oorstellen aan EEG oor visserij politiek Goede vangst in de noord van koolvis VS maken zich zorgen over raketaanval Programma installatie burgemeester Bosma Uitgewezen Leidenaar Voor de Hollandse Constructie Groep '68 niet beter '67 KW 81 gelukkig I Recordbezoek Pilgrimhuisje Wel en wee der visserij Australisch ambassade personeel weg uit Saigon ,0 14 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 EL (ANP) De Europese W,e heeft bij de ministerraad uropese Gemeenschap voor- bediend voor e,en gemccn- I visserijbeleid. De voor in over een gemeenschap- irktordening, schorsing van berechten op bepaalde vls- g.o. haring) en een struc- (k. en het EEG-verdrag de vis- ikten onder de lan-J- gsehikt, zijn de commissie- n grotendeels gebaseerd op enschappelijke landbouwbe- ■al wat de structuur en de tiek betreft. Er zün bepa- i Iworpen voor kwaliteitsnor- lucentenorganisaties, p rijs- en het handelsverkeer met die veel lijken op de ippeltike marktordening groenten en fluit, ïtwerpen heeft de commis- ing moeten houden met de jen van de EEG tegenover den, in het bijzonder binnen en de associatie-overeen- vandaag in Brussel be ak t. Waarborgen gebied van de structuur verordening een gemeen- «ke regeling voor de uitoefe- i de zeevisserij voor. De en dienen te waarborgen, alle vissers gelijke voor- Celden voor toegang en be- in de visgronden in het ge- d de zee, dat onder hun soe- of jurisdictie valt. ng is alleen toegestaan voor zónes langs de kust, waar elijke bevolking voor zijn roornamelijk op de kustvis- aange wezen. Deze zónes oor de Europese minister- ien vastgesteld'. Voorts moe- EG-landen zorgdragen, dat ihillende vissersvaartuigen lijke voorwaarden toegang it de havens en de techni- illaties. opese ministerraad kan bij- door beperkingen inzake de ïaatregelen vaststellen, die voor de instandhouding isgronden. Voor 1 Januari de Europese raad voorts de igs team wint Arnova- [dgetoernooi )WIJK In „Huis ter rd de finale gespeeld van 'a-bridgetoernooi. Na een strijd de kamp duurde ddags één tot 's avonds tien elde de rekenkamer van het zeer korte tijd de e ind- janisator, de heer F. Ver ijl in de Noordwijkse vereni- Zeevonk", kan mede dank H hnische hulp van het Haag- rjjdteam, het echtpaar Van de heer Hoogenkamp, terug- en bijzonder geslaagd evene- ilagen luiden: 1. heren De n der Werf (Den Haag 1342 htpaar Westerfeld (Amster- 88 p.; 3. heren Balkenende e (Woerden) 1287 p.; 4. he- M De Jong (Leiden), 1278 p.; )e Vries (Den Haag 1273 p.: Aiser-Sint (Utrecht-Amster- i8 p.; 7. heren Boekhorst-Vis- trecht» 1267 p.: 8. dames Van an der Helm (Den Haag-Am- |g, 1266 p.; 9. heren De Lange en Haag) 1263 p.; 10. dames ampBlitzblum (Den Haag) beginselen en methoden moeten be palen voor een gemeenschappe lijk optreden van de zes in de visse rijsector naar buiten. Produktie Het ontwerp omvat ook maatrege len voor verbetering van de produk tie- en commercialisatiestructuur. Deze maatregelen zijn gericht op herstructurering van de vissersvloten, het zoeken van nieuwe visgronden, vestiging van installaties voor opslag en distributie van bevroren vis, be roepsopleiding en stabiliteit van de werkgelegenheid. Voor projecten op dit gebied wordt bijstand van het ge meenschappelijke landbouwfonds voorzien. De Europese commissie zal volgens deze plannen ieder jaar aan het Europese parlement en de minister raad een rapport moeten voorleggen inzake de ontwikkeling van de visse rijstructuur. Voorts zal een perma nent comité voor de visserijstructuur worden ingesteld, naar voorbeeld van het soortgelijke comité voor de land bouwstructuur. LEIDEN Het Pilgrim Fathers Huis heeft vorig jaar 452 bezoekers getrokken. Dit aantal is het hoogste dat tot nu toe werd bereikt. De rond leidingen nieuwe stijl, een begelei dende tekst op de bandrecorder, blij ken uitstekend te voldoen. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de Gemeentelijke Archiefdienst. Ook de studiezaal trok veel belang stelling: 553 bezoekers maakten er in totaal 2508 keer gebruik van. Er kwamen 30 buitenlanders, waarvan dertien uit ee Verenigde Staten. De overigen kwamen uit West-Duitsland. Luxemburg, Canada, België, Enge land, Frankrijk, Japan, Tsjecho-Slo- wakije, Zweden en Zwitserland. Een groot deel van de bezoekers bezoch ten de studiezaal om genealogische onderzoekingen te verrichten. Het Gemeentearchief werkte mee aan de publikatie „Leiden in oude ansichten", verzorgd door de Euro pese Bibilotheek. Voor de handel binnen de EEG zul len normen worden vastgesteld voor kwaliteit, sortering naar grootte en verpakking. De prijspolitiek voorziet oriëntatie-, interventie-, ophoud-, re ferentie- en bodemprijzen. De eerste drie hebben betrekking op de vrije EEG-markt, de laatste op de handel I met landen buiten de gemeenschap. I Nacht in lift ALKMAAR Een Alkmaarsever- zekeringsinspecteur, de heer G. F. Neher, heeft de afgelopen nacht 41/4 uur in een lift opgesloten gezeten voordat hij kon worden bevrijd. De heer Neher was gisteravond omstreeks half twaalf uitgegaan om zijn hond: uit te laten. Toen hij te gen vier uur vannacht nog niet was teruggekeerd, ging zyn echtgenote op onderzoek uit. Zjj ontdekte, dat haar man in een lift zat, die door een gebrek aan het mechanisme halverwege een der tien verdiepingen hoog flatgebouw in de koker was blijven hangen. De ge alarmeerde politie haalde r 'n op zichter van het bouwwerk bij, die 't mechanisme van de lift weer op gang wist te krij'gen, zodat de heer Neher nog steeds in gezelschap van zijn hondje op de eerstvolgende ver dieping kon uitstappen. Dividend van 19% DEN HAAG (ANP) Nu bijna zes maanden van het lopende boek jaar zjjn verstreken, behoeft niet te worden verwacht dat de gang van zaken bjj de Hollandse Constructie Groep NV in 1968 beter zal ztfn dan in 1967. Dit bleek uit uitlatingen van ir. E. F. E. Bongaerts, voorzitter van de raad van bestuur van de groep tijdens de jaarvergadering, die ten huize van de dochteronderneming Tebodin in Den Haag werd gehou den. Het bedrijfsleven heeft wel in vesteringsplannen klaar liggen, aldus de heer Bongaerts, maar deze zullen in 1968 waarschijnlijk ni»et meer in de resultaten van de groep tot uit drukking komen, doch pas in 1969. In het onlangs verschenen jaarver slag schreef het bestuur reeds dat maar moest worden aangenomen, dat de resultaten in 1968 lager zouden zijn. In Noordwij kerliout NOORDW1JKERHOUT De heer H. J. M. Bosma zal zaterdag 22 juni geïnstalleerd worden als eerste bur ger van Noordwijkerhout. Het pro gramma voor deze dag luidt: 10.00 uur:aankomst bij de gemeen tegrens op de Beeklaan in de buurt schap De Zilk, vanwaar de nieuwe burgemeester en zijn echtgenote, ver gezeld door wethouder-loco-burge meester N. H. Hogervorst, onmiddel lijk via de Hoogduinweg en de Beu kenlaan doorrijden naar het plein aan de Hafkenscheidtlaan. Daar zal de heer Bosma namens de Zilker ge meenschap worden begroet door wet houder Th. A. A. Schaap. De chr. muziekver. „De Harpe Davids" zal voor een muzikaal welkom zorgen. 