IIja Keizer-Laman stelt haar kandidatuur voor Mexico Waterpoloploeg legt basis I Demarrage Zoetemelk reikt niet ver genoeg Strijd zonder glamour tegenDeuemarken:3-l Zege voor Huberts Geert Udding bouw aan indrukwekkende reeks Tribune stort in Olympisch kwalificatietoernooi Roiule van Limburg Hockeyelftal sloot het voorjaa rsprogramma af Feijenoord B kampioen Damtitelstrijd Tubbergen 1908 >INSDAG 4 JUNI 1968 PAGINA 11 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD raz.), 'ano- zales i Ti- T.) htige uris- hael, rras- pre- nan- egen keer l. (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG (GPD) Ilja KeizerLaman is gebrand op een sportief conflict met Mia Gommers. Het grote talent van 1965-1966 is terug aan de vaderlandse atletiektop en wenst nu de confrontatie met degene die haar leidende rol op de 800 me ter dames heeft overgenomen. Na de wedstrijden van een genre zoals in Nederland veel te weinig voorkomt, 1ste pinksterdag in Den Haag, is het duidelijk. Ilja Keizer, thans trainend onder leiding van haar man, heeft Mexico-allures en is zelfbewuster dan twee jaar terug, toen zij de wereldtop binnen bereik had, maar mentaal de sprong niet aankon. Lichamelijke moeilijk heden waren daarvan mede de oorzaak. In een jaar non activiteit zijn die verholpen. De KNAU-officials vergaten haar, maar haastten zich zondag te zeggen bij monde van voorzitter Jutte: „Je hebt je kandidatuur gesteld". VAN KOP AF Dat was na een 800 meter, die Il ja Keizer van kop af won, zonder enige bedreiging in de tijd van 206.4 en dat is al een heel eind in de richting van de 204.5 waarmee zij in 1966 tijdelijk afscheid nam ,Het gaat veel gemakkelijker nu. Ik had gehoopt Mia Gommers hier el te ontmoeten Nu gebeurt dat ho pelijk zondag tijdens de drie dis tricten wedstrijd" (Zuid met Mia Gommers, Noord-Holland en Zuid -Holland met Ilja Keizer) Internationale allure had zondag voorts de 400 meter van Li a Lou- er-Hinten. De Brabantse was met haar 54.4 in de tweede wedstrijd waarin zij dit seizoen uitkwam ook zelf tevreden. „Zo vroeg in het sei zoen moet je niet teveel wedstrijden lopen, het duurt nog zo lang, er is tyd genoeg voor goede prestaties maar dit was al goed". De 54.4 was 0.2 boven haar persoonlijk re cord. Zij is hiermee vierde op de wereldranglijst van dit seizoen gewor den. Ontspannen Lia Louwer liep uitermate ontspan nen in de buitenbaan zonder be dreigd te worden. Haar belangrijkste concurrente is Mieke Sterk, de mo menteel alles kunnende Haarlemse, die pas het Nederlands record op de 200 meter op 23.6 bracht. „Ik wil naar Mexico. De 4 x 100 ploeg gaat zeker, dus ik moet zorgen daar bij te zijn. Maar individueel wil op de 400 meter starten". Dus niet op de 200 meter? „Welnee, op de 400 meter is lekker veel concurrentie, dat vind ik machtig". Mieke Sterk kwam zondag tot een zwakke 200 meter in 24.3. „Ik zat vast", was haar verklaring daarvoor. Met de 4 x 100 meter ploeg kwam zji tweemaal in actie. De eerste keer was de combinatie Wilma v. d. Berg —Mieke Sterk— Truus Hennepman en Hilly Gankema duidelijk in goede doen. De wissels klopten en de tijd was een afspiegeling van de moge lijkheden 45.2: 0.1 boven het Neder lands record. Later op de middag waren de wissels moeizamer, hetgeen resulteerde in 45.9. In de combina tie ontbrak