,Wij leven nog steeds met legende van Wilde Westen' Kennedy wilde werk van broer voortzetten „Goede mensen winnen nooit" Intelligente, beetje bizarre jongen NIEUWE UITGAVEN Amerikaanse psychiaters Zwerftocht van een revolver KAMERLID MR. AANTJES Dagboek van Urban Sirhan Portret van de dader SAMMY DAVIS JR: K3NDERDAG TONI 1988 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 NEW YORK Na de aanslag op Kennedy heeft het Ameri kaanse persbureau Associated Press een aantal Amerikaanse psychiaters gevraagd naar hun interpretatie van het geweld dat de laatste tijd dichter aan de oppervlakte van de Ameri kaanse samenleving is gekomen. Hieronder volgen hun reacties: „Zodra een gedragspatroon te be paald, heeft het de neiging zich te herhalen. Het publiek is ervan over tuigd dat dit soort van dingen kan gebeuren. Het patroon werd geves tigd met de moordaanslag op Lincoln. Altijd is een revolver het wapen ge weest. De revolver. Dat is geen Ame rikaanse uitvinding, maar te sinds lang een Amerikaanse instel ling. De bevolking ln haar geheel weet dat zij geweld kan verwachten. Daarachter zit het Amerikaanse re volver-fetisj isme en het besef, dat LOS ANGELES (AP) De kali- er 22 revolver, waarmee senator tobert F. Kennedy werd neergescho- pn, heeft een grote zwerftocht door lalifornië achter de rug. Het wapen ïidde tenslotte tot de identificatie an de verdachte. Dit is volgens de politie de ge- chiedenis van het wapen: een man lt Alhambra, genaamd Albert Hurt, ocht de 8-schots Iver Johnson re- olver in 1965 ten tijde van de ras- enrellen in Watts. Hij gaf de revol- er aan zijn schoondochter, mevrouw tobert F. Westlake te Woodacre in (et district Marin bij San Fran- ijsco, toen de rassenspanning af- lam. De schoondochter heeft de sheriff •an het district Marin meegedeeld WIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN LOS ANGELES (Reuter) De olitie van Los Angeles heeft in de zoning van de dader van de moord- anslag op Robert. Kennedy een dag- •oek gevonden waarin staat dat Kennedy voor 5 juni 1968 vermoord Qoest worden". Burgemeester Yorty van Los An gles zei dat het dagboek, bestaande lit twee notitieboekjes, overgebracht 6 naar het politiebureau in Ram- tei-t Street, waar cie verdachte Sir- len Sirhan ondervraagd wordt. Volgens de burgemeester bevatte iet dagboek anti Amerikaanse denk- ieelden die overeenkomen met die •an de communisten, maar er zijn rüen aanwijzingen in te vinden dat Sirhan iets te maken had met de jommunistisohe partij. Veel notities handelden over het lonflict izn het Midden-Oosten, pre- tident Nasser van Egypte en Israël. Burgemeester Yorty gaf ook een ïesohrijving va.n een kranteknipsel lat op de verdachte was gevonden, in het artikel werd een lijn getrok- cen tussen Robert Kennedy's „ha- irikshouding" inzake tMidden-Oos- en en zijn „duivehouding" inzake Vietnam. De senator werd er in be- ichuldigd van tweeslachtigheid, door vel aan te dringen op nakoming van te verplichtingen van de Verenigde itaten in het Midden-Oosten, maar Met in Azië. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll dat zij het wapen in het najaar van 1967 aan een vriend van de familie, de 18-jarige George Erhard uit Pa sadena, had gegeven. Deze jongeman vertelde de recherche uit Los An geles, dat hij de revolver had ver kocht aan „een knaap met een dikke haardos, genaamd Joe". Deze Joe werkte naar zijn zeggen in een wa renhuis te Pasadena. Met behulp van deze weinige gegevens spoorde de politie Joe Sirhan op, die de ge vangene identificeerde als zijn broer, Sirhan Sirhan. Sirhan Sirhan zelf zwijgt als het graf. Moordaanslagen in Amerika WASHINGTON (Reuter) Sinds óe moord op president Abraham Lincoln in het Ford-theater in Washington in 1865 zijn verscheidene vooraanstaande politieke figuren in Amerika het slachtoffer van een aan slag geworden. In 1881 viel president James Gar- lield door moordenaarshand. Pre cies 20 jaar later werd een aanslag gepleegd op president William Mc- Kinley, toen deze een bezoek bracht aan Buffalo in de staat New York. In 1923 stierf president Warren Har ding onder verdachte omstandighe den in San Francisco. Hij zou zijn vergiftigd, maar dit is nooit bewezen. In 1933 werd op president Franklin D Roosevelt geschoten toen hij in Miami (Florida) was. De kogels mis ten het staatshoofd, maar troffen burgemeester Anton Cermak van Chicago dodelijk. In 1950 drongen twee Por tori caan- se nationalisten Blair House binnen, waar president Truman tijdelijk ver bleef in verband met een restauratie van het Witte Huis. Zij wisten de president niet te bereiken, maar in een vuurgevecht werden drie leden van zijn lijfwacht, geraakt, van wie één dodelijk. Op 22 november 1963 werd presi dent John F. Kennedy te Dallas in Texas vermoord. Bij deze aanslag werd de gouverneur van deze staat Connally, die bij de president in de auto zat, zwaar gewond. Andere politieke figuren die sinds 1865 zijn vermoord waren burge meester Carter Harrison van Chica go in 1893, gouverneur William Goe- j bel van Kentucky in 1900, senator Huey Long van Louisiana in 1935, de 'eider van de „Zwarte Moslems" i Malcolm X in 1965, de nazileider I Lincoln Rockwell in 1967 en dominee Martin Luther King op 4 april van I dit jaar. Vader van Sirhan is geschokt JERUZALEM (Reuter) De va der van Sirhan Sirhan. de dader van de moord op senator Kennedy, heeft gisteren gezegd geschokt te zijn door de daad van zyn zoon. Beshara Sa- lame Sirhan (52) zei tegen journa listen die hem in een klein Arabisch dorp in de buurt van Jeruzalem op zochten, dat hij het nieuws had ge hoord via radio Amman. Hij zei niet te kunnen geloven dat zijn zoon, die zo intelligent was, zo laag was gezon ken. Sirhan zei een bewonderaar te zijn van wijlen John Kennedy een revolver kan worden gebruikt om een conflict uit de wereld te helpen. Het begint met kinderen, die al met speelgoedrevolvertjes in de weer zijn". „Geweldpleging met een revol ver is iets typisch Amerikaans. Wij leven nog steeds met de legende van het Wilde Westen, waar handelend optreden de gemakkelijkste oplossing vormde. Aan de grens losten de ko lonisten hun problemen met een re volver op. Geweldpleging was niet al leen gebruikelijk in het oude Westen, maar werd ook Ingevoerd door de im migranten uit de Oude Wereld. Wij kwamen hier aan als gevolg van re voluties." W raakengelen „De gefrustreerden, de moorde naars beschouwen zich als wraaken gelen. Zy vernietigen iemand, die hen en de mensen, die zy menen te vertegenwoordigen, huns inziens be dreigt. Dergelijke mensen zyn by- zonder gevoelig voor de stimulans die uitgaat van een openbaar optreden van een nationale figuur. Senator Kennedy werd neergeschoten op een overwinningsfeestzyn broer ty- dens een rit door de stadLin coln in een schouwburgMalcolm X tijdens 'n vergadering. Onze maat- schappy is niet opgebouwd op de zelfbeheersing van gezin of klasse, zy is opgebouwd op succes en indien je geen succes hebt raak je gefrus treerd. Je kunt niet voorbygaan aan de invloed van de familie Kennedy op de Amerikaanse geest en aan de jaloezie als gevolg van haar rijk- dom". LOS ANGELES (AFP) 1 Een intelligente, goed opgevoe- 1 de, aardige, maar teruggetrok ken en e enbeetje bizarre jon- - gen. Zo is het beeld dat de j buurtgenoten van Sirhan Sir- - han in