Oude Kunst- en Antiekbeurs vol fascinerende rijkdom Tientallen slechte zwembaden dicht Uw Leidsch Dagblad Een sprookjeswereld wordt werkelijkheid kunst kalei öoscQQp OPVOERING „DEALY PLAZA" WERD EEN TELEURSTELLING Studio componisten: uniek initiatief mee op vakantie PRINS BERNHARD OPENDE: John als „feitenmateriaal" DONDERDAG 50 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 DELFT Een ongekende rykdom van waardevolle kunst schatten presenteert zich wederom in oneindige variatie op de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het Museum „Het Prinsenhof" te Delft, welke gistermiddag in de Oude Kerk door Prins Bern- hard onder grote belangstelling geopend is. Is er waardevaster en steeds meer waardevast wordend goed de e van onheilszwangere, onzekere beroeringen vervulde no, tyd denkbaar De 20ste beurs, een soort jubileum dus. lij draagt daarvan alle kenmerken. Tijdens een voorbezichtiging tebben wij ons daarvan kunnen overtuigen. 110ö| De leden van de „Vereniging van liik Iancielaren *n Oude Kunst" gaan ac- M en waakzaam voort met het op- >pen en voortoveren van wat zij i „écht antiek" garanderen en aan- irljzen. En de kooplustige zij het iet volle dan wel met minder volle gewapend krijgt door deze erantie het rustig makend en ple- lerige gevoel, dat hij niet bij de bus genomen wordt. Het spreekwoord zegt „Het is niet Hes goud wat er blinkt". Maar in overdaad is alles, bij wijze van weken, éoht goud. kunt het ondergaan aan de hand de in verband met het jubi- um schitterend uitgevoerde catalo- us, een gids, in fraaie band, die op chzelf al een schat is en waarin een artikel van de Leidse hoog- raar prof. Th. H. Lunsingh Scheur - onder de titel „Bij de twintig- e Delftse sprookjesbeurs" werd op- >nomen. Het „sprookje" wordt „werkeRjk- ód" tijdens Uw rondgang door de de zalen,, die opgestapeld zijn met hilderijen .juwelen, gouden en zil- sren voorwerpen, munten en pen ingen, beelden, tapijten, meubelen, binees porselein, Delfts blauw, klok- en nog zo veel méér: één voor schitterende pronkstukken uit rschillende eeuwen, waarbij men "i wederom met verwondering en ondering afvraagt, waarde kunst- ze allemaal ontdekt heb- aar dat is nu juist het geheim de „antieksmid" zijn schilderijen van Quinten Lucas Cranach de Oude, een portret van een onbeken- vrouw door Antonio de Moro, ge- 1650 in treffende karakte- hierbij afgebeeld voorts m Pieter Breughel de Jonge, Jan reughel de Jonge, Teniers, M. van leve, van Jan van Goyen, Salomon m Ruysdeal en Jacob Ruisdael, stil- vens van Gerrit Heda, P. Claesz, loemstukken van Johannis Bos- hart, Jacques de Clauw, Vereist, m Thielen en genrestukjes van Jan teen. Een groep uit een andere zaal: anitasschilderijen. o.a. een piachtig erk van de meester Christoffel van En Berghe, ontdekt door de vroegere lrecteur van het museum in Dord- cht, de heer J. Bol. Voorts van icques de Clauw, Liotard en Jacob 'esterbaan, een voornaam portret in een man met hoed door Govert link (1641), Hollandse 17de eeuwse landschappen van d'Hondecoeter, Cornells Vroom (1638), een Italiaans aandoend landschap met soldaten van Jean Baptiste Weeninx, een haast modern aandoende trekschuit van Easias van de Vlede en o.a. een vrolyke buitenpartije van Dirck Hals. In weer een andere afdeling een Bat- seba van Nicolaas Maes en een Bid dende oude vrouw van Aert van Gel der (beide uit de school van Rem brandt, een kleine pronkstilleven van Abraham van Beyeren en een mono chroom Banketje van Willem Claesz Heda. uit 1655. Wij vestigen van de talloze schilderijen