Massale steun aan de iars naar Washington Israëlische hoogleraar vol lof over softenon Beter met Opnieuw aanval op Rijksasiel Groningen Mister naar ons voor t te laat is. Randverschijnselen lepra met succes bestreden Hanover 1 verraste Een nieuwe sigaret met een nieuwe smaak. 25 Roxy Special sigaretten, stuk voor stuk van ongekend kaliber. In knalgoed pakje f 1.50. )AO 20 TONT 1968 1WDSCH DAGBLAD PAGINA 19 ADVERTENTIE ÉNGTON (AP) Armen en tarten en blanken, zijn gis- dulzenden naar het Wash- lonument getrokken om &1- I steun te betuigen aan de e der armen, die nu zes we- Je gang is. pviteit van de gehele dag krafgegaan door enige ogen- ran stilte ter nagedachtenis j die in de strijd voor de jhten om het leven zijn ge- Hoogtepunten van de dag redevoeringen van Corretta Jduwe van wijlen ds. Martin ^Cing, en vele anderen bij ■oln Memorial, ongeveer 800 In het Washington monu- Jwijderd. anisatoren van deze „soli- ag" hadden een opkomst van 40.000 personen. Twee de betogers Washington kken. verklaarde de politie bussen met 9500 personen ingekomen. Ongeveer 4300 onen en leden van de Na- larde hielden een oogje in De negerleider ds. lemathy had de verzekering lat. er geen geweld zou wor- uikit. Een andere negerlei- aarde in een toespraak bij olm Memorial echter: „Dit laitste mars geweest zijn die 5 was, en die blanken en samenbrengt. Het land en es moeten nu naar ons luis- r het te laat is, voor de pro- geweld die van vrede en] digheid vervangen", aldus M. Young. GRONINGEN (GPD) Mevrouw mr. J. L. Bakker— Weesing uit Amsterdam, de strafpleitster die onlangs het Rijks asiel Dr. S. van Mesdag in Groningen in opspraak heeft ge bracht met de bewering, dat verpleegden in dit asiel geestelijk mishandeld worden, heeft voor de Groninger politierechter weer een aanval op dit asiel gedaan. 3 0RP (Eigen zerichtgeving send was de zege die trai- r J. Verhoeve gisteren be- I et zyn paard Y Y Hanover I ernationale draverij. Meer I ronden lang vochten Zorro lp Blackfoot. van 's-Graven- de koppositie. Blackfoot. rrn de sterkste en ging met vooruitziohten de rechte Halverwege zette Y Y Ha- siotaanval in en met suc- in 1.24.5 km-tijd ging deze verrassende triomf win.i. favoriet Boy van Quick, ingesloten lag, kreeg ten ruimte, dooh kon het niet de derde plaats brengen, entrainement Van Dooye- paai-den in prima vorm wel uit het feit, dat deze koersen er niet minder voor zijn rekening nam >yeweerd won met Fire overtuigend de tweede afde- finale van de seriedraverij ook successen met Eran- Electra W. Leerling Wim orden volgde het goede van zijn leermeester en een zege van Flevo het Mevr. Baikker zed gisteren zich te kunnen voorstellen, dat door het be leid in hét asiel verpleegden er toe komen te denken: laait ik in hemels naam maar bekennen, ook al heb ik niets gedaan. Mevr. Bakker verdedigde een thans in de „Kruisberg" in Doetin- chem verblijvende inwoner van Rot terdam. r- Hem werd verweten dat hij samen met een thans in het huis van bewa ring in Groningen gedetineerde man die ook terechtstond, uit het Rijks asiel was ontsnapt. Beiden was voorts tenlaste gelegd een auto te hebben gestolen uit de Gruno-garage in Groningen om daarmee naar het westen te rijden. De Rotterdammer gaf alleen zijn ontvluchting uit het asiel toe. Hij ont kende ten stelligste een aandeel