In Herv. en Geref. Kerk nu samen spreken en handelen Fin driemaal gewaarschuwd Referendum bij wijziging kiesstelsel Persmagnaat King krijgt ontslag Van Hartevoor Griekse gevangenen Belgische kritiek op dr. Mansliolt LE an ;eref. kerk is El ™«-EEN GESLOTEN oiÜBASTION MEER „Liefst harde taal" OOK RU1LHART „Ze denken dat de leeuwen gummigebitjes hebben HET JUIST IN MONTREAL Johnny Lion in cabaret GAS SPUIT UIT PUT BIJ BENTHEIM Paleisrevolutie bij Mirror pre /erf per ARNHEM (ANP) Een van de meest urgente vraag- ;ukken in kerkelijk Nederland is dat van de relatie tussen lervormde en Gereformeerde Kerken. Beide grote reforma- irische kerken zijn aan spanningen onderhevig. De seculari- itie grijpt beide aan en sociologische veranderingen zetten bij Hervormde en Gereformeerde Kerken veel in beweging, et functioneren van beide kerken in de toekomst kan alleen j og maar in relatie tot elkaar. OJjMtr 31 MEI iyö8 Verouderde karikaturen moeten verdwijnen agei Lan le minJMdus vatte prof. dr. J. van der rg, hoogleraar aan de Vrije Uni- siteit te Amsterdam, zijn visie nen in een inleiding over de ver- 1 udingen tussen de Ned. Herv. Kerk de Geref. Kerken in deze tijd. hield deze inleiding in Arnhem, r voor het eerst twee hoogste Dvinciale bestuuursorganenname- de provinciale kerkvergadering Gelderland van de Ned. Herv rk en de particuliere synode der ref. Kerken in Gelderland, in een lamenlijke zitting bijeen kwamen. De Heer der Kerk roept op tot een heid. Hoe valt dat te concretiseren waar het de verhouding hervormd- gereformeerd betreft, zo vroeg prof. Van der Berg zich af. Hij signaleer de twee extreme opvattingen: een groep in beide kerken die voor vrij blijvend contact is en verder geen voortgang wil maken in de samen werking hervormd- gereformeerd, waarover prof. Van der Berg op merkte dat tussen kerken een vrij blijvend contact nooit mogelijk kan Veel veranderd Tot ver na 1945 hadden zowel de f lpvormden als de gereformeerden in eigen posities verschanst, de hervormden waren de 25, ref. Kerken onbereikbare bastions, gereformeerden beschouwden Hervormde Kerk als een merk- ardig agglomeraat van verschil de opvattingen. De gereformeer- begaven zich liever niet ln die d. uit vrees de weg kwijt te ra- Dit alles is volgens prof. Van Berg thans veranderd. De Geref. ;en zijn geen gesloten bastions x. Er is veel meer openheid die ,rd gaat met onzekerheid in tn kring, hetgeen tot enige span en aanleiding geeft. Dichterbij de Hervormde Kerk is het ac- steeds sterker op een Christus- lijdende kerk komen te liggen. De de ontkerkelijking in beide refor- jtorische kerken drijft hen dichter De breuk tussen de Hervorm- iKerk en de Geref. Kerken is ei- ilijk een onmogelijke mogelijkheid, J wij moeten, nu' wij hier in Gel- 'jland voor het eerst samen ver- nuchter en zakelijk spreken beide kerken hun relaties zullen flnifesteren in de toekomst, aldus jf. Van der Berg. In ieder dorp in iedere stadswijk staan twee te protestantse kerken, die voor tenstaanders weinig verschil te geven. t hjandelijk krijgt men, volgens prof. .en niet alleen vrome praat In „De Nieuwe Linie" schenkt de hoofdredacteur van dit blad aan dacht aan 't bezoek, dat Paus Pau- lus binnenkort zal brengen aan Zuid- Amerika. Hij schrijft: .Paus Paulus gaat naar het Eucharistisch Congres in Bogota (Colombia) in Zuid-Ame rika. Tja. we zijn er al aan gewend dat de Paus zich niet meer beschouwt als de gevangene van het Vaficaan. We kunnen zo'n reis naar Zuid-Ame rika dan afdoen als wéér een reis en we moeten er dan niet te veel aan dacht aan besteden. Het mag en het 1 zelfs nuttig als de Paus rondtrekt over de wereld om met eigen ogen te zien en met eigen oren te horen. Het is echter in de eerste plaats te hopen dat die pauselijke reizen wat losser