i^ijk koopt paleis Soestdijl Oost-D uitsland wil passen van W estduitsers Weer guerrilla in Franse steden Militairen voortaan in burger JAMIN Toestand Blaifoen* stabiel laar 4.75 miljoen -4BINET STELT ZICH ACHTER HOGER INKOMEN KONINGIN Schütz: Koude oorlog WEERBERICHT iVRIJ ZONNIG Oproep CGT: Politie weg uit fabrieken Balans van de onlusten PRESIDENT COLOMBIA TREEDT AF (f)uc/ QUeutvo pjj-jpriclit 1 maart 1860 WOENSDAG 12 JUNI 1968 No. 32506 .EIDSCH DAGBLAD fan Dtshoeck ELltactenr: J Brouw ei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen f 15,75). ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers 0.25 Witte Slngei L, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie eD Administratie- '25041; Redactie 21507 HAAG (GPD) Minister-president De Jong heeft de Tweede Kanier laten weten, dat (ering het in 1966 door het kabinet- Cals ingediende voorstel om de inkomens van het ko- huis te verhogen, vrijwel in zijn geheel wil overnemen. gebracht de uitgaven voor Prinsjes dag, de ontvangsten van staatshoof den en officiële bezoeken van de Ko ningin aan het buitenland. esteld wordt de huidige uitkering aan Koningin Julianadie wordt geacht als vergoeding van de kosten verhouden aan de ng van haar functie, te verhogen van f 2.500.000 tot Zij zal dan niet meer genoodzaakt zijn grote bedragen uit mogen aan de betaling van onder meer het hofpersoneel te leggen. et inkomen van Prins Bernhard zal van f 300.000 tot f 475.000 verhoogd. riemansehap aviseert over lastingvrijdom pering wil dit optrekken van klyke inkomens echter na- Ijk als een tijdelijke regeling toen. Zij wil het gehele pk voorleggen aan de staats- ue die de vernieuwing van de \t voorbereidt. Bovendien zal nanschap. gevormd door de •en mr. D. Simons en mr. J. Hoeven en SER-voorzit- W. de Pous, advies uit- |over de vraag of de vrijdom isting, die de Koningin vol- I grondwet geniet, al dan niet Irden gehandhaafd. Hiermee mt kabinet-De Jong tegemoet "kritiek, die indertijd met na- 1 socialistische zijde werd ge- Vieuwe regeling wachting van een eventuele jtsherziening acht de regering lig reeds thans, dus binnen ter van de huidige grondwets- fcen. te streven naar eeh nieu- pciële regeling, die uiterlijk 1 j 1971 dient in te gaan. t verband wordt voorgesteld de Staat behorende paleizen o en de oude hof aan het Bnde in Den Haag niet meer beschikbaar te stellen, tegen biedt de regering aan eis Soestdijk, dat privé-eigen- jvan de Koningin, met alle bij gebouwen en ongeveer 75 jnd, aan te kopen. Het zal evenals het paleis Huis ten |en het paleis op de Dam ter beschikking van de vorstin gesteld. De koopprijs van Paleis Soestdijk wordt kort voor de effectuering van de koop door gezamenlijk aan te wij zen beëdigde taxateurs bindend vast gesteld. De nieuwe regeling houdt ook in, dat uitgaven, die duidelijk samen han gen met de specifieke uitoefening van het koningschap via de begroting van de betrokken departementen rechtstreeks ten laste van de staat komen. De bedoeling is dat bv. ten laste van de rijksbegroting worden Rijksdienst Het personeel, dat voor deze repre sentatieve verplichtingen dient te worden aangehouden te denken valt aan personeel van de departe menten van de hofmaarschalk en Koninklijke Stallen zal dan ook de begrotingswetgever (Koningin plus Staten-Generaal) worden be paald. De regering overweegt dit perso neel in rijksdienst op te nemen, maar hierover zal pas worden beslist, na dat de hoofdcommissie van overleg voor de koninklijke hofhouding is ge hoord. Volgens het overgenomen wetsont werp van het kabinet-Cals zou het inkomen van de Koningin verhoogd dienen te worden tot f 5.200.000. In dit bedrag waren ook begrepen de bewoningskosten van paleis Soest dijk. Aangezien uiterlijk in 1971 een herziene financiële verhouding tus sen het Rijk en het koninklijk huis zal worden ingevoerd, waarbij ook de juridische status van het paleis en het daarbij behorende personeel be trokken is, lijkt het de regering min der juist thans door het treffen van maatregelen t.a.v. bedoelde kosten incidenteel op de nieuwe regeling vooruit te lopen. Daarom wordt het in 1966 door premier Cals als inko men van de Koningin