oera Amerika: cocktail van ernst en kolder andels „Messiah" in atwijks Oude Kerk 25 king size filters 150 liver voor toekomst Staking op Broadway Studenten trachtten Biennale te verstoren lescliookle leiding ran Blekkenhorst Hand Festival in Leiden kunst laleiöosQgqp In Venetië: Oproerpolitie in de neer (DAG 19 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLADPAGINA 18 ADVERTENTIE Jmeelgroep „Studio* 'heeft „Hoera Amerika" van Jean van Itallie in de perfecte vertaling van Cees Buddingh' [het begin van het seizoen 1967/'68 op het repertoire ge- pn daarvan, inmiddels over de honderd voorstellingen Waaruit we mogen concluderen dat Hoera Amerika" nde wèl is ingeslagen. I de reden zijn dat gis- i land Festival in Leiden" een opvoe- i het kader van het „Hol- ring plaats vond. Enige medespelenden in Hoe ra AmerikaV.l.n.r. M. Freida, M. Frijling, Af. Violet, E. Barendse en R. Falckenhage. (Foto LD-Holvast). De auteur ls Belg van geboorte, zoon van een effectenmakelaar, die erin slaagde tijdens de Duitse inval in 1940 uit te wijken naai- Amerika. Jean Claude was toen 4 Jaar oud. Na zijn schoolopleiding studeerde hij in 1958 af aan de Harvard Univer sity, diende de letteren als ma nuscript-lezer, redacteur van de Transatlantic Review en free-lance T.V.-schrijver. („Hoera Amerika." is verdeeld in een le, 2e en 3e visie met de on dertitels „T.V.", „Interview" en „Mo tel". Het is niet doenlijk en 'net heeft ook geen zin te proberen de inhoud van de visies te bespreken. Het belangrijkste adjn ni. de achter gronden van de nonsensdcale, soms ernstige, dan weer dolzinnige scènes. De auteur is kennelijk huiverig voor de toekomst van Amerika. Hjj brengt de jaren van overvloed en hoogconjunctuur, die ongebruikt voorbijgingen om de armoede af doende te bestrijden in het geding, maakt zich bezorgd over de bijna geheel losgeraakte banden van het gezinsleven en over het tekort aan wijsheid, die geschikt was voor een eenvoudiger tijdperk, maar volstrekt onvoldoende geworaen is voor de enorme groei van wetenschap en tecnniek in deze tijd. De dialoog, die vaak als een tang op een varken slaat, was deze avond eens niet het belngrijkste element. Ditmaal was het de zeer bekwaam gevoercie regie van Kees van Iersel en de punctuele bewegingsregie van Riemke van Iersel. En dat alles in het sfeer-verwekkende décor, even eens van Kees van Iersel. Er waren momenten van grote spanning, afgewisseld door kolder. Hoezeer de executanten voor hun taak berekend waren bleek uit het feit dat bet talrijke publiek uitste kend reageerde. Het was dan ook nA de 3e visie „Het motel" (naar onze smaak de grofste en minst geslaag de) terecht minder enthousiast dan vóór d« pauze. B. H. •-f w Evelyn Lear in de Kurzaal De Amerikaanse sopraan Evelyn Lear zal soliste zijn op het tweede concert in de Schönberg-Berg-Weber cyclus van Het Residentie-Orkest, za terdag 22 juni in de Kurzaal te Sche- veningen. O.l.v. Pierre Boulez zal xij de „Sdeben frühe Lieder" van Alban Berg ten gehore brengen en voorts het monodrama „Erwartung" van Schönberg. Verder vermeldt het pro gramma twee werken van Anton We- bern: Passacaglia op. 1 en Sechs Stücke für grosses Orchester op. Al deze werken van dit concert da teren uit de vroegere periodes van de drie Weenae componisten. De zwaie orkestbezetting van We- berns ..Passacaglia" herinnert aan Mahler .die door Webern zeer werd bewonderd; de „Sechs Stücke" wijzen in hun reeds veel spaarzamer instru mentatie vooruit naai- de latere, zeer delicate en ijle orkestraties van deze toondichter. Bergs „Frühe Lieder" behoren tot zijn eerste scheppingen; „Erwar tung" (thans in concert vorm uit te voeren) moet worden geplaatste in Schönbergs expressionistische tijd waaruit ook „Die Glückliche Hand" dateert voorafgaande aan zijn twaaltfoonsperiode. Evelyn Lear werd geboren in New York. waar zy zang en hoorn stu deerde. Zij voltooide haar zangstudie aan de beroemde Juilliard School