EL Bosma burgemeester van Noordwijkerhout Geref. Schoolverband gaat toch fuseren Ja acht jaar eerste burger te zijn geweest an het historische stadje Oudewater Met ingang van zondag 16 juni Een nieuwe sigaret met een nieuwe smaak. 2>ÖRoxy Special sigaretten, stuk voor stuk van ongekend kaliber. In knalgoed pakje f 1.50. IDERDAG J JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 OORDWIJKERHOUT/ DEWATER (Eigen bericht ing) Nog tien dagen. Dan ft Noordwij kerhout weer burgemeester. Met ingang 16 juni is namelijk bij Ko- dijk besluit van 4 juni tot te burger van deze pitto- gemeente in de Bollen- ek benoemd de heer H. J. 3osma (53) met toekenning gelijktijdig ontslag als bur- ieester van Oudewater, het arische stadje op de grens de provincies Zuid-Holland Utrecht. De heer Bosma jt burgemeester P. M. M. der Weijden op, die met ang van 1 maart wegens ge- dheidsredenen met ver- egd pensioen ging. Noord- kerhouts nieuwe burge- ïster is getrouwd en heeft kinderen: Marja (19) en as (13). Hij is rooms-katho- en lid van de KVP. !t bericht van de burgemeesters- >eming ging gisteravond als een nd vuurtje door Noordwykerhout. was kennelijk blij, dat thans in bestaande vacature is voorzien. Oudewater betreurde men het igaan van de heer Bosma zeer. heeft daar gedurende de acht dat hy er werkzaam was. veel de gemeenschap kunnen en mo- doen. Niet alleen op het gebied de woningbouw, maar ook op het iin van de restauratie van vele wische gebouwen, waaraan dit je zo rijk is. jrgemeester Bosma is een zeer innelijk man. Dat hebben we ravond gemerkt, toen we kort it het bericht van de benoeming mm, in zyn riante ambtswoning de Utrechtsestraatweg (enkele allen meters van de provincie- is) een gesprek met hem hadden, was zeer verheugd, dat hem de Jeming t ot eerste burger van rdwykerhout ten deel is gevallen, betekent voor hem een promotie, ewater heeft rond 4500 inwoners Noordwijkerhout telt er 13.000. Veel telefoon ijes Iet onderhoud met de heer Bosma iep niet vlot. Hoe kan het ook ers. De telefoon stond rood-gloe- I. Allemaal mensen, die hem met benoeming wilden gelukwensen. Oudewater en uit Noordwyker- t. Loco-burgemeester N. N. Ho- rorst van het bollenstreekdorp plimenteerde hem namens het ege van B. en W. en de raad en ikte een afspraak voor een ken- nakingsbezoek, dat vanmorgen half elf plaats vond. Wethouder Th. van den Hoogen o-burgemeester J. W. Hagoort dt verpleegd in een Utrechts zie lmis) verscheen tegen zes uur met leentesecretaris J. Th. Spruyt. in ambtswoning. Zy waren er reeds op de hoogte, dat „hun" eerste fer had gesolliciteerd naar de ctie van burgemeester van Noord- :erhout. Toch kwamen ze vertel- dat ze het ontzaglijk betreurden, de heer Bosma Oudewater ging laten. „We weten wat we hebben liet wat we krijgen, maar we gun- t onze burgemeester deze prachti- promotie van harte", zei wethou- Van den Hoogen. 'k Wist, dat ik tot de serieuze ididaten behoorde", vertelde bur- heester Bosma. „Maar toch had ik de hoop al wat opgegeven. Veer tien dagen geleden was ik op bezoek geweest bij de minister van Binnen landse Zaken, mr. H. K. J. Beernink om over de sollicitatie te spreken. Meestal komt dan na tien dagen de benoeming af. 