Mr. Zaayer is streng gebleven „Coup" binnen Boerenpartij Vox Laeta organiseert Zangconcoursfestival Tito zou aan de eisen studenten willen toegeven Toneelgroep Centrum seizoen 1968-1969 Afscheid van advocaat-generaal Koekoek boos op Harmsen In de Stadsgehoorzaal WOENSDAG 8 JUNI 1968 tETDSCH DAGBLAD PAGINA T DrieëJihüintig jaar na de oorlog is mr. J. Zaaijer nog bekend als de man die acht keer de doodstraf heeft geëist tegen landverraders en oorlogsmisdadigers. Als procureur-fiscaal bij het Bijzonder Ge rechtshof heeft hij in 1945 de vervolging van de NS B-kopstukken ter hand genomen. Zijn standpunt M die dagen was uitermate streng. Sindsdien is veel gebeurd. Mr. Zaaijer werd advocaat-generaal bij het Haagse GerechtshofStreng ie hij gebleven. Hij vindt nog steeds dat de NSB-kopstukken te licht gestraft zijn. Naar zijn oordeel dreigt het normbesef in onze samenleving te verzwakken door zachte straffen en te grote inspraak van psychiaters en reclassering. En strafrechters dienen meer oog te hebben voor hun taak inzake hand having van de openbare orde. Mr. Zaaijer heeft zijn opvattingen nooit onder stoelen of banken gestoken. Hij is niet de man die de kool en de geit ivil sparen om wille van de lieve vrede. Vandaag, enkele dagen na mr. Zaaijers pen sionering (1 juni), publiceren wij een aantal uitspraken van deze opmerkelijke Hagenaar. DEN HAAG (GPD) Vindt u dat Nederland te coulant is geweest voor zijn oorlogsmisdadigers? „Ja. De regering is uit Londen met een bepaalde opzet hier heen gekomen. Wat toen had moeten gebeuren, dat was, te goeder trouw uitvoeren datgene waarmee ze hier gekomen was om waar te maken: het snelle en strenge recht dat ze beloofd had. Dat was de opzet. En in net kader van dit opzet waren de bijzondere hoven toch al erg mild. Het had dan bij de opzet gehoord dat ten minste de weinige doodstraffen, die zijn uitge sproken, in beginsel ook allemaal geëxecuteerd zouden zijn. Terwijl men in plaats daarvan toen die barmhartigheid bedacht heeft, die er op neerkwam dat zij in beginsel allemaal gratie kregen". Hoeveel doodstraffen zijn er in to taal opgelegd en hoeveel zyn er uit gevoerd? „Er zijn zo iets van 135 doodstraf fen opgelegd en daarvan zijn er on geveer 35 ten uitvoer gebracht". Hoeveel keer hebt u zelf de dood straf geeist? „Dan moet ik beginnen met te zeg gen dat ik maar heel weinig pro cessen zelf heb behandeld. Ik had de algemene leiding van deze zaken en dat was op zichzelf al overstel pend druk. Dus wat ik voor me zelf gehouden heb. zijn in beginsel de grote politieke figuren. Dat wa ren er maar weinig". Hoeveel zijn het er geweest? ..Blokzijl, daar zijn we mee be gonnen. Tegen hem kon ik dank zij zijn vele publikaties vlot een dag vaarding maken. Blokzijl, Mussert. de leidei- van de NSB. Van Genech- tien, die de rol speelde van procu reur-generaal in Den Haag. Car, president van het Vredesgerechtshof. hü was zo'n beetje 't staatsrechte lijke brein van de NSB, Van Maas dijk, een kwalijke in tellectueel, die allerlei leidende functies voor de Duitsers had, Westra, die schertsbur- gemeester van Den Haag, Schrieke. de secretaris-generaal van Justitie, 'n goed vakman, maar 'n erge NSB- er, die als topfiguur ook zeker voor de doodstraf in aanmerking kwam. En dan politiechef Rauter natuur lijk". Acht keer hebt u dus de doodstraf geëist Hoeveel mensen hebben deze straf