Vakcentrales verdeeld MOBYLETTE de fiets die vanzelf gaat ïezetting Odeon opgeheven over verkoop aandelen JAMIN Vlieland alles Zomers weekeinde advocaatbowls België levert wel wapens aan Nigerië (Sue/ Ql/euwo a felle gevechten in Sorbonne rustige ontruiming m één van cle laatste bolwerken der studenten uto rijdt tegen oom: 3 doden De Boon (NVV): Rijk verkwanselt rendement aan particulieren Labour verliest weer een zetel EN ZO bij verkiezing IS HET GEKOMEN... Psychopaat ontsnapt Weerbericht gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 14 JUNI 1968 No. 32508 LEIDSCH mDAGBLAD cteur: E, A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 dredacteur: J. Brouwer ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 het Kamerdebat hechtte de heer De Boon geen enkele betekenis. In bestuurskringen van het Neder lands Katholiek Vakverbond wordt heel wat genuanceerder over het idee gedacht. Het NKV wijst ver koop van staatsdeelnemingen zeker niet af, als die tenminste een sti mulerende functie hebben vervuld. Hoogovens, Staatsmijnen en Fokker zijn daar voorbeelden van, zo vindt men bij het NKV. „Verkwanselen" acht men niet het juiste woord voor zulke transacties. Erkend wordt, dat het een weg zou kunnen zijn om aan de hoognodige gelden voor nieu we regionale industrialisatie te ko men. ADVERTENTIE morgen voordeel 150 gram van 89 voor 79 niet duur wel heerlijk LAGOS/GENEVE (AP, Reuter) - Radio Lagos heeft gisteren het sta ken der Nederlandse wapenzendin gen aan Nigerië „huichelarij" ge noemd. Tevens deelde de radio mee dat de Belgische regering toestem ming heeft gegeven voor een wapen- leverantie van een miljoen dollar. Radio Lagos meldde dat het Ne derlandse besluit geen wapens meer te verzenden naar beide partijen in het 11 maanden oude conflict tussen Nigerië en het afgescheiden Biafra, een voorbeeld was van huichelarij en en „doorzichtige dubbelhartigheid" De radio deelde voorts mee dat Ne derland heeft beweerd dat het staken der wapenleveranties vrede zou bren gen maar dat het land geen einde heeft gemaakt aan de militaire be voorrading van het afgescheiden Bia- fra, Nederland heeft een „gebrek aan vooruitzicht en dwaasheid be toond in zaken betreffende de ont wikkelende wereld", zo werd ge zegd. Nieuwe Ryn 50 - Tel. 2 08 24 (017104 Uit het Leidsch Dagblad van 13 Juni 1868: Rusland. De regeering heelt zich bij circulaire tot 1 de verschillende Europeesche mogendheden gezoend met het voorstel om voortaan in den oorlog geen gebruik meer te maken van ontplofbare kogels. Frankrijk is reeds da delijk tot dit voorstel toege- treden. (Advertentie) Hollandsche IJzeren Spoorweg - Maat schappij. Illuminatie van het Haagsche Bosch bij gelegen- 9- heid van den Verjaardag van 4 H.M. de Koningin. Op Woens- 8 dag 17 Juny 1868 extra-trei- f nen des nachts te 12 uren 4 van Den Haag naar Leiden. De Administrateur <3iCffcKiCScK9CgöH«C)§<3<^^ y Kom de MOBYLETTE bekijken bi) GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 Tel. 31292 Leiden le aanbetaling plm. f85,Restant plm. f 15,— per maand te financieren in fi - 12 - 18 - 24 maanden De ontruiming begon nadal Gri- maud had gesproken met leder» van de „commissie van bezetting" en hun korte tüd had gegeven om vreed zaam het gebouw te verlaten. Kort daarna kwamen de eerste stu denten naar buiten. Ongeveer vijf tien volgden. Nadat zij gefouilleerd waren werden zij naar politiebussen overgebracht waar hun identiteit werd gecontroleerd waarna zij kon den vertrekken. De studenten hadden het theater vanaf 15 mei bezet. Sindsdien is er vrijwel voortdurend dag en nacht ge