't Wachten duurde nog lang. Je weet het nooit. Er zyn per slot van rekening altijd drie kan didaten. Groot was daarom mijn ver wondering toen ik vanmiddag om vier uur door myn secretaris in Bre da ik was daar op bezoek bij een familielid om zyn zoontje Hans op te halen, die in de Baroniestad de pinksterdagen had doorgebracht werd opgebeld met het verzoek of ik my direct in verbinding wilde stellen met de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz". Dat heb ik toen ogenblikkelijk ge daan en nadat ik contact had gekre gen met de commissaris vertelde de ze my, dat ik met ingang van 16 juni benoemd was tot eerste burger van Noordwykerhout. U begrijpt, dat ik bly was!" Snel naar huis „Direct zyn we toen naar Oudewa ter teruggegaan". Zo onderbrak me vrouw J. L. C. Bosma-Stoop een charmante Brabantse, die geboren en getogen is in Breda het ge sprek. Ze moest het voortzetten ook. want haar man werd weer eens aan de telefoon geroepen. „Het leuke was dat toen we thuiskwamen de eerste bloemen reeds in de kamer stonden en toen ik nog gauw even enkele boodschappen ging doen bleek me. dat het bericht van de benoeming reeds als een lopend vuurtje, door het stadje was gegaan. Hoe de mensen het zo gauw wisten begrijp ik nog niet". „Ik vind het heel erg leuk voor mijn man". Het is een mooie promo tie. Trouwens persoonlijk trekt Noordwykerhout me ook erg aan. We zijn er al eens weezn kijken. Wat een heerlijk oord daar temidden van de bloembollenvelden en met de duinen en de zee in de onmiddellijke nabij heid. De kinderen vinden het ook erg leuk. Marja. die in Den Haag de kweekschool bezoekt, komt zo thuis. We hebben haai- direct gebeld. Ook Hans vindt 't erg leuk. Hy is hier op de ulo en zal dus daar in Noordwy kerhout weer nieuwe vrienden moe ten zoeken. Dat zal wel niet veel moeite opleveren. We hebben hier echt fijne jaren gehad Op dat moment verscheen burge meester Bosma weer in de salon. Hij ving de laatste woorden van z'n vrouw nog net op en beaamde die ten volle. „Ja. het was hier heel erg prettig. Op veertien dagen na heb ik deze gemeente acht jaar mogen be sturen. Het was mijn eerste „Nu kom ik weer in de bollen terecht. Dat is voor my niet vreemd, want ik kom ook uit een bollenstreek- dorp", zo vertelde hij verder. „M'n wieg stond in Bovenkarspel, het cen trum van de Noordhollandse bloem bollenstreek. Nooit had ik kunnen den ken dat ik nog eens de leiding zou krijgen over een bollenstreekgemeen te. Maar Noordwykerhout biedt meer. Het heeft, zo heb ik tijdens een be zoek van enkele weken geleden ge merkt. ook nog een recreatieve func tie en er blijken nog verschillende belangrijke objecten gerealiseerd te moeten worden. Verder ken ik het dorp niet". „Ik weet. dat het een prachtig gemeentehuis heeft en een fraaie ambtswoning en voorts, dat het een zeer uitgestrekte gemeente is", ver volgde burgemeester Bosma. „In de gemeentelijke problematiek heb ik me nog niet verdiept. Dat komt wel Burgemeester en mevrouw Bosma-Stoop met hun kinderen Marja (19) en Hans (13). (Foto LD/Holvast) als ik eenmaal myn plaats in de burgemeesterskamer heb ingenomen. Ik zal er alles aan doen om een prettige samenwerking te bevorderen met de wethouders, de gemeentese cretaris en de raad en ook met de burgerij". Burgemeester Bosma, die 3 janua ri 1915 in Bovenkarspel werd gebo ren. werd nadat hij eindexamen HBS had gedaan volontair ter gemeente secretarie in Hoorn. Het was in 1936 Hij bleef daar vyf jaar om in 1942 adjunct-commies bij de gemeente Amsterdam te worden. Dat bleef hy niet lang. In Oude Niedorp, waar zijn broer burgemees ter was, was een vacature ter sè- cretarie. Voor die functie voelde de heer Bosma wel wat en bovendien zat men daar uit een oogpunt van voedselvoorziening aanmerkelijk be ter. Toen de broer van de heer Bos ma onderdook werkte hy onder een nsb-burgemeester en was ook nog een poosje waarnemend-secretaris. „Ge lukkig heb ik in die functie veel voor de goede zaak kunnen en mo gen doen", zei burgemeester Bosma In 1946 werd hij benoemd tot hoofd commies van de gemeente Eist (Geld) en in 1952 keerde hij weer te rug naar Hoorn, de plaats waar hij zijn ambtelijke loopbaan begon, in de functie van hoofdcommies ter se cretarie. Daar bleef hij tot 1 juli 1960 Toen viel hem het burgemees tersambt van Oudewater en deel. Met enige weemoed verlaat burge meester Bosma Oudewater, het hek- senstadje. dat onder meer bekendheid kreeg door de t.v.