worden georganiseerd, zodat hij niet in een keurslijf van protocollaire ont moetingen bij een plechtig congres wordt ingepakt, zodat hij eigenlijk nog niets ziet of hoort. En in de twee de plaats is het te hopen dat hij zo'n gelegenheid aangrijpt om iets rele vants te zeggen over wat er in Zuid- Amerika aan de hand is en over wat er feitelijk zou moeten gebeuren. Een christelijke leider als de Paus zou daar een paar heel diep insnijdende uitspraken kunnen doen in de trant van die van bisschop Helder Camara uit Brazilië. Een bliksemreis op en neer naar Bogota voor $en plechtige mis te midden van dufeenden pel grims en daarmee uit zou teleurstel lend zijn. De Paus hóéft niet te gaan. maar als hij toch gaat zou hij in het ver zijn en een andere opvatting die on middellijk wil verenigen, omdat men geen dag en ge enuur met deze kerkelijke gespletenheid mag voort gaan. In h?t ongeduld, dat in deze twee de opvatting tot uiting komt zit iets moois, zo meende spreker. Er zal echter ruimte moeten worden gela ten aan het werk van de Heer, nu duidelijk te zien is dat beide kerken naar elkaar toegroeien. Het samen naar elkaar luisteren naar wat God biede kerken te zeggen heeft en het voor elkaar openstellen is thans be ter dan een snel forceren, hetgeen het naar elkaar toegroeien zou kun nen belemmeren. Puin runnen Prof. Van der Berg verwees naar het geloofsakkoord dat tussen de Hervormde Kerk en de Geref. Kerk van Voorburg is gesloten. Hy vond dat een goede weg om dichter bü el kaar te komen. Wederzijds zal tus sen hervormden en gereformeerden nog veel puin moeten worden ge ruimd. Wederzijdse verouderde ka rikaturen moeten verdwijnen. In woord en daad moet men zich voor elkaar openstellen en waar dat mo gelijk is, het samen spreken en sa men handelen aanpakken. De Her vormde Kerk en de Geref. kerken staan op het punt tussen verleden en toekomst. In de discussie, dje tussen de le den van beide provinciale kerkelijke bestuursorganen ontstond kwam we derzijds de wens naar voren dat de Hervormde Kerk en de GerefKei-ken een nieuwe weg moeten inslaan die ook ruimte laat voor andere kerken, en die ertoe moet leiden dat in Ne derland de eenheid zal ontstaan bin nen een nieuwe evangelisch-katho- lieke kerk. Minister Verin ga en <le N.S.R. DEN HAAG, (ANP) Nader over leg ls vereist over de organisatie van het gesprek van minister-president De Jong en minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen ener zijds en de Nederlandse Studenten raad (NSR), het bestuur van de NSR en de presidenten van de grond- raden van de Nederlandse univer siteiten en hogescholen anderzijds. Premier De Jong en minister Verin- ga zullen zich thans allereerst met het voltallige bestuur van de NSR hierover beraden. Dit beraad heeft zaterdag 8 juni plaats. Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft dit gisteravond meegedeeld, nadat minisiter Veringa een nader oriënterend gesprek had met twee leden van het bestuur van de NSR ter voorbereiding van het gesprek, dat premier De Jong en minister Veringa hebben voorgesteld met een uitgebreide vertegenwoordi ging van de Nederlandse studenten gemeenschap. Gisteravond is gebleken dat behalve de organisatie ook o.m. de samenstelling van de agenda na der overleg vereist. 