Stedelijke democratie zeer ver ontwikkeld Aristo I 'n veilig idee Uw Leidsch Dagblad utSaR iÉsririn i u 11 Communistisch Rusland trots op zijn monumenten uit de Tsaren-tijd mee op vakantie Britse kardinaal hekelt regering in zake Biafra w L 'Ms Si' ri\ INTERTEST om od wyers te bouwen DINSDAG 4 JUNI 1968 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 ADVERTENTIE LENINGRAD (GPD) Burgers, bij beschieting is het aan deze kant van de straat bijzonder gevaarlijk". Dat staat, witte letters op een blauwe achtergrond, nog op een muur van een huis aan de Newski Prospekt, Leningrads belangrijkste winkelstraat. Het is één van de vele herinnerin gen aan het verschrikkelijke beleg dat deze tweede stad van de Sowjet-Unie tijdens de laatste wereldoorlog heejt doorgemaakt. Zeshonderdduizend mensen zijn bij dat beleg van honger omgekomen en tienduizenden woningen en gebouwen vernield. Toch is Leningrad nu weer een van de mooiste steden ter we reld. Dank zij alles wat uit de tijd van de Tsaren is overgebleven. Leningrad is niet zo gezellig als Moskou, wat statiger door aanleg zo wel als door de aard van zijn bewo ners. maar van een allure die vooral doet denken aan Parijs en Washing ton. Ofschoon de vroegere Tsaren-hoofd stad veel ouder is dan de Amerikaan se hebben de twee steden gemeen dat ze door één ontwerper in één keer zijn ontworpen. In Leningrads geval ligt het begin onder Peter de Grote in 1743. Prachtige paleizen zijn er in de jaren daarna gebouwd, zowel voor de Tsaren zelf als van hun hofhou ding en voor de hoge staatsinstellin gen. De overheersende bouwstijl van het stadscentrum is een feestelijk ba rok, waarbij de versierende elemen ten wit zijn gehouden en de muur vlakken zachtgroen of roze, blauw of geel. Terwijl in Moskou vele straten in het centrum tot op de dubbele breedte moeten worden gebracht om het huidige en het te verwachten verkeer te verwerken, is Leningrad twee eeuwen geleden al zo royaal op gezet, dat alle straten ook voor de twintigste eeuw nog breed genoeg zijn. Herinnering Het stadsbestuur van deze wereld stad (3.7 miljoen Inwoners) zetelt in het gebouw van de vroegere staats raad. In de grote vergaderzaal staan de wapens van de Tsaren nog op de kristallen luchters, al zijn op enkele muurvlakken ter wille van het even wicht sikkels en hamers aangebracht. De stedelijke democratie is. binnen het één-partijsysteem in zo'n stad veel verder ontwikkeld dan wij ons in het algemeen voorstellen als we aan de Sowjet-Unie denken. De stad is verdeeld in kiesdistric ten van 6000 inwoner die ieder één gedeputeerde kiezen voor de stedelij ke Sowjet (gemeenteraad). De kan didaten kunnen worden gesteld door industriële bedrijven, verenigingen of door de communistische partij. Op een openbare vergadering wordt per district één kandidaat gekozen om op het stembiljet te staan. Haalt die kandidaat bi/ de verkiezingen de meerderheid dan is hij gekozen, haalt hij die niet. dan moeten nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Dat laatste komt niet vaak voor. Eenmaal per maand moet de gekozene zich be schikbaar stellen om met zijn kiezers te spreken, een gelegenheid waarvan druk gebruik wordt gemaakt. Is het kiesdistrict ontevreden over zijn ge delegeerde dan kan een initiatief worden genomen om hem terug te roepen. Kandidaatstelling door een losse verzameling burgers is onmo gelijk. Een nieuwe groepering kan dus niet worden gevormd. De PSP had in de Sowjet-Unie niet kunnen ontstaan. Ook kan, door het distric tenstelsel. 'n kandidaat met een over de hele stad dun-gespreide aanhang j nooit worden gekozen. Een ver- tegenwoordiger van een nieuwe pro vo-partij is in de Sowjet van Lenin grad ondenkbaar. In de districten zijn de woonblok ken (tien tot vijftien woonhuizen) weer kleinere eenheden die mogelijk heid geven tot inspraak van de bur ger in het bestuur van de stad. Ieder van die woonblokken heeft een kan toor waar meestal gepensioneerden werken die zich bezig houden met gemeenschappelijke belangen van de bewoners: scholen, speelplaatsen, ver beteringen aan de huizen, vrije-tijds- besteding, bibliotheken en de vorming van hulppolitie. Van tijd tot tijd wor den door de gedeputeerden