Aristo I 'n veilig idee Wat te doen meer is te vermijden als een botsing niet Studentenacties in Zuid-Slavic hebben succes AMRO BANK tol Record- irnport Amerika Vijf waardevolle adviezen voor een onbezorgde vakantie. Lof voor Roolvink Cabriolet in oude stijl voor ca f8.000 INTERTEST om op wyers te bouwen wyers Citroën met plastic carrosserie Fiat850 SportSpider REGELING VOOR ONTSLAGENEN BIJ SLUITING BEDRIJVEN British Leyland komt in 1969 met nieuwe modellen Universiteit in Belgrado blijft voorlopig bezet Steun Kruising van diagonale en radiaalbanden DONDERDAG 6 JUNI 1968 PAGINA 15 ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFENj TAPIJTI heeft omgebouwd om dit model in serieproduktie te vervaardi gen. De dagproduktie bedraagt thans ongeveer 20 stuks en het is de bedoeling door een twee- ploeg enstelselde produktie bin nenkort te verdubbelen. Als Nederlandse importeur is aangesteld de hr. J. H. Horsmeyer in Muiden, die voor het eerste jaar maar meteeen 400 heeft be steld, waarvan de eerste zending thans in ons land is aangekomen. Het uiterlijk zeer aantrekkelijke wagentje heeft treeplanken, vrij staande koplampen, ronde spat borden en een reservewiel, dat aan de achtersteven van de wa gen is bevestigd. De Siata 850 Spring wordt aan gedreven door een achteringe- plaatste Fiat 850 motor, die met zijn 37 DIN-pk het 620 kg we gende wagentje een topsnelheid van 130 km/u kan geven. De wagen wordt in vijf kleu ren geleverd, waarvan goudgeel de favoriete kleur is. De wagen wordt in Nederland in één uitvoering geleverd, het luxe model, met spaakwielen, ra- diaalbanden en toerenteller. De prijs (af Muiden) is vast gesteld op f 7995. Het benzinever bruik is volgens fabrieksopgave 1 op 16. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK \Z/ De in oktober in Parijs geïn troduceerde „funcar" Siata 850 Spring, een op het MG-model uit de dertiger jaren ge/inspireerde cabriolet, heeft zoveel weerklank gevonden, niet alleen in Europa maar ook in de Ver. Staten, dat de ontwerper Renato Ambrosini, van de in Turijn gevestigde koets- werkfabriek Siata het uitvoeren van speciale opdrachten heeft gestaakt en zijn fabriek geheel Een interessant rapport betref fende het gebruik van autogordels is opgesteld door twee ingenieurs, die verbonden zijn aan General Motors proefterrein in de Ver. Staten. In dit aan de Vereniging van Automobiel Ingenieurs in Detroit uitgebracht rapport komen zij tot de conclusie en dat was uit tal van andere onderzoekingen ook al gebleken dat een aan zienlijke vermindering van ver wondingen en ongelukken met dodelijke afloop kan worden be reikt, indien het autorijdende pu bliek autogordels gébruikt. der moeite zijn vuist tussen de borst kas en riem kan plaatsen. Ook is nagegaan in hoeverre een grotere bescherming kan worden ge- bodem indien de inzittenden een bot sing zien aankomen. Als men autogordels draagt, kan men inderdaad zo is uit uitvoerige proefneming gebleken maarrege len treffen om zijn veiligheid en overlevingskansen te vergroten. Deze maatregelen verschillen afhan kelijk van het type autogordel, maar de basisgedachte is, de afstand tussen de inzittenden en het interieur te verkleinen in de richting van de bot sing. Van groot belang ie daarbij hoe de autogordels gedragen worden, want diverse onderzoekingen hebben aan getoond, dat autogordels verwondin gen kunnen opleveren als ze on juist worden gebruikt. Heupgordels dienen laag gedragen te worden, dwars over de dijbekken- streek en zonder speling. Diagonaal-gordels moeten zo wor den gedragen, dat de gebruiker zon- Citroen is kortgeleden begonnen met de produktie van de „Mehari", een