9? HILVERSUM (GPD) Na een goed jaar rust heeft d® VAR A-radio weer een „Van harte "-uitzending opgezet. Morgen van half elf 's ochtends zal op Hilversum 1 worden getracht een groot geldbedrag (gestreefd wordt naar 1 ton) bijeen te brengen, dat bestemd is voor de verwanten van Griekse poli tieke gevangenen. Een VARA-radioploeg is ruim drie weken naar Griekenland gereisd om de toestand te peilen en contac ten tez oeken met verzetsmensen via wie zij de gedupeerden en hulpbehoevende verwanten van de meest op eilanden vast gehouden Grieken, financieel kunnen helpen. Henk van Stipnaan en zijn col- j komt waar net voor bestemd is. HU den Bere het beeld van twee' tot voor kort door burgerkriJg T«iJoü- vpr scheurde Colombia zijn woord moe it toch nn<r nitppntrepTnpiri man ten sPreken over de christelijke broe it. toch nog uiteengegroeid derschap <in een land waar men niet in deze tijd eikaars problema opkeek van vervolging van protestan- n herkennen. EN HAAG (Herv. Persbureau) „Hervormd Nederland" gaat ds. mu L Ruitenberg in op de openingsre- van de Katwijkse ds. G. Boer op 8 mei in Utrecht gehouden jaar- I [adeing van de Gereform. Bond Verbreiding en Verdediging van Waarheid in de Nederlandse Her- nde (Gereformeerde) Kerk, zoals volledige naam is). Blijkens pers lagen, waarover ds. Ruitenberg :hikt, heeft ds. Boer gesteld: de schermen wordt in de b vormde kerk hard gewerkt aan ten)over de ware democratie in een land waar tot voor kort liberalen en conservatieven elkaar letterlijk als vogelvrijen behandelden) en over het gerechtvaardigde verzet tegen sociale onderdrukking dn een werelddeel waar geweld steeds meer gezien wordt als de enige uitweg) Iedereen ver wacht van de Paus in Bogota hel dere, duidelijke, liefst harde taal. En niet alleen vrome praat. Diaconaal prakt catechisanten? aar \oor AMSTERDAM (Hen'. Persbureau) „Zou het niet wenselijk zijn. dat de algehele gemeentelijke herinde- catechisaties met een praktijkjaar Het is de bedoeling, dat de klei gemeenten gaan verdwijnen. Met in de provincie Zuid-Holland is al met de voorbereiding bezig worden afgewisseld? Na een bepaal de catechisatie-periode bij een pre dikant zal men zich minstens een laar voor één van de diaconale pro irten circuleren en kerkelijke >eCten moeten inzetten. Is belijdenis itionarissen reizen de moderami van de classicale vergaderingen af deze te winnen voor de plannen". Ruitenberg is gaan praten met Irie door ds. Boer in zijn rede be- (ildigend genoemde predikanten, blijkt, dat de hele gang van za- toch zacht gezegd wel wat anders neer komt op goed overleg bestaande problemen, zoals dat foorne-Putten, waar zeven van de hervormde gemeenten praktisch trvulbaar vacant zijn. i het eind van zijn artikel schrijft Ruitenberg over een vraag van i aan ds. G. Samson, praeses van iiidhollandse provinciale kerkver- sring: „Tenslotte vroeg ik: U ver- Pt dus de bewering van ds. Boer? i Qtwoord: Ja, volstrekt. Bijzonder Itfk is, dat ds. Boer niet bij ons !8i formeerd heeft over de juiste toe ht van zaken. Had hU dat ge- g ii, dan zou hij zeker een andere 'ingsrede gehouden hebben en de- Pu achterwege zijn gebleven. H zover dit gesprek, ïze conclusie: meningsverschillen onvermijdelijk. Ze zijn zelfs in de noodzakelijk. Maar eis blijft on- ons, dat wij goed geïnformeerd en dat wij elkaar naar onze be- Ingen beoordelen. v it kan zijn dat wij het mis heb- Maar tot het tegendeel blijkt hi len wU het ervoor, dat zulk een eden als van ds. G Bo°r aan de- lis niet voldoet,. Tot zover ds enberg. doen wel mogelijk zonder zich daad werkelijk in de dienst aan de naaste geoefend te hebben?" Deze suggestie wordt vragenderwijs gedaan in het nieuwe informatie-bulletin van de Amsterdamse Hervormde Jeugdraad naar aanleiding van de vele dien sten-projecten, die verschillende dia conale werkgroepen in de hoofdstad uitvoeren of hebben uitgevoerd. Deze werkgroepen, waarin behal ve de Jeugdraad ook de Hervormde stichting Jeugd- en Jongerenwerk en de Stichting Hervormd Middelbare Scholierenwerk meedoen, helpen bijvoorbeeld bij het diaconaal werk voor de Turkse en Marokkaanse gastarbeiders in Amsterdam, en bij het opknappen van huizen van al leenwonende bejaarden en chronisch zieken. Men wil door uitvoering van dergelijke hulpprojeoten de naaste daadwerkelijk