in hun districten bijeenkomsten gehouden, met name over het verkeer. Burgers die daarbij een actieve rol spelen worden uitgenodigd de vergadering van de stads-Sowjet bij te wonen, waar ze van de tribune af kunnen deelnemen aan de discussie. Van de 615 gedeputeerden zijn er 353 mannen en 262 vrouwen. Van hen zijn 315 fabrieksarbeiders. Lid van de communistische partij zijn er 342. De Sowjet kiest 27 leden tot execu tieve, waaruit weer de voorzitter, de burgemeester zouden wij zeggen, wordt gekozen en zes plaatsvervan gers. Er zijn in totaal acht betaalde functionarissen in de executieve. Een vergadering van het grote lichaam vindt eenmaal per drie maanden plaats. De executieve komt tweemaal per maand bijeen. Van de 27 leden van de executieve zijn er drie géén lid van de party. Het percentage partijleden neemt dus toe naarmate, het orgaan hoger Is; een algemeen verschijnsel in Sowjet-Rusland. Van de totale be volking is maar vijf procent lid van de partij (12,6 miljoen mensen), wat neerkomt op 'n procent of acht, ne gen van de naar leeftijd in aanmer king komenden. Budget Van de begroting van 664 miljoen roebel is 90 procent afkomstig van ADVERTENTIE GORDIJNSTOFFEN B de economische activiteiten die in de stad plaats vinden en waarvan de stad een deel krijgt, de rest van de belasting die via de landsoverheid van de burgers wordt geheven. Aan de economische activiteiten en de gemeentelijke diensten wordt 53 procent van de uitgaven besteed, aan onderwijs en cultuur 46 procent, aan onderhoud en administratie 0.72 en aan andere zaken 0,56 De begroting van Leningrad is on derworpen aan de goedkeuring en eventuele wijziging van de minister raad van de Russische Republiek, de grootste van de 15 republieken waar uit de USSR bestaat. Die positie deelt de stad alleen met Moskou want alle andere steden staan onder financieel toezicht van een soort provincie, die territorium heet. De stad houdt zich met veel meer activiteiten bezig dan onze steden, omdat er geen particuliere onderne mingsvormen en veel minder parti culiere verenigingsactiviteiten zijn dan wfj kennen. Zo heeft de stad een fabriek van bureaulampen, kin derspeelgoed, sloten, meubelen en tafelgerei en ook reparatiewerk- plaatsen en stomerijen. Ook de bouwactiviteit valt helemaal onder 't stadsbestuur. En zo komt het dat in de stedelijke bedrijven meer dan 600.000 mensen werkzaam zijn. Bij het bouwwezen alleen werken 67.000 man, met nog eens 30.000 by de grondstoffenproduktie. Maar zij zor gen dan ook per jaar voor een 45.000 woningen met een „nuttig vloeroppervlak" van 1,6 miljoen vierkante meter, dat is gemiddeld 35,5 m2 per woning. Woningen Bij de huidige nieuwbouw wordt per persoon 8,4 vierkante meter wo ning gebouwd. In het huidige vijfja renplan zal dat worden opgevoerd tot 9 vierkante meter. De term „nuttige vloeroppervlakte" houdt daarby in, dat alleen de oppervlak te van woon- en slaapkamers wordt meegerekend en niet die van keu kens, kasten, gangen en dergelijke. Vergelijking met Nederlandse standaarden vereist dus enig reken werk. Gelukkig beschikken we over een onderzoek dat in 1967 heeft plaatsgevonden in de Utrechtse nieuwbouwwijk Overvecht-zuid, ge heel bestaande uit woningwetwonin gen, waar 900 woningen zijn opge meten en waar de reële bewoning is geteld. Daaruit blijkt, dat het „nuttig vloeroppervlak" van drie verschil lende types vierkamerwoningen res pectievelijk is: 56,5, 57.5 en 62 vier kante meter. De gemiddelde bewo ning was achtereenvolgens 4,3, 4 en 4,3 personen, hetgeen neerkomt op een aantal vierkante meters per per soon van respectievelijk 13,4. 