speciale uitvoering van de Dya- ne 6, waarvan de carrosserie geheel van thermoplastisch Kralastic is ver vaardigd. Met de produktie van deze wagen is Citroën de eerste Franse fabriek, die overgaat tot het in serie fabriceren van een carrosserie van kunststof. De fabriek geeft enkele voordelen op van het materiaal, waarvan in Amerika reeds geruime tijd carosse- riedelen worden gemaakt. het lak behoeft geen onderhoud, want het plastic is doo ren door gekleurd. Kleine beschadigingen zijn daardoor vr'fiwel onzichtbaar. Als men van kleur wil verande ren is overspuiten heel gemakkelijk. 1Het materiaal is elastisch en daardoor goed bestand tegen lichte aanrijdingen, het herneemt direct zijn oorspronkelijke vorm. De carrosserie is samengesteld uit elf delen, zodat bij zwaardere aanrijdingen losse stukken gemakke lijk en zonder veel kosten kunnen worden vervangen. De Dyane 6 Mehari heeft twee zittingen met verstelbare rugleunin gen, terwijl door het wegnemen van een gedeelte van de achtervloer een zitplaats ontstaat voor twee passa giers. Het losse gedeelte van de vloer, opgehangen in banden, vormt de rugleuning. De prijs van de Mehari, die binnenkort ook in Nederland le verbaar zal zijn, zal tussen de 5500 en 6000 gulden komen te liggen. Experimenten op het proefterrein van Generaü Motors hebben uitge wezen, dat een met een heupgordel uitgeruste bestuurder de hevigheid van de botsing met meer dan 80% kan verkleinen door de volgende positie in te nemen wanneer een botsing onvermijdelijk is. De bestuurder plaatst bedde handen op de bovenrand van het stuurwiel, hij spreidt zijn ellebogen uit en laat zijn voorhoofd op de rugzijde van zijn handen rusten. Hij kan aldus de controle over zijn voertuig behou den tot op het aJHerlaatSbe moment, als hij het hoofd op de handen laat zakken. Indien de bestuurder een idriepuntsgordel draagt, leunt hij in zijn riem naar voren met het hoofd voorover, terwijl de houding van zijn handen deselfde is ais hierboven om schreven. Een passagier met heupgordel die rechts voor zit (rie foto) dient zover mogelijk naar voren te leunen, zfin onderarmen op de bovenrand van het instrumentenbord te plaatsen en zijn hoofd boven het instrumen tenbord op de armen te laten rus ten. Indien de passagier een drie puntsgordel draagt, dient hij de han den op de bovenrand van het In strumentenbord te plaiatsen, de elle bogen uitgespreid en vervolgens in de gordel naar voren te leunen, ter wijl hij het hoofd zoveel mogelijk voorover houdt. De in maart geïntroduceerde nieuwe Fiat 850 Sport Spider is thans ook in ons land verkrijgbaar. De prijs be draagt f 8150. Van de gelijktijdig in Genève uitgebrachte Fiat 850 Sport - coupé, die voor f 6950 leverbaar is, lopen er reeds enkele in ons land. De motor van deze beide nieuwe mo dellen is gebracht van 843 op 903 cc en het vermogen is gestegen van 47 tot 52 DIN-pk. De coupé en de ca briolet hebben thans een 5 km hogere topsnelheid, nil. van resp. 145 en 150 km/u. Zo moet men zitten als men ziet, dat een botsing onvermijde lijk is. De Ver. Staten voerden in 1967 een recordaantal van 766.000 perso nenauto's in. Dat is aanzienlijk meer dan de piek die in 1959 werd bereikt (614.000 stuks), toen de Amerikaanse fabrikanten als tegenmaatregel de compact Cars invoerden. De invoer van auto's daalde als gevolg hiervan tot een laagtepunt van 339.000 stuks in 1962. Sindsdien ging het importcijfer weer opwaarts (de compacts werden steeds maar groter) tot in 1966 met 658.000 stuks voor het eerst het re cord van 1959 werd gebroken. Het overschrijden van de driekwart mil- joengrens in 1967 baart de Ameri kaanse autoindustrie