Bewogen Janssen eindsprint van en Godefroot ce Jansen triomfeerde Bescheiden Belg Botsing A Nederlands protest werd a fgewezen Motta en Gimondi zijn zéér gebelgd Wimbleclon in cijfers MAANDAG 1 JULI 1968 i68 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEiDSCH DAGBLAD ROUBAIX, zondagavond. (GPD) Herman van Springel durfde het eigenlijk niet zo rechtuit te zeggen. Maar onafscheidelijke koersvriend Jos Huysmans knikte: „Ja, zo is het wel". En Van Springel, bescheiden, zoe kend naar woorden: „Als ik in de komende dagen net zoveel voor die trui moet doen als van daag, dan kom ik kapot bij de bergen aan. Als morgen iemand het geel onverwacht pakt, dan ben ik zeker niet rouwig. Er ko men nog zoveel dagen". niettemin zat Herman van Sprin gel in dat verre hoekje van de immense perszaal op een ta feltje uiterst trots te wijzen op het gele gewaad. Ex-diamantbe werker Van Springeleindelijk gegroeid naar de rol van de ren ner, die het supporterslegioen geeft waar het om vraagt: suc cessen. In rond Vlaams, zacht jes pratend: „Ja, ik was eigen lijk al eerder bezig geweest om de beloften in te lossen. Al twee jaar. Maar dat wilde maar steeds niet lukken: geen eind sprint, ziet u? En daarom héb ik alleen nog maar de omloop van het Volk en Gent-Wevelghem gewonnen. En dat van Wevel- ghem is al twee jaar geleden". De Tour huldigde in Roubaix op- nieuw een bescheiden deelne mer in het veld van vele kans hebbers als leider. Zoals Gross- kost zich uiterst onwennig de dagelijkse manipulaties met trui, bloemen en meisjes moest laten welgevallen, zo acteerde ook Herman van Springel wat benard bij soortgelijke tafere len, eerst in Brussels voorstad Vorst, later op de piste van Roubaix. Aan de voet van de immense flatgebouwen aan de rand van de Belgische hoofd stad, was de verrassing overi gens eerder bij het publiek dan bij de renner aan te treffen: een ogenschijnlijk ongevaarlijke tijdrit gaf de Belgische a-ploeg de gelegenheid Van Springel als een vorst naar de troon te dra gen. De gerenommeerde tempo specialisten wensten zich de bonificatie voor de snelste ploeg toe te eigenen. Twintig secon den minder in het persoonlijk klassement voor de winnaars, had de Tourorganisatie bepaald en die twintig seconden waren voor Herman van Springel pre cies voldoende om Charly Grosskost aan het slot van 20 keiharde kilometers 15 seconden vooraf te gaan. Van Springel: ,Ja, we zijn na tuurlijk wel gestart met de be doeling voor mij die trui te pak ken, dat wel". Jos Huysmans, aanvullend: „Herman is altijd erg bescheiden. Hij kan veel meer dan de msenen zeggen en weten. Dat heeft hij vanmorgen ook laten zien. We zaten te hij gen aan zijn wiel. Ik hoop, dat hij er definitief door komt. nu. Hij heeft de kwaliteiten van een grote". Dat is in België al lang bekend. Maar het geloof in die kwalitei ten werd altijd overschaduwd door de bedenkingen: „Van Springel kan zo hard rijden als hij wil, als er een kopgroepje van twee aan de streep komt, is Herman altijd de tweede". Toch kan men, zonder de glorie van een ritzege, óók in de gele trui rijden. En Herman van Springel bereed die lange, omslachtige weg. Voor hoe lang nog? Vraag dat aan Charly Grosskost: he lemaal niet zo ergdat ik die trui nu ben kwijtgeraakt. Wat denk je, wat ik allemaal heb moeten geven om die paar se conden voorsprong te behou den? En wat zo'n ploeg daar voor allemaal moet opofferen? Let op, nu kunnen we nog hele maal meedoen, Lucien Aimar en ik". Grosskost vertelde