of Music in New York. Haar Europese carrière begon in 1959 in Londen. Zij treedt regelmatig op aan de opera's van Wenen. Berlijn. München. waar zij o.m. de Lulu en de Marie uit Woz- zeck gezongen heeft. Ook is zij een hoog gewaardeerd vertolkster van liederen. Nieuwe Gladstone Mild heeft meen NEW YORK (AP) De lichten bleven uit op Broadway maandagavond. Alles wat er aan spel te genieten viel gebeurde op straat, waar lange rijen stakende acteurs piketten vormden op de trottoirs voor de theaters. Het was de eerste avond van de staking uitgeroepen door „Actors Equity". „De staking kan wel vijf jaar duren" zei producer David Mer rick, na een vergadering in het stadhuis. „Als dat gebeurt be tekent het 't einde van Broadway". Actors Equity" heeft de staking uitgeroepen nadat met de producers geen overeenstem ming was bereikt over lonen en andere zaken. Het contract met de producers liep twee weken geleden af. De stakers droegen borden met xich mee waarop stond te lezen, ..sta kende acteurs, geen show totdat wij een nieuw contract hebben". De anders by het begin van de voorstellingen overvolle straten leken uitgestorven, de restaurants en bars waren leeg en je kon zoveel taxi's krijgen als je maar wilde. Teleurgestelde theaterbezoekers, die hun kaartje soms al weken tevoren gekocht hadden, stond in rijen voor de kassa om hun plaatsbewijzen in te leveren. Equity verlangt optrekking van het minimum weekloon van 130 dollar tot 200 dollar, kortere looptüd van de arbeidsovereenkomsten, garantie dat koor en balletleden voor de duur van de gehele show worden geënga geerd, en nadere regeling van het optreden van buitenlandse acteurs in Amerikaanse shows. De vakbond heeft ongeveer 15 000 leden. Slechts 800 van hen treden op in de shows die door de staking wor den getroffen. Maar deze treft even eens de duizende leden van 10 vak bonden van theaterpersoneel, die nu ook niet kunnen werken. Merrick beschuldigde de Actors Equity ervan terug gekomen te zijn op een arbeidscontract waarover twee weken geleden overeenstemming be reikt was door onderhandelaars van de vakbond en de Bond van New Yorkse theaters. Dit contract voor zag in een loonsverhoging van 8 Inwilligen van de eisen van de ac teurs zou betekenen dat een norma le Broadway produktie. die nu op 600.000 dollar komt. 900.000 dollar zou gaan kosten. Producer Merrick kon digde aan de voorstellingen van zijn shows J dó. I do" en ..How now. Dow Jones" te zullen stopzetten. De sterren die van hun werk en publiek beroofd zijn lijken spijtig en gefrustreerd. Joel Grey, de ster van „George m verklaarde te hopen dat de burge meester van New York, die een groot vriend van het theater le, een snel le oplossing van het conflict zal we ten te bewerkstelligen door zijn be middeling. Door de staking kunnen nu 19 van de 22 shows op Broadway niet door gaan. Een woordvoerder voor het vakbond zei dat 26 buitenlandse ac teurs, hoofdzakelijk Britten, rollen hadden in de getroffen shows. Charmante, jonge actrices maken reclame voor de staking op Broadway. VENETIE (AP) Ongeveer 300 opstandige studenten heb ben gisteravond Venetië in opschudding gebracht wegens een geschil over de opening van de „Bienale van Venetië", de grootste internationale kunsttentoonstelling van Italië. De oproerpolitie maakte van de wapenstokken gebruik om de studenten te verspreiden die probeerden rode vlaggen te hijsen op het beroemde San Marcoplein. Vijf studenten werden gearresteerd. Excelsioruit Katwijk aan Zee tijdens de uitvoering van Handels Messiah". Foto LD/J. v. Duyn. Katwijk Zee. Gevraagd wordt of de akoestiek in de Oude Kerk al of niet een bondge noot wil zijn. De sopraan Ank Rein- ders, die niet aanstonds de zuivere in tonatie vond en even naar instelling zocht, bevond zich pal naby een zwa re middenzuil. De kruisvorm van de kerk bewerkt zijwaartse uitbuigingen voor de koorklank alvorens deze de grote publieksruimte bereikt. Van koorglanzing