opnieuw zor gen. Bij de geïmporteerde merken is de Volkswagen sterk favoriet. Met een aantal van 443.000 stuks (in 1966: 412.000) neemt ze bijna 60 pet. van de totale import voor haar rekening. De 2e t/m 8e plaats worden resp. ingenomen door Opel met 52.000 (32.000 stuks), Toyota 36.000 (17.000), Datsun 33.000 (21.000), Volvo 33.000 (25.000), RMC 30.000 (98.000), Merce- dies-Benz 21.000 (16.000) en Renault 20.000 (13.000). ADVERTENTIE IReispolis. Vergeet niet een Amro-Reispolis te sluiten - een gecombineerde verzekering voor ongevallen, ziektekosten, reisbagage. 2Reischeques. Vraag even advies bij de Amro Bank. Ze zijn veiliger dan contant geld in geval van diefstal of verlies. Om een financiële reserve te hebben is er de Amro-Crediet- reischequp 3 Benzinebonnen. Belangrijk i.v.m. de reducties in Italië en Marokko. Ukunt ze bij de Amro Bank kopen. 4 Vreemd geld. Voor alle gangbare soorten buiten lands geld kunt u bij de Amro Bank terecht. 5 Safeloketten. Neem een safeloket bij de Amro Bank wanneer u waardevolle stukken of kostbaarheden veilig wilt bewaren. (Van onze parlementaire redactie) BINNENHOF (GPD) Minister Roolvink van Sociale Zaken oogstte gisteravond in de Tweede Kamer veel lof voor zijn voorstellen om de aanspraken van werknemers, die door bedrijfssluiting op straat komen te staan, te waarborgen. Die plannen, vervat in een wijzi ging van dé werkloosheidswet, leggen voornamelijk die volgende aanspra- Dezer dagen is de fusie van de Bri tish Motor Holdings (BMC en Ja guar) en de Leyland Motor Corpo ration tot British Leyland Motor Corporation een feit geworden. De BLMC is hiermede Eng elands groot ste autoproducerende maatschap pij geworden. Ze neemt na General Motors, Ford, Chrysler en Volkswa gen de vijfde plaats in op de rang lijst van au tof abrieken in de wereld. De British Leyland heeft bijna 200.000 personen over de hele wereld in dienst en de huidige omzet be draagt 800 miljoen pond sterling per jaar. Sir Donald Stokes, die belast is met de dagelijkse leiding van Bri tish Leyland, verklaarde, dat de con- oempolitiek wat nieuwe modellen be treft reeds tot in details is vastge legd tot 1972 en dat het publiek reeds volgend jaar enkele interessan te nieuwe produkten te zien zal krij gen. In dit gigantische autoconcern zijn thans de volgende Engelse perso nenwagen-merken tezamen gevoegd: Austin, Morris, MG, Wolseley, Riley, Vanden Plas, Rover, Alvis, Triumph, Jaguar en Daimler. ken van ontslagenen door bedrijfs sluiting of faillissement vast: 1. recht op achterstallig loon tot maximaal 13 weken; 2. loon over vier weken van de op zeggingstermijn, die zij met hun werkgevers waren overeengekomen; 3. vakantiegeld en vakantietoelage over een periode van een jaar. Oe bedrijfsverenigingen moeten lonen en toeslagen volgens het wets ontwerp betalen. De kritiek uit de kamer spitste zich toe op de opzeggingstermijn van vier weken en op de betaling van de lonen door de bedrijfsverenigingen. Mej. Barendregt (PvdA) diende, gesteund door PSP en D'66, een amendement in, waarin zij vraagt de aanspraak op loon over de hele op zeggingstermijn in de wet vast te leggen. Minister Roolvink ontried het voorstel. Hij zei daartoe een ver andering van de faülisementswet no dig te vinden, een zaak die minister Polak van Justitie al in studie heeft. De drie grote christelijke partijen vroegen per amendement om aan spraak op loon over zes weken van de opzeggingstermijn. Daarmee zou worden aangesloten bij de huidige voorschriften in de faoilissementswet. Minister Roolvink, die toegaf dat zijn beslissing betwist kan worden, had daar minder moeite mee. Hij zei zich