 Zon op: 04.26 onder: 21.02. res Maan op: 12.59 onder: 00.07. e l Hoogwater in Katwijk: 8.13 en 20.42; V- laagwater: 3.51 en 16.14. F tl Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Goederenvervoer Het goederenvervoer bleef in om vang en opbrengst vrijwel gelijk, maar door de sterke concurrentie van weg en water daalde het aandeel van NS in het totale vervoer. Ook de Tafelrede via radio DEN HAAG «ANP. Tijdens een korpsdiner in de officiersmess van het hoofdkwartier van de lucht machtstaf in Den Haag, heeft Prins Bernhard gisteravond, als inspec teur-generaal van de Koninklijke Luchtmacht, een tafelrede uitgespro ken, die voor de officieren en onder officieren van alle luchtmachtonder delen in Nederland en de bondsrepu bliek hoorbaar was. De rede werd namelijk gerelayeerd over de FM- zender van Hilversum 3, die voor dit doel van omstreeks kwart voor ne gen tot negen uur gisteravond in de lucht was. Behalve in Den Haag. werden ter gelegenheid van het 55- jarig bestaan ook elders door offi cieren en onder-officieren van de Ko ninklijke Luchtmacht korpsmaaltij den gehouden. De tafelrede van de Prins werd beantwoord door de bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant-gene raal A. B. Wolff. Hij wees er op. dat het een unicum is. dat één persoon tot de gehele Koninklijke Lucht macht heeft kunnen spreken. Ter herinnering aan dit feit bood gene raal Wolff aan Prins Bernhard een, zoals hij het noemde, „in eigen be drijf" gemaakte landkaart van Ne derland en Duitsland in hout aan, met daarop aangegeven alle plaat sen, waar gisteravond officieren en onder-officieren van de Koninklijke Luchtmacht verenigd waren en de rede van de Prins beluisterden. Weer Amerikaans vliegtuig naar Cuba gedwongen KEYWEST/MIAMI (Florida', (Reuter, AFP) Het Amerikaanse vliegtuig, dat zaterdag gedwongen werd op Cuba te landen, is gisteren uit Havanna in Florida terugge keerd, maar zondei de oorspronke lijke piloot, een tot Amerikaan ge naturaliseerde Cubaan Hij wordt er van beschuldigd, in 1960 met een Cubaans vliegtuig naai' de V.S. ge vlucht te zijn. De 15 passagiers van het toestel en de overige beman ningsleden zijn eveneens terugge keerd. Ook de ..kaper" van het toe stel is in Cuba achtergebleven. Het zou een Amerikaan zijn. Opnieuw is, maandagavond, een Amerikaans vliegtuig gedwongen naar Cuba te vliegen. Ditmaal be trof het een lijntoestel van „North west Airlines," dat met circa negen tig passagiers op weg was van Chi cago naar Miami. Toen het vliegtuig zich op 55 km van Miirni bevond meldde de piloot dat een gewapen de passagier hem dwong koers te zetten naar Havanna. Het asfalt smolt in Brussel BRUSSEL 'ANP) In Brussel was het gistermiddag zó warm, dat in enkele straten het asfalt smolt. Overstekende dames ble ven er met haar schoenen vast kleven. Wagens met grint moes ten uitrukken om gaten te dich ten, die het wegdek hier en daar ging vertonen doordat het asfalt aan de autobanden bleef kleven. dochterondernemingen in de sector van het streekvervoer kampen met een afnemende vraag. Van Gend en Loos daarentegen Hwikkelt zich gunstig. Voor het gehele concern geldt, dat het kostenpeil verder is gestegen. Bij NS zy'n de laatste vijf jaar de per son-"! skosten met 70 procent omhoog gegaan ondanks de vermindering van de personee'sst°rkte met 12 nrr"-*"t Op enkele punten kan de trein nu nog op eigen kracht zijn positie venster ken. door maatregelen zowel aan de kosten- als aan de opbrengstkant. De totale personeelssterkte vermin derde in 1967 met 1116 man. Het be leid moet op een niet onaanzienlijke verdere daling worden gericht, met alle aandacht voor de sociale kant. „In een aantal bedrijfsonderdelen zal wellicht niet geheel aan op wachtgeldstelling kunnen worden ontkomen". In 1967 werd netto niet meer dan f 101 miljoen geïnvesteerd. Voor het eerst zijn daarmee de investeringen onder het niveau van de afschrijvin- (f 130.9 miljoen) gebleven. 