Kerk en intellectuelen van elkaar vervreemd SUPRA Rapport-Berkhof niet in de ijskast Meisje (7) door man meegelokt SUPRA i Voorzitter NSR wil streep onder ruzie A.K.U. neemt chemisch bedrijf Aagrunol over Nota aan Hervormde synode Pittig dagjein de Ned. Hervormde synode Incident in Senaat Jaaromzet 30miljoen gulden Kind wijst woning aan Magnussen is overcompleet Ritzege Maurer Zwitserse ronde Goede prestatie van De Zijl WOENSDAG 19 JUNI 1968 DRIEBERGEN (ANP) Kerk en jtellecttielen zijn grotendeels van el- i»r vervreemd. Deze betreurens- l/J LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Rotterdam-Zuid (wyk- 15 tm. Zuidwijk) D. J. Monshouwer te runsum te Langerak bezuiden de ek (toez.) G. van der End, kand. te itt öotwykerbroek te Julianadorp en l allandsoorg H. van Doorn te Zeerijp He a Westeremden te Akker en [urmerwoude K. den Hertog te IJlst cez Benoemd tot evangelist-ouderling n4 Visvliet M. Kraan te Wassenaar Bedankt voor Amsterdam (vac. dr. J. Paul) H. J. van Leeuwen te Al ien voor Arnemuiden J. Koele te (jkerk voor Akker en Murmer- S*4oude A. J. de Bue te Makkum isj, oor Schoonebeek en voor Ten Boer net fc Buitenhuis te Oosterwolde. GEREF. KERKEN Beroepen te Emm en-West G. van 'ilgenburg te Middelburg te De in filp (Gr.) D. Braam, kand. te Lei- uc »rdorp te Lioessens C. Zeeman, te Marken te Rotterdam gel Is miss. pred. op Midden-Java) J. eel te Winsum (Pr.), die dit beroep J innam. EREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Axel A. Veef- nd te Hoogvliet naar Hattem ac. R. Houwen) R. te Velde te nbi ihildwolde T Bedankt voor Gouda J. M. Goed- org art te Drachten CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Veenendaal Bethel - rk) G. Bijkerk te Oud-Betferland GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Rotterdam-Zuid J. innekoek te Terneuzen. EVANG. LUTH. KERK ledankt voor Den Haag (vac. mr. li4 G. Hoevers) G. Kroes te Haar- Monument van de lïonw der vaderen" 5, DOORN (GPD) In de hervorm- j synode is gisteren nog gesproken er het afstaan van de Deventer ote Kerk voor de moslimse vasten- uniaand. Kerkordelijk is juist gehan- ld: de kerkvoogdij heeft het ge- uw ter beschikking gesteld na ad- im(s van de provinciale kerkverga- atei ring, zoals het hoort, yy )f de synode het eens is met dat 7,i vies doet niet ter zake. Bij een pel s' g bleek dat de meningen in de sy- aJtade verdeeld waren. Van de argu- (te nten was er één, dat zo'n her- c rmde kerk natuurlijk geen heilig £bouw is, maar dat het een monu- lent is van de trouw van de vaderen dat diende ook te worden gehono- f^srd. Waarop een ander opmerkte: vaderen waren liever Turks dan ips". teen vijandigheid geus Griekenland rHATHENE (AP) De Orthodoxe rk van Griekenland heeft bekend maakt, dat zij in juli de algemene rgadering van de Wereldraad van esix ïrken zal bijwonen. Oorspronkelijk e vi s deze kerk voornemens de verga- ?esö ring te boycotten omdat Zweden de*1 anti-Grieks beleid yoert en de ereldraad poogt zich met de binnen- ïdse zaken van Griekenland te be- „„-Jwien. V1j( Dr. Carson Blake, algemeen se- A etaris van de Wereldraad, heeft de iekse primaat, aartsbisschop Iero- "Tfmos onlangs tijdens een bezoek Athene echter de verzekering ge- >ger}ven, dat de Wereldraad zich niet andig jegens Griekenland zou ge- agen, noch op noch buiten de ver- tring. Bovendien heeft Blake de lisschop doen weten dat Zweden verzekering had gegeven dat alle in te Uppsala gerespecteerd zou- worden. ADVERTENTIE Camping, caravan, zomerbuis, UTf kergcn, bossen, zee, neem - kant en klaar - van tMn ICHTE KOFFIE meet )gsW ïniö strati •kant en klaar gemalen •altjjd vacuumvers; óók 09 nil waardige ontwikkeling is onnodig en schadelijk zowel voor de kerk als voor de intellectuelen zelf. De moderne in tellectueel heeft van de kerk een be paald verwachtingspatroon en hy stelt zijn vragen aan de kerk op een eigen manier. De kerk mag daaraan niet zonder meer voorbijgaan. Dit staat o.m. in een nota van her vormde studentenpredikanten, uitge bracht aan de Ned. Herv. synode. De Leidse studentenpredikant J. A. Eekhof onderstreept het grote belang om als kerk een levend contact met de intellectuelen te onderhouden: „de studenten hebben de revolutionaire beweging van de arbeiders uit het verleden thans overgenomen". De Herv. Kerk zal haar werk onder de studenten en academici sterk moeten uitbreiden, aldus ds. Eekhof. In de steden Leiden en Delft dient op korte termijn een tweede studentenpredi kant te komen, in Utrecht en Am sterdam een derde. Per duizend her vormde studenten dient in de toe komst één predikant te zijn, aldus de nota. Ook dan nog ligt de Hervorm de kerk in haar werk onder de stu denten achter bij de gereformeerden en de rooms-katholieken, waar de verhouding resp. 1 predikant op 400 gereformeerde studenten en 1 geeste lijke op 700 r.-k. studenten is. De sterke toeneming van het aantal stu denten heeft verreikende conse quenties voor de kerk. aldus de nota. Rond het jaar 1970 zullen er reeds 80.000 studenten zijn. De kerk dient deze ontwikkeling in haar studenten- werk op de voet te volgen. De praeses van de synode, dr. G. de Ru zei over tuigd te zijn van de noodzaak, dat de landelijke kerk het studentenwerk fi nancieel krachtig zal steunen. Dit werk acht de Hervormde kerk van uitermate groot belang, aldus dr. De Ru. Hij hoopte, dat er een verdere wisselwerking zal ontstaan waardoor de studenten en academici ook aan diverse facetten van het kerkewerk, zoals de vorming, kringwerk en stu dieclubs, zullen willen meewerken. ADVERTENTIE |rnotten, I muggen, I vliegen? Brief aan NSA UTRECHT (ANP) De heer Eduard Bomhoff, de voorzitter van de Nederlandse Studentenraad heeft een brief gestuurd aan de heer George Verberg, fractieleider van het Nederlands Studenten Akkoord. Dit naar aanleiding van de moei lijkheden rond de motie die het NSA op 1 juni tijdens de NSR-vergade- ring heeft ingediend. In deze motie werd erop aangedrongen, de fractie voorzitters aanwezig te laten zijn by de audiëntie met de minister v. On derwijs en Wetenschappen op 8 juni. De heer Bomhoff geeft nu in zijn brief toe, dat hij niet duidelijk ge noeg heeft gezegd, dat het bestuur het in de motzte vervatte verzoek wel liswaar aan de minister zou over brengen, maar dat het daarnaast DRIEBERGEN (GPD) ambtsrapport van prof. dr. H. Berk hof uit Leiden is gisteren, tegen ver wachting in, niet in de ijskast van de Hervormde synode terecht gekomen. De hoogleraar had die vrees uitge sproken na urenlange, soms zeer fel le discussies. Aan het eind kon hy toch nog hartelijk danken voor ,een pittig dagje'. Zijn rapport zal hij op ondergeschikte punten, maar niet op de scherpe kanten, nog wat bij werken. Een commissie zal er een reeks discussievragen aan toevoegen met een toelichting en dan zal in ja nuari door de synode worden uitge maakt of en hoe dit rapport aan dc kerkeraden en classes zal worden aangeboden als discussie-geschrift. De synode zal dan ook bezien of zij het oude ambtsrapport waar aan een commissie dertien jaar had gewerkt en dat in 1965 van tafel ver dween voordat de synode er maar kennis van had kunnen nemen bij de reeds genoemde stukken zal wor den vervoegd. In