gekregen? Geëxecuteerd zijn Blokzijl, Mus sert en Rauter". Wat is er van de anderen gewor den? ..Dat weet ik niet. Sommigen le ven nog". Volkomen ten onrechte naar mijn idee, want men had hier best achtei kunnen gaan staan. Wij zijn heel weinig efficient in het handhaven van de openbare orde. en als iemand het eens probeert, staat er een 'heel pe loton kamerleden paraat om daar vragen over te stellen. Dat wordt wel een griezelige zaak op een ogen blik dat er werkelijk eens iets aan de hand zou zijn DEN HAAG (GPD) Boerenpartijleider Koekoek heeft op nieuw onenigheid met zijn volgelingen. Streed hij vorige maand met de Haagse Hetty Bennink om de leden en contributies van zijn Vrije Omroep, thans is hij in botsing gekomen met zijn mede-kamerlid Harmsen en de algeiyieen-secretaris van de Boe renpartij, Van de Brake, die hij ervan verdenkt binnen de partij een „coup" voor te bereiden. Schertsvertoning Weet u hoeveel gevangenisstraf zij gekregen hebben? „Nee. dat weet ik ook niet precies meer. Het is tenslotte al zo lang ge leden. Ik weet wel dat men er zó op uit was om er zo gauw mogelijk doorheen te zijn dat er doorheen zijn, wilde dan in de praktijk zeg gen dat je ze zo gauw mogelijk weer op vrije voeten stelde dat 't geheel eigenlijk een weinig serieuze verto ning is geworden. Als mensen, die levenslang hebben, na tien jaar weer op straat liepen, was dat natuurlijk geen erg verheffend gezicht". Hoe ging dat in zijn werk? „Acht, hoe men dat nu precies gedaan heeft. Men had er alle mo gelijke manieren voor. Jubileumgra tie. En aftrek. En gewoné gratie en voorwaardelijke invrijheidsstelling. En dan was er nog een commissie om vonnissen „recht te trekken". Dat wil zeggen: ze namen degene die het minst gekregen had en die nog enigszins vergelijkbaar was. als maatstaf. En dan werd de rest ver minderd tot hetzelfde niveau. Dan was je ook weer van een heleboel af natuurlijk. Daardoor werd het ge heel een weinig serieuze zaak. Ik heb altijd gezegd: als er nu een be hoorlijk aantal executies is, dan kun Je met de rest mild zijn Wat vindt u van de zaken in Duits land? „In Duitsland ligt het anders, want daar zijn ze pas twinitg jaar nader hand op gang gekomen. Daar komen geen doodstraffen uit de bus .omdat de doodstraf niet bestaat in Duits land". De Duitse straffen zijn over het algemeen toch wel erg laag. „We moeten niet. een al te grote nond hebben tegen de Duitsers, wat lat betreft, in aanmerking genomen ïoe het bij ons is gegaan. Men heeft r hier in Nederlano shcande van ge- oepen dat in Duitsland Harster vijf- ten jaar kreeg, maar men heeft ver- pten dat Harster hier geloof ik ahct jai gekregen had en toen na vijf lar al weer thuis was". vindt u van de doodstraf, bent u een voor- of een tegenstander? „Ik vind het hier in de huidige constellatie in Nederland niet nodig. Maar ik ben niet de man die zegt: ik ben daar principieel tegen Dat houdt in dat het een kwestie is van opportuniteit. Ik zie er hele maal geen been in, om als dat nodig is, de doodstraf toe te passen en uit te voeren. Ik zie er wel been in om het zogenaamd toe te passen en hem dan niet uit te voeren. Dan wordt de hele zaak een farce U staat bekend als streng. Vindt u dat er vaak te licht wordt gestraft? „Ja, er zijn wel heel iinlde rechts colleges en ik voel my dan beter thuis by de minder milde. Het is waaidat mijn norm iets hoger ligt. blijkbaar, dan