10.45 uur: aankomst bij het raad huis in het dorp, muziek door de r.k. harmonie St. Jeanne d'Arc en offi ciële installatie als burgemeester in een buitengewone vergadering van de gemeenteraad. 13.30 tot 16.00 uur: ontvangst ln het raadhuis voor officiële instan ties en bijzondere relaties van het gemeentebestuur en de burgemeester persoonlijk. 16.30 tot 18.30 uur: algemene ont vangst in het raadhuis voor een ie der, die de nieuwe burgemeester wil begroepen en met hem en zijn echt genote wil kennismaken. Na de ontvangst in De Zilk rijdt het gezelschap per auto via de P. J. Warmerdamstraat. de Sportlaan. Breeland en de Zilkerduinweg naar het dorp. In het dorp wordt een rond rit gemaakt. De route is: Herenweg, Brink, Dr. Nolenslaan, Dr. Schaep- manlaan. Dr. Kuyperstraat, Dr. Poelslaan, Lange veldeiweg. Dorps straat, Zeestraat, Westeinde, Lange- laan. 's -Grandamseweg, Kerk straat. Eyken Donck, Mgr. W ester - woudtlaan, St. Victorlaan, Kerk straat, Duindoornstraat, Maandagse- wetering. Ericastraat. Kerkstraat, Schulpweg, Van Iersellaan, Viaduct- weg, Koninginneweg, Havenstraat, Dorpsstraat, raadhuis. De onderbezetting bij de dochter Hollandsche Conatructiewerkplaateen (Leiden) ia het afgelopen jaar een grote zorg geweest. Deze heeft zich ook gedurende de eerste maanden van 1968 voortgezet. De capaciteit in deze tak overtreft de vraag, waarbij ook nog de buitenlandse concurren tie komt. De verkregen orders wer den onder scherpe prijzen aanvaard. De export va ndeze dochter bedraagt ca. 5 procent, terwijl dit voor de ge hele groep beneden de 10 procent ligt. Het exportpercentage is de laatste jaren afgenomen, terwijl in Neder land steeds meer hinder van buiten landse ondernemingen wordt onder vonden. Over de integratie van de diverse bedrijfsonderdelen zei 't bestuur, dat deze langzaam moest geschieden om geen „brokken" te maken. Wat de ad ministratieve centralisatie betreft, is men een heel eind gevorderd, maar deze zal in 1968 nog niet gereed ko men. Ter vergadering bleek dat de sa menwerkingsovereenkomst met AEG onder de naam AECOM alleen tot stand is gekomen voor het kernener giecentrale-project. Het ligt in de be doeling de samenwerking met AEG uit te bouwen, waarbij enige voort gang is geboekt. Er wordt niet aan de oprichting van een gemeenschap pelijke dochter gedacht. Het bestuur besteedt aandacht aan het probleem van het verstrekken van omzetcijfers, zo bleek desge vraagd. Men heeft echter nog geen methode gevonden om de buitenwe reld waardevol te informeren. De verschillende typen werkmaatschap pijen bemoeilijken b.v. een juiste pre sentatie. Ook was het bestuur niet in staat het afzonderlijke belang van de werkmaatschappijen binnen de groep nader aan te geven omdat zich hier dezelfde moeilijkeheden blijken voor te doen. Het personeelsbestand is het laat ste jaar met een paar honderd man afgenomen, zo konden aandeelhou ders nog vernemen. De investeringen van de groep zullen ln 1968 ca. 214 miljoen gulden bedragen. Dit bedrag komt nagenoeg overeen met de in vestering in 1967. De in 1967 opge nomen geldlening van 2 miljoen gul den heeft een looptijd van 7 jaar en zal geduiende de laatste 5 jaar in gelijke termijnen