nog speciaal de aandacht op een sublieme Cornelis Van der Schalcke, terwijl het Hol landse water te zien is op een ronde Jan Porcellis en een groot schepen stuk van Jacob Bellevois. Al met al slechts een kleine en al te willekeurig greep. De dames zullen zac hde ogen uit kijken aan grote diamanten colliers :in de vorm van een kiaag) uit de 18de eeuw en een collectie renaissan- ce-bijoux. Interessante munten en penningen zijn er te kust en te keur en in de afdeling arhceologie o.a. ontdekkingen uit Egypte en Grieken land, welke het oog boeien. Verbazing wekkend mooi zijn ook tapijten uit iorca 1700, 1750 en 1800 (Klein-Azië, Kaukasus en Perzaë), er zijn voorts 17de en 18de eeuwse banden, Mid deleeuwse manuscripten, 16de eeuwse getijdeboeken, meubelen en serviezen, en beeldhouwwerken uit de 15de en 16de eeuw, o.a. een grote groep: An na met Maria en Jezus een z.g. „Anna te Drieën van omstreeks 1510. Deze kleine opsomming o! er zouden pagina's te vullen zijn over alles wat op deze beurs, welke zo mogelijk nog schoner en gevarieerder is dan de voorgaande, te zien is, moge een ieder aansporen tot een be zoek .waartoe tot en met 10 juli de gelegenheid bestaat. U kunt er zich van vergewissen, dat in voorgaande eeuwen de menselijke creativiteit ononderbroken een stroom van kunstzinnige scheppingen heeft opgeleverd, welke van onvergankelij ke en veelszins fascinerende beteke nis zijn. H. „Ik ben geen trouw bezoeker van de beurs. Maar enkele van mijn dochters hebben het goed gemaakt". Aldus zei Pins Bernhard gistermid dag in zijn openingstoespraak. „De beurs is in twintig jaar uitge groeid van een experiment tot een evenement", aldus de Prins. Met na me voor de jongeren achtte hij de beurs van groot belang. „Zij worden geconfronteerd met mooie dingen, die zjj hun leven lang niet zullen verge ten". Tevoren had de heer H. Nijstad, voorzitter van de Antiekbeurs er de aandacht op gevestigd, dat „een schuchter pogen" is uitgegroeid tot een „evenement". Hy prees de stad A. Moro: „Onbekende vrouw" gedateerd 1650. Delft, die de moed heeft gehad om met de Antiekbeurs te beginnen. Heb nauwe contact tussen musea en kunsthandel zag hij uitgegroeid tot een hechte band hechter dan voor mogelijk werd gehouden. De directeur van het Prinsenhof - museum, drs. D. H. G. Bolten, betoog- Ned. Dans Theater niet naar Griekenland DEN HAAG (ANP) Het Ned. Danstheater was uitgenodigd voor het ballet-, muziek- en toneelfestival in de Griekse hoofdstad. De contrac ten voor het optreden in Griekenland waren reeds afgesloten. Daarna werd bij herhaling de vraag gesteld, of uit een optreden in het kader van het Festival van Athene zou kunnen worden afgeleid, dat de dansgroep zich met het regime in Griekenland de in zijn begroetingswoord, dat het verenigde of kon verenigen. Vervol- doel van de Antiekbeurs blijft: „het I gens is besloten om de voorstellingen spel van aanbod en vraag". I te annuleren. Cassaiirlre 67 jaar te Parijs overleden PARIJS (AFP) De beroemde de corateur en ontwerper van affiches Cassandre is op 67-jarige leeftijd in zijn woning in Parijs overleden. Zijn eigen naam was Adolf Mouron. Hij werd op 24 januari 1901 in het Russische Charkow uit Franse ouders geboren. Op zeer jonge leeftijd kwam hij Ji Parijs, waar hij zijn middelbare opleiding kreeg. In de jaren '20 ontwierp hij affiches, waarbij hij als eerste gebruik maakte van het kubisme. In 1936 vertrok hij naar de VS, waar hij vier Jaar lang de omslag van het bekende modeblad .Harper's Bazaar" verzorgde. Na de oolog ont wierp