die van andere ambt genoten". Mr. Zaaijer is zijn aornère op 1 september 1928 in Den Haag be gonnen als adspirant- inspecteur van politie. Sinds 1 september 1929 tot en met eind vorige week met een onderbreking van ïuim drie jaar gedurende de bezetting, toen hij voor de keus werd gesteld: werken onder een NSB-officier, ontslag, of het con centratiekamp. waarop hij ontsiag koos diende hij het Openbaar Mi nisterie. Het spreekt haast van zelf dat het onderwerp openbaie orde hem zeer ter harte gaat Ook over de strafspraak met betrekking tot de openbare orde heeft mr. Zaaijer een zeer uitgesproken me ning. „In een ïechtsstaat heb je dus geen politiewillekeur. Maar dat bete kent dat de handhaving van de openbare orde in een rechtsstaat voor een heel belangrijk deel juist op de strafrechter neerkomt. Het is daarom van bijzonder groot belang dat de strafiechters een zeer open oog heb ben voor de belangen van de open- LEIDEN Voor de R.-K. Bond van Zangverenigingen in mengd koor „St. Caecilia" uit Noord- Noord en Zuid-Holland is een jaarlijks terugkerend evenement het zangconcoursfestival voor de bij haar aangesloten zangver enigingen. Dit vraagt veel voorbereidend werk en organisatie. Reeds enige malen heeft de zangvereniging Vox Laeta uit Roe- lofarendsveen de organisatie op zich genomen, waarbij een dankbaar gebruik gemaakt kon worden van de Stadsgehoorzaal in Leiden. Ook dit jaar heeft de R.K. Bond van Zangverenigingen geen tever geefs beroep gedaan op Vox Laeta Zondag 9 juni a.s. verzorgt zij we derom in de Stadsgehoorzaal de or ganisatie van dit unieke zangcon- dameskoor uit Wognum Voorts in de ere-afdeling mannenkoren St. Cae- cilia uit den Haag. Bij de ere-af deling gemengde koren noemen wij o.a het uit 55 leden bestaande „Nieuw Leven" uit Heiloo. „Arti ët coursfestival dat tevens het 7e Religioni" uit Naaldwijk, „Polym- lustrum ofwel het 35-jarig bestaan nia" uit Blokker. Ook is er een af- van de Bond begeleidt. Niet minder deling „Vrije sector" hetgeen in- dan 18 koren zullen het podium be- houdt dat men niet met een ver- tredeh om de beoordeling te krij-plicht nummer komt maar een ge- van de vakbekwame jury bestaande heel naar eigen keuze samengesteld uit Frans van Amelsvoort uit 's-Her- programma. togenbosch als voorzitter. Hans Pon- Hieraan wordt ook deelgenomen ten uit Utrecht en Anton Vis uit door de organiserende vereniging Blokker, welke laatste tevens bonds- „Vox Laeta", dat dank zij de per adviseur is. Het is niet de bedoeling fecte leiding van dirigent Jan van Scharwoude. Voor zij, die goede zang kunnen waarderen kunnen dus zondag a.s. terecht in de Stadsgehoorzaal in Leiden. De opening van dit festival geschiedt om 12 uur door de bonds voorzitter drs. J. P. van Kampen, waarna het concours met samen zang van „Het Wilhelmus" uordt ingeleid. Te ongeveer 17.15 uur zal het concours kunnen worden be ëindigd. Acht Nederlanders naar Praag Van 10 tot 16 juni a.s. zal te Praag het 20-.jarig bestaan van het Interna tionaal Theater Instituut worden ge vierd. Het ITI is daar in 1948 opge- rieht. Vorige week ontdekte de heer Koe koek dat secretaris en tweede-kamer lid Van de Brake vanuit Elspeet aan alle kieskringbesturen een brief had doen uitgaan, waarin gemeld werd. dat de heer J. van Nieuwenhuizen met algemene stemmen door het hoofdbestuur was gekozen tot admi nistrateur van de