dat terzijde van het erepodium, op de zinde rend hete zondagmorgen in Brussel. Na een rijdrit, die een diepe bres had geslagen in de Nederlandse ploeg. Slechts vijf renners finishten in het eerste oranje-groepje, dat toch nog een zesde plaats bevocht: Jans sen en Ottenbros. die een mach tig brok werk hadden verzet, Dolman, Schepers en Vianen, die honderden meters hadden „gezwommen" in de ruimte ach ter de „trekpaarden" en op wie gewacht moest worden om in ieder geval met het benodigde aantal renners te kunnen finishen. Zilverberg, Beugels, Nijdam en Den Hartog waren in die volgorde het contact kwijt geraakt, enerzijds door het tem po, dat vooral Jan Janssen ont wikkelde. anderzijds door een gebrek aan stuurkui^st op dit uiterst bochtige parcours. Mm MILAAN (ANP) „Ik zal door gaan met stryden tot mijn goede naam weer in eer hersteld is. Ik zal ook niet schuwen, een rechtszaak aanhangig te maken", verklaarde de Italiaanse wielrenner Gianni Motta gisteren in Milaan na het bericht ontvangen te hebben, dat hij, wegens het gebruik van stimulerende midde len in de jongste Ronde van Italië, tot 27 juli geschorst is. „Ik spreek ook uit naam van Gimondi. Wij bei den hebben de laatste jaren de Ita liaans-3 wielersport in* aanzien doen stijgen We verdienen een dergelijke straf in geen geval, nog daargelaten of we doping gebruikt zouden heb ben". Met Motta en Gimondi werden ook nog Bodrero (Italië), Galera en Diaz (Spanje). Delisle (Fr.), Abt 'Zwits.) en de Belg Van Schil in Ita lië voor een maand van wedstrijden uitgesloten. Ook Gmondi reageerde heftig: ,Jk heb twee advocaten geraadpleegd over deze kwestie. Ik ben niet iemand die men wegens gebruik van doping moet „grijpen". Wat wil men eigen lijk? Mogen we nu alleen nog maar water drinken, als ook het gebruik (Door Fred Racké) ROUBAIX (GPD) Rumoer rond de smalle wielerbaan van Roubaix, eindpunt zo vaak van helse wielerkoersen, strijd toneel even vaak voor vedetten, voor de groten van de wieler sport. Zoals op de hete, laatste zondag van juni twee vaandel dragers van de Tourkaravaan elkaar de ritzege betwistten: Jan Janssen en de Belg Walter Godefroot. dartelen. Hetgeen dan voor het pe loton de mogelijk; id met zich brengt in gestrekte draf en binnen schootsafstand te volgen. Bonkige sprinters, allebei, stuurvas- te vakmensen, wilskrachtige wegren ners zonder scrupules. En het was juist de botsing van die karakters, die het wielervolk tot juichen en joe len bewoog. Een botsing, letterlijk en figuurlijk, die Janssen verlies bracht in dubbel opzicht: de bloemeri voor Godefroot, een Nederlands protest afgewezen. Toen het vrijwel complete peloton zich na een korte, maar uiterst jach tige koers tussen Brussel en Roubaix op de cementen piste stortte, leidde de Belg George Vandenberghe de meute naar de eindstreep. Aan zijn wiel had zich volgens de geldende tactische regels Walter Godefroot ge nesteld. De Belgische pryssprinter liet zich door zyn ploegmakker lan ceren. zoals dat behoort. Maar hij werd tóch verrast, door Jan Janssen. De Nederlander zette al op het voorlaatste rechte einde zyn aanval in. Godefroot ving hem zijn aanval in. Godefroot ving hem bekwaam op. stuurde naast Vanden berghe en dook de bocht in. Met Janssen angstig dicht „boven" hem. Zó dicht, dat Godefroot tegen Van denberghe dreigde te rijden. Waarop de Belg het enige gebaar maakte, dat in zo'n geval een valpartij kan vermijden: een „zwieper". Janssen moest omhoog sturen, verloor snel heid en