Cassandie theaterdécors- en kostuums. AMSTERDAM (GPD) De jonge acteurs van de Univer siteit van Zuid-Californië hebben gezorgd voor de enige wereldpremière op toneelgebied in het Holland Festival van dit jaar. In het theatertje aan de Amstel lieten zij het Festival-publiek kennis maken met een pas enkele weken ge leden voltooid stuk, „Dealey Plaza", van de Amerikaanse tv- schrijver Chase Mellen, waarin de moord op president John Kennedy het centrale thema vormt. De titel heeft betrekking op het plein in Dallas (Texas), waar de aanslag in november 1963 plaatsvond. Maar in „Dealey Plaza" vormt die moord geen onderdeel van de toneel handeling. Er wordt' alleen uitvoe rig over gesproken. Want dit al6 „do cumentaar toneelspel" bedoelde stuk geeft slechts de controverse weer, ontstaan door het z.g. „Warren-re- port", waarin de resultaten van het (Van onze parlementaire redactie) BINNENHOF (GPD) Na de in werkingtreding van de wet hygiëne Gerrit Herda: „Stilleven met omgevallen kan en zilveren be- kef\ (midden 17de eeuw) en toezicht zwembaden, zullen in Nederland zo'n honderd verouderde zwembaden moeten worden gesloten, waar zowel de veiligheid als de hy giëne onvoldoende zijn. Staatssecre taris Kruisinga van Volksgezondheid deelde gistermiddag in ae Tweede Kamer mee. dat hij een soepel be leid zal volgen, zodat het sluiten van deze zwembaden uitgesmeerd zal worden over een betrekkelijk lange tijd. Bovendien behoren de zwembaden, die gesloten moeten worden t niet tot de belangrijkste en de drukste zwembaden. De staatssecretaris deelde de Kamer mee, dat er aan het begin van dit jaar 650 zwemba den in Nederland waren, waarvan honderd overdekte baden. Per inwo ner zyn in Drente de meeste zwem baden, namelijk 1 op 10.000, in de provincies Noord- en Zuid-Holland te de situatie het ongunstigst! 1 op 80.000 inwoners. In de eerste zes maanden van dit Jaar zijn in Nederland 25 nieuwe zwembaden gebouwd, waarvan zeven overdekte. Het is de bedoeling, dat vanaf begin volgend jaar over een termijn van twaalf Jaar 200 overdekte instructiebaden worden ge bouwd, waardoor het mogelijk zal zijn, dat aan het eind van die ter mijn alle leerlingen van de vijfde en de zesde klas van de lagere school zwemles krijgen. De situatie, dat acht van de twaalf Nederlanders niet kunnen zwemmen zal dan tot het verleden gaan behoren. De bewindsman wees erop, dat de praktijk moet uitmaken welke zwem plaatsen in rivieren, meren en kana len nog wel onder de wet zullen val len en welke niet. Als er duidelijke voorzieningen voor de baders zijn gemaakt, zal de zwemplaats wel de gelijk onder de wet vallen, maar als er sprake is van eenvoudige voorzie ning, zoals een enkel kleedhokje, dan zal de wet daarop niet van toepas sing zijn. In de praktijk zal wel blij ken waar de scheiding precies moet liggen. De Kamer nam de we* zonder hoofdelijke stemming aan. UTRECHT (ANP) Jonge Nederlandse componisten krij gen volgende week gedurende drie dagen de kans, te horen hoe hun creaties in werkelijkheid klinken. In de concertzaal van het Utrechtse Tivoli zal het Utrechts Symfonie Orkest o.l.v. Paul Hupperts op 25, 26 en 27 juni hun werken of fragmenten daarvan uitvoeren. De jonge componisten krijgen alle gelegen heid om technische en artistieke problemen te bespreken met dirigent en orkestleden en desgewenst kunnen zij ook zelf hun compositie dirigeren. Het initatief voor deze „Studio", die uniek is voor Nederland, is uitgegaan van het USO, met medewerking van de Stichting Donemus, Radio Neder land. Wereldomroep en de Stich ting