te hebben gehad In het stelen van een auto. De offiicer van justitie vroeg wegens gebrek aan bewijs vrijspraak voor beide verdachten. De Rotterdammer verklaarde aan vankelijk bekend te hebben, omdat hij „door dr. Struben. de adjunct-direc trice van het Rijksasiel, heel erg on der druk was gezet". „Ik heb een week geïsoleerd geze ten in de noord en twee weken in pa viljoen 1. De ambtenaren van het pa- Fi UITSLAGEN ihansprijs, eerste afd.: 1. Es- H (A. Haarselhorst) (1.26.1), llkbottle, 3. Dalver L. Toto ,1. 1.90, 3.40. gek. 17.80, cov. 108.—. afd.: 1. Fire Bird W (J. van (1.25.6), 2. Fabiola Kltty. >llyrood. Toto w. 2.10, pl. £k. 6.70, cov. 5.20. schedenveen-prijs: 1. Flevo Duivenvoorden) (1.30.1), 2. 3. Danilo Manin. Toto w. 2.10, gek. 6.10, cov. 4.70, ijs, eerste afd.: 1. Generique H. Koov ïan) (1.35.1), 2. - r'. 3. Gijsbertine H. Toto w. 13.40. 2.40, gek. 10.20, cov. 4.—. '"p afd.: 1. Earl Harley (R. Q. Trims Hennipnian naar Osnabrttck DEN HAAG (ANPi De Bate- veu-ablete Truus Hennipman 100 meter en estafette) en Uja Keizer - Laman van Spartaan Lisse (800 me ter) zijn gekozen in de Nederlandse ploeg, die zondag in Osnabrtick tegen West Duitsland en Roemenië uitkomt. Bridge-Olympiaile DEAUVILLE (ANP) Na 60 spel len in de halve finales van de wereld bridge-Olympiade. die in Deauville wordt gehouden, hebben de Ver. Sta ten en Italië een voorsprong op him tegenstanders. De Ver. Staten heb ben tegen Nederland een kleine voor sprong (11296) en Italië leidt te gen Canada met groot verschil: 147 J. V. d. Lubbe) (1.30.5), 2. Full Time. 3. Gloxinia B. Toto w. 6.20, pl. 1.70, 2.20, 1.70, gek. 10.40, cov. 6.10. Oranjedorpprijs: 1. Y Y Hanover (J. Verhoeve) (1.24.5), 2. Blackfoot van 's-Gravenhof, 3. Boy van Quick. Toto W. 16.90. pl. 2.60, 1.90, 1.40, gek. 16.10, cov. 6.30, trio 863.30. Barger Oosterveld-prljs, eerste afd.: 1. Electra W (J. van Dooyeweerd) (1.25.2), 2. Carrière, 3. Benno Six. Toto w. 2.30, pl. 1.10, 1.70, 1.40, gek. 10.90, cov. 6.40, trio 86.90 Tweede afd.: 1. Eranthla (J. van Dooyeweerd) (1.26.7), 2. Barrellna. 3. Donderdag. Toto w. 1.90, pl. 1.70, 3. gek 4.90, cov. 4. Bergercompascuum-prijs: 1. Filette Six (E. Leeman) (1.27.6). 2. Gizella Double. 3. Fay du Commerce. Toto w. 1.50. pl. 1.30, '1.60. gek. 5.60, cov. 5.10. Emmerschansprijs: 1. Fire Bird W (J. van Dooyeweerd) (1.25.9). 2. Esmeral- dine H. 3. Fabiola Norton. Toto w. ?.°0. pl. 1.10. 1.10, 1.50. gek. 6.70, cov. 3.70 Total Isatoromzet f 137.907.—% vlljoen zeiden, dat Ik met uiit de iso latie zou komen als ik niet bekende". „Onder druk" De Rotterdammer verklaarde weg gelopen te zijn, omdat hij naar hui« in Rotterdam wilde. „Mijn vader had een beroerte gehad". Toen bleek dat de laatste trein al weg was, heeft hij volgens zijn verklaringen samen met de andere man nog wat door Groningen gelopen. De Rotterdam mer zou voorgesteld hebben terug te gaan naar het asiel wat de ander niet gewild zou hebben. „Ik ben toen al leen teruggegaan. Via dezelfde weg als we waren ontsnapt ben ik weer binnengekomen De volgende morgen heel vroeg ben ik weer weggelopen en heb de brein nar huis genomen", aldus de Rotterdammer. De maatschappelijk werker. E. van der Horst uit Zuidhom, schetste de Rotterdammer als een sterk aan zijn thuis gehechte jongeman. Op 'n E5 Roxy Special, een nieuwe