14,4 en nog eens 14.4 vierkante meter. Nu is deze vergelijking niet hele maal eerlijk. Er worden in Lenin grad vrijwel geen vierkamerflats ge bouwd. De nieuwbouw bestaat ge heel of vrijwel geheel uit één-, twee- en driekamerflats. De driekamerwo ningen in de onderzochte Utrechtse wijk hadden een oppervlakte van 48 vierkante meter, de gemiddelde be woning was 3,1 persoon, zodat per persoon 15,5 vierkante meter nuttig vloeroppervlak beschikbaar was. In de drie types 2\'i-kamerwoningen in Overvecht stond per reële inwoner ter beschikking: 16,5, 18,5 en 19,8 vierkante meter per persoon. Met andere woorden: in de „krapste" nieuwbouw woningwetwoningen in Nederland heeft iedere bewoner an derhalf keer zoveel ruimte als zijn Russische collega; in de ruimste ty pen ruim twee maal zoveel. Een belangrijk winstpunt voor de Russische flats: ze hebben allemaal een bad terwijl wij, achtergeble ven als we in dat opzicht nog zijn, al leen douches inbouwen. Pluspunt voor Nederland nog: er wordt in onze nieuwste nieuwbouw veel meer aan dacht besteed aan de entree van de huizen dan in de Sowjet-Unie, waar de kale betonnen trappenhuizen ook nu nog de eerste kennismaking vor men met de wooncultuur. Pluspunt voor de Russen nog: hun kamers zijn dan wel kleiner, maar hoger zijn ze wel. Poesjkin Leningrad is administratief ver deeld in negentien rayons, waarvan er vyf voorsteden zijn. Eén van die voorsteden 'is Poesjkin en Pawlowsk, een soort „ondergemeente" met een eigen Sowjet en een eigen burgemees ter (die weer zitting heeft in de Le ningrader stadsraad), de charmante mevrouw Makarowa. Haar gemeente is in 1937 genoemd naar de be roemde schrijver, die er heeft ge woond, nadat het vroeger „dorp van de Tsaren" had geheten. Poesjkin is een recreatiegebied voor Leningrad met een mooie om geving en met fraaie parken en het wordt ook steeds meer woongebied voor gepensioneerden. Als bouwkun dig ingenieur is mevrouw Kakaro- wa trots op de vele nieuwbouw in haar gemeente die in totaal, samen met Pawlowsk, 110.000 inwoners telt: 1500 woningen per jaar. Het zijn sim pele blokken, vele Vijfhoog de hoogte waarbij nog geen lift behoeft te worden ingebouwd enkele ook hoger. Ze bevatten alleen één-, twee- en driekamerwoningen; gro tere woningen worden niet gebouwd. Ook eengezinswoningen bouwt Poesjkin niet teneinde de beschik bare recreatieruimte niet verder te verminderen. In tegenstelling tot de public relations-man van Leningrad, die geen cijfer van het aantal wo ningzoekenden „wist", noemt me vrouw de burgemeester haar tekort onmiddellijk: 5000 woningen. De deelneming van de burger aan het stadsbestuur is in zo'n kleine ge meente nog iets duidelijker te zien dan in het grote Leningrad. De ravon-Sowjet heeft 222 gedeputeer den (waarvan 131 lid zijn van de par tij) een executieve van 11 (van wie negen leden van de party). Niet min der dan 7256 andere burgers zijn en het wordt me op een schema ge toond via allerlei commissies by het werk van die organen betrokken. Daar zijn by commissie voor jeugd werk. stadsverfraaiing, gedenktekens, volksgezondheid, handel, woningen, discipline (wij zouden zeggen burger plicht) en hulppolitie. Maar wat deze gemeente vooral in drukwekkend maakt, is *t restaura tiewerk dat wordt verricht aan het gigantische zomerpaleis van de Tsa ren. het Catharina-paleis dat in de oorlog onherkenbaar is beschadigd en door de Duitsers bovendien nog zwaar is geplunderd. Poesjkin lag toen net achter de Duitse linies en de barokke zalen die eens de pronk zuchtige tsaren en tsarina's tot zo merverblijf hadden gediend, werden als opslagplaatsen, garages en stal gebruikt, voorzover niet de daken bij beschietingen waren ingestort. Triomfboog in het Winterpa leis in Leningrad. Duitsers Het Is overigens opvallend hoe bij de rondleidingen door dergelijke ge bouwen ook by de tentoonstelling van het beleg om de stad Leningrad de gidsen nooit spreken over „de Duitsers", maar altijd over „de fascisten". Historisch gesproken is dis benaming niet geheel juist, maar zij geeft wei duidelijk aan dat de Rus sen veel minder het r/iitse volk de schuld geven van wat er in de Twee de Wereldoorlog in hun land is ge beurd. dan de leiders van dat volk. De foto's van het Catharina-paleis aan het eind van de oorlog tonen een hopeloos-lijkende verwoesting. Maar de Sowjetrussische staat heeft een sterk ontwikkeld gevoel voor de waarde van het historische en met oneindig geduld wordt vertrek na vertrek weer in de oorspronkelijke vorm gerestaureerd. Een Chinees wandtapijt is nageschilderd aan de hand van een stukje van enkele vier kante centimeters dat na de oorlog achter een van de spiegels werd ge vonden; honderden vierkante meters wand en plafond worden weer bedekt met het krullerige en