Boerenpartij en dat alle correspondentie voortaan ge stuurd diende te worden naar een postbus in Etten. Partijvoorzitter Koekoek beschul digt Van de Brake er nu van. dat de ze zonder zijn medeweten de brief verstuurd heeft. „Bovendien is het niet juist dat de heer Van Nieuwen huizen met algemene stemmen is be noemd". De heer Koekoek, die er al geruime tijd tegen is gekant, dat zijn mede-kamerlid Harmsen tevens wet houder van Apeldoorn is en uit dien hoofde een dubbel inkomen heeft, wil niet dat de heer Van Nieuwenhuizen administrateur wordt omdat hij dan betaald zal worden van de wethou- derswedde van de heer Harmsen. „Dan komt onze administrateur in feite in dienst van Harmsen. En u weet hoe het is: „Wiens brood men eet.'wienk mond men spreekt...", al dus de heer Koekoek. De boerenleider heeft, echter ver geefs geprotesteerd, want de admini strateur is toch door de meerderheid van het hoofdbestuur gekozen. „Ze zy jaloers op mijn positie", aldus de heer J Koekoek. „Ze willen zien hoever ze kunnen gaan met de macht in de party naar zich toe te halen. Maar ik eis nog een schriftelijke stemming over die administrateur van het hoofdbestuur". Commentaar van secretaris Van de Brake: „Die administrateur is geko zen. Dat staat in de notulen. De waarheid zegeviert en daar kan Koe- koek niets aan veranderen". Wereldpremière PROTEST DUITSE Kennedy-toneelatuk i AARTSBIS SCHOPPEN Tegen Duitse uit- gave van Nëd. catechismus Ons land zal vertegenwoordigd Praag worden door drie gedele- alle koren te gaan noemen maar be. der Meer veel bekendheid heeft ver- geerden, vier waarnemers en een af- slist niet onvermeld mag blijven de I kregen. Een koor waar Roelof- gevaardigde van het Ministerie van deelname in de ere-afdeling dames koren door het bekende Westfries bare orde die zij moeten handhaven voor de positie en de moeilyk- heden van de politie. Ik geloof dat j het daaraan by ons wel eens een beetje mankeert Vooral tegenwoor dig. U zult begrijpen dat ik dit zeg naai aanleiding van de toestanden I den die we m Amsterdam hebben j meegemaakt. Die hele ordehandhaving is bij ons altijd enigszins een teer punt Maar men moet goed beseffen dat het ac cent bij de iechters ligt. En dat men dus ook bepaalde rechters moet heb ben die er van hun kant toe bydra- gen dat de ordehandhaving efficient is. Dat aspéct wordt verwaar loosd. Men zoekt de rechters er al- tyd op uit of ze geschikt zijn voor het civiele werk. En of ze dan ook als strafrechter bruikbaar zyn. Dat moet maar blyken. Dat kan mee- of tegenvallen". Er wordt by de rechterlyke macht dus te veel nadruk gelegd op het civiele recht? „Voor het overgrote deel is het werk natuurlyk ook civiel recht Maai gegeven het feit. dat nu eenmaal het handhaven van de openbare orde in een rechtsstaat aan de rechter is toe vertrouwd. moet je ook rechters heb ben die het kunnen op een ogenblik dat het er op aankomt. Bij ons komt het er bijna nooit werkelyk op aan. Maai we zijn ei ook niet op berekend. Net zo goed als ook ons strafprocesrecht er niet op berekend is. Tenslotte moet de wetgeving er op berekend zijn dat je ook noodtoestanden kunt opvangen. Men heeft in Amsterdam gezien hoe zwak wy in ordehandhaving zijn. Koppejan had iets goeds be dacht en die is meteen gedesavoueei d arendsveen trots op kan zyn! Het C.R.M.. de heer H. J W. M. Michael, Ned. Dans Theater op Curacao WILLEMSTAD (ANP) Het Nederlands Danstheater is tijdens het Pinksterweekeinde met veel suc ces opgetreden op Curasao. De groep gaf drie voorstellingen, waaronder e I een speciaal voor de jeugd. De dan- 1 Joodstral Jsers Willy de la Bije en Jaap Flier kregen in de pers zeer lovende reac ties. terwijl ook de homogeniteit van de groep werd geprezen. Afgezien van oorlogsmisdadigers a van byzondere rechtspleging, wat Cultuurprotest in Brussel BRUSSEL (ANP) In het „Thea tre Nationaal" te Brussel in gisteren een Staten Generaal" gehouden van acteurs, theatertechnici, ambtenaren van culturele overheidsdiensten en anderen, waarop geprotesteerd is te gen de wijze waarop in België cul tuurpolitiek wordt bedreven, In het bijzonder in de toneelsector. De conferentie, die was georgani seerd door afdelingen van de christe- lyke, socialistische en liberale vak bonden. eiste o.m. de vervanging van de drie hogere instituten voor dra matische kunst te Brussel door een enkele „Cultuur universiteit" en o.a een minimumsalaris van 10.000 frank (f720,-) per maand voor leden van vaste toneelgezelschapiïen. Concert Harmonie en Fanfare GRONINGEN (ANP) „De Stichting overkoepeling Nederlandse muziek organisaties" heeft in over leg met hel Stichtingsbestiiur van liet Holland Festival besloten om het concert Harmonie en Fanfare dit jaar in de Harmonie te Gronin gen te houden en wel op woensdag 19 juni a.s. Vier van de beste harmonie, en fanfare-orkesten van de vier mu- I ziekorganisaties zullen hier optre- den. Dat zijn Bovenkerks fanfare u.t Bovenkerk (gem. Amstelveen), ivan de R.K. Federatie van Diocesane mu- ziekbonden in Nederland), het. Hei debloempje uit Harkema-Opeinde (van de Nederl. Federatie van chr. muziékbonden), de Almelose Harmo nie (van de kon. Nederl. Federatie van harmonie- en fanfaregezel schappen) en Apollo uit Zaandijk (van de Algem Ned. Unie van mu ziekverenigingen Apollo zal o.a. onder leiding van de dirigent W. Steyn uitvoeren: Con. certino voor piano en orkest, van Gerard Hengeveld met als solist de componist. Het bestuur en dirigen ten worden, voorafgaand aan dit concert, ontvangen in het stad huis door B en W. Tijdens deze ont vangst zal het tamboer jachthoorn en piiperkorps „Advendo" uit Sneek programma van Vox Laeta bestaat uit een zestal korte nummers. In deze vrije sector neemt ook deel ,.De Verenigde West friese Zangers" uit Wognum, het gemengd door „Da Pacem" uit Santpoort en het ge hoofd van de afdeling Toneel en Let. teren. Gedelegeerden zijn de heren B Stroman, Hep van Delft en Max Wa gener. resp. voorzitter, bestuurslid en beschermheerschap ven FREIBURG DP A/ANP) Uil protest tegen de publikatie van een Duitse uitgave van de omstreden Nederlandse catechismus voor vol wassenen hebben twee Westduitse aartsbisschoppen het beschermheer schap neergelegd van het bij de uit- geverij Herder in Freiburg verschij nende derde deel van het common- taar op het jongste Vaticaanse con- cilie Van de zyde van het aartsbisdom Freiburg is meegedeeld, dat de uit- gevery Herder de verzorging van de Duitse uitgaven van de Nederlandse catechismus overgedragen heeft aan de Nederlandse uitgevery Dekker en v. d. Vegt te Nijmegen. Daarmee heeft Herder naar de mening van het aartsbisdom FY ei burg het de Ne derlandse uitgeverij mogelijk ge maakt een uitgave in het Duits van de Nederlandse catechismus op de markt te brengen, die niet