Geluk van jong leven! Getuigschriften van Nijverheidsschool Voorschotense raad in vakantiestemming Felle aanvallen op de Franse franc Zomercursus over Amerikaans recht Poelstra en Jelsma nu op non-actief Medewerking voor scholen Boshuizen Bouwplaat voor burgemeester Besluit bestuur VPRO PAGINA W ■«EIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 29 JUNI 1968 Zestig deelnemers Van maandag a.s. tot en met vrij dag 26 juli zal voor de vierde maal ln het Juridisch Studiecentrum „Gravensteen" van de Leidse Uni versiteit in het kader van het Leiden- Amsterdam-Columbia Summer Pro gram in American Law een zomer cursus over Amerikaans recht worden gegeven door zes hoogleraren van de juridische faculteit van de Columbia University te New York. De cursus zal op maandag 1 juli om tien uur in aanwezigheid van de ambassadeur der Verenigde Staten, William R. Tyler, worden geopend met toespra ken van prof. dr. P. Muntendam, rec tor magnificus van de Leidse Uni versiteit, en prof. dr. H. Smit van de Columbia University. De cursus over Amerikaans recht is bestemd voor jonge Europese ju risten of voor vérgevorderde juridi sche studenten. De uit meer dan hon derd aanmeldingen gekozen zestig deelnemers, wier leeftijd varieert van drienëntwintig tot vijfendertig jaar, komen uit België. Denemarken. For mosa, Frankrijk. Griekenland, Groot- Brittannië, Italië, Joegoslavië, Neder land, Nigeria. Oostenrijk. Roemenië. Tinidad, Ts j echo- Slowak ij eWest- Duitsland en Zwitserland. Velen ont vangen een volledige of gedeeltelijke studiebeurs dank zij de steun van de Ford Foundation, het ministerie van Onderwijs en Wetenschapen en en kele grote bedrijven in Nederland. Vier verplichte hoofdvakken. LEIDERDORP De toeneming van het aantal leerlingen der lagere scholen brengt een tekort aan loka len aan het licht en wel voor twee klassen van de school Zijlkwartier en één voor de Willem de Zwijgerlaan. De lokalen, waarin de leerlingen van de beide scholen nog dit jaar werden ondergebracht, zullen het ko mende schooljaar waarschijnlijk ten behoeve van de scholen zelf (Prins Willem-Alexanderschool en de Meye- gaardschool) worden gebruikt. Der halve stellen burgemeester en wet houders de gemeenteraad voor drie verplaatsbare noodlokalen aan te •chaffen, waarvoor een krediet wordt gevraagd van f 119.550, De prot. chr. school aan de Splin terlaan heeft toestemming gekregen van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen tot het aanstellen van een zevende leerkracht, die dan ook met ingang van 8 april in tijde lijke dienst is benoemd. Hierdoor kwam er een einde aan het lesgeven ln gecombineerde klassen, maar er ontstond een gebrek aan lokaalruim te omdat er thans maar zes klaslo kalen zijn. Burgemeester en wethou ders stellen de raad voor om een lo kaal van de Prins Willem-Alexander- achool tijdelijk voor de school aan de Splinterlaan ter beschikking te stel len. Het bestuur van de stichting prot. chr. kleuteronderwijs heeft zich tot de raad gewend met het verzoek om gelden uit de gemeentekas beschik baar te stellen voor de stichting van een p.c. kleuterschool in het uitbrei dingsplan „Zijllaan en Meijepolder", te situeren op het terrein van de chr. lagere school aan de Vronken- laan. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde medewerking te ver lenen. Buitenmanege voor De cursus omvat ondermeer vier verplichte hoofdvakken. Daarnaast zijn er vier keuzevakken, waarvan iedere deelnemer er ten minste twee moet nemen. Per dag worden vier colleges gegeven, waarvoor de deel nemers zich naar Amerikaanse ge woonte, terdege moeten voorbereiden ten einde de gewenste reacties te kunnen geven op de vragen van de hoogleraren. Vijf van de zes hoogleraren zijn oude bekenden bij de cursus, name lijk prof. dr. H. Smit, een van de initiatiefnemers, prof. dr. C. J. Ber ger, prof. dr. W. L. Cary, prof. dr. L. Lucky en prof. dr. M. Rosenberg. As sistent professor K. Greenewalt do ceert voor de eerste maal te Leiden. Twee assistenten, de heren R. A. Ge rard en H. V. Murai. redacteuren van de Columbia Law Review, zullen de hoogleraren ter zijde staan. Aan de zijde van de Leidse Universiteit heeft prof. mr. Th. Koopmans de functie van executive director overgenomen van prof. mr. R. Feenstra, die deze functie vanaf het begin van de cur sussen heeft bekleed. Excursies Tijdens de weekeinden zullen enige excursies worden georganiseerd, op dat de deelnemers een indruk van Nederland krijgen. Op het program ma staan bezoeken aan het Frans Hals-museum en het Kröller Müller- museum alsook een tocht op de Lek. De deelnemers zullen voorts worden ontvangen door de gemeentebesturen van Leiden en Amsterdam. De eerste zomercursus over Ame rikaans recht werd in 1963 als een experiment georganiseerd door de Leidse Universiteit en de Columbia University. Hij werd grot endeels uit eigen middelen gefinancierd. In 1964 verleende de Ford Foundation finan ciële medewerking. Deze medewer king, die voor vijf jaar werd toege zegd. zal ails gevolg van het grote succes van de cursussen in de vol gende vijf jaren worden gecontinu eerd. In 1964 werd de Universiteit van Amsterdam by het programma be trokken. zodat sindsdien de naam Leiden-Amsterdam-Columbia Sum mer Program in American Law luidt. De cursussen worden beurtelings te Leiden en Amsterdam gehouden. LEIDEN De twee glunderen de meisjes op de foto zijn Agnes Breuring(13en Itke Mentink (12). De jongedames togen on langs naar het Leidse Stadhuis om foto's van het oude stadhuis (voor de grote brand in 1929) in bruikleen te vragen. De meisjes wilden namelijk proberen om met behulp van deze foto's een oude bouwplaat van het stadhuis, die zij bij één van de meisjes op zol der onder een laag stof vonden, in elkaar te zetten. Jammer ge noeg echter kon het „Stadhuis" de meisjes niet aan de gevraagde foto's helpen. Desondanks zag het tweetal kans het kartonnen stadhuis op te bouwen. De Leidse burgemeester, die er van hoorde. vand het interessant en leuk ge- i boden op hun beurt burgemeester noeg om de meisjes in zijn werk- de bouwplaat aan. kamer te ontvangen. De kinderen (Foto L.D./Holvast) De gemeenteraad had gisteravond weinig moeite met de laatste agen da voor de vakantieperiode. Slechts elf raadsleden waren aanwezig. De bevolkingsadministratie wordt geheel geautomatiseerd. De raadsle den stemden in met de nieuwe bouwverordening en het gemeente lijk Welstandstoezicht, welke meer mogelijkheden biedt voor de burger om in beroep te gaan. Het voorstel van B. en W. de be woners van de 84 woningwetwonin gen een huurverhoging van f 1. per maand te geven in verband met de afvoer van vuil door middel van containers kreeg niet de goedkeu- I ring van de twee leden van de I PvdA (H. J. Van Eerde en dr. P. S. Pels) en de heer M. de Klerk Wol- ters (P.C.). De bewoners van deze I flats behoeven geen vuilnisemmer aan te schaffen, maar kunnen hun huisvuil storten in een container die is geplaatst in een garage onder de flat. De heer Van Eerde verschilde van mening met de wethouder, die deze voorziening onder de stichtings- kosten van de woning wilde rekenen. De voorstelling dat deze bewoners geld uitsparen omdat zy geen vuil nisemmer ad f 13.50 behoeven aan te schaffen, wordt te niet gedaan door de aanschaf van plast iczakken a f 0.15 per zak. Wethouder drs. A. F van der Laan (KVP> zei dat de aanschaf van plastic-zakken niet verplicht is. Het voorstel tot ver hoging van de huur met f 1.