Pasadena zich van de vermoedelijke dader van de aanslag op Robert Kennedy gevormd hebben. Rond het witgeschilderde, houten huis van de Sirhans in de buiten- wijken vain Los Angeles hebben zich groepjes mensen verzameld die door de politie op een afstand worden ge- houden. De moeder van Sirhan en twee van zyn broers houden zich binnen op maar willen niemand ont- Vangen. Uit de gegevens van de politie blijkt dat Sirhan Sirhan op 19 maart 1944 ln Jordanië geboren is en op 12 ]a- januari 1957 als permanent inwoner i tot de Ver. Staten is toegelaten. Hy kwam samen met zijn vader, moeder, een zuster die inmiddels overleden is, en viei broers. De va der verliet het gezin kort na aan komst in Pasadena en zou naar Je ruzalem zyn teruggekeerd. Samen met twee broers, Adel en Munhir, woonde Sirhan nog bij zijn moeder die, hoewel Grieks-orthodox van geloof, les geef: aan de school voor moeders van de prysbyteriaanse kerk dicht by de woning van de Sirhans. Gistermorgen was zij ge woon naar schooi gegaan en pas 's mid'dags vernam zy van buren dat haar zoon de vermoedelyke dader was van de wereldschokkende aan slag op senator Kennedy. Goede jongen Een derde broer, Said, heeft voor de radio Sirhan „een göede jongen" genoemd. Hij kon zich niet voorstel len dat hij op Kennedy geschoten had De laatste maal dat hij hem gezien had was een maand geleden, en toen was er volgens hem niet over Kennedy gepraat. Hy bevestigde dat zijn broer nog studeerde en samen met Adel en Munhii in een levens middelenzaak werkte. Een vroegere baas van Sirhan. een paardetrainer in Los Angeles, bij wie Sirhan 4 jaar geleden gewerkt had, kon zich zyn vroegere knecht nog wel herinneren dat deze zich altyd zeer opwond over incidenten tussen Israël en Jordanië. „Hij was sterk anti-Israël en pro-Jordanië", aldus de trainer. Verslagenheid en droefheid staat gegrift in de gelaten van drie vrouwen, zo dicht betrokken bij do nieuive tragedie, die de familie Kennedy heeft getroffen. Links Ethel Kennedy, de vrouw van de heden ochtend overleden senator. Midden Jacqueline Kennedy, de weduwe van de vier jaar geleden doodge schoten president. Rechts de moeder van de twee vermoorde Kennedy's, nadat zij gisteren in de kerk gebeden had voor het behoud van haar zoon. DEN HAAG (GPD) „Hy had zich kandidaat gesteld om het werk van zyn broer voort te zetten. De indruk, dat hy een ambitieuze op portunist was, was volstrekt onjuist. Robert Kennedy was een serieus po liticus, een man met een politiek ideaal, die wilde afmaken wat zyn broer John was begonnen". Zojuist teruggekeerd van een reis door de Verenigde Staten, waar hy de Amerikaanse senator persoonlyk ontmoette, maakt mr. W. Aantjes j (45), lid van de Tweede Kamer voor de ARP, anderen deelgenoot van zyn zorgen over de gevolgen van de moord. .Kennedy was de enige politicus, die nog het vertrouwen van de ne gers had", zeg-t hy „Ale ihinister van Justitie heeft- hü zich' Immers daadwerkelyk voor de zaak van de gelyke burgerrechten ingezet. Nu hy is uitgevallen, zullen de rassen bot singen alleen maar felter worden". Ook de fractieleider van D'66, mr. H van Mierlo, ook nog maar kort terug van een bezoek aan de Ver enigde Staten, komt in een kort commentaar tot een dergelijke con clusie. „Waar moet dat naar toe als alle goede knapen daar worden neergeschoten", zeigt hy. „Het is een ramp, vooral voor de Amerikaanse bevolking. Ik vrees een toeneming van geweld". Ook mr. Van Mierlo kwam by een persoonlijke ontmoe ting onder de indruk van Kenne dy's persoonlijkheid. „Hy maakt een veel betere indruk dan zijn image doet vermoeden" Gevaarlijk ning, die nergens omheen draaide, maar