debatteerd over hervorming van het onderwijs en andere onderwerpen De politie greep in nadat er vanochtend in de Sorbonne was gevochten tus sen militante en minder militante studenten die de Sorbonne tijdelijk' wilden ontruimen voor een goede schoonmaakbeurt. De Sorbonne werd op 13 mei op het hoogtepunt van de studentencrisis bezet als pro test tegen het ouderwetse Franse universitaire onderwijs. Verscheidene militante Studenten vluchtten naar Odeon waar hun de toegang werd geweigerd Volgens de politie is er echter zeker één binnengekomen Hij werd gearresteerd toen hij het thea ter verliet Gisteren al was bekend geworden dat de nieuwe Franse minister van Binnenlandse Zaken Marcellin over woog, na het verbod der revolutio naire organisaties, nu ook dc Sor bonne cn het Odeontheater, die nog altijd door de studenten werden be zet weer in handen 'e krijgen. Ondertussen werd gisteren, na dinsdag, een tweede veertigtal jonge buitenlanders, waarvan ongeveer de helft studenten en waaronder tot dus verre vier Nederlanders, vanwege hun medewerking aan de culturele re volutie, over de Franse grens gezet. In totaal zijn nu 388 jonge buiten landers opgenakt. die s°men twaalf procent van de arrestanten vormen. post van drie weken bij het irlitz station in Parijs. De se posterijen denken binnen dagen klaar te komen met stale chaos. Onder die „agiatoren" van vreemde bloede vertegenwoordigden de Duit sers het grootste contingent. Volgens de politie zou de organisatie van Ru- di Dutschke, de SDS, begin mei al verscheidene goed getrainde guerilla- ommando's naar Frankrijk hebben gestuurd om een actief aandeel aan de revolutie te leveren. Inderdaad kan niet worden ont kend dat het verbod der revolutio naire groepen en partijtjes gedoemd is voor de regering niet veel meer dan een slag in de lucht te blijven, zolang aan hun activiteiten ook niet daadwerkelijk paal en perk wordt gesteld. In dat licht gezien kan de re gering dan ook moeilijk ontkomen aan de noodzaak de Sorbonne en het Odeon te ontruimen, waar die jonge revolutionairen zich immers stevig genesteld hebben. De bezetters van de Sorbonne heb ben afgezien van dat gevaar, trou wens ook nog met eigen interne moei lijkheden te kampen. Dat niet alle kampeerders onder de zwarte en de rode vlaggen, die sedert ruim een De Franse studentenleider Daniël Cohn-Bendit heeft laten weten dat hij misschien politiek asiel in Engeland zal vragen. Nu in Frankrijk de kansen voor de studenten aan het keren zijnschijnt Danny Je rouge" zich in de Britse hoofdstad best thuis te voelen. Londen is de afgelopen dagen het centrum geweest waar de leiders van de revolutionaire studenten bewegingen die het oude Europa op het ogenblik op zijn grondvesten hebben doen schuddenbijeen zijn gekomen om mee te werken aan een programma van de BBC over de stu dentenonrust. In Londen ontmoette Daniël Cohn-Bendit de beeldschone Zuidslavische studentenleidster Dragana Sta- vijel, die de afgelopen dagen niet meer van zijn zijde is ge- weken. Hand in hand zijn beiden bij talloze gelegenheden gesignaleerd. ADVERTENTIE PARIJS (AP) Een grote politiemacht heeft vanochtend het Odeon-theater omsingeld en vervolgens ontruimd. Onder toezicht van de Parijse politieprefect Grimaud werden de stu- denten, die het gebouw wekenlang bezet hebben gehouden, naar buiten geleid. jh (ANP) Drie jongelui in eftijd van 20 tot -23 jaar zijn icht op de volkelseweg tussen en Mill (N_Bom het leven maand op het dak van de Alma ma ter wapperen, in de registers van de universiteit staan of ooit waren in geschreven. is wel zeker. Vreemde eenden