— per maand werd aangenomen met 8 te gen 3 stemmen. Dr. Pels (PvdA) probeerde daarna de zakken gratis door de gemeente te laten verstrek ken, welk voorstel met. 3 tegen 8 stemmen werd verworpen. „Liethorp" LEIDERDORP Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeenteraad voor aan de ruiter - vereniging ..Liethorp" per jaar en met een opzeggingstermyn van drie maanden te verhuren een terrein by de Munnikenweg in het plan „Bui tenhof" (groot circa 7100 m2) voor een huurprys van f 530,- en een kre diet van f 3000,- beschikbaar te stel len voor de aanleg van een water leiding naar dit terrein. In zijn pre advies schrijft het college dat „Liet horp" het tydelijk onderkomen aan de Hoogmadeseweg heeft moeten ver laten. zodat de vereniging stil kwam te liggen. De bouw van een binnen- manege zou een investering vergen van f 250 000,-, wat voorlopig gezien de liquiditertsposltie van de gemeen te geen haalbare zaak is Derhalve wordt een buitenmanege als tijdeiyke oplossing aan de hand gedaan. Zwemwedstrijden v. Geerstraat-ULO LEIDERDORP De uitslagen van de sohoolzwem weds try den voor leer lingen van de ulo aan de Van Geer straat, die gisteren werden gehouden in het zwembad „De Does" in Leider dorp: 50 m schoolslag meisjes: klasse 1 en 2: 1 Tineke Schutte, 2 Petra Kooper. Id. klassen 3 en 4: 1 Gerda Koster, 2 Tini van Teylingen. id. jongena kl. 1 en 2: 1 Ronald van Evert en Flemming IJssenagger. Id. kl. 3 en 4: 1 Jan Bruins,2 Gysbert Jansen. 50 m rugslag, meisjes kl. 1 en 2: 1 Tineke Schutte en Nelleke van Dam. ld. kl. 3 en 4: 1 Tini van Teylingen, 2 Gerda Koster. Id. jongens kl. 1 en 2: Marti en Loos, 2 Dick van Dalen, ld. kl. 3 en 4: 1 Mare v. d. Brandeler, 2 Wim v. d. Brandeler. 50 m vrije slag: meisjes kl. 1 en 2: 1 Tineke Schutte, Myntje Spek. ld. kl. 3 en 4: 1. Tini van Teylingen, 2 Ger da Koster. Id. jongens kl. 1 en 2: 1 Ernst Maas, 2 Marti en Loos. ld. kl. 3 en 4: 1 Wim v. d. Brandeler, 2 Gijs- bert Jansen. Schilderij Het krediet voor de aanschafing van een sehiJdery ad f 900.- lokte een kunstzinnige discussie uit. Op voorstel van dr. Pels (PvdA) en me vrouw mr. M. E. Scheffer-Munters (WD) zal er een commissie voor kunstwerken worden gevormd. Mr. R W. baron de Vos van Steenwijk (VVD) wilde graag weten wat voor soort schilderij de gemeente gaat aankopen en of de taxatiewaarde wel juist is. De burgemeester bracht aan het. licht dat het schilderij reeds enige tlid in het raadhuis heeft pahangen, maar nu weer bii de kunstenaar terug is. Daarop stemde de heer De Vos van Steenwiik te- pen het. voorstel tot. beschikbaar stellen van het bedrag van f900.—. omdat, hii niet de zekerheid had of het een juist voorstel was. De bur gemeester deelde nog mee. dat vroe ger de directeur van de Leidse La kenhal als adviseur voor het colleee optrad. Ditmaal is de mening niet gevraagd. De overige voorstellen waren ha merstukken. waaronder een toeee- voegd agendapunt tot aankoop van het p<md Leidsewec 357 van de heer J. P. Peéters in verband met de ont sluiting van Noord-Hofland LEIDEN Aan de christelüke nü- verheidsschool voor meisjes „Boshui zen" werden de volgende getuig schriften behaald: Primaire opleiding Truus Amersfoort Corrie van