'Randstadmateriëel' In de Randstad Holland is voor een maatschappelijk optimaal functione ren van het openbaar vervoer inte gratie van landelijke, nationale en lokale vervoersdiensten een vereiste. In het overleg met de besturen van de grote gemeenten hierover is een nieuw materieeltype geïntroduceerd, dat als „randstadmaterieel" een be langrijke functie kan gaan vervul len in de verwachte massale ver voersstromen in en tussen de stads gewesten van de Randstad. Op het gebied van het toeristisch vervoer hebben NS goede resultaten geboekt. Het aantal verkochte acht daagse abonnementen is met 32 pro cent gestegen, aan minitrips werd 16 procent mee.r verkocht en bij de achtdaagse en vijfdaagse vakantie reizen steeg de omzet met 27 procent. In de nabije toekomst zal op een aantal baanvakken een snelheid van 140 kilometer per uur worden inge voerd. Een veelgehoorde klacht lang wachten voor de stationsloket ten is in onderzoek. Een belang rijk hulpmiddel om deze wachttijd te bekorten is de plaatskaartenauto- maat, zo meent de NS-directie. WASHINGTON/MOSKOU (AP, AFP, Reuter) De Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie zullen trachten hun raketbewapening een halt toe te roepen. President Johnson maakte gisteren bij de ondertekening van het verdrag tegen verspreiding van kernwapens in Washing- „Mijn man is volkomen op" ton bekend, dat de VS en de Sow jet-Unie zijn overeenge komen binnenkort bespre kingen te beginnen over het intomen van de wedloop in raketten en anti-raketten. Enkele uren daarvoor had de Russi sche premier Kosigin in Moskou meegedeeld dat Sowjet-Rusland al le regeringen ter wereld een memo randum heeft gezonden waarin suggesties voor be,sprekingen over totale ontwapening, dus niet alleen van kernwapens. President Johnson noemde het kern- stopverdrag. dat gisteren behalve door Groot-Brittannië, de Verenig de Staten ende Sowjet-Unie door nog 51 andere staten werd onder tekend, van historische betekenis. ..Het vergroot de internationale vei ligheid .omdat het in belangrijke mate het gevaar van een kernoorlog vermindert. Het moedigt het vreed zaam gebruik van het atoom aan, bevordert de hoop op verdere ont- w apeningsmaatregelen en houdt de drang naar een veiliger wereld le vend", aldus de Amerikaanse pre sident. Alle landen Volgens Johnaon zullen bijna alle landen ter wereld het verdrag on dertekenen. West-Duitsland heeft echter laten weten dit verdrag LAREN (GDP/ANP) Oud-minis ter P. C. W. M. Bogaers heefl op medisch advies me ingang van gis- teren zijn functie als voorzitter van de Politieke Partij Radikalen neer gelegd. De partij gaf gisteravond een ver klaring uit: Het bestuur betreurt deze legen- slag voor de heer Bogaers zelf en voor de partij, die zijn energie en enthousiasme moeilijk kan missen. Het moet zich echter tevreden stel len met de wetenschap, dat de heer Bogaers bereid is om in de toe komst. als zyn conditie het toestaat, op een of andere wijze weer aan het werk van de PPR te gaan deelne men. De beide ondervoorzitters, de heer W. van Dam in Renkum en de heer E. Jurgens in Amsterdam, zullen de taak van de heer Bogaers voorlopig zoveel mogelijk waarnemen. „Mijn man is volkomen op", zei mevrouw Bogaers ons gisteravond, toen wij haar in Laren opbelden. De heer Bogaers zelf was afwezig. Mevrouw Bogaers vertelde, dat haar echtgenoot thans elders vertoeft om herstel van krachten te zoeken. „Hij is volkomen op na dit inspannende jaar, waarin hy zich zo intensief heeft gegeven voor de dingen die hem beroerden", aldus mevrouw Bo gaers. De verblijfplaats van de oud-minis ter wordt uiteraard niet bekend ge maakt. Mevrouw Bogaers zei te ho pen, dat haar man over enige maan den weer geheel hersteld zal zijn, maar evenzeer dat hij zich dan niet meer zo druk zal gaan maken. „Ge looft u dat zelf?". „Mijn man ken nende. helaas nee", aldus mevrouw Bogaers. P. C. W. M. Bogaers moet op medisch advies zijn politieke functie neerleggen. LEEUWARDEN (GPD) Drie leerlingen van de gemeentelijke op leidingsschool voor kleuterleidsters in Leeuwarden, die vorige week en de week daarvoor al examen hadden gedaan voor de acte A en daarvoor gezakt waren, kregen afgelopen vrij dagmiddag plotseling te horen dat ze wèl waren geslaagd. Het waren de dames A. Hoekstra uit Winsum, G. Witteveen uit Tjerkwerd en Y. Egge- raat uit Oldeholtwolde. Er blijkt een vergissing te zijn ge maakt bij het berekenen van de cij fers, wauiuoor net puntentotaal van de drie aames met toereikend was om hen te laten slagen. Daar is toen op geattendeerd van welke zijde en van wie blyft in het duister en be grijpelijkerwijze wordU loveel moge- lya gezwegen in deze zaak waarop de directrice van de school mej. Van de Heide en de voorzitter van de ge committeerden, de heer A. Roosma, opnieuw aan het rekenen zijn gesla gen. Ze vonden de fout vrijdagmorgen' en herstelden die vrijdagmiddag