worden afgelost. De rente bedraagt 7 procent. Aandeelhouder* keurden het dlvl- dendvoorstel van 19 procent tegen vo rig jaar 21 procent goed. Ter verga dering waa nog gebleken dat de winstdelingsregeiing ln het bedrijf niet meer aan het dividend gekop peld U. Achttien vaartuigen zorgden giste ren in IJmuiden voor een aanvoer van 3.370 kisten vis, 130 kl. kistjes vis en 620 stuks stijve kabeljauwen. Er waren 880 kisten en 30 kl. kistjes schelvis, 290 kisten en 80 kl. kistjes wijting, 870 kisten gul en kabeljauw, 50 kisten koolvis. 40 kisten en 20 kl. kistjes makreel, 750 kisten schol, 30 kisten tarbot. 20.000 kilo tong en 140 kisten diversen. In bijna alle gevallen konden de goede prijzen van de woensdagmarkt op geen stukken na meer worden gehaald. Schelvis noteerde tot f 36.- per kist, wijting nog tot f 48,- gul tot f38,- per kist. Voor kabel jauw werd tot f74,- per regel van tien stuks en tot f 86,- per 125 kg VAN HET HARING. EN VISFRONT IJMUIDEN, 14 juni Besommin gen: KW 144-6270, 3-5270, 146-9550, 51-6400, 196-8530, 130-2650, 96-1700. 169-1730, 100-7230, IJM 3-1800. VL 103 -3630 IJMUIDEN, 14 Juni Prijzen: per kg: Heilbot 5-290, Gr. Tong 246-234. Grm. 238-211, Kim. 350-273, Kl. Tong I 398-369, II 570-4, Tarbot I 590- 460, per 50 kg: Tarbot II 168-122, Gr. Schol Grm. Schol 56-48, Kim. Schol Kl. Schol I 44-35. II 39-15. Schar 24-10, V. Haring 96, Makreel 32- 1760. Gr. Schelvis 27, Grm. 29-17, Kim. 25-17, Kl. Schelvis I 32-26. II 29- 25. Wijting 40-22. Gr. Gul 38-zen— mid. 32-18, Kl. 28-21, Kl. Haal 17-13. Kl. Wolf 56. Kl. Koolvis zw. 17-15. per 125 kg: Gr. Kabeljauw 140-72, Gr. Koolvis zw. 72-3750, Gr. Leng 46-42. G Wolf 154, Aanvoer 5300 kisten. Wedvluchten van „Steeds Sneller" NOORD WIJK De vereniging van postduivenhouders „Steeds Snel ler" organiseerde twee wedvluchten voor oude duiven. De eerste ging vanaf Ar Ion over 300 km. Er wa ren 465 duiven in concours, die om 8.30 uur werden gelost. De eerste duif bereikte haar hok om .12.27.46 van der Wiel, 2. P. Ruigrok, 3. en 4. Duindam, 5. L. Steenvoorde en Zn, 6. mej. M. Meijer, 7. A. P. Ruigrok, 8. M. van der Wiel, 9. G. Duindam, 10. Gebr. Steenvoorden. De tweede wedvlucht startte vanaf Sur Veille Vorces. De afstand was ca. 375 km. Er waren 381 duiven in concours, die om 9.25 uur bij noor denwind werden gelost. De eerste duif arriveerde om 15.50 uur. De uitslagen waren: 1. J. Passchier en Zn, 2. J. Selhorst. 3. C. L. Smit, 4. J. Passchier en Zn., 5. D. Haze- noot en Zn., 6. C. van den Berg, 7. J. Beugelsdiik, 8. Th. Steenvoor-- den, 9. H. A. L. van den Berg, 10. Gebr. Peechier, betaald. Gr. zwarte koolvis hield zioh nog goed met een prijs van f 72,- bot f49,- per 125 kg, in lang niet vertoond. Makreel deed tot f32,- per kist en voor schol lag het maximum op f 44,- per kist. Weegtarbot varieer de van f 5.- tot f 4,60 per kg, tong van f 5,73 (een uitschieter van kl. tong II) tot f 1,98 per kg. Voor de vrijdagmarkt kwam uit de noord de „Johanna Hendrika" KW 81 met 2.100 kisten vis. waaronder veel koolvis. Verder waren er nogal wat haringschepen, die ook wat verse vis aanvoerden, zoals de Voorhoede VL 103 met 90 kisten vis, 45 kl. kistjes vis en 180 stuks stijve kabeljauwen, de Koraalbank KW 3 met 120 kisten vis. 53 kl. kistjes vis en 210 stuks stij ve kabeljauwen, de Brittenburg KW 121 met 90 kisten vis. 120 k.l. kistjes vis en 70 stuks stijve kabeljauwen, de Corn, den Duik