feite bevat dat ou de rapport argumenten voor het handhaven van de huidige toestand, maar sommige synodeleden kenden in de loop der discussie aan dat on bekende rapport steeds hogere waar den toe. Het geldt in feite als een .lagere leiding', een leek die in kerkewerk betrokken is of ook als assistent van de predi kant. Prof. Berkhof brengt de drie ambten op één lijn en stelt dan ook de vraag waarom ouderlingen-oude- stijl in zijn nieuwe conceptie geen woord of sacramenten zouden mogen bedienen. Men kan dus zeggen dat hij de ouderling laat vallen, maar ook dat hij hem verheft tot ambtsdrager in een nieuwe en volwaardige stijl. Ouderling Prof. Berkhof daarentegen gaf in zijn rapport een visie die een drasti sche verandering van de huidige ambtsstructuur der Hervormde kerk mogelijk maakt. Niet alleen wijst het rapport de mogelijkheid van boven plaatselijke ambtsdragers aan (en hoever is men dan nog van iets dat op een bisschop lijkt?), maai- ook ziet het geen heil meer in de ouder ling, althans in de ouderling zoals die nu in de praktijk wordt beschouwd (volgen$ het kerkelijke boekje is hij nog heel wat). De huidige ouderling Specialisten Verder ruimt prof. Berkhof in zijn losse gedachten over een nieuwe structuur nogal wat plaats in voor specialisten. Genoeg om uren onder vuur te liggen van felle bestrijders. Zo weinig vielen de stemmen die hem bijvielen op, dat prof. Berkhof dacht dat zijn rapport geen lamg leven aou hebben. Naast veel ongenoegen over die so ciologen die niet over kerk en theo logie mogen gaan heersen en dat blijkbaar dreigen te gaan doen was er nogal wat ontstemming over de wijze waarop prof. Berkhof de bijbelse gegevens rangschikte. Ande ren spraken duidelijk vanuit de over tuiging, dat alleen het predikant schap het volwaardige ambt is en dat daaraian niet getornd mag worden. Weer andere heben weten dat ter rechterzijde van de Hervormde kerk een dergelijk verlaten van het gere formeerde grondpatroon van de kerk de vraag actueel zou maken of men nog wel tot die kerk kan blijven be horen. aan debet waren). De kerkorde van Calvyn, met zijn ouderling, is sterk sociologisch bepaald, geënt als zij Is op de aristocratische republiek van Genève. Prof. dr. A. J. Bronkhorst vatte de steun aan het rapport-Berkhof samen in de woorden: „Dit is een wezenlijk reformatorisch stuk. Wie dat ontkent heeft nog nooit een neus buiten de deur gestoken. Bovendien maakt deze visie een eucumenisch gesprek mogelijk". Ideaal achtte prof. Bronkhorst de huidige kerkelijke op zet werkelijk niet: hoewel het insti tuut van ouderling duizenden vrij willigers in kerkelijk werk heeft be trokken. kan men de vraag stellen of de mondigheid van de gemeente leden werkelijk in de kerken der re formatie gestalte heeft gekregen, zei hij. Bisschoppen Maar ook werd opgemerkt dat het calvinisme ruimte laat voor bisschop pen (Oalvijn heeft geen schuld aan de vrees voor deze funotdonarissen, het waren zijn opvolgers die daar- ARNHEM (ANP) De AKU heeft de Aagrunol-groep. een chemisch bedrijf met een omzet van ruim 30 miljoen gulden per jaar en 425 man personeel, overgenomen. In een communi que deelt de AKU o.a. hierover mee dat in het kader van hun streven naar diversificatie, ook buiten het gebied van de che mische vezels, de AKU en Glanzstoff besloten hebben gezamen lijk hun activiteiten op het terrein van de zwavelchemie uit te breiden. Aanleiding tot dit besluit vormde de omstandigheid, dat Carbosulf Chemische Werke te Keulen, waar in de AKU-groep via Glanzstoff Köln voor 66,7% deelneemt, over een mo derne grote installatie