Zaak Sejna niet politiek Na zoveel jaren heeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter K.N.T.U. leed in '67 een zwaar verlies Hoogste prijs die een mens kan betalen voor zijn overtuiging Hoop en wanhoop Zomernachten* in Goede verwachting voor 1968 VERLOVINGSRINGEN DESIREE Familieberichten Twintig jaar geëist in Kerkdrielse moordzaak VRIJDAG T JUNI 1968 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 21 HENGELO (ANP) Uit het verslag van de Kon. Nederl. Textiel Unie N.V. blijkt, dat 1967 veruit het moeilijkste jaar was uit de korte geschiedenis van de vennootschap. Een complex van factoren heeft geleid tot het bijzonder ongunstige resultaat, dat het bedrijf in 1967 moest registreren. Er werd een verlies geleden van f22,6 min. (v.j. verlies f5,2 min). Voorgesteld wordt dit in mindering te brengen van de „overige reserves'*. Het dividend wordt wederom gepasseerd. Hoewel door de geleden verliezen de vermogenspositie is aangetast, mag deze op zich, volgens de Raad van Bestuur, nog bevredigend worden ge noemd. Medio mei 1968 was de order portefeuille. dooreengenomen, aan zienlijk beter gevuld dan een jaar geleden. Het lager produktieniveau heeft geleid tot zeer grote verliezen wegens tekort aan dekking van vaste kosten. Dit tekort kan, vergeleken met de si- tuatié in 1966, op f 12 k 13 min. wor den geraamd. De tot in het najaar van 1967 voortgezette ongunstige ont wikkeling van de conjunctuur, als mede de afwikkelingskosten, verbon den aan de door het bedrijf in 1967 getroffen ingrijpende maatregelen, hadden uiteraard hun reflex op de liquiditeitspositie. Alleen investerin gen van enige omvang met een zeer korte „terugverdien-tyd" liet het be stuur doorgang vinden. Dit beleid zal het ook in 1968 vol gen. Mede door een verdere vermin dering van de voorraden is in de eer ste 4 maanden van 1968 een verbete ring van de liquiditeitspositie bereikt, die groter is dan de teruggang in 1967. In de periode 1968/70 wil 't be stuur zoveel mogelijk trekken op het regeringskrediet ten behoeve van de investeringsprojecten, waartoe het in 1968 zou willen besluiten. De in 1967 getroffen maatregelen hebben o.a. geleid tot vermindering van het personeelsbestand met ca. 1.000 personen (van 7850 tot 6850). Deze afvloeiing ging gepaard met aanzienlijke éénmalige kosten, die in de resultatenrekening 1967 zijn opge nomen. De gunstige invloed van de maatregelen zal pas in de resultaten rekening 1968 merkbaar zijn. De Raad van Bestuur van de KNTU hoopt dat in de loop van dit jaar en de volgende jaren de lijn omhoog zal gaan en 'is van oordeel dat de uitgestippelde koers de juiste Australië scoort 319 voor 4 Het Australische cricketteam be reikte donderdag in Manchester in de eerste testmatch tegen Engeland het imposante totaal van 319 runs met slechts vier verloren wickets. De 22-jarige Paul Sheanan kwam tot een briljante 74 not out. Bill Lawry en Doug Walters waren hem voor gegaan met een score van 81 runs. Is. aldus een der leden van de Raad van Bestuur, ir. C. P. Selderdijk, in een persconferentie, waarin een toe lichting werd gegeven op het jaar verslag. ADVERTENTIE klassieke en moderne modellen. Wij hebben reeds ringen vanaf f 49.75 p. p. Op het graveren kunt O wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W - TEL 26670 (ontleend aan andere bladen) Geboren: Willem Robbert, z. v. In- sin gerLaverge, Capelle a.d. IJssel: Viccor Stephen, z. v. KampVan Dam. Florence (Italië). Overleden: J. G. Nysing, m., 68 jaar, Hat tem; P. A. Heeres. m., 67 jaar, Haarlem; M. C. van Dyke Van Broekhuizen, vr., 59 jaar, Vic toria (Canada). Secretaris-generaal Wereldraad van Kerken: (Van onze