even in rankrijk jrmaler DAF verbetert marktpositie ndolpli urchill ^rieden Anderhalf jaar de hoogste eis in massale zedenzaak itie ernstig beschuldigd EERSTE JAARVERSLAG NA VEERTIG JAAR ..De winst ging uw neus voorbij Afdelingsbeker op Foreholte-veld LVS-Leidse Boys }1 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 33 (GPD/AFP) Het Ipven in Frankrijk gaat ftamerhand herstellen, er arbeiders keren naar terug. Trein, bus en me- weer en wat de poste- \ft, is men bezig met het \an hoge stapels post. indbouw is een overeen- jkend, welke aan landar- lelfde rechten toekent als trs in de industrie: ze kre- onsverhoging van 56 a 60 (e vakbondsleiders hebben Bisnoegen op de hals ge- militante stakers en stu- i hen „ven-aders" noemen overeenkomsten sluiten, jant noemen de vakbonds- p hoe wonderlijk het D moge de communisten dergelijke opposanten anarchisten en Trotskyisten. De Gaulle, die vanavond voor de TV geïnterviewd wordt, zal waar schijnlijk aan de sociale onvrede te gemoet komen door het aankondigen van hervormingsmaatregelen. Het treinverkeer AmsterdamPa rijs zal vanaf heden weer normaal zyn. Er ls slechts geringe kans op vertraging, aldus de Ned. Spoorwe gen. Gisteren waa dat nog wel het geval. Spoorloos verdwenen F (GPD) Randolph Sir WiJistons oudste Ing en enige zoon, is gis- een korte ziekte, op 57- overleden. Volgens W leed hij aan kanker, J secretaris noemde falen M art als de doodsoorzaak. irlijden kwam minder dan dat hy een radiocommen- gegeven op de aanslag op «^hedy, met wiens gezin hij, ^testijds met dat van John nauw was bevriend. j>h Churchill, schrijver, ra- en mislukt politicus, zal Wijk het best bekend blij- e auteur van de monumen- tafie van zijn vader, waar van de vyf delen zyn ver- lofdfiguren op het politieke leel kenden hem persoonlijk, rige leeftijd trachtte hij als elijk-conservatief. wat hij in ïeid ook altijd is gebleven, lin het Lagerhuis te komen, .n 1940 tot 1945. maakte hij wel deel uit als conserva- Ijlid. B'ij de grote Labour ing van 1945 werd Randolph |mét tientallen andere con- I politici van zijn zetel ver- i hy slaagde er niet meer in parlement terug te keren, trouwens zeer kritisch te- ïet Lagerhuis. »s voor Randolph een grote in de schaduw van zijn roemde vader te moeten le- lniettemin was hij een mar- uiterst bekwaam man. Op tiek gebied verdiende hij als strijdbare figuur ruim- ijn sporen. Hy placht de za- 1 uit bij de naam te noemen het door zijn robuuste open- Id en zeer persoonlijke bp- met de meeste persmagna- Fleetstreet aan de stok. de oorlog diende hij in de woestijn, in Noord-Afrika. Joego-Slavië. Daai was hy ndingsman in Tito's onder- J hoofdkwartier, waar hij als kist was geland. Randolph B onbevreesd als zyn vader de zich niet aan waarschu- jm geen onnodig risico te lo- oorlog was zijn gezondheid P wilskracht hield hem ech- fade. In 1964 onderging hy (operatie wagens kanker. P Churchill was tot tweemaal (heiden. Ook de huwelijken andere kinderen van Chur- Fen meer dan eens misluk- Behalve zijn zoon Winston I ook nog een dochter. Ara- pafenis zal een particulier dragen. De federatie van de Franse stu denten heeft een namenlijst van elf personen gepubliceerd, die sedert de nacht van de barricaden in Parijs spoorloos zijn verdwenen. Studenten leider Jacques Sauvageot verklaarde redenen te hebben voor de vrees, dat deze elf jonge mensen, waarvan ongeveer de helft als student op de universiteit stond ingeschreven door de oproerpolitie de CRS, zouden zijn gedood of aan hun verwondingen zyn overleden. Op deze ernstige beschuldiging heeft het ministerie van Binnenlandse Za ken geantwoord, dat geen enkele klacht of verzoek om inlichtingen van de kant der familieleden by de justitie is ingediend. De regering zal wel onmiddellyke naspeuringen ge lasten. De studentenfederatie heeft voor de komende dagen ook nog de pu blicatie van 'n zwartboek aangekon digd, waarin talryke wandaden van de politie zullen worden onthuld: ern stige mishandelingen met blijvend letsel