voor de pro- duktie van zwavelkoolstof beschikt, (jaaromzet 1967 DM 23 miljoen). Zwavelkoolstof is behalve hulpstof voor de vervaardiging van viscose- rayongarens en -vezels een bekend uitgangspunt voor de fabricage van een grote reeks zwavelchemicaliën. Sommige hiervan vinden toepassing als plantenziekte bestrijdingsmiddel, andere zijn belangrijke hulpstoffen en tussenprodukten voor verschillende industrieën, zoals de rubberindustrie. In velband met bovengenoemde activiteitsuitbreiding heeft AKU met de huidige aandeelhouders van de Holdingmaatschappij N.V. Aagrunol Verenigde Bedrijven te Groningen een overeenkomst gesloten tot over dracht van het gehele geplaatste ka pitaal van deze NV aan AKU. Aagrunol Chemische Fabrieken en Wiersum Chemie, dochteronderne mingen van Aagrunol, zijn voorna melijk werkzaam op het gebied van de synthese, de formulering en ver koop van bestrijdingsmiddelen voor de landbouw en op het gebied van rubberchemicaliën. Voor de personeelsleden van de bedrijven zal de aandelenoverdraoht geen consequenties hebben. aan zijn eigen mening zou blijven vasthouden, de mening namelijk dat de motie onnodig en onjuist was. De minister vond het in de motie vervatte verzoek ook minder juist en dat is door het NSR-bestuur meege deeld op de fractievoorzittersverga dering van 6 juni. Desondanks ver scheen op 8 juni behalve het NSR- bestuur ook de fractievoorzitter, van het NSA bij het departement. De heer Bomhoff betreurt het nu in zijn brief, dat de „nare ruzie" tussen het NSA en het bestuur de aandacht heeft afgeleid van belangrijker za ken. Hiij vraagt de heer Verberg nu een streep onder deze affaire te zet ten. Roml griffier (Van onze parlementaire redactie) BINNENHOF (GPD) „De grif fier zegt dat het een smoesje is". Met deze woorden beschuldigde de pacifist Boetes gisteren de griffier van de Eerste Kamer, jhr. mr. J. W. Röell, zioh te hebben gemengd in het debat, dat daar werd gevoerd over de begroting van minister Beer- nink van Binnenlandse Zaken. De griffier het het woord .smoes je" vallen, toen de pacifist zyn aan val op het harde politie-optreden bij demonstraties illustreerde met de mededeling, dat ook zijn dochter op het hoofd was geslagen en een her senschudding had opgelopen, waar door zij niet- in staat was het gym nasium af te maken. „Wij moeten nu noodgedwongen naar iets anders voor haar uitkijken", aldus de pa cifist. Op dat moment keerde jhr. Röell zich tot de voorzitter en het het woord „smoesje" vallen, dat door de pacifist werd opgevangen en her haald. Jhr. Röell verklaarde later desge vraagd dat het woord,, dat de heer Boetes had opgevangen, niet op diens redevoering betrekking had, maar op een geheel ander onder werp, waarover hij juist op dat mo ment met de voozitter van gedach ten wisselde. De heer Boetes zei, dat hij slechts had herhaald wat hij de griffier had horen zeggen, maar dat hy er niet op wilde staan de geci teerde woorden in de handelingen opgenomen te krijgen. In onderling overleg werd daarop besloten de zin uit de handelingen te laten. DEN HAAG (GPD) Een 47-Ja- rige Hagenaar heeft gisteren tot drie keer toe geprobeerd een zeven jarig meisje aan te randen. Het kind is door een vrouw huilend in de Menkemastraat in Den Haag ge vonden. Haar moeder, wonende aan de E scamp laan, en een buurman haalden het meisje op. Tijdens de autorit naar huis wees het kind het huis aan, waarin de man zijn on tucht probeerde te bedrijven. Hij is gearresteerd. Op gewacht De Hagenaar, die zegt technisch adviseur te zijn, maar volgens de po litie meer met oude auto's van