hulp bieden. Meer dan veertig jongeren tussen '20 en 30 jaar organiseren daarom voor Turken en Marokkanen iedere week avonden voor onderling contact met spel, dans, film en toneel. Niet alleen worden contactavonden gehou den, maar ook probeert men deze gastarbeiders te helpen bij bijvoor beeld problemen met hun werkgever. Bij het tweede project ging men ervan uit, dat het voor bejaarden en chronisch zieken vaak moeilijk is, mensen te vinden, die hun huis wat willen opknappen. Zo gaf een werk groep het huis van een hulpbehoe vende een beurt. ARNHEM (GPD) „We hebben de man driemaal ge waarschuwd. Wat moeten we nog meer doen?" Dit zegt de directeur Anton van Hooff van het Burgers Leeuwenpark, naar aanleiding van de door leeuwen aangevallen Finse toerist Korkonen. Mejuffrouw Elisabeth Wijkstra (18), die de toegangskaarten uit reikt, heeft zowel met de Finse vrouw als met haar man in het Duits gesproken. „Eerst kon ik ze niet verstaan, maar even later bleek, dat ze ge broken Duits spraken. Toen heb ik ze uitdrukkelijk gewezen op het feit, dat ramen en deuren van de auto gesloten dienen te blijven tijdens een rondrit door het park." Elisabeth was ook degene, die afgaande op het geschreeuw van de echtgenote van de Fin onmiddellijk de drie sa fari-wagens per mobilofoon naar de onheilsplek dirigeerde. Anton van Hooff betreurt het gebeuren zeer. „De mensen onderschatten de die ren. Zij denken dat het slome, tam me diertjes met gumimigebitjes zijn. Als je ziet wat ze soms uithalen. laatst zat er een boven op hef dak van zijn auto te filmen." Door de directie van het leeuwenpark wordt overwogen de waarschuwingsbor den en ook de handleiding, die wordt overhandigd bij het binnenrijden, te voorzien van Duitse, Engelse en Franse teksten. MONTREAL (AFP) In het cardiologisch instituut in de Cana dese hoofdstad Montreal is sedert vanochtend vier uur een harttrans plantatie-operatie aan de gang. De man die het nieuwe hart krijgt is de 58-jarige rentenier Murphy, die uit Ierland afkomstig is. Het hart is afkomstig van een 38-jarige vrouw, die gisteravond is overleden. Ook een nier van haar wordt getransplan teerd. Het medische co)lege van de Ame rikaanse staat Virginia heeft don derdag de naam bekendgemaakt van de patiën die zaterdag een hart transplantatie onderging en gezegd dat er geen tekenen van afstoting van het nieuwe hart zijn. Het is de 54-jarige Joseph Klett uit Orange. De naam van de donor is nog niet bekend gemaakt. lega Stokvis hebben opnamen ge maakt van gesprekken met Grieken die zich tegen de dictatuur verklaar den. Dat spreken met Grieken was een zaak niet vrij van risico's. Dat I bleek wel uit de angst die de meeste j burgers hebben om zich voor een mi - crofoon uit te spreken tegen het re- gime. De ploeg kreeg contact met j een aantal ondergrondse werkers die I op heel voorzichtige wijze met de I VARA-mensen onderhandeld hebben lover het uitwerken van de plannen voor de actie. Zij ontvingen de Ne derlanders in een verduisterde ka mer zodat hun gezichten niet te zien waren. Hun namen noemden zij niet Toch is Henok van Stipriaan er van overtuigd dat de zaak goed is gere geld en dat het geld op de plaats AMSTERDAM (GPD) Na een onderbreking van twee Jaar zal Johnny Ldon zijn rentree maken in de showwereld. De vroegere tiener- zanger is overgegaan op een ander genre n.l. het cabaret. Als gast in het programma van Ramses Shaffv brengt hij nu een tour de chant. De première heeft vanavond plaats in gebouw Felix Meritis in Amster dam. heeft vanaf hef begin zeker geweten dat de Griekse contactmensen bona fide zijn. Zaterdag zullen twee van die ver zetsmensen, een geestelijke en een burger, voor de mecrofoon worden gebracht. Aan de uitzending zullen de NRU, de KRO en die NCRV publiciteit