en zelfs verkrachting van jon ge meisjesstudenten en lyceumleer lingen. Vaststaat dat tientallen zwaar gewonde manifestanten nog altijd in Parijs© en andere ziekenhuizen wor den verpleegd. Slaags geraakt Franse oudstrijders in vol ornaat, compleet met alle eretekenen, heb ben donderdagavond een mars in Pa rijs onderbroken om Joelende studen ten te lyf te gaan. Het kwam tot een fel handgemeen rondom de Aic de Triomphe tussen ongeveer 500 veteranen en studenten. De politie mengde zich ook in het strijdgewoel met zwaaiende knuppels, maar in ruime mate de zijde kiezend van de oudgedienden. Terwijl de veteranen de Champs Elyseés opmarcheerden, hielden stakende arbeiders in de automobiel industrie een protestbetoging tegen de politie, die donderdag de Renault- fabriek te Flins, bij Parys, van sta kers vrijmaakte zonder op verzet te stuiten. De betogende stakers kregen steun van studenten. Honderden ro de en zwarte vlaggen wapperden bo ven de hoofden der marcherende be togers. Het Franse socialistische vakver bond „Force ouvrière" heeft het op treden van de politie „een onderdruk- kingsdaad en een schending van het I stakingsrecht" genoemd. DEN HAAG (GPD) Van Doorne's Automobielfabrieken heeft ondanks de minder gun stige situatie op de automobiel- markt in 1967 haar positie aan merkelijk kunnen verbeteren. De totale omzet kon worden opgevoerd van f419 min tot f 508,4 min ofwel met 21,3 pro cent. Dit resultaat is vooral te danken aan het succes van het eind 1966 ge lanceerde type 44. De verkoop van DAF-personenauto's nam met ruim 60 procent toe. terwijl de totale ver koop van personenwagens in Neder land met 24 procent steeg. Het marktaandeel werd daarmede ver groot van 5,9 procent tot 7,7 procent. De totale verkoop van bedrijfswa gens bereikte in ons land een diepte punt met een daling van 20 procent ten opzichte van 1966. Maar de te- luggang in de omzet van DAF-be- drijfswagens bleef beperkt tot 12 pro cent. zodat ook hier de marktpositie is verbeterd. Besloten Dit blijkt uit het eerste jaarverslag dat de nu 40-jarige besloten vennootschap publiceert. DAF is tot publicatie overgegaan, omdat zij van mening is dat de groei van de on derneming en de meer dan evenre dige toeneming van verantwoorde- Jijkheden in het sociale en econo mische leven die daarmede gepaard ging, het gewenst maakt meer gege vens beschikbaar te stellen dan tot dusver gebruikelijk was. De beslotenheid van het concern brengt mee, dat de informatie niet in de eerste plaats is gericht op aan deelhouders, al is zoveel mogelijk aansluiting gezocht bij hetgeen by open vennootschappen gebruike lijk is. Hiermede is ten opzichte van de werknemers (eind vorig jaar 8.496 in getal» een grotere openheid tot stand gebracht, terwijl ook degenen, die op andere wijze bij de activitei ten van DAF zyn betrokken zich een beter oordeel kunnen vormen. De bedrijfsresultaten zijn sterk beïnvloed door de kosten van het in- gebruiknemen van de uitbreidingen I van het produktie-appa*aat. De bier- in geïnvesteerde bedragen droegen nog niet by tot de rentabiliteit. Bui tendien zyn alle kosten voor de ont wikkeling en het op de markt bren gen van nieuwe typen auto's en de zware dieselmotoren direct ten laste van de winst gebracht. Winst Prinses Beatrix heeft gister middag het r.-k. kindertehuis Amstelstadin Amsterdam ge opend. Tijdens de rondgang be zocht de Prinses op de binnen plaats een kermis, waar zij met twintig slagen een grote spijker in een blok hout moest slaan. Het lukte haar niet slecht. Mr. Luns ..Hoe zuidelijker, hoe bloemrijker" BINNENHOF (ANP) Minister Luns van Buitenlandse Zaïken heeft gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat men aan zijn verkla ringen, afgelegd bij zijn vertrek uit Portugal, niet al te grote waarde be hoeft te hechten. „Hoe zuidelyker men komt, hoe bloemrijker de loftuitingen worden", aldus de bewindsman. Hy zei by zyn vertrek „enige beleefde woorden te hebben gewijd aan de hem verleen de gastvrijheid". De afgelegde ver