kosmisch rotsblok ran kilometer doorsnee clieert langs de aarde ICARUSMOET ZIJN NAAM IET TE VEEL EER AANDOEN 'uin tussen e planeten Botsing nu uitgesloten Piloot van neergestort vliegtuigje overleden PAG 7 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 jen om de zon draaiend rotsblok van onge- r een kilometer doorsnee scheert half juni gs de aarde. Het is de planetoide Icarus, negentien jaar geleden werd ontdekt, len heeft zich in de afgelopen jaren wel is zorgen gemaakt over de mogelijkheid, dat e kosmische keisteen binnenkort de aarde treffen. De banen van Icarus en aarde jsen elkaar weliswaar niet nauwkeurig, Br er behoeft maar een kleine afwijking in baan van Icarus op te treden en een botsing in het vooruitzicht liggen. Dat zou een (oorstelbare ramp betekenen: geheel West- ropa of geheel Noord-Amerika zou er in één klap door kunnen worden verwoest en van menselijk leven beroofd. Stel U echter gerust: men heeft berekend dat Icarus de aarde ditmaal op „slechts" ruim zes miljoen kilometer passeert. Dat lijkt een vrjj comfortabele afstand, maar naar kosmi sche maatstaven is het een schampschot. Er zijn overigens in het recente verleden enkele nog riskantere schampschoten geweest door andere planetoiden. De ruimtevaart zal binnen afzienbare tijd fascinerende mogelijkheden bicden om even tuele dreigende rampzalige botsingen met soortgelijk kosmisch puin te voorkomen. aarde waarop wij leven, is een de negen planeten die om de wentelen. De afstanden tot de vertonen een zekere onderlinge maat, op één uitzondering na: heeft zich eeuwen afgevraagd. Jom er zich tussen de planeten k en Jupiter geen planeet bevond uit de regelmaat der afstanden acht zou kunnen worden, de eerste nacht van de negen- Je eeuw. op 1 januari 1801, ont- p de Italiaanse astronoom Giu- Piazzi ongeveer op de afstand de zon waar zich deze ontbre- le planeet had moeten bevinden klein om de zon wentelend he- ichaam, dat hij naar de be- rmheilige van Sicilië (Piazzi ide in Palermo» de naam Ceres In de jaren die volgden, ontdek- |nen in een brede band tussen iter en Mars talloze van derge- l kleine hemellichamem, die men planetoiden noemde. Er zijn er nu ruim 3000 geobserveerd, waarvan de baan vrij nauwkeurig bekend is en men vermoedt, dat er zeker 55.000 zijn, die vanaf de aarde fotografisch zijn waar te nemen. Van die duizenden waargenomen planetoide is de eerst ontdekte. Ce- Van onze redacteur- ruimtevaart Men tast nog altijd in het duis ter over het ontstaan van de pla netoiden. Lange tijd heeft men aan genomen dat het de restanten waren van een planeet, die door een of andere kosmische ramp In stukken was geslagen. Thans voelt men meer voor de theorie, dat de brokstukken door andere oorzaken zich in een ring om de zon hebben verzameld zonder ooit tot een planeet te zijn samengeklonterd geweest. Vier binnen aard-haan res. nog altijd de grootste: ruim 780 kilometer doorsnee. Dat is klein vergeleken bij de aarde (zelf een van de kleinere planeten) die een door snee van bijna 13.000 kilometer heeft. De kleinst bekende planetoiden heb ben een diameter van minder dan een kilometer. Niet alle planetoiden bevinden zich in die band om de zon, die wy grijs hebben aangegeven op een van de bijgaande tekeningen. In diezelfde tekening hebben wij de banen aange geven (in streep- en puntlijnen» van enkele bijzondere planetoiden. In de eerste plaats de eerst ontdekte, Ce res. Voorts Hidalgo, die voor zover bekend het verst van de zon komt, namelijk tot aan de baan van de planeet Saturnus. Bovendien zijn ge tekend de banen van de vier pla netoiden waarvan bekend is, dat zij binnen de aardbaan, dus dichter bij de zon komen dan de aarde. Deze vier zijn Apollo. Adonis, Hermes en de in 1949 ontdekte Icarus. Alle vier zijn zij kleiner