doen heeft, had het kind opgewacht bij haai- sahool aan de Escamplaan. Hy vertelde het smoesje, dat haar vader en moeder niet thuis waren en dat ze met hem moest meegaan. In zijn huis aan de Soestdijksekade dwong hij het meisje naar de slaapkamer te gaan. Hij vertelde het meisje nog naar een ander huis te moeten. Het kind werd daarop in een auto gezet op de knieën voor de voorbank, want hij wilde voorkomen, dat de buurt bewoners zagen oiat hij een jong meisje bij zich had en in de Hen- kemastraat op de stoep achtergela ten. De man beloofde terug te ko men. Niet uit school De moeder va/n het kind had om één uur aangifte van vermissing ge daan. Zij vertelde, dat haar kind niet was thuisgekomen. De politie stuurde onmiddellijk bericht uit aan alle wagens en opende met vijftien main van de zedenpolitie en recher che een intensieve speurtocht. Een tienjarig jongetje vertelde de agen ten, dat het meisje met een voor hem vreemde man was meegegaan. Om drie uur meldde de buurman, die de moeder had weggebracht naar de Menkemastraat, dat het kind was gevonden. Hij reed daarop naar de Soestdijksekade om de wacat te betrekken bij het hula van de „technisch adviseur". Het kind, dat onaer doktersbehan deling is gesteld, herkende de man onmiddellijk. Hij legde een beken tenis af. De main is niet gehuwd en woont alleen. Gisteren defileerden ongeveer honderd bejaarden langs de Ko ningin bij paleis Soestdijk. De Koningin met enkele bejaarden in gesprek. Transfermarkt AMSTERDAM (GPD) Bij Ajax wordt officieel een uit Turijn afkom stig bericht tegengesproken, dat de uitstekende Zweedse Juventus-speler Roger Magnussen zou zijn benaderd om het komende seizoen voor Ajax uit te komen. „Met de Zuidslaaf Vasovic en de Zweed Danielsson hebben wij al het maximum toegestane aantal bui tenlanders onder contract. Het aantrekken van Magnussen zou be tekenen, dat wij één van die twee zouden moeten laten gaan en dat is zeker niet de bedoeling", zo werd ons bij Ajax meegedeeld. Magnussen is bij Juventus over compleet. Hy werd drie jaar gele den gecontracteerd, nadat de Ita liaanse voetbalbond had verboden buitenlanders aan te trekken. Met toestemming van de Italiaanse bond mocht hij afgelopen seizoen voor Ju ventus uitkomen voor de Europabe ker voor landskampioenen. Die toe stemming is niet langer van kracht. FC Twente deed gisteren de eer ste stap op de transfermarkt met de aankoop van de 18-jarige amateur René Notten van Pax uit Hengelo (Gelderland) Dezelfde tijd contracteerde de Al melose eerste divisieclub Heracles de 22-jarige amateur-international Rob Groener van DOS-19 uit Denekamp. Wim Kleinjan, de 26-jarige linksbuiten van Xerxes/DHC wordt bij Sparta de opvolger van Lambert Verdonk, die naar het Nijmeegse NEC vertrok. Gisteravond tekende Kleinjan bij Sparta zyn contract. WIELRENNEN BELLINZONA (ANP) De Zwit ser Rol Maurer heeft gisteren de ed6 etappe van de Ronde van Zwitser land gewonnen. De winnaar legde de 191 kilometer tussen Siders en Bellin- zona af in 5 uur, 37 minuten en 32 se conden. De Belg Herman van Sprln- gel en de Spanjaard José Perez- Frances legden respectievelijk be slag op de tweede en derde plaats met enige seconden achterstand op Maurer. De uitslag van de zesde etappe luidt: 1. Maurer (Zwits) 5.37.32, 2. Van Springe! (Belg.) 7.37.34, 3. Perez- Frances (Sp.) 7.37.36, 4. Houbrechts (Belg.) 5.37.38, 5. Pintens (Belg) 5.37.40, 11. Wagtmans (Ned.) geen tijd bekend, 27. Post (Ned.) 5.47.48, 50 Steevens (Ned.) 5 59.05, 59. Otten- bios (Ned.) zt.., 65. Zilverberg (Ned) 6.04.44. Het algemeen klassement na de zesde etappe luidt: 1. Pfenninger (Zwit) 24.52.20 2. Van Springel (Belg) op 58 sec., 3. San Miguel (Sp) op 1.24, 4. Perez-Frances (Sp) op 1.26 5. Gonzales (Sp) op 1.40, 6. Girard (Zwit) op 1.45, 16. Wagtmans (Ned.) op 3.17, 21. Post (Ned.) op 11.38. 