vergulde hout snijwerk en met schilderingen waar voor vakmensen speciaal zijn opge leid. Zij hebben een levenstaak in het vooruitzicht, evenals de vloeren- leggers, die met behulp van oude fo to's de kunstig-ingelegde vloeren weer reconstrueren. Want meer dan twintig jaar na de oorlog is nog niet de helft van het interieur weer in toonbare staat gebracht, terwijl van het kostbare meubilair een groot deel nooit meer na te maken zal zjjn. Met vilten sloffen onder de schoe nen gebonden, schuifelden we door de zalen die uitzicht geven op de nu dik ondergesneeuwde wydse tuinen die eens Versailles naar de kroon konden steken. En ik verbaas me een beetje over de volkomen echte trots waar mee deze vertegenwoordigers van de communistische staat my het herstel laten zien van de monarchisti sche resten uit hun nationale verle den. Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie, als U wilt helpen, door: gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit ten minste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. Als brief verzenden en frankeren met 20 ct. Ons HUISADRES is: INaam straat no. woonplaats Kwartaal Wij hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing is. Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: 2 P» straat no. plaatsnaam (Bij tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wél datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt 3 1e dag laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Kosten van opzending/inhouding. Voor Nederland, België en Luxemburg, f 1,25 per vakantieperiode. Buiten de Beneluxlanden f0,40 per dag Luchtpost 10,60 per dag. Voor tijdelijk in te houden kranten wordt bij restitutie van het te veel be taalde abonnementsgeld f0,50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Eerste predikatie in protestantse kerk LONDEN/AFAM (GPD. Reuter) I De rooms-katholieke aarstbis- schop van Westminster, kardinaal I Heenan heeft op pinksterdag ge- j I preekt in de protestantse Westmin- I ster Abbey. Dit was de eerste maal j sinds de reformatie dat een rooms- j katholieke geestelijke in een protes- I tants bedehuis een predikatie hield, als een oecumenische tegenprestatie j voor het bezoek dat de protestantse aartsbisschop van Canterbury, dr. j Ramsey, enige tijd geleden aan de kathedraal van Westminster heeft gebracht en daar een predikatie hield. Kardinaal Heenan deed in zijn toespraak een scherpe aanval op de Britse regering wegens levering van wapens aan Nlgerië, die gebruikt worden voor de vernietiging van Biafra. De kardinaal verklaarde la ter dat hy deze gelegenheid hiervoor had gebruikt om zoveel mogelijk pu bliciteit te krijgen. Hij herhaalde zijn eis, dat de Brit se regering de wapenleveranties zou stopzetten, hij citeerde als neutrale bron de president van de Ivoorkust, volgens wie er in de afgelopen tien maanden in Biafra meer mensen zouden zijn gedood dan in drie Jaar Vietnam-oorlog. De kardinaal zei dat de Russen hiervoor aan Nigerië de bommen le veren en de Britten de munitie. De kardinaal heeft maandag op een conferentie, gewijd aan menselijke noden, het verschijnsel aan de kaak gesteld van lieden die er een beroep van schijnen te maken tegen alles en nog wat te protsteren. Zondag marcheerden vijfhonderd Afrikanen uit Biafra naar de ambts woning van premier Wilson, Dow- ningstxeet 10, om tegen de wapen- leveranties te protesteren. Zij droe gen banieren met de woorden .Brit se handen bevlekt met Biafra'3 bloed" en „Britse kogels doden Bia- franen". Biafraanse troepen hebben de elektriciteitscentrale van Af am. on geveer 40 km ten oosten van Port Harcourt, op de Nigeriaanse federale troepen heroverd. In de strijd om de krachtcentrale, die vele plaatsen in de afgescheiden oostprovincie van stroom voorziet, zijn zeker 200 Nige- riaanse militairen en ongeveer 10 Biafranen gesneuveld, zo is door het Biafraanse hoofdkwartier meege deeld. Het Winterpaleis van de tsaren in Leningrad, een vari de mooiste paleizen van de vele die de voormalige hoofdstad van Rusland bezit. ..U* t&V** ii t U< is *v' c\< "LU fv l*« i 4 -r""*"* f! J t& i% 4k Htvi j£1ii ales II s

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 13