Taboe ANDY WARHOL NEERGESTOKEN Na zoveel jaren aeeft Lexington opnieuw 'n formidabele sigaret gemaakt: deze king size special filter VREDESTEIN Ruint 90 mille voor Grieken Peter Sellers gescheiden en gisteren DIW8DAG 4 JUNI W63 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA ^Underground" filmer zwaar gewond NEW YORK (Reuter) An dy Warhol, een vooraanstaand pop-artschilder en leider van de „underground" beweging in de filmwereld, is gisteren in zijn bureau in New York neer geschoten door een vrouw. De 41-jarige Warhol heeft in het Columbus-ziekenhuis een operatie ondergaan. Zijn toestand wordt kri tiek genoemd. Samen met hem werd Mario Amaya, redacteur van hlet in Londen verschijnende maandblad „art and artists", door de schoten getroffen. Hij kon na een behandeling voor sohampwonden het ziekenhuis verlaten. De politie van New York heeft een 28-jarige actrice, Valeria Solanis, in verband met de schietpartij aange houden. Tot de bekendste schilderwerken van Warhol behoren stillevens met ordinaire handelswaar zoals soep, bouillon en schuimsponsjes en por tretten van Jacqueline Kennedy en Marylin Monroe. Zijn schilderijen worden thans ver vaardigd in een studio die de naam „De fabriek" draagt, met echte „ar beiders". Warhol gaat er prat op dat de produktie van de schilderijen ge heel mechanisch is, behalve de sig nering, die hij aan het eind van de „lopende band" op de doeken plaatst. Ongeveer vier en een half jaar ge leden kreeg Warhol een 16-millime- ter-camera en maakte zijn eerste film, „Haircut", waarin met niet meer dan normale nauwkeurigheid hec knippen van iemands haar wordt getoond. Een ander kort werk, „Bananas", geeft aan concrete in houd ook niet meer dan in de titel wordt aangegeveneen man die ba nanen eet. Andy Warhol met Edie Sedg wickeen sterretje dat in zijn films optreedt. Na deze korte .^aanloopjes" volg den de marathons „Empire", een acht uur durende film over de Em pire State Building, terwijl de mid dag overgaat in avond en nacht. „Sleep" duurde ahct uur en gaf in die ttfd te zien hoe een man slaapt. Geen van deze films was voor de commercie bestemd, maar een vol gend produkt van Warhol, „Chelsea girls" werd een groot financieel suc ces. Met een budget van 1.500 dollar maakte Warhol een film over versla ving en perversiteiten in de wijk Chelsea van New York. welke alleen al in New York en omgeving 200.000 dollar opbracht. Warhol heeft onlangs een kleuren film „Lonesome Cowboys" voltooid en werkte aan een nieuwe film, „The surfer". Wij leven in een tijd waarin alle taboes worden doorbroken. „Krak, boem!" hoor je telkens, en dan is er weer een taboe naar zijn oude moeder. De moeder van de taboes is een zeer ingetogen dame, gekleed in de degelijkste klederdracht, waarover de Ne derlandse folklore beschikt. Men denkt onwillekeurig aan Marken en vermoedt dat zij Sijtje Ta boes heet. Liefderijk neemt zij de vei schoppelingen tot zich en koes tert ze krachtig aan haar eigen taboe. Ze weet dat de tijd zal ko men waarop ze weer willig in de arbeidsmarkt zullen liggen. Wij, die dit nog niet weten, zijn heel blij met de verdwijning van de taboes. Er is iets van ons af gevallen, dat wij niet meer blo zend hoeven op te rapen. Niets is er nog ivaar wij niet openlijk over kunnen praten of wat wij niet openlijk kunnen doen, mits we het verkeer