klaring bevatte zj. geen blijk van in stemming met het beleid in Portugal. De socialistische fractieleider drs. Den Uyl dacht er anders over. Hy noemde het doen van dergelijke uit latingen ..onverstandig, onwijs en ontoelaatbaar". Jonkvrouwe Wttewaall van Stoet wegen (CHU) vroeg nog of het van „wijs beleid" getuigt, dat in de veer tigjarige ambtsperiode van president Salazar men in Portugal nog geen democratie had kunnen vestigen. Trekkingsrechten' door V.S. aanvaard WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse Senaat heeft het wetsvoor stel op de internationale trekkings rechten goedgekeurd en doorgezonden naar het Witte Huis. De Amerikaan se regering wordt in het wetsvoor stel gemachtigd deel te nemen aan het plan „Internationale trekkings rechten". als vorm van internatio nale reserve in te voeren. Het Internationale Monetaire Fonds roept trekkingsrechten in het leven ter aanvulling van goud, pond en dollar als reserve eenheden in het. internationale betalingsverkeer. Een land met betalingsbalanspro blemen zoals bijv Amerika kan zijn trekkingsrechten als crediet overdragen en behoeft dan geen goud of dollars te doen afvloeien naar crediteurenlanden. De senaat aanvaardde het wets voorstel met betrokking tot de inter nationale trekkingsrechten by accla matie. Het plan van de invoering van de trekkingsrechten zal de druk op de Amerikaanse goud- en dollarreserves kunnen verminderen, maar is geen alternatief voor de verdere door de regering ter verbetering van de be talingsbalans voorgestelde maatre gelen. 107 laaiden zijn lid van het Inter nationale Monetaire Fonds. 65 moe ten het plan goedkeuren wil het doorgang vinden. Franse gehloniloop nam sterk toe PARIJS (AFP) Uit een mede deling van de B.jnque de France blijkt dat de bankbiljettèncirculatie in Frankrijk in de tweede helft van mei aanzienlijk is toegenomen, en wel met 10 miljard tot 74 miljard frank. Dit wordt toegeschreven aan opnemingen van particulieren die bang waren dat ze zonder geld zou den komen te zitten in verband met de dreigende staking van het bank personeel en van ondernemingen die toen de staking begonnen was, ge- I noodzaakt waren hun personeel con- I tant te betalen in plaats van zoals gebruikelijk per chèque. Dr. Ni les vervangt dr. Martin Luther King DEN HAAG (.Hervormd Persbu reau) In plaats van de vermoor de negerleider dr. Martin Luther King zal nu de Ceylonees dr. Daniel T. Niles op 4 juli in de kathedraal van Uppsala de predikatie houden I bij de opening van de vierde assem blee van de Wereldraad van Kerken. Dr. Niles preekte ook op de eerste assemblee, de oprichtingsvergadering in 1948 Ln Amsterdam. Hy is van 1957 tot begin van dit jaar secreta ris geweest van de Oostaziatische conferentie (raad) van kerken en werkt sinds kort in New York als bijzonder adviseur van de methodis ten zendingsraad. Dr. Niles was vroe ger secretaris van de wereldfederatie van ohristen studenten en uitvoe rend secretaris van de wereldraad- afdeling voor het vraagstuk van de prediking. In Uppsala zal hij spre ken over het theme van de assem blee: „Zie, ik maak alle dingen nieuw". DEN HAAG (GPD' Anderhalf jaar met aftrek was de zwaarste eis, die officier van Justitie mr. Hillen gisteren heeft laten horen in de ge ruchtmakende zaak tegen de acht verdachten in een massale zedenzaak. De Haagse rechtbank is de» gehele dag bezig geweest met het misdrijf, waarbij drie meisjes van 15, 16 en 18 jaar ten slachtoffer vielen aan acht jongemannen, die pas betrekke lijk onlangs uit Curasao en Suriname in ons land waren gearriveerd. Zy plachten samen te komen in koffie bars in de Haagse binnenstad. Daar ontmoetten zij ook hun slahctoffers. Twee meisjes van respectievelijk 15 en 18 jaar werden door vyf man misbruikt in de kamer van twee broers aan de Korte Poten. Het 16-ja- rige meisje trof enkele dagen later, op 24 februari, hetzelfde lot in de kamer van een van de andere da ders. Slechts één verdachte ontkende gisteren pertinent by de zaak betrok ken