Onder die vreemde eenden in de universitaire vijver bevonden zich ook een dikke twintig voormalige le den van een vroeger parachutisten corps van het Vreemdelingenlegioen, die voor elke burgeroorlog of staats greep, zoals bekend, met een natte vinger en tegen klinkende munt zijn te lijmen. De ex-parachutisten die in de Sor bonne als de „Kaüangezen" bekend staan, moeten ijverig hebben meege werkt om de laatste weken overal in Parijs barricades op te werpen en zo werden ook zij, als gelijkberechtigde broeders, in de knalrode familie op genomen. In de nacht van woensdag op don derdag hebben de „Katangezen", voor wie het bloed kruipt waar het niet gaan kan, echter een greep naar de macht gedaan om zo onder de revo lutionaire intellectuelen nu zelf de lakens uit te kunnen delen. Ze moe ten ook een eigen arsenaaiitje heb ben ingericht, ofschoon ze niemand, ook de leden van het revolutionaire comité niet, toestaan hun neus al te diep in hun zakken te steken. Vervolg op pagina 2 LONDEN (AFP) De Britse Con servatieve Partij heeft bij tussen tijdse verkiezingen de overwinning behaald op de Labour-Party In Old ham-west (Lancashire), waardoor Labour opnieuw een zetel in het Lagerhuis heeft verloren. By de verkiezing in Brightside (Sheffield) was de Labour-meerderheid van 19.177 geslonken tot 5248 stemmen. Een verschuiving in vergelijking met de algemene verkiezingen in 1966 van 17,7 procent ten gunste van de conservatieven betekende de ne derlaag voor de Labour-kandidaat in Oldham-west. In 1966 bedroeg de socialistische meerderheid hier nog 11 procent. De meerderheid van Labour in het Lagerhuis bedraagt nu 72 zetels. Sinds 1966 zijn er negentien tussen tijdse verkiezingen geweest. De overwinning ging in dertien geval len naar de conservatieven en in vier naar Labour (die tien zetels verloor). Twee zetels werden door splinterpartijen in de wacht ge sleept. dat Pa op Vaderdag zulke fyne- en bruikbare geschenken kreeg; z'n zoon dochter, vrouw en ieder, die hem een plezier wilde doen, keken eerst by Vlieland. Precies de zaak voor VADERS MET HOBBY'S Tuingereedschap van handharkje tot grasmaaier (39.75). Van spade tot automatische gazonsproeiers. Van verplantschopje tot elektr. en motormaaiers (al vanaf 195.die vrijblijvend op Uw eigen gazon worden gedemonstreerd. Vogelkooien en kamer volières in de ongelooflijke keuze uit ca. 175 modellen in alle prijzen. Vogels uit een afdeling vol pratende, zin. gende, pronkende en fluitende vogels uit alle landen. VADERS PLEZIER BEGINT MET WINKELEN BIJ ADVERTENTIE Bij het Christelijk Nationaal Vak verbond is men sterk voor medefi- nanoiering door de overheid van nieu we bedrijven in de probleemgebie den en hoe het Rijk daarvoor het geld wil krijgen, wordt niet het be langrijkste vraagstuk gevonden. Ge beurt dat via verkoop van aandelen uit staatsbezit, dan moet, zo wordt in CN V-kringen gedacht, van geval tot geval worden bekeken of daar mee de overheid niet een stuk zeg genschap in het bedrijfsleven opgeeft die zij heel goed kan gebruiken. De overheid kan nu met de Staats mijnen een werkgelegenheidspolitiek in Limburg bedrijven, omdat 't haar eigendom is. In ieder geval wijst het CNV het idee niet af. EINDHOVEN (ANP) De 35-ja rige Maastrichtenaar J. J. Stelt is gistermiddag ontsnapt uit de Rijks psychiatrische inrichting in Eindho ven. De man, die nog niet is opge spoord, behoort toi; de zg. „categorie 1" cn kan gevaarlijk zijn. Het is nog niet duidelijk hoe hij uit de gesloten afdeling is ontkomen, zo deelde de Eindhovense politie desgevraagd mee. Het signalement van Stelt luidt: 1.76 