Berkel, Henny van Ber- kel, Teuntje Blansjaar, Nellie Boeh- mer, Riedy van der Bogaard, Tineke Bosman, Ans Braxhoven. Saskia Broerse. Anja Brussee, Carla Calk- hoven, Bettie Cavé, Carla van Dam, Silvia van Duyn, Yvonne van Dyke, Joke Flanderijn, Corrie van Gelder. Teuni Geskus, Francien Gouw. Ineke van Haarlem, Corrie Hakkenberg, Wilma Hanno, Marjan Harteveld, Karin Hellendoorn, Marjo van Ho ven. Adrie Huisman, Tineke Kanis. Adrie Knol, Paula Kulk. Loes Lek. Annemieke Lepelaar, Celieke van der Linden, Willy Mark, Jacqueline van der Mere, Anita Meinders, Wil ly Moraal, Loesje Mulder, Hennie Nagtegaal. Corrie Noppe, Netty Paats, Nelleke Peterzen, Hannie Phi- lippo, Anneke Piket, Sylvia Piket, Paula Portier. Leni Schouls. Joke Schouten, Riet Siebert, Greet Singe- ling, Ditty Sinteur, Thea Smits, Tine ke Smittenaar. Lieneke Vermond, Ria van Vliet, Sjaan van Vliet. Ine ke Vons, TrudiVons, Ciska Vosters, Willy Vry, Alice de Wagenaar, Joke Witteman, Hetty Zandvliet, Adri Zee- gers, Anneke Zwart, Tineke van der Endt, Jannie van Ryn, Ina van den Hoek. Wilma van der Kwaak, Hetty Taekema, Corrie Los, Nelleke Borst, Tiny den Haan, Lettie Veer man. Barrie Vis. Janneke van Leeu wen. Annemarieke Gortzak, Cora van der Plas, Nellie Buik, Joke Rieuwers, Anneke van Beveren, Jo- bien Dykman, Rhodé van den En den, Reineke Fokker, Corrie van Halem, Hetty Helder, Ellie Koren, Margreet van Leeuwen, Suze Mechel- se, Mieke Nagelkerke, Marian Ouwe hand. Ankie Snippe, Leny van Veen. Nelleke de Wit, Jannie Hogewoning. Schakelklas: Mar ja van der Buld, Henny Honders, Toos Koolhaas. Cor rie van der Maas, Petra Rooseboom. Marjan van der Voort. Marja Zano- li. Marja Suvker. Yvonne van Al phen, Betty Breukelaar, Loes Feier- abend. Tineke Riksen, Henny Blonk. Assistente Theoretische Vorming: Flora Barnard, Willy van den Berg, Joke Coiyn, Marian Immink, Hetty Jansen, Marian Lensen, Dineke Sin- gerling, Menke Tolsma, Marja Ho- gervorst. Hanneke van Houwelingen, Lydia Rodenburg. Hanneke Soek, El- zeline Admiraal, Conny van Duyven- bode. Ria Stouten, Nel Zwanenburg. Assistente Huishoudelijke Vorming Truus L'Ami, Wilma Betcke. Agnes Brugmans. Elly Dikkes. Edith de Jong. Willy Keyzer. Nelleke van Leeuwen, Anja Martijn, Anneke Mos- tert, Willy van Ryzen, Tineke Selier, AnJe Stuurwold, Willy Anker. Olivia Doggen, Marian van Egmond. Assistente in de Naaldvakken: Ria Bakker, Marian Blansjaar, Carla Bronsgeest, Lida van Diggelen. Jean- net Flaman, Nel Jagel, Willy Ot- gaar. Christien de Vink, Anne Marie ke van Elswijk. Tineke de Fey, Cary Galjaard, Nellie de Groot, Karin Keyzer, Henny Koome, Vera van Leeuwen, Ria Monteba, Jannie van Rooyen. Anke Vosters, Marja de Wa ter, Joke van der Lip, Saskia Bron. Ada van Winkel. Anneke Hagenaars. Irene den Haan. Mariët Baay, Nel van Scherpenzeel. Anneke Buik, Car la Kater. Kostuumnaaister: Tini Gressie, Ri- na Schouten, Edith Simon, Annelles van Velzen, Nel van Wieringen, An neke van Werkhoven, Teuni van Leeuwen. Mira Nort. Anneke Huls bos. Coupeuse: Laura Ciere, Mieke Kulk. Joke Roodhuizen, Margreet Stouten. Leunie van der Plas. Leny van Teylingen, Willy Hogewoning, Janny Kralt, Marjo Noort, Nelly Vletter, Tineke Wagter, Adrie Par rel. Agnes Valentyn. Josephine Ma- nuputty, Lucia Tomasoa, Tineke Groen. Kinderverzorgster Wilma Bakema, Truus Bethe. Miep Borreman. x Elly Brinks. Hannie Gerla, Ellie Griffioen, Jenny de Kuis, Louise Rothert, Marian van Velzen, Nettie van der Vliet, x Ineke Koster, Joke Waveryn, Dorothy Zwaan. Marry Renee, Eegje v. d. Bosch, Nel van der