voorgestelde BONN (GPD) Westberlijns burgemeester, Schütz, meent dat de koude oorlog weer is uitgebroken. Hij verklaarde dit naar aanleiding van het besluit van de Oostduitse regering om voortaan van Westduitsers passen en visa te verlangen, als zij over land van de Bondsrepubliek naar West-Berlijn willen rei zen, en tevens als zij de DDR willen bezoeken. Tegelijkertijd maakte de Oost duitse regering een aantal besluiten bekend, die aanzienlijke moeilijkhe den met name door zware belas tingen zullen gaan opleveren voor het vrachtverkeer tussen de Bonds republiek enerzijds en West-Berlijn en de DDR anderzijds. Vracht dat naai een adres in West-Berlijn wordt gezonden en uit het adres zou de indruk kunnen ontstaan dat West-Berlijn een deel is van de Bondsrepubliek, zal voortaan worden teruggezonden. Tegenactie Het Ulbricht-regime voert als aan leiding tot de verregaande maatrege len aan, dat ze als tegenactie zijn bedoeld tegen de wetgeving op de noodtoestand, die kort geleden dooi de Bondsdag werd aangenomen. Het moment is goed gekozen. Eind deze week zal de Bondsraad de West- duitse Eerste Kamer nog aan de wetgeving op de noodtoestand zijn fiat moeten geven. Binnen de Bondsraad bestaat enige ga aarzeling, maai niet genoeg om da wetgeving op het laatste moment nog te doen kelderen. Van officiële zijde is een neurose rond de beslui ten van Ulbricht losgebroken. Dit is ook te begrijpen, omdat achter deze bepalingen geen ander doelmerk schuilgaat dan de Bondsrepubliek ertoe te dwingen, te zeggen, wat zij tot op heden heeft geweigerd te zeggen, namelijk dat de DDR een souvereine staat is en hierin evenzeer buitenland als ieder ander land dat aan de Bondsrepubliek grenst, en verder waar dan ook in de wereld. De regeringswoordvoerder Diehl verklaarde gisteravond in een tele visieuitzending dat de regering van de DDR met ernstige provocaties pro beert te verstoren, wat door de vre delievende landen in Oost en West werd opgebouwd. Verder meende Diehl dat de DDR door deze maatre gelen zichzelf verder „isoleerde". De woordvoerder deelde overigens mee dat de Bondsregering onmiddellijk in beraad is gegaan bij de Westelijke geallieerden, die althans de toegan gen naar en van West-Berlijn met het Westen garanderen. Er is geen twijfel aan dat het besluit van de DDR in strijd is met de afspraken die de vier geallieerden kort na de oorlog hebben gemaakt. Vervolg op pagina 2 In vrije tijd DEN HAAG (ANP) Militairen van Marine, Land- en Luchtmacht mogen voortaan buiten de dienst uren burgerkleding dragen. Deze maatregel wordt het komende week einde van kracht. Minister Den Toom van Defensie heeft daartoe besloten. Dienstplichtigen bij de drie krijgs- machtsdelen, die de basistraining ontvangen (deze omvat ongeveer de eerste acht weken van de diensttijd), blijven echter verplicht het uniform te dragen ook in hun vrije uren. De nieuwe maatregel komt na het slagen van een proef die met het dragen van burgerkleding na de diensturen was genomen. Gedurende ongeveer een jaar nam de Land macht een proef bij een onderdeel in Assen, en de Luchtmacht bij een onderdeel in Deel en. De commandanten van kazernes, bases en inlichtingen kunnen vast stellen dat bepaalde delen van de ka zernes etc. niet toegankelijk zullen zijn voor in burger geklede militai ren. Dat is om de controle op toegang tot vitale punten (munitiebunkers, startbanen etc.) te vergemakkelij ken. Een uitvloeisel van de nieuwe maatregel is ook, dat het z.g. af marcheren uit kazernes naar stations bij verlof voor een groote deel zal vervallen. In burger geklede militai ren zullen op eigen gelegenheid naar de stations mogen gaan. Volgens de nota, die minister-pie- sident De Jong vandaag aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen hebben de uitgaven van de Koningin die nodig zijn om een koninklijke status te voeren de laatste jaren aanzienlijke tekorten opgeleverd. En wel van een omvang, dat zij de in komsten van de Koningin uit parti culier vermogen „zeer belangrijk overschrijden". De Koningin kan deze onkosten slechts bestrijden tenminste indien geen wettelijke regeling met terug werkende kracht zou worden getrof fen door een belangrijk