NKV en CNV militanter Verkrijgbaar: Hoge kijkdichtheid bij informatie der kerken voor f.118,37 in de maand Stranden overvol in juli en begin augustus VERSTOPPING? Verkondiging oude stijl slaat niet aan AMRO-LENING Canada ter stembus voor de verkiezing van nieuw parlement MERTENS: „BIJ OE BELANGRIJKE PROBLEMEN KOMEN WE NIETS VERDER Nederland aan de top (als u in 24 maanden zou aflossen). Va ka ntiespreiding m islu kt PAGINA W LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE UTRECHT (GPD) Twee vooraanstaande vakbonds bestuurders hebben dezer dagen dreigende waarschuwingen geuit aan het adres van de werkgevers. Voorzitter Mertens van het N.K.V. waarschuwde er in een rede voor, dat een starre reactionaire mentaliteit kan leiden tot spanningen, die zich explosief en ongecontroleerd kunnen ontladen. De aanstaande voorzitter van het C.N.V., de heer Lanser, zei dat een „zekere radicalisering van het optreden van de vak beweging zeer wel denkbaar is" als in het bedrijfsleven vraag stukken als medezeggenschap en vermogensaanwasdeling sle pende worden gehouden. De confessionele vakbeweging in ons land heeft zich steeds gematig der opgesteld en kalmer uitgelaten dan het socialistische NVV, waarvan voorzitter Kloos of diens vice-voor- zitter De Boon op gezette tyden krachtige taal laten horen. Dat nu ook het NKV en CNV militanter wor den, moest dringende oorzaken heb ben. Wfj vragen het aan NKV-voor zit ter Mertens. Termijn Daar de vakbeweging begint, te dreigen met explosies en met radica lisering rjjst de vraag binnen welke termijn aan de belangrijkste verlan gens voldaan moet zijn. Stelt de vak beweging een ultimatum? „Dat is niet te zeggen. Als vakcentrale zitten wij natuurlijk vast aan het overleg met de werkgevers in de Sociaal Eco nomische Raad maar wat de bon den in de onderhandelingen voor de arbeidsvoorwaarden doen. is hun zaak. En dan lijkt me niet uitgesloten, dat een zaak als de vermogensaan wasdeling toch eens geforceerd gaat worden. Die kansen bestaan in de metaal en in de bouw. als er niet bin nen afzienbare tijd een soepeler hou ding bij de ondernemers komt". Verwacht de heer Mertens meer soepelheid van de werkgevers nu de vakbeweging de rijen sluit? „Wij hebben wel de indruk, dat de onrust en onvrede in heel Europa onder ar beiders en studenten van invloed is. De werkgevers in de EEG hebben zich tijdens het jongste overleg met de vakbeweging in ieder geval aan merkelijk soepeler opgesteld, terwijl ook in de SER-commissie, die zich bezighoudt met de hervorming van de ondernemingsgeest op twee zul ke punten enige vooruitgang wordt geboekt", aldus de heer Mertens. Geldtekort Overigens hebben de vakbonden wel met financiële moeilijkheden te kampen. .Mede door de groeiende welvaart staat het lidmaatschap van de vakbeweging minder hoog geno teerd op het lijstje van de werkne mers". De heer Mertens zei dat weer van middag in Arnhem op de oprichtings vergadering van de katholieke bond van personeel in de agrarische en de voedings- en genotsmiddelenbedrij- ven. Deze AVG is ontstaan door een fusie tussen vier NKV-bonden en telt 32.000 leden. Juist in een tijd dat geheel nieuwe taken zouden moeten worden aange pakt, aldus de heer Mertens. spant een aantal factoren samen, die onze financiële armslag verminderen. De heer Mertens concludeerde, dat men wel georganiseerd wil zijn, maar dat men er wat minder voor over heeft. Hoog „Het begint de vakbeweging hoog te zitten, dat we met enkele belang rijke structurele problemen niet ver der komen. De werkgevers weigeren zelfs als puur experiment de vermo gensaanwasdeling toe te staan, en dat is voor hen een stap terug. Dan is er in de S.EJl. moeizaam overleg gaande over de samenstelling van de raad van commissarissen, waarin de vabkeweging werknemersinvloed wil. Er is de laatste maanden trouwens meer gebeurd waardoor de vakbewe ging ongeduldig is geworden. De re gering heeft, zonder het bedrijfsle ven behoorlijk te raadplegen, te een zijdig in de vrije loonpolitiek ingegre