KW 144 met 40 kisten en 140 kl. kistjes vis en dan nog de Wiron I IJM 209 en. Meyert Menno IJM 210. die in span op haring hebben gevist en daarbij ook nog 80 kisten makreel hadden gevangen. Over het geheel genomen kwam in het beeld van de visserij niet veel ver andering. De haringschepen moeten zich tevreden blijven stellen met dag vangsten van 10 tot 25 kantjes. In de noord bleek de Johanna Hendrika KW 81 een gelukkige vanger te zijn geweest, want andere schepen had den er meer moeite mee om wat kool vis, schelvis en kabeljauw te vangen. Bij de P.-boeien waren ook nu da resultaten 25 tot 30 kilo tong en een paar manden andere vis per trek. En onder de kust vingen de logger» en kotters 10 tot 15 manden gul per trek met soms een klein beetj# wijting erbij. ÜJNSBURG De bouw van f- ulo-school aan het Noord- vordert gestaag. Aan het totale bouwkosten circa .000,wordt door elf man Bewerkt om het op tijd ge- krijgen. Thans ligt men "s gelijk met het bouwsche- tyens hetwelk het complex U volgend jaar moet worden opgeleverd. Het gebouw telt drie verdiepingen waarin tien lokalen komen. De bovenste verdieping krijgt twee lokalen. De overige elk vier. Er zijn plannen om het schoolgebouw nog uit te breiden met oen vierde verdieping de' raad heeft zijn goedkeuring daar reeds aan gegeven maar het wachten is nog op de goedkeuring van G.S. Achter hei lokalencomplex wordt een gedeelte in laagbouw neergezet. Hierin komen de gym nastiekzaal met kleedruimten en douches en de aula. Dit gedeelte heeft een oppervlakte van 40 x 23 meter. De totale oppervlakte van de hoogbouio is 21 x 24 meter. De grootste hoogte is 12.35 meter. Het hele gebouw, dat zal wor den verwarmd met aardgas, ivordt door de Fa. Jac. Slootiveg Zn. uit Valkenburg uitgevoerd in schoon-metselwerk. Onder archi tectuur van het Katwijkse archi tectenbureau Verloop en Van der Meij. (Foto LD/Holvast) SAIGON (Reuter) Amerikaanse militaire autoriteiten hebben gisteren verklaard dat geheime maatregelen worden genomen om een eind te ma ken aan de raketbeschietingen van de Victcong op Saigon, die deze maand al aan bijna 100 burgers het leven hebben gekost. De bevolking van Saigon heeft vlugschriften ontvangen waarin de Victcong haaa* waarschuwt dalt zij- bin nen enkele dagen, een reusachtige aanval met raketten op de stad zal inzetten. Tijdens een periode van hon derd dagen aal de Vietcong elke nacht honderd raketben, op de stad afvuren. Gisteren werd de stad voor de eer ste maal in 10 dagen niet beschoten, maar toch werd besloten de vrouwen van Australisch ambassadepersoneel naar andere Aziatische hoofdsteden te brengen Het Noord Vietnamese commu- nistische partij orgaan „Nhan Dan" I I heeft, vandaag de beschietingen van Saigon geprezen en verklaard dat I daardoor alle defensieplannen in de steden van de Amerikanen en Zuid- vietnamezen in het water vallen. Vol gens het blad waren meer dan 100 ba- bal ions en tienduizenden politieagen ten ln en rondom Saigon er niet in geslaagd 'n eind te maken aan de be schietingen. De Zuidvietnamese pre mier Tran Van-Huong voelt volgens het Vietnamese persbureau niets voor het bombarderen van Hanoi als ver gelding voor de raketaan vallen. Vol gens Huong zouden bij dergelijke aanvallen alleen maar onschuldige mensen omkomen. „Tenslotte zijn het ook Vietnamezen", aldus de premier Dankzij het luwen van de strijd rond Saigon waren de Amerikaanse verliescijfers