niet belemmeren. Bij deze vrijheid vergeleken heb ben wij vroeger in het Victo riaanse tijdperk geleefd. De mo gelijkheid om onze emoties te uiten was even beperkt als in die salon van waaruit Koningin Vic toria zestig jaar een wereldrijk regeerde, gezeten naast een thee muts, ivaarop ze hoe langer hoe meer begon te lijken. Dat zij daarbij de tijd vond om de mo- narchie in stand te houden, was geen geoorloofd onderwerp van conversatiemen werd geacht stilzwijgend aan te nemen dat haar kinderen bij koninklijk be sluit in het leven waren geroepen. Dit was in elk geval een waar diger omzeiling van het taboe dan de invoering van de ooievaar, een groteske vogel die kikkers at en kindertjes bracht, ivelke laatste, als ze niet zoet waren, door Sin terklaas weer werden leeggehaald. Een perfide manier om kinderen te bedotten, alleen al omdat de vraag waar ze nu eigenlijk van daan kwamen, daarmee werd ver schoven van de wieg naar het nest. Zoveel doorzicht bezaten wij niet, maar wel een groeiend wan trouwen tegenover onze opvoe ders. Ik herinner mij de schok toen een buurjongetje mij ont hulde, dat onze ouders gelogen hadden en dat de kindertjes af komstig waren uit de buik van de ooievaar. Zulke schokken hebben alle vorige generaties te verwerken gekregen. Daardoor liepen ze een lelijke frustatie op, die nog er ger werd toen ze door alle taboes, die ze verder ou hun levenspad tegenkwajnen, gedwongen werden tot het volgen van allerei genie pige sluipwegen. Dit leidde tot de akeligste uitbarstingen en wie de kranten uit die tijd nog eens doorbladert, zal zien dat ze vol stonden met oorlogen, moorden en andere vergrijpen tegen de goe de zeden. Met de afschaffing van de taboes is dat allemaal veran derd. Zonder het weerbericht zou den de kranten niet weten waar ze elke dag iets nieuws vandaan moesten halen. Toch zijn er tekenen, die erop wijzen, dat de taboes zullen te rugkeren. omdat ze in een be hoefte voorzien. Dezer dagen opende ik bij vergissing een toe vallig dichtgewaaide deur waar achter een gezelschap, dat zich bevrijd had van alle taboes, zich enigszins verveeld vermaakte, deze mensen raakten in aange name opwinding toen ik het eni ge woord zei dat blijkbaar nog taboe is: „O pardon". KEES STIP Zuidwest-Af rika bestuurlijk gedeeltelijk ouder Kaapstad KAAPSTAD (Reutel) De Zuid- afrikaanse regering heeft plannen bekendgemaakt voor de overname van sommige bestuurstaken van de autoriteiten van Zuidwest-Afrika, zo als het onderwijs aan Afrikanen. Te gelijkertijd werd een wetsontwerp, dat gericht is op de uiteindelijke verde ling van het omstreden gebied in zelf besturende „zwarte" staten door het parlement in derde en laatste le zing goedgekeurd. De wet geeft de regering bevoegd heid wetgevende raden en andere bestuurslichamen voor de zes of meet afzonderlijke bevolkingsgroepen in het gebied in te stellen. De veran deringen in het bestuur, door de re gering aan het parlement voorge steld., betreffen vooral de groepen van gemengd ras m Zuid-West-^fri ka, een gebied dat Zuid-Afrika on der mandaat van de Volkenbond sinds de Eerste Wereldoorlog heeft bestuurd. De Verenigde Naties hebben Zuid- Afrika dit mandaat ontnomen, maar het weigert het gebied af te staan. Een groep van 44 Afrikaanse en Aziatische landen heeft economische sancties tegen Zuid-Afrika voorge steld om