Gaullisten behaalden indrukwekkende zege Kosigin komt met plan voor wapenstop JAMIN Winst van ruim honderd zetels Gedwongen landing VS vliegtuig op Russisch eiland Meer dan 30 doden door ongelukken en verdrinking Legt Engeland invoer kaas aan banden In Chili 20 kinderen vergiftigd troën Dronken man zet bijenkorf op zijn lioofd goudgraantjes (9uct Qföe, euwo Opgericht 1 maarf I860 MAANDAG 1 JULI 1968 No. 32522 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: h A E vaD Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57058 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 PARIJS (GPD, AFP, Reuter) De gaullisten hebben giste ren, in de tweede ronde van de Franse parlementsverkiezingen, een indrukwekkende overwinning behaald. De „Unie voor de verdediging van de Republiek", zoals de partij van president De Gaulle sinds kort officieel heet, behaalde 296 zetels, waar van 284 in Frankrijk zelf: een winst van 95, verlies van één zetel. En daarmee verkreeg zij tientallen zetels meer dan de helft (244 op 487). Telt men dan ook nog de 63 zetels mee, die de nauw met De Gaulle samenwerkende Onafhankelijke repu blikeinen van Giscard d'Estaing behaalden, dan komt men op 357 (in Frankrijk 347, 10 van overzee), ruim honderd meer dan in het oude parlement, waarin de president slechts op 242 zetels kon rekenen. den die „leve De Gaulle" riepen en met de vingers het v-teken maakten. Overal werden de betogende auto mobilisten toegejuicht, maar op de Boulevard St.Germain, toneel van on lusten op het hoogtepunt van de ré cente crisis, bekogeledn teleurgestel de studenten vanaf caféterrasjes de auto's met flessen en stenen. Ver scheidene wagens werden bescha digd en sommige automobilisten gooiden terug. Sirhan knj«t drie weken uitstel LOS ANGELES (AP. Reuter) Sirhan B. Sirhan beshculdigd van moord op senator Kennedy, heeft in Los Angeles drie weken uitstel ge kregen om zijn verweer op te stel len tegen de aanklacht van moord. De politie van Los Angeles heeft vier jonge mannen gearresteerd die zich by de gevangenis waar Sirhan B. Sirhan verblijft, ophielden en in het bezit waren van explosieven. Het was volgens de politie de der de maal binnen drie weken dat in de omgeving van de gevangenV? perso nen zijn aangetroffen die wapens of explosieven in het bezit hadden. Be halve explosieven hadden de jongelui ook marihuana bij zich. LONDEN (AP) De Britse rege ring is van plan invoercontingenten i nte voeren voor kaas en melkpoe der afkomstig uit FiviKiMk 4>>d lano en Oostenrijk en mogelijk nog andere landen. Dit heeft de Sunday Telegraph gisteren vermeld. De bedoeling van deze contigente- ring is de Britse melkindustrie te behoeden voor goedkope concurren tie lit her buitenrand Er bestaat al leeds een conting en tering voor boter Honderdduizenden Fransen hebben gisteren eerst hun stem uitgebracht alvorens met vakan tie te gaan. Hier een typisch ta fereeltje: terwijl zijn ouders hun stem uitbrengen zit de kleine Jean op de bagage te wachten Twee oorzaken Belangrijk voor de gaullisten is, dat zij nu ook zonder de steun van Giscard d'Estaing kunnen regeren en een ..harde politiek", die volgens president De Gaulle nodig is, ten uit voer kunpen leggen. De grote gaul listische overwinning is volgens waarnemers toe te schrijven aan twee nor-a k«»r> dc ongeveer 10 pro cent van de kiezers, die in de eerste roi. ii aten van de Cen trumpartij s'-mden, gaven nu hun stem aan de nhangers op de pre sident. Bovendien hebben vele links- gezinden geweigerd op een commu nistische kandidaat te stemmen. Men kan hierbij voegen, dat de gaullisten hun propaganda er in de laatste week op hadden gericht de kiezers te bewegen hun burgerplicht boven va- kan tic en vrij weekeinde te stellen. Volgens het Franse persbureau AFP is de zetelverdeling van de 470 zetels in de Nationale vergadering, waarover in Frankrijk zelf is ge stemd, als volgt verdeeld: gaullisten 284 i winst 95. verlies 1); Giscard d'Estaing 