Corry Bakker, die met een verdikking in haar linkerknie de strijd vanaf de kant moest volgen. Heren Voor de Nederlandse heren is uit zending naar de Olympische Spe len veel moeilijker te halen. Atletiek - fan Paulen belangrijk omdat hij direteur is van het NOC, dat over uitzending beslist zag geen inter nationale verrichtingen Wel waren er hoopgevende prestaties, die impul sen kunnen betekenen waardoor in ternationale aansluiting mogelijk kan worden. Zoals de 47.4 van 400 meterman Van Herpen, zoals de tweede maal dat Scham op de 1500 meter onder de 3.50 kwam. (nu 3.48.9) en vooral de 800 meter van nieuwkomer Geert Udding, die op de 800 meter voort bouwde aan een indrukwekken de reeks 1.49.6. Deze Udding, 21 jaar oud, kweek schoolleerling uit het Drentse Gie ten, is de grote verrassing van het atletiekseizoen. Met 1.55.2 als beste prestatie achter zijn naam in zijn tweede atletiekseizoen (1967) rukte hij dit Jaar al op naar 1.50.6 en nu in Den Haag weer 1 seconde verder. „Tevreden ben je nooit. Als ik eerst maar op 1.48.- zit. dat is de limiet voor de Olympische Spelen". Er zijn trouwens meer proble men die Udding bezig houden. Hij heeft last van een achillespees. Met hoop op remedie daartegen heeft hij Den Haag verlaten. Udding krijgt interval-spikes, met iets hogere hak dan van de schoenen, waarmee hij in «Jn bosrijke omgeving trainde. Dat kan een gunstige verhandeling te weeg brengen. Udding trok zondag, nadat Wassenaar voor een snelle race op de 400 meter had gezorgd (54.3), Wijnand Bladt mee naar een snelle tijd: 1.49.9. Bladt moest vorig seizoen door blessures verstek laten gaan. Fred van Herpen heeft last van een spierbundel onder zijn linkerknie en weet daartegen één remedie: rust. „Nou ja. dat kan natuurlijk niet. Als het nu maar warm weer is, dan heb ik geen last". Van Herpen had geluk. Zaterdag voor pinksteren kon hij langdurig in de zon vertoeven. Zon dag was het eveneens warm op de sintelbaan Hij weerstond ruim de aanval van de met blessures sukkelende Rein van der Heuvel, die na 100 meter gelijk met hem kwam door een achterstand door baanindeling. „Hij komt altijd snel. ik moet het hebben van de laat ste honderd meter". Van Her pen kwam tot 47.4. „Ik ben pas één keer sneller geweest in Nederland, vier jaar terug in Enschede, 47 secon den toen. „Hij eindigde achter de Pool Korycki (47.3). Op de 400 meter en de 100 en 200 meter bleek nog niet dat de hoop die voor het zenden van estafette ploegen naar de Olympische Spelen bestaat terecht is. Op de 4 x 100 me ter bleef de ploeg Tamminga, Blom, De Jong en Van der Meulen resp. 0.8 en 1 sec. boven de nationale recordtijd van 40 sec. rond. Op de 400 meter mocht Van Herpen dan in dembuurt komen van de gemid delde 47 sec die wenselijk is, Van de Heuvel (48.4). Lievense (49 rond) en Vellinga (48.3) bleven daar ver vanaf. Uitslagen Dames: 100 meter: 1. Wilma v. d. Berg (De Keien) 11.9, 2. Truus Hen- nipman (De Bataven) 12.-, 3. Anita Neill (GB) 12.2. 200 m: 1. Mieke Sterk (Atmodes) 24.3, 2. Maureen Tranter (GB) 24.5, 3. Galina Her mann (W.-Dld.) 24.6. 400 m: 1. Lia Louer (K en K) 54.4, 2. Hilda Sla- man (Sagitta) 56.3, 3. Willy Wokke (Sagitta» 56.9. 