dat land te dwingen Zuid- west-Afrika af te staan. Het voor stel was vervat in een resolutie aan de Algemene Vergadering der Vere nigde Naties, waarin van Zuid-Afri ka onmiddellijke en onvoorwaardelij ke terugtrekking uit het gebied ge- eist wordt. De assemblee zal waar schijnlijk binnen een week over de resolutie stemmen, die overigens niet bindend is. Tien miljard Mark voor zuivering Vakantietips voor automobilisten BUSSUM In samenwerking met de K.NA..C. en het Verbond voor Veilig Verkeer presenteert de AVRO-televisie op dinsdag 4 Juni van 19.06 tot 19.56 uur via Neder land 1 een programma, waarin de automobilist-vakantieganger tips krijgt op het gebied van rijden in het buitenland. Wat men onder meer voorgeschoteld krijgt is een vakan- tietocht per auto en caravan door vier landen, door Phillip Bolhuis ge regisseerd, door Henk Stemmer van de K.N.A.C. en Henk van den Hof van het Verbond voor Veilig Ver keer uitgestippeld en door camera man Peter Bos vastgelegd op film. Hierin wordt een maximum aan in formatie verstrekt over het „hoe wel en hoe niet" en het „wat wel en wat niet." EXPOSITIE VAN M. C. ESCHER (70) DEN HAAG De Nederlandse graficus M. C. Escher zal vrijdag avond 7 juni in het Haags Gemeen temuseum de overzichtstentoonstel ling van zijn eigen werk openen. De ze tentoonstelling wordt gehouden ger gelegenheid van Eschers 70ste ver jaardag. In meer dan 170 prenten en teke ningen zal de tentoonstelling een overzicht geven van Eschers werk vanaf zijn vroegste tijd. Een aantal van deze zelfde prenten zal worden getoond, gegroepeerd op onderwerp. Ook zal een serie van deze prenten en tekeningen te zien zijn gegroe peerd in relatie tot andere kunst uitingen. De tentoonstelling blijft in Den Haag tot en met 21 juli. ADVERTENTIE autobanden Uw ImacM om hetstmi HILVERSUM (GPD) Doodmoe, maar uiterst voldaan, is Henk van Stipriaan zondagochtend als reislei der van een ploeg VARA-leden naar Griekenland vertrokken. De VARA-man beleefde zaterdag benauwde uren, toen het mooie weer en de massale uittocht die daar het gevolg van was. VARA's Van Harte- ect.ie parten dreigden te spelen. De beoogde ton voor de familiele den van slachtoffers van het Griek se bewind werd zelfs met steun van andere omroepen niet gehaald. Maar Van Stipriaan en Kees Buurman, die mede de actie leidde, kunnen gerust zijn, want de 90 mille in contanten en aan toezeggingen werd gepasseerd en de ervaringen hebben de VARA geleerd dat dan de ton ook wordt gehaald. Men verwacht, als de giro-af schrijvingen in de komende dagen binnen zullen komen, dat het streef bedrag zelfs ruimschoots zal worden overschreden. A Wij zijn zo gewend aan asper- X' gesoep uit pakjes of blik. dat wij bijna zijn vergeten hoe de echte k A smaakt. Nu wij midden in de W aspergetijd zitten, moeten we 'f 9? toch maar eens proberen echte A te maken. Kook daarvoor 500 H gram dunne asperges circa 20 minuten gaar in ruim een liter water met wat zout, haal ze er- r uit, snijd de koppen eraf, houd f ze apart en wrijf de rest door een zeef. Voeg deze puree weer r toe aan het kookvocht. Klop f twee eidooiers los met wat van de warme soep en voeg dit van r het vuur af weer aan de soep toe. Roer er tenslotte vier lepels A room door en een puntje boter. 