63 (winst 24, verlies 1): linkse federatie 57 (geen winst, ver lies 61); communisten 33 (winst 1, verlies 40'; centrum 27 (winst 3, ver lies 16) PSU (links) 0 (winst 0, ver lies 3); diverse groeperingen 6 (winst 2. verlies 3> De afgevaardigden van de resterende 17 zetels worden aan gewezen door de overzeese departe menten, Van twaalf zetels is de uit slag bekend: gaullisten 9. Giscard d'Estaing 1, progressieven 1, Cale- donische Unie 1. Tot de opvallende verliezers be hoorde Pierre Mendes-France, leider van de PSU. die in Lyon verslagen werd door de gaullist Jeanneney, oud-minister van Sociale Zaken. In Parys reden de hele nacht auto's met wapperende tricolores claxon nerend door de straten, met inzitten- ADVERTENTIE WFERBERICHT Kans op buien De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond aanvankelijk warm tot zeer warm weer. later toenemende kans op een regen- of onweersbui, gepaard gaande met afkoeling. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak zuid oostelijk, later veranderlijk. (Opgemaakt om 11.40 uur) Stran d verwach ting Zonnig en warm weer met mor genmiddag kans op onweer. Zwakke zeewind. In de middag temperatu ren van 24 tot 26 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: na een zwak front met enicele buien woens dag weei stabieler met zon en goed strandweer. 2 JULI 1968 Zon op: 04.25; onder: 21.03 Maan op: 11.37; onder: Hoogwater in Katwijk: 7.18 en 19.36 Laagwater: 3.08 en 15.26. Dll aummei bestaat uit 16 pagina's Amerikaanse militairen aan boord VVASLNGHTON (Reuter, AFP) Russische vliegtuigen iieboen een Amerikaans chartervliegtuig met 31 Amerikaa - militairen aan boord onderschept en het gedwongen op het eiland Ito ep, dat deel uit maakt van de Koe rillen, te lan den. Dit heeft het Amerikaanse minis terie van Defensie gisteravond be kendgemaakt. Het vliegtuig, gehuurd door het Amerikaanse leger was vol gens het Pentagon op weg naar Ja pan uit de koers geraakt. De KoeriJ- len liggen ten noordoosten van Ja pan. Na de oorlog moest dat land ze afstaan aan de Sowjet-Unie. Het toestel een DC-8 straalvlieg tuig van de maatschap'-'j „Seaboard Wu.rd Airlines", was onderweg van de vliegbasis McChord in mma (otant W'nn) naar V' >n Japan. Het Amerikaanse ministe rie v Delen?" uiu -ai het vliegtuig „kennelijk uit de koers is geraakt en gisteravond om kwart ovei zeven wero onderschept door Russische vuegtu'aen die het lieten 1 ana en „Er zijn geer berichten over sc of gev n" 'ld'" tago Het Amerikaanse ministerie van B ndse en heeft con' P- genomen met ed Russische ambassa de in Washington", zo werd meege deeld Twee Russische vliegtuigen heb ben de DC-8 opgebracht. Het Pen- tagi'.i zei dat het incident gezien en gerapporteerd is door de piloot van een ander Amerikaans burgervlieg tuig. De twee piloten hebben na het onderscheppen nog verscheidene ge spraken gevoerd. SANTIAGO (AFP) - In de Chileense stad Antofagasta zijn twintig kinde ren overleden na het drinken van leidingwater dat arsenicum bleek te bevatten. Vijftig andere kinderen vertonen vergiftigingsverschijnselen. Het drinkwater van de stad komt van enige honderden kilometers verder uit het Andes-gebergte Het schijnt onderweg met minerale zouten te zijn besmet. ADVERTENTIE Ec9 ii v u <i vaMa BH N-V. V. Q. VfilQG V'i LI VfJErl, i v. ZUYLEN v. NIJEVELTSTR. 372, WASS ENAAH, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 Terug; naar Hanoi voor instructies Noorclvietnamese onderhandelaar sprak met Kosigin MOSKOU (AP) Premier Kosi- gin en twee Russische regeringslei ders die een belangrijke rol hebben gespeeld bij het hulpprogramma aan Noord-Vietnam, hebben gisteren be sprekingen gevoerd met Noord'. t- nams speciale adviseur bij de Parijse vredesonderhandelingen, Le Doec- tho. Le Doec-tho, een hoge Noordviet- namese partijfunctionaris, heeft zich kortgeleden als „bijzondere raadge ver" bij de Noordvienamese delega tie in Parijs gevoegd. Tho is op weg naar Hanoi, naar