te zyn geweest. De anderen ga ven de gewTaakte feiten min of meer toe, al beroepen zy zich er op, dat de meisjes niet zo onwillig zyn geweest als zy ter zitting wilden doen voor- j komen. Geen uitlokking Er stond nog een negende man te recht. die ter zitting voor een verras sing zorgde. Het was een 19-jarige Hagenaar, die thans als barkeeper werkt in Groningen. Hy was aanvan- keiyk gedoodverfd als de uitlokker van het misdrijf v an 24 februar.i. Maar hy verklaarde, dat zyn 16-jari- ge vriendin van die avond hem ge heel tegen zyn zin ontnomen was door drie kennissen uit de „Fiorino- bar". Deze drie verdachten hadden het ter terechtzitting doen voorkomen alsof de Hagenaar het meisje voor hen naar de kamer had gelokt. Na dat de barkeeper eerst zelf zyn zin had gekregen by het meisje, zou hy voor de drie mannen de deur hebben geopend om hen in staat te stellen het kind ook te misbruiken. De barkeeper wist tijdens zyn ei gen verhoor voor de rechtbank aan- nemeiyk te maken, dat hy alleen maar de sleutel van de kamer van een van de drie mannen had geleend. Toen hy met het meisje in de kamer was. werd door de eigenaar op de deur geklopt. „Ik moet even iets pakken", had de man geroepen. De barkeeper opende de deur. waarop drie mannen naar binnen stormden. Zy joegen de barkeeper weg en ver grepen zich aan het meisje. Later was nog een vierde man komen op dagen. „Ik heb me laf gedragen die avond, maar ik was bang voor d e overmacht verklaarde de barkee per. De officier achtte uitlokking niet bewezen en vorderde \ryspraak te gen dit jongmens. De zaak tegen drie verdachten werd aangehouden om een journalist te horen. Het 18- jarlg metéje, had tegen deze journa list een ander verhaal verteld, dan zy gistermiddag als getuige ter zit ting liet horen. Een vierde verdachte I was ziek en kon niet komen, zyn zaak zal later worden behandeld. De overige eisen van gisteren waren 12. 9 en 6 maanden, al of niet gedeelte- lyk voorwaardeiyk. De pleiters waren niet erg over tuigd door d© getuigenissen van de meisjes. „Een kind van 16, dat by nacht en onty in ongure kroegjes zit, vind i'k ndet. zo'n vreselijk betrouwba re getuige", zei een van hen. De pleidooien hadden de teneur, dat de meisjes begrepen moeten hebben, welke risico's zy liepen als zy zo maar mee gingen met vreem de mannen. Verscheidene pleiters legden de nadruk op het gebrek aan maatschappeiyke begeleiding van Su- rinamers en andere ryksgenoten uit de West. Officier van Justitie, mr. Hillen gaf toe, dat de meisjes indirect ook schuld hebben, doordat zy zich zelf in groot gevaar hebben gebracht. Maar dat neemt niet weg, dat zy iets dergeltfks als nu gebeurd is nooit ge wild hebben en dat zy op schandelij ke en stuitende wyze zyn misbruikt. „Men moet goed weten, dat dit soort toestanden niet geduld kan worden. Het gaat niet aan te zeggen: deze meisjes komen in bepaalde bars en dus zullen zy wel tot meer bereid zyn", aldus mr. Hillen. Uitspraak 20 Juni. Beter functioneren van classis De classis Amsterdam van de Ge- re'. Kerken gaat per 1 september 1968 een aantal veranderingen in haar vergaderwyze doorvoeren met als belangrijkste wyzigingde benoe ming van een vaste praeses, asses sor en afgevaardigden voor de duur van één jaar. Hiermee hoopt men een beter functioneren van de classis te bereiken. Vanuit de classis zyn deze beslui ten als volgt gemotiveerd: Het werk wordt niet bevorderd door het feit, da- er vrywel by elke vergadering andere afgevaardigden aanwezig zyn. Vooral de predikanten van de grote gemeenten verschynen vaak slechts eens in de twee Jaar als offi ciële afgevaardigden. Om een beter geïnformeerd zyn van de afgevaar digden te verkrygen, wil men daar om de afvaardiging meer continu la ten functioneren. Deze bezwaren golden ook voor het moderamen. Er is nu bepaald dat het moderamen uit vyf personen zal bestaan met een praeses en een assessoir voo de tyd van een jaar en met een wisselende eerste en tweede actuaris en quaestor. De praeses wordt in de laatste