correspondent) „Ik ben zeer bezorgd over het geweld, dat thans in korte tijd een derde positieve werker voor een pluriforme maatschappij ten offer heeft gevraagd en ik vraag me af wat dit betekent voor de kwaliteit van de Amerikaanse democratie", aldus zei ons gistermiddag de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Carson Blake in Rotterdam over de moord op Ro bert Kennedy. Robert Kennedy man die het goed met ons meende Dr. Blake meende echter, dat men het probleem van het geweld niet eenvoudig door een veroordeling kan oplossen. „We moeten ook gebruik maken van macht en soms van ge weld om onze samenleving staande te houden. Dat maakt me bezorgd. We kunnen slechts het gevaar van het gebruik van geweld benadrukken en duidelijk stellen, dat de heden daagse mens zich geen kleine, aar dige oorlogjes kan veroorloven. Als christenen uit het Noord - Atlantische gebied verkeren we in een slechte positie om tegen an deren te zeggen geen gebruik te ma ken van geweld na deze voorbeelden,, zei dr. Blake, die vooral in de jaren '63 tot '65 veel met Robert Kennedy heeft samengewerkt op het gebied van de rassen- en burgerrechtswet- ten. „Moord brengt nooit een oplossing van problemen. Het veroorzaakt al leen chaos. Ondanks het feit dat het in het geheel geen goed doet, geloof ik dat 't de hoogste prijs is die een mens kan betalen voor zijn overtui ging. Kennedy was onder de presi dentskandidaten degene die zich het meest identificeerde met de armen en de kleurlingen. Men zal opnieuw kunnen zeggen: hier was een man die het goed met ons meende en kijk wat er met hem gebeurd is", aldus de secretaris-generaal van de We reldraad. ADVERTENTIE de diep-slaap matras waarop u ook echt uitrust! GEEN WAPENS VOOR NIGERIA BINNENHOF (GPD) De wapen leveranties aan Nigeria blijven opge schort tot dat een vreedzame oplos sing van 't geschil tussen dit land. Biafra is bereikt. Dat heeft minister Luns van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op mondelinge vragen van de KVP'er drs. Westerterp. Minister Luns zei, dat contact mot de andere Benelux-landen is opgenomen om te bereiken dat deze landen een zelfde gedragslijn volgen. Hij beloofde er bij de Nigeriaanse regering op te zul len aandringen, dat geen blokkade wordt toegepast op goederen, die door het internationale Rode Kruis naar Biafra worden gezonden om het lijden van de bevolking daar te ver lichten. Voor de Nigeriaanse ambassadeur in ons land, de heer A. R. Ladipo, was het nieuws over het voorlopig staken van de wapenleveranties een verrassing. Hem was slechts bekend, dat de Nederlandse regering hiertoe had besloten voor de duur van het vredesgesprek tussen zijn land en het afgescheiden Biafra, een gesprek dat reeds is afgebroken. „De minister zal ongetwijfeld zijn reden hebben voor het besluit, dat overigens niet definitief schijnt te zijn", aldus de ambassadeur. Hij vond, dat de zeer velen, die kritiek hebben op het leveren van wapens aan Nigeria, zich wel moeten afvra gen of inmiddels de wapenleveranties aan Biafra langs illegale weg onbe perkt voortgang zullen mogen vinden. DEN BOSCH (GPD) „Verdach te heeft om een zodanige straf ge vraagd, dat hij de kans krijgt nog iets van zijn leven te maken. Daar om moet hem een zodanige straf worden opgelegd, dat hij als een vrij en uitgewoed mens opnieuw die kans moet hebben. Daarom zal ik geen le venslang eisen. Ik heb de eer te re- quireren een gevangenisstraf van 20 jaar". Hiermee besloot mr. J. Booster officier van justitie bij het gerechts hof van Den Bosch, gisteren zijn re quisitoir af in de Kerkdrielse moord zaak. Hy achtte het wettig en over tuigend bewijs geleverd