creatie, een nieuw American blend van eoeden huizevan Roxy, Jacques Smits naar Brescia Marathonloper Jacques Smits van het Leddse Holland is aangewezen, om ons land op 20 en 21 juli as. tijdens de 6 landenwedstrijd in Brescia (It)), tezamen met Aad Steijlen, Wim Hol en Leo Vink op de marathon te ver tegenwoordigen. Jacques Smits dankt deze verkiezing aan zijn prestatie in de marathon in Mehrbeck van afge lopen zondag, waar hij eaihter Wim Hol, als 2de Nederlander eindigde in de tijd van 2.38.27. Hol ging 11 sec. eerder over de finish. Steijlen behoor de niet tot de deelnemeis. vraag van mevr. Bakker antwoordde Vo<f tekenwedstrijd op 30 juni hij het mogelijk te achten, dat de in B™^ "f*? "e I 1or\H an Grielr<vnlanri rtnt.vinc .Tnn v Rotterdammer in eerste instantie een bekentenis heeft afgelegd „uit angst voor een uitzichtloze si/tu&tie in het asiel". Volgens mevr. Bakker wordt in het asiel „verlof toegezegd en weer In getrokken en weer toegezegd en weer ingetrokken" ..Dat maakt dat deze mensen zich gaan afvragen wat ze moeten", aldus mevr. Bakker, volgens wie ook de andere man onder pressie had ge staan". „Je wordt daar geïsoleerd omdat je al dan niet aan een opstand hebt meegedaan en zo kun je er dus toe komen het te bekennen om toch maar uit de isolatie te komen", al dus mevr. Bakker. De politierechter zal over een week schriftelijk vonnis wijzen. land en Griekenland ontving Jan v. Heek (Holland) een uitnodiging op het nummer speerwepen. Fred van Herpen (Spartaan) zal uitkomen op de 400 meter, zijn clubgenoot Wim van Garven werd opgesteld op de 10 km. ALSDORF (GPD) Thailidomi-1 terie van de Akense rechtbank voor moesten toegeven, dat hun weten de, de substantie ïn het gewraakte j een bezoek aan dit symposium uit. centergan (softenon medicijn, dat I Ook op de internationale congres- tussen 1959 en 1961 over heel de j sen van dermatologen en leprologen wereld leed bracht, is aan een nieu- i staat thalidomide in het middelpunt we zegetocht begonnen. Zo stelde van de belangstelling. „Heel de we- prof. Felix Sagher (60) van de He- j reld smeekt om verder onderzoek met breeuwse Hadassah-universiteit in i dit geneesmiddel", riep piof. Sagher Jeruzalem het gisteren in de tijdelij ke gerechtszaal in Alsdorf voor. „Van Spanje tot In Mexico wordt Voetbal In een wedstrijd voor het met succes toegepast bij de be de voorronde van het toernooi om het handeling van lepra-patenten", al dus de Israëlische hoogleraar. Hij kondigde aan dat zeer binnenkort dermatologen van wereldnaam ln Londen bijeen zullen komen voor een „thalidomide-symposium", waar er varingen over het gebrui kvan het Grunenthal-geneesmiddel zullen worden uitgewisseld. De hoogleraar nodigde rechtbank openbaar minis- wereldkampioenschap voetbal heeft België in Helsinki met 21 van Fin land gewonnen. De Belgen stonden tot vijf minuten voor het einde met 1—0 achter door een doelpunt van Flink in de vijftiende minuut. De- vrindt (85) en Polleunis (89) bezorg den „de Rode Duivels" echter toch nog de volle winst. (ADVERTENTIE) Tuinboontjes, pril aan de dop ontsprongen: volmaakte voorproef van een jonge zomer, dankzij uw sauskom met gewelde boter. Geweldig! échte boter! hartstochtelijk. Met zachte stem schilderde prof. Sagher („ik ben huidspecialist, maar lepra is mijn hobby") het leed van