in de afgelopen week lager dan in de vijf laatste weken. Volgens een militaire woordvoerder kwamen 380 Amerikaanse militairen om het leven en werden 2.379 gewond, Vanochtend heeft de Vietcong voor de tweede opeenvolgende dag het vliegveld van Saigon, Tan Son Nhoet met raketten bestookt. Daarbij werd een vliegtuigloods en een vliegtuig beschadigd. Een Amerikaan sneuvel de Het Zuidvietnamese kabinet heeft vandaag besloten de minister voor Hereniging, Phan Kwang-dan, te ont- omdat hij onderhandelingen met het Nationale Bevrijdingsfront had voor gesteld. De minister deed dit. tijdens een re cent bezoek aan de Ver. Staten Verscheidene parlementsleden had den naar aanleiding daajrvain geëist dat hij onmiddellijk zou worden ont slagen. President Thioe van Zuid- Vietnam heeft vandaag generaal Minh tot militaire commandant van Saigon en de aangrenzende provincie Gia Dinh benoemd. Hij vervangt ge neraal Tsjang een aanhanger van vice-president Ky die onlangs al trad als commandant van Saigon en elf provincies. Er moet nog een com mandant voor de overige tien provin cies benoemd worden. Generaal Minh is bevelhebber geweest van de 21ste Zuidvietnamese infanteriedivisie in de Mekong-delta. Amerikaanse jachtbommenwerpers die woensdag een aanval deden op Noordvietnamese stellingen op 14 ki lometer ten zuidwesten van Khe Shan hebben per vergissing bommen laten vallen op Amerikaanse mariniers Eén marinier kwam hierbij om het leven en negentien liepen verwondin gen op. Mr. Maarten van Trtm, woon van de Leidse hoogleraar in de westerse economieeen van de Nederlanders die gisteren uit Frankrijk zijn gewezen. Hij stu deerde aan de Sorbcmne Frans staatsrecht, nadat hij in Amster dam zijn meestertitel had ge haald. Tevens werkt hij thans aan zijn dissertatie. Hij werd meegenomen uit een particuliere auto, die in Parijs werd aange houden en kreeg kort daarop te horen dat hij was uitgewezen. Mr. Van Traa is voornemens een brochure te publiceren over de studentenbewegingen van de laatste tijd, een voornemen dat hij reeds in Frankrijk had. In dit verband wilde hij zich naar een voorstadje van Parijs begeven om een daar te houden demonstratie, die op dat moment niet verboden was, gade te slaan, toen de auto waarin hij zat werd aangehouden. Vandalisme op Vmirtorenplein in Noordwijk NOORDWIJK De opzichter van het Vuurtorenplein merkte gistera vond. dat men in de waterparty op het plein een paarsblauwe kleurstof had gegooid, waardoor niet alleen het water, maar ook het bassin en de Janus-figuur in ernstige mate wo* ren verontreinigd. Dit vandalisme berokkende de gemeente een grote schadepost, om dat men eerst ruim 40 m3 water uit het reservoir moest laten weglopen om de zaak te kunnen schoonmaken, terwijl daarna bleek, dat de kleurstof zich zelfs niet met veel moeite liet verwijderen. Bij haar onderzoek kreeg de recherche een vaag signalement van de de jeugdige dader, die ver moedelijk in een der gemeenten van de Bollenstreek zou wonen. Er volg de 'n intensieve en tijdrovende speur tocht daar dit gebied, waarbij men de hand kon leggen op een 18-jarige jongeman uit Sassenheim, die bij ver hoor toegaf de kleurstof te hebben gemaakt. Hij bleek 't flesje op diens verzoek aan een 14-jarige scholier uit Noordwijk te hebben gegeven. Deze had „voor de aardigheid" de vloeistof in het bassin gegoten.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13