nog, door de drie meisjes op te roepen en hen mee te delen, dat ze alsnog wa ren geslaagd „We zijn blij, dat we de fout hebben kunnen herstellen. Een dergelyke vergissing is nog nooit voorgekomen' zo verzuchtte men van de kant van de school. voorlopig niet te zullen doen. Een Westduitse regeringswoordvoerder deelde gisteren mee dat de rege ring van de Bondsrepubliek daar toe besloten had naar aanleiding van de „vergaande politieke druk van de Sowjet-Unie op Bonn". De woordvoerder wees daarbij op de Oostduitse maatregelen tegen het vrije verkeer naar Ba-lijn. De woordvoerder tekende daarbij ech ter aan dat West-Duitsland in 1954 eenzijdig heeft afgezien van de aanschaf of produktie van kern wapenen. In Bonn neemt men aan dat de Westduitse regering na het zomerreces van het parlement zijn standpunt ten aanzien van het kernscopverdrag definitief zal be palen en het verdrag zal onderte kenen. Vervolg op pagina 2 Hitte. Broeierige hitte. Overal zocht men verkoeling. Langs zee. Aan de plassen. En in de fontei nen. Zoals deze Amsterdamse jeugd, die springt en spartelt on der de waterstralen van de fon tein voor het gebouw van de Ne derlandse Bank aan het Frede- riksplein in Amsterdam. Aviolatula bouwt vier convairs om SCHIPHOL (ANP) De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa en Aviolanda Woensdrecht zijn overeen gekomen dat Aviolanda vier van Lufth ansa's Convairs om zal bou wen. Daarbij zullen de tweemotorige Convairs, die normaal zijn voorzien van zuigermotoren, worden uitgerust met schroefturbine motoren van het type Dart, waarmee o.a. ook de Fok ker Friendships zijn uitgerust. Tevens zal het aantal zitplaatsen worden uit gebreid van 44 tot 56. De eerste van de vier toestellen is inmiddels in Woensdrecht aange komen. Als de toestellen 2!ijn omge* bouwd, hetgeen circa vijf maanden zal vergen, zullen ze geleverd wor den aan Air Algerie. die ze van Lufthansa gekocht heeft. Aviola nda bouwde reeds drie Con vairs om, waarvan twee bestemd wa ren voor Martin's Air Charter, «n een voor de Zwitserse chartermaat schappij SATA. WEST—BERLIJN BONN DPA. APj Oost-Duitsland heeft gisteren voor het eerst de nieuwe vrachtbelas tingen voor het wegvervoer tussen West-Duitsland en West-Berlijn toe gepast. De vorige maand aangekon digde maatregel, te zamen met het Invoeren van visa voor Duitsers die naar Berlijn reizen, veroorzaakte geen vertraging of opstoppingen. De Oostduitse autoriteiten hebben op de controleplaatsen tenten opgezet waar de belasting moet worden betaald, die de Oostduitse schatkist 35 miljoen mark zullen opleveren. West-Duitsland heeft gisteren be kend gemaakt dat het zal toestaan dat schepen uit Oost-Duitsland de waterwegen van West-Duitsland ge bruiken, ols het Westduitse schepen zal worden toegestaan om door Oost- Duitsland te varen op weg naar Polen en Tsjecho-Slowakije. Twee Oostduitse schepen, die op weg zijn naar Nederland en die West-Duitsland op 17 juni binnenvoe ren, zijn zes uur vastgehouden in Münster, maar mochten toen weer verder varen, zo zei de Westduitse minister van Transport, Leber. Een derde Oostduits schip, de San- du, op weg naar Nederland, wordt sinds donderdag vastgehou den in een sluis bij Hannover, en mag slechts dan verder varen, als uit Oost-Duitsland is vernomen dat Westduitse schepen de Oostduitse wa terwegen mogen gebruiken, zo voeg de Leber daar aan toe. Hij verklaar de verder: „Men mag aannemen dat Tsjecho-Slowakije zonder succes heeft getracht Oost-Duitsland over te halen om Westduits scheepsverkeer door Oost-Duitsland toe te staan" In 1955 h eeft Sowjet-Rusland de controle over de binnenvaart aan Oost-Duitsland teruggegeven, en in antwoord daarop hebben de Engel sen de Westduitsers de controle gege ven over de wateren, in de Engelse zone, waar de grootste doorvoerlynen zijn. ADVERTENTIE morgen voordeel 250 gram van 79 voor 69 niet duur weheerlijk Uit het Leidsch Dagblad van i 1 Juli 1868: De heer J. Drost, predi- kant te Goes, heeft het be- i roep naar de Nederl. Herv. gemeente alhier aangeno- men. r Hedenmiddag te halfeen is l bij de bleekerij van den heer Keizer buiten de Rijnsburg- sche poort het lijk opgehaald van het dienstmeisje van den f heer Meijer, genaamd N. van y .j der Wegen, oud 15 jaar. Be- g X zig zijnde met het spoelen g van goed, schijnt zij voorover in het water gevallen te zijn.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1