de door de Vaticaanse commissie van kardina len verlangde preciseringen en aan vullingen bevat Deze commissie is speciaal inge- I steld om een studie te maken van de I Nederlandse catechismus. De twee aartsbisschoppen, die het het derde Sartre verliest ure- r ding in Anlw er pen BRUSSEL (ANP» Jean-Paul Sartre heeft in Antwerpen een ge ding verloren tegen het ..Fakkelthea ter". dat eind 1966 zonder toestem ming zijn werk „Mains sales" had opgevoerd. i Sartre heeft de opvoering van dit in 1947 geschreven stuk verboden. De Antwerpse rechter was echter van mening, dat het ..Fakkeltheater" te goeder trouw was geweest. Parijse concerten Residentie-Orkest afgelast De twee concerten die het Residen tie-Orkest o.l.v. Pierre Boulez op 17 en 18 juni in het Festival du Ma rais zou geven, zijn afgelast daar dit festival geen doorgang zal vinden in verband met de politieke toestand in Frankryk. directeur van het Ned. Centrum van het ITI. Als waarnemers treden op mevrouw Henny Orri en de heren Jan Grefe. Karl Guttmann en Theo I len. en mgr. dr. Schaeufele. aartsbis- Kling. schop van Freiburg. deel van Herders conciliecommen taar hebben neergelegd, zijn kardi naal Frings, aartsbisschop van Keu- BELGRADO (AP) Alle openbare demonstraties zijn ver boden in de hoofdstad van Joegoslavië terwijl het partijappa- I raat doende is om de redenen voor de sociale onrust weg te nemen welke hebben geleid tot studentenongeregeldheden. Woensdag 19 juni zal het „Festival Theatre" uit Los An geles, bestaande uit enkele tientallen drama-studenten aan de Universiteit van Zuid-Cali- fornië, in Amsterdam de we reldpremière geven van een do cumentair toneelstuk over het Warren Report, het omstreden verslag van de gebeurtenissen rond de moord op president John F. Kennedy. Het stuk „Dealy Plaza" van Chase Mel- len, zal op 20 juni in Amster dam worden herhaald en voorts ook in Scheveningen en Rotterdam worden opgevoerd. Het definitieve programma van da opvoeringen door het .Festival Thea tre" in het Holland Festival is thans bekend. Het bestaat uit acht werken, van het slechts 13 minuten durende stukje muziektheater .Xe Boeuf sur le Toit" tot het vyf bedryven om vattende „Dealy Plaza". Het eerste programma, waarvan op zondag 16 juni in Amsterdam in het nieuwe Instituut voor Dramati sche Kunst aan de Nieuwe Doelen straat 16 bij de Munt de première wordt gegeven, bestaat uit drie mo derne éénakters: „Krapps Last Tape van Samuel Beckett en „The Sand- box" en ..Zoo Story" van Edward AU !bee. De voorstellingen in Amsterdam I zullen elke avond gevolgd worden door een „late show", bestaande uil I twee korte musicals. Dit zyn „Le Boeuf sur le Toit" (scenario Jean Cocteau. muziek Darius Milhaud) en de „back alley opera" „Archy and Mehitabel". geschreven door Joe Dn- rion naar een verhaal van Don Mar quis. met muziek van George Kiem- singer. Het derde avondprogramma, na „Dealy Plaza". wordt gevormd door de komische opera „Gallantry" van Arnold Sundgaard en Douglas Moore, gevolgd door „Feiffers People", een. revue gebaseerd op het werk van de bekende schryver-cartoonist Jules Feiffer. j Het leven in de moderne univer siteitsstad van Belgrado wordt ver lamd door bijna 30.000 studenten, die vergaderen om economische en so ciale hervormingen te eisen. Zware politie-eenheden bewaken het hoofd gebouw van de universiteit, waar de studenten met docenten