-serie „Stadhuis op stelten". In deze centrumgemeen te. die nog tot Zoud-Holland behoort, maar die in de toekomst Utrechts grondgebied zal worden, is hij een zeer gewaardeerde persoonlijkheid. Oudewater vervult in dat gebied met zyn ziekenhuis en scholen op allerlei gebied alleen een hbs ontbreekt een belangrijke centrumfunctie voor zo'n 15 tot 20.000 streekbewoners. Oudewater heeft ook vele histori sche monumenten. De fraaie, pas ge restaureerde hervormde kerk met to ren, welke laatste het eigendom van de gemeente is. Tijdens deze restau ratie is het carillon ook opgeknapt en uitgebreid. Het bevatte 39 klokken en heeft er nu 49. Om deze uitbrei ding mogelijk te maken legde de bevolking maar liefst f 35.000 op ta fel. Verder zyn in het Arminiushuis en die Kosterwoninkjes ook beziens waardigheden en dan niet te verge ten het fraaie stadhuis. Enorme be dragen zyn besteed aan de restau ratie van deze gebouwen. Die van de kerk alleen al kostte twee miljoen gulden Oudewater is 220 hectare groot en met zijn 4500 inwoners één van de dichtstbevolkte gemeenten van ons land. De raad bestaat uit 11 leden: 6 KVP, 3 Prot. Chr., 1 VVD en P.v.d.A. Burgemeester H. J. M. Bosma kreeg vanmorgen bezoek uit Noordwijkerhout. V.l.n.r. gemeen tesecretaris J. P. de Jong, ivethou- der N. H. Hogervorst, burgemees ter Bosma en wethouder Th. A. A. Schaap. (Foto LD/Holvast) Burgemeester Bosma heeft vanmiddag met zijn echtgenote een kennismakingsbezoek aan Noordwijkerhout gebracht. Omstreeks half vier arriveerde hij bij het raadhuis. Hij bezocht alle afdelingen en maakte voor het eerste kennis met het secretariepersoneel. Ook werd nog even een kijkje genomen in de ambtswoning aan de Brink. Actueel en kritisch DRIEBERGEN In „Op de hoog te", de informatiekrant van Kerk en Wereld te Driebergen, wordt een nieuw soort conferenties aangekon digd, de zgn. AK-weekeinden. De on derwerpen van deze conferenties, waarvan er in het najaar drie worden gehouden, zijn nog niet bekend. Die zullen pas kort tevoren worden be paald. zodat kan worden ingehaakt bij wat op dat moment actueel is. De naam AK duidt op het karak ter: actueel en kritisch. Aanleiding tot de opzet van deze conferenties was de groeiende be hoefte aan ruimere informatie over belangrijk nieuws dat via pers. radio en televisie het publiek bereikt. UTRECHT (ANP) Het Gereformeerd Schoolverband (GSV) heeft gistermiddag tijdens een buitengewone algemene vergadering in Utrecht ternauwernoor met een tweederde meerderheid (58 stemmen voor en 28 tegen) het voorstel aan genomen het GSV voorwaardelijk te ontbinden teneinde de op richting van een nieuwe vereniging van besturen voor pro testants-christelijk basisonderwijs mogelijk te maken. SAMEN WERKEN MET ANDEREN De nieuwe organisatie, die nu zal moeten ontstaan, wordt gevormd door het GSV, de vereniging voor Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs (CNS) en de Vereniging voor Chris telijk Volksonderwijs (CVO). De bei de laatste verenigingen hebben reeds tot de fusie besloten. Het GSV kwam al op 24 mei in Utrecht bijeen om over het voor stel van voorwaardelijke ontbinding te stemmen, maar doordat slechts 102 van de 1.000 stemgerechtigde leden aanwezig