pen. De vakbeweging heeft allang aan geboden de loonstijgingen te willen beperken, als dan de grotere win sten niet enkel aan de bedrijven ten goede zouden komen. Deze regering heeft daar gewoon geen oog voor. Dan is er het uitblijven van een wer kelijke werkloosheidsbestrijding, net als de andere wrijfpunten een struc tuurkwestie, waarvan het tijd wordt dat er ernst mee wordt gemaakt". Explosies Ziet de heer Mertens, toen hij sprak over explosies, Franse toestan den in ons land zoals bezetten van fa brieken en massale stakingen? „Dat zie ik niet zo, maar de gevoelens van onbehagen zijn alweer versterkt en dus te mobiliseren. We hebben gemerkt, toen we in Groningen en in Eindhoven in het voorjaar samen met het NVV specia le congressen over de werkloosheid hielden, dat deze zaken de mensen hoger zitten dan wijzelf wel dachten. Natuurlijk is het zo, fiat een begrip als vermogensaanwasdeling 'idee van de vakbeweging cm een deel van de ingehouden winst in de bedrijven in de vorm van aandeel aan de werkne mers uit te keren red) technisch te moeilijk is voor veel mensen. Als ze op straat vragen, wie daar nu iets zinnigs over kan vertellen, dan zullen er dat inderdaad niet veel zyn. Toch weten wij zeker dat onze mensen weten, waar het in principe over gaat en dat zij het ook aanvoe len als een belangrijke kwestie. Veel werknemers hebben nu eenmaal veel ervaring met de winstdelingsregelin- gen en met premiesparen". DEN HAAG (KNP) De in het Convent van Kerken samen werkende geloofsgemeenschappen hebben bewezen, dat er in Nederland wel degelijk belangstelling bestaat voor godsdiensti ge uitzendingen op de tv. Uit de laatste; nog niet gepubliceerde, cijfers van het IKOR blijkt n.l. dat een informatieve uitzending als „Kenmerk" kan bogen op een kijkdichtheid van 12-13%, d.w.z. ruim 1 miljoen kijkers, en bovendien een hoog waarde ringscijfer krijgt, namelijk 7. Informatieve godsdienstige program ma's shcrijven ingewijden om toe aan het feit dat ook niet-prakties- renden en niet-ohristenen kijken, hetgeen bij strikt godsdienstige uit zendingen als kerkdiensten meestal niet het geval is. Een tweede reden is dat in de uitzendingen van plech tigheden of dagsluitingen de kerk zich presenteert op een wijze, die minder aanslaat, terwijl juist het dienstbare, vrijblijvende karakter van het informatieve programma bijzon der blijkt aan te spreken. Geen greintje verstand Bezichtiging DA F-Bom Zater dag en zondag krijgt iedereen, die daarvoor belangstelling heeft, de ge legenheid om de DAF-autofabriek in Born te bezichtigen. Dat kan op beide dagen van 10 tot 17 uur. Deze service wordt door de directie van de fabriek geboden in het kader van de officiële opening van DAF-Born door Koningin Juliana donderdag a.s. Kerkdienst trekt de minste belangstelling Nederland staat hiermee aan de top vergeleken hij landen als Oostenrijk, Engeland of Frank rijk, waar ook veel mensen kij ken. doch de waardering lager ligt. Uit de cijfers in Europa blijkt overduidelijk, dat voor het infor matieve godsdienstige program ma aanmerkelijk meer belang stelling bestaat dan bijv. voor de uitzendingen van kerkdiensten o) h%.t vrome praatje van de dag sluiter. In Nederland krijgt van de godsdienstige programma's de kerkdienst de minste belangstel ling, n.l. 6,75%, d.w.z. 560.000 kij kers. Eenzelfde situatie kent men :n j Frankrijk, waar op zondagen 2 mil joen kijkers (10 kijkt naar ne* I kerkelijk magazine met daaraan aan sluitend de mis, maar 67 miljoen mensen hebben him t.v.-apparaa.t aanstaan als na de mis een belang rijk actueel onderwerp wordt be sproken en toegehont door een r.- katholiek journalist. Ook in Engeland kan het actuele godsdienstige programma van de BBC op zondagavond rekenen op a miljoen kijkers of meer. En in Oos tenrijk staan bijna 1 miljoen t.v.