Ned. Muziekbelangen. De Wereldomroep zal bandopnamen maken, die ter plaatste kunnen wor den beluisterd, bijv. om bepaalde ver sies met elkaar te vergelijken. Uitnodigingen voor deelneming aan dit experiment zijn verzonden aan componisten die zijn aangesloten bij Donemus, Gaudeamus en het genoot schap van Nederlandse componisten, alsmede aan de studenten met hoofd vak compositie aan de Nederlandse conservatoria Een commissie van Donemus heeft een keuze gemaakt uit de ingezonden partituren. De uitvoering ervan is alleen toe gankelijk voor „vakgenoten". Aan het eind van de drie dagen zullen deel nemers en initiatiefnemers de resul taten van de „eerste Studio" bespre ken en nagaan, of het wenselijk is, nog eens iets dergelijks te organise ren. onderzoek naar de schuldvraag door een commissie onder leiding van de opperrechter Earl Warren, zijn vast gelegd. X X X Door het toneelstuk (als men het zo noemen mag) van Chase Mellen is er geen greintje meer licht in de zaak gekomen. Want wat wij te zien krijgen is een reeks van getuigen verhoren. De teksten zijn getrouw ontleend aan het rapport, iesp. aan publicaties van de tegenstanders. De schrijver zelf heeft zich er consciën tieus van onthouden, party te kiezen. Deze slaafse getrouwheid aan de Juridische dossiers is hem als toneel schrijver noodlottig geworden, want al die getuigenverklaringen bij el kaar voimen nog geen toneelstuk, zelfs geen stuk „feitentoneei". Zij herkauwen alleen wat iedere kran tenlezer .radioluisteraar of televisie kijker al weet ,en waardoor hij niets wijzer te geworden. De acteurs kunnen van dit droge, onpersoonlijke persmateriaal geen rollen maken. Onder de regie van John Edward Blankenschip werden de tientallen getuigen dan ook niet uitgebeeld maar werden hun teksten zakelijk uitgesproken door zeven spe- Iers. Gefoceerde pogingen tot „acte ren" zouden In dit kader funest zijn geweest. Alleen James Brewer, die als Pa ter in „The Zoo Story" ook al een op merkelijk talent had gestoond. slaag de erin, op een heel subtiele manie* enige karaktertekening te brengen in de personen die hij had uit te beelden Overigens was het helaas een weinig boeiende vertoning van een weinig boeiend stuk dat het documentair® toneel geen eer aan doet. Kostbare schilderijen verdwenen in Lvon LYON (Am In Lyon zijn gisteravond zeven kostbare schilderyen uit een auto ge stolen. Het waren vier werken van Edgar Degas, een Delacroix, een Fragonard en een Gauguin. De schil derijen verdwenen uit de auto van ©en makelaar, die zijn voertuig een kwartier onbeheerd voor een hotel had laten staan. ADVERTENTIE Uw Leidsoh Dagblad wil gaarne mee met vakantie, ate U wilt helpen, doorl gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulie», dit ten minste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. Ate brief verzenden en frankeren met 80 ot. Ons HUISADRES m woonplaats wm Kwartaal wy hebben een Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing is. Ons VAKANTIE-ADRES m 2 straat no. plaatsnaam (By tydelyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wèl datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt le dag laatste dag Duidelyke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland. België en Luxemburg, f 1.25 per vakantieperiode. Buiten de Beneluxlanden f 0,40 per dag. Luchtpost f 0,60 per dag. Voor tydeiyk in te houden kranten wordt by restitutie van het te veel be taalde abonnementsgeld f 0,50 in mindering gebracht voor administratie kosten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9