tegen aanneming van dat amende ment niet te zullen verzetten. Een tweede amendement van mej, Barendregt wil de uitkeringen laten doen door het algemeen werkloos heidsfonds, zoals door de Sociaal Economische Raad en de Sociale Verzekeringsraad was geadviseerd. Dit voorstel, dat ook werd gesteund door de PSP en de groep-Aarden, werd eveneens door minister Rool vink ontraden. Hij zei te vrezen dat hiet in de praktijk veel onnodige rompslomp zal meebrengen. Vandaag zou over het Wetsontwerp en de amendementen worden ge stemd. BELGRADO Zuidslavische stu denten hebben gisteren laten weten dat zij alle faculteitsgebouwen van de universiteit van Belgrado bezet hebben ter ondersteuning van hun eisen tot democratisering en optre den tegen de politie, die „zich aan wreedheid te buiten zou zfin gegaan". Het actiecomité van de studenten verklaarde dat de hoogleraren van de universiteit uit solidariteit met de studenten geen colleges meer zul len geven tot de eisen van de stu denten zijn ingewilligd. De onlusten in Belgrado zijn zon dagavond begonnen. Het kwam toen tot een vechtpartij tussen studenten en de politie nadat men de studenten belet had 'n volksdansvoorstelling bij te wonen. Bij de vechtpartij zouden 59 mensen gewond zijn geraakt. De studenten verweten de politie daarop dat deze wreed was opgetreden. Zij bezetten de faculteit van letteren en wijsbegeerte en formuleerden een reeks eisen, waaronder invoering van echte democratie, opheffing van de sociale ongelijkheid en een snelle op lossing van het vraagstuk van de werkloosheid. Naar verluidt zijn gisteren in Bel grado telegrammen ontvangen van Moskouse en Westberlijnse studen ten. waarin steun wordt betuigd aan de studenten in Belgrado. De Zuidslavische regering heeft In middels een reeks belangrijke econo mische maatregelen getroffen. Het minimumloon is verdubbeld. Bij dit bedrag komen dan nog de wisselende inkomsten die de arbeiders krijgen als gevolg van het feit dat zij de on dernemingen in eigen beheer hebben. Voorts zijn de onrechtvaardige ver schillen in lonen en salarissen ver dwenen en de topsalarissen „bevro ren". De Zuidslavische regering zal verder de positie van de student na der onder de loep nemen en nagaan of er niet meer geld voor de univer siteiten beschikbaar kan komen. De maatregelen zijn in het parle ment aan de orde gesteld. Op een volgende zitting van het parlement zal het probleem van de werkgele genheid worden aangesneden. Intus sen zijn er flinke bedragen uitgetrok ken voor de bouw van woningen en kindertehuizen en voor de modernise ring van de spoorwegen en de PTT. Tenslotte zullen er binnenkort maat regelen worden getroffen ter bevor dering van het toerisme en voor de modernisering van de hotelbedrijven. waarin vele Zuidslaviërs hun brood verdienen. Om de keuze tussen het gebruik van normale diagonaalbanden en ra diaalbanden te vergemakkelijken heeft Goodyear een nieuwe band, de Polyglas ontworpen, die de eigen schappen van deze bandentypen com bineert. De Polyglas heeft wel een gor del als de radiaalband, maar het kar kas heeft geen haakse, maar diago naal lopende koordlagen, zoals bij da traditionele band. Deze band zou de gunstige eigenschappen van de ra diaalband (zoals langere levensduur, betere weg vastheid, minder rolweer- stand) paren aan die van de diago nale band (meer rijcomfort en min der stoten op de weg) De diagonale gordelband heeft een tweelaags karkas van diagonaal lo pende polyester koordlagen en twee gordeJlagen van glasvezelkoord onder het loopvlak. Dat loopvlak is ca. 5 cm breder dan van normale ban den.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 15