verwacht wordt voor nieuwe instructies. De boeddhistische monni Tri Quang. leider van de Zuidvietname- se militante boeddhisten, is gisteren met vier andere monniken vrijgela ten Hij is bijna vijf maanden „on der bescherming van de politie" ge weest. President Ngoejen Van-thioe had zaterdag de vrijlating van de monniken aangekondigd als gebaar van nationale verzoening. Een door president Thioe voorge stelde grote samensmelting van par tijen en politieke bewegingen in Zuid-Vietnam is vandaag onder de raam „Volksverbond voor de Sociale Revolutie" tot stand gekomen. Een honderdtal afgevaardigden. 28 orga nisaties vertegenwoordigend die al vier grote „fronten" vormden t slo ten met algemene stemmen de actie van de regering te steunen tegen het „Nationale Bevrijdingsfront", waar van de Vietcong de strijdkrachten vormt. Zuidvietnamese strijdkrachten hebben zaterdag bij de Cambodjaan se grens een van de grootste munitie opslagplaatsen van de Vietcong ont dekt. met tien ton munitie, twee ton TNT en drie ton mijnen. Er lagen Amerikaanse, Russische en Chinese granaten, bijna 400 geweren, ver scheidene 60-mm en 82-mm-mortie- ren en 1.442 mortiergranaten. De Vietcong heeft gisterochtend met een drijvende mijn een boog in de brug te Ben Luc op ruim 30 kilometer ten westen van Saigon opgeblazen, waar door de wegverbinding tussen de Zuidvietnamese hoofdstad en de del ta van de Mekong, de «voedselschuur, is verbroken. MOSKOU (AP) De Russische 1 nremler Kosigin heeft vandiag bij j het tekenen van het Russisch-Ame rikaanse verdrag tegen de spreiding van kernwapens gezegd dat de Sow jet-Unie aan alle regeringen heeft voorgesteld te spreken over de „be grenzing en geleidelijke beperking van leveringsmogelijkheden van stra tegische wapens". Kosigin verklaarde dat de Russi sche regeling een nota heeft ge zon- ROTTERDAM (GPD) Een dron ken man heeft zich gisteravond de woede van honderd» i bijen op de hals gehaald door zijn hoofd in een overmoedige bui in een welgevulde korf te steken. De korf stond op het trottoir van de Witte de Withstraat geplaatst, nadat imker J. Lodewijks hem samen met de brandweer uit een boom had geplukt. Terwijl de korf op het trottoir stond in afwachting van een aantal bijen, dat zich bij de zwerm moest voegen, stapte de man erop af en zet te hem onder de mededeling dat hij dat best durfde, op zyn hoofd. Of schoon hij ferm moet zijn gestoken, had hij ogenschijnlijk geen nadelige gevolgen van zijn overmoed onder vonden. In het politiebureau ging hij in elk geval onmiddellijk zijn roes uitslapen. Hij heeft zich later onder behande ling van een arts gesteld. Suiker duurder DEN HAAG (ANP) De prijs van suiker is met ingang van van daag verhoogd van f 1.24 tot f 1.28 per kilogram. De prijsverhoging is tot stand gekomen in het kader van de nieuwe EEG-regeig voor suiker. den aan alle andere regeringen met negen voorstellen betreffende ontwa pening en vreedzame samenwerking. De Russische premier zei een en an der tijdens de ondertekeningsceremo nie van het verdrag, dat eveneens van vandaag in Londen en Washing ton wordt ondertekend. Kosigin zei dat de Sowjet-Unie had voorgesteld dat de door 18 landen ge vormde ontwapeningscommissie, die op 17 juli in Genève bijeen zal komen „met hoge voorrang zal spreken over een ontwerp-verdrag voor een ver bod van het gebruik van kernwa pens". Details De andere punten die volgens Ko sigin in de nota stonden waren 1. Maatregelen tot het staken van de vervaardiging van kernwapens en voor de beperking en vernietiging van kernwapenvoorraden; 2. begrenzing en geleidelijk beper king van levcringsmogelijkheden van strategische wapens; 3. een verbod op vluchten buiten de nationale grenzen van bommen werpers die ken.wapens vervoeren, en beperking van de navigatiezones van onderzeeboten met raketten; 4. een verbod op ondergrondse kernproeven; 5. Verbod op het gebruik van che mische en bacteriologische wapens; 6. het elimineren van alle