800 m: 1. Ilja Keizer (De Spartaan) 2.06.4, 2. Tineke v. Wonderen (Trias) 2.08.4, 3. Susan Taylor (GB) 2.09.1. Ver: 1. Ciska Jansen (Sagitta) 5.97 m, 2. Rola (Koekoek (ADA) 5.65. Kogel: 1. Mie ke Rangelrooy (LDA) 14.15 m, 2. Corrie v. Wissenburg (DEM( 13.75, 4x100 m: 1. nationale ploeg (v. d. Berg, Sterk, Hennipman, Gankema) 45.2 Heren: 100 m: 1. Jawoiski (Polen) 10.8, 2. De Jong (Diomeden) 10.8, 3. Tamminga (Siomo) 10.9. 200 m: 1. Borowski (Polen) 21.7, 2. v. d. Meu len (PSV) 21.9, 3. Tel (GVAV) 21.9. 400 m.: 1. Korycki (Polen) 47.3, 2. v. Heroen (De Spartaan) 47.4, 3. Gred- zinski (Polen) 48.-. 800 m.: 1. Ud ding AAC '61) 1.49.6, 2. Bladt (VLTC) 1.49.9, 3. Boonen (Belg) 1.51.1. 1500 m: 1. Scham (De Keien) 3.48.9, 2. v. Loon (Achilles TOP) 3.51.4, 3. v. Ger- ven (De Spartaan) 3.52.2. 3.000 m: 1. Opdenoordt (Kimbria) 8.16.4, 2. Smol ders (Belg.)) 8.16.8, 3. Deelstra (Lio- nitas) 8.17.5. Kogel: 1. Komar (Polen) 1881 m, 2. Decker (Belg.) 16.65, 3. v. Wees (AAC) 15.08. Hoog: 1. Czernik (Polen) 2.00 m. 2. Thyssen (Belg.) 1.95, 3. Kanis (Daventria) 1.90. 4x100 m: 1. nationale ploeg (Tamminga, De Jong, Blom, Vermeulen) 40.8. STEIN (ANP) Op twee kilo meter voor de finish waagde Joop Zoetemelk, bevreesd voor de sprint capaciteiten van de snelle Limburger Jan Krekels, die ook tot de uit zeven man bestaande kopgroep behoorde, zijn kans. Zoetemelk demarreerde uit alle macht en kreeg vijftig meter voorsprong. Toen echter reageerde Krekels zelf. De sprinter bleek na meer dan 170 zware kilometers door het Limburgse heuvelland nog vol doende kracht te hebben om Zoete melk tot de orde te roepen. In zijn spoor trok hij Daan Holst en Leen Poortvliet mee. De rest van de kop groep. bestaande uit Pepels, Van Straalen en Slueper, kon het geweld, dat Zoetemelk en Krekels ontketen den niet aan en bleef achter. In de straten van Stein bleek tenslotte de krachtsinspanning van Krekels niet tevergeefs te zijn geweest. Met royaal verschil won hij de eindsprint vóór Poortvliet en Zoetemelk. Dat was de ontknoping van een ronde van Limburg, die begun stigd door fraai zomers weer tien duizenden belangstellenden langs de Limburgse wegen trok. De uitslag was: 1. Jan Krekels (Bom) 179 kilometer in 5917,54; 2. Leen Poortvliet (Rotterdam) z.t.; 3. Joop Zoetemelk Rij pwetering) z.t. 4. Daan Holst (Amsterdam) z.t.; 5. op 26 sec.: Chris Pepels (Stein); 6. Van Straalen z.t.; 7. Slueper z.t.; 8. op 39 sec: Jansen; 9. Jan van Katwijk z.t.; 10. Gerrits z.t. Het was Krekels derde zege in een ..klassieker" dit seizoen. De finish van de 100 meter he ren. V.l.n.r. Tamminga (3), Kac- zor (Polen), De Jong (2), Ja- worski (1) en Goros (Polen). GRONINGEN (GPD) Bij gras baanraces in Stadskanaal raakten gisteren tweehonderd toeschouwers betrokken bij het ineenstorten van een deel van de onoverdekte zittri- bune. Halverwege de wedstrijd, die ruim elfduizend toeschouwers trok, be gaf de stalen constructie onder de tribune het. Tientallen toeschouwers raakten licht gewond, waarvan er zes voor een nadere behande ling naar het ziekenhuis in Stadska naal moesten worden getrans porteerd. Met veelal kneus- en schaafwonden konden zij later op eigen gelegenheid naar huis terugkeren. KOPENHAGEN (ANPi Het Ne derlandse hockeyelftal heeft zater dagmiddag ten aanschouwe van slechts enkele tientallen toeschou wers te Kopenhagen zijn voorjaars- intcrlandprogramma afgesloten met een overwinning met 31 op Dene