dan 2.5 kilometer, Icarus is van het viertal de kleinste met ongeveer een kilometer doorsnee. Enkele malen in het recente ver leden passeerden deze planetoiden de aarde op kosmisch gezien zeer klei ne afstanden. In 1923 ging Apollo nog geen drie miljoen kilometer langs de aarde. In 1936 kwam Adonis nog dichter bij met anderhalf miljoen ki lometer. Het tot dusver bekende re cord werd in 1937 gevestigd door Hermes met slechts 776.000 kilometer, iets meer dan tweemaal de afstand aarde-maan. Toen Icarus in 1949 werd ontdekt, was dit baby-hemel lichaam de aarde juist op ongeveer zes miljoen kilometer afstand gepas seerd. Diclilst bij de zon Icarus is een bijzondere planetoide. Van al zyn bekende soortgenoten komt hy het dichtst bij de zon. namelijk tot ongeveer 29 miljoen ki lometer afstand. Het is de enige pla netoide die ver binnen de baan van de binnenste planeet, Mercurius komt. Aan deze korte afstand tot de zon ontleent de door Walter Baade van Mount Wilson Observatory in 1949 ontdekte Icarus zijn naam. In de mythologie ontsnapte Icarus uit ge vangenschap door middel van met was bestreken vleugels, waarmee hij de vrijheid tegemoet vloog. In zijn jeugdige overmoed vloog hij echter te hoog, waardoor hij te dicht bij de zon kwam, die de was van zyn vleugels deed smelten. Icarus stort te neer en kwam jammerlijk om het leven. Het is te hopen dat de planetoide Icarus zijn naam niet al te veel eer aandoet door ook ditmaal, na dicht langs de zon gegaan te zyn, op aar de neer te storten. Merwaardig is. dat Baade niet al leen deze het dichtst langs de zon scherende planetoide heeft ont dekt, maar in 1920 als astronoom in Hamburg ook ae planetoide Hidalgo, die het verst van de zon komt. Bei de ontdekkingen berustten op toeval. Icarus heeft vermoedelijk een ge wicht van ongeveer vyf miljard ton. Hij doorloopt zijn baan om de zon in 406 dagen. Hij komt tot op 28,9 mil joen kilometer in het perihelium en maal zo groot is als van het rotsblok Dat komt slechts eens in de 19 jaar dat het litteken in Arizona veroor- voor. In 1949 werd de planetoide bij zaakte. zo'n passage ontdekt. In 1968 heeft zy met de aarde weer een rendez- Dit laatstgenoemde litteken kan Vous. In 1987 zal het voor de volgen- vergeleken worden met de resultaten de maai geschieden. Het is niet on- van een kernbomontploffing van denkbaar, dat de baan dan door in- twintig megaton, d.wz. het aequiva- vloed van de aantrekkingskracht van lent van 20.000.000.000 kg TNT. De de planeten, in het bijzonder Jupiter, verwoesting bij een dergelijke explo- ZOdanig is gewijzigd dat het reële ge- sie zou zich echter veel verder uit- vaar Van een botsing bestaat, strekken dan die krater- van 1500 me ter. Misschien kan het de mensen, die zich thans zorgen maken over de ex- 294 miljoen kilometer in het aphe- lium, respectievelijk de kleinste en grootste afstand tot de zon. In die langgerekte elliptische baan varieert de baansnelheid aanzienlijk. De snel heid is het grootst by de dichtste passage langs de zon. Dat geschiedde bij de huidige om loop op 2 mei jJ.. Sindsdien verwij dert Icarus zich weer van de zon, waarbij de aardbaan gepasseerd wordt medio juni. Op het moment van de kortste afstand van Icarus tot de aarde (op 15 juni a.s. om 18.24 uur, ongeveer 6,27 miljoen kilome ter) bedraagt de snelheid van het rotsblok circa 100.000 kilometer per uur. In een van de bijgaande tekeningen hebben wy de onderlinge standen van aarde en Icarus in hun banen tussen 8 en 20 juni aangegeven met langs de verbindingslijnen de afstanden in eenheden van 10.000 km. In historische tijden, namelijk in ceptionw., hORe uitgaven ten bate 1908. heeft een dergelijke ramp zich van dr ruimtevaart, terwijl er op vermoedelijk voltrokken in Siberië. nog zoveel nood te ieni&en