gunstige uitgangspositie, en daarmee de sprint. Boze taal Allemaal aanleiding tot boze taal In het Nederlandse kamp. En een protest: Godefroot heeft Janssen ge hinderd. Maar de overtuigingskracht van de Janssen- en Geldermans- argumenten bleek niet voldoende. Niet voor de jury, zeker niet voor Godefroot: „Ik zag hem komen, ging mee en toen dook hij boven op me. .Als ik hem niet wat omhoog duw, val ik zó tegen Vandenberghe aan". Janssen daarentegen: „Ik probeer de aan de kop te komen. Precies zo als ik toen die sprint in Parijs-Rou- baix reed. Toen ik naast Godefroot kwam. duwde hy me weg". Een visie, die voldoende twijfel achtig was om Godefroot de bloemen te laten, na een rit die kort maar erg krachtig was. Geen seconde heeft het peloton tussen Anderlecht en Roubaix rust gekend. Het parcours - keien, smalle, bochtige wegen stond dat ook niet toe. Het was te aanlokkelijk, mede gezien de korte afstand, om niet tenminste e en vluchtpoging te wagen. Dat deed de Brit Hoban dan ook na 9 kilometer en Vandenberghe, de Spanjaard Gonzales, de Duit ser Wolfshohl en de Fransman Le- tort sloten zich by hem aan. Een groepje, dat net voldoende kwaliteit had om lange tijd in de ruimte te Gretig De grote groep benutte die kans gretig en Van Springel, al» verdedi ger van het geel, Bitossi en Gode froot belastten zich voornamelijk met het onderhouden van het tem po. Het kop-quintet kwam op die ma nier niet verder dan anderhalve mi nuut voorsprong. Na 90 van de 112 kilometer werd de inhaalmanoeuvre moeiteloos voltooid. Toen was het meteen tijd om aan de posities voor de eindsprint te gaan denken. In het duwen en dringen tij dens de laatste kilometers kwam Harm Ottenbros nog goed weg: 4de. De kleine Noordhollander: ..Een zwa re etappe. Het zat er in, dat het een massasprint zou worden. Ik zorgde, dat ik mee voorin kwam. Toen Jans sen aanviel kon ik hem natuurlijk niet dwarsbomen. En toen dat ge rommel in die laatste bocht begon, kwam ik er ook niet goed meer langs". Golf titel weer voor Roesiuk BREDA ANP) Martin Roesink Nederlands enige reizende golfpro- fessional, heeft he' zaterdag en zon dag op de banen van Toxandra to Breda gehouden nationale open kampioenschap gewonnen. Het totaal van Roes n! die reeds titelhouder was, bedroeg 281 (71, 70, 70, 70 De volgende ereplaatsen werden bezet door: 2. B. van Mook 285 (73. 69, 70. 73) 3/4 C Cramer 297 (76. 75, 71, 75) en H. Stevens 297 (74, 74, 75, 74). ERIC DE VLAEMINCK zaterdag ritwinnaar Herman van Springel werkt zich in de gele trui. van thee verboden wordt? Eerst moet ik de schriftelijke bevestiging van de wielerbond ontvangen. Als ik werke lijk geschorst ben. start ik absoluut niet bij de wereldkampioenschappen in Imola". 4eETAPPE_ 1 JULI-237km Licentie van Van der Vleuten ingetrokken ROUBAIX (GPD) De li centie van de Nederlandse be roepsrenner Jos van der Vleuten ls ingetrokken. De voorzitter van de Sportcommissie van de KNWU, de heer W. van Steen bergen en de heer Jo Förster, voorzitter van de subcommissie voor de profrenners, zullen in de komende week een onderzoek doen naar de omstandigheden waaronder Van der Vleuten de stryd in de Tour de France heeft gestaakt. Na afloop van de étappe naar Esch sur Alzette. toen Van der Vleuten in het hotel van de Ne derlanders zijn koffers pakte, heeft de Brabander zich de op merking laten ontvallen, dart hij tot dit opgeven zou zijn aange zet door een „buitenstaander". Dat was voor de beide sport- commissieleden aanleiding om