marken. Ofschoon het dus een posi tief resultaat werd voor onze land genoten, wilde iedereen al dadelijk na afloop de wedstrijd maar zo spoe dig mogelijk vergeten. De glamour ontbrak namelijk ge heel aan deze overwinning, die pas in de laatste tien minuten gestalte kreeg door doelpunten van Edo Bu- ma (uit een strafcomer) en Frans Spits, die uit en voorzet van Theo van Vroonhoven de bal hard en zui ver in het doel plaatste. Daarvóór was het alleen Hilkema gelukt een bres te schieten in de Deense verde diging, die met versterking van na genoeg alle overige spelers een schier onneembare veste vormde. Slechts één man opereerde bij de Denen constant in de aanval: mid- voor Michael Thierry, een zeer be kwame hockeyer met een prachtige sticktechniek. Hij vormde een voort durende dreiging voor de Neder landse defensie, die in de 25ste mi nuut kansloos door hem verslagen werd, toen hij in een magnifieke rush, de bal als aan de stick ge kleefd, in het centrum doorstootte en ook doelman Boks, met een overigens niet onhoudbaar schot, misleidde. Daarmee kwamen de Denen geheel onverwacht aan de leiding, een weel de, waarvan z\j zelf waarschijnlijk niet gedroomd hadden en die ook geen juist beeld gaf van de krachts verhouding in het veld. Want het jonge Deense elftal gerecruteerd uit de slechts 500 hockeyers die het land telt. steunde geheel op zijn verdedi ging en met een heilig vuur streden de Denen om deze verdediging over eind te houden. Het was geen mooie tactiek, maar tegen de Nederlandera, die geen strategisch wapen konden vinden om de kracht hiervan te bre ken. wel doeltreffend Zondag speelde het Nederlands hockeyelftal in Slagelse tegen het Deense B-elftal, welke wedstrijd met 50 werd gewonnen. Nederland, dat voortdurend sterker was en de Denen feitelijk niet één kans toestond, had met de rust al een voorsprong van 20. Hylkema scoorde drie keer, Ter Haar maakte twee doelpunten. Jan Krekels heeft de armen al boven het hoofd. Achter hem Leen Poortvliet (links) en Joop Zoetemelk. ROTTERDAM (ANP) Het reser ve elftal van Feijenoord is kampioen vah.Nederland geworden door ADO B met 52 te verslaan. Leiden United wint streektoernooi LEIDEN Het Leddse jeugdelftal ls winnaar geworden van het streek toernooi door in de laatste wedstrijd het team uit de bollen- en duinstreek met 21 te verslaan. Het bollen- en duinstreekelftal heeft het Leidse jeugdteam, spelend onder de naam Leiden United, uitstekend party ge geven. De sterker geachte Sleutel stad-voetballers, zonder de aanval- leis Jansen (Roodenburg) en v. Duijn (UVS), hebben de grootste moeite ge had de winst naar zich toe te trekken. Zelfs keken de Leidenaars na 25 mi nuten spelen tegen een 01 achter stand aan, toen Mauter (Teijlingen) een goede combinatie uitstekend af rondde. Doelman Brand (UVS) heeft tot aan de rust nog vele reddingen moeten verrichten om zijn ploeg voor een grotere achterstand te behoeden. In de tweede helft draaide Leiden Uni ted heel wat beter, al duurde het nog tot de 20ste minuut eer doelman Zon neveld (Lisse) zich gewonnen moest geven. Helder van Rouwkoop pas seerde de Lissese goalie met een kop bal: 1—1. Nadat aan beide zijden nog verschillende kansen onbenut werden gelaten, greep Leiden United in de laatste minuten de winst. Een voorzet van Den Hollander (UVS) werd