overal een antwoord op had. „Dat kan volgens mr. Aantjes van McCarthy niet worden gezegd. „Wel sympathiek maar als politicus een teleurstelling", vindt hij van Mc Carthy. Hij ziet dan ook Humphrey als de kandidaat van de Democra ten in het krijt treden met de Re publikein Nixon. Wordt Humphrey gekozen dan is de kans groot, dat hij Edward Kennedy als vice-presi dent neemt. De mogelijkheid, dat Johnson zich alsnog kandidaat zal stellen, acht mr. Aantjes gering. „Men is het Johnson-regime duide- lyk beu", is zyn indruk. De gevolgen vaai de aanslag zijn voor mr. Aantjes duidelijk: het ge weld zaïl toenemen. Er wordt enorm gestookt door de Black Power en Abernathy heeft niet de invloed op de negerbevolking die Martin Luther King had. Nu ook Kennedy is weg gevallen, ziet het A.R.-Kamerlid de ontwikkelingen somber tegemoet. Hy heeft in de Verenigde Staten trou wens meer racisme aangetroffen dan hy had verwacht. MR. W. AHNTJES Een buur van Sirham wist over hem te vertellen: „Hy vormde het brein van de familie en was een echte heer, een model-jongen. De vuilnisophalers bood hy altyd wat t>e drinken aan". Een Jangen die hem beter kende vond dat hy er tamelyk ouderwetse politieke ideeën op nahield en altyd sterke kritiek had op de Amerikaan se samenleving. Twee jaar geleden had Sirhan volgens hem een reis naar het toen nog Jordaanse Jeru zalem gemaakt. Robert Kennedy zou hij eenmaal afgedaan hebben met een simpel „poeh". Sirhan Sirhan schijnt van vuurwa pens te houden, maar kennelyk niet meer dan andere leeftydgenoten Volgens sommigen gaf hy de Joden ei- de schuld van dat hy er niet in kon slagen een vaste betrekking te vinden. Tegen één vam zijn kameraden, een student aan Glendale college, zou Sirhan eens gezegd hebben: „Ik ga in de politiek" Op welke wyze was toen nog niet te vooralen. De dader Sirhan Sirhan. Mr. Aantjes ontmoette Kennedv in Omaha na diens verkiezingsover winning in Nebraska. Hy sprak een half uur met de democratische se nator in diens hotelsuite, waarby een oververmoeide Kennedy ziah deson danks duidelijk geïnteresseerd toon de in Europese kwesties. Eerder had mr. Aantjes Kennedy aan het werk gezien tussen zijn kie zers en toen al hield hij rekening met de mogelijkheid van een aan slag. „De schrik sloeg me om het hart, toen ik zag hoe hy door het publiek werd ingesloten. Het was levensgevaarlyk. Er hoeft na zo'n overwinning maar één te zyn, die hem het mes tussen zijn ribben wiJ zetten en het is gebeurd". Ander beeld Het AR.-kamerlid is met een heel ander beeld van Kennedy terugge komen dan toen hij vertrok. „Ken nedy was bepaald niet uit op per- soonlyke macht, is zyn indruk. Hy was een man met een duidelyke me- Antwoord van een rabbyn meerde wereld veranderd?" heeft Dr. Stuart Rosenberg „Antwoord I than« <*n 8erle gesprekken gebun- van een rabbyn". In de Rotonde- deld onder de titel ..Christen en Se- reeks een uitgave van Uitgevery j cularisatie". De schry ver-interviewer Helmond, geeft de Canadese rabbyn heeft in de volgorde van zyn Rosenberg van de Beth Tzedec syna- j sprekken een logische opbouw aan- goge in Toronto een authentieke be- j gebracht, waardoor het boek sen goe- schryving van de geschiedenis, de beschouwing is geworden over het ene-dienst en het geloof van het jood- '.moeilijke vraagstuk van de secu- se volk. Het wil daarenboven pan larisatie.. het eerste interview met antwoord geven op die vragen, dfc .Vrof. Berkhof) wordt het probleem vele niet-joden dikwyls steJ)«*i over j gesteld en merkt de lezer welke facet- het jodendom. In he* eerste deel ^en aan z^tem In de volgende wordt een overzicht gegeven van de ffesprekken met