geven. Ongeveer 50 bedrijven en in stellingen hebben hun medewerking verleend, waaronder de vakbonden en vele kranten. Vele prominenten hebben zich eveneens achter de actie geschaard. Onrustig olieveld Jammer De Arnhemse VW vindt het even als andere instanties een betreu renswaardige geschiedenis. „Wij verzorgen de opvang en de huisves ting van de beide Finnen. Voor een bloemetje aan de vrouw, die na de gebeurtenissen een shock opliep, is al gezorgd. Wij dragen ook zorg voor een vlekkeloze terugkeer naar hun land," aldus d e WV - woord-i voerder.t Het Arnhemse gemeentebestuur is j overtuigd, dat Anton van Hooff en zijn medewerkers geen enkele blaam treffen. „Zij doen wat ze kunnen om de veiligheid van de be zoekers te waarborgen, maar het publiek onderschat een dergelijke leeuwenvisife. Dat is nu duidelijk gebleken." Voorstel in VVD-rapport Ouderling voorzitter van kerkeraad DEN HAAG (Herv. Persbu- reau) Het verlangen naar de mogelijkheid, dat niet al leen predikanten, maar ook ouderlingen de vergaderingen van de plaatselijke kerkeraad kunnen voorzitten, heeft tot bij een promotie gestalte ge kregen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de heer A. A. Sterk tot doctor in de wiskunde en de natuur wetenschappen. Dit gebeurde op het proefschrift getiteld „Een studie van de variabiliteit van Spergularia Me dia en Spergularia Marina van Ne derland". De laatste van de stellin gen, die dr. Sterk aan zijn proef schrift toevoegde, luidt: „Het initia tief van de Provinciale Kerkvergade ring van Groningen tot wijziging van de kerkorde van de Ned. Hen'. Kerk ln die zin dat ook een ouderling als voorzitter van de kerkeraad kan fun geren dient te worden gerealiseerd" evenals bij tal van andere kerken worden de hervormde kerkeraads- vergaderingen geleid door een predi kant. Kerkoidelijk is het wel moge lijk, dat een ouderling optreedt als voorzitter van de hervormde classi cale vergaderingen, van die van de provinciale kerkvergaderingen (PKV) en zelfs van de synodezittin gen. Maar kerkordelijk is het nog on mogelijk. dat eenouderling voorzit ter is van de plaatselijke kerkeraad. Niet iedereen is gelukkig met deze historisch gegroeide situatie, waar nu ook weer niet veel weerstand te gen tot uiting is gekomen. Maar wel is begin dit jaar op een vergadering van de PKV van Groningen het voor stel ingediend de hervormde genera le synode te verzoeken de betreffen de bepalingen in de kerkorde te wij zigen ten gunste van een mogelijk ouderling-voorzitterschap ook bij de plaatselijke kerkeraden. De jonge doctor Sterk, als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het insti tuut v. bijzondere plantkunde (Hu- go de Vries-laboratorium) van de Universiteit van Amsterdam, die jeugdouderling is van de hervormde gemeente te Abcoude, heeft zich nu op zijn beurt bij deze wens aangeslo ten. Tragisch Hoofdinspecteur Woltjer van de I Arnhemse recherche is van mening dal de aanval van de roofdieren ge heel te wijten is aan de onvoorzich- j tigheid van de Finse toerist. „Het blijft evenwel een tragisch gebeu- I ren. Gelukkig is de man nu buiten levensgevaar. De mensen zijn ver- i domd eigenwijs," zegt de heer Wolt- I jer. .Bezoekers, die bij de ingang werden gewaarschuwd en op de hoogte werden gesteld van de leeu- wenaanval, draaiden toch hun raampjes open en fotografeerden er rustig op los. Dat is gewoon vragen naar moeilijkheden." De Arnhemse politie is echter wel van mening, dat het raadzaam zou zyn naast de mon delinge waarschuwing bij het bin nenrijden aan buitenlanders de fol ders en de borden te voorzien van j met pers, radio en televisie te verbe de gebruikelijke Europese voerta len. En de mensen moeten zich rus-en terwijl het parlement eigen tig gedragen. Elke wilde bewegingzendtijd voor radic en