De daar gevonden kiaterxesten zyn vajtt enigszins met deze. „verspilling" veel kleiner dan die in Arizona, maar verzoenen wanneer zij beseffen, dat de vernietiging van het omliggende juist die ruimtevaart het mogelijk zal landschap strekte zich over vele tien- maitenf de aarde voor een onvoor- tallen kilometers uit. De Siberische steibare ramp te behoeden en in één „kei was veel kleiner dan die van (afgewende) klap alle miljarden, die voor de ruimtevaart zijn uitgegeven, terug te verdienen. Wanneer mocht blijken dat Icarus (of een andere planetoide) op aarde dreigt te storten, dan zal het binnen kort mogelijk zyn een zeer zware ra ketmotor naar dit hemellichaam te sturen, er op te laten landen en door de werking van de raket de baan van de planetoide tydig zo te laten ver- Arizona en de laatstgenoemde was anderen, dat het kosmische brok maar een kiezeltje vergeleken bij P"in de aarde passeert in plaats van het rotsblok Icarus. Onvoorstelbaar grote ramp haar te treffen. Waarmee dan eens te meer bewe zen zou worden, dat de ontwikkeling van menselijk kennen en kunnen veelal onvermoede vruchten afwerpt, die het onlogisch maken om die ont- Een deel van het zonnestelsel in beeld gebracht. Om de zon de als dunne gesloten cirkels gete kende banen van de planeten Mercurius, Venus, Aarde, Mars, Jupiter en (geheel onderSatur nus. Tussen de banen van Mars en Jupiter geeft het grijze gebied de regionen aan, waarin zich de meeste „normale" planetoiden be vinden. Voorts zijn de banen van enkele bijzondere planetoiden getekend, en wel als streepjeslijnen en in één geval (Icarus) als stippellijn. Midden in de planetoidenband ziet men de baan van de eerst ontdekte en grootste planetoide Ceres. Voorts de baan van Hidal go, die tot bijna aan de Saturnus- baan reikt en die het verst van de zon komt, en de banen van Ado nis, Apollo, Hermes en Icarus, de vier planetoiden ivaarvan bekend is dat zij binnen de aardbaan ko men. Alle hemellichamen, waar van de banen getekend zijn, be wegen zich tegen de wijzers van de klok in door hun baan om de zon. wikkelingen te willen tegengaan met het motief „dat er nog zoveel nutti ger zaken te doen zijn Wielrennen De jonge Neder- Veel hangt met betrekking tot de Ilandse beroepswielrenner Rini Wagt Littekens Een beeld van de wijze, drop aarde en Icarus elkaar idio dicht zullen passeren. De latsen waarop de hemellicha- in zich op de dagen van 8 tot en it 20 juni in hun baan bevinden, n als stippen getekend. Langs n onderlinge verbindingslijn lan getallen, die het aantal ma- 10.000 km aangeven, welke de Stand tussen de hemellichamen i dag bedraagt. De beide hemellichamen lopen ^Jt in hetzelfde vlak. Men moet BTi voorstellen dat op de teke- P0 Icarus aanvankelijk boven t vlak van de tekening, dat wil Often het vlak van de aardbaan, ypt en er pas bij de „dalende ■oop" onderaan de tekening on- t duikt. De hoek tussen de tanvlakken van aarde en Icarus Vraagt 23 graden. Wat zou het betekenen, wanneer Icarus door een kleine baanafwij- king als gevolg van de invloed der zwaartekracht van de planeten op aarde zou neerstorten?. Dat is nauwelijks met enige nauw keurigheid te voorspellen, maar de ramp zou onvoorstelbaar groot zyn. Op aarde zyn vele restanten van kraters gevonden, die de littekens vormen van ingeslagen meteorieten of eventueel planetoiden. De maan, die niet door een beschermende dampkring is omgeven, telt veel meer van die inslagkraters. In de dampkring om de aarde gaan veel neerstortende „kosmische kiezels" verloren, doordat zij opbranden als gevolg van de wrijvingshitte, terwijl grotere brokken al voor een deel zijn opgebrand vóór zij de aarde treffen. Een van de grootste en meest be kende inslagkraters op aarde is de befaamde Arizonakrater (VS) die een doorsnee heeft