verga der mg voor het zomerreces be noemd. De praeses van het voor gaan jaar treedt daarna een jaar als assessor op. Beiden zijn niet her kiesbaar. Om tot een snellere afwikkeling van zaken te komen heeft de classis tenslotte besloten, dat men als regel zesmaal per zittingsjaar bijeen zal komen en wel van september tot en met mei op de derde vrijdagavond |van de maand. Nog een bepaling: begonnen wordt om half 6 met soep jen een broodje, waarna de vergade- I ring om half 7 kan worden geopend. By een stijging van de omzet van f24S min tot f508,4 min (-f 21,3 procent) stegen de algemene kosten van f381,6 min tot f459,4 min (4- 20,4 procent). Het exploitatiesaldo komt uit op f49,1 (f37,4) min, een verbe tering van 31,2 procent. De afschrijvingen werden aanzien lijk opgevoerd van f 16,7 min. tot f25,2 nl (-i- 50.5 procent). Aan interest werd betaald f2,1 min te gen een rentebate van f23,3 min. in 1966. De fiscus eiste een bedrag op van f7,5 (f6,6) min, welke toene ming mede is veroorzaakt door het lager worden van de investeringsaf trek. Als saldowinst resteert dan een bedrag van f 14.3 (f16,7) min, een teruggang van 16,5 procent. Be halve op de prioriteitsaandelen zal .hierop wederom geen dividend wor den betaald met het oog op de inter ne financiering van de nieuwe in vesteringen. Blijkens e balans bedraagt het ei gen vermogen f 184.7 f166.9) min. Het aandelenkapitaal is groot f42.8 (f42,1) min. Het vreemde vermogen op lange ternujn steeg van f 77,4 min tot f 110,5 min, het vreemde vermo gen op korte ternujn daalde van f 108,4 miln tot f 105.9. De vaste atci- va staan opgevoerd voor f 197.7 (f 141,2)) min, de immatriele activa f2,3 (f2,5) min. De vlottende acti va staan gewaardeerd voor f 189.4 (f207) min, waarvan f 13,4 (f35) min aan liquide middelen. DAF verwacht, dat er dit Jaar in Nederland meer personenauto's en bedrijfsauto's zuien worden verkocht dan in het afgelopen jaar. Daar zy dit jaar meer typen kan aanbieden ligt het in de lijn dat de relatieve marktpositie kan worden verbeterd. Hetzelfde wordt verwacht voor de ex portmarkt, die potentieel grotere mo gelijkheden biedt. De export, to 1967 in aantallen meer dan de helft van de totale verkoop, zal naarmate het deaternt wordt uitgebreid, grotere groeikansen hebben dan de binnen landse markt. STEIN (ANP) Aan de poorten van acht Limburgse ateliers van het confectiebedryf Chas Mackintosh N.V. in Stein hebben kaderleden van het NKV gisteravond pamfletten uitgedeeld waarin een felle aanval wordt gedaan op het bedrijf, omdat de werknemers van de nettowinst van 2.5 miljoen gulden in 1967 geen enkel voordeel zouden hebben onder vonden. .Die winst, mede door uw arbeid tot stand gekomen, ging uw neus voorby", aldus het pamflet. Verder stond hierop te lezen dat van de nettowinst anderhalf miljoen gulden naar de reserves ging, ter wijl de rest zou zijn verpakt in een reuze uitkering aan de aandeelhou ders in de vorm van een dividend van niet minder dan 20 pet., met daar bovenop nog eens een uitkering van 25 pet. in da vorm van aande len In Nederland 23 transplantaties van nieren AMSTERDAM (GPD) De laat ste week zyn in ons land weer drie niertransplantaties uitgevoerd. Dit is gisteren op het symposion over or gaantransplantaties in het nieu we St.-Lucasziekenhuis in Amster dam, meegedeeld door de Leidse chi rurg dr. J. L. Terpstra. Het totaal overplaatsingen van nieren in ons land is hiermee op 23 gekomen. In 21 gevallen zyn de transplantaties een succes geworden. In één geval is de patiënt overleden. In een ander ge val moest de overgeplaatste nier weer worden weggenomen. Voor deze pa tiënt is een nieuwe transplantatie in voorbereiding. De Amerikaanse hoogleraar D. Hu- me. die 148 niertransplantaties heeft verricht, zei op het symposion dat men meer succes heeft met over plaatsingen van nieren, waarby le vende familieleden als donor optre den. dan met transplantaties van nieren van overleden donors. Tot nu toe is van de personen op wie een ka davernier werd