6 Voeg de apart gehouden asper- X- gekoppen toe en stuif wat noot- A muskaat over het geheel. Wina Bom. f LONDEN (RTRi Twee Engelse dagbladen, de Daily Mail en de Daily Sketch, melden dat de komiek Peter Sellers gescheiden is van zijn vrouw, de Zweedse Britt Eklund. De 42-jarige Sllers is vier jaar ge trouwd geweest met de 24-jarige Zweedse. Zij hebben een driejarig dochtertje. ADVERTENTIE van de Rijn BONN (GPD) Het. Rijnwater is zó vuil dat er 10 miljard mark ge ïnvesteerd zullen moeten worden, al vorens een redelijke mate van zui verheid is bereikt. Pas dan zal het weer mogelijk zijn om alleen na filtratie uit Rijnwater drinkwater te maken. Dan zal men in de Rijn ook weer kunnen zwemmen. In de Rijn en ztin zijrivieren ko men per jaar 12 miljard kubieke me ter aan afvalstoffen. Dicht, bij de Ne derlands-Duitse grens werd door me tingen vastgesteld dat iedere dag 29.000 ton zout door de Rijn wordt meegevoerd, dat is 10.5 miljoen ton per jaar. Dan zijn er o.a. nog de 18.000 Rijnschepen per jaar, die in dezelfde periode 12.000 liter ver bruikte olie uitlaten. Het ministerie van Landbouw in de deelstaat Noord-Rijnland Westfa- len heeft in een gedenkschrift deze mededelingen verstrekt en suggesties gedaan voor het verbeteren van de bijna hopeloze toestand. Het is van oordeel, dat het. noodzakelijke bedrag van 10 miljard door de deel staten, de gemeenten en de indu strieën gezamenlijk moet worden op gebracht. Een saneringsplan dat van 1963 tot 1967 liep, voorziet in acties die 5.5. miljard mark vergden. Zuiveringsin stallaties in de fabrieken zelf, die er voor moeten zorgen dat de afvalpro- dukten niet zonder meer in de ri vier stromen. Die blijken op lange na niet voldoende te zijn. 20 stuks King Size Fitters, /1.5a NEDERLAND 1 AVRO 6.50 uur Barend de Beer (NTS) 7.00 uur nieuws 7.06 uur Vakantietips 8.00 uur Journaal en weeroverzicht (NTS) 8.20 uur AVRO's tclevizier 8.50 uur Dick van Dyke special 9.40 uur Dichters dichterbij 10.15 uur Laatste nieuws (NTS) 10.20 uur Sluiting NEDERLAND 2 NTS 6.50 uur Barend de Beer 7.00 uur Nieuws 7.03 uur De verrekijker 7.15 uur Van gewest tot gewest 7.35 uur Holland Festival magazine 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Dubbelspion; kleur 9.10 uur Denk-beeld 9.45 uur Een wonderbaarlijke naeht 10.20 uur Laatste nieuws 10.25 uur Sluiting HILVERSUM 1 7.00 uur 9.45 uur HILVERSUM 2 10.00 uur 11.00 uur Komsi komsa (cabaret) Uit ben je De graaf van Horre (documentaire) Kontekst 4/ Herhalingen Terwijl enerzijds de herhalin gen steeds meer beginnen op te duiken (zondag twee stuks, Stolz en de voortreffelijke documen taire Vuur op de aarde, maar het is toch armoedig voor 'n eerste pinksterdag» kregen we dit drie daagse weekeinde ook twee nieu we series te zien. Maandag „Het leven begint bij honderd". uitgaand van een goed idee, zo te zien een aardige serie, maar beter leek Iron Side, een reïn carnatie van Raymond Burr, nu niet als Perry Mason, maar als een in zijn rolstoel vastgekluis- terde politieman voor bijzonde re opdrachten. Ook dat is geen nieuw idee, Ne^-o Wolfe van Rex Stout is net zo vastgekleuisterd als nu Iron Side, maar het lijkt toch een van de betere series, ook al behoort hij zo te zien niet tot de allerbeste. Er- verdween ook een vast pro gramma: „Het gulden schot". Het was een populair program ma met hoge kijkdichtheidscij- fers, maareen hoge kijk dichtheid en een hoge waarde ring