Pol, Marian Se- gaar. De namen gemerkt met een x heb ben tevens het getuigschrift Centra le Raad behaald. Vormingsklas: Ineke Bassie. Sanny van den Berg, Nelly de Groot, Maaike Teeuwen, Ans van der Tuyn. Marianne van der Velden, Joke Vermeer. Enny van der Zeeuw, Emmie Beukers, Cock van Duyn, Cora Zitman. Wil ly van der Gugten, Liesbeth Berg man, Helene Byl, Yvonne Graaff, Gerda Kooistra. Joke Moolenaar, Marja Leenders, Liesbeth Koster, Hanneke Rasser. Drs. v. «1. Koppel zendingspredikant OEGSTGEEST Drs. G. A. van de Koppel, kandidaat in Oegstgeest, is door de generale synode van de Ned. Herv. Kerk beroepen tot zen dingspredikant ten dienste van de „Eglise protestante" in Dakar ten be hoeve van het missionaire vormings werk ln het „Centre Liberté". In het Gemeentecentrum in Oegstgeest zal morgen voor de Ver. van Vryzinnig Hervormden spreken prof, dr. M, de Jonge in plaats van mr. A. W. Kist. Bromfietser botst tegen personenauto OEGSTGEEST Op de hoek van de Koninginnelaan en de Frederik Hendriklaan botste gistermiddag omstreeks vier uur een 17-jarige be rijdster van een bromfiets uit Oegst geest tegen een personenwagen. Het meisje, dat geen voorrang zou hebben verleend, viel tegen de voorkant van de wagen. Met een enkelfractuur en een srnj wond Dy het rechteroor is zy opgenomen in het Diaconessenzie- kenhuis in Leiden. De Gaulle dankt de RAF Presi dent De Gaulle heeft de Britse lucht macht zijn dank betuigd voor haar aandeel in de redding van de Franse oceaanzeiler Joan de Kat, die vorige week ten westen van Ierland schip breuk leed. Het Franse staatshoofd deed dit in een brief aan de com mandant van de reddingsoperatie. WEL OF GEEN DEVALUATIE PARUS (AP) Een sterk verzwakt vertrouwen en alge mene geruchten omtrent een op handen zijnde devaluatie hebben gisteren geleid tot nieuwe en felle aanvallen op de Franse franc, waarvan de kracht een der hoekstenen is geweest van de buitenlandse wj óe funest ook voor de JX tanden: ..ijsjes" beho ren tot de substantiën ■an het „droomparadijs" der inderen. Een ijsje met room maakt oor hen de dag tot een zestdag. Ze kunnen er bij vader of noeder om jengelen tot ze •en ons wegen en dan komt 'e grote verrukkingmet tril ende hand wordt het geval letast, waarna de eerste za- tge lik volgt. Zie de spanning op het ge- icht van dit kleine meisje. en spanning, die zich ook voortzet in de krampachtig uitgestrekte vingers van de linkerhand, waarmee de ver getelheid uit 's werelds be slommeringen die er ook zelfs voor kleine meisjes al zijn ivordt onderstreept. Die eerste lik is al een daalder waard, terwijl er voor dat consumptie-ijsje in deze consumptiemaa tschappij slechts een luttel aantal centjes behoefde te worden neergeteld. De volgende lik ken zijn misschien iets min der waard, maar toch genoei om het gulzig happen in d< smeltende ijsmassa tot eer onvergetelijk genot te ma ken. Ja: alles wordt voor dat moment vergeten. Er is dan ook geen heerlijker beroep denkbaar dan dat van ijsco man, die het kind en dikwijls ook de volwassene het mo ment van de dag schenkt te gen het luttele bedrag, dat 't de goede man mogelijk maakt op zomers-warme dagen met een prijzenswaardig daggeld naar huis te gaan. De ijsco-man voelt zich in ie „lange, hete zomer" en soort zomerse Sinter daas: naar alle kanten vlie- 'e?i z'n ijspakketjes niet loor de schoorsteen maar lit z'n witte karretje, dat s avonds leeg naar de stal eruggebracht wordt door een tevreden IJsco-Sint. die naast de aardse buit, geluk kig is met de gedachte dat hij weer zo- en zoveel kin dertjes