televisie zou (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De commissie kiezer-gekozene van de V.V.D. pleit onder bepaalde omstandigheden voor invoe ring van het referendum (volksstemming) en het volksinitiatief (het recht van burgers om wetsvoorstellen in te dienen). Ook doet de commissie, die onder leiding staat van het tweede-kamer lid, mr. W. J. Geertsema, voorstel len om de VVD evenals de politiek in het geheel meer in de belangstel ling te brengen. De partij, zo wordt in het eindrapport van de commissie gezegd, dient daartoe de contacten brekt de aandacht der dieren. De Fin Korkonen is twee jaar ge leden gebrouwd en werd verleden jaai tudens een auto-ongeval tn lijn den gepresenteerd onderlichaam en beide benen ver-1 lamd. Volgens ooggetuigen, die ach- dienen te krijgen, zodat het zelf kan uitmaken hoe de kamerdebatten wor- Het rapport spreekt zich onom- uitgeschreven zou dienen te worden by grondwetsherzieningen, is volgens de commissie ook nodig als de Eerste Kamer wordt afgeschaft of als de tweede lezing wordt afgeschaft (grondwetsherziening moet door de Kamer in twee lezingen worden goedgekeurd) Als de evenredige vertegenwoordi ging wordt verzwakt of afgeschaft wil de commissie verder de mogelijk heid voor de burgers openen zelf wetten in te dienen. Ze wil dit volks initiatief koppelen aan een referen dum, zodat een volksstemming be paalt of het voorstel wordt aangeno men. Tenslotte pleit de commissie voor een betere staatkundige vorming van de Nederlander. Zij wil daartoe on der meer: 1. een onderzoek naar de staatsrechtelijke kennis van de bur ger, 2. onderwijs in burgerschapskun de op scholen en in militaire dienst en 3. oprichting van een instituut voor staatsburgerlijke vorming. Alle voorstellen van de commissie zullen op 15 en 16 november worden voorgelegd aan de algemene verga dering van de VVD. Voor die tijd zal in de party over de voorstellen wor den gediscussieerd en kunnen veran deringen worden voorgesteld. ENSCHEDE (GPD) - Sinds woens dagavond kwart voor negen zijn ar beiders van de oliemaatschappij El- werath in de gemeente Osterwald ln de graafschap Benthelm koorts achtig bezig om een spuiter te be dwingen, die met razend geweld uit het boorgat in het olieveld Georgs- dorf gassen omhoog spuit uit een diepte van 800 meter. De politie heeft de toegangswegen in wijde omgeving afgesloten met het oog op explosiegevaar. De eerste poging om de spuiter te bedwingen faalde. Sedert gisteravond laat is men bezig met de voorbereidingen voor een tweede poging. De controle op de boring ging ver loren toen men woensdagavond bezig was de pomp op te bouwen waarbij j gassen ontsnapten onder hoge druk van 80 tot 100 atmosfeer en niet meer te beteugelen waren. De boring geschiedt niet ver van de plaats. waar in november van het vorige jaar een spuiter vijf dagen lang een j geweldige eruptie veroorzaakte, vóór men het boorgat kon afsluiten. Zolang zal het nu niet duren ver onderstelt Oberbergrat Führer, die de leiding bij de werkzaamheden heeft. Het olieveld Georgsdorf heeft b(J de oliemaatschappijen en de geolo gen een beruchte naam omdat het zo onrustig is en de maatschappij telkens weer voor nieuwe raadsels stelt. Een boerderij en een woonhuis vlak bij de spuiter, zijn door de bewoner» ontruimd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Haaf ten (toezegging) J. Koele, te Nijkerk, te Rotterdam- Kraüngen (wijkgemeente Alexander- stad) K. H. Reerds te Zaandam. Aangenomen naar Sassenheim A. Westra te Rhenen. Bedankt voor Hoofddorp A. Wes tra te Rhenen, voor Stadskanaal J. F. M. van Malssen te Schingen (Fr.), voor Zoetermeer (vacature H. K. van Wingerden) .toezegging C. Vos te Gouda, voor Noord-Oostpolder (wijkgemeente Bant-Rutten) H. R. Smid te Veenwouden. ter de