bewijzen niets over de kwa liteit van een programma, maar alles over de wenselijkheid het uit te zenden". „Johannes" Zondag bracht de NCRV het tv-spel ,Als straks Johannes komt" van P. W. Franse, geba seerd op de derde brief van Jo hannes. Een goede rol van Frans van der Llngen. verder minder goede rollen van de anderen, ge brekkige rolkennis over bijna de hele linie en een discrepantie tussen de gesprekstoon van de broeders en de statige bij beltaal ln de brief van Jo hannes. De poging was goed (Franse had erg weinig houvast aan de summiere tekst) maar strandde toch op enerzijds te grote eerbied voor het onder werp, en anderzijds de weinig losse regie van Max Douwes. Peter Post Het zomerreces heeft behalve nadelen, overigens ook voorde len. Wij krijgen nu meer aanko pen te zien. die vaak van verras sende kwaliteit zijn. Zaterdag b.v. een uitstekende een-acter „En niet een keer zei hij moe der', een Engels product, en maandag alweer een Engelse produktie van de befaamde Da vid Frost, getiteld „Eindelijk de 1948-show". Daaraan vooraf ging „een dag uit net leven van Pe ter Postèè. Mies Bouwman was met Peter Post meegetrokken naar Made, waar deze prompt 't Criterium won. Maar dat had hij drie jaar tevoren ook al ge daan, zonder dat de camera's op hem gericht waren. Dit porti et maakte een zeer authentieke in druk, soms ook een ietwat chao tische indruk. Af en toe kwam er iets ter sprake dat in onver staanbaarheid teloor ging. Lichte satiren En daarna kwam dan het En gelse licht-satirische programma dat de „oppepper" van de pink sterdagen werd. Kort (25 minu ten), maar steeds raak, met een grote dosis aan slapstick, en een fikse scheut overacting, die zul ke sketches als die van de over hemdenverkopers juist die extra joligheid verschaften die hen zo onweerstaanbaar maakte. Mooi ste sketch: de aanmoedigingen door Schotse supporter-s in het operagebouw van het optreden de Schotse Nationale Ballet. Wij nemen aan dat de meermalen door deze verhitte supporters aangeprezen Willy Frazer de rechtsback van Westbromwich- Albion was. die ook in de wed strijd van donderdag tussen het Schotse elftal en het Nederland se elftal er voor zorgde dat links buiten Rensenbrink een paar keer onderuit werd gehaald. 15^ I 'i Uj j VOOR DINSDAG versom 1. 402 m. NRU: 18.00 Nws. 18.16 Radtojourn. 18.30 Prom-ork.: amusementsmuz. 19.00 Komsi Komsa, cabaretprogr. 19.30 Nws. 19.35 Variëteitenkabinet: gevar progr, 20.45 Mag ik mij even voorstellen? Mijn naam is Cox!, de tective-hoorspel. 21.20 Zing met ons mee; liedjesprogr. 21.45 Uit ben Je!, een radioverslag van de realiteit 22 30 Nws 22 40 Radiojourn. NRU. 22.55 Het muz.leven in Nederland van vóór 1940, muzikale lezing. 23.55-2400 Nws. Hilversum 2. .298 m. KRO: 18.00 Gr.muz. 18.10 Rep Int. Waterpolotoernooi in Milaan. 18.19 Ultz van de B.P 18.30 Nws. 18.46 Act. 19.05 Licht ensemble en sol. 20.00 Het Brabants ork. en sol klass. en mod. muz. (In de pauze: plm. 21.00 Op weg naar Una Sancta, lezing). 22 00 De Graaf van Horne, doe. 22.30 Nws. 22 40 Overweging. 22.45 De zingende kerk, muzikale lezing. 23.00 Kontekst: maga zine waarin op de dingen wordt door gepraat. 23.30 Int. Waterpolotoernooi ln Milaan. 23.40 Licht gr.muz. 23.55- 24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 5 JUNI Hilversum 1, 402 m. VARA: 7.00 Nws en ochtendgym. 