theologen, politici en opkomst van het jodendom vanaf i classici, protestant en room-katho- het begin oot in onze dagen. Deel }.iek wordt telkens een ^paald face* twee handelt over het joodse jaar bellc5^ D^'door ontstaat er een en de beleving van de godsdienst gedurende de vier seizoenen. In het derde deel krijgt de lezer een inzicht in het joodse leven van dé wieg tot het graf. In het laatste hoofdstuk tenslotte vertelt rabbijn Rosenberg hoe de joden staan tegenover begrip pen als zonde, verryzenis, onsterfe- ïykheid en de Messias. In dit werk van rabbyn Rosenberg treft men stellingen aan, die by sommige christenen tot een schok effect zullen leiden. Daarby valt ech ter wel te bedenken, adt de schry ver een Amrikaanse jood is, van wie men met dezelfde reserve ten aanzien van het in Europa gedemonstreerde chris tendom kan verwachten als van een Nederlandse rabbyn. „Christen en secularisatie" Drs. G. Puchinger, die reeds enige malen bundels met interviews heeft gepubliceerd (.gesprekken over Ro me-Reformatie" en ,Js de gerefor- voortreffelyk totaal overzicht. Boeiende is dat de geïnterviewden zo danig aan het woord gelaten worden, dat uit alles hun eigen mening duide lijk naar voren komt, maar ook het karakteristieke van hun persoon. Het gesprek met prof. Miskotte Is. mede daardoor, één van de hoogtepunten van het boek geworden. Deze bundel werd els paperback uitgegeven door W. D. Meinema N.V, te Delft. De heer H. J. Doeleman, technisch hoofdambtenaar by de Leidse Sport stichting gaat Leiden verlaten. Op 1 september treedt hy in dienst van de gemeente Hilversum als coördina tie-ambtenaar voor sport en recrea tie- (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Sammy Davis jr., één van de intiemste vrienden van de Kennedy-fa- milie, was gisteravond door de aanslag op senator Kennedy zo aangedaan dat hij onmogelijk verder kon spelen in de musical „Golden Boy", die een avond eerder in het Palladium-thea ter zijn Londense première had beleefd. Toen het gordijn na de pauze op ging, trad Davis naar voren en zei tegen het publiek dat zyn hart niet in deze schouwburg, maar duizen den myien ver weg was. Hy verliet het toneel, zyn rol werd door een plaatsvervanger overgenomen. De show was al twintig minuten later begonnen omdat Davis zei dat hij onmogelyk kon optreden. Zijn medespelers wisten hem aanvanke- ïyk te overreden. In een televisie-interview zei Davis bitter dat de goede mensen nooit winnen. „In het werkelijke leven zijn de mannen met de witte hoeden altyd de verliezers". Hy verklaarde verder, dat in Ame rika niets gedaan was om het on recht te herstellen dat geleid heeft tot de moorden op John F. Kennedy en Martin Luther King. „De schur ken blyven leven". Davis zei dat 80 procent van het Amerikaanse volk schuldig is, niet omdat deze 80 procent schurken zou den zyn maar omdat ze onverschil lig zyn: omdat men niet zichzelf onmiddellijk persoonlyk verantwoor- deiyk stelt voor het eerste om-echt dat men ziet. omdat niemand er iets aan doet. Davis voegde er aan toe dat het congres na Kennedy's dood een j einde had dienen te maken aan de I leverantie van vuurwapens door mid del van de post. Zyn moordenaar Lee I Harvey Oswald zou zyn geweer over I de post hebben ontvangen, maar na i Kennedy's dood gebeurde er niets, j Hij zag ook nu niets goeds geboren worden uit de jongste aanslag. „Aan. i gezien niemand zich om anderen be kommert. gaan we elkaar uitroeien", zei hy met diep pessimisme. .Neem de wapens weg uit de banden van idioten of ze zwart of j blank zyn". „Neem ze weg!", riep hy by na smekend uit

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9