door v. d. Meel (Docos) voortreffelijk ach ter Zonneveld gekopt: 2—1. Eindstand: 1. Leiden United 6 pnt., 2. Veenstreek FC 4 pnt., 3. VV Rijn streek 2 pnt., 4. Bollenduimtreek 0 p. APELDOORN (ANP) In Apel doorn is gisteren de zesde ronde in het toernooi om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland ge- speeld. De resultaten waren: Bergsma Bronstring 2—0; Schotanus—v. d. Sluis 02; Blom—Valkevisser 11; Roozenburg—Van Dijk 2—0; Bom— Ivens 1—1; Okrogelnik—De Boer 1—1. De stand: 1/2/3 Bergsma, Roozen- buig, Okrogelnik, 8 pnt; 4/5 Bron string, Van Dijk 7; 6/7 v. d. Sluis, Varkevisser 6; 8/9 De Boer, Schota nus 5; 10/11/12 Blom, Bom. Ivens 4. MILAAN (ANP) Het Nederland se waterpolozevental heeft maandag middag in het Milanese overdekte zwemstadion Cozzi, waar eens onze nationale waterpolo-elite een van zijn hoogtepunten beleefde met het win nen van de Trofeo d'Italia, zijn en tree gemaakt in het kwalificatietoer nooi voor de Olymnische Spelen in Mexico Stad.. Met een ruime over winning (61) op Spanje is een hechte basis gelegd om op voort te bouwen. Niet om er zich echter op te rusten te leggen met de idee van „die overi ge landen pakken wij ook wel even", want in de wedstrijd België—Oosten rijk welke dadelijk op de Nederlands Sn^ns#» ouverture volgde, bleek duidelijk, dat er door alle ploegen hard zal worden gevochten voor de eerste drie plaatsen, die volgens de bepaling van de int. Zwemfederatie (FINA) recht geven op deelneming aan het Olympische waterpolotoer- nooi. Het Nederlands Olympisch Co mité verzwaarde die eis nog voor on ze waterpoloërs: de overwinning is bepalend voor afvaardiging. De jonge, internationaal nog oner varen Spaanse waterpolospelers heb ben zich tegen de Nederlandse, aan zienlijk sterkere, ploeg kranig teweer gesteld. Het gebrek aan schotvaar digheid, zoals trouwens de afwerking in zijn totaliteit van hun aanvallen, speelde de Spanjaarden echter par ten. Het resultaat was daardoor slechts een mager doelpunt, dat in de vierde periode ontstond uit een strafworp, genomen door Padros en onbereikbaar voor doelman Evert Kroon. Nederland was toen met een voorsprong van 40 reeds ver buiten bereik van zijn tegenstander. Het heeft echter tot in de derde speelpe riode geduurd, eer Nederland zijn sperioriteit werkelijk kon bewijzen. De aanvallen van onze landgenoten hadden in feite meer inhoud dan die van de Spanjaarden, maar misten door gebrek aan tempo nog teveel het verrassende element. Weliswaar luidde de opdracht aan onze spelers: „Laat de Spanjaarden maar komen", maar dan moet er met snelle te genacties ook iets worden tegenover gesteld. De kansen waren in de eer ste speeltijd dan ook gering, maar één daarvan wist de 24-jarige Hage naar Nico van der Voet die een hard duel moest uitvechten met Codera. knap te benutten (10). Met Harry Vriend voor Lout Geutjes werd be gonnen aan de tweede periode, waar in aanvoerder Fred van Dorp de opzwemmende en vrij komende Hans Hoogveld een goede scoringskans bood. Het schot stuitte echter af op de paal. Aan de andere kant pro beerde Borrell het met een ver schot. Hij vond doelman Feike de Vries op zijn post. Onze landgenoten zouden in deze periode weer enige w inst boeken, want toen Ad Moolhuizen de vrij lig gende Van der Voet bereikte, liet de ze zich de