7 20 Soc strijdl. 7.23 Lichte gr.muz. (7.30-7.35 Van de voorpag l VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.11 Act. 8 20 Licte gr.muz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, pr. voor de huisvr. 9.00 Stereo: Klass. gr.muz. 9.35 Water standen. 9.40 Lichte gr.muz. (10 20 NRU: Int, Waterpolotoernooi te Mi laan). 11.00 Nws. 11.02 Op de kof fie. radioweekbl. voor de vr. 11.32 Ste reo: Hoogtepunten uit de opera Der Waffenschmied. Lortzing (gr) 12.21 Voor het platteland. 12.26 Med. voor land- en tuinb. 12,29 Prom.ork. en zangsol.: amusementsmuz. 13,00 Nws. 13.11 Act. 13.25 Stereo: Lichte ork.muz. (gr.). 13.45 Gesproken portret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Klavecimbel recital: mod. muz, 15.10 Strijktrio: mo derne muz. 15.25 Blokfluit-recital: mod. muz 15.35 Pianorecital: mod. muz. 16.00 Nws. 16.02 Stereo: Le comte de Luxembourg, operette van Lehar (gr.) 16.45 Stereo: VARA's Popshow 17.20 Voor de Jeugd. 17.55 S.O.S.-ber Hilversum 2. '98 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. pianoconcert (gr), 7.30 Nws. 7 32 Act 7.45 Mod dansen (gr.). TROS: 8 00 Nws. 8.U Op Sleeptros: pl.progr. voor automobi listen. (8.30 Nws.). 9.15 Stereo: Weens Symphonie-ork en bangsol.: amuse mentsmuz. 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Brabants Barok ensemble (opn.): klas sieke muz. 10.30 Voor de vr. 11 00 Nws. 11.02 Discogram: muzikaal wedstrljd- progr. 11.50 Act. KRO. 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med voor land -en tuinb.; 12.30 Nws; 12.41 Act). NCRV: 14.00 Stereo: Over de band: gevar muz.progr (opn 15.00 Dc grote Broer, hoorsp. 15.47 Stereo: Lichte or- kestmuz. en voc. ensemble (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Volks- muz. 17.15 Stereo: Lichte gr.muz. 17.50 Overheidsvoorl.Zeker is zeker. inf. over onze soc. verzekeringen, speciaal gericht op de vac.maanden. Hilversum 3. 240 m. NORV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing. zing!: lichte voc. muz. 10.00 Nws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe l.p.'s. 10.30 Ramblers Radio Reprises NRU: 1100 Nws. 11.03 Muz.-lezen: internationaal nws op het gebied van de lichte muz. 112.00 Nws.). AVRO: 13.00 Nws. 13 03 Act 13 06 Zet 'm op!: vrolijk pl.progr. 14.00 Nws. 14.03 Muz.-boetiek: muz- progr met Ned, artiesten. 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvit.: populair verz.pl.progr, 16.00 Nws 1603-1800 Superclean Dream machine: licht progr. (17.00 Nws. 17.02-17.05'Act.) TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I VARA: 17.00-17 35 Voor de kinde ren. NTS: 18.50 Barend de Beer. NTS: 19.00 Journ NTS- 19.06 Nieuwe avon turen van de Drie Musketiers. TV-feuil 19.31 Persoonlijk: progr. rond Tung- ku Abdul Rahman, Eerste minister van Maleisië. NTS: 20.00 Journ. NTS 20.14 Eurovisie: Rep. voetbalwedstrl)d Joegoslavië- Engeland, (onder voorbe houd). (In de pauze: 21.00-21.10 Uitz. D'66) 21.55 Uitz. Stichting Socutera. 22.00 Charlie Chan in de opera, de tective-film (1936). 23.00 Journ, 23.05 -23.20 Openbaar Kunstbezit. Nederland II NTS: 18.50 Barend de Beer NT'S: 19.00 Journ VARA 19.03 Coronation Street. TV-feuill, NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Achter het nws 20 45 In kleur: TV-rechtbank. NTS: 22 15- 22.20 Journ.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 5