van ongeveer 1500 meter en een diepte van tegen de 200 meter. Men heeft uit metingen en berekeningen opgemaakt, dat de ze krater veroorzaakt is door het neerstorten van een brok kosmische materie van nog geen veertig meter doorsnee. De krater is vele tiendui zenden jaren geleden ontstaan. Icarus heeft echter een doorsnee van ongeveer een kilometer en ver moedelijk een gewicht dat 15.000 omvang van de ramp bij neerstorten op aarde af van de invalshoek in de atmosfeer en op het aardoppervlak. Bij een langere baan door de atmos feer knabbelt de wrijvingshitte veel van het neerstortende hemellichaam af. dat bovendien aanzienlijk wordt afgeremd; maar dan doen zich weer verhittingsverschynselen in de at mosfeer voor, die voor aanvullende schade kunnen zorgen. Zou Icarus de aarde in een frontale botsing treffen b.v. op Berlijn, dan wordt vermoede lijk geheel West-Europa verwoest waarbij alleen in uitzonderlijke geval len hier en daar een mensenleven ge spaard zou blijven. Bovendien kan een zeer krachtige inslag de aard korst in dit gebied zodanig beschadi gen, dat zich enorme aardbevingen en vulkanische erupties gaan voor doen. Geheel Noord-Amerika zou op een dergelijke wijze verwoest kunnen worden wanneer Icarus het midden van de Nieuwe Wereld trof. Zou Icarus in het midden van de Atlantische Oceaan vallen, dan zou den enorme vloedgolven, explosieve verschijnselen door snel verdampen van het zeewater en wellicht ook bij komende zeebevingen tot gevolg heb ben dat alle Atlantische kusten tot honderden kilometers naar het bin nenland verwoest zouden worden, dat wil zeggen West-Europa. Canada, de Verenigde Staten en het noorden van Afrika. Afivendbaar dooi de ruimtevaart Maar zoals gezegd: ditmaal is er geen gevaar voor een botsing. Icarus zal de aarde op geringe, maar veilige afstand passeren. En bij een volgende passage? Niet iedere keer dat Icarus in zyn 406 da gen durende omloop om de zon de aardbaan kruist, bevindt zich juist daar op dat moment ook de aarde. mans is gisteren als derde geëindigd in een internationale ronde te Helch- teren (België). In de eindsprint moest Wagtmans de Belg Eric Leman (win naar) en de Duitser Wilfried Boelke voor laten gaan. Leman had voor de 177 km 4 uur en 48 sec. nodig. De drie renners hadden een voorsprong van twintig seconden op de rest van het veld. ADVERTENTIE Kom. Laten we die grijze gevel eens opfleuren. Zó moeilijk is dat niet. Want planten en bloemen geven een vrolijk, fris en fleurig balkon. Een paar bakken... o o wnl* eT b v de hele zomer feest! HILVERSUM (GPD) De 31- jarige verzekeringsinspecteur R. T. van Wettum uit Hoevelaken die zon dagmiddag met levensgevaarlijke brandwonden uit een neergestort sportvliegtuigje werd gehaald, is aan zijn verwondingen overleden. De heer Van Wettum was met een sportvliegtuig betrokken btf een re- clamevlucht. Boven het vliegveld Hil versum wilde hy een net met recla metekst oppikken, maar het toestel raakte met de staart de grond en sloeg over de kop. Het vliegtuig vloog onmiddellijk in brand. „Groep van tien" in Den Haag O PARIJS lAFP) De z.g. „Groep van tien" zal volgende week woens dag in Den Haag bijeenkomen op het niveau van plaatsvervangers van de ministers van Financiën om de voorwaarden te bestuderen van le ningen die aan het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) zyn ver strekt om het di< 5onds mogelijk 'e maken de Franse trekking van 745 miljoen dollar en ae Britse trekking van 1.4 miljard dollar te financieren De bijeenkomst van woensdag in Den Haag zal donderdag en vrijdag wor den gevolgd door een bijeenkomst van de monetaire werkgroep num mer drie van de organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling (O.E.S.O.).

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 17