overgeplaatst gemid deld 50 tot 60 pet. langer dan één Jaar in leven gebleven. By mensen die een nieuwe nier van een levende donor kregen ligt dit percentage op 80 90. Mgr. A. W. Goetmakers niet ziekteverlof UTRECHT (ANP) De bissch<r> regionarts voor de kerkprovincie Ne derland en België van d e Vrij-Ka tholieke Kerk. mgr. A. W. Goetma kers, heeft voor enig© tyd ayn ambt neergelegd. De hoogste gezagsdrager in de Vrij-Katholieke Kerk moet op doktersadvies geruime tyd volledig rust houden. Mgr. Goetmakers m naar het buitenland vertrokken voor herstel. Een deel van zyn taak wordt waargenomen door de bisschoppen mgr. drs. H. M. Brandt en mgr. A H. van Brakel. zyn administratieve functies worden tJjdeiyk uitgeoefend door de vicaris -generaal mgr. ir. C. J. van Byiert uit Wagendngen. Meer economen in Indonesisch kabinet DJAKARTA (Reuter) President Soeharto heeft in zijn kabinet, dat 23 leden telt, acht ministers waarvan de meesten militairen zyn, door an deren vervangen. Het zyn ervaren economen, die benoemd zyn om het land weer op de been te helpen. Het kabinet bestaat thans uit 9 met-politieke specialisten, zes mili tairen en acht politick In de sleutel positie van minister van Handel werd benoemd de vroegere leider van de rebellie tegen Soekarno. dr. Soemi- j tro Djojohaikoesomo. Dr. Soemitro is een der grootste economen van In donesië en bevriend met Soeharto. In de bezetting van de overige be langrijke ministeries kwam geen ver andering. Malik behield Buitenlandse Zaken. Sultan Hamengkoe Boewono Economische Zaken en Rachmat Binnenlandse Zaken. Alles weer normaal CORBEIL (Reutei-) Na drie weken staking is ook in het Franse bankwezen alles weer by het oude. De plaatselyke bank in Corbeil had gisteren nauwelyks zyn deuren ge opend of twee mannen beroofden de kassier van 50.000 frank Lezingen in kader Holland Festival De Haagse Kunstkring organiseert in samenwerking met het Holland- Festival en de Stichting Gaudeamua vier avonden gewyd aan Schönberg, Alban Berg en Webern. De lezingen met concerten sluiten aan bU de cy clus van het Residentie-Orkest. Dr. Peter Gradenwitz uit. Tel Aviv spreekt op 13 juni over religieuze aspecten in het werk van Schönberg. Op 20 juni houdt prof. Josef Rufer uit Berlyn een lezing over „Schön berg: gisteren, vandaag en morgen". Op 25 juni houdt Pierre Boulez een referaat over Alban Berg. Dr. Hans Moldenhauer van de universiteit van Washington spreekt op 4 juli over Webern. De finalewedstrijd voor de Leidse afdelingsbeker. UVS-^Leidse Boys, wordt morgenavond op het Porehol- to-veld ln Voorhout gespeeld. Aan vang 6.00 uur. Positie grafische industrie kwetsbaar AMSTERDAM (ANP) Blijkens hel jaarverslag 1967 van de Fede ratie der werkgeversorganisaties ln het boekdrukkersbedryf was de si tuatie in de boek- en diepdruk aan zienlijk minder dan in de jaren daar voor. Bestond tegen het einde van 1967 de indruk, dat de economische situatie in de grafische industrie ook ln dat jaar pog zou meevallen, de cyfers geven wel een totaal ander beeld te zien. De vermindering van de groei is groter geweest dan verondersteld werd. en de omzetontwikkeling is te gengevallen. Door die afnemende ont wikkeling is een sterke druk op het pryspeil ontstaan. Ook andere facto ren hebben een rol gespeeld. De kwetsbare positie van de grafische industrie kwam duideiyk tot uiting. „Het is een Nederlands belang", zegt het verslag, „dat de grafische in dustrie voldoende concurrentiekracht heeft om in de EEG-markt de con currentie met het buitenland aan te kunnen. De vernieuwing van de in ventaris in de grafische bedrijven, die door de technische ontwikkeling in de toekomst nog veel sneller zal moeten gaan. vraagt veel kapitaal. Of dit nu moet komen uit de onderne ming of van buitenaf: te verkrygen ls het alléén, als de bedrijfstak ge zond is. En om die situatie te hand haven of te bereiken, is een juist prijsniveau noodzakeiyk. aldus het verslag van de Federatie.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 23