buiten landse militaire bases: 7. maatregelen voor paatselijke ontwapening 8. vreedzaam gebruik van de zee bedding en de oceaanbodems. Zaterdag is in Ankara bekend ge maakt dat het eerste contact met het oog op een wederzijdse vermindering van de strijdkrachten van de NAVO en het Warschau-Pact, binnen het raam van de besluiten der NAVO- raad, op 8 juli ir Moskou zal gelegd worden door de Turkse minister van Buitenlandse Zaken. Caglajangil Mi nister Caglejangil zal op 8 juli in Moskou aankomen voor een bezoek van vijf dagen, dat reeds twee maan den geleden was vastgesteld. LEIDEN (Eigen berichtgeving, GPD. ANP) Miljoenen mensen zijn het afgelopen weekeinde met vakantie gegaan. Door het onverwachte fraaie weer zochten velen verkoeling aan zee. Het verkeer eiste een zware tol: 25 doden door onge lukken. Zeven personen verdronken. Leids echtpaar De te sombere en vrij natte juni maand nam zondag zomers afscheid met temperaturen boven de 20 gra den Juli begon vandaag tropisch: de maximum temperatuur kwam boven de 30 graden. Aan de kust bracht een aangenaam zeewindje enige af koeling. De warmtegolf kan een paai' da gen aanhouden todat zich onweers storingen gaan ontwikkelen Van de oceaan is voorlopig weinig ongunstige invloed te verwachten zodat de vooruil achten voor deze jerste luli- dagen wel echt zomers blijven, zo ne'.dt onze weerkundige medewer ker. omgekomen D Het Leidse echtpaar Derk Derksen (6?) en Luisa Derksen-Leeping (63) uit het Granaathof kwam gisteren om het 'even bij een auto-ongeluk bij Frejus (Frankrijk) Het echt- paai reed met het echtpaar John William Derksen '67) en Geertruida Derksen-Marks (71) uit Oosterbeek. dat eveneens om het leven kwam. in een DAF op de autoweg Esterel- Cóte d'Azur De auto sloeg door on bekende oorzaak enkele malen over de kop, waarbij de vier inzittenden uit de wagen werden geslingerd. Na de „zondvloed" van vorige week was het 't afgelopen iveek- einde eindelijk weer zomer en ge tuige dit strandplaatje was „nie mand" thuisgebleven Zaterdagnacht heeft zich op Rijks weg E 10 ter hoogte van Monnik- kendam een ongeluk voorgedaan, waarby drie personen om het leven kwamen. De auto kwam plotseling in een mistbank terecht, reed tegen een boom en belandde ten slotte in het naast, de weg gelegen kanaal. De slachtoffers zyn het echtpaar W. I. N de Laaf-Kors (77 en 66 jaar) en de 43-jarige mevrouw C P. van Wor- kuni, allen uit Amsterdam Bij een botsing tussen een perso nenauto en een motor in Nieuwpoort (ZH). zaterdagavond, verloren de 22-jarige motorrijder M. Kleinjan en de echtgenote van de auto-bestuur der, de 24-jarige mevrouw E. B. Pie- tersen uit Streefkerk het leven. Het strand was in 't weekeinde de grote trekpleister. Vele duizenden mensen zochten verfrissing aan zee. De politiepost op het strand van Noordwijk kreeg 100 verdwaalde kin deren op bezoek; in Katwyk waren 40 kinderen hun ouders kwyt, in Sche- veningm maar liefst 235 kinderen. Ze konden allen aan hun ouders wor den teruggegeven. Zowel in Katwyk als in Noordwijk behoefden de red dingsbrigades niet ir actie te komen. De EHBO kreeg in beide badplaat sen geen ernstige gevallen te behan delen. morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wet heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 30 Juni 1868: Te Zaandam heeft zich bij de herstemming voor een lid van de provinciale staten het zonderlinge geval voorge daan, dat de heeren Jan Prins en Jacob Duijvis ieder l 210 stemmen verkregen. Overeenkomstig art. 8 der provinciale wet i s de heer 5 Jan Prins, als oudste in ja ren, de benoemde. AdvertentieVaderland en Oranje. Door de kiezers- Vereeniging wordt als Can- didaat van het Lidmaat- schap van den Gemeente- raad. bij de herstemming op Vrijdag 3 Juli a.s.. bij ver- nieuwing aangevolen de heer P. L. Tichler, oud-lid van den Gemeenteraad. C. Cock, waarn. secretaris. <y •cSCtf<*<«<SaK8CSoH«OScK9C^

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1