dat verdach te, een 34-jarige chauffeur, met op zet en na koelbloedig overleg zijn auto, waarin zijn 36-jarige echtgeno te en de 28-jarige J. Kooiman waren gezeten, op 25 augustus 1966 in de Zuid-Willemsvaart heeft gereden in de wetenschap dat beiden niet kon den zwemmen. Ze verdronken. Mr. Booster kwam in zijn requisi toir tot conclusies die tegengesteld waren aan die van raadsman mr. Ntfjst, op basis van dezelfde gegevens. Mr. Nijst concludeerde namelijk tot vrijspraak omdat volgens hem het tenlaste gelegde niet wettig en over tuigend bewezen was. KERNPROEF ADVERTENTIE REX Achter de titel ..Zo mernachten in Zweden" gaat heel wat anders verborgen dan men zo op het eerste gezicht zou denken. Hoewel er enig bloot te zien is. heeft deze Noorse pro- duktie weinig weg van een sex- film. Tegen de achtergrond van een prachtig berglandschap toon regisseur Höglund de speurtocht van Du (Mathias Henrikson)die op zoek is naar zijn verloren vakantiegeliefde Leni (Maude Adelson). Tien jaar daarvoor was er een einde gekomen aan hun liefde, omdat ze te weinig soepel tegenover elkaar stonden. De pogingen van Du om Leni te bewegen de relatie niet te verbleken, waren tevergeefs. Wel zag zij later eventuele mogelijk heden: „over tien jaar, als wij wijzer zijn". Na tien jaar is de liefde van Du nog ongebroken. Alleen met een kampeeruitrus ting begint hij zijn speurtocht naar Leni. De tocht voert langs vele plaatsen, waar hij en Leni samen waren. Vele herinnerin gen komen bij hem los en ten slotte wordt het Du te veel. Als hij zijn geliefde op 't einde van de tocht, de plaats waar Leni van hem wegging, nog niet heeft teruggevonden, wordt hij overspeold door waanideeën. Op knappe wijze laat Höglund de hoop en wanhoop zien van Du, die er niet in slaagt zijn vakan- „Badsensaties" LUXOR Baden heeft iets te maken met ontkleden en ontkle den iets met sex. Zo zullen de makers van „Badsensaties" wel geredeneerd hebben toen ze hun documentaire maakten over „twintig eeuwen" baden. Het re sultaat van hun streven is in derdaad een heleboel bloot, in alle standen en alle maten en leeftijden. Wat echter nog niets met sex te maken hoeft te heb ben. „Badsensaties" is op de duur een vervelende film. De makers hebben op geen enkele manier getracht al him opnamen van blote vrouwen in kurbaden, zeeën rivieren en daarboven aan elkaar te breien. Een rommelig weik is dan ook het resultaat. tiegeliefde te vinden. Zuiver wordt ook weergegeven de lief de van Du en Leni, een liefde die niet kon slagen, omdat bei den nog te weinig wisten van het begrip „geven en nemen". Bijzonder mooi zijn de natuur opnamen in 'n woest bergland schap. Deze film werd gemaakt naar het boek „Kungsleden" van Bosse Gustafson. Vier prolongaties Niet minder dan vier prolonga ties deze week in Leiden. In Lido blijft de uitbundige hu mor van Louis de Funès en Ro bert Dhéry voor een derde week op het programma staan. In Studio kan men voor de in Lido blyft de uitbundige hu moristische wifze bewonderen, waarmee Richard Lester in „How I won the war" met de oorlogsromantiek afrekent. In Camera gaat de tedere lief desgeschiedenis. die onder de titel „Liefdesdossier van een te lefoniste" schuilgaat, de derde week in. In Trianon tenslotte kan men Charlton Heston zeker nog een week zien als hoofdrolvertolker n een science fiction-satire op de Amerikaanse samenleving. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Neder-Hardinxveld en te Zegveld (toez.) G. Voordijk te Mastenbroek: te Dinteloord J. Kruijt te Hillegersberg. Aangenomen naar Oudehaske-Has- kerhorne G. J. J. Liefting te Wijn- jeterp, die bedankte voor Birdaard- Reitsum. Bedankt voor Zuidbroek (Gr.) Otoaz.) J. Hiensoh te Odijk. GEREF. KERKEN Beroepen te Tzummarum Sj. C. v. Ketel, kand. te Capelle aan de IJs sel; te St. Anna Parochie (vac. J. W. de Roo) W. J. de Ruiter te Har- kema-Opeinde. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Nunspeet B. Byle- veld te Bussum; voor Zwolle (2de pred.pl.) J. Plantinga te Rozenburg. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Oudenhoorn (toez.) mej. vie. J. A. Meulendijk te Cas- trioum. WASHINGTON (RTR) Op het proefterrein van de Amerikaanse atoomenergiecommissie in Nevada is gisteren ondergronds een kernlading met een kracht van ongeveer 20.000 ton tnt tot ontploffing gebracht. Het was de 16de kernproef dit jaar in de Verenigde Staten. Dertien daarvan, waaronder die van gisteren, hadden te maken met de beproeving van wapens, twee proeven vonden plaats in het kader van vreedzaam gebruik van kernenergie en één vormde een onderdeel van een pro gram voor de opsporing van kern- ontploffingen. Prins Bernhard, premier De Jong en vele leden van de rege ring, talrijke politici en autoritei ten waren gisteravond onder de gasten van de ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliekde heer K. H. Knoke, op een ontvangst in het in oude luister herstelde Huis Schuylenburch" aan de Lange Vij verberg in Den Haag, dat 80 jaar geleden voor de eerste maal als ambtswoning diende van de Duit se diplomatieke vertegenwoordi ger in ons land en thans weer als zodanig is ingewijd. De Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken,i Willy Brandt, was voor de gele- AlieCU diefstal eil niaclltSllUSbrUlk genheid met zijn echtgenote naar Den Haag gekomen. Op de foto v.l.n.r. staatssecreta ris R. Lahr van Buitenlandse Za ken in de Bondsrepubliek, minis-\ ter Willy Brandt, minister-presi-1 dent De Jong, minister Luns en\ staatssecretaris De Koster, die j zich even hebben teruggetrokkenl voor een soort „bliksemoverleg". PRAAG (AFP) In de zaak-Sejna is alleen sprake geweest van diefstal en ambtsmisbruik, zonder politieke achtergrond, zo luidt de conclusie van het officieel onderzoek naar de vlucht van ex-generaal Sejna, het vooimalige hoofd van de communis tische partij in het Tsjechoslowaak- se ministerie van defensie, naar de Verenigde Staten. Twee officieren van de staatsvei ligheidsdienst hebben gisteren voor de Tsjechoslowaakse televisie het rapport gedetailleerd behandeld. Volgens de officieren hadden Sejna en zyn secretaris, kolonel Moravet. zich jarenlang schuldig gemaakt aan verduistering van staatseigendom. Hun wandaden werden na het afzet ten van president Novotny in januari ontdekt, waarna Moravet gearres teerd werd. Sejna vernam dat het presidium van de nationale vergade ring op 26 januari bijeen zou ko men om zijn onchendbaarheid als pai lementslid op te heffen, teneinde een strafrechtelijke procedure tegen hem mogelijk te maken. Een dag voor het zover kon komen nam hij echter met zijn vriendin en zijn zoon de wijk naar de Hongaarse grens en wist van daaruit de Verenigde Staten te bereiken. De onderzoekcommissie heeft geen enkele aanwijzing kunnen vinden dat Sejna agent was geweest voor een vreemde mogendheid of dat hij geld naar het buitenland heeft overge maakt. Wat betreft de kans dat Sejna staatsgeheimen kan verklappen zei een der officieren. „Wij weten niet wat hij heeft meegenomen, maar het is oekend dat hij 'n goed geheugen heeft, over uitstekende contacten be schikt en het allerhoogste vertrouwen genoot, dat wil zeggen van ex-pre sident Novotny, die hem als een zeer waardevolle informateur beschouw de". ADVERTENTIE HAAL HENKES fN HUIS

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21