miljoenen lepra-patiënten over heel de wereld. Tegen de lepra zelf is nog geen enkel kruid gewassen, maar de randverschijnselen van deze ziekte, hoge koortsen en met onmenselijke pijnen gepaard gaande zenuwont stekingen. op zichzelf vaak al dode lijk, worden, aldus prof. Sagher, met succes met thalidomide bestreden. „Ik ben blij dat de Wereldge zondheidsorganisatie er eindelijk achter is gaan staan. Via deze or ganisatie is van Grunenthal-licentie houders thalidomide verkregen voor de lepra-bestrijding in o.a. Brazilië, India en Koeala Loempoer". Uitvoerig vertelde de Israëlische hoogleraar over de proeven die door een uitgebreide staf ran voorname leprologen met 200 lepralijders in Caracas (Venezuela) is genomen. D*e 200 zieke mannen en vrouwen kre gen bij het opdoemen van de ge vreesde nevenziekten een speciale kuur. In vijftig van de 200 gelijk uitziende en alleen genummerde me- dicijnpakketten was thalidomide ge daan. De 50 patiënten, die het thali domide kregen toegediend werden snel van de pijnen en koortsen ver lost. „Er bestaat over die proef 70 ki logram documentatiemateriaal. Kom maar naar Jeruzalem, dan kunt u het allemaal zelf zien", nodigde prof. Sagher rechtbankpresident dr. We ber andermaal uit. In Jeruzalem zelf behandelt hjj nu al 19 maanden lang 24 leprozen met thalidomide. Soms zelfs met extreme doseringen van 400 mg per dag. „De patiënten vragen erom", aldus piof. Sagher. Had het openbaar ministerie gister ochtend met veel scherpzinnige vra gen succes b(j de ondervraging van de dinsdag gehoorde deskundigen (zij schap voor het merendeel uit het Grunenthal-laboratorium stamt), op prof. Sagher was voor de officieren van Justitie weinig vat te krijgen. De hoogleraar bleef bij zijn jubelen de overtuiging, dat thalidomide voor de leprozen ook op het gebied van zenuwontstekingen een zegen ia. De Zwitserse prof. Rudolf Presig] farmacoloog aan de universiteit in Bern en deel uitmakend van een reeks Internationale medisch-farma- cologische colleges, sprak tenslotte was gematigder maar ook in het voordeel van Contergan over het thalidomide, dat onder de codenaam „cijfer 17" bij Grunenthal te boek staat. Hij zei: „Er zijn nog geen be wijzen geleverd kunnen worden dat thalidomide schadelijke bijverschijn selen veroorzaakt". Avond zesdaagse Tweede zege Zoetemelk SCHEVENINGEN (Eigen bericht geving) Joop Zoetemelk uit Rijp- wetering heeft voor de tweede maal in de avondzesdaagse een overwin ning geboekt. De tengere rijder uit Rij pwetering won gistere vond in Scheveningen de koers over 80 km in 2 uur en 40 sec. Vanavond, ln Nieuw-Vennep, zal Zoetemelk niet aan de start komen. Morgenvroeg vertrekt hij naar Turkije. Uitslag: 1. Zoetemelk (Rijpwete- ring), 2. G. Zantingh (Aalsmeer), 3. P. Legierse (Den Bommel), 4. P. v. d. Voort (Amsterdam), 5. H. v d. Lugt (Vlaardingen), 6. Bert van Dorth (Rotterdam), 7. Jan Zoons (Voorschoten), allen z.t. als Zoete melk. Op 13 sec. 8. Cor Leunis (Am sterdam). S. Michel Bertou (Den Haag), 10. Bert Stolk (Rotterdam), 13. Leo v. d. Berg (Noordwijk), 14. Ton van der Valk (Voorschoten) Algemeen klassement: 1. Zoete melk 65 pnt„ 2. Aling 60 pnt„ 3 Zan tingh 58 pnt., 4. Zoons 32 pnt. In het algemeen ploesenkl asse ment gaat Swift aan de leiding.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 19