- toestel'len ingeschakeld bij het weke- lijkse zondagavond-halfuur van de kerk. Maar voor beide landen geldt, dat de godsdienstige uitzendingen tussen 'populaire programma's inzitten. Hei I kan zijn dat „de mensen gewoon te j lui zijn om de knop otn te draaien j totdat, er een interessanter program- j ma komt" aldus een commentaar van Agnellus Audren van de BBC in Londen. De grotere belangstelling voor de De Koningin heeft gisteren de nieuwe school van de Stichting Buitengeiooon Nijverheidsonder wijs voor gehandicapte meisjes en jongens „Werkenrode" in Groes- beek geopend. Op de foto zien we j de Koningin terwijl zij op een ex- I positie van werkstukken van de I leerlingen enkele geschenken, waaronder een ,J*aulus de bos- I kabouter" aangeboden krijgt voor een van de kleinkinderen. Het schoolcomplex, dat onge veer tien miljoen gulden heeft ge- kost, omvat een lagere technische school voor gehandicapte jongens (de enige in Nederlandvier pa viljoens voor de huisvesting van de leerlingen en een hoofdgebouw. De meisjesafdeling van de stich ting is nog gehuisvest in een oud kloostertje in de Horst-Groesbeek. Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van ƒ118,37. Rekent U nu even mee: 24 X ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Steen en -been klagen de kerkelijke gezagsdragers in Duitsland en de Ver. Staten. In Amerika heeft een recent wetenschappelijk onderzoek aangetoond dat programma's als j „Sacred Heart Program" en „Cathn- j lie Hour", ja zelfs de veelbesproken „Bishop Sheen" zo'n lage kjjkdicht- held hadden, dat men niet eens meer kon meten. De laagste grens (en die j ligt beneden 1 werd niet bereikt. De oorzaken hiervan zijn volgens het Amerikaanse Jezuïetentijdschrift „America": ae sleohbe vorming van j de priesters, die radio- en t.v.-uit zendingen moeten verzorgen. Z\j hebben geen greintje verstand van het vaik en verrichten hun optreden alleen maar als bijbaantje. Tweede oorzaak is gebrek aan geld. De bis schoppen vergeten' diat goede uitzen ding-en altijd en zeker bij de com merciële Amerikaanse t.v. veel geld kasten. Schade In Duitsland klaagt het kerkelijk gezag over te weinig zendtijd, over j de slechte zendtijden (zondagmorgen en zaterdagmiddag, terwijl de kflkers vooral klagen over het feit dat de kerkelijke uitzendingen irreëel zyn en naast de wereld staan. Van ker kelijke zflde is men in Duitsland ook weinig te spreken over „pro gressieve godsdienslige programma's die buiten de kerk. d.w.z. kerkelijk gezag, om, worden gebracht. Het zijn „de links-intellectuele vlegels", ide met hun uitzendingen de kerk grote schade toebrengen, zeggen zij. DEN HAAG (GPD) Het magi sche woord „vakantiespreiding" heeft de laatste jaren een zo bijzondere klank gekregen, dat het bijna een angstschreeuw i s geworden voor de toeirlstenbedrijven. Vele jaren heb ben commissies in alle delen van Europa vergaderd over de bittere noodzaak te voorkomen, dat de wes terse welvaartszonen allemaal tegelijk de schoolboeken dicht zouden klap pen, de kantoor-, de winkeldeuren en de fabriekspoorten zouden sluiten om op adem te komen van een lang werkjaar. De vrucht van deze in spanning, van jarenlange vergade ringen en van het diep en peinzend OTTAWA (DPA) Elf miljoen Canadezen zijn vandaag ter stembus gegaan om 264 leden van het Huis van Afgevaardigden te kiezen. Men verwacht een overwinning van de li beralen van premier Trudeau. Het is evenwel twijfelachtig of zij de ab solute meerderheid zullen behalen of weer zoals sinds 1962 het geval is een minderheidsregering zullen moeten vormen. In het ontbonden Huis van Afgevaardigden hadden 129 liberalen, 94 conservatieven. 