onmiddellijk de licentie van Van der Vleuten in te trekken gedu rende de tijd van het onderzode. LONDEN (GPD) De eerste week Wimbledon werd afge sloten met eindelijk geen regen. Integendeel, zaterdag veel zon en zelfs vrij warm weer. Voor Nederland op deze dag verras sende resultaten, zowel wat overwinningen als nederlagen betreft. Een ernstige tegenvaller was onge twijfeld, dat Tom Okker samen met zijn vaste Amerikaanse partner Mar ty Riessen reeds in de eerste ronde van het dubbelspel, voor het forum van het centrecourt nog wel, werd uitgeschakeld. De veroorzakers van deze niet geringe desillusie voor Tom en zijn vriend was het Australische gelegenheidsdubbel. bestaande uit de profs Owen Davidson en Lewis Hoad. Davidson, de coach van de Britse tennisbond, die niet veel tyd meer heeft om zyn wedstrijdniveau op peil te houden en Hoad. een van de oudere deelnemers met zyn 33 jaren. OkkerRiessein, die de afgelopen acht maanden een ware zegetocht hebben gemaakt langs de internatio nale circuits, moesten met 1113, 6 4, 16. 6—3, 64 de ditmaal juist niet toereikende wapens strekken. Zeges Tegenover deze deceptie stonden twee overwinningen van de Neder landse dames. Het 23-jarige Haagse meisje Marijke Jansen, in hoofd zaak weekend-speelster bracht de no dige opschudding in het Britse impe rium teweeg door „tennisdarling" Christine Truman, inmiddels me vrouw Janes geworden, in twee sets nog wel van verdere deelneming uit te sluiten (64, 62) De 20-jarige Ada Bakker, even eens uit Den Haag. bereikte de der de ronde door de Franc ais e Eveline Terras in drie dapper volgehouden sets met 46, 63, 61 de pas af te snijden. Ada komt in de volgende ronde uit tegen Margaret Court- Smith. Behalve Lidy Jansen-Venne- boer, die reeds vrijdag werd uitge schakeld. verloor ons land zijn kam pioene Astrid Suurbeek, die veelte laat op dreef kwam tegen de Britse Winnie Shaw (6—0, 4—6, 6—2). De triomf van de blonde Marijke Jansen, voor het eerst op het drukke en rumoerige Wimbledon uitkomend en die enige weken geleden nog nooit op gras had gespeeld, mag ongetwij feld met ere worden genoemd. Ma rijke, die studeert voor haar hoofd akte onderwijzeres, heeft deze winter bfj uitzondering het racket eens niet in de kast gezet, doch getraind en en kele toernooien gespeeld. Zy han teert het racket, naar behoefte met de linker of met de rechter hand en heeft dus geen backhand. Een ..han digheid" van spelen die zeldzaam is. De geroutineerde Christine Janes- Truman, die in 1965 nog tot de halve finale enkelspel op Wimbledon door drong, wist met deze twee forehands van de Nederlandse niet goed raad. Zij raakte er helemaal door van haar stuk, probeerde de hechte tegenstand van Marijke nog door veel vaart en netspel te doorbreken, maar onze landgenote gaf geen krimp. Niet in vorm Ja, en dan die dubbel van Okker— Riessen (als zevende geplaatst). Waarschijnlijk is Okker toch te veel met zijn gedachten bij het enkelspel geweest. Hij was de enige van de vier die nog niet uit het enkelspel was gewipt. Hij speelde vooral in de eerste set beneden zyn normale vorm. De combinartie tussen David son en Hoad liert weinig te wensen over. Nu is Hoad (samen met Rose- wall) altijd een befaamd dubbelspe ler geweest en Davidson is een ge vaarlijke linkshandige speler. Ries sen heeft al geruime tijd last van blaren op zijn hand. Vooral tegen het einde toen het er dus op aankwam, stelde zijn spel teleur. Zijn slagen hadden niet de juiste diepte en scherpte, hetgeen