en ook met activisten van de partij hun eisen bespreken. Zij eisen verbeterde voor- AMSTERDAM (ANP) Het ta- hoek. Els van Rooden. Shireen Stroo bleau de la troupe van de toneel- k«r, Ria Vroemen. Joop Admiraal, groep Centrum ziel er voor het sei- 1 Peter Aryans, Cor van den Brink zoen 1968—1969 als volgt uit: Jacques Commandeur. Hans Dagelet. Artistieke leiding Egbert van Pa Ton van Duinhoven, *i Cas Enklaar ridon, directeur, Walter Kous en Wim van der Gryn, Jules' Hamel, Peter Oosthoek. Zakelijke leiding: i Wim van den Heuvel, Ben Menso Carpentier Alting. Dramatur-1 Hulsman. John Koch, Walter Kous. gie: Hans Rodui en Carel Alphenaar Dries Krijn. Peter Oosthoek, Egbert Décoradviseur. Roger Chaillaux. Ad- van Paridon. Piet Romer. Allard ministra trice: Roeli Bef ting van der Scheer, Lou Steenbergen. Acteurs en actrices: Karin Haage, Frans Vorstman en Helm er t Wou Cox Habbema, Ann Ka se kamp. Mar den berg. Eindexamen toneelschool greet Heemskerk, Sara Heyblom, Eli 1968». sabeth Hoytlnk. Nell Knoop, Mar ja Regisseurs Walter Kous, Peter een show geven op de Grote Markt. Kok, Ina van der Molen, Lettie Oost- Oosthoek en Hagen MullerStahl. waarden voor de studenten en be tere plaatsingsmogelijkheden. De Seryische regering werkt met de communistische party samen om meer ongeregeldheden te voorkomen en te verhinderen oat de onrust naar de arbeiders overslaat. Tegenover het verbod van beto gingen staat begrip en zelfs steun voor de studenten van de partij. Party- en regeringsfunctionarissen hebben in de loop van de dag be sprekingen met vertegenwoordigers van de studenten gevoerd om de eisen te bespreken Voor de tweede dag wapperde een geweldige banier met de woorden ..weg met de rode bourgeoisie" van het grote balkon van het hoofdge bouw van de universiteit. In veel fabrieken in en rond Bel grado hebben arbeders gisteren het werk neergelegd om begrip en sym pathie te kennen te geven voor de problemen en ei«=en van de studen ten Blijkbaar hadden de communis tische vakbondsvertegenwoordigers hiervoor machtiging gegeven in een doelbewuste poging van de partij om gelegenheid te geven onder toezicht stoom af te blazen Op de vergade- ring werd afkeuring uitgesproken over de gewelddaden waarmee de studenten-protesten gepaard zyn gegaan. Pers. radio en t.v. geven uitge breide berichten over alle aspecten i van de toestand. Miljoenenorder V. M. F. in Turkije AMSTERDAM (ANP) Het In genieursbureau Continental Enginee ring. dat tot het VMF Stnrk-Werk- spoor concern behoort, heeft van de Turkse onderneming „Mediterranean Fertilizer Industries A.S." te Ankara opdracht ontvangen voor het ontwer pen en leveren van een kalkammon- salpelerinstallat V-. Hiermee l« een bedrag gemoeid van ongeveer 9 mil joen gulden. Behalve het ontwerp van de com plete installatie en de gebouwen zal Continental Engineering ook de ap paratuur leveren, alsmede toezicht houden op de bouw en de inbedryf- stelling. De installatie zal worden ontwor pen op basis van een proces dat af komstig is van Stamicarbon N.V, een dochteronderneming van de Staatsmijnen. Deze installatie zal de grootste kalkammonsalpeterfabriek ter wereld worden. De fabriek zal worden gebouwd in Mersin. in het Zuid-Oosten van Turkye aan de Mid dellandse Zee en zal in de zomer van 1970 voor produktie gereed nioe- 1 ten zyn.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 7