interen op haar privé-vermogen, aldus pre mier De Jong. (ZIE OOK PAG. 15) ADVERTENTIE morgen voordeel div. r oomboterkoekjes ISO gram van 119 voor 105 niet duur wel heerlijk Niet alleen Parijs ook de Se negalese hoofdstad Dakar heeft de afgelopen dagen zijn studen tendemonstraties gehad. Het eni ge verschil met Parijs is dat na dat de politie de straat heeft schoongeveegd honderden paren sandalen achterblijven. Bilt verwacht van heden- tot rf'jenavond vrij zoftnig en op de m plaatsen droog weer. Matige, af en toe vrij krachtige •stelijke wind. Dezelfde tem- 'en als vandaag of iets hogere. J(Opgemaakt om 11.40 uur). rand verwachting i|p morgen zonnig en droog weer matige tot vrij krachtige Iwesten wind. Middagtempera- 17 tot 18 graden Zeewater 15 n Vooruitzichten- voorlopig een '1 en zonnig strandweer. 31 JUNI op: 4.20 uur; onder: 21.01 uur. op: uur: onder 6.34 uur. pater te Katwijk te 4.42 en f uur, laagwater te 0.36 en 13.00 I nonuner bestaat alt 20 pagina's bedrag met f 450.000 verminderd, zo dat het inkomen thans f 4.750.000 gaat bedragen. Tekorten Op de Quai du Louvre in Pa- scholen achter een barricade rijs werpen studenten half ver-' stenen naar de politie. PARIJS (GPD) Na de 17- jarige Parijse middelbare scho lier die maandag bij een mani festatie in Flins bij Parijs door verdrinking om het leven kwam, zijn gisteren weer do delijke slachtoffers gevallen in de strijd tussen de studenten en de jonge arbeiders aan de ene en de politie aan de andere kant. De 24-jarige vakbondssecretaris die gisteren bij de Peugeot fabrieken in Sochaux het leven verloor is echter de eerste betoger die sedert een maand door een kogel werd ge dood. Een eerste onderzoek heeft al aangetoond dat die kogel afkomstig is geweest van het soort karabijn dat door de oproerpolitie wordt ge bruikt. Volgens de lezing van de CRF, zouden jonge betogers zich echter eerst van een politie-auto hebben meester gemaakt waardoor een aantal vuurwapens in handen van oncontroleerbare elementen, zo als het communiqué zich uitdrukte, was gevallen. Deze versie waardoor stilzwijgend de schuld dus op de schouders van de betogers wordt geschoven, schijnt niettemin weersproken te worden door een bevel dat de prefect 's mid dags gaf, om alle politietroepen uit de omgeving van de Peugeot-fabrie ken terug- te trekken. Na die prefec torale order keerde in Sochaux de rust ook weer vrij spoedig terug. De tweede dode is de 49-jarige Henri Blanchet uit Exincourt die be- KAAPSTAD (AP) Volgens een door het ziekenhuis Gróote Schuur uitgegeven verklaring is de toestand van de harttransplantatiepatiënt dr. Philip Blaiberg min of meer gesta biliseerd Hij lijdt aan een leveraan doening en zyn toestand baart nog steeds enige zorg. In een hedenochtend uitgegeven communiqué wordt van een lichte verbetering gesproken. Dr. Chr Barnard die het team me dici bij de harttransplantatie op 2 januari leidde, komt hedenmiddag in Kaapstad terug vaa zijn bezoek aan Amsterdam en Londen. Inmiddels is de toestand van de Engelsman Fred West die ruim een maand geleden een nieuw hart kreeg hoogst ernstig geworden Hij kreeg enkele dagen geleden een borstholte- infectie en uhans blijken ook zijn nie ren niet naar wens te functioneren Een Londense hartspecialist, dr. Gould, verklaarde dat patiënten met een nieuw nart hun gehele verdere leven rekening dienen te houden met het optreden van »en of andere cri sis Gevaar van verwerping van het nieuwe hart blij'ft steeds best? en kan slechts verminderd worde' jor anti-verwerpingsmidoelen, die ech ter het gevaar voor infecties ver groten. zweken is aan een schdelbreuk als gevolg van een val van een muur waarop hij was geklommen om aan een charge van de politie te ontko men. Alle vakbonden hebben de regering dan ook verzocht, aan de fabrieks- bezetting door gendarmes en politie, onmiddellijk een einde te maken. Gelijktijdig deed speciaal de com munistische vakcentrale, de CGT, een dringend beroep op de arbeiders zich van iedere geweldpleging te onthouden en zich te behoeden voor SOfic*>rog>!o§©Ö>!P§c^^ PARIJS (ANPl De Franse po litie heeft in Parijs het volgende bericht van de onlusten sinds giste ren gepubliceerd 