38. Steevens (Ned.) op 22.55, 41. Otten- bros (Ned.) op 24.12, 57. Zilverberg (Ned.) op 29.51. Vele dravers in Grote Prijs DEN HAAG (ANP) Voor de veertiende Grote Prijs der Lage Lan den, die op zondag 30 juni op Duin- ddgt word't gehouden zijn 45 paar den, afkomstig uit zes landen, inge schreven. Hieronder bevinden zich de Franse paarden Quand Même en Sabi, die vorig jaar respectievelijk als eerste en tweede eindigden Voorts zyn de Franse cracks Seig neur en Quibus V op de voorlopige deelnemerslijst geplaatst. De Nederlandse draf sport is in deze met een recordbedrag van 70.000 gulden gedoteerde internatio nale draverij vertegenwoordigd door Bruno, C Alkestis van E, Cherie Spencer, Duchesse Mac, Oxer, Zanto, Quel Rêve en Qmni ADVERTEi> Vakantie zonder ECHTE KOFFIE fezfee zee zonder zoo. •Kant en klaar gemalen altijd vacuum vees; óók op rek Delana Genemuiden in andere handen GENEMUIDEN (ANP) De ves tiging in Genemuiden van Delana N.V. de fabriek van gebreide kin derkleding en badpakken, die begin deze maand in Dedemsvaart aan 10T man personeel ontslag aanzegde zal per 1 augustus in andere handen overgaan, inclusief de omstreeks 30 man personeel, die daar werkzaam zyn. Van de zijde van de Delana was begin deze maand medegedeeld, dak met de bedrijfsleider van de afdeling in Genemuiden, de heer J. Last, on derhandelingen werden gevoerd tot overname van deze afdeling. De heer Last sprak dit echter thans tegen. Hem was als eigenaar van het pand, waarin Delana Genemuiden is geves tigd, slechts gevraagd of hü een an dere gegadigde voor dit pand zou kunnen vinden. Daarin is hij thans geslaagd. De naam van het textielbe drijf, dat de zaken zal voortzetten, wilde hij echter niet mededelen. AMSTERDAM De Zijl heeft gis teren een alleszins aanvaardbaar re sultaat behaald in de uitwedstrijd tegen het Amsterdamse AZ '70. Over eenkomstig de krachtsverhouding ein digde de ontmoeting onbeslist: 33, De Leidse ploeg die het gisteren zonder Kees Pont moest, stellen, heeft drie keer tegen een achterstand aangekeken, maar slaagde er even zovele keren in terug te komen. Te gen het eind van de strijd kregen de Leidenaars zelfs een veldover- wicht, maar de tijd was te kort om dit nog in doelpunten uit te drukken. Na een doelpuntloze eerste periode kwam AZ'70 in de tweede speeltijd aan de leiding,, dank zy een doelpunt van Robby Brinkhof. Nog in dezelfde speeltijd werd het gelijk. Hans van der Moolen rondde een Leids offen sief af met een scherp schot, dat via de binnenkant van de paal in het doel caramboleerde. In de vol gende periode bereikte de Amster damse ploeg een totaal van 3 straf- worppunten en Edwin van der Bo gaard schoot de penalty hard en zui ver in: 21. Een te zware overtre ding van de Amsterdammers binnen het strafworpgebied leverde De Zlfl ook een viermeterworp op, die door Loek van Kampen werd benut. AZ '70 nam ook in de vierde periode weer een voorsprong, uit een straf- worp van Van der Bogaard. Met man en macht ging De Zijl naar voren, zodat er langzamerhand een gTote druk op het doel van de Amsterdammers werd uitgeoefend. Een goed opgezette combinatie werd door Loek van Kampen besloten met een doelpunt: 33. De resterende se conden vervlogen echter te snel om De Zyl in staat te stellen het win nende doelpunt te scoren.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9