merkten we niets. In de Nieuwe Kerk is die er wel. maar allee voor degenen die in front mid den voor de dirigent zyn gezeten en dat is altyd maar een klein deel. Ondertussen heeft het kooi- zich vooral in de snelle meiismen adem- vast getoond; deze klonken soepel en egaal. Deze vaststelling is altijd een der beste complimenten. Ook het gezongen en niet maar aangetikt ha len van de hoge A. Van de solisten won Max van Egmond het. hy is een technisch fenomeen, maar is even zeer superieur hoeder over de gees telijke waarden van een verklanking. De vertolking van Ank Reinders heeft ons bij als een loflied op het „frohlokken" (in Erwach zu Liedern). Arjen Blanken beschikt over een gro te routine, zijn tenortimbre is fraai, maar bij stemuitzetting wordt zijn hoogte minder edel en soms wat la waaierig. Van de instrumentale me dewerkers Marinus Metz voor orgel en Jaap Spigt voor klavecimbel: niets dan goeds. V. De overheid heeft alle musea in de stad laten sluiten. Verscheidene hon derden studenten hadden gistel-mor gen getracht de leiding van de Bien nale over te nemen. Teruggedreven door de politie trokken zij van het ene naar het an dere museum om deze te bezetten. Zware politieversterkingen die uit andere steden werden ontboden hiel pen de actie van de studenten te verijdelen. Laat in de middag stond gehelmde politie op wacht by de Biennale. de musea en andere openbare gebouwen. Venetië kreeg een vreemd beeld, omdat op sommige plaatsen de poli tie talrijker scheen dan de toeristen. Het Zweedse paviljoen op de Bien nale werd kort na de opening geslo ten, omdat de directie meende dat de politie praktisch de leiding van de Biennale had overgenomen. Ook ver scheidene Franse artiesten hebben hun inzending teruggetrokken. Linkse groeperingen geleid door de Italiaanse communistische partij, hebben opgeroepen tot een algemene boycot van de tentoonstelling die naar xij zeggen op kapitalistische wyze ,.de kunst tot voorwerp van handel" maakt. Ondanks deze aanvallen is de Sow- i jetunie met een inzending vertegen- I woordigd. chijnt tot het moreel van veel koren bij te dragen, wan- van tijd tot tijd tot Handels „Messiah" mogen terugke- ze geeft vaste grond onder de voeten. Bovendien zijn kerken en concertzalen vol, zoals nu ook de Katwijkse ferk, waar „Excelsior" optrad met „de Haarlemmers", iliger en oudvertrouwder benaming voor het Noordhol- hilharmonisch Orkest. Deze hebben altijd een treffende rdigheid betoond in het begeleiden van oratoria, mits it het apparaat in een dwingende greep houdt. Weer dit punt alles in goede orde, Blekkenhorst is een dege- choolde en ervaren vakman. oenj(|k] 'e nds H e Messiah heeft ingezogen, de melodieën. Over het al- Ün deze blijgestemd. Het ge it als „Passio" kan gelden, een vyfde van alle Eers. De overige kernge- betreffen advent, opstan- overwinning van het Evan- it laatste oratoriumdeel be- iwingen over het lijden en oordeel. Een bybels dra bier niet, Christus treedt niet odelend op. het gaat alleen *t van het werk is Engels, md in een Italiaanse zon. «(oordelen lijken uit het '«geplant. We noemen het uit de Sinfonie Pastorale Nerszang uit Calabrië). „Er *he Herde" (een kerstlied uit de Abruzzen), het koor „Hoch tut euch auf" (sprekend het volksliedje „Caro mio ben"). Of nu het koor langs dit perspectief toegang tot het werk heeft kunnen vinden? Dat is een zaak van persoonlijkheid en gees teshouding. De uitvoering zelf heeft een voorbeeld voor de gedachtebepa ling gegeven. Alt was Greet Wigman-Verkerk, die we nimmer eerder hoorden. Aan haar afbeelding van de notenbeelden viel niet af te dingen, alleen de uit beelding ontbrak: géén expressie, géén draagkracht, géén mededelend vermogen. De sopraan, de tenor en de bas hebben die voordrachtsvrijheid volledig, zy zingen los van het blad. Alleen het koor. dat dit laatste reali seert. verwerft het cum laude van de beoordeling.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15