22 nieu we democraten (een gematigde links-centrum partij) en 19 afgevaar digden van andere politieke richtin gen zitting. De leiders der beide grote partijen zijn twee politici die nog maar kort in de top van de Canadese federale politiek werkzaam zijn. De 43-jarige jurist Pierre Elliott Trudeau, de derde Frans-Canadese premier, is pas sinds april voorzitter van de li berale partij en regeringschef. De 54-jarige Robert Stanfield. die in te genstelling tot Trudeau een onopval lende campagne heeft gevoerd, is sinds september leider van de con servatieve partij. Hij heeft echter een indrukwekkende staat van dienst op bestuursgebied in de provincie Nieuw- Schotland. Trudeau. een knappe vrij gezel, trok tijdens zijn verkiezings campagne door zijn dynamische per soonlijkheid zo veel mensen dat men van „Trudeaumanie" sprak. Men verwacht dat de persoonlijkheid der bedde politici de doorslag zal geven want in de beoordeling van de be langrijkste politieke problemen van het land vertonen de standpunten der beide grote partijen, evenals dat van de „nieuwe democraten", veel over eenstemming. Alle drie kanten zich tegen afscheidingsbewegingen in de Frans-talige provincie Quebec, maar zijn voorstander van het behoud van de culturele rechten van het Frans talige bevolkingdee) Alle drie hebben de kiezers een program voorgelegd ter verbetering van de economische toestand in de minder begunstigde provincies aan de Atlantische Oceaan, met name Quebec. zuchten van de vakantiespecialisten, Is. dat dit jaar in ieder geval de va kantiespreiding falikant is mislukt. Het vaderlandse lager onderwijs stuurt de scholieren de deur uit van 29 juni tot 10 augustus. Het middel baar heeft daar negen dagen aan vastgeknoopt en houdt vakantie van 29 juni tot 19 augustus. Op hetzelfde moment, dat is van 28 juni tot 8 augustus, houdt het hele Rijnland en Westfalen op met werken. Wat de gevolgen van die opeenho ping van op vakantie beluste Neder landers en Duitsers zal zijn, dat zul len onze stranden van noord naar zuid, van Rottummeroog tot aan Cadzand, in de komende weken mer ken. Men houdt er zfln hart vast voor een niet te verwerken stroom zonzoekers. die met honderdduizen den tegelijk zullen vechten om een vierkante meter strand en een bed om in te slapen. Pessimisme Vrijwel overal aan de kust heerst bij de toeristenindustrie pessimisme over het verloop van dit seizoen. De maand juni heeft over het algemeen een bezettingsgraad van minder dan vijftig procent opgeleverd. Het weer is beslist niet erg behulpzaam ge weest, waardoor het gunstige feit van een late Pinksteren, waardoor velen tot een vroege vakantie werden ver leid, teniet werd gedaan. Na een ge weldige hausse in het bezoek gedu rende de veertig dagen vanaf 1 juli. vreest men een „grote en ijzige stil te", die voor een ernstig verlies zal zorgen in vergelijking met de gunsti ge resultaten van het vorige jaar. Katwijk/Noordwijk Een grote stroom toeristen zal in de maand juli naar de badplaatsen Katwijk en Noordwijk komen. Zo lui-1 den althans de verwachtingen van d< beide directeuren van de plaatselij N ke WV-kantoren. Daarentegen i men niet optimistisch gestemd ovei[ de bezetting na 10 augustus. Vori| jaar waren er, omdat de Duitse ei Nederlandse vakanties toen niet sa menvielen, haast geen bedden mee vrij. Men probeert thans dan ook vii Duitse toeristenbureaus door te latei j dringen, dat de beide badplaatsen ii augustus het tegendeel van vol zijn Zowel in Katwijk als in Noordwiji zijn thans nog relatief weinig vakan J tiegangers. s Noordwyk, dat 30.000 gasten kaïj herbergen, telt momenteel vijf zesduizend gasten. In tegenstellinj 8 tot de hotels en pensions, zijn wel d zomerhuisjes en de campings al na e genoeg geheel bezet. Graf schenner aan werk in Eindhoven' EINDHOVEN IGPD) In het at j gelopen weekeinde zijn op de kathoK lieke begraafplaats in Boskant (ge meente St. Oedenrode) 14 kruizen ui n de grond gerukt. j Enkele kruisen werden over ee t heg gegooid, enkele op andere gra f ven geworpen. De helft van de uit gerukte kruizen stond op kindergra e ven. 1 Een verse bloemenkrans werd o|a een ander graf neergelegd en he - grote kruis op het kerkhof werd om gekeerd. De politie vermoedt, dat d grafschenner, die op tientalllen kerk hoven in binnen- en buitenland di graven heeft vernield hier aan he werk is geweest. De vernieling* werden gistermorgen ontdekt. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen k|ft||D|| AY bestaan? Nourypharma in Oss maakt ze: nUUtlllLAA

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 6