m. lang, fors gebouwd, blauw- gryze ogen, donkerblonde wenkbrau wen, ovaal gelaat, dikke lippen, lit tekens op de reohtorelleboog. Van. de twee patiënten, die op 10 mei uit de Eindhovense inrichting ontsnapten, is er gistermiddag één door de politie ir. Antwerpen aange houden. De tweede vluchteling van 10 mei is noe niet gevonden. (Zie pag. 23.) Bidault stichl een „beweging" ien, toen zij met hun auto nog onbekende oorzaak tegen oom reden. De slachtoffers zijn )-jarige F. E. en de broers J. 2) en P. G. (23) allen uit Mill, personenauto werd totaal ver- ADVERTENTIE) UTRECHT (GPD) De drie vak centrales zijn het helemaal niet eens over de vraag, of de Staat haar belangen in de industrie moet verkopen om met de opbrengst de werkgelegenheid in het noorden te verbeteren. De regeringspartijen (KVP, VVD, AR en CHU) hebben de regering voorgesteld de bestaan de staatsdeelnemingen van de hand te doen om er nieuwe industrie mee van Start te helpen. I Vice-voorzitter A. de Boon van het (socialistische) Nederland s Verbond van Vakverenigingen herhaalde de termen van PvdA-fractie-voorzatter Den Uyl en noemde deze verkoop „verkwanselen". „Het gaat om bedrij ven", zo zei hij gisteren op een ver gadering van een NVV-bond in Amsterdam, „die met belastinggeld in het leven zyn geroepen en nu goed renderen. Dat rendement moet nu aan de particuliere ondernemers wor den verkwanseld en de gemeenschap moet nieuwe risico's gaan dragen". De heer De Boon meent, dat als het particuliere initiatief in het noor den in gebreke blijft, de overheid zelf bedrijven moet oprichten. Aan r. Vrij krachtige tot matige wind, loofdzaak tussen oost en zuid (Opgemaakt om 11.40 uur) |randverwachting druk geeft ook morgen zo- s strandweer met een matige tot krachtige oostenwind. Tempera- 23 tot 25 graden, zeewater 17 i. uitzichten: Zomers, nog iets r met zondag slechts een klei- Wweerskans. 15 juni i op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. op: 0.27 uur; onder: 9.31 Jgwater te Katwijk om 6.27 en 6 uur, laagwater om 2.15 en 14.37 ouuunei bestaat alt 28 pagina's DEN HAAG (GPD) - Nu de sto- ringsaanval uit Duitsland is afge slagen alleen Zuid-Limburg kreeg een buitje gaat het sterke hoge drukgebied een vrijwel onbe dreigd weekeinde tegemoet. Dit hoge drukgebied is tot een gro te hoogte in de atmosfeer nog sterk ontwikkeld, zodat de circula tie de eerste dagei bij ons ooste lijk zal blijven. Tot nu toe moest de zon de aanwezige koele lucht elke dag iets verder verwarmen, inmiddels tot 23 graden. Nu gaat de oostenwind geleidelijk ook war mere lucht uit Scandinavië aanvoe ren. In een groot deel van Zwe den tot dicht bij Finland werd gis termiddag 30 graden gemeten. VVy geloven niet, dat de vooruitzich ten ons dit keer bedriegen, zodat wy een zomers weekeinde durven aan te kondigen met veel zon, een oostenwind en temperaturen, die rond 25 graden komen te liggen. Alleen vlak langs de kust en op de Wadden blyft het iets frisser. PARIJS (AP) De Franse oud premier Bidauit, die pas in Frank rijk is teruggekeerd van een langdu rige ballingschap, heeft vandaag la ten bekendmaken, dat een „bewe ging voor recht en vryheid' 'is ge sticht. Met nadruk heet het, dat de be weging geen politieke partij is en gaarne de steun zal aanvaarden van degene die streven naar „de nodige vereniging van de Fransen voor net openbaar welzijn". Een uitzondering wordt gemaakt voor „de aanhangers van eey tatylitair regiem". Cans op onweer e Bilt verwacht van heden- tot genavond warm weer met meer diking en ook hier en daar on-

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1