kans niet ontnemen: 20. De Spanjaarden bewezen in hun veldspel wel geschoold te zijn. Maar de kunst om uit hun some goede com binaties profijt te trekken, verston den zij niet. Toen dan ook in de der- TUBBERGEN (ANP) John Dodds, zesvoudig Australisch kam pioen en vorige week winnaar van de Grote Prijs van Zuid-Slavië, vier de zijn eerste optreden in Nederland met een overtuigende overwinning. In de halve - liter - klasse van de in ternationale wegraces te Tubbergen kon hij pas als laatste vertrekken omdat zijn Norton een beetje onwil lig was. De Engelsman Fitton, in de training zeer snel. leek daardoor bij na zeker van de overwinning, maar Dodds liet de 60.000 toeschouwers genieten van een prachtige strijd. Na één ronde lag hij in twaalfde posi tie en klom vervolgens via de vijfde en de derde plaats al in de vierde ronde naar de tweede plaats. Drie ronden joeg hij achter Fitton aan en halverweg nam hij de koppositie over om zijn eerste plaats niet meer uit handen te geven. De als derde eindigende Duitser Scheiman had ruim een minuut achterstand. Bij de 350-cc's deed de Duitser Hoppe zijn startnumnier 1 alle eer aan. Onmiddellijk na het vertrek lag hij voorop en kreeg, vlak achter zich gezelschap van Fitton. De Engelsman kwam hem echter niet voorbij In de kleinste klasse leek Anders- son ook als winnaar te gaan eindi gen. Na enkele ronden werd hij ech ter gepasseerd door Jan Huberts, die Andersson niet uit zijn slipstream kon kwijt raken. Ronde na ronde raasden de twee coureurs over de wegen, tot Andersson twee ronden voor het einde door pech moest op geven. Huberts won daardoor onbe dreigd. Het was zijn eerste „Inter nationale" overwinning, nadat hij twee jaar geleden op de Nürburgring een dubbele beenbreuk had opgelo pen. Uitslagen de periode, waarin De Vries zijn plaats ln doel moest afstaan aan Evert Kroon en Parrel erin kwam voor Moolhuizen, Fred van Dorp de afstand tot 30 vergrootte, was het duidelijk geworden, dat Nederland deze openingswedstrijd niet meer kon verliezen. In de vierde periode, waar in Vriend en Parrel 't veld ruimden voor Geutjes en Bongers, werd het vonnis over de Spanjaarden defini tief geveld. Hans Hoogveld besloot een rush vanuit het achterveld naar voren met een trefzeker schot 40 en nadat Padros de Spaanse eer had gered, voerden Van der Voet en Van Dorp in de eindfase de stand nog op tot 61. Overige uitslagen: België— Oostenrijk 53, ZwedenBulgarije 33, GriekenlandFinland 73. 125 oo, 8 ronden van 8.957 meten 1. J. Huberts (Ned.) met MZ, 32 min. 36,6 sec., gem. snelheid 131.680 km. per uur; 2. N. Scheimann (Did.) mei Honda; 3. H Seel (Did.) met Bul taco. Snelste ronde: Huberts, 3 min. 59.6 sec., 134.579 Km/u. 250 cc. 8 ronden 1. K. Andersson (Zwe.) met Yameha. 30.4.4, 139.635 I km u.; 2. De Braur. (Did.) met MZj 3. R. Thalhammer (Oost.) met Aer- macohi. Snelste ronde: Andersson 3.45.9, 142.741 km/u. 350 cc, 10 ronden: 1. K. Hoppe (Did.) met Aermacohi 37.50,6, 142.012 km/u.; 2. R. Fitton (G.B.) met Nor ton; 3. G. Nash (G.B.) met Norton. Snelste ronde: Nash 3.43.1, 144.532 km/u. 500 cc, 12 ronden: 1. J. Dodds (Austr.) met Norton 43.00.6. 149.943 km/u.: 2. Fitton met Norton; 3. Scheimann met Norton. Snelste ron de: Dodds 3.30.6, 153.111 km/u.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 11