1500 personen gearresteerd, van wie 44 in hechtenis gehouden voor nader onderzoek; 72 politieagenten gewond 72 barricaden door de politie veroverd en geslecht; 75 auto's vernield of ernstig beschadigd tien auto's vernield; vijf politieposten min of meer ernstig beschadigd; 25 bomen omver gehaald; zeven lantaarnpalen omgetrok ken; zeven brandmeldingspalen ver nield; zes banken vernield alle verkeerslichten langs de Boulevard Barbes vernield over 500 meter; talloze verkeerslichten eldere vernield; talloze verkiezingsborden langs de route verbrand; de brandweer is in de nacht van dinsdag op woensdag 300 maal uitgerukt. BOGOTA (AP) President Lle- ras is gisteravond als staatshoofd van Colombia afgetreden omdat hij het falen van zün hervormingspro gramma onverenigbaar acht met zijn aanblijven. Indien het congres mijn ontslag weigert te aanvaarden, aldus Lle- ras, zal dat betekenen, dat het bereid is de voorgestelde hervormingen te aanvaarden, die verleden week door de senaat zijn aanvaard. Het ontslag van Lleras, dat in een rede voor radio en televisie bekend gemaakt werd, heeft in de loop van gisteren in de hoofdstad tot onge regeldheden geleid. De natie verkeert thans in de ernstigste regeringscrisis sinds jaren. Lleras heeft het con gres gisteravond doen weten dat het ren volkomen natuurlijke zaak is om zijn vrijheid te herkrijgen en de ver antwoordelijkheid voor de leiding van het land over te dragen, indien zijn programma's niet de steun van de senaat krijgen. ieder contact met de revolutionaire „provocateurs", met welke aandui ding de trotskistische, maoïstische en andere activistische studenten natuurlijk werden bedoeld. Waarschuwing Niettemin hebben, na de derde barricadenacht sedert een maand, van maandag op dinsdag, ook de Pa rijse studenten de dood der beide manifestanten opnieuw aangegrepen om hun betogingen te hervatten. Twee betogingen stonden gisteren in Parijs op het programma- De voor zitter van de studentenfederatie Jacques Sauvageot had tevoren bo vendien gewaarschuwd dat zijn beto gers de politiecordons nu niet lange* uit de weg zouden gaan en het recht opeisten voor him denkbeelden en gevoelens op straat te mogen getui gen. Van haar kant had de politie gepoogd samenscholingen in de kiem te smoren door in de buurt van de verzamelplaatsen alle jonge mensen rechtsomkeert te sturen. Maar on-* danks die voorzorgsmaatregelen wis ten toch nog enkele duizenden stu* denten en middelbare scholleren op tochten te formeren. Intussen lijkt het geweld dus op nieuw de overhand te nemen op de redelijkheid, of althans op de demo cratische regels van het spel. Na de opwinding van het parlement kon vorige week even worden gehoopt dat de politieke spanningen en pas sies, zich in plaats van op straat en op de barricades, zich weer zouden laten kanaliseren in een ouderwetse verkiezingscampagne. De enkele hon- oerdduizenden arbeiders van de au to-industrie die de voornaamste tato van de Franse nijverheid vormt, heb ben bij hun stakingsacties en fa> brieksbezettingen het hoofd nooit in de schoot wilen leggen, om zo een massale haard van sociale onrust smeulende te houden. Een smeulende haard die de activistische studenten en andere revolutionairen niet moe werden en worden, opnieuw tot een fel brandend vuur aan te blazen. He laas verliezen ze met die overtui ging echter even uit het oog dat ze met hun directe acties bezig zijn niet alleen de aanvankelijke sympathie van de grote meerderheid der Fran sen te verspelen, doch bovendien, naar te vrezen valt, generaal De Gaulle een nieuwe verkiezingsover winning op basis van angst, gratis aan huis te bezorgen. Uit het Leidsch Dagblad van 2 11 Juni 1868: f De uitgaven voor het per soneel der telegraphie zullen eene verhooging van om- streeks f 17.000 ondergaan. Bij de tariefsverlaging van 50 tot i 30 cents voor een binnen- landsch bericht ivordt uit breiding van personeel drin gend gevorderd. Als eene bijzonderheid 1 wordt uit Lekkerkerk gemeld, dat er aan een op den kou- r den grond gekweekten wijn- stok reeds den 3den dezer bloesem is gezien zijnde de gewone bloeitijd St. Jan.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 1