de winnaars van o.m. Johannesburg en Rome ten slotte noodlottig werd. Riessen ver speelde zijn service na 44 in de laatste set. hetgeen het onverwachte einde inluidde. Okker moest behalve zijn zestig ga mes met Riessen, die niets oplever den, er nog eens 25 spelen in het eerste gemengde dubbel, samen met de Amerikaanse Nancy Ritchey om zich van de Egyptisch - Zweedse com binatie El Shafei-Eva Lundquist te ontdoen. Dat lukte, juist voor het vallen van de duisternis, niet zonder de nodige moeite: 6—0, 4—6, 6—3. Deze zaterdag was verder een zwarte bladzijde voor de geplaatste spelers en voor de profs. De groot ste verrassing was wel het uitscha kelen van de 31-jarige Spaanse prof Andres Gimeno als nummer drie geplaatst door de Zuidafrikaanse „beatle" van 21 jaar, Ray Moore, een jongen met lange haren en een vervaarlijke snor. Moore zei na af loop: „Ik kwam op zeker moment tot de ontdekking dat die befaariide prof helemaal niet van die geweldige groundstrokes had. Ik heb er toen nog een schepje bovenop gedaan en jawel hoor. ik won". En na dat ge zegd te hebben draaide hij trots als een Engelse sergeant-majoor aan de punten van zyn moustache. De cij fers waren 4—6, 6—3, 7—5, 2—6, 6—2. Clark Graebner, de de artistiek spelende Spanjaard zelfs geen set toestond: 97, 62. 64. Het enkelspel heren van Wimble don is thans tot de laatste zestien ge vorderd. Daarin zullen de volgende spelers tegenover elkaar komen te staan: Daver (Austr)Cox (GE.), Metreveli RuslRalston VS. Newcombe (Austr)Ashe (VjS.), Emerson (Austr.Okker (Ned), Stel le (AustrGraebner (VjS.), Edlef- sen (VJS.)Moore (Zuid Afr), Buc- holz (VS.)Hewitt (Zuid Afr), Ro- ohe (Austr)Rosewall (Austr). Herenenkelspel Roche (Austr.)—Ruff els (Austr.) 64. 61, 63; Cox (GB)Contet (Fr.» 63. 64. 64; Ralston (VS.) Mandarino (Braz.) 62, 64, 64. Rosewall (Austr.)— Parun (Nw. Zee land) 6—4, 3—6, 6—3, 6—2; Ashe (VS.)—Bengston (Zwe.) 11—9, 6—4, 6—1; Newcombe (Austr.)—Lloyd (GB.) 75, 60, 61; Sto 11e (Austr.) —Addison (Austr.) 6—3, 8—6. 6—2; Buchholz (VS.)—T. Ulrich (Den.) 57, 62, 63, 61; Moore (ZA.) —Gimeno (Sp.) 4—6, 6—3, 7—5,2—6, 62; Graebner (VS.)Santana (Sp.) 9—7, 6—2. 6—1; Edlefsen (VS)— Drysdale (ZA.) 9—7, 4—6, 1—6, 6—4. 6—4. Damesenkelspel: belangrijkste uit- Marijke Jansen demon- slagen streert een van haar forehands in de partij tegen de Britse Chris tine Janes. Cliff Drysdale. de Zuidafrikaanse prof met tweehandige backhand, kreeg eveneens de klap van zijn le ven te incasseren en wel van de on bekende Amerikaan Tom Edlefsen. Deze Californiër is nog maar pas hersteld van een maandenlange ern stige ziekte, maar Drysdale verloor toch: 9—7, 4—6, 1—6, 6-4, 6—4. Ook voor de Spanjaard Manuel Santana. twee jaar geleden nog Wimbledon kampioen, kwam het einde van dit toernooi. Hiervoor zorgde de voor treffelijk op dreef zijnde Amerikaan Astrid Suurbeek (Ned.)—Winnie Shaw 0—6, 6—4, 2—6; Marijke Jan sen (Ned.)Christine Janes (GB) 64. 62; Ada Bakker (Ned.)Eva Terras (Pr.) 4—6, 6—3, 6—1; Baks- jejeva (Rusl.)Maclennan (GB.) 75, 61; Duit (Fr.)Townsend (GB.) 60, 64; Melville (Austr.) Lamm(VS) 6—4, 6-4! Eisel (VS) Riedl (It.) 6—1. 6—4; Bueno (Braz.)H. Sherriff (Austr.) 64, 61; Heldman (VS.)Urban (Cana da) 57, 75, 6—2; Buding (W. Did.)K. Harris (Austr.) 61, 6—1Bowrey Austr. —Lundquist (Zwe.) 6—2, 6—1; Richey (VS)— Amos (Austr.) 6—1, 6—3; Tegart (Austr.)—Volavkova (Tsj. SI.) 6—0, 61; Jones (GB.)Hoad (Austr.) 6-0, 6—1.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7