het geluk van hun jonge leven heeft gegeven. Fantasio. DEN HAAG (GPD) Bou- ke Poelstra, adjunct-hoofd van de VPRO-televisie, en pater Jelsma, hoofd van de afdeling jeugdprogramma's en amuse- i ment, zijn op non-actief ge steld. Het VPRO-bestuur heeft daartoe blijkens een interne mededeling besloten in zijn vergadering van de 27ste juni. Deze vergaande maatregel tegen twee vooraanstaande VPRO-stafle- den houdt kennel yk verband met de oppositionele activiteiten, die beide heren de laatste weken hebben ont plooid. Zoalsb ekend hebben zy zich gesteld achter de kandidatuur van ds. H. J. Diekerhof als voorzitter van de VPRO in plaats van dr. K H. Roessingh de kandidaat van het zit tende bestuur. In de interne mede deling wordt gezega, dat reeds een Hetzelfde geldt voor pater Jelsma. wiens dienstverband, dat loopt tot 17 augustus 1968 op die datum niet zal worden verlengd. Voorts is. zo meldt de interne mededeling, het noodza- keiyk gebleken tegen enkele andere medewerkers disciplinaire maatrege len te overwegen. In de mededeling spreekt het bestuur het vertrouwen uit, dat door de ondernomen stappen een spoedig herstel van de normale werksituatie in de VPRO mogelyk zal worden. Het stelt zioh van zyn kant voor de aangekondigde gesprek ken met de afdelingen zo spoedig mogelyk te beleggen, opdat zoals het van president De politiek Gaulle. Ondanks herhaalde verklaringen van regeringswoordvoerders dat de paritiet van de franc ongewyzigd zal blyven dus dat er geen devaluatie zal komen heeft de ruilkoers van de Franse franc tegen de Zwitserse franc het diepste punt bereikt. De ruilkoers had het diepste punt —het punt waarop de Banque de France ingrypt om de officiële pa riteit te handhaven tegen de Ame rikaanse dollar al op 7 juni bereikt toen de buitenlandse valutamarkt weer werd geopend .Tegenover de Belgische franc de Westduitse mark en de Italiaanse lire is byna het dieptepunt bereikt. Tezelfdertyd is in bankkringen ver- nomen dat het afvloeien van buiten lands kapitaal dat hielp by de be strijding van een verlies van 1.000 miljoen dolar in Franse buitenlandse i valutareserves sedert het begin van j de sociale en economische crisis ver- I leden maand snel voortgaat. „Niemand gelooft thans echt in een devaluatie", aldus een bankier „Maar iedereen schijnt wel voor zorgsmaatregelen te treffen". De be- ontslagprocedure tegen de heer Poel- sliss>ng om te devalueren of niet zal stra was aangevraagd Thans is deze politiek en niet economisch gegrond- functionaris ontslagen van alle activi- vest zijn. Een kleine devaluatie zou teiten, die zijn dienstverband hem opleggen. nu economisch goed van pas komen" aldus werd in andere kringen ver nomen. In financiële kringen in Brussel werd gisteren weinig eloof gehecht aan geruchten over een eventuele devaluatie van de Franse franc. Een devaluatie onmiddellyk na de aange kondigde plannen om Invoeringscon tingenten in te stellen en exportkor tingen te verlenen zou volgens een woordvoerder vail de Belgische bank „net te veel" zyn. I-n ieder geval is de wisselkoers der EEG-landen krachtens artikel 107 van het ver drag van Rome een aangelegenheid van gemeenschappelyk belang en in heet, de communicatie in het bedril f1 theorie zou elke wyziging van de zo goed mogelyk zal kunnen functie- wisselkoers slechts kunnen worden neren. De interne mededeling is dooi aangebracht na overleg met de ove- het bestuur en de directie onderte j rige lidstaten, zo voegde de woord- kend. voerder eraan toe.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6