waren kon de Stemming niet doorgaan. Het batig saldo van liet GSV (10.00 gulden) zal. indiende ontbinding van de vereniging een feit zal zijn, onder de aangesloten scholen worden verdeeld. Dit voor- ADVERTENTIE stel werd aangenomen met 47 stem men voor en 27 tegen. De voorzitter van het GSV, ds. G W. de Graaf, betoogde dat CNS en CVO bereid zullen zfjn het GSV in de mogelijk nieuwe organisatie op i bepaalde punten van organisato- j rische aard tegemoet te komen. Een van de fusietegenstanders zei dat er volgens hem weinig van het gereformeerde karakter van het on derwijs, zowel op plaatseiyk als op organisatorisch niveau, zal overblij ven in de nieuwe organisatie. „Stem men vóór fusie betekent niets anders dan het opheffen van het Gerefor- meerd Schoolverband", zo zei hy. Een ander wilde slechts gaan tot een samenwerking met de andere j verenigingen in federatief verband. „Plaatselyk zal deze fusie moeilijk totstandkomen", zo meent hy, „en I op de Veluwe zal men nooit voor een samengaan te vinden zyn met de middenorthodoxie". Enkele voorstanders brachten naar voren, dat de fusie in de stad en op het platteland al lang aan de gang is. Waar het op aankomt is pal te staan voor het christeiyk onderwijs in Nederland en dat betekent in zee gaan met mede-christenen, aldus de ze voorstanders. De afgevaardigden van het Gere formeerd Schoolverband, die tegen het voorstel waren het GSV voor waardelijk te ontbinden ln afwach ting van de oprichting van een nieu we organisatie waarin ook de vere niging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs en de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs zou den worden ondergebracht hebben gisteravond in een speciale vergade ring een contactcommissie benoemd. Deze commissie zal nagaan of het mogelijk is een eigen nieuwe orga nisatie te vormen of toe te treden tot een reeds bestaande orthodox- calvinistische groepering. 25 Roxy Special, een nieuwe creatie, een nieuw American blend van goeden huizevan Roxy Directeur Ned. Geref. Jeugdraad DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 september is benoemd tot di recteur van de Nederlandse Gerefor meerde Jeugdraad ds. A. Broek, ge reformeerd predikant te Enschede, als opvolger van ds. K. A. Schippers te Amersfoort, die docent wordt aan de Theologische Hogeschool te Kam pen. „Ons treft geen enkel verwijt" FREIBURG (DPA) De uitgeve rij Herder, gevestigd in Freiburg, heeft het verwyt van de hand gewe zen van kardinaal Frings, aartsbis schop van Keulen en mgr. Schaeufe- le. aartsbisschop van Freiburg, dat zij een ongewijzigde uitgave in het Duits van de omstreden Nederlandse catechismus voor volwassenen moge lijk heeft gemaakt door de verzorging van deze Duitse uitgave over te dra gen aan de Nederlandse uitgeverij Dekker en Van der Vegt in Nijmegen De- Duitse uitgevery liet weten, dat zy de vertaling ln het Duits niet on der de naam Herder heeft uitgege ven en dat haar daarom geen enkel verwyt gemaakt kan worden. Zy zal een vertaling publiceren, waarin de door de Vaticaanse com missie van kardinalen voorgestelde wyzigingen en aanvullingen zyn ver werkt. zodra de r.k. kerkeltfke au toriteiten in West-Duitsland hun goedkeuring voor deze uitgave heb ben verleend. De Duitse uitgeverij gaf een verklaring uit waarin zy zegt dat zy op den duur de door zeer vele gelovigen verwachte uitgave in het Duits van de Nederlandse cate chismus onmogelijk had kunnen ver hinderen. Daarom had zy, althans voorlopig, de verzorging van de Duit se uitgave aan de Nederlandse uitge very overgedragen.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 21