auto van de Fin reden, is de wonden uit voor de evenredige ver man door het open raam door een tegenwoordiging. Het wordt het recht- leeuwenklauw geraakt en werd hyvaardigste stelsel genoemd, waarbij vervolgens door de opengevallen elke stem tot zijn recht komt en deur getrokken. De vrouw wist het autoportier te sluiten en gilde om hulp. Dat werd door méjuffrouw een eerlijke en gelijke kans krijgen. Als er aan wordt getornd wil de com missie een referendum voorschrijven, Wijkstra gehoord, die de safari-wa- waarvan de uitslag bindend moet gens waarschuwde. zijn. Een dergelijk referendum, dat j LONDEN. (GPD) De Britse persmagnaat de 67-jarige Cecil King I is gisteren afgezet als president-di- recteur van het reusachtige Mirrorr 1 concern (het grootste ter wereld). Hy wordt opgevolgd door Hugh Cudlipp de vice-voorzitter van de groep en BRUSSEL (ANP) De voorzitter van de Belgische Boeren- hoofdredacteur van de Mirror. De bond, prof. Boonheeft gisteren op de jaarvergadering van de plotselinge onttroning van deze bond ernstige kritiek geuit op drs. Mansholt'de Nederlandse t?el?ambiUK.bl^akteTH.o"dê„P°"" Vice-voorzitter van de Europese commissie. H(j verweet hem, dat hij. na tien jaar Europese prijs- en marklpo- litiek, nu komt verklaren, dat dit be leid niet werkt zonder structuurpo litiek. In landbouwkringcn hebben we in het verleden herhaaldelijk op de noodzaak van een doelgericht structuurbeleid gewezen, aldus de Belgische boerenleider. Prof. Boon veroordeelde elke po ging om door middel van de prijs politiek de produktie van melk en boter te beheersen. Een verlaging van de melkprUs zal de produktie niet remmen, zo zei hij, doch vergro ten, omdat de kleine bedrijven dan door grotere produktie zullen pro beren de daling van hun Inkomen op te vangen. De uitdaging aan de landbouw lag volgens prof. Boon niet op het vlak van de bedrijfsstructuur, zoals dr. Mansholt stelde. Een aangepast ge zinsbedrijf kon evengoed, zo niet beter dan welke andere bedrijfsvorm ook, de technische ontwikkeling aan. De werkelijke uitdaging, zo meende hij, ligt op het vlak van de ongeor dende wereldmarkt en daar kan het boerenbedrijfsleven niets aan doen. Dat was ook geen nationaal of ge- byna diepere indruk dan het besluit van president De Gaulle om zich aan zUn macht vast te klemmen. De paleisrevolutie bij de Daily- Mirror is het gevolg van Kings' scherpe aanval van enkele weken geleden op premier Wilson in een op zienbarend, door King persoonlijk on dertekend hoofdartikel in de Daily- Mlrror waarin hij Wilsons aftreden wegens incompetentie eistte. Officieel De officiële reden van Kings ont slag is dat hy ten nadele van het meenschapsprobleem, maar een we- I bedrijf te veel tUd aan een persoon- reldprobleem. I lyke politieke campagne besteedde. De commissarissen d rukten ech ter hun waardering uit voor de enor me uitbreiding van het concern dat onder Kings regime, dat zeventien jaar heeft geduurd, tot stand was gekomen. King beschouwde zijn ontslag als een wraakneming van de Labour fi guren die deel uitmaken van de raad van commissarissen. Het is bekend dat er bij de Mirror op de redactie al geruime tijd sprake was van een politieke breuk met King, die zich tot woordvoerder had gemaakt van de actie tegen premier Wilson. King was niet de grootste aan deelhouder. Dit is Sir Joh Ellerman, die winst als hoofddoel ziet en poli tiek zoveel mogelijk buiten de Mirror en de andere bladen van de groep (the Sunday-Mirror en de People) wil houden. King scheen niet in geld geïnteresseerd te zijn maar wel in politieke macht. De Daily-Mirror, nooit een partyblad, heeft sinds de oorlog Labour kritisch gesteund. De overweldigende Labour-overwinning van 1945 was sterk door de Mirror beïnvloed.

Leidsch Dagblad | 1968 | | pagina 9